ไม่สามารถเล่นวิดีโอนี้
ขออภัยในความไม่สะดวก

KRUSZWICA , JEZIORO GOPŁO ... Blue Romantic - "Bilet do nieba" ... PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 เม.ย. 2012
  • "Kruszwica (niem. Kruschwitz) -- miasto w woj. kujawsko-pomorskim, leży na Kujawach, w powiecie inowrocławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kruszwica.
    Miasto położone jest na Pojezierzu Gnieźnieńskim, na północnym brzegu jeziora Gopło, w miejscu wypływania z niego rzeki Noteci. W latach 1975--1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego.
    Według danych z 2010 roku miasto miało 9 211 mieszkańców
    Historia Kruszwicy.
    Legendy mówią o Popielu, którego zjadły myszy, ubogim Piaście Kołodzieju (protoplaście dynastii Piastów), a także o państwie królowej Goplany.
    Ze źródeł historycznych pochodzą poniższe informacje. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z neolitu -- ok. 3900-1800 p.n.e., na ok. 500 rok p.n.e. datuje się gród na Ostrowie Rzępowskim (obecnie Półwysep Rzępowski). Osadnictwo na tym terenie było podyktowane żyznością gleb, bogactwami naturalnymi i dogodnym położeniem geograficznym. Rozwojowi Kruszwicy sprzyjało położenie na "szlaku bursztynowym" i na szlaku z Wielkopolski na Ruś. Szlak wodny prowadzący od Warty, poprzez jezioro Gopło do Wisły był dodatkowym atutem Kruszwicy. Kruszwica w tym czasie była niewielką osadą o charakterze otwartym. Najprawdopodobniej głównym grodem plemienia Goplan była silnie broniona osada w Mietlicy, położona ok. 20 km w kierunku południowym od Kruszwicy. W IX wieku plemię Goplan zostało włączone do państwa Polan. Dlatego w X i XI wieku Kruszwica stała się znaczącym ośrodkiem miejskim z grodem na wyspie, gdzie rezydowali polscy królowie i książęta. Bujny rozkwit zachwiało spalenie miasta przez księcia Władysława Hermana w 1096, kiedy to gród uwikłał się w konflikt, udzielając schronienia zbuntowanemu Zbigniewowi. Jednak w XII i do połowy XIII wieku następuje ponowny rozwój miasta i wzrost liczby mieszkańców. Od końca XII wieku gród był siedzibą kasztelanii kruszwickiej. W tym okresie zbudowano romańską kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz kościół grodowy św. Wita. W XII wieku powstały także kolejne kościoły: szpitalny pod wezwaniem św. Gotarda i miejski św. Klemensa. W tym też czasie Kruszwica była najprawdopodobniej siedzibą biskupa kujawskiego. Biskupstwo to ustanowiono ok. roku 1123-1124 podczas legacji Idziego z Tuskulum. Pierwszym biskupem noszącym przydomek "kruszwicki" był pochodzący z Niemiec Swidgier. Czasy Bolesława Krzywoustego i Bolesława Kędzierzawego były pomyślne dla Kruszwicy, jednak od roku 1271 następuje upadek. W tym roku Bolesław Pobożny spalił miasto.
    w XIV następowało podnoszenie się grodu z ruin
    1332-1337 gród pozostawał we władaniu Krzyżaków
    w latach 1350-1355 z rozkazu Kazimierza Wielkiego wzniesiono zamek (z "Mysią Wieżą") -- siedzibę kasztelani i starostwa
    w 1422 roku Władysław Jagiełło nadał Kruszwicy magdeburskie prawa miejskie, poprzednia lokacja na zachodnim brzegu Gopła dokonana prawdopodobnie w 1303 przez księcia kujawskiego i łęczyckiego nie powiodła się
    potop szwedzki -- zniszczenie miasta, spalenie zamku
    5 sierpnia 1772 -- włączenie do zaboru pruskiego w wyniku I rozbioru Polski
    3 stycznia 1919 -- wyzwolenie Kruszwicy w powstaniu wielkopolskim
    W wyniku I rozbioru polski w 1772 r. Kruszwica włączona została do zaboru pruskiego. Przez cały okres panowania pruskiego piastowski gród był dla Polaków symbolem patriotyzmu i polskości. Miasto systematycznie, lecz powoli rozwijało się. Koniec XIX w. był dla Kruszwicy zdecydowanie korzystny, gdyż oddano do żeglugi uregulowaną Noteć, która połączyła Kruszwicę z Kanałem Bydgoskim. W mieście wybudowano także cukrownię. Okres międzywojenny to dalszy rozwój miasta, w szczególności poczyniono duże inwestycje w sektorze rolno-spożywczym. Tendencja została zachowana i w latach 1952-1956 wybudowano zakłady przemysłu tłuszczowego.
    W czerwcu 1960 r. odbyły się w Kruszwicy uroczystości które inaugurowały ogólnokrajowe obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego."...
    pl.wikipedia.or...

ความคิดเห็น • 3

  • @henrykaguzniczak
    @henrykaguzniczak  12 ปีที่แล้ว

    Warto więc wybrac się tam jeszcze raz, kiedy będzie piękna pogoda... widoki z Mysiej Wieży są niesamowite... i Czakram też chyba ma dodatni wpływ na świetne samopoczucie - nie chce się schodzic z "nieba" na ziemię...
    Dziękuję za miłe słowa...pozdrawiam wiosennie... :):):):):)

  • @henrykaguzniczak
    @henrykaguzniczak  12 ปีที่แล้ว

    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA MIŁE ODWIEDZINY...
    SŁONECZNEGO DNIA ŻYCZĘ :):):):):)
    ZAPRASZAM JESZCZE.......

  • @Antekbobon
    @Antekbobon 8 ปีที่แล้ว +1

    piekna dzieki