we wrzecionie łożyska poszły parowane? I co w końcu było w silniku. Czasem nietrafiona diagnoza to niepotrzebna robota. Tym bardziej że wrzeciono nie lubi rozbierania. Pozdrawiam
Łożyska nie parowane, prosto z półki sklepowej bez żadnych dobierań etc. W mojej własnej CNC jest to samo wrzeciono z tym samym typem łożysk i działa to bez żadnego ALE od 2018r. Darowałem sobie jeszcze rozbiórkę silnika. Problemem okazał się nadmierny luz na wrzecionie. Skasowałem luz nakrętką i kolejny serwis za rok. Wrzeciono chciałem rozebrać żeby zobaczyć czy ma smar. Kręci się do 6000 obrotów, więc lepiej żeby był. To wrzeciono nie ma nic przeciwko rozbieraniu, łatwo jest je rozebrać, łatwo złożyć. Pozdrawiam, Kamil.
Narzędzia do tej maszyny montowane są długie nie rzadko sięgają 200mm od czoła wału wrzeciona. Ta maszyna jest w stanie frezować również stal. Kolejna sprawa, że jest to wrzeciono mojego wykonanie i to samo wrzeciono mam w mojej CNC DIY, więc miałem konstrukcje zaprojektowaną, sprawdzoną i działającą.
@@qazzxc8813 Nie odpowiem Ci na to pytanie, nie robię tego na handel jako samo wrzeciono. Wrzeciono jest dokładnie pod oprawkę BT30. To wrzeciono to mój pomysł z 2017r. bo wtedy je projektowałem i wykonywałem samodzielnie we własnym zakresie. Łożyska to nie żadne P4 tylko zwykłe kulkowe skośne łozyska 7208 które spokojnie dają dokładność bicia na poziomie 0.02mm i to bicie mierzone było na narzędziu frezie VHM fi12 wysuniętym na 100mm od czoła wrzeciona zamontowanym w oprawce ER32. Stożek wrzeciona szlifowany przez samą maszynę przy użyciu szlifierki prostej.
@@qazzxc8813 Myślę, że nic w tym zadziwiającego. te dokładność osiąga się dopiero po szlifowaniu stożka wrzeciona już po jego złożeniu, jak na poniższym filmie. th-cam.com/video/xkirMk-66y8/w-d-xo.htmlsi=akTdR2_LZImM089Y
we wrzecionie łożyska poszły parowane? I co w końcu było w silniku. Czasem nietrafiona diagnoza to niepotrzebna robota. Tym bardziej że wrzeciono nie lubi rozbierania. Pozdrawiam
Łożyska nie parowane, prosto z półki sklepowej bez żadnych dobierań etc. W mojej własnej CNC jest to samo wrzeciono z tym samym typem łożysk i działa to bez żadnego ALE od 2018r.
Darowałem sobie jeszcze rozbiórkę silnika. Problemem okazał się nadmierny luz na wrzecionie. Skasowałem luz nakrętką i kolejny serwis za rok.
Wrzeciono chciałem rozebrać żeby zobaczyć czy ma smar. Kręci się do 6000 obrotów, więc lepiej żeby był.
To wrzeciono nie ma nic przeciwko rozbieraniu, łatwo jest je rozebrać, łatwo złożyć.
Pozdrawiam, Kamil.
lo panie,po co tyle lozysk do tak malo wymagajacej maszyny
Narzędzia do tej maszyny montowane są długie nie rzadko sięgają 200mm od czoła wału wrzeciona.
Ta maszyna jest w stanie frezować również stal.
Kolejna sprawa, że jest to wrzeciono mojego wykonanie i to samo wrzeciono mam w mojej CNC DIY, więc miałem konstrukcje zaprojektowaną, sprawdzoną i działającą.
@@KamilSSj2 ile takie wrzecionko na stozek iso30? Lozyska tam są p4 ?
@@qazzxc8813 Nie odpowiem Ci na to pytanie, nie robię tego na handel jako samo wrzeciono.
Wrzeciono jest dokładnie pod oprawkę BT30.
To wrzeciono to mój pomysł z 2017r. bo wtedy je projektowałem i wykonywałem samodzielnie we własnym zakresie.
Łożyska to nie żadne P4 tylko zwykłe kulkowe skośne łozyska 7208 które spokojnie dają dokładność bicia na poziomie 0.02mm i to bicie mierzone było na narzędziu frezie VHM fi12 wysuniętym na 100mm od czoła wrzeciona zamontowanym w oprawce ER32.
Stożek wrzeciona szlifowany przez samą maszynę przy użyciu szlifierki prostej.
@@KamilSSj2 to zadziwiające,że zwykle lozysko ma takie małe bicie
@@qazzxc8813 Myślę, że nic w tym zadziwiającego. te dokładność osiąga się dopiero po szlifowaniu stożka wrzeciona już po jego złożeniu, jak na poniższym filmie.
th-cam.com/video/xkirMk-66y8/w-d-xo.htmlsi=akTdR2_LZImM089Y