DEKALOG I CHARAKTER BOGA - ZBIGNIEW MAKAREWICZ | DROGOWSKAZY WIARY #02

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ก.ย. 2024
  • ⚪ Co mówi prawo Boże o Jego charakterze? Jak opisuje prawodawcę? Jakie wnioski dotyczące dekalogu możemy wyciągnąć na wstępie - zanim wgłębimy się w poszczególne jego elementy?
    🔵 W szukaniu odpowiedzi na te pytania poprowadzi nas pastor Zbigniew Makarewicz.
    ⚪ Playlista z pozostałymi odcinkami z tej serii:
    👉 • DROGOWSKAZY WIARY
    Zobacz więcej:
    ➡️ www.hopechannel.pl
    ➡️ glos.nadziei
    ➡️ / @glosnadziei
    A jeśli podobał Ci ten materiał i to co robimy możesz wesprzeć naszą działalność również w bezpośredniej formie 🫶
    ➡️ Nazwa instytucji: ORTV Głos Nadziei
    ➡️ Nr konta: 69 1240 6218 1111 0010 6085 8316
    Za każdy dar serca i oglądanie naszych produkcji DZIĘKUJEMY!

ความคิดเห็น • 20

  • @TobiaszProtestant
    @TobiaszProtestant 4 หลายเดือนก่อน +2

    Piękny ten podcast. Dawno nie słyszałem tak fajnego i prostego przekazu 😊😁

  • @zielinskiandreas2051
    @zielinskiandreas2051 4 หลายเดือนก่อน +4

    OH gdyby Świat Żył według Praw BOZYCH jakże wspaniałe byłoby Życie na Ziemii.🙏♥️🌹🥰😍

    • @wsthzm6964
      @wsthzm6964 4 หลายเดือนก่อน

      Nie mamy wpływu na cały świat, ale możemy w swoim życiu poddać się Bogu i każdy dzień przeżywać w Jego obecności. Warto! Nic tak nie jest tak wymowne, jak dobry przykład w życiu ludzi wierzących. Wsłuchiwanie się w Boże rady i wprowadzanie ich w życie skutkuje zawsze wielkiem błogosławieństwem. Chcemy być poddani Bogu nie dlatego, żeby zasłużyć na Jego przychylność, raczej odwrotnie, własnie dlatego, że czujemy się przyjęci przez Boga, że doświadczamy Jego przebaczenia i łaski, dlatego, że cieszymy się darem Jego zbawienia możemy bez obaw iść z Nim przez życie. Tam gdzie jest Bóg panuje wolność i nie ma miejsca dla cieności. W zbawieniu chodzi o to, że Pan Bóg na nowo stwarza nas na swoje podobieństwo, a być podobnym do Boga znaczy odbijać Jego świętość, szlachetność i dobroć.

  • @danutazysk2130
    @danutazysk2130 4 หลายเดือนก่อน +3

    Dziękuję za wspaniały wykład dokładne wyjaśnienie . Miłość i tylko miłość. ❤ Bóg jest miłością ❤

    • @wsthzm6964
      @wsthzm6964 4 หลายเดือนก่อน

      Bogu niech będzie chwała!

  • @beatawciso239
    @beatawciso239 4 หลายเดือนก่อน +3

  • @elzbietaplonska8618
    @elzbietaplonska8618 4 หลายเดือนก่อน +3

    Witam pastora. Cenny wykład. Dziękuję Chwała Bogu.

    • @wsthzm6964
      @wsthzm6964 4 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję, pozdrawiam, zachęcam do oglądania kolejnych odcinków :)

  • @krystyna1075
    @krystyna1075 4 หลายเดือนก่อน +2

    Dziękuję za piękny wykład. Bóg jest Miłością Cudowny to prawda. Więź z Bogiem Jahwe I Jezusem to najważniejsze w życiu człowieka. Słowo Boże i tam są wypisane przykazania Boże należy się Tym kierować. Wtedy już teraz można zaznac szczęścia, które zagości w sercu. pozdrawiam.

    • @wsthzm6964
      @wsthzm6964 4 หลายเดือนก่อน +1

      To prawda! Poznanie Boga do wielkie błogosławieństwo :) Bóg wnosi w nasze życie pokój, radość, poczucie bezpieczeństwa i oczywiście nadaje naszemu życiu sens! Celem tej serii spotkań nie jest prowadzenie jakiejkoilwiek polemiki, ale raczej ukazanie mądrości, piękna i błogosławieństw jakie niesie ze sobą poddanie się Bogu. Być Mu posłusznym (nie w celu ciułania dobrych uczynków) to najwieksze blogosławieństwo. Bóg wie najlepiej co słuszne i dobre a zaufenie Mu to po prostu wybór tego, co najlepsze. Biblia na każdym kroku ukazuje zachwyt ludzi wierzącyhc w odniesieniu do Prawa Bożego. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy ktoś posłuszeństwo zaczyna traktować jako drogę do samozbawienia. Nikt nie będzie zbawiony na drodze przestrzegania Prawa. Prawo Boże jest doskonałe i święte, my nie. Ale prawdą jest także to, że nikt, kto świadomie i z uporem depcze Prawo Boże nie może liczyć na błogosławieństwo i akceptację Boga. Poza tym, czy to jest możliwe, by kochać Boga i odrzucać Jego prawa, wartości, zalecenia? To się wzajemnie wyklucza!

  • @user-pq1vr3ng3u
    @user-pq1vr3ng3u 2 หลายเดือนก่อน

    ❤❤❤

  • @agamichalak1127
    @agamichalak1127 2 หลายเดือนก่อน

    🙏❤️

  • @przebudzenie_jutrzenki_1234
    @przebudzenie_jutrzenki_1234 4 หลายเดือนก่อน

    Zbigniewie Makarewicz, zwróć uwagę, że w 5. przykazaniu nadal chodzi o 1. przykazanie miłości do Stwórcy, bo jest tam jak w 4. wcześniejszych przykazaniach imię JHWH, jest mowa o czci, bo chodzi o Stwórcę, czczonego przez świadomość, że On jest źródłem ojcostwa, macierzyństwa i dzieciństwa. Z tego wynika długowieczność minimum 100-lecia, bo nowe pokolenie obserwując proces odmłodzenia swoich rodziców około 50-ki, ma szansę brać udział w odmłodzeniu jak u orła z Ps. 103. Bóg to dał Izraelowi, a nie K ADS, dlatego Ellen White "widziała" we "Wczesnych Pismach" podział 4 na 6, a nie 5 na 5. Nie rozumiała sposobu myślenia Jezusa takim podziałem i tak wyrażania się apostoła Pawła w Liście do Rzymian i Efezjan. Tak jak Jezus wyrażał się Tanachem, a nie podziałem ST, tak samo wyrażał się układem 5 na 5. Gdyby K ADS był resztką z Ap. 12,17, to znałby te sprawy i głosił je od początku swego istnienia, a tak głosząc 4 na 6 i to jednej wersji dekalogu z Wj. 20. bez Pwt. 5., nie widzicie też dobrego powodzenia i związku z granicą 24. Kislewa podwójnie podkreśloną w Księdze Aggeusza. Nie widzicie też królewskich atrybutów związanych z monarchią, a właśnie sygnet jako pieczęć jest jednym z nich i był przechowywany w jabłku, którego tajemnicy też nie znacie, bo stoicie w opozycji do Mesjasza Jutrzenki, nazywając szatana Jutrzenką, co jest błędem Hieronima z Wulgaty. Te grafiki pryzmatu piramidy są mylące, tak jak pogrzeb w szabbat 24. lipca 1915 roku przed pomnikiem nawiązującym do mitologii o Ozyrysie.

    • @wsthzm6964
      @wsthzm6964 4 หลายเดือนก่อน

      Podział przekazań Dekalogu na dwie kategorie (1) przykazania regulujące relacje Bóg-czlowiek i (2) przykazania dot. relacji człowiek-człowiek, jest umowny, teoretyczny. Nie ma charakteru dogmatycznego. Teza o minimalnym wieku 100 lat życia nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Dywagacje na temat kto jest, a kto nie jest "resztką" odłóżmy na bok. O tym nie decydują ludzkie deklaracje i gremia, ale sam Bóg. W kolejnych wykładach będą porównane obie wersje Dekalogu... więc trochę cierpliwości :)
      Tajemnica granicy 24 Kisleva faktycznie pozostaje poza naszym zasięgiem :) Podobnie jeśli chodzi o tajemnicę sygnetu(?!) Twierdzenie, iż odrzucamy Pana Jezusa jako Mesjasza nie ma nic wspólnego z prawdą, to jakieś totalne nieporozumienie. Doszukiwanie się dziwnych podtekstów w użytych grafikach (trójkąt, pryzmat) to już czysta fantazja i tendencyjne przypisywaniu komuś irracjonalnych poglądów. Wypatrywanie diabła za każdym rogiem, w każdym obrazie i zdaniu jest niebezpieczne. Apostoł Paweł ma w tej kwestii pewną sugestię. Warto przeczytać (Tyt 1:15)

    • @przebudzenie_jutrzenki_1234
      @przebudzenie_jutrzenki_1234 4 หลายเดือนก่อน

      @@wsthzm6964 Oczywiście, nie można inaczej, bo zamek na główce od szpilki by się zawalił :) Dlaczego więc pominięto w wykładach uwagę prof. Franciszka Spirago z jego katechizmu na temat historii zmian podziału na dwie części dekalogu??? Czy nie jest to tendencyjne i nieuczciwe?

    • @wsthzm6964
      @wsthzm6964 4 หลายเดือนก่อน

      @@przebudzenie_jutrzenki_1234 Pragnę zauważyć, że cykl DROGOWSKAZY WIARY nie jest poświęcony śledzeniu takich czy innych wypowiedzi teologów katolickich. Jest wiele różnych, ciekawych stwierdzeń, które można by przywołać, ale nie taka jest formuła tych spotkań. Zawsze pozostanie niedosyt i przekonanie, że można było więcej i lepiej. Jeśli, ktoś po zapoznaniu się z tą serią chętniej sięgnie po Biblię, to cel został osiągnięty.

    • @przebudzenie_jutrzenki_1234
      @przebudzenie_jutrzenki_1234 4 หลายเดือนก่อน

      ​@@wsthzm6964 Wymówki, wymówki, wymówki. Dlaczego Żydzi na synagogach mają dekalog 5 na 5 a nie jak w swojej literaturze K ADS 4 na 6??? Czy ze względu na prof. Franciszka Spirago, czy odwrotnie, to on ukazał te 3. podziały. Skoro jest ukazany podział dekalogu na dwa przykazania miłości, z automatu należy podzielić go 5 na 5, jak dzielił je Mesjasz i apostoł Paweł, a nie jak Orygenes czy Augustyn, bo ci dwaj są poza kanonem Biblii. Proszę zwrócić uwagę, że Biblia Leopolity i NT Braci Polskich trzymała się jeszcze dosłownego przekładu w Efez. 6,2-3, gdzie jest 1. przykazanie W obietnicy, a nie Z obietnicą. Apostoł Paweł był rabinem, jak Jezus i wiedział, co pisze i dlaczego. Oznaczało to, że 2. obietnica dekalogu po tej w 2. przykazaniu, reprezentuje 1. przykazanie miłości do Boga, bo długowieczność jest zależna przede wszystkim od Boga i od zjawiska odmłodzenia komórek organizmu, o czym jest mowa w Ps. 103. w odpowiedzi na pytanie o krótkie życie w Ps. 102. Nauka o makrochronii nie jest specyfiką adwentyzmu, dlatego powielacie orygenesowski podział, unikając augustiański, ale nadal jesteście w obszarze tradycji pozabiblijnej. Nomologia adwentystyczna jest ludzką nauką będącą poza nauką kanoniczną Słowa Bożego.

    • @Slawek_91
      @Slawek_91 4 หลายเดือนก่อน

      Wspomina Pastor w wykładzie o ks.Eksodus 19:20. Czy w odniesieniu do tego wcześniejszy wers Eksodus 19:11 powinniśmy traktować metaforycznie, jako odniesienie do bliskiej, zażyłej relacji, między Bogiem a Mojżeszem? Powiedziane tam jest, że Mojżesz rozmawiał z Bogiem twarzą w twarz.