Za mňa z reálneho hľadiska asi najvhodnejšie riešenie, všetci sme len ľudia a realita nie vždy nasleduje požiadavky “múdrej knižky” ;) Ale v prvom rade by som to neriešil cyky 5x6 ale volil by som ayky 5x35, ono to vychádza cenovo veľmi podobne. Inak všeobecne moc nerozumiem tomuto trendu kde by hneď všetci dávali všetko do mede, obzvlášť dlhé trasy. Zbytočne sa to predraží a správne nadimenzovaný hliník to sprehladom zvládne :) P.S: veľmi sa mi páči tento typ videí, len tak ďalej :)
Tiez nechapem tento trend... Zvlast pri trase 450m... Cenovo to vychadza mozno rovnako ale zatazitelnost resp. pouzitie vhodneho istica a vysledok impedancnej slucky je niekde inde... Suhlasim s Vami.
Jako jo, ale na pokládku 5x6 do chráničky ti stačí dva lidi. Na tu 5x35 ayky potřebuješ kamion s rukou na dopravu velké cívky a odvíjení. Nebo minimálně káru s velkou odviječkou a je s tím vopruz, pokud to není v přístupném místě.
Zdravím. Úplně jsem nepřečetl nastavení měřáku ale podle hodnot to vypadá na vypínací čas 0,4s. Už to tady zaznělo, ale kabel mezi rozváděči není, podle mého, koncový obvod a proto by se impedance smyčky měla počítat z doby vypnutí 5s. Ochranu koncových obvodů (čerpadlo, zásuvky) zajišťuje osazený proudový chránič který bez potíží včas vybaví.
Zdravím kolego, za mě je to jedno ze dvou správných řešení. Buďto vyměnit jistič a pokud by investor nesouhlasili tak je vždy variatnat č. 2 doporučit jim jiného revizního technika který jim to za pivo a párek v hospodě podepíše ( furt jich po naši krasné krajině chodí hromada co normy, vyhlášky a nařízení používá pouze na WC) ... V této situaci bych si asi selektivitou úplně hlavu nelámal nejedná se o rozvaděč pro provozování laiky, toto se dá vyřešit místními bezpečnostními předpisy se kterými se každý technik co vstupuje do rozvaděče musí seznámit... Impedance poruchové smyčky v této situaci hraje za mne prim. A pokud by nevydržel jistič na přívodu furt se dá doporučit čerpadlo s menším proudovým nárazem.
Diky za video. Zajimave. Podle toho pomaleho nabehu bych si tipnul na nejaky frekvencak u cerpadla a tim tedy i filtr pred tim. To by mohl byt duvod instalace toho "velkeho" jistice v C. K tomu jsou tam i ty elektronicke pulsni zdroje na ovladani a signalizaci ktere maji taky velke nabehove proudy (ty vybite kondiky na vstupu za mustkem se musi nabit). Otazka je co to bude delat v pripade vypadku a obnoveni napajeni, kdyz prijde ta proudova spicka aby to pak nevypadavalo. To by chtelo asi na zaver zkusit, cele to u vesnice vypnout, pockat par minut a pak sledovat co to udela pri zapnuti (i nekolikrat) treba i s odpojenymi bateriemi.
Neverím vo veľkú ochotu meniť kábel.Radšej čistejšiu robotu a výmenu ističa ako si vypočuť "v mene Slovenskej republiky" To posledné spomínané v úvodzovkách je moja pomôcka pri rozhodovaní v hraničných situáciách 😂.
Osobně by mne zajímala jiná věc. Zaujal mne indikovaný pomalý náběh proudu po zapnutí čerpadla. Tohle je vlastnost toho klešťáku a nebo vlastnost toho čerpadla? Pokud je to vlastnost toho čerpadla (což předpokládám, kdyby to dělal ten klešťák bylo by to hodně smutné, nicméně s klešťáky Metrel nemám zkušenosti) pak asi není nutné aby to mělo na vstupu C16. Potíž pochopitelně představují ty zásuvky a obecně jističe v té bedně. Každopádně řešit tu situaci by měl projektant, nikoliv revizní technik. Upřímně, nevím, jestli vůbec smí.
Jako projektant bych to nabušil do Sichru, nastavil tam všechny ty "bulharský" konstanty a nakonec tam nechal dát hliník 4x35 a výš v soustavě TN-C, kde by se dala impedance jestě doladit uzemněním. Ve stávajícím stavu je výměna jističe nejjednodušší varianta. Na druhou stranu je možné, že se počítalo s delším vypínacím časem a to ty chtělo projekt.
Dobrý den pane Stuchlý. Ve škole jsme se učili, že koeficient u výpočtu impedance poruchové smyčky je 1,5 a vy máte na měřáku nastavený koeficient 1. Mohl bych se zeptat, jak to tedy je? Rozdíl, mezi 1,5 a 1 je dost velký v koncové vypočtené impedanci.
Tak jsem si pročetl manuál Illka a tam píší, že se musí prvně přidat +-3% a následně přihodit 1,5 koeficient, takže to poskočí docela slušně do intervalu co se naměřilo. Jinak řečeno, naměřím 0,11 a musím počítat 0,12-0,22; tedy 0,22 a ne co ukazal přístroj. Ale asi mu to ten jeho přístroj ukazuje automaticky? Můj starý ne, tam to dělá až program. Edit: tak jsem našel manuál pro ten jeho přístroj a tam je citujiu: Je třeba tedy v menu nastavit převrácenou hodnotu 1,5 násobu impedance, tedy koeficient 0,67 Isc
Pokud napajim nějakou rozvadecovou skrin tak nesmí být jištění jistící mcb 60898 typ B nebo C atd. Musí být keramické pojistky. Vtomto případě bych asi s toho udělal TT systém. Instaloval elektrodu a přívodní kabel pokud je SWA(opavcerovanej) bych jistil PE (protective eart) u napojení a na výstupu bych PE nepoužil ale pouze Re z elektrody.
Myslím si, že se řeší impedance fázový vodič nulový vodič. A dle videa je vidět že přívod je již v TN-S, takže lepší přizemnění nepomůže, protože nemůžeme dodatečně přizemnit vodič N, abychom snížili jeho impedanci a to napomohlo vybavit jistič. Můžeme pouze přizemnit PE.
Nevím, jestli mi něco uniká, ale většina zde píše dodatečně přizemnit, ale jelikož je přívod 5x6 a je to tedy v TN-S, tak nám dodatečné přizemnění a nebo proudový chránič nepomůže. Protože se řeší impedance mezi fázovým vodičem nulovým vodičem a nikoliv poruchová smyčka mezi fázovým vodičem ochranným vodičem (PE) ano v případě výpočtu této poruchové smyčky pomůže lepší dodatečné uzemnění a proudový chránič, který je ale již přítomen. Ale nevyřeší to impedanci na vodiči N, který již nemůžeme po rozdělení přizemnit. Osobní názor: 1) také bych to řešil pouze výměnnou jistícího prvku, jak bylo provedeno, výměna kabelu je moc nákladná. Sice teď budou zásuvky na 230/400V postrádat dodatečný výkon, ale při poruše již jistič bezpečně vybaví. 2) Prasácká varianta(Chápu, že bude těžké pro revizní techniky tuto prasárnu unést, protože se poruší normy): Předělá se přívod na TN-C, s tím, že vodič N se přeznačí na PEN společně s PE, tedy budeme mít 2 vodiče PEN, získáme 2x takový průřez a na místě uděláme bod rozdělení, který dodatečně přizemníme a v rozváděči již bude TN-C-S.
Proto se video jmenuje " Impedance poruchové smyčky", protože o ní opravdu jde... Jinak sorry, spolčil by jste dva vodiče do jednoho a to zrovna ty nulové. Ale co když bude zatížena jen jedna fáze a ta už jde po jednom vodiči?? Nebo se tam bude projevovat třetí harmonická??
@@incof3673Ano vím, proto jsem u popisu smyčky fázový vodič nulový vodič, NEPOUŽIL slovo poruchová smyčka. Ale myslím si, že si nerozumíme co jsem myslel. Chtěl jsem říct, že může nastat také porucha mezi fázovým vodičem a nulovým a v tomto případě jistič nevybaví, protože impedance na straně nulového vodiče je vyšší než na ochranném vodiči, pokud bychom dodatečně prizemnili ochranný vodič ke snížení "zpáteční" cesty impedanční smyčky.
@@KwwwtAno, řeší se impedance poruchové smyčky, ale to přece neznamená, že nemůže nastat zkrat mezi fázovým vodičem a nulovým ne? A v případě dodatečného přizemnění se sníží impedance na ochranném vodiči a zvýší se proud v poruchové smyčce, tak aby jistič správně vybavil, ale to mi nepomůže na nulovém vodiči, tam se nic nezmění. Nepochopil jsem, co jste myslel, že "bude zatížena jen jedna fáze a ta už jde po jednom vodiči" Pokud se bavíme o mé variantě znetvoření kabelu 5x6 na 4x6, tak pri zatížení jedné fáze např. 5A, tak poteče na zpět také 5A, ale vodičem PEN, protože pro snížení impedance, vodič N a vodič PE (z kabelu 5x6) jsem spojil do jednoho vodiče a udělal PEN. + ještě když uděláme přizemnění bodu rozdělení v rozváděči, tak pravděpodobně malá část proudu poteče i přes uzemnění. Nemyslím si, že 3 harmonická bude problém u vrtu na pitnou vodu. Jako ano je tam 3f zásuvka, tak je teoreticky možné, že tam někdo může zapojit zařízení, které bude odebírat čistě 3 harmonickou, ale to si nemyslím, že je běžný provoz. Bylo i zmíněno, že čerpadlo odebírá přibližně 3A a ovladaní bude řekněme max další 2A. Tak i kdyby se nějak stalo, že to všechno odebírá 3. harmonickou, tak určitě nehrozí "uhoření" PEN, při takovém odběru proudu.
@@vasekhorcicka5007 Pokud znetvoříte kabel jak jste řekl, vytvoříte 3x6+12, ne 4x6. A co teče tam, musí téct i zpět. Ideálně se to chovat nikdy nebude, ale podle pana Ohma by průřezem 12mm, dané délce a napětí 230V mohlo protéci i 300A, to by tu jednu fázi, se kterou by byl zkrat, trochu rozehřálo. Ve finále "poruchová smyčka" je jedno po kterém se vrací, N nebo PE začínají na stejném bodě. Rozděluje se kvůli bezpečnosti, ne proto, aby jsme měli modrou barvičku v kabelu. Samozřejmě PE neslouží pro "běžný" přenos proudu, ale jen v tom případě poruchy. 3. harmonická tu opravdu nebude, nevím proč jsem si myslel že tam je měnič.
@martinos yt_129 Impedančná slučka je odpor celého vedenia,respektíve celej prúdovej slučky,ktorá vedie od pripojeného spotrebiča v zásuvke,alebo žiarovky vo svietidle až po vinutie a vrátane vinutia napájacieho transformátora (22kV/ 0,4kV).
1) Impedancia ochrannej slučky nie je až taký problém. 2) Treba zmerať impedanciu siete. A hlavne treba zmerať úbytok napätia. Ak je 5% a viac, potom vymeniť istič nepostačuje. To by sa muselo vymeniť čerpadlo za iné, s menším výkonom. 3) Ak pokles napätia nastáva iba pri zapínaní čerpadla, potom treba zapojiť pred čerpadlo softstartér. Zabráni sa tým tiež vypínaniu nového ističa B10.
Nevím, jak je studna hluboká -jaká je délka přívodního kabelu k čerpadlu a v jakém průřezu je přívod. U vrtu to může být i 50 m, a celkovou impedanci to také ovlivní. Ať se daří.👍
Na meráku vidím napätie ale nad 230V, a na meráku limit vypínacieho času 0,4s... hmhm to mi nevychádza... 33 2000 4-41 hovorí inšie :-).. nebolo by to lepšie pri tomto napätí riešiť merania pri 0,2s?
Ja by som v dolnej skrini prepojil kábel na TN-C, teda odstránil prúdový chránič a prepojil na svorkovnicu pred bodom rozdelenia a preznačil neutrálny a PE na PEN, teda by som mal 2x PEN, teda 2x6mm². Bod rozdelenia by som spravil v rozvádzači čerpadla, tam spraviť zemnič, napr. tyčový by nebolo drahé. Na rýchlo som to prepočítal a malo by to stačiť.
no pokial riesi tu reviziu poctivo tak vyrobit si PEN spojenim PE a N nebude mozne. Okrem toho dojde potom aj k preznaceniu modreho vodica na ZZ..co je tiez zle. Cely problem je, ze to bolo naprojektovane na TN-S
Taktéž bych prekopal přívod na TN-C a rozdělení na TN-C-S bych udělal až u toho vrtu na C16 by to vycházelo a PEN udělat z modrého N se může tudíž budou dva 6mm2 PEN vodiče a je splněna podmínka mít PEN min 10mm2 v mědi ale co elektrikář to jiní názor
Mě by zajímalo co by bylo v plánu, pokud ten jistič v charakteristice B bude vypínat. Nejsem revizní technik, impedanci bych neřešil. Myslím že všechny náklady by měl nést projektant. Výměna kabelu v takové situaci asi nereálná. Těším se zde na diskuzi.
@@MichalHakl Soft je rychlejší a snad i levnější výměna. Zajímalo by mne, zda se v tom vrtu drží konstantní hladina. Ale jinak super video s ukázkou dimenze kabelu, což většina laiků nechce pochopit.
Zdravím Jiří. Podľa mňa riešiš úplné prkotiny. Istič 16C imp.=3,56 ohm nevyhovuje. Istič 10B imp.=3,55 ohm už vyhovuje.😄 Ja by som to nechal tak.Veď je tam len jedno smiešne čerpadlo,takže to ani nestojí za reč. A kopať kábel🤯 kvôli takej kravine? Zlý vtip.
Coby projektant si neuvědomil, že to tahá na půl kilometru. To že tam uvede normy nic neznamená, protože to kopíruje mezi projekty. Možná to udělal schválně jestli to byla soutěž na cenu realizace. No čerpadlo ti to utáhne, ale otázka jestli jednou za rok nezapojí do té zásuvky nějaký odkalovač a bude haló, že dvacet let to fungovalo a teď si jim tam dal 10A jistič. Šlo by jsi poradit nějakou formulací dačasného řešení ať si obec vyjedná dotace na renovaci celého vrtu.
Pokud je místo v rozvaděči, tak bych naistalovat za jističem 3F/16C proudový chránič LFN-25-4-030A-G (LFN-25-4-100A-G). Ia=30mA(100mA). Samozřejmě ideální je výměna 16A/C za 10A/B/, když čerpadlo nakonec nevypadává. Nebo bych u rozvaděče vrtu doplnil doplňující ochranné pospojování.
Jestli to dobře chápu z videa, tak řešíme impedanci fázový vodič nulový vodič. Takže nám dodatečné přizemnění v této situaci nepomůže ani s proudovým chráničem. Jelikož je přívod v TN-S tak nemůžeme vodič N přizemnit ke snížení impedance.
Nevim nevim, kam dali rozum! Kazdy normalni zakaznik by vymenil revizniho technika! 😂 Ne vazne, projektant se sekl. Vsadim se, ze tu impedanci chtel stáhnout zemnicem, ale nedoslo mu, ze ma privod v TN-S. Chyba. Meli to dotahnout v C a vyslo by to.
@@jiristuchly1984 vidišto, mi nedošlo, možná se popletl ještě víc. máš pravdu, měl\y by tam být 10mm2 CU. Jako nevím no, musel to vědět, jinak by tam nestrkali šestku. asi v pátek spěchal domů :D
@@amperak taky bych to tak typnul :D že mu někdo volal .. co tam má dat na 16C a řekl 6mm2, ale už neřešili vzdálenost :D klasika.. Na jednom projektu teď chlapy natáhli světla 200m kolem bytovky .. 5x1,5 taky jim to nevyšlo xd
Udělal bych vedení TN-C a až v tomto rozvaděči bych to rozdělil na TN-C-S problém je ale stále ten přívod i když to by šlo taky vyřešit a to Původní N preznačit na PEN a mit tedy dva PEN vodiče 6mm jenže je tam plno dalších věcí co vyřešit @@pauldragon8659
Vychází mi zkratový proud 63A, ale vybavovací proud 80A-160A podle charakteristiky.... No je to zlý.. Jinak na Sichr se vyprdni, je až moc posranej.. Prostě Ohmův zákon tady, to je vše. Je to přikostřený, to taky dost pomáhá..? Jistič jsi snížil, pokud by padal, přidat softstart. Touto cestou bych se vydal já. Btw, proč jsi dal PL7??
Podobnou otazkou mě trápil zkoušející pri zkouškách na E2A. Chtěl slyšet, abych tam hodil ještě chránič, protože chrániče vybaví převážně do 0,2s takže se tim splní i vybavovaci čas 😊
Chtěl bych vás upozornit na článek 411.4.5, kde se s RCD přímo počítá. Dále viz článek 411.4.4 kde je pro výpočet impedance smyčky rovněž RCD uveden. A nejedná se o doplňkovou ochranu ale o základní ochranu. Z toho podle mne vyplývá že chránič se dá použít klidně s reziduálním proudem 0.5A. Co se doby vypnutí 5s tak ta platí pouze pro distribuční rozvody a rozvody, které nejsou koncové. Tedy u rozvodů mezi rozvaděči platí 5s viz článek 411.3.2.3. Jiný příběh je úbytek napětí při použití 1f zásuvky vestavěné v rozvaděči, ale to se mě řešit nechce.
Dobrý den, co používáte za aplikaci, nebo za webovou stránku k tomu abyste zvolil správný průřez vodiče na určitou vzdálenost a správný typ jistících prvků. Mluvíte o tom ve videu, ale nikde to nemohu najít. Děkuji
Všechny charakteristiky mají předepsaný proud, při kterém musí vybavit do 0,01s, jen se liší ten násobek toho "jmenovitého", neboli napsaného na jističi. A ten jistič dole ve vodárně chrání pouze ten přívod do vrchního rozváděče.
Nejsem elektrikář, ale jako serviskák vždy uvítám, když najdu u podobných řešení vzkaz, proč je to udělané, jak je. Ten, co přijde po vás, si bude v lepším případě ťukat na čelo, proč je dole slabší jistič. I když to řešení dává logicky smysl.
Ja bych to resil tak, ze bych zavolal vas nebo nejakeho vaseho kolegu elektrikare, pac o tom vim prd a jen bych na to smutne koukal :D Jinak jesli to vase aktualni reseni znamena, ze nic neshori a bude to nejak fungovat, tak se mi libi :) jinak to bude 100k za kabel no
Nechal bych to vykopat projektanta a zaplatit. Už od začátku je jasné,že 5x6 je málo na tu délku. Mohlo by se ještě provést dodatečně uzemneni a pospojeni u vrtu na PE. Pokud je to výchozí revize,tak projektant ať raději už nic neprojektuje a na vlastní náklady provede výměnu. Tohle už je moc.
Dobrý den, rozvaděč vypadá nově, ale zhlaví vrtu již něco pamatuje. Životnost vrtů pro vodárenské odběry je cca 20-30 let. Pokud je tedy již dnes vrt na konci životnosti, je instalace nového přívodního kabelu ekonomicky neefektivní. Ve videu není zmínka o ovládacím kabelu, ten by se asi musel měnit také. Krátkodobě je možné situaci řešit jak bylo naznačeno, vč. případného doplnění frekvenčního měniče pro čerpadlo, za účelem snížení rozběhových proudů. Ideální dlouhodobě funkční řešení bych viděl ve zhotovení úplně nového vrtu, vč. silových a ovládacích kabelů, potrubí, oplocení atd.
Ja hlavne nechápem prečo je tam 5 žilový vodič a nie 4 žila a pri rozvádzači spraviť uzemnenie a tam rozdeliť PEN vodič. EDIT: ako tak pozerám tak uzemňovacia svorka tam je v pravo dole.
Hasit problémy cizího projektanta který si za to vzal asi raketu.. Proc? Nahlásit problém se špatným návrhem, nechť si zodpovědná osoba vše vyřeší na náklady své. Od toho tam jsou.
Za mě řešení 1. Snížit jistič 2. Dát proudový chránič nebo jističochránič - vypne pod 0,4s - nezajímá mě impedance 3. Prizemnění 4. Zvětšit průměr kabelu - pro miliardáře only
Zdravim, myslim, ze elegantni reseni situace. Pekne video na ktere jsem se tesil. Takova pekna neděle. Hodně úspěchů.
Za mňa z reálneho hľadiska asi najvhodnejšie riešenie, všetci sme len ľudia a realita nie vždy nasleduje požiadavky “múdrej knižky” ;)
Ale v prvom rade by som to neriešil cyky 5x6 ale volil by som ayky 5x35, ono to vychádza cenovo veľmi podobne. Inak všeobecne moc nerozumiem tomuto trendu kde by hneď všetci dávali všetko do mede, obzvlášť dlhé trasy. Zbytočne sa to predraží a správne nadimenzovaný hliník to sprehladom zvládne :)
P.S: veľmi sa mi páči tento typ videí, len tak ďalej :)
Tiez nechapem tento trend... Zvlast pri trase 450m... Cenovo to vychadza mozno rovnako ale zatazitelnost resp. pouzitie vhodneho istica a vysledok impedancnej slucky je niekde inde... Suhlasim s Vami.
Jako jo, ale na pokládku 5x6 do chráničky ti stačí dva lidi. Na tu 5x35 ayky potřebuješ kamion s rukou na dopravu velké cívky a odvíjení. Nebo minimálně káru s velkou odviječkou a je s tím vopruz, pokud to není v přístupném místě.
@@danieljaros7143 jenze ono tam nema byt 5x6, ale 5x16 a rozdil mezi 16 v medi a 35 v Al uz zas neni takovy.
@@tomastuma214 tak jde o to, má a nemá. Ano na jištění 16C jo, ale je tam třeba? S frekvenčákem by stačila i b6. Jde o to co je snazší/levnější.
Ja by som to riešil cyky 3x6 iba fazy a N a PE by som zakopal neďaleko tej studne....Elektrikári vyhadzujú ľuďom peniaze z vrecka ako politici....
Zdravím. Úplně jsem nepřečetl nastavení měřáku ale podle hodnot to vypadá na vypínací čas 0,4s. Už to tady zaznělo, ale kabel mezi rozváděči není, podle mého, koncový obvod a proto by se impedance smyčky měla počítat z doby vypnutí 5s. Ochranu koncových obvodů (čerpadlo, zásuvky) zajišťuje osazený proudový chránič který bez potíží včas vybaví.
Mě hlavně zaujal ten přebujelý rozvaděč na jedno čerpadlo ve vrtu. V hloubi lesa vystavený poměrně náročným podmínkám. Bohatý to kraj, 🙂
Spíš jen nerozumíte měření a regulaci ;)
@@Sixta16 tak to jste trefil toho pravého. 🙂 tobrý vtip. Ted jsem se vážně zasmál
Když jsi lopata tak je jasné že tomu nerozumíš.
@@LP-fq9us A co tam je dle vašeho názoru navíc?
Klid , až ta desítka vypadne tak starosta zavolá místního elektrikáře ten řekne kterej b...c vyměnil tu šestnáctku a dá ji zpátky .
Co to nechat zaplatit toho střelce, který poddimenzoval to vedení 🙂Jinak elegantně vyřešeno, palec hore ;-)
Zdravím kolego, za mě je to jedno ze dvou správných řešení. Buďto vyměnit jistič a pokud by investor nesouhlasili tak je vždy variatnat č. 2 doporučit jim jiného revizního technika který jim to za pivo a párek v hospodě podepíše ( furt jich po naši krasné krajině chodí hromada co normy, vyhlášky a nařízení používá pouze na WC) ...
V této situaci bych si asi selektivitou úplně hlavu nelámal nejedná se o rozvaděč pro provozování laiky, toto se dá vyřešit místními bezpečnostními předpisy se kterými se každý technik co vstupuje do rozvaděče musí seznámit... Impedance poruchové smyčky v této situaci hraje za mne prim. A pokud by nevydržel jistič na přívodu furt se dá doporučit čerpadlo s menším proudovým nárazem.
Diky za video. Zajimave. Podle toho pomaleho nabehu bych si tipnul na nejaky frekvencak u cerpadla a tim tedy i filtr pred tim. To by mohl byt duvod instalace toho "velkeho" jistice v C. K tomu jsou tam i ty elektronicke pulsni zdroje na ovladani a signalizaci ktere maji taky velke nabehove proudy (ty vybite kondiky na vstupu za mustkem se musi nabit). Otazka je co to bude delat v pripade vypadku a obnoveni napajeni, kdyz prijde ta proudova spicka aby to pak nevypadavalo. To by chtelo asi na zaver zkusit, cele to u vesnice vypnout, pockat par minut a pak sledovat co to udela pri zapnuti (i nekolikrat) treba i s odpojenymi bateriemi.
Neverím vo veľkú ochotu meniť kábel.Radšej čistejšiu robotu a výmenu ističa ako si vypočuť "v mene Slovenskej republiky" To posledné spomínané v úvodzovkách je moja pomôcka pri rozhodovaní v hraničných situáciách 😂.
Osobně by mne zajímala jiná věc. Zaujal mne indikovaný pomalý náběh proudu po zapnutí čerpadla. Tohle je vlastnost toho klešťáku a nebo vlastnost toho čerpadla? Pokud je to vlastnost toho čerpadla (což předpokládám, kdyby to dělal ten klešťák bylo by to hodně smutné, nicméně s klešťáky Metrel nemám zkušenosti) pak asi není nutné aby to mělo na vstupu C16. Potíž pochopitelně představují ty zásuvky a obecně jističe v té bedně. Každopádně řešit tu situaci by měl projektant, nikoliv revizní technik. Upřímně, nevím, jestli vůbec smí.
Jako projektant bych to nabušil do Sichru, nastavil tam všechny ty "bulharský" konstanty a nakonec tam nechal dát hliník 4x35 a výš v soustavě TN-C, kde by se dala impedance jestě doladit uzemněním. Ve stávajícím stavu je výměna jističe nejjednodušší varianta. Na druhou stranu je možné, že se počítalo s delším vypínacím časem a to ty chtělo projekt.
Dobrý den pane Stuchlý. Ve škole jsme se učili, že koeficient u výpočtu impedance poruchové smyčky je 1,5 a vy máte na měřáku nastavený koeficient 1. Mohl bych se zeptat, jak to tedy je? Rozdíl, mezi 1,5 a 1 je dost velký v koncové vypočtené impedanci.
Tak jsem si pročetl manuál Illka a tam píší, že se musí prvně přidat +-3% a následně přihodit 1,5 koeficient, takže to poskočí docela slušně do intervalu co se naměřilo. Jinak řečeno, naměřím 0,11 a musím počítat 0,12-0,22; tedy 0,22 a ne co ukazal přístroj. Ale asi mu to ten jeho přístroj ukazuje automaticky? Můj starý ne, tam to dělá až program.
Edit: tak jsem našel manuál pro ten jeho přístroj a tam je citujiu: Je třeba tedy v menu nastavit převrácenou hodnotu 1,5 násobu impedance, tedy koeficient 0,67 Isc
Pokud napajim nějakou rozvadecovou skrin tak nesmí být jištění jistící mcb 60898 typ B nebo C atd. Musí být keramické pojistky. Vtomto případě bych asi s toho udělal TT systém. Instaloval elektrodu a přívodní kabel pokud je SWA(opavcerovanej) bych jistil PE (protective eart) u napojení a na výstupu bych PE nepoužil ale pouze Re z elektrody.
Dobrý den. Máte tam nastavené jiné limitní hodnoty. Já mám za to, že u B10 je to 3,07. Nebo...?
Dobrý den. Nepomohlo by přidat u vrtu zemnič a připojit ho na PE? Nesnížila by se tím impedance poruchové smyčky?
To by pomohlo, ale spousta práce a peněz, určitě levnější než 16. kabel.
Myslím si, že se řeší impedance fázový vodič nulový vodič. A dle videa je vidět že přívod je již v TN-S, takže lepší přizemnění nepomůže, protože nemůžeme dodatečně přizemnit vodič N, abychom snížili jeho impedanci a to napomohlo vybavit jistič. Můžeme pouze přizemnit PE.
Nejsem revizák. Ale chtěl bych osvětlit, proč by ten problém zvýšené impedance poruch. smyčky PE-L nevyřešil proudový chránič?
Nevím, jestli mi něco uniká, ale většina zde píše dodatečně přizemnit, ale jelikož je přívod 5x6 a je to tedy v TN-S, tak nám dodatečné přizemnění a nebo proudový chránič nepomůže. Protože se řeší impedance mezi fázovým vodičem nulovým vodičem a nikoliv poruchová smyčka mezi fázovým vodičem ochranným vodičem (PE) ano v případě výpočtu této poruchové smyčky pomůže lepší dodatečné uzemnění a proudový chránič, který je ale již přítomen. Ale nevyřeší to impedanci na vodiči N, který již nemůžeme po rozdělení přizemnit.
Osobní názor:
1) také bych to řešil pouze výměnnou jistícího prvku, jak bylo provedeno, výměna kabelu je moc nákladná. Sice teď budou zásuvky na 230/400V postrádat dodatečný výkon, ale při poruše již jistič bezpečně vybaví.
2) Prasácká varianta(Chápu, že bude těžké pro revizní techniky tuto prasárnu unést, protože se poruší normy): Předělá se přívod na TN-C, s tím, že vodič N se přeznačí na PEN společně s PE, tedy budeme mít 2 vodiče PEN, získáme 2x takový průřez a na místě uděláme bod rozdělení, který dodatečně přizemníme a v rozváděči již bude TN-C-S.
impedance ochranné smyčky je ale mezi fází a ochranným vodičem
Proto se video jmenuje " Impedance poruchové smyčky", protože o ní opravdu jde...
Jinak sorry, spolčil by jste dva vodiče do jednoho a to zrovna ty nulové. Ale co když bude zatížena jen jedna fáze a ta už jde po jednom vodiči?? Nebo se tam bude projevovat třetí harmonická??
@@incof3673Ano vím, proto jsem u popisu smyčky fázový vodič nulový vodič, NEPOUŽIL slovo poruchová smyčka. Ale myslím si, že si nerozumíme co jsem myslel.
Chtěl jsem říct, že může nastat také porucha mezi fázovým vodičem a nulovým a v tomto případě jistič nevybaví, protože impedance na straně nulového vodiče je vyšší než na ochranném vodiči, pokud bychom dodatečně prizemnili ochranný vodič ke snížení "zpáteční" cesty impedanční smyčky.
@@KwwwtAno, řeší se impedance poruchové smyčky, ale to přece neznamená, že nemůže nastat zkrat mezi fázovým vodičem a nulovým ne?
A v případě dodatečného přizemnění se sníží impedance na ochranném vodiči a zvýší se proud v poruchové smyčce, tak aby jistič správně vybavil, ale to mi nepomůže na nulovém vodiči, tam se nic nezmění.
Nepochopil jsem, co jste myslel, že "bude zatížena jen jedna fáze a ta už jde po jednom vodiči" Pokud se bavíme o mé variantě znetvoření kabelu 5x6 na 4x6, tak pri zatížení jedné fáze např. 5A, tak poteče na zpět také 5A, ale vodičem PEN, protože pro snížení impedance, vodič N a vodič PE (z kabelu 5x6) jsem spojil do jednoho vodiče a udělal PEN. + ještě když uděláme přizemnění bodu rozdělení v rozváděči, tak pravděpodobně malá část proudu poteče i přes uzemnění.
Nemyslím si, že 3 harmonická bude problém u vrtu na pitnou vodu. Jako ano je tam 3f zásuvka, tak je teoreticky možné, že tam někdo může zapojit zařízení, které bude odebírat čistě 3 harmonickou, ale to si nemyslím, že je běžný provoz.
Bylo i zmíněno, že čerpadlo odebírá přibližně 3A a ovladaní bude řekněme max další 2A. Tak i kdyby se nějak stalo, že to všechno odebírá 3. harmonickou, tak určitě nehrozí "uhoření" PEN, při takovém odběru proudu.
@@vasekhorcicka5007
Pokud znetvoříte kabel jak jste řekl, vytvoříte 3x6+12, ne 4x6. A co teče tam, musí téct i zpět. Ideálně se to chovat nikdy nebude, ale podle pana Ohma by průřezem 12mm, dané délce a napětí 230V mohlo protéci i 300A, to by tu jednu fázi, se kterou by byl zkrat, trochu rozehřálo.
Ve finále "poruchová smyčka" je jedno po kterém se vrací, N nebo PE začínají na stejném bodě. Rozděluje se kvůli bezpečnosti, ne proto, aby jsme měli modrou barvičku v kabelu. Samozřejmě PE neslouží pro "běžný" přenos proudu, ale jen v tom případě poruchy.
3. harmonická tu opravdu nebude, nevím proč jsem si myslel že tam je měnič.
Zdravím.
Mám otázku : Vyjde mi správna impedancia pri dĺžke káblu 30m CYKY 5X6 a ističi B25 , alebo radšej použiť CYKY 5x10 ?
Impedance na CYKY 5x6 vyjde i na 100m.
zdravím teprve se učím na elektrikáře ale furt nechápu co je to ta impedance poruchové smyčky ? dekuji za vysvětlení
Ak je vysoka impedancia (odpor) tak pri poruche (skrate) sa nevypne istič v požadovanom čase 0,4 sek.
@@lubomirbobakTo to si mu vysvetlil fakt "zrozumitelne".On sa pýtal,čo je to impedancia.
Nie,čo sa stane ak je vysoká hodnota imp.slučky.
@martinos yt_129 Impedančná slučka je odpor celého vedenia,respektíve celej prúdovej slučky,ktorá vedie od pripojeného spotrebiča v zásuvke,alebo žiarovky vo svietidle až po vinutie a vrátane vinutia napájacieho transformátora (22kV/ 0,4kV).
1) Impedancia ochrannej slučky nie je až taký problém.
2) Treba zmerať impedanciu siete. A hlavne treba zmerať úbytok napätia. Ak je 5% a viac, potom vymeniť istič nepostačuje. To by sa muselo vymeniť čerpadlo za iné, s menším výkonom.
3) Ak pokles napätia nastáva iba pri zapínaní čerpadla, potom treba zapojiť pred čerpadlo softstartér. Zabráni sa tým tiež vypínaniu nového ističa B10.
Nevím, jak je studna hluboká -jaká je délka přívodního kabelu k čerpadlu a v jakém průřezu je přívod. U vrtu to může být i 50 m, a celkovou impedanci to také ovlivní. Ať se daří.👍
Na meráku vidím napätie ale nad 230V, a na meráku limit vypínacieho času 0,4s... hmhm to mi nevychádza... 33 2000 4-41 hovorí inšie :-).. nebolo by to lepšie pri tomto napätí riešiť merania pri 0,2s?
Ja by som v dolnej skrini prepojil kábel na TN-C, teda odstránil prúdový chránič a prepojil na svorkovnicu pred bodom rozdelenia a preznačil neutrálny a PE na PEN, teda by som mal 2x PEN, teda 2x6mm². Bod rozdelenia by som spravil v rozvádzači čerpadla, tam spraviť zemnič, napr. tyčový by nebolo drahé.
Na rýchlo som to prepočítal a malo by to stačiť.
no pokial riesi tu reviziu poctivo tak vyrobit si PEN spojenim PE a N nebude mozne. Okrem toho dojde potom aj k preznaceniu modreho vodica na ZZ..co je tiez zle. Cely problem je, ze to bolo naprojektovane na TN-S
Pen vodič musí byť minimálne 10mm CU alebo 16mm AL
Taktéž bych prekopal přívod na TN-C a rozdělení na TN-C-S bych udělal až u toho vrtu na C16 by to vycházelo a PEN udělat z modrého N se může tudíž budou dva 6mm2 PEN vodiče a je splněna podmínka mít PEN min 10mm2 v mědi ale co elektrikář to jiní názor
Mě by zajímalo co by bylo v plánu, pokud ten jistič v charakteristice B bude vypínat.
Nejsem revizní technik, impedanci bych neřešil. Myslím že všechny náklady by měl nést projektant. Výměna kabelu v takové situaci asi nereálná. Těším se zde na diskuzi.
pokud by to vypadávalo tak softstartér nebo frekvenční měnič :)
@@MichalHakl Soft je rychlejší a snad i levnější výměna. Zajímalo by mne, zda se v tom vrtu drží konstantní hladina. Ale jinak super video s ukázkou dimenze kabelu, což většina laiků nechce pochopit.
Zdravím Jiří.
Podľa mňa riešiš úplné prkotiny.
Istič 16C imp.=3,56 ohm nevyhovuje.
Istič 10B imp.=3,55 ohm už vyhovuje.😄
Ja by som to nechal tak.Veď je tam len jedno smiešne čerpadlo,takže to ani nestojí za reč.
A kopať kábel🤯 kvôli takej kravine?
Zlý vtip.
Coby projektant si neuvědomil, že to tahá na půl kilometru. To že tam uvede normy nic neznamená, protože to kopíruje mezi projekty. Možná to udělal schválně jestli to byla soutěž na cenu realizace.
No čerpadlo ti to utáhne, ale otázka jestli jednou za rok nezapojí do té zásuvky nějaký odkalovač a bude haló, že dvacet let to fungovalo a teď si jim tam dal 10A jistič. Šlo by jsi poradit nějakou formulací dačasného řešení ať si obec vyjedná dotace na renovaci celého vrtu.
Pokud je místo v rozvaděči, tak bych naistalovat za jističem 3F/16C proudový chránič LFN-25-4-030A-G (LFN-25-4-100A-G). Ia=30mA(100mA). Samozřejmě ideální je výměna 16A/C za 10A/B/, když čerpadlo nakonec nevypadává.
Nebo bych u rozvaděče vrtu doplnil doplňující ochranné pospojování.
Jestli to dobře chápu z videa, tak řešíme impedanci fázový vodič nulový vodič. Takže nám dodatečné přizemnění v této situaci nepomůže ani s proudovým chráničem. Jelikož je přívod v TN-S tak nemůžeme vodič N přizemnit ke snížení impedance.
Impedance poruchové smyčky se měří mezi fázovým a ochranným vodičem (PE/PEN).
@@alincz11 Ano, ale také se měří mezi L a N, protože ke zkratu může také dojí i mezi pracovním vodičem a fázovým.
Nevim nevim, kam dali rozum! Kazdy normalni zakaznik by vymenil revizniho technika! 😂
Ne vazne, projektant se sekl. Vsadim se, ze tu impedanci chtel stáhnout zemnicem, ale nedoslo mu, ze ma privod v TN-S. Chyba. Meli to dotahnout v C a vyslo by to.
Jenomže jestli to tahali už TN-S tak z toho za tím nemůžeš udělat TN-C.
@@MA-ui7vq precti si co píšu. Udelal vypocet na tn-c. Proto se na velke vzdalenoati netaha tn-s
Tak kdybych jim řekl ať vymění ten kabel, tak by mě asi hnali 😀. Kdyby to bylo tn-c tak musí být vodič PEN minimálně 10mm2 CU nebo 16mm2 AL.
@@jiristuchly1984 vidišto, mi nedošlo, možná se popletl ještě víc. máš pravdu, měl\y by tam být 10mm2 CU.
Jako nevím no, musel to vědět, jinak by tam nestrkali šestku. asi v pátek spěchal domů :D
@@amperak taky bych to tak typnul :D že mu někdo volal .. co tam má dat na 16C a řekl 6mm2, ale už neřešili vzdálenost :D klasika..
Na jednom projektu teď chlapy natáhli světla 200m kolem bytovky .. 5x1,5 taky jim to nevyšlo xd
Prizemnit najlacnejšia verzia
Ja bych na tu dylku privodu taky cekal prizemneni.
@@davidpetr9239 hoši jak chcete přizem%novat N na soustavě TN-S ?
Udělal bych vedení TN-C a až v tomto rozvaděči bych to rozdělil na TN-C-S problém je ale stále ten přívod i když to by šlo taky vyřešit a to Původní N preznačit na PEN a mit tedy dva PEN vodiče 6mm jenže je tam plno dalších věcí co vyřešit @@pauldragon8659
Vychází mi zkratový proud 63A, ale vybavovací proud 80A-160A podle charakteristiky.... No je to zlý.. Jinak na Sichr se vyprdni, je až moc posranej.. Prostě Ohmův zákon tady, to je vše.
Je to přikostřený, to taky dost pomáhá..?
Jistič jsi snížil, pokud by padal, přidat softstart.
Touto cestou bych se vydal já.
Btw, proč jsi dal PL7??
Také dávám PL7 u PL6 se stává, že s časem dost měknou. Aspoň mám ten pocit.
A proč ne PL7?
Co je to ten PL7? DIK
@@lubomirbobak Řada jističů od Eatonu
@@Lukáš_Bartoš ok, za jaký čas? A opravdu se vyplatí vzhledem k minimálně třínásobné ceně?
Podobnou otazkou mě trápil zkoušející pri zkouškách na E2A. Chtěl slyšet, abych tam hodil ještě chránič, protože chrániče vybaví převážně do 0,2s takže se tim splní i vybavovaci čas 😊
Tafdy se ale řeší zkratový proud. Na ten je vám chránič k ničemu.
Chtěl bych vás upozornit na článek 411.4.5, kde se s RCD přímo počítá. Dále viz článek 411.4.4 kde je pro výpočet impedance smyčky rovněž RCD uveden. A nejedná se o doplňkovou ochranu ale o základní ochranu. Z toho podle mne vyplývá že chránič se dá použít klidně s reziduálním proudem 0.5A. Co se doby vypnutí 5s tak ta platí pouze pro distribuční rozvody a rozvody, které nejsou koncové. Tedy u rozvodů mezi rozvaděči platí 5s viz článek 411.3.2.3.
Jiný příběh je úbytek napětí při použití 1f zásuvky vestavěné v rozvaděči, ale to se mě řešit nechce.
Při takové hodnotě se chová do vedení když dojde k poruše snad už jako spotřebič 😁
Dobrý den, co používáte za aplikaci, nebo za webovou stránku k tomu abyste zvolil správný průřez vodiče na určitou vzdálenost a správný typ jistících prvků. Mluvíte o tom ve videu, ale nikde to nemohu najít. Děkuji
Dobrý den je to SICHR OEZ
Je na to Ohmův zákon.
Na přívodu bych určitě nepočítal s časem 0,4s ale 5s. V rozváděči jsou pak řešeny jednotlivé ochrany separé
Všechny charakteristiky mají předepsaný proud, při kterém musí vybavit do 0,01s, jen se liší ten násobek toho "jmenovitého", neboli napsaného na jističi.
A ten jistič dole ve vodárně chrání pouze ten přívod do vrchního rozváděče.
Nejsem elektrikář, ale jako serviskák vždy uvítám, když najdu u podobných řešení vzkaz, proč je to udělané, jak je.
Ten, co přijde po vás, si bude v lepším případě ťukat na čelo, proč je dole slabší jistič. I když to řešení dává logicky smysl.
Nejsem elektrikář ale ponížil bych to ale včetně všech následujících jističů na stejnou hodnotu
To je bohužel zásah do elektrického zařízení, které má nějaký projekt, prohlášení o shodě, záruku... atd.
@@Kwwwttak to má i ten rozvaděč ve kterém je teď jistič B10 místo C16 pan se teď stal výrobcem rozvaděče a musí se udělat kusová zkouška atd.
@@lukashas1 Pravda. ;)
Ja bych to resil tak, ze bych zavolal vas nebo nejakeho vaseho kolegu elektrikare, pac o tom vim prd a jen bych na to smutne koukal :D Jinak jesli to vase aktualni reseni znamena, ze nic neshori a bude to nejak fungovat, tak se mi libi :) jinak to bude 100k za kabel no
Nechal bych to vykopat projektanta a zaplatit. Už od začátku je jasné,že 5x6 je málo na tu délku. Mohlo by se ještě provést dodatečně uzemneni a pospojeni u vrtu na PE. Pokud je to výchozí revize,tak projektant ať raději už nic neprojektuje a na vlastní náklady provede výměnu. Tohle už je moc.
Dobré řešení. Ale Majitel by si měl s projektantem vyřešit ty průřezi. Máš tam vůbec na konci dobré napětí. Nebude tam podpětí.
Dobrý den, rozvaděč vypadá nově, ale zhlaví vrtu již něco pamatuje. Životnost vrtů pro vodárenské odběry je cca 20-30 let. Pokud je tedy již dnes vrt na konci životnosti, je instalace nového přívodního kabelu ekonomicky neefektivní. Ve videu není zmínka o ovládacím kabelu, ten by se asi musel měnit také. Krátkodobě je možné situaci řešit jak bylo naznačeno, vč. případného doplnění frekvenčního měniče pro čerpadlo, za účelem snížení rozběhových proudů.
Ideální dlouhodobě funkční řešení bych viděl ve zhotovení úplně nového vrtu, vč. silových a ovládacích kabelů, potrubí, oplocení atd.
Já bych asi udělal kompromis a dal tam B13. Ono by se to nepo...
Urobil by som to rovnako.😊
Meralo sa Zs alebo Zsln
Ja hlavne nechápem prečo je tam 5 žilový vodič a nie 4 žila a pri rozvádzači spraviť uzemnenie a tam rozdeliť PEN vodič.
EDIT: ako tak pozerám tak uzemňovacia svorka tam je v pravo dole.
Rozběhové relé s mensim jisticem za par kacek oproti kabelu
No impedance kabelu sníží i rozběhový proud.
Mě to vyšlo že 13B jistič by to ještě sneslo.
drive.google.com/file/d/1O_EL0rIdQS2xjZsDUgcc9yo_n4o7-_Nq/view
Takový fóry na jedno čerpadlo 😂
Vycházet zbytečnosti a nechat jen to důležité 😮
Hasit problémy cizího projektanta který si za to vzal asi raketu.. Proc? Nahlásit problém se špatným návrhem, nechť si zodpovědná osoba vše vyřeší na náklady své. Od toho tam jsou.
To je zlé ve zvlast nebezpecnem prostředí
Za mě řešení
1. Snížit jistič
2. Dát proudový chránič nebo jističochránič - vypne pod 0,4s - nezajímá mě impedance
3. Prizemnění
4. Zvětšit průměr kabelu - pro miliardáře only
No nevím na začátek kabelu dát 30 mA chránič ? Při té délce kabelu 450 m už by taky mohl vypadávat vlivem unikajícího proudu díky svodu kabelu .
A co dát proudak na vstup cerpacky pak vám nemusí impedance smicky vycházet.