Nie zdążyłem jeszcze odpalić kawci, a film już jest. Bardzo fajnie, że mówisz o podstawach BHP - o ile na CNC to temat mniej istotny (bo obudowa, bo bez korb, bo wszystko bezpieczne) o tyle na konwencjonalu temat obowiązkowy, zwłaszcza punkt o rękawiczkach który dla wielu jest zupełnie nieintuicyjny. Patent z czujnikiem dzieli ludzi - polowa nie umie pracować bez niego, druga połowa z nim ;)
Mam Tytana 350.Pierwsze co zrobiłem po wyjęciu z pudełka to spuściłem olej , opłukałem skrzynię naftą i zlałem świerzy olej wrzecionowy.Wziernik kontrolny poziomu opleju zachany smarem. W skrzyni było kilkadziesiąt wiórków.Czas na próbę kasowania luzów.Pozdrowiena dla autora.
Bardzo fajny materiał, wielki PLUS za informacje dotyczace bezpieczeństwa w czasie pracy z maszynami w naszych warsztacikach/warsztatach/garażach. Warto przypominać o tym przy każdej okazji. Serdecznie pozdrawiam.
Bardzo dobry rozdział BHP. Myślę, że wielu "początkującym" da wiele do myślenia. Pozwolę sobie dopisać w temacie nieco więcej. Wszelkie obrączki, sygnety, pierścienie rodowe muszą zniknąć z naszych palców. Byłem świadkiem lekkiej kontuzji, gdzie powstał szybki obrzęk palców. Z powodu małżeńskiej obrączki musieliśmy prawie obciąć palec. Udało się nie obciąć, ale palec już nie jest w pełni sprawny. Pozdr
Mnie osobiście zjebki od starych tokarzy z początku wystarczyły żeby pamiętać o nie zostawianiu klucza w uchwycie, a zazwyczaj osłona w dużych maszynach mi przeszkadza więc ja ściągam 😉 co do spodni typu ogrodniczki, szelki przypinamy kilkoma agrafkami co by nie latały gdy nachylam się przy kręcącym się uchwycie😉
Dzięki za materiał jak zawsze duża wiedza mądrze przekazana i dla początkującego i takiego człowieka co zbiera na tokarkę jak ją kupi to sobie krzywdy nie zrobi a i jak się toczy :)Pozdrawiam .P.S Lepiej na filmy poczekać i mieć dobrze przekazaną wiedzę niż odcinek regularny i nikt nie wie co autor miał na myśli
Bardzo fajny materiał. Ja największy materiał jaki na niej toczyłem to fi 110 kilka razy i dało radę. Proszę o film jak ustawić gitarę do toczenia różnych gwintów bo jeszcze tego nie ogarnąłem. Nie kumam tego schematu( to moja pierwsza tokarka, toczę hobbistycznie w garażu 🙂).
9:30 Mam identyczny włącznik w tokarce i każdym razem gdy wyłączam tokarkę używam grzybka bo jest to wygodniejsze niż odsłanianie klapki i szukania przycisku off.
Mnie bardzo podobają się rosyjskie tokarki stołowe - TB 4, TB 6. O wiele lepsze na pewno od TSB 16. Na pewno mają żebrowane łoże, nie wiem jak w polskich.
Trzeba dodać do zasad BHP - brak obrączek, pierścionków, sygnetów, zegarków i bransoletek. Oraz druciany haczyk do usuwania wiórów, byłem świadkiem jak kolega usuwał ręką i wirujący wałek złapał go za rękaw, kolega się zaparł rękami podest mu wyjechał z pod nóg, ktoś podbiegł i wyłączył tokarkę - szczęśliwie skończyło się na zerwaniu koszuli i wielkim strachu.
Panie Adam, z nieba mnie Pan spadasz! Seria jakby specjalnie na moje zamówienie :) Już od jakiegoś czasu zbieram się do zakupu minitokarki mniej-więcej tego kalibru, żeby móc sobie jakąś tam drobnicę rzeźbić samemu - w końcu się zdecydowałem, że sobie zrobię prezent na święta :) Niby coś tam kiedyś toczyłem, ale to było sto lat temu i już za dobrze nie pamiętam wszystkiego, więc dobrze sobie odświeżyć wiedzę od podstaw; a i fajnie zobaczyć możliwości tej maszynki, szczególnie że samemu to trochę strach byłoby mi ją tak męczyć. Czekam na ciąg dalszy :D
Z tymi osłonami trzeba uważać. Osłona podniesiona a tokarka i tak wystartowała.Tokarka tytan520, ten magiczny trzpień który naciska krańcówkę sie zawiesił i pomimo podniesienia osłony krańcówka nie rozłączyła obwodu sterowania. Filmik jak zawsze na plus :)
Jakiś czas temu kupiłem podobną tokarkę 350 marki Zenith - różni się trochę innym układem przycisków na skrzynce i ma cyfrowy wskaźnik obrotów. Mój egzemplarz miał jeszcze w komplecie mały zegar do gwintów o oznaczeniu 16T z dodatkową tabelką na korpusie gitary. Koła zębate w maszynie też wszystkie stalowe. Jedno co polecam na początku zrobić to sprawdzić zamocowanie silnika i luz na pasku - u mnie silnik był słabo dokręcony i krzywo a pasek luźny, trzeba poluzować śruby silnika, wyrównać go i naciągnąć pasek. Inaczej pasek i koła szybko polecą albo w ogóle rozwali pasek zanim cokolwiek wytoczymy. Fajny materiał i chętnie zobaczę więcej :) Jakie mniej więcej były obroty przy toczeniu tego wałka? Pozdrawiam!
Jestem, super poradnik dla początkujących, ja chciałem dodać od siebie że staram się pracować w rękawiczkach ale lateksowych, są cieniutkie i delikatne i trzeba naprawdę uważać żeby ich nie przetargać na jakiejś ostrej krawędzi więc jak by co to nie ma problemu z wypadkiem a łapy i paznokcie czyste. pozdrawiam
11:40 u mnie nie było rowka, cos jest nie równo wytoczone. Miałem dokładnie to samo. Polecam krótki wałek z mosiądzu pod śrubkę ewentualnie kawałek gumy :) Regulacja luzu śruby za pomocą skali jest na szufladce więc tam musi być ciasno :)
Przy tej tokarce to przy toczeniu trzeba uważać na luzy i sztywność maszyny, bo potrafi oszukać. Przybierając zgrubna materiał powiedzmy po 0,5mm robiąc pomiary po każdym przejściu widzimy że ładnie przybiera dokładnie tyle co na skali, ale jak potem chcemy przybrać mniejszy wiór powiedzmy 0,1mm na końcu to okazuje się że nie bierze nic, więc dodajemy kolejny 0,1mm i kolejny i w pewnym momencie łapie wiór i przelatujemy wymiar, bo maszyna odpycha nóż na luzach i z samej sztywności, potem jak już złapie to to co dodawaliśmy kilka razy się sumuje plus mniejsze odpychanie noża przy mniejszych wymiarach daje nam jakieś dziwne wartości. Dlatego to raczej do miękkich materiałów, a przy stali to dobry nóż i małe wiórki.
Jak dla mnie to tak dla amatorów brakuje zderzaka, żeby dalej nie wjechać w uchwyt ale to też ciężko upchać w tak małej tokarce mechanizm który rozłączy posuw gdy ten napotka opór zderzaka, ale taki zderzaczek fajnie chroni przed kolizją przynajmniej w posuwie ręcznym. Ale spoko film Adamie pozdrawiam i powodzenia w kolejnych.
cześć , jakie DRO do tokarki vevor 750 , i czy te liniały można skracać , bo nie znalazłem o długości 750 mm , z góry dziękuję . Jak coś to jestem początkujący , ale oglądam wszystkie twoje filmy :)
Pasowania zawsze warto robić papierkiem, bo oprócz tego, że trudniej przejechać wymiar, to dzięki temu będziemy też mieli element osadzony na powierzchni o mniejszej chropowatości. Poza tym w przemyśle takie rzeczy chyba zwykle robi się na szlifierce :) Moim zdaniem aktualnie największą wadą tej tokarki jest jej cena, bo te jej niedoskonałości da się albo poprawić, albo się z nimi pogodzić i odpowiednio planować obróbkę aby uzyskać to co chcemy. Aktualnie chyba chodzi za niecałe 3k zł co jest zdecydowanie przesadą, patrząc na to, że Chińczycy robią je pewnie masowo i sprzedają pod różnymi markami, oraz mają kiepską kontrolę jakości. Z modyfikacji to obowiązkowo blokada suportu. Warto też blokować sanki do stożków, celem poprawy sztywności.
Adam Maszynotwór zwykły czujnik zegarowy nie nadaje się do tego zastosowania bo pokazuje promień, a nie średnicę i łatwo o pomyłkę. Rozwiązaniem problemu było by wydrukowanie nowego cyferblatu ze skalą razy 2, wtedy taki czujnik zegarowy pokazywałby wymiar od razu na średnicy.
Zaczynam dopiero przygodę z tokarką, uczę się. Nie potrafię znaleźć informacji na temat stożka morse'a - z płetwą czy bez? Czy one są wymienne? A jeśli, to który lepszy i dlaczego? Znalazłem ogólnikowe informacje, definicje tych narzędzi, ale nie dało to odpowiedzi na moje wątpliwości. Możesz podpowiedzieć? Ew. odesłać do odpowiedniego kompendium wiedzy?
Na tokarce zwykle to bez znaczenia. Większość tokarek i tak nie ma gniazda na płetwę tylko wybija się przez wkręcanie śruby. Ciekawostka jest taka że moja stara tokarka nutool miała za krótką śrubę i nie potrafiła wybijać narzędzi bez płetwy więc zawsze musiałem włożyć śrubkę jako element który popchnie na przykład kieł podczas wybijania. Ogólnie płetwa służy do wybijania narzędzia chociaż można znaleźć zmianki że w pełni również rolę zabieraka
Ja jestem ciekaw jak z punktu widzenia modelarskiego zastosowania jak wypadło by porównanie 350 i 520. Gdyby kolega Adam miał do wyboru 350 lub 520 a detale do toczenia głównie poniżej 40 mn średnicy i do 150 mm długości to jaka była by rekomendacja ? W 520 martwi mnie konik tokarki.
W 520 przecież konik jest lepszy - posiada regulację poprzeczną na śrubach. Generalnie przy porównaniu tych dwóch tokarek zdecydowanie 520 wypada lepiej i to nie tylko ze względu na większe rozmiary, ale po prostu lepszą konstrukcję (wrzeciennik zalany olejem, konik z regulacją, kasowanie luzów na śrubie przy posuwie poprzecznym itd.)
Witam, panie Adamie. Zakupilem niedawno uzywana tokarke typu: Weiis Maschine& Tools ( WM 250V ).Jest problem w tym ze podczas obrobki ( planowania czolowego), przesuwa mi sie posow wzdluzny, czyli suport cofa sie do tylu ( w prawo) w zwiazku z tym musze trzymac pokretlo druga reka by ( w miare) utrzymac w miejscu by suport sie nie cofal. W czym lezy problem-przyczyna ?. PS;, wiem ze bardzo duzo Pan pracuje, ma Pan niewiele czasu ale jest Pan (w moich oczach) bardzo, ...bardzo dobrym fachowcem i, moja nadzieja ze pomoze mi Pan swoim doswiadczeniem rozwiazac ten problem. pozdrawiam serdecznie, powodzenia, z powazaniem Jan.
tak do planowania mało dokładnego wystarczy trzymać korbę (tak się robi ... jak mocno odpycha to może coś z nożem parametrami lub materiał twardy lub nierówny). do precyzyjnego suport się blokuje ja mam np. śrubę tu th-cam.com/users/shortsGtPTT7XFccY?si=yeZhhrEv_yzn7CKz tu ten inbus z prawej to blokada th-cam.com/video/GUROmu78_sE/w-d-xo.htmlsi=-fCy3_xc1eFKFp1k&t=567 nutol zaś miał blokadę z lewej też imbusem th-cam.com/video/xPn1NXT6nx8/w-d-xo.htmlsi=v7_VLfHJFOuOCv6Y ale była że zrobiona i szybko przestała działać a gdy niema blokady lub przestałą działać to taka Kosta Alu ratuje sytuacje th-cam.com/video/Vbjy-yqLv1M/w-d-xo.htmlsi=coEgp7QBFjl_1DT9&t=534
Ach... aż miło wrócić do początków, przypomnieć sobie jak pracuje świeża maszyna :D Prosty sposób na szybkie wyciszenie to podkładki z gumy pomiędzy osłony maszyny a korpus oraz nóżki. Dużo wibracji potęguje się na tych blaszanych elementach
@@AdamMaszynotwor jeśli może pan doradzić co mam do niej jeszcze dokupić. Zaczynam z ZEROWĄ wiedzą na temat tokarstwa. Toczyć chcę w miękkim metalu oraz tworzywie sztucznym. Myślę też nad wykonywaniem gwintu 1/2UNF (wewnętrzny-zewnętrzny)
Cześć nie ta tokarka ma skrzynię smarowaną smarem stałym.. nie jest do końca przemyślane ponieważ nie ma żadnych otworów rewizyjnych żeby uzupełniać smar.. więc Przy jakimś remoncie warto zrobić sobie rewizję.
Dziękuję za informację myślę że po dotarciu będzie tam mnóstwo opiłków warto rozebrać i wymienić smar po jakimś czasie? Dziś chodziła pierwszy dzień na początku dosyć głośno chodziła później coraz ciszej Pozdrawiam
w tej cenie alternatywą jedynie używane .. wszystko zależy do czego i czy jet też miejsce na coś większego czy tylko taka która po pracy w rękach podniesiemy i damy pod łóżko.
Można było zaprezentować jak przy włączeniu tokarki na maksymalnych obrotach klucz wylatuje z uchwytu. Oczywiście przy zachowaniu zczegolnej ostrożności. Lepiej niech wszyscy zobaczą to na filmie, niż na własne oczy z zatrzymaniem się klucza na twarzy.
Kiedyś na mojej małej tokarce toczyłem części z mosiądzu fi 3 mm i fi 1 mm dla modelarza do budowy makiety okrętu wojennego
Ten okręt podobno później zatonął.... ;-)
@@MortimerKadaver makiety nie mają okazji zatonąć , model tak -makieta nie
Kogo to obchodzi lysy
@@AdamMaszynotwor To tez nieźle :)
@@MortimerKadaver temat na czasie
Nie zdążyłem jeszcze odpalić kawci, a film już jest.
Bardzo fajnie, że mówisz o podstawach BHP - o ile na CNC to temat mniej istotny (bo obudowa, bo bez korb, bo wszystko bezpieczne) o tyle na konwencjonalu temat obowiązkowy, zwłaszcza punkt o rękawiczkach który dla wielu jest zupełnie nieintuicyjny.
Patent z czujnikiem dzieli ludzi - polowa nie umie pracować bez niego, druga połowa z nim ;)
Mam Tytana 350.Pierwsze co zrobiłem po wyjęciu z pudełka to spuściłem olej , opłukałem skrzynię naftą i zlałem świerzy olej wrzecionowy.Wziernik kontrolny poziomu opleju zachany smarem. W skrzyni było kilkadziesiąt wiórków.Czas na próbę kasowania luzów.Pozdrowiena dla autora.
Bardzo fajny materiał, wielki PLUS za informacje dotyczace bezpieczeństwa w czasie pracy z maszynami w naszych warsztacikach/warsztatach/garażach. Warto przypominać o tym przy każdej okazji. Serdecznie pozdrawiam.
Bardzo dobry rozdział BHP. Myślę, że wielu "początkującym" da wiele do myślenia. Pozwolę sobie dopisać w temacie nieco więcej. Wszelkie obrączki, sygnety, pierścienie rodowe muszą zniknąć z naszych palców. Byłem świadkiem lekkiej kontuzji, gdzie powstał szybki obrzęk palców. Z powodu małżeńskiej obrączki musieliśmy prawie obciąć palec. Udało się nie obciąć, ale palec już nie jest w pełni sprawny. Pozdr
Faktycznie biżuteria potrafi być niepozorna, ale jednak niebezpieczna. Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Na nożach z zestawu też miałem średnią jakość powierzchni ale jak kupiłem chińskie noże z wymiennymi płytkami powierzchnia była o wiele lepsza
Mnie osobiście zjebki od starych tokarzy z początku wystarczyły żeby pamiętać o nie zostawianiu klucza w uchwycie, a zazwyczaj osłona w dużych maszynach mi przeszkadza więc ja ściągam 😉 co do spodni typu ogrodniczki, szelki przypinamy kilkoma agrafkami co by nie latały gdy nachylam się przy kręcącym się uchwycie😉
Adaśko jesteś super gość dzięki Ci za twòj wysiłek .pozdrawiam🙌
Bardzo dziękuję za ten motywujący komentarz.
Zajebiście, lubię oglądać ten kanał, zastanawiałem się nad tytanem ale 520. Ten filmik rozwiał moje wątpliwości 350 czy 520. Dziena
Dzieki za filmik o tokarce bo bede kupował taką a jeszcze nie miałem styczności z tokarkami Pozdrawiam
Dzięki za materiał jak zawsze duża wiedza mądrze przekazana i dla początkującego i takiego człowieka co zbiera na tokarkę jak ją kupi to sobie krzywdy nie zrobi a i jak się toczy :)Pozdrawiam .P.S Lepiej na filmy poczekać i mieć dobrze przekazaną wiedzę niż odcinek regularny i nikt nie wie co autor miał na myśli
Bardzo fajny materiał. Ja największy materiał jaki na niej toczyłem to fi 110 kilka razy i dało radę. Proszę o film jak ustawić gitarę do toczenia różnych gwintów bo jeszcze tego nie ogarnąłem. Nie kumam tego schematu( to moja pierwsza tokarka, toczę hobbistycznie w garażu 🙂).
Podoba mi się to analogowe dro muszę to zastosować u siebie bo nigdy tak nie robiłem a dro nie posiadam. 👍
Mozna sobie zrobic DRo dl aubogich. Kupic najtansze suwmiarki elektroniczne, uciac i zamontowac.
Fajne filmy.Bez smutków,do rzeczy i tak trzymaj.Pozdrawiam
9:30 Mam identyczny włącznik w tokarce i każdym razem gdy wyłączam tokarkę używam grzybka bo jest to wygodniejsze niż odsłanianie klapki i szukania przycisku off.
Mnie bardzo podobają się rosyjskie tokarki stołowe - TB 4, TB 6. O wiele lepsze na pewno od TSB 16. Na pewno mają żebrowane łoże, nie wiem jak w polskich.
Trzeba dodać do zasad BHP - brak obrączek, pierścionków, sygnetów, zegarków i bransoletek.
Oraz druciany haczyk do usuwania wiórów, byłem świadkiem jak kolega usuwał ręką i wirujący wałek złapał go za rękaw, kolega się zaparł rękami podest mu wyjechał z pod nóg, ktoś podbiegł i wyłączył tokarkę - szczęśliwie skończyło się na zerwaniu koszuli i wielkim strachu.
Panie Adam, z nieba mnie Pan spadasz! Seria jakby specjalnie na moje zamówienie :)
Już od jakiegoś czasu zbieram się do zakupu minitokarki mniej-więcej tego kalibru, żeby móc sobie jakąś tam drobnicę rzeźbić samemu - w końcu się zdecydowałem, że sobie zrobię prezent na święta :) Niby coś tam kiedyś toczyłem, ale to było sto lat temu i już za dobrze nie pamiętam wszystkiego, więc dobrze sobie odświeżyć wiedzę od podstaw; a i fajnie zobaczyć możliwości tej maszynki, szczególnie że samemu to trochę strach byłoby mi ją tak męczyć.
Czekam na ciąg dalszy :D
@@AdamMaszynotwor no i bardzo dobrze, niech się kręci :D
Z tymi osłonami trzeba uważać. Osłona podniesiona a tokarka i tak wystartowała.Tokarka tytan520, ten magiczny trzpień który naciska krańcówkę sie zawiesił i pomimo podniesienia osłony krańcówka nie rozłączyła obwodu sterowania. Filmik jak zawsze na plus :)
Jakiś czas temu kupiłem podobną tokarkę 350 marki Zenith - różni się trochę innym układem przycisków na skrzynce i ma cyfrowy wskaźnik obrotów. Mój egzemplarz miał jeszcze w komplecie mały zegar do gwintów o oznaczeniu 16T z dodatkową tabelką na korpusie gitary. Koła zębate w maszynie też wszystkie stalowe. Jedno co polecam na początku zrobić to sprawdzić zamocowanie silnika i luz na pasku - u mnie silnik był słabo dokręcony i krzywo a pasek luźny, trzeba poluzować śruby silnika, wyrównać go i naciągnąć pasek. Inaczej pasek i koła szybko polecą albo w ogóle rozwali pasek zanim cokolwiek wytoczymy.
Fajny materiał i chętnie zobaczę więcej :) Jakie mniej więcej były obroty przy toczeniu tego wałka? Pozdrawiam!
@@AdamMaszynotwor Licznik obrotów z Allegro, mały magnes na głowicy i działa. :-)
Jestem, super poradnik dla początkujących, ja chciałem dodać od siebie że staram się pracować w rękawiczkach ale lateksowych, są cieniutkie i delikatne i trzeba naprawdę uważać żeby ich nie przetargać na jakiejś ostrej krawędzi więc jak by co to nie ma problemu z wypadkiem a łapy i paznokcie czyste. pozdrawiam
11:40 u mnie nie było rowka, cos jest nie równo wytoczone. Miałem dokładnie to samo. Polecam krótki wałek z mosiądzu pod śrubkę ewentualnie kawałek gumy :)
Regulacja luzu śruby za pomocą skali jest na szufladce więc tam musi być ciasno :)
Przy tej tokarce to przy toczeniu trzeba uważać na luzy i sztywność maszyny, bo potrafi oszukać.
Przybierając zgrubna materiał powiedzmy po 0,5mm robiąc pomiary po każdym przejściu widzimy że ładnie przybiera dokładnie tyle co na skali, ale jak potem chcemy przybrać mniejszy wiór powiedzmy 0,1mm na końcu to okazuje się że nie bierze nic, więc dodajemy kolejny 0,1mm i kolejny i w pewnym momencie łapie wiór i przelatujemy wymiar, bo maszyna odpycha nóż na luzach i z samej sztywności, potem jak już złapie to to co dodawaliśmy kilka razy się sumuje plus mniejsze odpychanie noża przy mniejszych wymiarach daje nam jakieś dziwne wartości. Dlatego to raczej do miękkich materiałów, a przy stali to dobry nóż i małe wiórki.
Ważny jest też, nóż żeby do obróbki wykańczającej nie miał zaokrąglenia na końcu ostrza.
Bezwzględnie regularnie trzeba wybierać luzy. Upierdliwe, ale nie od uniknięcia.
Wszechstronny jesteś pozdrawiam
Dzięki ;)
Jak dla mnie to tak dla amatorów brakuje zderzaka, żeby dalej nie wjechać w uchwyt ale to też ciężko upchać w tak małej tokarce mechanizm który rozłączy posuw gdy ten napotka opór zderzaka, ale taki zderzaczek fajnie chroni przed kolizją przynajmniej w posuwie ręcznym. Ale spoko film Adamie pozdrawiam i powodzenia w kolejnych.
cześć , jakie DRO do tokarki vevor 750 , i czy te liniały można skracać , bo nie znalazłem o długości 750 mm , z góry dziękuję . Jak coś to jestem początkujący , ale oglądam wszystkie twoje filmy :)
Pasowania zawsze warto robić papierkiem, bo oprócz tego, że trudniej przejechać wymiar, to dzięki temu będziemy też mieli element osadzony na powierzchni o mniejszej chropowatości. Poza tym w przemyśle takie rzeczy chyba zwykle robi się na szlifierce :) Moim zdaniem aktualnie największą wadą tej tokarki jest jej cena, bo te jej niedoskonałości da się albo poprawić, albo się z nimi pogodzić i odpowiednio planować obróbkę aby uzyskać to co chcemy. Aktualnie chyba chodzi za niecałe 3k zł co jest zdecydowanie przesadą, patrząc na to, że Chińczycy robią je pewnie masowo i sprzedają pod różnymi markami, oraz mają kiepską kontrolę jakości. Z modyfikacji to obowiązkowo blokada suportu. Warto też blokować sanki do stożków, celem poprawy sztywności.
8:49 Bo grzybek powinien być zupełnie oddzielnym wyłącznikiem jak przełącznik start - stop. A te klapkowe bógwico to taniocha maksymalna.
Bardzo dobry materiał 👍 Pozdrawiam
Bardzo dziękuję 🙂 Pozdrawiam 🙂
@@AdamMaszynotwor spoko 👍
Jakie obroty zastosowałes do przejazdów zgrubnych i jakie do końcowych ?
Wszystko fajnie;d ale omijasz istotne informacje dla początkującego które dla starego tokarza są oczywiste jak np ustawianie noża do osi ;)
Super filmik!
Dziękuję :)
Ja bym ten magnes od czujnika zegarowego przykleił z drugiej stony imaka - byłoby stabilniej.
Hej, pewnie nie tylko ja usłyszałem w tle charakterystyczne klikanie które nasuwa pytanie; jak się spisuje "Webasto"??
Pozdrawiam Michał.
Super instruktarz. Witaj. Miłej niedzieli...👍23...
Adam Maszynotwór zwykły czujnik zegarowy nie nadaje się do tego zastosowania bo pokazuje promień, a nie średnicę i łatwo o pomyłkę. Rozwiązaniem problemu było by wydrukowanie nowego cyferblatu ze skalą razy 2, wtedy taki czujnik zegarowy pokazywałby wymiar od razu na średnicy.
Po to masz mózg aby umieć mnożyć i dzielić przez 2
Nooo 😉👍
Mam pytanie czy możesz pokazać zmianę gitary tytan 350?
Kocham cie
A co pan powie o tokarce Holzmann ED400FD ?
Fajnie jak by się pan coś wypowiedzial na temat tego sprzętu 🙂
Zaczynam dopiero przygodę z tokarką, uczę się. Nie potrafię znaleźć informacji na temat stożka morse'a - z płetwą czy bez? Czy one są wymienne? A jeśli, to który lepszy i dlaczego?
Znalazłem ogólnikowe informacje, definicje tych narzędzi, ale nie dało to odpowiedzi na moje wątpliwości. Możesz podpowiedzieć? Ew. odesłać do odpowiedniego kompendium wiedzy?
Na tokarce zwykle to bez znaczenia. Większość tokarek i tak nie ma gniazda na płetwę tylko wybija się przez wkręcanie śruby. Ciekawostka jest taka że moja stara tokarka nutool miała za krótką śrubę i nie potrafiła wybijać narzędzi bez płetwy więc zawsze musiałem włożyć śrubkę jako element który popchnie na przykład kieł podczas wybijania.
Ogólnie płetwa służy do wybijania narzędzia chociaż można znaleźć zmianki że w pełni również rolę zabieraka
@@AdamMaszynotwor dzięki Ci bardzo za odpowiedź. Fajnie, że pomimo natłoku zajęć znajdujesz jeszcze czas i na to.
Czy jest jakiś ranking firm robiących tokarki albo ranking samych tokarek?
Od niepolecanych, przez tolerowane aż do najlepszych?
Warco najlepsze. Reszta to +- to samo.
👍👍👍
Ja jestem ciekaw jak z punktu widzenia modelarskiego zastosowania jak wypadło by porównanie 350 i 520. Gdyby kolega Adam miał do wyboru 350 lub 520 a detale do toczenia głównie poniżej 40 mn średnicy i do 150 mm długości to jaka była by rekomendacja ? W 520 martwi mnie konik tokarki.
W 520 przecież konik jest lepszy - posiada regulację poprzeczną na śrubach. Generalnie przy porównaniu tych dwóch tokarek zdecydowanie 520 wypada lepiej i to nie tylko ze względu na większe rozmiary, ale po prostu lepszą konstrukcję (wrzeciennik zalany olejem, konik z regulacją, kasowanie luzów na śrubie przy posuwie poprzecznym itd.)
Witam, panie Adamie. Zakupilem niedawno uzywana tokarke typu: Weiis Maschine& Tools ( WM 250V ).Jest problem w tym ze podczas obrobki ( planowania czolowego), przesuwa mi sie posow wzdluzny, czyli suport cofa sie do tylu ( w prawo) w zwiazku z tym musze trzymac pokretlo druga reka by ( w miare) utrzymac w miejscu by suport sie nie cofal. W czym lezy problem-przyczyna ?. PS;, wiem ze bardzo duzo Pan pracuje, ma Pan niewiele czasu ale jest Pan (w moich oczach) bardzo, ...bardzo dobrym fachowcem i, moja nadzieja ze pomoze mi Pan swoim doswiadczeniem rozwiazac ten problem. pozdrawiam serdecznie, powodzenia, z powazaniem Jan.
tak do planowania mało dokładnego wystarczy trzymać korbę (tak się robi ... jak mocno odpycha to może coś z nożem parametrami lub materiał twardy lub nierówny). do precyzyjnego suport się blokuje ja mam np. śrubę tu th-cam.com/users/shortsGtPTT7XFccY?si=yeZhhrEv_yzn7CKz
tu ten inbus z prawej to blokada th-cam.com/video/GUROmu78_sE/w-d-xo.htmlsi=-fCy3_xc1eFKFp1k&t=567
nutol zaś miał blokadę z lewej też imbusem th-cam.com/video/xPn1NXT6nx8/w-d-xo.htmlsi=v7_VLfHJFOuOCv6Y ale była że zrobiona i szybko przestała działać a gdy niema blokady lub przestałą działać to taka Kosta Alu ratuje sytuacje th-cam.com/video/Vbjy-yqLv1M/w-d-xo.htmlsi=coEgp7QBFjl_1DT9&t=534
@@AdamMaszynotwor Hi, dzieki Panie Adam za szybka odpowiedz, pozdrowiska,
Beda filmiki z "ucywilizowania" tej tokarki krok po kroku?
@@AdamMaszynotwor Czekamy niecierpliwie. Troche tego bedzie bo te maszyny to zestaw czesci do zlozenia tokarki :)
Ach... aż miło wrócić do początków, przypomnieć sobie jak pracuje świeża maszyna :D
Prosty sposób na szybkie wyciszenie to podkładki z gumy pomiędzy osłony maszyny a korpus oraz nóżki. Dużo wibracji potęguje się na tych blaszanych elementach
Panie Adamie czy w cenie tej tokarki jest jakaś inna lepsza? Ponieważ zamierzam ją kupić.
@@AdamMaszynotwor jeśli może pan doradzić co mam do niej jeszcze dokupić. Zaczynam z ZEROWĄ wiedzą na temat tokarstwa. Toczyć chcę w miękkim metalu oraz tworzywie sztucznym. Myślę też nad wykonywaniem gwintu 1/2UNF (wewnętrzny-zewnętrzny)
👍
Witam czy w tej tokarce wymienią się olej? Pozdrawuam
Cześć nie ta tokarka ma skrzynię smarowaną smarem stałym.. nie jest do końca przemyślane ponieważ nie ma żadnych otworów rewizyjnych żeby uzupełniać smar.. więc Przy jakimś remoncie warto zrobić sobie rewizję.
Dziękuję za informację myślę że po dotarciu będzie tam mnóstwo opiłków warto rozebrać i wymienić smar po jakimś czasie? Dziś chodziła pierwszy dzień na początku dosyć głośno chodziła później coraz ciszej
Pozdrawiam
Zastanawiam się czy ją kupić?
w tej cenie alternatywą jedynie używane .. wszystko zależy do czego i czy jet też miejsce na coś większego czy tylko taka która po pracy w rękach podniesiemy i damy pod łóżko.
Muito bom trabalho meu amigo Adam!!!
Like garantido, forte abraço!!!
Dzięki Przyjacielu 🙂 Pozdrawiam 🙂
Cześć Adam :)
Można było zaprezentować jak przy włączeniu tokarki na maksymalnych obrotach klucz wylatuje z uchwytu. Oczywiście przy zachowaniu zczegolnej ostrożności. Lepiej niech wszyscy zobaczą to na filmie, niż na własne oczy z zatrzymaniem się klucza na twarzy.
To przełączanie jest bardzo niewygodne podczas gwintowania
zgadza się
Pasowanie H10 jest realne matek maszynce
.
jak słychać jak pompka "webasto" cyka :D
za małe obroty do tego wałałka
@@AdamMaszynotwor miałem taki przypadek na podobnej tokarce jaką prezentujesz , przy niskich obrotach zostawiał gwint , od 1600 obr problem znikał