SUPER....Ta technika ostrzenia wiertła jest technologicznie poprawna a po ostatecznym już ostrzeniu napewno wiertło będzie idealne a nawet lepsze od zaostrzonego fabrycznie . Ja zostawiam jeszcze w zależności od materiału w którym będę wiercił , mniejszą powierzchnię przełożenia . Mogę powiedzieć że jesteś mistrzem . Mam nadzieję że pokażesz też film o ostrzeniu wierteł do żeliwa gdzie kąt natarcia będzie ujemny i większy kąt powierzchni przyłożenia.....
Dobrze że wspomniałeś o przegrzewaniu gdzie następuje odpuszczanie materiału. Ja ostrząc wiertło nie męczę go na tarczy szlifierskiej za mocno. 1-4 s na tarczy szlifierskiej i woda.
Oczywiście to amatorskie ale takie najlepsze. Ja jeszcze żeby zachować ten kąt skrawania próbuje sobie ustawić stopkę szlifierki pod kątem żeby zachować ten kąt skrawania 7 stopni. Ale fachura z pana...👍👍👍👍
Kolega miał do wiercenia płytki z hardoksu Poleciłem mu żeby spróbował użyć metody z innego filmu czyli naostrzyć wiertło do betonu ostrzył z ręki i raczej brak mu doświadczenia w tej dziedzinie wszystkie płytki powiercone. Na filmie pokazany jest bardzo podstawowy wiercenie z ręki ale można się posługiwać jeszcze wzornikami i wtedy wychodzi to całkiem przyzwoicie ale przyznaję że nie pracuje w materiałach trudności realnych więc nie mogę się wypowiedzieć na bazie własnego doświadczenia ale Dzięki za zwrócenie uwagi jeżeli będę miał kiedyś dostęp do takiego materiału to chętnie sprawdzę to co napisałeś ;)
@@AdamMaszynotwor Oglądałem kilka twoich filmów dobrze tłumaczysz, pomaga to ludziom coś zrobić samemu . Jak będziesz miał Hardroksa 500 cienką blachę 5-6 mm lub 20mm zrobisz kilka otworów z pogłębieniem na śrubę z łbem stożkowym i pokażesz to na tym kanale to będzie coś ciekawego. Jeden kolega pokazywał lemiesz jak wierci na TH-cam HB 500 ale poszedł na skróty bo widać było od razu że miejsce wiercenia grzane palnikiem więc kilka takich otworów i lemiesz straci swoje właściwości. Czekam z niecierpliwością na filmik.
To wsadź sobie tą petardę w d.pę, ten materiał to zwykła fuszerka, aż oczy bolą na to patrzeć, dobrze naostrzone wiertło wygląda jak fabryczne i ostrzy się je dużo szybciej. Ja można się ekscytować fuszerką ? dla mnie to zjawisko jest zupełnie niezrozumiałe, zrozumiał bym jeszcze gdyby to była lekka fuszerka ale to jest wielka fuszerka a wy to jeszcze wszyscy chwalicie, ten materiał to żenada, nie krytykuje tu autora materiału, ponieważ ma takie umiejętności jakie ma i to jego sprawa, krytykuję was komentujących ten materiał i rozpływających się nad nim, a to wielka lipa a wy jeszcze klaszczecie. Ja bym się wstydził pokazać komukolwiek tak zaostrzone wiertło, wiertło powinno wyglądać ja by wyszło z fabryki. Ostrze wiertła od 0.6 mm do 20 mm. Wierła 0d 0.6 mm do 1.5 mm ostrzy się nie łatwo ale od 1.5 mm wzwyż jest z górki.
Dawno temu w samochodówce dostałem stożek z łożyska i kilka wierteł. Zadanie rozhartować i następnie przewiercić. Czas operacyjny - dzień roboczy. Tak nauczony zostałem jako/tako ostrzyć wiertła. pozdr.
@@AdamMaszynotwor myślałem nad Bosch tym elektronicznym bo nie trzeba pasków zmieniać a wiercę niedużo ale patrzyłem że ta "Zośka" jest bardzo lubiana przez ludzi którzy o wiele ale to wiele więcej robią w warsztacie niż ja. Nie mniej jednak materiał by się przydał powiedzmy w zakresie do tysiaka, 1k- 1.5k i tak dalej jeśli jest szansa albo okazyjny majsterkowicz, zaawansowany majsterkowicz i mały warsztat ślusarski :-D
Adam ogladalem tu setki takich filmow (nie zeby sie nauczyc a zeby sie posmiac) jak narazie u Ciebie jest najlepszy instruktaz jak to zrobic. Wiem ze to ciezko pokazac...nie pokazales jednak tego typowego ruchu obrotowego w prawo z jednoczesnym ruchem uchwytu w dół w akcji :) Moze i dobrze bo to zwyczajnie trzeba miec we krwi :) Zobacz tu co ciocia Wiki nam o tym opowiada (moim zdaniem wcale nie tak źle opisane) . --> Ostrzenie stępionych wierteł wykonuje się przy pomocy uniwersalnych ostrzałek lub specjalnych przyrządów do ostrzenia wierteł. Przy ostrzeniu z wolnej ręki wiertło przykładamy do kamienia szlifierki przy wierzchołku i powoli, ruchem wahadłowym obracamy względem niego ku dołowi. Jednocześnie obracamy nieco wiertło wzdłuż jego osi, zgodnie z kierunkiem wiercenia. Przy szlifowaniu należy pamiętać, aby materiał wiertła zbytnio się nie nagrzał, dlatego konieczne jest ciągłe jego schładzanie. pl.wikipedia.org/wiki/Wiert%C5%82o Pozdro
@@AdamMaszynotwor moim zdaniem fajny film. Widac, ze brak ci poprawnego nazewnictwa ale ostrzyc potrafisz. Ja uczylem sie w technikum i nazewnictwo znam a ostrzyc wiertla nauczylem sie niedawno. Do tego jedynie ruch wachadlowy bez spirali. Wciaz, tak jak ty zaczynam na plasko - gdy jest duzo materialu do zebrania - i poprawiam "wachadelkiem". Wciaz, kiepsko wychodzi mi korekta ścina. Robie to od góry ake efekt wychodzi jak u ciebie - mam wrażenie, ze moze byc lepiej. Wydaje mi się, że lepiej unikać podcięcia krawędzi tnącej. Czyli szlif powinien być jakby w linii samego ścina. Dużo madralskich co krytykują ale nic nie podpowiedzą. Fajni są ludzie co krytykę, potwierdzą jakąś wlasną radą/korektą
Kawał dobrej roboty, a i przy okazji pozwolę się zapytać deko nie w temacie, bo widzę, że robisz to na poczciwej "mojej" szlifierce Elna. Jakich wymiarów masz ściernice założone, bo na filmie nie wyglądają one na zalecane przez producenta 125/13?
Tak, ten człowiek potrafi ostrzyć wiertła. Osobiście długo się uczyłem. Teraz mam 51 lat i wiem, że żaden młody kretyn ufający komercji niczego nie naostrzy. Debile, telefon i monitor tego nie zrobią. Jak zabraknie prądu, a to jest pewne. macie tydzień "życia". Potem czeka was śmierć. My będziemy w cieple, świetle, najedzeni - ostrzyli sobie wiertła. Z pozdrowieniami : Marcin Kasza Katowice.
Ustawienie podpórki do kamienia powinno prawidłowo wiertło ustawiać ( luka, błąd ), ogólnie pozytyw w stosunku do pokazów ostrzenia wierteł na szlifierce kątowej, a zwłaszcza na tarczy 1 mm., brak półobrotu o 90°, słuszne spostrzeżenie, że różne metale wymagają innych kątów. Pytanie ? Jak naostrzyć wiertło do cienkich blach ( np. 1 mm.) by trójkąt lub pięciokąt nie wyszedł i jej nie poderwało. Jaki kształt przy średnicy 12 mm. i wiercimy na gotowo.
Ja też ostrzyłem. Wyszło mi że wierci... tylko na lewych obrotach :) Działa? Działa, to na UJ drążyć temat :P kąt jest nieostotny, zawsze można zapunktować mniejszym, ważne, żeby krawędzie były ostre, zeby rozwiercić otwór :D Ten środek to majstersztyk, trzeba wprawy ;)
Oooo to tak jak ja. Też mechanik maszyn ale o specjalności budowa maszyn. Tak to prawda w szkole tego nie uczą niestety. GRATULUJE i życzę dalszych fajnych filmów instruktażowych. Cieszę się że są pasjonaci którzy chcą się dzielić swoją wiedzą.
Właściwe naostrzenie wiertła to każda z listew prowadzących musi mieć tą samą wysokość.Wiertło stawiamy prosto i sprawdzamy na pionowej ściance ,zarysowując końcami czy ścianki są równe.Wiertła ostrzy się ruchem podnoszącym,tak jak maszynowo.Jeżeli krawędzie będą nierówne ,wiertł rozbije otwór na większy.
Ostrzenie wierteł jest nie lada sztuką. Wyprowadzenie idealnej symetrycznej geometrii ostrza to robota nie dla laika. Oczywiście są ostrzarki do wierteł, nie mówię o tym dziadostwie z Lidla czy Biedronki. Polska firma FANAR Ciechanowie robi bardzo dobre profesjonalne ostrzarki. Wiertło po ostrzeniu idealnie łamie i odprowadza wióry. Po naostrzeniu średnica otworu jest idealna. Polecam.
Zawsze jest miejsce, żeby doskonalić swoje techniki, chociaż najtrudniejsze w tym wszystkim to nie złamać kolejnej trójki czy szóstki przy 40 otworze xd
Dobry materiał; brak uproszczeń dla amatorów. Ja złamasa zaszlifowuję w imadle kątówką po prostu! Szkoda drobnej tarczy ostrzącej na gładko. A prec. pocienianie dzioba wychodzi doskonale tarczką do cięcia, wiertło też w imadle. Oszczędzamy sobie znów naroża tarczy do ostrzenia. Chłodzenie psikadłem do kwiatków/autovidolu jest bardziej poręczne! A kąt 60st. do walca tarczy to ja sobie namalowałem w postaci kreski flamastrem trwałym na podstawce szlif. i okleiłem podstawkę skoczem dla pewności/nieścieralności. Im twardszy mat.wiercony - tym większa rozwartość ostrza wiertła.
13 lat temu zostałem nauczony przez starego wiarusa obróbki skrawaniem ostrzenia wierteł dużego kalibru, mianowicie wiertło fi 100mm oczywiście ręcznie. Po tych naukach szło gladko z wiertłami od 1.5 do 100mm
Właśnie chciałem pisać, że chętnie bym zobaczył jak się ręcznie ostrzy wiertła fi 40-50. Tarcza taka jak na filmie wystarczy czy lepsza będzie szersza?
Jak na ręczne szlifowanie to bardzo dobra robota. Niestety z małymi średnicami będzie problem. Cyt: ” Dzięki wykonaniu tego przewężenia” - to się nazywa fachowo korekta ścina . Ps. warto też delikatnie stępic krawędź natarcia (tzw. honowanie) by wiertło trwalsze. I tak jak pan zwrócił uwagę nie przegrzewać wierteł podczas szlifowania i wiercenia, bo zmienia się struktura stali.
Kąt ostrza, przyłożenia, przystawienia, skrawania itd. Polecam "teoria skrawania". Przy prawidłowym ostrzeniu pewne kąty wychodzą samoistnie. Im twardszy materiał, tym krótsza krawędź tnąca. Im twardszy materiał, tym twardsza ściernica..
Wiertła ostrzy się bez podstawki. Prowadzisz wiertło po tarczy góra - dół. Konieczna praktyka by uzyskać kąt przyłożenia około 6 stopni i oba piórka jednakowe.
@@bonerDB O co oprzesz palec, jak podstawka zdemontowana? Wiertło trzymać w rękach. Ostrzysz jedynie po powierzchni natarcia. Przykładasz do tarczy krawędź tnącą pod kątem natarcia około 6 stopni. Gdy pokaże się iskierka prowadzisz po powierzchni natarcia w górę i wracasz, lekko obracając wiertło. To trzeba zobaczyć i trenować.
Wreszcie ktoś napisał jak naprawdę się ostrzy wiertła, to co jest zaprezentowane w tym materiale to totalna fuszerka, nie dość że idzie mu to strasznie długo to i efekt tragiczny, ostrzy się tak jak napisałeś, trzeba umieć je odpowiednio chwycić, następnie ruchem wahadłowym czy może bujanym góra dół i wiertło jakby z fabryki wyszło, kąty po krótkiej praktyce same wychodzą dobrze bez mierzenia. Dziwią mnie te zachwyty komentujących dla tej fuszerki
@@sp5mxx dziwny komentarz. "Ostrzy się tak a, tak" Bardziej wlaściwie powuedzueć, że pan tak ostrzyc. Bo wiertła "ostrzy się" na różne sposoby. Tu akurat pokazano wariant z płaską powierzchnią przestawienia. Może ona być również stożkowa, walcowa a najlepiej stożkowo-śrubowa. Autor nawet pokazał ruch by ten efekt wykonać. Płaskie powierzchnie przyłożenia, są chyba najłatwiejsze, do wyjaśnienia dla laika. Zakładam, że ostrzenia wierteł na youtubie uczą się laicy a nie zawodowcy.
Należy pamiętać że po złamaniu wiertła jest grubsze i wtedy-wiertło jest wykonane tak że od samego ostrza jest cieńsze ,im dalej do trzonka tym jest grubsze-/listwy odprowadzające wióry/.Po złamaniu środek będzie bardzo gruby i trzeba będzie więcej szlifować krawędź tnącą środkową. I już tak nie będzie łatwo wiercić!!
Fabryczne Hilt tytanowe były ostrożne na płasko kilkustopniowo z podcieciem czołowym, a ja osobiście ostrze wiertła w zależności w czym mam wiercic i czym to jest mój główny wyznacznik jak to mam zrobić.
@@AdamMaszynotwor chodziło mi o to żebyś to złamane wiertło pokazał przed-po ale już rozumiem że żadne maszynki nie zrobią roboty jak praktyka praktyka...
Materiał ogólnie o ciekawej tematyce. Polecam tylko dopracować kilka rzeczy, jedną z nich to wyostrzanie kadru ponieważ Twój materiał przez to jest w dużo gorszej jakości.
Co do braku zwężenia na twoim nowym wiertle powód jest taki ze czysto teoretycznie wiertla o średnicy powyżej 10mm służą do rozwiercania już poprzednio wywierconej dziury. Czyli np musisz wywiercić dziurę o średnicy 17mm, praktycznie bierzesz wiertło 17mm i wiercisz a czysto teoretycznie jak już napisałem powinieneś najpierw wywiercić na odpowiednią głębokość wiertlem 8mm twój otwór a potem to rozwiercić wiertłem 17mm. Zwężenia nie ma bo nie jest potrzebne i producent nie musi tego robić. Pozdrawiam Bartosz.
ale efekt końcowy mnie rozczarował. Na nic tłumaczenia,że kamery. Nagrywasz poradnik to proszę zrób to jak się należy. Nie krytykuję ale domagam się jakości. Pozdrawiam. ps daję suba i oczekuję jakości hehehe.
Dobrze ze jest taka tematyka na polskim TH-cam ale ciężko zdzierżyć te rozwleczone filozofie. Jest tu jakas wiedza ale mało konkretnie i za długie filmy. Jeszcze nie udało mi się choćby połowy filmu obejrzeć.
Ciekawe, jak pod ręką jest szlifierka i nie ma gdzie dostać wiertła. Bo wiertło takie długo nie pociągnie po naostrzeniu - rozhartowywanie i zdarcie ew. powłok wzmacniających. No chyba, że do miękkich materiałów...
@@92000 złamane i dobrze naostrzone wiertło jest na 99,5% sprawne i wytrzymałe jak przed złamaniem😕 Wiertło tylko w pobliżu trzonu ma inną twardość i przekrój. Powłoki w wiertlach pełnią rolę kosmetyczna
Adam Maszynotwór tak fajnie się oglada i to jest wciągające. Ja miałem kiedyś epizod w zakładzie ślusarskim ale bardziej gilotyny spawarki bestera czyli rożnego rodzaju wytwory ze stali np piece co boilery płaszczowe formy do kafli itp zawsze cos Ciekawego się działo czasem trochę mi tego brakuje hehehe pozdrawiam.
Ta płaszczyzna za krawędzią tnącą ostrza nie może być zbyt zaniżana bo wiertło robi się zbyt "chytre" - zbyt grube wióro zabiera-zależy co będziemy wiercić bo do miękkich rzeczy np drewna a i przed wyjściem np z blachy też zabiera grube wióro i można go złamać lub obraca się w uchwycie a nawet grubsze to wyrywa wiertarkę ręczną z ręki
Bardzo źle ostrzysz wiertło. Kąt natarcia jest za ostry co spowoduje że wiertło szybko się stępi , a zmniejszenie przewężenia osłabi wiertło na siły skręcające co może doprowadzić do tego że wiertło będzie się łamało. Nie ma potrzeby by zmniejszać łysinkę ponieważ zawsze wierci się mniejszym wiertłem by potem wywiercić większym. Wiertło do ostrzenia musisz ustawić w stosunku do szlifierki pod kątem około 5 stopni i w czasie ostrzenia trzeba powoli zwiększać kąt a przy tym robiąc lekki obrót.
@@AdamMaszynotwor Ja pracowałem w Fabryce przyrządów i uchwytów A marka Bison-Bial o czymś mówi A jeżeli nie wiesz co to za zakład to oglądnij sobie filmik. pl.wikipedia.org/wiki/Bison-Bial. th-cam.com/video/r-4C-Eos5rI/w-d-xo.html
Ja się nie uczę skoro oglądam ten filmik i nie musiałem się uczyć. Żadna filozofia żeby naostrzyc wiertło... a jeśli ktoś jest tak tępy,że oglada filmiki z poradami jak ostrzyć wiertła to niech wypierdala grać na komputerze
@@AdamMaszynotwor A możemy, możemy, Wina tkwi w języku który nie wykonuje ruchów wibracyjnych i nie wydobywa się poprawny dźwięk. Proponuje ćwiczenia jak często się da : - zataczaj językiem koła wzdłuż zewnętrznej linii ust, - wypychaj językiem policzki, - oblizuj językiem zęby po ich wewnętrznej stronie, przy zamkniętych i przy otwartych ustach, - otwieraj szeroko usta i jeźdź językiem po podniebieniu, - uderzaj językiem o podniebienie, wydając dźwięk podobny do stukania kopyt konia, - uderzaj językiem w dziąsła znajdujące się za górnymi zębami, - otwieraj szeroko buzię, unoś język do góry i na dół, wystawiaj go na zewnątrz i unoś tak wysoko, jak to tylko możliwe, - delikatnie przygryzaj język, - rób językiem rurkę. To tylko jedna z wielu propozycji, co oczywiście nie wyklucza kontroli wędzidełka języka. Polecam spojrzeć na takie znane osoby jak G. Torbicka, P. Kraśko którzy mieli problemy z wymową R a teraz problem dla nich to przeszłość.
Mylisz pojęcia chłopie na każdym kroku. Kąt ostrza, powierzchnia przyłożenia, powierzchnia natarcia, kąt ścinu w stosunku do kąta ostrza: to wszystko o czym nie masz wogóle pojęcia. Kąt powierzchni przyłożenia nie może być dodatni.
@@AdamMaszynotwor Spokojnie Adam, to są tacy mistrzowie co to widzieli kiedyś jakąś książkę obróbka skrawaniem i na tym end of story. Każdy mocny w internecie a wiertła jak nie umiał tak i nie będzie umiał naostrzyć.
Chyba niektórzy ostrzą. Doświadczenie czyni mistrza. Trzeba dużo tego robić by nabrać wprawy. Robiłem kiedyś na budowie gdzie przewiercałem stalowe profile wypełnione betonem. Trzeba było najpierw użyć wiertła do stali. Następnie wiertła widiowego do betonu. Na koniec ponownie wiertła do stali. Przy tym wierceniu wiertła do stali bardzo szybko się tępiły na styku stal - beton, lub kruszyły albo łamały. Tam do perfekcji opanowałem ostrzenie wierteł posługując się zwykłą szlifierką kątową. W lewej dłoni trzymałem szlifierkę tarczą w poziomie, w prawej wiertło i szło mi bardzo dobrze, ale naostrzyłem w ten sposób mnóstwo wierteł na przestrzeni paru tygodni zanim wprawę złapałem.
Cześć a tak konkretnie jakie blendy popełniłem i jak one wpływają negatywnie na proces skrawania tak naostrzonym wiertłem. Pozdrawiam i czekam na pomocne sugestię ;)
Witam Przepraszam Cie że poczułeś się urażony moim kpmentarzem ale nie mim celem jest uczenie kogokolwiek a już napewno nie YT. Jestem dyplomowanym mistrzem tokarstwa o ponad 40 letnim stażu i widzę czy ktoś jest amatorem. Życzę Ci dużo powodzenia w dalszym zdobywaniu wiedzy. A jezeli
Chodzi obłedy musiałbyś odwiedzić mój warsztat to nie jest temat na wywody na forum. Dzis wszystko jest on line lub przez jakieś instrukcje na YT. Pozdrawiam gorąco i życzę powodzenia.
@@volf22 nie jestem urażony ale otwarty na krytykę i żądny nowej wiedzy :).. Nikt z nas nie jest omnibusem - stworzyłem tutaj społeczność ludzi którzy wzajemnie sobie pomagają i wymieniają się doświadczeniami .. Jeżeli ktoś popełni jakiś błędy to o tym dyskutujemy i wymieniamy się doświadczeniami. Zapytałem jakie błędy są w mojej metodzie i jak one wpływają negatywnie na proces skrawania ponieważ ta metoda sprawdza się i osobiście ciężko znaleźć mi jej wady. Dodatkowo jest łatwiejsza do nauczenia niż metoda ostrzenia po łuku ( nie wymaga jednoczesnego prowadzenia narzędzia z zachowaniem wielu kątów i dodatkowo jeszcze ruchu po łuku).. Co więcej jest właśnie dobrym punktem wyjściowym że potem przejść na metodę gdzie powierzchnia przyłożenia jest już prowadzona po łuku. Jedynie co jest nie tak podczas tego ostrzenia to to że filmik jest nieco słaby brakowało mi jeszcze doświadczenia i sprzętu żeby dobrze przygotować ten poradnik. Tak więc Gdzie mieści się ten warsztat w którym mógłbym uzyskać tajemną wiedzę.. albo zapraszam do mnie do Gliwic?
Nie wiedzialem ze ostrzenie wiertla moze stanowic dla kogos taki problem zeby to pokazywac na ekranie.Ja nigdy tak nie ostrze wiertel i nigdy nie zastanawiam sie nad tym zbyt dlugo.Po prostu robie kat 45' ostrzac wiertlo obracajac je tak, zeby objac cale ostrze z jednej strony. Trzymam wiertlo troche ukosnie wzgledem powierzchni szlifujacej czyli pod katem 45'-55' co mi ulatwia cala operacje. Pozniej wykanczam tylko minimalnie zeby tyl ostrza byl nizej od przodu. Szlifuje wpierw jedna strone a pozniej druga. Na koncu porownuje czy jest taki sam kat z obu stron wzgledem osi wiertla. I tyle tej filozofii.
@@AdamMaszynotwor Włąsnie mam przed oczami otwartą książkę z Maszynoznawstwa na rozdziale wiertła i wiecenie. Tam stoi jak wół słowo korekta. istnieją jej 3 formy oznacznane literami A,B i C . Korekta typu A polega na podcięciu tylko krawędzi prowadzacej bez tykania łąmacza i ścinu. Zapewnia ona prowadzenie wietrtła i pasowanie otworu. Korekta typu B to podcina tylko ściny. stosowana jest tylko przy powiercaniu otwórów . Typ korekty który Adamie pokazałeś na filmie to korekta typu C czyli całościowe podcięcie i krawędzi tnących i łamacza oraz scinów.
Nic nie wiesz o ostrzeniu. Podstawą jest geometria ostrza. Tego nie znasz . Nie wiesz dla jakich materiałów są różne kąty ostrza. Szkoda czasu na takie głupoty
@@AdamMaszynotwor Lubię się pośmiać z takich domorosłych [fachowców]. Ciekawi mnie - jakie tym razem błędy zaproponują. [Ostrzenie maszynowe] - gdzieś to wymyślił? A tak sprawdzająco - wiesz co to [holka] lub [podcięcie]
@@antymisiek2972 Wystarczy spojrzeć do jakiegokolwiek podręcznika obróbki skrawaniem. No tak ale usłyszę odpowiedź [ przecież to ostrzenie]. W obróbce to [obróbka wieloostrzowa] i każdy kamyszek ściernicy ma inną geometrię. Nam chodzi o geometrię ostrza która jest pokazana w początkowej fazie. Kąt ostrza, przyłożenia itd
@@AdamMaszynotwor Kolego z narzędziami mam styk od szkoły zawodowej taki przedmiot jak maszynoznastwo i technologia plus praktyka zawodowa o ostrzeniu na pewno mam więcej pojęcia teoretycznie i praktycznie jest coś takiego jak przymiar do wierteł każde wiertło służy do czegoś innego Efekt opłakany wiertłem do drewna bierze ścianę do metalu drewno a są jeszcze wiertła lewoskrętne'Potem są wypadki bo przecież tak było w internecie Jak taki jesteś kolego mocny w temacie to pokarz ostrzenie piły tarczowej diamentowej norzy do heblarki czy noży skrawających do tokarni .Dzisiaj wszyscy się na wszystkim znają markety pełne narzędzi a w szpitalu efekty za moje pieniądze leczenie przez głupotę taka prawda . leczenie z mojej puli dziei takim filmikom amatorów pionierki Pozdrawiam
@@renatabobieni559 25 lat robię w stali. Nie używam przyrządów do ostrzenia bo i po co? Za to używam słownika ortograficznego. Fajnie, że Adam pokazał jak można reanimować wiertło po złamaniu (chociaż efekt końcowy nie zachwyca) bo na dzień dzisiejszy mało kto to umie. Zapomniałaś jeszcze o ostrzeniu gwintowników :) A tokarnia to pomieszczenie w którym znajdują się tokarki. Zauważyłem, że słowo tokarnia używane jest głównie na wsi. hmmmm.
Z takim glosem opowiadaj bajki bo mozna zasnac poza tym wyczysc paznokcie gdy prowadzisz kanal i pracujesz dlonmi i taka rada...na pewno nie pracuj twarza ani glosem na kanale odnosnie naprawy lub ratowania sprzetu.
@@AdamMaszynotwor wszystko fajnie ale nie byłbym w stanie z Tobą pracować-taki charakter. No żywioł to Ty nie jesteś...fajnie o tym mówisz ale to jest monotonne jak twój głos. Weź pod uwagę, że oglądają Cię ludzie w trakcie pracy a Ty masz takie tempo mowienia i pokazywania tego, że dla mnie nie chce się tego oglądać. Każdy na twoim kanale po subskrypcji wie o co chodzi i wpada tu bo czegoś nie wie albo coś go zaciekawiło-tak było ze mną.
Szacun wielki za dzielenie się wiedzą
SUPER....Ta technika ostrzenia wiertła jest technologicznie poprawna a po ostatecznym już ostrzeniu napewno wiertło będzie idealne a nawet lepsze od zaostrzonego fabrycznie . Ja zostawiam jeszcze w zależności od materiału w którym będę wiercił , mniejszą powierzchnię przełożenia . Mogę powiedzieć że jesteś mistrzem . Mam nadzieję że pokażesz też film o ostrzeniu wierteł do żeliwa gdzie kąt natarcia będzie ujemny i większy kąt powierzchni przyłożenia.....
Interesujący materiał, jak zawsze zresztą.
Dobrze że wspomniałeś o przegrzewaniu gdzie następuje odpuszczanie materiału. Ja ostrząc wiertło nie męczę go na tarczy szlifierskiej za mocno. 1-4 s na tarczy szlifierskiej i woda.
Bardzo praktyczne.
Oczywiście to amatorskie ale takie najlepsze. Ja jeszcze żeby zachować ten kąt skrawania próbuje sobie ustawić stopkę szlifierki pod kątem żeby zachować ten kąt skrawania 7 stopni. Ale fachura z pana...👍👍👍👍
Ostrzenie z ręki jest dobre do zwykłych stali, życzę powodzenia w stalach trudnościeralnych .
Kolega miał do wiercenia płytki z hardoksu Poleciłem mu żeby spróbował użyć metody z innego filmu czyli naostrzyć wiertło do betonu ostrzył z ręki i raczej brak mu doświadczenia w tej dziedzinie wszystkie płytki powiercone.
Na filmie pokazany jest bardzo podstawowy wiercenie z ręki ale można się posługiwać jeszcze wzornikami i wtedy wychodzi to całkiem przyzwoicie ale przyznaję że nie pracuje w materiałach trudności realnych więc nie mogę się wypowiedzieć na bazie własnego doświadczenia ale Dzięki za zwrócenie uwagi jeżeli będę miał kiedyś dostęp do takiego materiału to chętnie sprawdzę to co napisałeś ;)
@@AdamMaszynotwor Oglądałem kilka twoich filmów dobrze tłumaczysz, pomaga to ludziom coś zrobić samemu . Jak będziesz miał Hardroksa 500 cienką blachę 5-6 mm lub 20mm zrobisz kilka otworów z pogłębieniem na śrubę z łbem stożkowym i pokażesz to na tym kanale to będzie coś ciekawego. Jeden kolega pokazywał lemiesz jak wierci na TH-cam HB 500 ale poszedł na skróty bo widać było od razu że miejsce wiercenia grzane palnikiem więc kilka takich otworów i lemiesz straci swoje właściwości. Czekam z niecierpliwością na filmik.
Witam ciekawe materiał
Witam Adam. Oczywiście interesujący odcinek.
Pozdrawiam.
Super
Materiał jak zawsze - petarda ;)
To wsadź sobie tą petardę w d.pę, ten materiał to zwykła fuszerka, aż oczy bolą na to patrzeć, dobrze naostrzone wiertło wygląda jak fabryczne i ostrzy się je dużo szybciej. Ja można się ekscytować fuszerką ? dla mnie to zjawisko jest zupełnie niezrozumiałe, zrozumiał bym jeszcze gdyby to była lekka fuszerka ale to jest wielka fuszerka a wy to jeszcze wszyscy chwalicie, ten materiał to żenada, nie krytykuje tu autora materiału, ponieważ ma takie umiejętności jakie ma i to jego sprawa, krytykuję was komentujących ten materiał i rozpływających się nad nim, a to wielka lipa a wy jeszcze klaszczecie. Ja bym się wstydził pokazać komukolwiek tak zaostrzone wiertło, wiertło powinno wyglądać ja by wyszło z fabryki. Ostrze wiertła od 0.6 mm do 20 mm.
Wierła 0d 0.6 mm do 1.5 mm ostrzy się nie łatwo ale od 1.5 mm wzwyż jest z górki.
Co znaczy "petarda". To dobre, czy złe ? Jak urwie ręce to złe... Język polski został zapomniany ?
@@sp5mxx Tak, nigdy niczego nie naostrzyłeś...Pokaż film, błaźnie jaką ty masz technikę. sposób...
@@sp5mxx ty sam może pokaż mistrzu wszystkiego jak się ostrzy a nie tu się mondrujesz
@@sp5mxx Super fachura
Dobrze pokazane. 👍 Like
dobry film. 👍
Zajebista film o wiertłach i szlifierce nagrany do góry nogami
Ta maszyna po Twojej prawej to się robi ładny konkret :)
Jakiego kamienia używac do ostrzenia wierteł
Mega dzięki za logikę
Dawno temu w samochodówce dostałem stożek z łożyska i kilka wierteł. Zadanie rozhartować i następnie przewiercić. Czas operacyjny - dzień roboczy. Tak nauczony zostałem jako/tako ostrzyć wiertła. pozdr.
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
Witam. Super kanał. Dużo poradników jednak w chwili obecnej zastanawiam się jaką wiertarkę kolumnową kupić.... może coś podpowiesz...
@@AdamMaszynotwor myślałem nad Bosch tym elektronicznym bo nie trzeba pasków zmieniać a wiercę niedużo ale patrzyłem że ta "Zośka" jest bardzo lubiana przez ludzi którzy o wiele ale to wiele więcej robią w warsztacie niż ja. Nie mniej jednak materiał by się przydał powiedzmy w zakresie do tysiaka, 1k- 1.5k i tak dalej jeśli jest szansa albo okazyjny majsterkowicz, zaawansowany majsterkowicz i mały warsztat ślusarski :-D
Dzięki
Zawsze uczę ostrzenia wierteł przez półkolisty ruch i zacięcia odwrotnie. Tak jak mówisz, ćwiczyć, ćwiczyć i próbować na manualnych.
Adam ogladalem tu setki takich filmow (nie zeby sie nauczyc a zeby sie posmiac) jak narazie u Ciebie jest najlepszy instruktaz jak to zrobic. Wiem ze to ciezko pokazac...nie pokazales jednak tego typowego ruchu obrotowego w prawo z jednoczesnym ruchem uchwytu w dół w akcji :) Moze i dobrze bo to zwyczajnie trzeba miec we krwi :) Zobacz tu co ciocia Wiki nam o tym opowiada (moim zdaniem wcale nie tak źle opisane) . --> Ostrzenie stępionych wierteł wykonuje się przy pomocy uniwersalnych ostrzałek lub specjalnych przyrządów do ostrzenia wierteł. Przy ostrzeniu z wolnej ręki wiertło przykładamy do kamienia szlifierki przy wierzchołku i powoli, ruchem wahadłowym obracamy względem niego ku dołowi. Jednocześnie obracamy nieco wiertło wzdłuż jego osi, zgodnie z kierunkiem wiercenia. Przy szlifowaniu należy pamiętać, aby materiał wiertła zbytnio się nie nagrzał, dlatego konieczne jest ciągłe jego schładzanie. pl.wikipedia.org/wiki/Wiert%C5%82o Pozdro
@@AdamMaszynotwor moim zdaniem fajny film. Widac, ze brak ci poprawnego nazewnictwa ale ostrzyc potrafisz.
Ja uczylem sie w technikum i nazewnictwo znam a ostrzyc wiertla nauczylem sie niedawno. Do tego jedynie ruch wachadlowy bez spirali. Wciaz, tak jak ty zaczynam na plasko - gdy jest duzo materialu do zebrania - i poprawiam "wachadelkiem".
Wciaz, kiepsko wychodzi mi korekta ścina. Robie to od góry ake efekt wychodzi jak u ciebie - mam wrażenie, ze moze byc lepiej. Wydaje mi się, że lepiej unikać podcięcia krawędzi tnącej. Czyli szlif powinien być jakby w linii samego ścina.
Dużo madralskich co krytykują ale nic nie podpowiedzą.
Fajni są ludzie co krytykę, potwierdzą jakąś wlasną radą/korektą
Bardzo dobrze.
siemson pozdrawiam cala klase 1mt z radiobudy bo to kozaki totalne KOCHAM BUDOWY I KONSTRUKCJE MASZYN
@@AdamMaszynotwor proste ze tak
Kawał dobrej roboty, a i przy okazji pozwolę się zapytać deko nie w temacie, bo widzę, że robisz to na poczciwej "mojej" szlifierce Elna. Jakich wymiarów masz ściernice założone, bo na filmie nie wyglądają one na zalecane przez producenta 125/13?
5:10 niby o tym wiem, ale czasami sam siebie oszukuję w ten sposób i "lekko zeszlifuje fioletową warstwę" xd
super
15:23 Ja tez wole na odwrót tylko trzeba pamietac by jeszcze raz przyszlifowac czolo z racji na kierunek natarcia tarczy do ostrza
W szkole tokarz powiedzial geba wyzej dp,nizej zalapalem to i wiertla mi sie ostrza do dzis
Subik poleciał Fajny kanał pozdrawiam!
Tak, ten człowiek potrafi ostrzyć wiertła. Osobiście długo się uczyłem. Teraz mam 51 lat i wiem, że żaden młody kretyn ufający komercji niczego nie naostrzy. Debile, telefon i monitor tego nie zrobią. Jak zabraknie prądu, a to jest pewne. macie tydzień "życia". Potem czeka was śmierć. My będziemy w cieple, świetle, najedzeni - ostrzyli sobie wiertła. Z pozdrowieniami : Marcin Kasza Katowice.
@@AdamMaszynotwor Mosz Recht. Z pozdrowieniami Marcin Kasza Katowice.
Ustawienie podpórki do kamienia powinno prawidłowo wiertło ustawiać ( luka, błąd ), ogólnie pozytyw w stosunku do pokazów ostrzenia wierteł na szlifierce kątowej, a zwłaszcza na tarczy 1 mm., brak półobrotu o 90°, słuszne spostrzeżenie, że różne metale wymagają innych kątów. Pytanie ? Jak naostrzyć wiertło do cienkich blach ( np. 1 mm.) by trójkąt lub pięciokąt nie wyszedł i jej nie poderwało. Jaki kształt przy średnicy 12 mm. i wiercimy na gotowo.
Ja też ostrzyłem. Wyszło mi że wierci... tylko na lewych obrotach :) Działa? Działa, to na UJ drążyć temat :P kąt jest nieostotny, zawsze można zapunktować mniejszym, ważne, żeby krawędzie były ostre, zeby rozwiercić otwór :D Ten środek to majstersztyk, trzeba wprawy ;)
ja ten środek robię kątówką tarczą do cięcia 1mm
CZEŚĆ gratuluję filmu - bardo rzeczowy i dokładny - Jakie jest Twoje wykształcenie?
Oooo to tak jak ja. Też mechanik maszyn ale o specjalności budowa maszyn. Tak to prawda w szkole tego nie uczą niestety. GRATULUJE i życzę dalszych fajnych filmów instruktażowych. Cieszę się że są pasjonaci którzy chcą się dzielić swoją wiedzą.
Prostym sprawdzianem kąta wiertła są dwie nakrętki złożone do siebie płaskimi ściankami ponieważ tworzą kat 120 stopni
Właściwe naostrzenie wiertła to każda z listew prowadzących musi mieć tą samą wysokość.Wiertło stawiamy prosto i sprawdzamy na pionowej ściance ,zarysowując końcami czy ścianki są równe.Wiertła ostrzy się ruchem podnoszącym,tak jak maszynowo.Jeżeli krawędzie będą nierówne ,wiertł rozbije otwór na większy.
Ostrzenie wierteł jest nie lada sztuką. Wyprowadzenie idealnej symetrycznej geometrii ostrza to robota nie dla laika. Oczywiście są ostrzarki do wierteł, nie mówię o tym dziadostwie z Lidla czy Biedronki. Polska firma FANAR Ciechanowie robi bardzo dobre profesjonalne ostrzarki. Wiertło po ostrzeniu idealnie łamie i odprowadza wióry. Po naostrzeniu średnica otworu jest idealna. Polecam.
Zawsze jest miejsce, żeby doskonalić swoje techniki, chociaż najtrudniejsze w tym wszystkim to nie złamać kolejnej trójki czy szóstki przy 40 otworze xd
Najgorzej to wiertła 1.5mm do4 mm w blacharce samochodowej niestety niezbedne
Dobry materiał; brak uproszczeń dla amatorów. Ja złamasa zaszlifowuję w imadle kątówką po prostu! Szkoda drobnej tarczy ostrzącej na gładko. A prec. pocienianie dzioba wychodzi doskonale tarczką do cięcia, wiertło też w imadle. Oszczędzamy sobie znów naroża tarczy do ostrzenia. Chłodzenie psikadłem do kwiatków/autovidolu jest bardziej poręczne! A kąt 60st. do walca tarczy to ja sobie namalowałem w postaci kreski flamastrem trwałym na podstawce szlif. i okleiłem podstawkę skoczem dla pewności/nieścieralności. Im twardszy mat.wiercony - tym większa rozwartość ostrza wiertła.
ja ucinałem dopuki się nie zorientowałem że w ten sposób wiertło odpuszczam przez temperaturę przy cięciu
@@czarnyarek3124 Wystarczy mała pompka na PETkę z wodą, aby sobie schłodzić robotę i nie odpuścić ani kawałka wiertła!
13 lat temu zostałem nauczony przez starego wiarusa obróbki skrawaniem ostrzenia wierteł dużego kalibru, mianowicie wiertło fi 100mm oczywiście ręcznie. Po tych naukach szło gladko z wiertłami od 1.5 do 100mm
Właśnie chciałem pisać, że chętnie bym zobaczył jak się ręcznie ostrzy wiertła fi 40-50. Tarcza taka jak na filmie wystarczy czy lepsza będzie szersza?
@@bombaWypierdoli najlapiej szersza tarcza. Chociaż na wąskiej też mozna udowodnić.
Jak na ręczne szlifowanie to bardzo dobra robota. Niestety z małymi średnicami będzie problem.
Cyt: ” Dzięki wykonaniu tego przewężenia” - to się nazywa fachowo korekta ścina . Ps. warto też delikatnie stępic krawędź natarcia (tzw. honowanie) by wiertło trwalsze.
I tak jak pan zwrócił uwagę nie przegrzewać wierteł podczas szlifowania i wiercenia, bo zmienia się struktura stali.
Kąt ostrza, przyłożenia, przystawienia, skrawania itd. Polecam "teoria skrawania". Przy prawidłowym ostrzeniu pewne kąty wychodzą samoistnie. Im twardszy materiał, tym krótsza krawędź tnąca. Im twardszy materiał, tym twardsza ściernica..
Wiertła ostrzy się bez podstawki. Prowadzisz wiertło po tarczy góra - dół. Konieczna praktyka by uzyskać kąt przyłożenia około 6 stopni i oba piórka jednakowe.
bez podstawki masz.na mysli by wiertła nie opierac? a palec lub palce mozna?
@@bonerDB O co oprzesz palec, jak podstawka zdemontowana?
Wiertło trzymać w rękach. Ostrzysz jedynie po powierzchni natarcia.
Przykładasz do tarczy krawędź tnącą pod kątem natarcia około 6 stopni. Gdy pokaże się iskierka prowadzisz po powierzchni natarcia w górę i wracasz, lekko obracając wiertło.
To trzeba zobaczyć i trenować.
Wreszcie ktoś napisał jak naprawdę się ostrzy wiertła, to co jest zaprezentowane w tym materiale to totalna fuszerka, nie dość że idzie mu to strasznie długo to i efekt tragiczny, ostrzy się tak jak napisałeś, trzeba umieć je odpowiednio chwycić, następnie ruchem wahadłowym czy może bujanym góra dół i wiertło jakby z fabryki wyszło, kąty po krótkiej praktyce same wychodzą dobrze bez mierzenia. Dziwią mnie te zachwyty komentujących dla tej fuszerki
@@sp5mxx Dokładnie tak, ruchy góra-dół
@@sp5mxx dziwny komentarz. "Ostrzy się tak a, tak"
Bardziej wlaściwie powuedzueć, że pan tak ostrzyc. Bo wiertła "ostrzy się" na różne sposoby. Tu akurat pokazano wariant z płaską powierzchnią przestawienia.
Może ona być również stożkowa, walcowa a najlepiej stożkowo-śrubowa. Autor nawet pokazał ruch by ten efekt wykonać.
Płaskie powierzchnie przyłożenia, są chyba najłatwiejsze, do wyjaśnienia dla laika. Zakładam, że ostrzenia wierteł na youtubie uczą się laicy a nie zawodowcy.
Witam czego używasz do chłodzenia wiertła podczas obróbki ?????
@@AdamMaszynotwor Jako stary ślusarz ja osobiście stosuje wodę z mydłem w szkole uczyli gdy brak chłodziwa bierz mydliny
Delikatne rączki jak fachowca...
👍👍👍
super, a co ze średnicą 0,5
Należy pamiętać że po złamaniu wiertła jest grubsze i wtedy-wiertło jest wykonane tak że od samego ostrza jest cieńsze ,im dalej do trzonka tym jest grubsze-/listwy odprowadzające wióry/.Po złamaniu środek będzie bardzo gruby i trzeba będzie więcej szlifować krawędź tnącą środkową. I już tak nie będzie łatwo wiercić!!
teraz wiem dlaczego mi oglądalność spadła :) Pozdrawiam
@@AdamMaszynotwor Aj tam Mam kolejny pomysł odnośnie wierteł :)
Mnie uczyli, że nie wykonuje ruchów prawo-lewo tylko od dołu do góry stożka wiertła z jednoczesnym jego obrotem
Bardzo dobrze Ciebie uczyli. Stara szkoła tak uczy i tak powinno się ostrzyć każde wiertło.
Fabryczne Hilt tytanowe były ostrożne na płasko kilkustopniowo z podcieciem czołowym, a ja osobiście ostrze wiertła w zależności w czym mam wiercic i czym to jest mój główny wyznacznik jak to mam zrobić.
Spoko Adam ale myślałem że pokażesz "efekt"
@@AdamMaszynotwor chodziło mi o to żebyś to złamane wiertło pokazał przed-po ale już rozumiem że żadne maszynki nie zrobią roboty jak praktyka praktyka...
Materiał ogólnie o ciekawej tematyce. Polecam tylko dopracować kilka rzeczy, jedną z nich to wyostrzanie kadru ponieważ Twój materiał przez to jest w dużo gorszej jakości.
I po co ta rozbiorka zamka? A co potem?
siegmundk ceny robut budowlanch
Co do braku zwężenia na twoim nowym wiertle powód jest taki ze czysto teoretycznie wiertla o średnicy powyżej 10mm służą do rozwiercania już poprzednio wywierconej dziury. Czyli np musisz wywiercić dziurę o średnicy 17mm, praktycznie bierzesz wiertło 17mm i wiercisz a czysto teoretycznie jak już napisałem powinieneś najpierw wywiercić na odpowiednią głębokość wiertlem 8mm twój otwór a potem to rozwiercić wiertłem 17mm. Zwężenia nie ma bo nie jest potrzebne i producent nie musi tego robić. Pozdrawiam Bartosz.
Jak opatrzyć w domu nożyczki
Fajnie,ale znam inne sposoby.podoba mi się
A gdzie kąt przyłożenia 5 stopni. ?
ale efekt końcowy mnie rozczarował. Na nic tłumaczenia,że kamery. Nagrywasz poradnik to proszę zrób to jak się należy. Nie krytykuję ale domagam się jakości. Pozdrawiam. ps daję suba i oczekuję jakości hehehe.
Ostrzenie wierteł to sztuka.Zapomniałes,ze fabryczne maja utwardzane końcówki.A tym sposobem robisz wiertlo z gwoździa.
Baju baj, bujasz pan !!
Dobrze ze jest taka tematyka na polskim TH-cam ale ciężko zdzierżyć te rozwleczone filozofie. Jest tu jakas wiedza ale mało konkretnie i za długie filmy. Jeszcze nie udało mi się choćby połowy filmu obejrzeć.
marchewke mozna kupisc w markecie sorki
nie tylko ale zacznij od cukierni,zapewne znajdziesz
A czy miałeś kontakt z tymi przyrządami do ostrzenia wierteł:
th-cam.com/video/95NUXxbexMs/w-d-xo.html i th-cam.com/video/dePcOcd0WnQ/w-d-xo.html
13:07 "Będę musiał tak długo szlifować aż się tego uszczerbku nie pozbędę"
Żeby się nie pozbył to nie musi w ogole szlifować bo wtedy pozbedzie sie uszczerbku...
Dżem
Dżem B
@@jaceknowak4105 Dżem B ?
Za ostro w stożek😃
Dobrze byłoby, gdyby autor filmiku znał jeszcze budowę wiertła. Każdy kąt i krawędź wiertła ma swoją nazwę.
oj, musisz jeszcze długo praktykować (zwężenie skrzydełka staraj się robić w prostej linii)
Ciekawe, jak pod ręką jest szlifierka i nie ma gdzie dostać wiertła. Bo wiertło takie długo nie pociągnie po naostrzeniu - rozhartowywanie i zdarcie ew. powłok wzmacniających. No chyba, że do miękkich materiałów...
@@AdamMaszynotwor No zgadzam się
@@92000 złamane i dobrze naostrzone wiertło jest na 99,5% sprawne i wytrzymałe jak przed złamaniem😕
Wiertło tylko w pobliżu trzonu ma inną twardość i przekrój.
Powłoki w wiertlach pełnią rolę kosmetyczna
Dlaczego brak osłony w szlifierce ?
Dobrze zaostrzone wiertło wierci bez docisku .
Adam Maszynotwór swoją droga Oglądam kanał Marek Olechowski i to on polecił pański kanał . Pozdrawiam!
Adam Maszynotwór tak fajnie się oglada i to jest wciągające. Ja miałem kiedyś epizod w zakładzie ślusarskim ale bardziej gilotyny spawarki bestera czyli rożnego rodzaju wytwory ze stali np piece co boilery płaszczowe formy do kafli itp zawsze cos Ciekawego się działo czasem trochę mi tego brakuje hehehe pozdrawiam.
@@AdamMaszynotwor w maśle mozna wiercić bez nacisku złamanym wiertłem 😆
Wiertło po naostrzeniu przez tego Pana wygląda jak karykatura . Mówię to ja specjalista obróbki wiórowej z 50 letnim stażem.
Chwalipieta z ciebie i tyle w tym temacie.
wiertło to kątówką ostrze ,frez do zgrzewów to już trzeba sie przyłożyć
Ta płaszczyzna za krawędzią tnącą ostrza nie może być zbyt zaniżana bo wiertło robi się zbyt "chytre" - zbyt grube wióro zabiera-zależy co będziemy wiercić bo do miękkich rzeczy np drewna a i przed wyjściem np z blachy też zabiera grube wióro i można go złamać lub obraca się w uchwycie a nawet grubsze to wyrywa wiertarkę ręczną z ręki
Bardzo źle ostrzysz wiertło. Kąt natarcia jest za ostry co spowoduje że wiertło szybko się stępi , a zmniejszenie przewężenia osłabi wiertło na siły skręcające co może doprowadzić do tego że wiertło będzie się łamało. Nie ma potrzeby by zmniejszać łysinkę ponieważ zawsze wierci się mniejszym wiertłem by potem wywiercić większym. Wiertło do ostrzenia musisz ustawić w stosunku do szlifierki pod kątem około 5 stopni i w czasie ostrzenia trzeba powoli zwiększać kąt a przy tym robiąc lekki obrót.
@@AdamMaszynotwor Ja pracowałem w Fabryce przyrządów i uchwytów A marka Bison-Bial o czymś mówi A jeżeli nie wiesz co to za zakład to oglądnij sobie filmik.
pl.wikipedia.org/wiki/Bison-Bial.
th-cam.com/video/r-4C-Eos5rI/w-d-xo.html
Ja się nie uczę skoro oglądam ten filmik i nie musiałem się uczyć. Żadna filozofia żeby naostrzyc wiertło... a jeśli ktoś jest tak tępy,że oglada filmiki z poradami jak ostrzyć wiertła to niech wypierdala grać na komputerze
To nie jest urządzenie do ostrzenia narzędzi takich jak wierteł, dłuta. Wszyscy ostrza na mokro a tylko my rozhartujemy stal na tych szlifierkach.
Jak się umiejętnie ostrzy to można dotknąć naostrzonej półki bez ryzyka oparzenia czyli jeszcze daleka droga do rozhartowania.
No ale wymowa R w słowie wieRtło jest fatalna :(
@@AdamMaszynotwor A możemy, możemy, Wina tkwi w języku który nie wykonuje ruchów wibracyjnych i nie wydobywa się poprawny dźwięk. Proponuje ćwiczenia jak często się da :
- zataczaj językiem koła wzdłuż zewnętrznej linii ust,
- wypychaj językiem policzki,
- oblizuj językiem zęby po ich wewnętrznej stronie, przy zamkniętych i przy otwartych ustach,
- otwieraj szeroko usta i jeźdź językiem po podniebieniu,
- uderzaj językiem o podniebienie, wydając dźwięk podobny do stukania kopyt konia,
- uderzaj językiem w dziąsła znajdujące się za górnymi zębami,
- otwieraj szeroko buzię, unoś język do góry i na dół, wystawiaj go na zewnątrz i unoś tak wysoko, jak to tylko możliwe,
- delikatnie przygryzaj język,
- rób językiem rurkę.
To tylko jedna z wielu propozycji, co oczywiście nie wyklucza kontroli wędzidełka języka.
Polecam spojrzeć na takie znane osoby jak G. Torbicka, P. Kraśko którzy mieli problemy z wymową R a teraz problem dla nich to przeszłość.
Mylisz pojęcia chłopie na każdym kroku. Kąt ostrza, powierzchnia przyłożenia, powierzchnia natarcia, kąt ścinu w stosunku do kąta ostrza: to wszystko o czym nie masz wogóle pojęcia. Kąt powierzchni przyłożenia nie może być dodatni.
Zgadzam się. "Obróbka skrawaniem" wykładają w szkole, facet jest pewnie samoukiem.
@@AdamMaszynotwor Jest mnóstwo literatury na ten temat
@@AdamMaszynotwor Spokojnie Adam, to są tacy mistrzowie co to widzieli kiedyś jakąś książkę obróbka skrawaniem i na tym end of story. Każdy mocny w internecie a wiertła jak nie umiał tak i nie będzie umiał naostrzyć.
to wiertło nie bedzie wiertać,całkowicie żle naostrzone.
Zlamane jak zlamane ale niektozy ostrzom wiertlo jak ołówek to dopiero jest zezba
Chyba niektórzy ostrzą. Doświadczenie czyni mistrza. Trzeba dużo tego robić by nabrać wprawy. Robiłem kiedyś na budowie gdzie przewiercałem stalowe profile wypełnione betonem. Trzeba było najpierw użyć wiertła do stali. Następnie wiertła widiowego do betonu. Na koniec ponownie wiertła do stali. Przy tym wierceniu wiertła do stali bardzo szybko się tępiły na styku stal - beton, lub kruszyły albo łamały. Tam do perfekcji opanowałem ostrzenie wierteł posługując się zwykłą szlifierką kątową. W lewej dłoni trzymałem szlifierkę tarczą w poziomie, w prawej wiertło i szło mi bardzo dobrze, ale naostrzyłem w ten sposób mnóstwo wierteł na przestrzeni paru tygodni zanim wprawę złapałem.
@@henrykmar ale mi coś...
ostrzom haha
@@antonichylik7120 zezba haha
@@cichy00711 niektozy, ostrzom , zezba = miszcz 😉
Witam
Widać ze jesteś amatorem bo to nie ma nic wspólnego w prawidłowym ostrzeniem narzedzi skrawających . Gratuluje zapału i życzę powodzenia.
Cześć a tak konkretnie jakie blendy popełniłem i jak one wpływają negatywnie na proces skrawania tak naostrzonym wiertłem. Pozdrawiam i czekam na pomocne sugestię ;)
Witam
Przepraszam Cie że poczułeś się urażony moim kpmentarzem ale nie mim celem jest uczenie kogokolwiek a już napewno nie YT. Jestem dyplomowanym mistrzem tokarstwa o ponad 40 letnim stażu i widzę czy ktoś jest amatorem. Życzę Ci dużo powodzenia w dalszym zdobywaniu wiedzy. A jezeli
Chodzi obłedy musiałbyś odwiedzić mój warsztat to nie jest temat na wywody na forum. Dzis wszystko jest on line lub przez jakieś instrukcje na YT. Pozdrawiam gorąco i życzę powodzenia.
@@volf22 nie jestem urażony ale otwarty na krytykę i żądny nowej wiedzy :).. Nikt z nas nie jest omnibusem - stworzyłem tutaj społeczność ludzi którzy wzajemnie sobie pomagają i wymieniają się doświadczeniami .. Jeżeli ktoś popełni jakiś błędy to o tym dyskutujemy i wymieniamy się doświadczeniami.
Zapytałem jakie błędy są w mojej metodzie i jak one wpływają negatywnie na proces skrawania ponieważ ta metoda sprawdza się i osobiście ciężko znaleźć mi jej wady.
Dodatkowo jest łatwiejsza do nauczenia niż metoda ostrzenia po łuku ( nie wymaga jednoczesnego prowadzenia narzędzia z zachowaniem wielu kątów i dodatkowo jeszcze ruchu po łuku)..
Co więcej jest właśnie dobrym punktem wyjściowym że potem przejść na metodę gdzie powierzchnia przyłożenia jest już prowadzona po łuku.
Jedynie co jest nie tak podczas tego ostrzenia to to że filmik jest nieco słaby brakowało mi jeszcze doświadczenia i sprzętu żeby dobrze przygotować ten poradnik.
Tak więc Gdzie mieści się ten warsztat w którym mógłbym uzyskać tajemną wiedzę.. albo zapraszam do mnie do Gliwic?
Nie wiedzialem ze ostrzenie wiertla moze stanowic dla kogos taki problem zeby to pokazywac na ekranie.Ja nigdy tak nie ostrze wiertel i nigdy nie zastanawiam sie nad tym zbyt dlugo.Po prostu robie kat 45' ostrzac wiertlo obracajac je tak, zeby objac cale ostrze z jednej strony. Trzymam wiertlo troche ukosnie wzgledem powierzchni szlifujacej czyli pod katem 45'-55' co mi ulatwia cala operacje. Pozniej wykanczam tylko minimalnie zeby tyl ostrza byl nizej od przodu. Szlifuje wpierw jedna strone a pozniej druga. Na koncu porownuje czy jest taki sam kat z obu stron wzgledem osi wiertla. I tyle tej filozofii.
U
45° ??? Doch to ołówek jest lub punktak 😂😂😂 ty to lepiej obejżyj ten poradnik
korektę !!!!!!!!! nie jak waść użyłęs słowa "przewężenia" !!!!!!!!! Człowieku uzywaj fachowego słownictwa!!!!!!!!!!!
@@AdamMaszynotwor Włąsnie mam przed oczami otwartą książkę z Maszynoznawstwa na rozdziale wiertła i wiecenie. Tam stoi jak wół słowo korekta. istnieją jej 3 formy oznacznane literami A,B i C . Korekta typu A polega na podcięciu tylko krawędzi prowadzacej bez tykania łąmacza i ścinu. Zapewnia ona prowadzenie wietrtła i pasowanie otworu. Korekta typu B to podcina tylko ściny. stosowana jest tylko przy powiercaniu otwórów . Typ korekty który Adamie pokazałeś na filmie to korekta typu C czyli całościowe podcięcie i krawędzi tnących i łamacza oraz scinów.
Nic nie wiesz o ostrzeniu. Podstawą jest geometria ostrza. Tego nie znasz . Nie wiesz dla jakich materiałów są różne kąty ostrza. Szkoda czasu na takie głupoty
@@AdamMaszynotwor Lubię się pośmiać z takich domorosłych [fachowców]. Ciekawi mnie - jakie tym razem błędy zaproponują. [Ostrzenie maszynowe] - gdzieś to wymyślił? A tak sprawdzająco - wiesz co to [holka] lub [podcięcie]
@@bogdan5636 Bogdan, rozwiń pierwszy komentarz żeby inni się coś dowiedzieli od specjalisty.
@@antymisiek2972 Wystarczy spojrzeć do jakiegokolwiek podręcznika obróbki skrawaniem. No tak ale usłyszę odpowiedź [ przecież to ostrzenie]. W obróbce to [obróbka wieloostrzowa] i każdy kamyszek ściernicy ma inną geometrię. Nam chodzi o geometrię ostrza która jest pokazana w początkowej fazie. Kąt ostrza, przyłożenia itd
@@bogdan5636 myślałem ze napiszesz coś treściwego a nie odsyłanie do podręczników. ......
To choć napisz co to jest "geometria kamyszka ściernicy"?
proste jak robienie noża tokarskiego nic takiego
taka elne sprzedam pieknie 3200 obr kto chce?
glupota strata czasu a wiertlo do niczego drodzy widzowie
No to ucz się dalej ostrzenia wierteł bo tym wiertłem to mozesz w drewnie powiercic
Ostrzałka do wierteł i po problemie kto dzisiaj tak bieli wiertła ? Pionierka i cofniecie się w czasie.
@@AdamMaszynotwor Kolego z narzędziami mam styk od szkoły zawodowej taki przedmiot jak maszynoznastwo i technologia plus praktyka zawodowa o ostrzeniu na pewno mam więcej pojęcia teoretycznie i praktycznie jest coś takiego jak przymiar do wierteł każde wiertło służy do czegoś innego Efekt opłakany wiertłem do drewna bierze ścianę do metalu drewno a są jeszcze wiertła lewoskrętne'Potem są wypadki bo przecież tak było w internecie Jak taki jesteś kolego mocny w temacie to pokarz ostrzenie piły tarczowej diamentowej norzy do heblarki czy noży skrawających do tokarni .Dzisiaj wszyscy się na wszystkim znają markety pełne narzędzi a w szpitalu efekty za moje pieniądze leczenie przez głupotę taka prawda . leczenie z mojej puli dziei takim filmikom amatorów pionierki Pozdrawiam
@@renatabobieni559 25 lat robię w stali. Nie używam przyrządów do ostrzenia bo i po co? Za to używam słownika ortograficznego.
Fajnie, że Adam pokazał jak można reanimować wiertło po złamaniu (chociaż efekt końcowy nie zachwyca) bo na dzień dzisiejszy mało kto to umie. Zapomniałaś jeszcze o ostrzeniu gwintowników :) A tokarnia to pomieszczenie w którym znajdują się tokarki. Zauważyłem, że słowo tokarnia używane jest głównie na wsi. hmmmm.
Tak, zobaczymy się w terenie jak zabraknie prądu...a zabraknie.
Porno
Widać, że facet ma nie wielkie pojęcie o ostrzeniu wierteł.
Żałosne, fachowiec jak z koziej dupy trąba, youtube pełne jest takich filmów które tworzone są dla subskrycji.
Dlatego żadnej nie posiadasz pajacu...
Wszystko fajnie tylko nudno gadasz. Zasnąłem po minucie
Z mojej strony to (UWAGA-TRUDNE SŁOWO!!!) konstruktywna krytyka.
Z takim glosem opowiadaj bajki bo mozna zasnac poza tym wyczysc paznokcie gdy prowadzisz kanal i pracujesz dlonmi i taka rada...na pewno nie pracuj twarza ani glosem na kanale odnosnie naprawy lub ratowania sprzetu.
Poza tym jesli nie potrafisz zniesc normalnej krytyki to dlaczego zamieszczasz filmiki na internecie.
@@AdamMaszynotwor wszystko fajnie ale nie byłbym w stanie z Tobą pracować-taki charakter. No żywioł to Ty nie jesteś...fajnie o tym mówisz ale to jest monotonne jak twój głos. Weź pod uwagę, że oglądają Cię ludzie w trakcie pracy a Ty masz takie tempo mowienia i pokazywania tego, że dla mnie nie chce się tego oglądać. Każdy na twoim kanale po subskrypcji wie o co chodzi i wpada tu bo czegoś nie wie albo coś go zaciekawiło-tak było ze mną.
@@ukaszmilczarek5179 pieprzysz kolego..chyba jesteś następnym z serii"nie mam się gdzie wyładować" i piszę sobie hejt..pozd dla autora filmu..
gadania co niemiara o czymś co można wytłumaczyć w 2 min