Rodoslavci: Anđeli mileševski

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ก.ค. 2024
  • Label and copyright: Vremešna lepotica u klisuri Mileševke, spokojno je ušla u deveti vek. Bela i skladna, odavno se uzdigla u vremenu, dostojanstvena u veri koju svedoči. I više od 800 puta, o Vaskrsu, pronosi radost Hristovog vaskrsnuća.
    Ostavljajući ovo graditeljsko delo svom narodu, njen ktitor, princ, a potom kralj Vladislav, sin Stefana Prvovenčanog, ispunio je zapovest da svetli svetlost pred ljudima, da se vide dobra dela i proslavi Otac na nebesima.
    Uradio je to tako, da mu se zasluge moraju priznati - za monumentalnu, raskošnu arhitekturu, za bogatstva kojima je hram obdario, za freske i ikone, za molitve monaške koje su je ispunile, živu vezu predaka i potomaka, za potvrdu, da je ovde mesto, na kome se u zagrljaju sreću višnje i zemaljske sile.
    Lepota se uselila pod kupole hrama - a jedna scena „Mironosice na Hristovom grobu” se posebno ističe - smeštena iznad kivota kralja Vladislava, prikazuje Arhađela Gavrila koji mironosicama pokazuje plaštanicu u praznom Hristovom grobu, i objavljuje radosnu vest o Njegovom vaskrsenju. Mileševski „Beli anđeo” vremenom je postao, ne samo glasnik sreće, već i simbol vrhunskih umetničkih dostignuća freskoslikarstva tog doba.
    Na zidovima od sige, na svežem malteru, nama nepoznati umetnik, u 13. veku ostavio je trag bez premca u srednjovekovnoj umetnosti, posvetivši svoje delo Gospodu i ljudima. I kada se sve gubilo, anđeo Hristov, objavljivao je vaskrsenje i lepotu nebesku.
    Mileševa je rušena i paljena u više navrata. Ostalo je zabeleženo da je graditeljski vaskrsla osmi put, kada su u vreme velike obnove, od 1863. do 1868, neimari radili pod oružjem, uz bdenje i žrtvovanje, jer je, uprkos dozvoli bosanskog vezira Topal-paše, bilo mnogo Osmanlija koji su obnovu želeli da spreče. Prilikom restauracije, izronio je tada „Beli anđeo”, živopis koji je u davnom 16. veku bio prekriven novom freskom, kasnije uništenom u požaru. I upravo je ta freska, prihvativši oganj, sačuvala ovu prethodnu.
    Urednik serijala: Jelena Božović
    Snimatelj: Duško Perić
    Montaža: Goran Damljanović
    Radio televizija Srbije

    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
  • บันเทิง

ความคิดเห็น •