Inscenizacja historyczna „Bój o Twierdzę Boyen”

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 พ.ย. 2014
  • Film z międzynarodowej inscenizacji walk w Twierdzy Boyen w Giżycku z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Widowisko „Bój o Twierdzę Boyen 1914” oparte zostało na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce 100 lat temu na terenie giżyckiej fortyfikacji i w jej okolicach. Inscenizacja odbyła się 16 sierpnia 2014 roku podczas Święta Twierdzy Boyen, na donżonie nigdy niezdobytej XIX-wiecznej fortyfikacji, jednego z najważniejszych i najciekawszych zabytków Giżycka, unikatowego w skali kraju i Europy.
    Twierdza Boyen leżąca na tzw. "Wyspie Giżyckiej" odegrała ważną rolę w dziejach I wojny światowej i potwierdziła słuszność budowy tejże fortyfikacji. Tutaj, pod koniec sierpnia 1914 r. między wojskami rosyjskimi a niemieckimi rozegrała się walka o fortecę, która zakończyła się fiaskiem wojsk rosyjskich. I właśnie dla uczczenia tych wydarzeń, a przede wszystkim 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, organizowane zostało tegoroczne Święto Twierdzy Boyen i inscenizacja. W wydarzeniu udział wzięły liczne grupy rekonstrukcyjne, w tym roku spodziewamy się aż 150 rekonstruktorów! Na majdanie ulokowały się wojskowe obozowiska tzw. dioramy, a po całej fortecy krążyły wojskowe patrole w historycznych uniformach, które pojawiły się również w centrum miasta. Podczas specjalnego happeningu napotkani przechodnie zapraszani byli na wyjątkową imprezę forteczną. Turyści i mieszkańcy mogli zobaczyć jedyną w regionie, niespotykaną na Mazurach inscenizację historyczną bitwy o twierdzę z czasu I wojny światowej z sierpnia 1914, w którą zaangażowanych było ponad 150 rekonstruktorów i fanów militariów z kraju i z zagranicy.
    Święto Twierdzy Boyen z inscenizacją to od czterech lat prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii. W Twierdzy na turystów czekają tradycyjnie kiermasz rękodzieła i regionalnych kulinariów. Na dwa dni dziedziniec przed Bramą Giżycką zamienia się w niebotyczny jarmark. Na rozłożonych stoiskach pojawiają się przepyszne produkty regionalne, swojski smalec, chleby, wędliny, sery, miody i różne kulinarne pychotki. Nie brakuje też rękodzieła artystycznego (biżuteria, haft, obrazy, rzeźby itp.) i innych rozmaitości. Można spotkać się z dawną sztuką ludową, zwiedzić fortyfikację z przewodnikiem, zobaczyć dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów. Są zabawy z historią Giżycka, liczne konkursy zręcznościowe, tory przeszkód, pokaz sprzętu wojskowego.
    Twierdza to nie tylko historia, to również sztuka, w galerii można zobaczyć dzieła światowych artystów, na terenie Twierdzy możemy też dotknąć mazurskiej natury. Twierdza to również miejsce organizacji dużych giżyckich imprez, znanego zwłaszcza wśród młodych Mazury Hip-Hop Festiwal i oczywiście kultowego Festiwalu Szanty w Giżycku. Zapraszamy do Twierdzy:)
    Wydarzenie objęte patronatem burmistrz Giżycka Jolanty Piotrowskiej
    Organizator: Giżyckiego Centrum Kultury
    Scenariusz: Piotr Waśniewski kierownik Twierdzy Boyen
    Koordynacja: Grzegorz Jaczyński
    Film na zlecenie organizatora imprezy zrealizował: Polish Military Channel Wadera facebok.com/wadera.military.channel
    Czas trwania filmu: 9:27
    Wszelkie prawa autorskie do filmu zastrzeżone.
    Oficjalna strona Twierdzy www.boyen.gizycko.pl
    Fanpage facebook twierdzaboyen

ความคิดเห็น •