[271] FreeCAD - wybrane operacje modelowania 3D - omówienie - tutorial - poradnik PL

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ก.ย. 2024
  • Przedstawiam prosty tutorial, w którym omawiam kilka narzędzi dostępnych w modułach Part oraz PartDesign w programie FreeCAD. Udział w dzisiejszym poradniku biorą m.in. następujące narzędzia: Pad / wyciągnięcie, Pocket / wycięcie, Mirrored / Lustro, Mirroring / Odbicie lustrzane w module Part, Operacje MultiTransform, boolowska operacja łączenia obiektów, relacje wiązań w szkicu oraz zmiana koloru bryły.
    #freecad #cad #tutorial

ความคิดเห็น • 21

  • @merkhava
    @merkhava 2 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo dobry materiał :) w obliczu histerycznego przechodzenia na subskrypcje, inwestowanie wiedzy w FreeCAD uważam za konieczną.
    Najbardziej interesuje mnie tworzenie makr w freeCAD, - typu predefiniowane uchyty między częściami, np robię dwa kołnierze i chcę żeby one domyślnie spasowały na zasadzie odgórnych reguł.

  • @tombilasko4150
    @tombilasko4150 10 หลายเดือนก่อน

    Rewelacyjny wykład - szacunek 🙂

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  9 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję i zapraszam do przejrzenia innych materiałów. A w razie wątpliwości, proszę pytać.
      Pozdrawiam.

  • @Bajran_
    @Bajran_ 2 ปีที่แล้ว

    Super material, dzięki :)

  • @mareks1284
    @mareks1284 ปีที่แล้ว

    Materiał ciekawy proponuje rozwijanie tutoriali we freecad bo jest to potężne narzędzie i w dodatku całkowicie darmowe

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  ปีที่แล้ว +1

      Dziękuję bardzo. Oczywiście temat FreeCAD rozwijam w miarę regularnie. Proszę zajrzeć do specjalnej playlisty poświęconej temu programowi - już na chwilę obecną jest całkiem spora liczba materiałów.
      Pozdrawiam i zapraszam do zaglądania na mój kanał.

    • @mareks1284
      @mareks1284 ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista oczywiście jako amator i miłośnik linuksa nic mi nie pozostaje jak freecad więc będę śledził a co by się przydało np. zaprojektowanie przekładni zębatej/pasowej ze złożeniem pod drukarkę 3d

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  ปีที่แล้ว +2

      Tak się świetnie składa, że pracuje właśnie nad takim materiałem, ponieważ robiłem rekonstrukcję koła zębatego do paska w programie FreeCAD pod wydruk 3D. Wszystko zadziałało, wiec będę miał co pokazać. Natomiast pozostaje tylko kwestia ile czasu będę potrzebował na złożenie tego odcinka. Ale powinno być ciekawie.

    • @mareks1284
      @mareks1284 ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista może jakieś przekładnie zębate ale przydała by się lekcja z projektem mocowań osi kół itp. a potem podział na części dla drukarki

    • @Gumball_W
      @Gumball_W ปีที่แล้ว +1

      @@mareks1284 We FreeCAD są narzędzia do generowania różnych typów kół zębatych, można je bardzo łatwo utworzyć wpisując tylko parametry. Koła walcowe można uzyskać przy pomocy wbudowanego narzędzia w module PartDesign a inne rodzaje są dostępne w dodatkowym module freecad.gears.

  • @perun_72
    @perun_72 2 ปีที่แล้ว +3

    :)

  • @Gumball_W
    @Gumball_W 2 ปีที่แล้ว

    Fakt, że nie da się użyć operacji MultiTransform na innym obiekcie tego typu. Innym sposobem może być wykonanie odbicia lustrzanego w module Draft. Zresztą ten moduł ma kilka bardzo ciekawych narzędzi, które warto by pokazać w jednym z kolejnych odcinków.

  • @RROOBBWWAANN
    @RROOBBWWAANN ปีที่แล้ว

    20:55 Do czegoś może się przydać linia, która jest tworzona na cylindrze? Jaki jest zamysł istnienia tych szwów w FreeCad-zie?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  ปีที่แล้ว

      Właściwie linia ta nie przydaje się do niczego i wbrew pozorom nic nie psuje. Próbowałem kiedyś podjąć ten temat w tym odcinku: th-cam.com/video/dhMr-jOL88Y/w-d-xo.html ponieważ z tymi samymi liniami mamy później do czynienia w przypadku wykonywania rysunku technicznego. Po prostu tak działa silnik programu renderujący obiekt w układzie przestrzennym.

  • @dprojects.woodworking
    @dprojects.woodworking 2 ปีที่แล้ว

    +1, jak się zaznaczy żeby robił otwór przez całość to tak naprawdę głębokość otworu jest ustawiana na dużą wartość, o ile dobrze pamiętam to jakieś 5000, jak ustawiałem kołek na takim otworze to kołek miał dużą długość, z tymi "To first" i external geometry musiałbym pokombinować, może warto jakiś ciekawy feature na tym zbudować

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  2 ปีที่แล้ว

      Owszem, pewnie jest jakieś ograniczenie, ale zapewne w takim standardowym modelowaniu niezbyt często będzie to stanowiło problem. Zwykle pracujemy z mniejszymi długościami.

    • @dprojects.woodworking
      @dprojects.woodworking 2 ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista Nie chodzi o problem przekroczenia rozmiaru elementu, ale o to że nie można z tego pobrać grubości deski. Jak robie counterbore z obu stron, to jak zrobię wiercenie przez całość to mi wiertło skacze nie na drugą stronę deski tylko na 5000 pod drugiej stronie. Ale z tym wierceniem do pierwszego elementu, to muszę sprawdzić. Może w przypadku jednego elementu będzie to grubość deski tylko.

    • @dprojects.woodworking
      @dprojects.woodworking 2 ปีที่แล้ว

      @@InzynierProgramista Sprawdziłem i myślałem że jest coś takiego w Hole i jak się ustawi "To first" to Depth będzie automatycznie grubością deski, ale tak dobrze nie jest ;-) Hole nie ma w ogóle tej opcji, ma tylko "Through all" i "Dimensions". Pocket ma "To First", ale przy Pocket zrówno "Through all" i "To first" działają jak obiekty są w tym samym Body. Jak są w różnych Body to "Through all" nie przewierci wszystkich obiektów. Trochę inaczej niż myślałem ;-) Poza tym jak się zrobi Pocket to nie ma czegoś takiego jak Depth, Radius, jest tylko Length, ale jak się ustawi "Through all" albo "To first" to tylko typ się zmienia i nigdzie nie ma informacji o głębokości otworu, bo to Length pozostaje 5 mm.

  • @kamilpul
    @kamilpul 5 หลายเดือนก่อน

    Witam, mam pytanie, co moze byc przyczyną ze slicer nie widzi otworów?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  5 หลายเดือนก่อน

      Proszę mi przesłać model na e-mail i wtedy będę mógł określić jednoznaczną przyczynę. Gdybanie nie ma sensu, a przyczyn może być klika. Adres e-mail dostępny w informacjach o moim kanale albo na stronie internetowej kanału w dziale Kontakt (nie podaję w komentarzu ze względu na częściej pojawiające się wiadomości typu spam).

    • @kamilpul
      @kamilpul 5 หลายเดือนก่อน

      @@InzynierProgramista witam, problem się rozwiązał a przyczyna był chyba błąd w exportowaniu do stl, teraz jest już dobrze , jakby samo przeszło. Dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam