Rektor UK Števček: Je neakceptovateľné, aby štát diktoval, čo sa bude študovať a čo nie

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ต.ค. 2024
  • Hosťom rozhovoru je rektor Univerzity Komenského Prof. JUDr. Marek Števček, PhD. Spolu s ďalšími vysokými školami sa ohradili voči novele zákona z dielne Ministerstva školstva, ktorá môže na akademickú pôdu vpustiť politický vplyv.
    Podľa profesora Števčeka by tám akademická sloboda a samospráva univerzít by tým skončila. Stať sa môže to, že štát podľa svojho uváženia povie, ktoré profesie potrebuje na trh práce a tie študijné odbory dostanú prednosť. Vzhľadom na súčasné nálady a priemyselné smerovanie Slovenska pôjde o inžinierov, strojárov či automatizérov. Ak chceš študovať archeológiu alebo filológiu, môže sa stať, že budeš v ročníku sám.
    Prečo sa Univerzita Komenského rozhodla so svojimi akademickými kolegami z celého Slovenska vstúpiť do tichého protestu? Kam až to môže zájsť a čo všetko akademickej obci na novele Zákona o vysokých školách z roku 2002 prekáža?
    Ako sú dnes vysoké školy financované, aký rozpočet má UK v porovnaní s univerzitou ETH Zürich? Prečo nemajú univerzity dosť zdrojov na opravu svojich budov a už vôbec nie na odborné pracoviská, ktoré môžu Slovensku priniesť kredit a inovácie? To všetko a oveľa viac sa dozvieš v Podcaste s Romčom. Príjemné Počúvanie.
    Moderuje Roman Naništa: www.instagram....
    Instagram UK: www.instagram....
    Viac o výhlásení Univerzity Komenského: bit.ly/3kNGoOA
    👍 Vďaka za odber!
    💻 Čítaj náš web: www.startitup.sk
    📱 Sleduj náš Instagram: / startitup_sk
    ⌨️ A lajkuj Facebook: / startitupcommunity
    📩 Ak máš návrhy na spolupráce, prípadne tipy na videá: video@startitup.sk
    ▶️ Startitup - Robíme to inak

ความคิดเห็น • 85

  • @mbr3209
    @mbr3209 3 ปีที่แล้ว +8

    Pán rektor máte pravdu a veľmi dobré názory,ale na SK nieje len Bratislava preto pozor!!!!!

  • @VilemKlika
    @VilemKlika 3 ปีที่แล้ว +8

    Ale tak náhodou. Obuvnik co zbohatol mejkapovanim a strihaním musí byť výborný šéf školstva.

  • @tomassarmir3750
    @tomassarmir3750 3 ปีที่แล้ว

    Opat skvely rozhovor.. Fantasticky channel.. Keep doing great work.. Slovensko to potrebuje.

  • @filipvavrek576
    @filipvavrek576 3 ปีที่แล้ว +2

    Čo tak zavolať ministra a aj ho konfrontovať s práve povedanými informáciami?

  • @dsab4472
    @dsab4472 3 ปีที่แล้ว +6

    problémom je financovanie "na hlavu". Z tohto dôvodu absolvujú aj študenti, ktorí by normálne nemali vôbec diplom získať

    • @jukokobarinko
      @jukokobarinko 3 ปีที่แล้ว

      to nie je pravda. Peniaze su za studujucu hlavu, nie za diplom. Takze motivacia je nabrat co najviac studentov do prveho rocnika, ale dokoncit ich moze len zlomok. Peniaze budu za vsetky hlavy

    • @dsab4472
      @dsab4472 3 ปีที่แล้ว

      @@jukokobarinko peniaze dostávajú skoly KAZDY ROK,takže nechávajú študentov,aby neprišli o financie

    • @jukokobarinko
      @jukokobarinko 3 ปีที่แล้ว

      @@dsab4472 ano, ale lepsie ako dat studentovi diplom, je nechat si ho este o rok dlhsie. A lepsie ako mat este v 4. rocniku masu studentov, je nabrat novu velku masu do prveho. Za ten udeleny diplom uz ziadne peniaze nebudu.

    • @dsab4472
      @dsab4472 3 ปีที่แล้ว

      @@jukokobarinko máte skúsenosti z práce na VŠ? mám dojem, že nemáte dostatočné penzum informácií

    • @jukokobarinko
      @jukokobarinko 3 ปีที่แล้ว

      @@dsab4472 nie. Len reagujem na to,ze peniaze na hlavu motivuju vydavat diplomy. Mozno su ine faktory, ktore k tomu motivuju a nepoznam ich

  • @celes371
    @celes371 3 ปีที่แล้ว +14

    na jednej strane je tu sloboda zadarmo vyštudovať čokoľvek čo chcem, aj tú latinčinu... a potom ľudia plačú, že majú vysokú školu a nemôžu nájsť uplatnenie. Na druhej strane je tu štát, ktorý zmapuje spoločnosť a určí, po akej práci bude dopyt aby si tí ľudia našli uplatnenie a je to strašne zlé :D ľuďom fakt nevyhovieš. Veď niečo podobné je napr. na stredných školách. napr. dopravná škola má odbory ktoré si oblasť vyžaduje a človek si musí vybrať len to čo treba. Ak si spoločnosť vyžaduje viac montážnych pracovníkov tak dokonca takéto odbory vznikajú. A keď už spoločnosť nechce kominárov alebo obuvníkov.... tak uveďte ma do obrazu možno neviem, ale myslím si, že rovnako tak odbory zanikajú.

    • @JS-hk4qy
      @JS-hk4qy 3 ปีที่แล้ว

      Problém je v tom, že v zásade nitko (a už vôbec nie štát) nedokáže s presnosťou predvídať, aké konkrétne schopnosti a znalosti budú potrebné za 5 či 10 rokov. Keď niekto povie, že bude potrebné viac doktorov a zdravotníkov, tak má s najvyššou pravdepodobnosťou pravdu, pretože v tomto odvetví existuje štátny monopol (aj tzv. súkromní poskytovatelia sú tu podriadení štátu). Avšak v takmer všetkých ostatných odboroch to tak nefunguje, pretože tam prebiehajú normálne trhové interakcie a o potrebnosti rozhodujú ľudia v roli zákazníkov. Keďže ich návyky a spotrebné správanie sa časom mení (niekde rýchlejšie, niekde pomalšie), tak sa mení aj potreba určitej práce, dopyt po nej a jej cena. Akurát, že tieto zmeny sa dejú omnoho rýchlejšie ako zmeny v štruktúre študijných odborov na SŠ a VŠ. Celý ten systém je natoľko byrokratický náročný a skostnatený, že človeku sa spravidla oplatí urobiť si radšej za 1-2 roky niekoľko poriadnych kurzov v tom, čomu sa chce venovať než študovať 5 či viac rokov nejaký zastaralý odbor na VŠ. To samozrejme neplatí pre odvetvia, kde má štát monopol resp. ich výrazne reguluje (napr. zdravotníctvo) alebo dokonca zveril ich reguláciu kartelovým organizáciam (napr. právnické povolania).

    • @celes371
      @celes371 3 ปีที่แล้ว +1

      @@JS-hk4qy problém v tvojom komentári je ten, že si to hodil na alibizmus. Že nikto nevie čo bude in za 5 až 10 rokov a tým pádom vlastne je úplne jedno aké budú odbory lebo veď čo ak bude spoločnosť potrebovať to či ono.. To áno. Na 100% nevie nik nič. Preto je vždy lepšie aspoň predpokladať s najväčšou pravdepodobnosťou a aj to je lepšie ako hodiť flintu do žita že veď nerobme nič lebo nevieme čo bude za 5 či 10 rokov.

    • @JS-hk4qy
      @JS-hk4qy 3 ปีที่แล้ว +2

      ​@@celes371 Lenžie tie prognózy a predpoklady sa ukážu takmer vždy ako nesprávne. Napríklad EÚ pár rokov dozadu proklamovala, že je potrebné, aby 40% ľudí malo vš vzdelanie. To je samozrejme nonsens. Nehádžem flintu do žita, ale pre vyššiu mieru prepojenia školstva a trhu rozhodne nie je riešením štátna regulácia. Potrebná je práve deregulácia - umožniť vysokým školám spoplatniť štúdium, talentovaným študentom poskytnúť štipendiá a ostatní nech sa rozhodnú, či sa im oplatí študovať alebo nie.

    • @celes371
      @celes371 3 ปีที่แล้ว

      @@JS-hk4qy súhlasím s druhou polkou komentáru.

    • @MrMajoapp
      @MrMajoapp 2 ปีที่แล้ว

      @@JS-hk4qy ale dokáže to približne s istou aproximáciou predvídať. S istou rezervou.

  • @Mucko21
    @Mucko21 3 ปีที่แล้ว

    Pravdu má pan. Aj po rokoch vdačná PDF UK. Dufam, že to ustane aby si ľudia mohli aj naďalej slobodne voliť svju budúcnosť.

  • @MM-fd2pz
    @MM-fd2pz 3 ปีที่แล้ว +8

    Stavebný zákon novy je detto ako tento školský zákon...

  • @tommy_xt_6698
    @tommy_xt_6698 3 ปีที่แล้ว +4

    Vo veľa veciach súhlasím ale ,spomínali ste svetové rebríčky ...chcete mi povedať , že napr v CZ idú do školstva také peniaze ,že v svetových rebríčkoch majú 7 vysokých škôl ( toto číslo si pamätám ,spred asi 3 rokov ) a Slovensko jednu ? Súhlasím ,že na slovenských vysokých školách sú niekde špičkoví pedagógovia , špičkoví študenti ale nestačí to . Ja som tiež človek ,ktorý má názor ,že Slovenské školstvo je na zlej úrovni ,nedostačujúce ,veľa nekvalitných vysokých škôl čiže tie peniaze sa musia deliť medzi veľa ľudí ,čo samozrejme není dobré ... Keď porovnám úroveň vysokých škôl v zahraničí ( napr aj v CZ )a tu , tak sme dosť pozadu v niektorých oblastiach a za to môžte aj vy! Viem ,že chyba sa radšej hľadá v iných .Viem ,že školy a výskum sú slabo financované ale aj tak ... Nami náhodou právo na vzdelanie to ,že človek má právo študovať ,nikto mu to nemôže zakazovať alebo ho obmedzovať na základe farby pleti a pod. Ale ak škola otvorí určitý počet miest ,tak to neznamená ,že porušujú ústavu ..... Čo mi pán profesor povie na to ,že sa na UK právo dostane človek bez prijímačiek ? Naberú študentov aby mali peniaze a to vše ? Je to dobrý postup ? ....kritizuje vládu ,že dávajú napr malo peňazí do internátov ale koho je chyba ,že je toľko študentov ? Napr. Príklad vyššie , vyštudovať právo na UK koľko môže ľudí za rok ? 50 napríklad ? A vy prijmete napr 800 ľudí bez prijímačiek miesto toho aby ste prijali kvalitných napr 250 . A kto musí zabezpečiť 550 miest na spanie navyše ? Čím viac ubytovacích jednotiek ,tým horšia údržba , tým je to drahšie a menej sa rekonštruuje ....v skratke ,je to dosť na nič !

    • @petronelamatrtajova6656
      @petronelamatrtajova6656 3 ปีที่แล้ว +7

      Aj Váš písomný a štylistický prejav je dokladom toho, že na Slovensku je naozaj nízka úroveň vzdelávania.

    • @tommy_xt_6698
      @tommy_xt_6698 3 ปีที่แล้ว +3

      @@petronelamatrtajova6656 keďže sa jedná o komentár na YT a nie v časopise ,prípadne v novinách pokojne si môžem dovoliť použiť aj nespisovné slová ,zlú štylizáciu na skrátenie textu pre gradáciu . Keby že mám komentár písať štylistické správne ,tak by mal tak 2 krát viac textu ,čo čitateľa znechutí ešte predtým ako ho len začne čítať . Rád som vás niečo naučil ,keďže ste to ešte nezistili . ( Čiže máte pravdu ,je na zlej úrovni )

    • @tommy_xt_6698
      @tommy_xt_6698 3 ปีที่แล้ว +1

      @@motovlog_sk ako chcete ináč hodnotit kvalitu študenta ako neovplyvneným testom ( prijímačkami) ? Keďže nie je stredná škola ako stredná škola ,niekde môže mať samé jednotky za to ,že má dobrý vzťah s učiteľom alebo dostávajú primitívne testy a niekde to majú tvrdšie a má trojky ... Však ale škola si tvorí test na prijímačky sama, tým pádom si ho môže zostaviť tak aby nestál na teórii ale na praktickom riešení úloh.... "Prijímačky ktoré nemajú nič spoločné so štúdium" ? To odkiaľ máte takéto informácie , rád by som videl aspoň jednu takú školu ,ďakujem .

    • @motovlog_sk
      @motovlog_sk 3 ปีที่แล้ว +1

      @@tommy_xt_6698 napr. právnické fakulty, dejepis (bezpochyby treba na všeobecný prehľad)? ale nerozumiem ako to pomôže študentovi pri výklade zákonov. Najlepsi prístup overenia kvality študenta má momentálne bezpochyby prafuk kde je záťaž v 1. Ročníku 2x najmä kvôli tomu aby ostali ti u ktorých sa dá dôvodne predpokladať, že sa po prvom roku dostatočne osvedčia tým, že si prejdu cca 18 skúškami za prvý rok. A do druhého ročníka prejde v priemere z prijatých 750 študentov, ktorým škola umožnila sa preukázať a osvedčia 200 študentov s čistým štítom (bez prenosu). Celkom rozumný prístup či ?

    • @motovlog_sk
      @motovlog_sk 3 ปีที่แล้ว +1

      A čo sa týka tých internátov tak tých 550 ľudí si to neplatí ? Čo spomínate ? Ak si pozriete podmienky prijatia, tak nad určitý počet záujemcov už sú prijímačky (asi do 800) tým pádom sa dá predpokladať, že vedenie to má podchytene a každému sa ujde ubytovanie.

  • @Moiss51
    @Moiss51 3 ปีที่แล้ว +8

    aha takze ja som stratil 5 rokov studia aby ma vysoka skola naucila kriticky mysliet hej ? :D gj

    • @VilemKlika
      @VilemKlika 3 ปีที่แล้ว +4

      Nix také ako KRITICKÉ MYSLENIE sa Ad1 neučí a ad2 sa ani nedá naučiť. Analytické myslenie bud človek má, alebo nemá...

    • @radoslavfekec376
      @radoslavfekec376 3 ปีที่แล้ว +2

      @@VilemKlika Dobrý deň, súhlasím s vami čo sa týka toho, že Kritické myslenie sa neučí a pravdepodobne nedá učiť s tým modelom vzdelania, ktorý máme. Naopak veľmi nesúhlasím s poslednou vetou, že analytické myslenie niekto má alebo nemá. Na základe akej štúdie, alebo akého zdroja toto tvrdíte ? Pravdepodobne sa nedá učiť, ale človek, má schopnosť zlepšiť svoje analytické myslenie, len na tom treba veľa pracovať a snažiť sa prehodnotiť vlastné názory a postoje. Môžeme kognitívnym úsilím posilňovať mozog nakoľko je neuroplastický, čo je potvrdené viacerými štúdiami. Mohli by ste mi prosím odpovedať na moju otázku ? Ďakujem za odpoveď.

    • @MrMajoapp
      @MrMajoapp 2 ปีที่แล้ว

      pravdaže že nie, nie na to je vysoká škola, ona má dať seriózne vedomosti

  • @mino66621
    @mino66621 3 ปีที่แล้ว

    Romčo len poopravim ako prva proti tomu vystupila Trnavska Univerzita, ktora rovno vyhlasila strajkovu pohotovost 😉

  • @janrusnak826
    @janrusnak826 3 ปีที่แล้ว +8

    Kolkych profesorov,docentov samosprava postihla,ktori dali diplomi plagiatorm, nikoho ale skolitelia za pracu dostali fin. prostriedky a nie male ked pocitame aj mesacny plat.

    • @MrMajoapp
      @MrMajoapp 2 ปีที่แล้ว

      niekedy to školiteľ neodhalí, ak je sofistikovaný plagiát (napr. preklad z viacerých zdrojov v rôznych rečiach). Samotní plagiátori ale majú byť trestaní.

  • @videhawn7547
    @videhawn7547 3 ปีที่แล้ว +9

    Minister školstva je Maďar a rád by zasahoval do vysokých škol.

  • @Milan-fi9zt
    @Milan-fi9zt 3 ปีที่แล้ว +14

    Pravdu hovorí pán rektor. Nech ide radšej minister školstva strihať vlasy, nevesta Sulíkova.

    • @janrusnak826
      @janrusnak826 3 ปีที่แล้ว

      Uboha odpoved.aj ked som kriticky k ministrovi...

    • @Milan-fi9zt
      @Milan-fi9zt 3 ปีที่แล้ว +1

      @@janrusnak826 Úbohá a v čom, napísal som len pravdu tak ako je. Mne sa zdá že úbohý si tu možno len ty pán Ján Rusňák :D

    • @janrusnak826
      @janrusnak826 3 ปีที่แล้ว

      @@Milan-fi9zt no uboha lebo len podla teba ma pravdu. Je problem ziskat diplom bez toho, ze by vobec chodil do skoly. Realita dokazuje ,ze nie je problem.co k tomu dodat necham na teba pokial mas nejake vzdelanie s titulom

    • @Milan-fi9zt
      @Milan-fi9zt 3 ปีที่แล้ว +1

      @@janrusnak826 Nabudúce skús sformulovať vetu tak aby sa dala normalne prečítať a pochopiť. Odbočuješ od jabĺk ku hružkám, lebo nedokážeš zargumentovať svoje podľa mňa hlúpe tvrdenie. A stále si nepovedal relevantný argument, prečo úboha.

  • @vojtehrypak31
    @vojtehrypak31 3 ปีที่แล้ว

    Zaujímavé je ze máme tisíce vysokoškolákov, ktorí po skončení VŠ sú neuplatnitelní. Problém je, že univerzity majú peniaze za študenta ktorý je zapísaný na danej Uni. Čiže školy prídu o veľké loveee od statu a toho sa veľmi boja. Jednoducho socializmus už skončil pani rektori a dekani. Slovensko je mala krajina a s tisickami filozofmi a právnikmi na SVK lepšia životná úroveň nikdy nebude. Radšej sa zamerjme na kvalitu, kedy začnú študenti písať DIP prace vylucne v anglickom jazyku ako je to v zahraničí ?

  • @hanibalsk
    @hanibalsk 3 ปีที่แล้ว +2

    Je zaujimave, ze kvoli falosnym titulom takto nekvikaju... Hlavne ze ten zakon nie je hotovy ani na 50 percent...

    • @barbora.j.j
      @barbora.j.j 3 ปีที่แล้ว

      zaujimave, ze nerozumiete, ze univerzity sluzia celej spolocnosti, cize aj vam

    • @hanibalsk
      @hanibalsk 3 ปีที่แล้ว +1

      @@barbora.j.j veru. Mali by ste venovať viac času na pochopenie textu. Prečítajte si ešte 2 krát. Možno pochopíte. Mimochodom. Zapnite si teraz stream na fb. Hovori o školstve a reformách. Rozumný človek si vypočuje nejprv obe strany, než súdi. 😉

    • @thepvpvyetraz6103
      @thepvpvyetraz6103 3 ปีที่แล้ว

      @@hanibalsk tu nejde o to, čo tým chcú dosiahnuť, ide o to, ako ľahko sa dá tento zákon zneužiť, preto je nepriateľné ho prijať.

    • @hanibalsk
      @hanibalsk 3 ปีที่แล้ว +1

      @@thepvpvyetraz6103 Ako mozes hodnotit daco, co nie je hotove? Ministerso sa vyjarilo jasne.

    • @DeepDarkSounds
      @DeepDarkSounds 3 ปีที่แล้ว

      @@hanibalsk kľudne verte ministerstvu, ľudia z Rady VŠ vedia svoje o tom ako ministerstvo komunikuje navonok a ako za zatvorenými dverami 😉

  • @MS-ij6id
    @MS-ij6id 3 ปีที่แล้ว +1

    Demokracia vymývanie mozgov.Vid 89 čo dokázala "inteligencia ' ako že.

  • @martindrotar9037
    @martindrotar9037 3 ปีที่แล้ว +8

    A čo je na tom zle aby sa študovalo ozaj to a v takej miere aby sa s tým dalo uplatniť ?.

    • @mirkomudry1411
      @mirkomudry1411 3 ปีที่แล้ว

      To fakt nechapes?????

    • @martindrotar9037
      @martindrotar9037 3 ปีที่แล้ว +1

      @@mirkomudry1411 Nie nechápem. Vlastne chápem... vyštudovať na slovensku a zdrhnúť do zahraničia... toto by som rozhodne nepodporoval. Z toho dôvodu by som bol za to aby školy neprodukovali ludí ako na bežiacom páce ale aby to malo hlavu a pätu a reálne by sa tí ludia zamesnali a podotýkam u nás

  • @jurajsladkay2608
    @jurajsladkay2608 3 ปีที่แล้ว +1

    Potrebujeme inzinierov do vedy a vyskumu, aby sme vytvarali pridanu hodnotu, ebo nas Cina za par rokov zozere. Cudzi jazyk sa uci na uzemi, kde vznikol a kde sa nim hovori,a ak uz neexistuje, tak je to zaujimovy konicek a nie studium potrebne v aktualnom case a priestore. Klapky na ociach, bohuzial.
    Technicke skoly si na seba prakticky zarobia sami. Patenty, investori ... par km za hranicami vidno ako to vie fungovat

  • @adamt4321
    @adamt4321 3 ปีที่แล้ว +1

    Určite treba ísť do protestu ale väčšieho musíme toto odvrátiť

  • @MilanMondok
    @MilanMondok 3 ปีที่แล้ว +7

    Ešteže si to viete tak dobre riadiť vy sami. Viď nedávna kauza STU...

    • @Milan-fi9zt
      @Milan-fi9zt 3 ปีที่แล้ว +5

      No kaderník tomu rozumie určite lepšie :D

    • @mirkomudry1411
      @mirkomudry1411 3 ปีที่แล้ว +1

      Kauzu STU nemoze riesit tento zakon

  • @prokremelskidezolati1426
    @prokremelskidezolati1426 3 ปีที่แล้ว +2

    "Je neakceptovateľné, aby štát diktoval, čo sa bude študovať a čo nie" - naozaj nie? Ved v pohode, ale potom preco "akceptujete" peniaze zo statneho rozpoctu???

  • @lubo_bi_m
    @lubo_bi_m 3 ปีที่แล้ว +2

    V ústave je právo na vzdelanie ale nie právo na vzdelanie podľa priania každého jednotlivca. Jednoducho nedá sa financovať zo spoločných peňazí (daní) čokoľvek co si ktokoľvek zmysli. S takmer každou replikou pána rektora by som vedel polemizovať. Najzhubnejsia filozofia je, dajte mi peniaze a ja sa už budem samoregulovat. To neplatí ani u sudcov. Najprestížnejšie univerzity sveta majú drahé školné. Ale majú aj štipendijný systém, ktorý umožňuje vynikajúcim študentom absolvovať náročné štúdium. Nechce sa mi vypisovať ďalšie pripomienky, bolo by to na veľmi dlho

    • @mirkomudry1411
      @mirkomudry1411 3 ปีที่แล้ว

      nemate pravdu, problem slov. vs je niekde uplne inde. vasa prva veta je uplne nespravna. lebo nerozumiete pravu.

  • @annamiklovic8169
    @annamiklovic8169 3 ปีที่แล้ว

    Clovek vasej urovne nepotrebuje anglicizmy

  • @JS-hk4qy
    @JS-hk4qy 3 ปีที่แล้ว +3

    To, že v Ústave je ukotvené právo na vzdelanie ešte neznamená, že toto ustanovenie sa má vykladať tak, že každý má nárok na to, aby mu niekto iný zabezpečil a zaplatil možnosť študovať to, čo chce. Dokonca aj samotná Ústava na to pamätá, keď uvádza, že: „Občania majú právo na bezplatné vzdelanie v základných školách a stredných školách, podľa schopností občana a možnosti spoločnosti aj na vysokých školách.“
    Nič v zlom, ale ten rektor používa argumenty ako z večernej školy marxizmu-leninizmu. Ak on má byť názorovou autoritou, tak sa ani nečudujem existencii celej kopy tých dezorientovaných deciek, ktoré si myslia, že je ich právom, aby im daňoví poplatníci zaplatili 5 rokov štúdia akéhokoľvek odboru na vysokej škole.
    Mimochodom, je na zváženie, či má v dnešných ekonomických podmienkach pozitívne koncipované právo na vzdelanie vôbec ešte nejaký zmysel. Možno by nebolo na škodu ho nahradiť negatívnym právom na vzdelanie. Niečo na spôsob: nikto nemôže brániť druhému vzdelávať sa.
    To by síce znamenalo, že každý by niesol náklady svojho vzdelania sám, ale zároveň by nič nebránilo tomu, aby štát udeloval štipendiá a rôzne príspevky tým jednotlivcom, ktorí by splnili vopred stanovené podmienky (napr., že pracovná pozícia, na ktorú sa v danom odbore študuje, je na trhu dlhodobo nedostatková). Akékoľvek reči o diskriminácii by potom boli bezpredmetné.

  • @kemallo
    @kemallo 3 ปีที่แล้ว +2

    Vedel by som porozpravat o tom ako niektori zasedeni pani z univerzit relaxuju vo volnom case 😁

  • @jozefloffaj494
    @jozefloffaj494 3 ปีที่แล้ว +2

    Je to neskutočne čo sa deje a najhoršie že sú presvedčení že to robia dobre a obetujú sa pre nás. Ak by sa to dialo za našich vysokoškolských čias určite by sa našla kritická masa ľudí čo by bojovala za akademické slobody, či už z radov študentov ale aj pedagógov....

  • @jozefpetrovic6463
    @jozefpetrovic6463 3 ปีที่แล้ว +2

    Titul z VŠ je najhosi mozny parameter pre hodnotenie ludskeho potencionalu.
    Zrusit vsetky vysoke skoly a merat IQ pri dovrseny 18 roku zivota by sa malo stat smerodatnym a svet by vyzeral podstatne lepsie !

    • @_jujo_
      @_jujo_ 3 ปีที่แล้ว +1

      To by si bol rasista

    • @branislavsimko8404
      @branislavsimko8404 3 ปีที่แล้ว +6

      Podľa výšky IQ sa určite nemôže hodnotiť ľudský potenciál..

    • @worldlyrics2846
      @worldlyrics2846 3 ปีที่แล้ว +5

      čo by si tým akože dosiahol? V životopise by si mal miesto titulu a najvyššieho dosiahnuteho vzdelania výšku IQ?

    • @martinkristofiak4942
      @martinkristofiak4942 3 ปีที่แล้ว +13

      Super chcel by som mať doktora ktorý síce neštudoval ale ma ohromne vysoké IQ

    • @jozefpetrovic6463
      @jozefpetrovic6463 3 ปีที่แล้ว +1

      @@worldlyrics2846 samozrejme. Dnes VS vystuduje kazdy blbec, v okoli mam ludi o ktorych by som pochyboval ze vystuduju ucnovku za kuchara a su z nich Mgr/Ing...ale IQ to neojebes.