Ta fabryka wygląda tragicznie ,4ry kobiety robią cała produkcje? I jeden czy dwa piece wygrzewają karbon?gdzie jest reszta produkowana bo na pewno nie w tym zakładzie
Rewelacyjny materiał, dzięki za możliwość zawiedzenia fabryki! Tylko mam jedno pytanie, na które nie było wyjaśnienia, dlaczego arkusze carbonu trzymają w temperaturze -17 stopni C?
To rynek zadecyduje o przetrwaniu, lub nie przetrwaniu. Ważne jest też podejście do klienta; reklamacje, obsługa, gwarancje, serwis. Sam ma kilka rowerów i wiem coś na ten temat. Kupowałem je za Tuska i Kaczyńskiego. Za nim się coś napisze, warto pomyśleć…@@paradoksalnapl7105
KROSS istnieje od 2003 roku, wcześniej Grand. Film jest o fabryce i produkcji RAM karbonowych. To czy ten rower zafunkcjonuje pozytywnie na rynku rowerowym, zależ od wielu czynników; awaryjność, podejście do klienta, serwis, gwarancja itp. Po „wała” mieszać to z polityką. Ale niestety tacy zawsze muszą wyjść spod kamienia….@@paradoksalnapl7105
@@PoloniaSemper Przecież polskie firmy już od jakiegoś czasu idą do tyłu przenoszą działalność za granicę lub zamykają. i Pis to zapoczątkował nowym ładem.. Ale o tym wam nie powiedzą w mediach.
Uwielbiam takie filmy i konkretne treści, które zamykają usta większości internetowych komentujących hejterów nie mających pojęcia o temacie. Teraz widać jak na dłoni jak bardzo produkcja jest skomplikowana i iloma czynnikami jest obarczona. Ile to testów, sprawdzeń i godzin spędzonych przy projektowaniu i testowaniu.
@@kamils7075 twierdzenie z dupy... dokładnie o takich komentarzach pisałem. Cena zakupu roweru to koszt produkcji i marża. Jak trek sprzedaje na cały świat dany model to wiadomo że koszty produkcji są rozbite na większą ilość i np model produkowany w Tajwanie czy Chinach będzie tańszy niż ten w Polsce. Poza tym może dany model to już EOL. Może formy się zużyły i nie chcą kupować następnych. Może chcą wyjść z dane modelu i nie kontynuować serii lub całkowicie ja odmienić i zwiększyć marzę na kolejnym modelu, a może już się im to spięło kasowo i myślą teraz o czym innym. Może być tysiące powodów, ale Ty już wiesz najlepiej i oceniasz. Od 10 lat dyskutuje z ludźmi którzy dzwonią do mnie do firmy i wpierają mi dlaczego robię tak a nie inaczej i dlaczego nie sprzedaje już danego produktu tylko następny. Wymądrzają się, ale jeszcze żaden nie trafił w sedno sprawy.
@@zsakuljabac3935 nie zmienia to faktu że ceny są z dupy i to odstrasza wielu klientów, Polska marka kojarzona ciągle z rowerami klasy supermarket (kto sprzedawał i serwisował krossy ten wie o czym mowa) cena za wysoka w porównaniu z zagranicznymi znanymi lepszymi markami tylko dlatego że kross wstawi lepszą przerzutke z tyłu😅
@@marcin4893 to czy coś jest marketowe czy nie należy rozpatrywać przez osprzęt i technologię wykonania. Zobacz graty w które wyposażone są droższe modele i kup te części nawet w hurcie i zobaczysz, ze musisz dołożyć około 30% do ceny katalogowej danego roweru. Na podobnym wyposażeniu gravele innych (topowych) marek stoją znacznie wyżej - zobacz poprzedni materiał o modelu 3.0 Poza tym masz czarno na białym skąd się biorą ceny w materiale. Koszt produkcji czegokolwiek w Polsce jest masakrycznie wysoki od cen energii po koszty pracownicze patrząc, a będzie jeszcze gorzej.
Obejrzyj sobie jak skomplikowana jest produkcja motocykli które składają się z 15tys części! A nie z 300tu tak jak rowerI ile tam potrzeba testów, badań etc!motocykl jest projektowany i testowany nawet przez 10lat! Juz nie mówiąc że w cenie roweru można kupić samochód osobowy który składa się z 60000 części! Zastanow sie Ile potrzeba maszyn ,testów, projektowania,IT etc!!!!
Brawo Kross! Ogromna praca i wiedza. Jeżeli ktoś jeszcze się zastanawia jakiej marki rower kupić to mam nadzieję że po tym odcinku patriotyzm podopowie jedyną słuszną decyzję!
Wasze miny były bezcenne podczas wizyt w każdym dziale. Szkoda , że Tomek nie założył koszulki Treka 🤣. Wielki szacun dla Krossa, ten film otworzył mi oczy na cały skompilowany proces budowy roweru.
@@marcin4893 a możesz podać przykłady? Szczerze nie wiem, ale tylko decathlon mi przychodzi z zachodnich na myśl, a szukam dla siebie jakiegoś hardtaila aktualnie. Sam kupiłem krossa eskera 5 na apexie i nie znalazłem nic porównywalnego w mniejszych pieniądzach.
Brawa dla Krossa, że poszli w tym kierunku. Nawet na mnie laiku robi ogromne wrażenie jak wiele wysiłku kosztowało opracowanie całej tej linii produkcyjnej. PS Mina Kamila przytłoczonego ogromem informacji bezcenna 😃
Ja kupiłem w tym roku Krossa Eskera 6 Gen2. Dlatego Kross ,że jest to nasza rodzima produkcja. Co i innym polecam. Brawo za film, klawo się oglądało. Niech nam Kross i inne polskie firmy rosną w siłę.
Fantastycznie. Nasza, polska fabryka, polska marka, super jakość... tylko żeby pan Kross nie wpadł na genialny pomysł sprzedaży niemcowi czy holendrowi. Jak już nasi polscy potentaci robili i nadal robią.
Kiedy ceny energii będą wyższe, niż na zachodzie (sytuacja mocno prawdopodobna), to wizja bankructwa zmobilizuje producentów do przeprowadzki lub zamknięcia działalności. Na emigrację do Chin polskie fabryki są za małe.
Świetny materiał. Dużo wyjaśnił. Może już więcej nikt się nie zapyta, czemu karbon jest droższy od aluminium... Ale jednej rzeczy nie pokazaliście panowie... Pani Honoraty... 😊 Pozdrawiam i czekam na nowe materiały!
Audytory przyszły z kamerami, to musieli przez was zakład wyczyścić, biurka posprzątać :), bo będą zaglądać wszędzie. Ahhh i kto się nie będzie uśmiechał to ma po premii :D. Fajny materiał, myślę że mógł bym się nawet oddać tej pracy ,bo nie jest ona totalnie bez sensu. Pozdro :D !
Mam już Kross Vento 5.0 , Romet Monsun ltd , Scott Speedster 30 sprzedałem. Następny zakup to będzie gravel Kross. I bedzie to zakup w sprint-rowery, dziekuje za super materiał.
Świetny materiał!! Świetna fabryka!! Rozbawiły mnie dwa momenty tylko. Pierwszy o tym że by chcieli siedzieć i tylko rysować ale zaczyna się od excela i kończy na nim. Dla mnie zabrzmiało jak, byśmy zbudowali zajebisty rower ale może będzie za drogi. A druga sprawa to testowanie tylko pod normę ISO. Fajnie jak się daje coś więcej a nie tylko minimum określone prawnie.
Bardzo fajny materiał. Chyba wszyscy polscy producenci powinni pójść drogą i pokazać coś od kuchni. Czy u was czy u konkurencji. Od razu lepiej się patrzy na markę po obejrzeniu materiału.
Super , że udało się Wam odwiedzić to miejsce. Może się mylę , ale słuchając połowy pracowników Krossa , odniosłem wrażenie , że za bardzo nie wiedzą czym się zajmują i mówią wszystko za automatu bez ładu i składu czasem. Ale to tylko moja sugestia.
Ale ja mam dokładnie to samo. Uważam nawet, że ten film to trochę antyreklama dla tej firmy. Podczas filmu nie znalazł się ani jeden człowiek, który byłby w stanie skleić naprawdę sensowne zdania. Dużo potyczek, dużo niewiedzy, niby jak w butiku a brak wiedzy jak w korporacji. Niestety czasem lepiej nie wiedzieć jak to wygląda w tle...
Dlugo myslalem nad firmą, nad moim pierwszym gravelem😮😮 no i padło na 8.0... jestem bardzo zadowolony 🤭🤭 fajnie że Polacy robią takie rowerowy 👌👌💪💪 Milo jak jade a czasami kierowcy do mnie machają haha, bardzo mnie to zaskoczylo;] chyba rower sie podoba 😉🫠😅😅
No czyli limity wagowe to jest oszczędność. Przecież ISO podaje wartość minimalną. Więc producent uznaje, że dany rower będzie jeździł tylko po asfalcie i wtedy ma niższą normę spełniać. I o ile dla rowerów wyścigowych jest to zrozumiałe, bo rower ma być lekki i z definicji nie będzie obciążany. Natomiast w przypadku gravela z milionem miejsc montażowych, to jest albo oszczędność, bo norma dla szosy wymaga mniej testów, albo brak technologii. W tym sensie, że producent chce zapewnić konkurencyjną wagę, ale nie ma technologii do zapewnienia wytrzymałości, więc obniża normę.
Super film!! Panowie, ale jedno pytanie. Czy ta "rolka" karbonu jest u wszystkich producentów taka sama, czy tutaj również jest podział na lepsze i gorsze? Skąd są te rolki? Ja wiedziałem, jak tworzy się rower karbonowy, jednak właśnie zadane pytanie mnie nurtuje. Cieszy widok pasjonatów, kochających swoją pracę. Super film. Pozdrawiam! 🙂
@@sprint-rowery_pl tak myślałem, to skąd wiadomo jaką jakość ma akurat KROSS? Są na to jakieś certyfikaty? W sumie jest to ważny aspekt np. dla Was jako handlujących czy też polecających klientom rowery? Myślę, że KROSS idzie w dobrą stronę. Oby ta pasja przekształciła się w sukces rynkowy.
@@TomekSPJkażda rolka każdej tkaniny powinna mieć swoją "metrykę" min skąd pochodzi, data produkcji, itp itd. Potem numer tej"rolki "trafia do dokumentacji części w której jest składzie. Są różni producenci, różne sploty, różne gramatury, różne składy, inżynier technolog określa co ma być wykorzystane.
Fajny materiał. Jestem zaskoczony, firma przypomina bardziej małą manufakturę niż fabrykę. Nie dziwi mnie już, że jest problem z dostępnością niektórych modeli :) Spodziewałem się, że większość pracy wykonują roboty, a tu niespodzianka.
Z dużą ciekawością oglądnąłem materiał filmowy, który mnie miło zaskoczył. ALE w każdej firmie jest osoba od polewania i ja jej nie dostrzegłem. Szkoda, bo dobrze by było się na kimś wzorować.😁
Pytanie nie związane z filmem. Panowie czy kupując u was siodełko jest możliwość zwrotu w razie gdyby okazało się za wąskie bądź powodowałoby drętwienie ?
Po montażu siodła możliwy zwrot jest jedynie produktów firmy Bontrager- ich 30 dniowa gwarancja satysfakcji, zlecamy jednak dobranie siodła nawet w sposób domowy, aby trafić w jak najbardziej odpowiednią szerokość. 🙂
6:47 Widze, ze Kross postawil na Solidworks i ANSYSa (chyba). A z ciekawosci - bardzo ogolnie tlumaczycie FEA, ale czy Kross robi CFD zanim rower pojdzie do tunelu?
Też pracuję na Solidworksie MES-y i inne bajery, chciałem nawet kiedyś tam CV podesłać do Przasnysza, bo szukali konstruktora ;) A pytanko, może ktoś odpowie - czy ramy testuje się aż do zniszczenia? Czyli typu po przejściu testów upadku 22,5 kg jest zwiększany ciężarek? Czy norma ISO takie rzeczy nakazuje, aby zobaczyć kiedy "jebnie" ? Albo dla własnej ciekawości może testują ?
Nie - nie ma czasu na testowanie do zniszczenia. Po prostu wybierają sobie normę jaką chcą spełniać i jak w normie jest napisane 100 000 razy masą 25 kg, to uderzają 100 000 razy masą 25 kg i jak wszystko jest OK to kończą test. Pewnie dlatego te rowery mają dość niską masę dopuszczalną, bo wybrali normę, którą można łatwiej i szybciej spełnić, niż taką, gdzie rower ma do 125 kg.
@@jetinajt byłeś i widziałeś, czy snujesz domysły? Jak badają tak dużo cykli to aż się prosi dokładać obciążenia aby wyznaczyć krzywą Wohlera. Oczywiście to know-how firmy. A dwa, to zawodowo też mnie obowiązują normy ISO, UDT itp. i to nie jest takie pewnie hop siup, weźmy 125 kg, mogą być takie warunki konieczne do spełnienia, że cena byłaby w kosmosie.
@@kyzak1 pracuję w innej firmie nad testowaniem. Czas to pieniądz, jak ma spełniać normę, to ma spełniać normę i nikogo nie interesuje nic więcej. Zwłaszcza, że decyzję o tym jaką normę ma spełniać podejmuje się na etapie projektu, a nie testów. Oczywiście, że ktoś się mógł bawić, ale to z własnej ciekawości. Co do masy dopuszczalnej to powody mogą być różne: - oszczędności na testach - niższa norma, to pewnie krótsze i tańsze testy - chęć utrzymania określonej masy przy ograniczeniach technicznych/kosztowych - brak know-how co do tego jak zapewnić określoną wytrzymałość, przy określonej masie Zresztą można porównać z konkurencją: Canyon Grail ma 120 kg, Trek Checkpoint ma 125 kg
@@kyzak1No i jeszcze pytanie, na jakim etapie to testy. Na etapie prototypowania można się bawić w budowanie krzywych. Jeśli to są testy jakościowe na produkcji, no to ich założeniem jest potwierdzenie, że produkt jest sprawny. Więc wtedy nie można go zniszczyć :)
@@jetinajt Egzemplarza po takich testach się nie sprzedaje klientowi. Wg. normy rama ma wytrzymać ileś cykli. To nie znaczy, że kolejne cykle by wytrzymała. Dostał byś taki wymęczony rower i za tydzień mógłby Ci pęknąć. A co do badania z ciekawości ile wytrzyma to jak masz 3 rowery w ofercie to spoko, ale Kross jednak ma ich troszeczkę więcej ;)
Mam nadzieje, ze kiedys beda na tyle zamozna firma, ze ponownie wlacza do oferty endurowego, analogowego moona. wyprawowy e-moon jest juz gotowy, czekam na cos lekkiego i bez silnika.
@@sprint-rowery_pl - jutro planuję lepiej się zapoznać. Na razie tylko ostrożnie jechałem nom do domu, bo nigdy szosówką z barankiem w życiu nie jeździłem i się uczę jeździć 😀
Super filmik i produkcja 👍 mam tylko uwagę że karbon to zdaje się epoka w dziejach Ziemi a carbon czyli włókno węglowe to materiał z którego Kross robi ramy 😁😉
Szkoda, że nie wszystkie rowery Krossa są produkowane w Polsce, tylko trzeba tych informacji szukać dość głęboko. A tak by była prosta polecajka - polska firma produkująca w Polsce, wybierz sobie co chcesz :)
14:10 Jaka norma? Europejska, światowa, Wasza? Prosił bym o odpowiedź. Jeżeli masa roweru z pasażerem wynosi średnio powiedzmy 75-85kg, to przy zderzeniu z przeszkodą stałą czy też inną z prędkością 10km/h (bardzo małą), to 20 kg stresu w tym teście wydaje się być żartem. Obiekt o masie 75kg uderzający w stałą przeszkodę przy prędkością 10km/h oddziałuje na tą przeszkodę jak masa o wadze około 450kg w stanie spoczynku. Masa 20kg na tak małym odcinku w teście główki ramy, czy też całej ramy to chyba żart. Jestem w stanie dopchnąć przednie koło do ściany z siłą wielokrotnie przekraczającą obciążenie podczas tego testu. Ja od 22 lat jeżdżę na jednej ramie, monocoque Scotta, dokładnie Endorphin. Rama Waży 1.6kg, wyprodukowana w 1999 roku. Przeżyła wiele i jest nadal w świetnym stanie, również wizualnym. Rower waży 9.7 kg, od 22 lat podnoszę go do góry nad siebie jedną ręką.
Kochani, to długi materiał ale warty obejrzenia w całości 🫶
Wiele smaczków w nim znajdziecie 😋
Tak długi materiał a mi jak z bicza strzelił, bardzo lubię takie materiały z fabryk a tu jeszcze był dział projektowy i testowy.
Ta fabryka wygląda tragicznie ,4ry kobiety robią cała produkcje? I jeden czy dwa piece wygrzewają karbon?gdzie jest reszta produkowana bo na pewno nie w tym zakładzie
długi to byłoby 1,5h, ten jest ledwie rozgrzewkowy.
Rewelacyjny materiał, dzięki za możliwość zawiedzenia fabryki! Tylko mam jedno pytanie, na które nie było wyjaśnienia, dlaczego arkusze carbonu trzymają w temperaturze -17 stopni C?
Super wideo! Cieszy fakt, że mamy takie firmy jak Kross, które nie idą na łatwiznę, tylko próbują być innowacyjne i samemu coś tworzyć.
ok ale pod względem zatrudniania pracowników to słaba firma
Jestem mechanikiem lotniczym napraw strukturalnych materiałów kompozytowych i jestem pod wrażeniem Kross. Pełen profesjonalizm!
Made in Poland . Miło zobaczyć jak Polskie firmy idą ostro do przodu !
Już tuskolandia się postara żeby to nie trwało zbyt długo.
@@paradoksalnapl7105
Obyś nie miał racji😮😮
To rynek zadecyduje o przetrwaniu, lub nie przetrwaniu. Ważne jest też podejście do klienta; reklamacje, obsługa, gwarancje, serwis. Sam ma kilka rowerów i wiem coś na ten temat. Kupowałem je za Tuska i Kaczyńskiego. Za nim się coś napisze, warto pomyśleć…@@paradoksalnapl7105
KROSS istnieje od 2003 roku, wcześniej Grand. Film jest o fabryce i produkcji RAM karbonowych. To czy ten rower zafunkcjonuje pozytywnie na rynku rowerowym, zależ od wielu czynników; awaryjność, podejście do klienta, serwis, gwarancja itp. Po „wała” mieszać to z polityką. Ale niestety tacy zawsze muszą wyjść spod kamienia….@@paradoksalnapl7105
@@PoloniaSemper Przecież polskie firmy już od jakiegoś czasu idą do tyłu przenoszą działalność za granicę lub zamykają. i Pis to zapoczątkował nowym ładem.. Ale o tym wam nie powiedzą w mediach.
Uwielbiam takie filmy i konkretne treści, które zamykają usta większości internetowych komentujących hejterów nie mających pojęcia o temacie.
Teraz widać jak na dłoni jak bardzo produkcja jest skomplikowana i iloma czynnikami jest obarczona. Ile to testów, sprawdzeń i godzin spędzonych przy projektowaniu i testowaniu.
I to usprawiedliwia to że topowy rower kosztuje tyle co Honda CBR ? :) Jak usprawiedliwić sytuację w Treku obniżki cen o 20-30 proc ? + rabat ? .
@@kamils7075 twierdzenie z dupy... dokładnie o takich komentarzach pisałem.
Cena zakupu roweru to koszt produkcji i marża. Jak trek sprzedaje na cały świat dany model to wiadomo że koszty produkcji są rozbite na większą ilość i np model produkowany w Tajwanie czy Chinach będzie tańszy niż ten w Polsce. Poza tym może dany model to już EOL. Może formy się zużyły i nie chcą kupować następnych. Może chcą wyjść z dane modelu i nie kontynuować serii lub całkowicie ja odmienić i zwiększyć marzę na kolejnym modelu, a może już się im to spięło kasowo i myślą teraz o czym innym. Może być tysiące powodów, ale Ty już wiesz najlepiej i oceniasz.
Od 10 lat dyskutuje z ludźmi którzy dzwonią do mnie do firmy i wpierają mi dlaczego robię tak a nie inaczej i dlaczego nie sprzedaje już danego produktu tylko następny. Wymądrzają się, ale jeszcze żaden nie trafił w sedno sprawy.
@@zsakuljabac3935 nie zmienia to faktu że ceny są z dupy i to odstrasza wielu klientów, Polska marka kojarzona ciągle z rowerami klasy supermarket (kto sprzedawał i serwisował krossy ten wie o czym mowa) cena za wysoka w porównaniu z zagranicznymi znanymi lepszymi markami tylko dlatego że kross wstawi lepszą przerzutke z tyłu😅
@@marcin4893 to czy coś jest marketowe czy nie należy rozpatrywać przez osprzęt i technologię wykonania.
Zobacz graty w które wyposażone są droższe modele i kup te części nawet w hurcie i zobaczysz, ze musisz dołożyć około 30% do ceny katalogowej danego roweru. Na podobnym wyposażeniu gravele innych (topowych) marek stoją znacznie wyżej - zobacz poprzedni materiał o modelu 3.0
Poza tym masz czarno na białym skąd się biorą ceny w materiale. Koszt produkcji czegokolwiek w Polsce jest masakrycznie wysoki od cen energii po koszty pracownicze patrząc, a będzie jeszcze gorzej.
Obejrzyj sobie jak skomplikowana jest produkcja motocykli które składają się z 15tys części! A nie z 300tu tak jak rowerI ile tam potrzeba testów, badań etc!motocykl jest projektowany i testowany nawet przez 10lat! Juz nie mówiąc że w cenie roweru można kupić samochód osobowy który składa się z 60000 części! Zastanow sie Ile potrzeba maszyn ,testów, projektowania,IT etc!!!!
Brawo Kross! Ogromna praca i wiedza. Jeżeli ktoś jeszcze się zastanawia jakiej marki rower kupić to mam nadzieję że po tym odcinku patriotyzm podopowie jedyną słuszną decyzję!
Tak, dlatego kupiłem Rometa😊
@@maciejpaliga4935 romet jeszcze gorszy syf 😅
@@maciejpaliga4935 no to zamieniłeś siekierkę na kijek 😅
@@marcin4893 widzę, że jeździłeś na jednym i drugim? I na Romecie nie da się jeździć?
Wasze miny były bezcenne podczas wizyt w każdym dziale. Szkoda , że Tomek nie założył koszulki Treka 🤣. Wielki szacun dla Krossa, ten film otworzył mi oczy na cały skompilowany proces budowy roweru.
Bardzo dobrze że to pokazaliście, dopiero teraz widać ile to pracy fizycznej i umysłowej
Do Krossa, jako firmy, zawsze można mieć zastrzeżenia ale jednak to super, że na naszym podwórku taka marka działa i się fajnie rozwija
No szkoda tylko że cenią się lepiej niż te lepsze zagraniczne marki.
@@marcin4893 a możesz podać przykłady? Szczerze nie wiem, ale tylko decathlon mi przychodzi z zachodnich na myśl, a szukam dla siebie jakiegoś hardtaila aktualnie. Sam kupiłem krossa eskera 5 na apexie i nie znalazłem nic porównywalnego w mniejszych pieniądzach.
@@marcin4893 coś konfabulujesz xD porównaj sobie levela 4 a np gianem czy meridą w tej cenie xD
@@snaewarA szukałeś wśród używanych ? Np. Speców?
Brawa dla Krossa, że poszli w tym kierunku. Nawet na mnie laiku robi ogromne wrażenie jak wiele wysiłku kosztowało opracowanie całej tej linii produkcyjnej.
PS
Mina Kamila przytłoczonego ogromem informacji bezcenna 😃
Wczoraj kupilem eskera 6.0. Trzeba wspierać naszych, super że mamy produkcje u nas, oby tak dalej!
Też nad nim myslalem;> ale wziąłem 8.0 już na carbonie 😊
@@Polish_Prince też chciałem Carbon ale niestety fotelik mam jako balast ;p
@@bystrzakk mój młody ma już 19lat, także wybieram carbon bez fotelika 😉🤣🤪
Ja kupiłem w tym roku Krossa Eskera 6 Gen2. Dlatego Kross ,że jest to nasza rodzima produkcja. Co i innym polecam. Brawo za film, klawo się oglądało. Niech nam Kross i inne polskie firmy rosną w siłę.
Nie szkoda Ci przepłacać tylko dlatego że to rodzima firma 😅
@@marcin4893 nie przepłaciłem, ceny katalogowe a ceny sklepowe różnią się bardzo.
Nacjonalizm to bardzo zła cecha.
@@JanKowalski-sy4zh to nie nacjonalizm, tylko patriotyzm gospodarczy, a to bardzo dobra cecha
@@duszajec Nacjonalizm w każdy sposób można nazwać i wesprzeć, gospodarczy zwłaszcza :)
Luźna rozmowa, każdy chciał coś dodać, dobrze wyszło 😊 Po Level B3 czas na Esker 6.0 Gen2 - trzeba wspierać polską markę.
Niech ceny dostosują do przeciętnego polskiego kowalskiego i do jakości 😅
Fantastycznie. Nasza, polska fabryka, polska marka, super jakość... tylko żeby pan Kross nie wpadł na genialny pomysł sprzedaży niemcowi czy holendrowi. Jak już nasi polscy potentaci robili i nadal robią.
Kiedy ceny energii będą wyższe, niż na zachodzie (sytuacja mocno prawdopodobna), to wizja bankructwa zmobilizuje producentów do przeprowadzki lub zamknięcia działalności. Na emigrację do Chin polskie fabryki są za małe.
Super, serce rośnie, Polak potrafi.
Świetny materiał. Dużo wyjaśnił. Może już więcej nikt się nie zapyta, czemu karbon jest droższy od aluminium...
Ale jednej rzeczy nie pokazaliście panowie...
Pani Honoraty... 😊
Pozdrawiam i czekam na nowe materiały!
Pani Honorata to nie rzecz! ...
Super materiał, brawo dla Krossa! Muszę obejrzeć na żywo tego RS-a. Pozdrowienia 👍👏
Super materiał, warty obejrzenia! Człowiek nie zdaje sobie sprawy ile to pracy potrzeba żeby na końcu rower trafił do klienta.
W końcu ludzie zobaczyli dlaczego dobre rowery tyle kosztują . Dzieki za materiał i pozdrowienia dla całej załogi firmy Kross
cały odcinek nie usłyszałem słowa "trek", łapka w górę ;) a na poważnie, fajny materiał :)
Fajna ekipa. Dzięki za możliwość zobaczenia firmy od środka.
Trzeba trzymac kciuki za tego typu projekty!!
Genialny film! Super interesujący, dzięki :)
Audytory przyszły z kamerami, to musieli przez was zakład wyczyścić, biurka posprzątać :), bo będą zaglądać wszędzie.
Ahhh i kto się nie będzie uśmiechał to ma po premii :D.
Fajny materiał, myślę że mógł bym się nawet oddać tej pracy ,bo nie jest ona totalnie bez sensu.
Pozdro :D !
Mam już Kross Vento 5.0 , Romet Monsun ltd , Scott Speedster 30 sprzedałem. Następny zakup to będzie gravel Kross. I bedzie to zakup w sprint-rowery, dziekuje za super materiał.
Bardzo fajny materiał. Panowie tak trzymać 👍🙂🚴♂️
Podoba się dla mnie
Robi wrażenie.Dobrze że rozmawiacie po Polsku bo pomyślał bym że to Ameryka.
Dzięki za materiał! :)
Porządna robota. Im więcej produkcji w Polsce tym lepiej
💪💪
Spoko, widac ze jestesmy na poczatku skali produkcji masowej, powodzenia w rozwoju!
19:00 co z odpadami maty karbonowej ? Jakie pomysły na wykorzystanie resztek ? Bidony, pudełka, inne akcesoria ?
Na ten film czekałem i w końcu jest 😀
Świetny materiał!! Świetna fabryka!! Rozbawiły mnie dwa momenty tylko. Pierwszy o tym że by chcieli siedzieć i tylko rysować ale zaczyna się od excela i kończy na nim. Dla mnie zabrzmiało jak, byśmy zbudowali zajebisty rower ale może będzie za drogi. A druga sprawa to testowanie tylko pod normę ISO. Fajnie jak się daje coś więcej a nie tylko minimum określone prawnie.
Bardzo fajny materiał. Chyba wszyscy polscy producenci powinni pójść drogą i pokazać coś od kuchni. Czy u was czy u konkurencji. Od razu lepiej się patrzy na markę po obejrzeniu materiału.
Super , że udało się Wam odwiedzić to miejsce. Może się mylę , ale słuchając połowy pracowników Krossa , odniosłem wrażenie , że za bardzo nie wiedzą czym się zajmują i mówią wszystko za automatu bez ładu i składu czasem. Ale to tylko moja sugestia.
Ale ja mam dokładnie to samo. Uważam nawet, że ten film to trochę antyreklama dla tej firmy.
Podczas filmu nie znalazł się ani jeden człowiek, który byłby w stanie skleić naprawdę sensowne zdania. Dużo potyczek, dużo niewiedzy, niby jak w butiku a brak wiedzy jak w korporacji.
Niestety czasem lepiej nie wiedzieć jak to wygląda w tle...
Dlugo myslalem nad firmą, nad moim pierwszym gravelem😮😮 no i padło na 8.0... jestem bardzo zadowolony 🤭🤭 fajnie że Polacy robią takie rowerowy 👌👌💪💪
Milo jak jade a czasami kierowcy do mnie machają haha, bardzo mnie to zaskoczylo;] chyba rower sie podoba 😉🫠😅😅
Zajebiście ciekawy film. Brawo Panowie💪
Jednak ta fabryka widmo naprawdę istnieje.
Super sprawa. Super film.
Mega fajny odcinek 👍
Dzięki.Własnie zamówiłem Vento 8.0😁
No czyli limity wagowe to jest oszczędność. Przecież ISO podaje wartość minimalną. Więc producent uznaje, że dany rower będzie jeździł tylko po asfalcie i wtedy ma niższą normę spełniać.
I o ile dla rowerów wyścigowych jest to zrozumiałe, bo rower ma być lekki i z definicji nie będzie obciążany.
Natomiast w przypadku gravela z milionem miejsc montażowych, to jest albo oszczędność, bo norma dla szosy wymaga mniej testów, albo brak technologii. W tym sensie, że producent chce zapewnić konkurencyjną wagę, ale nie ma technologii do zapewnienia wytrzymałości, więc obniża normę.
No i na potwierdzenie braku technologii/oszczędności:
- Trek Checkpoint: 125kg
- Trek Madone: 125kg
Dobry materiał, fajnie się ogląda
Super filmik, warto zobaczyć :)
Dzieki za film, teraz wiem jaki rower kupię, wspieraj polską produkcję.
Pięknie, jestem dumny, że Kross to polski projekt i polskie wykonanie ❤️
Super !! Kiedy Fabryka firmy Unibike ??
Szkoda, że jakość Krossa w przypadku innych modeli, np. aluminiowych, w praktyce nie wygląda już tak kolorowo XD
A więc to tam powstała moja rama która się już dwa razy złamała
Super film!! Panowie, ale jedno pytanie. Czy ta "rolka" karbonu jest u wszystkich producentów taka sama, czy tutaj również jest podział na lepsze i gorsze? Skąd są te rolki?
Ja wiedziałem, jak tworzy się rower karbonowy, jednak właśnie zadane pytanie mnie nurtuje.
Cieszy widok pasjonatów, kochających swoją pracę.
Super film. Pozdrawiam! 🙂
Są różne 🥳
@@sprint-rowery_pl tak myślałem, to skąd wiadomo jaką jakość ma akurat KROSS? Są na to jakieś certyfikaty? W sumie jest to ważny aspekt np. dla Was jako handlujących czy też polecających klientom rowery?
Myślę, że KROSS idzie w dobrą stronę. Oby ta pasja przekształciła się w sukces rynkowy.
@@TomekSPJkażda rolka każdej tkaniny powinna mieć swoją "metrykę" min skąd pochodzi, data produkcji, itp itd. Potem numer tej"rolki "trafia do dokumentacji części w której jest składzie. Są różni producenci, różne sploty, różne gramatury, różne składy, inżynier technolog określa co ma być wykorzystane.
Ło mój boże doczekaliśmy się… i to jeszcze 30 minut Manifiq👌🏻!
Mega ciekaw film. Szacun dla załogi Krossa.
Fajny materiał. Jestem zaskoczony, firma przypomina bardziej małą manufakturę niż fabrykę. Nie dziwi mnie już, że jest problem z dostępnością niektórych modeli :) Spodziewałem się, że większość pracy wykonują roboty, a tu niespodzianka.
To tylko fabryka karbonu :). Fabryka cała będzie pokazana w innym filmie 🍿
A Pan Tomek coś doda od siebie " ta owijkę bym zmienił 😊😅😅😅" pozdrawiam
Wiadomo jak jest ale kibicuje 💁♂️👍🤟
Z dużą ciekawością oglądnąłem materiał filmowy, który mnie miło zaskoczył. ALE w każdej firmie jest osoba od polewania i ja jej nie dostrzegłem. Szkoda, bo dobrze by było się na kimś wzorować.😁
Podoba się dla mnie. Sam ostatnio kupiłem rowerek karbonowy i mega mnie jara jak on pięknie chodzi.
A jak lączy się te gotowe kawałki ramy(klejenie)? to jest jakoś na zakładkę robione? ponownie idzie do pieca?
Tak, było o tym w filmie.
Pytanie nie związane z filmem. Panowie czy kupując u was siodełko jest możliwość zwrotu w razie gdyby okazało się za wąskie bądź powodowałoby drętwienie ?
Po montażu siodła możliwy zwrot jest jedynie produktów firmy Bontrager- ich 30 dniowa gwarancja satysfakcji, zlecamy jednak dobranie siodła nawet w sposób domowy, aby trafić w jak najbardziej odpowiednią szerokość. 🙂
6:47 Widze, ze Kross postawil na Solidworks i ANSYSa (chyba). A z ciekawosci - bardzo ogolnie tlumaczycie FEA, ale czy Kross robi CFD zanim rower pojdzie do tunelu?
Kupiłem Kross Level 8.0
Cieszę się że to Polski produkt - bardzo dobry! Powodzenia i oby tak dalej!:)
Dobra robota :)
Czy na filmie przed czołówką po korytarzu skradała się Pani Honorata ?😊
Trzymam kciuki za Krossa :) grawele piękne robią :) to teraz czas na szosy Aero :)
Dzięki za Pozdrowienia Marcin :D Plus Bardzo Dziękujemy za docenienie działowego mema :)
23:15 Po prostu na szosówkach się lepiej zarabia :) Ogólnie cieszy mnie że Kross to nowoczesna firma , oby mogli konkurować z najlepszymi .
chłop z branży zdziwiony jak się lepi rowery . pojedzcie jeszcze do fabryki Time w maroku to dopiero zobaczysz
Ciekawe czy jak pojechali do Przasnysza to i pocztówkę wysłali? 🤔
Fajny materiał
Mega duma jest Polska marka,MOŻNA.
Widzę, że macie Spezialized też. Poszukuję szary Riprock Expert 24. Jeżeli macie coś to proszę o inf.
Pisz do nas na sklep@sprint-rowery.pl - sprawdzimy co da się zrobić. 🙂
@@sprint-rowery_pl , napisałem.
Świetny materiał dla tego rowry w carbonie to nie takie tanie rzeczy pozdrawiam cała ekipe
Dobrze wiedziec co sie kupuje nie pomyslał bym ze kross cos takiego posiada teraz sie nie boje o swojego krossa 🖐️💪🇵🇱
Drogi Kross, dajcie ludziom w biurze po dwa monitory 🙈😀
Zajebisty odcinek 😊
Też pracuję na Solidworksie MES-y i inne bajery, chciałem nawet kiedyś tam CV podesłać do Przasnysza, bo szukali konstruktora ;) A pytanko, może ktoś odpowie - czy ramy testuje się aż do zniszczenia? Czyli typu po przejściu testów upadku 22,5 kg jest zwiększany ciężarek? Czy norma ISO takie rzeczy nakazuje, aby zobaczyć kiedy "jebnie" ? Albo dla własnej ciekawości może testują ?
Nie - nie ma czasu na testowanie do zniszczenia.
Po prostu wybierają sobie normę jaką chcą spełniać i jak w normie jest napisane 100 000 razy masą 25 kg, to uderzają 100 000 razy masą 25 kg i jak wszystko jest OK to kończą test.
Pewnie dlatego te rowery mają dość niską masę dopuszczalną, bo wybrali normę, którą można łatwiej i szybciej spełnić, niż taką, gdzie rower ma do 125 kg.
@@jetinajt byłeś i widziałeś, czy snujesz domysły? Jak badają tak dużo cykli to aż się prosi dokładać obciążenia aby wyznaczyć krzywą Wohlera. Oczywiście to know-how firmy. A dwa, to zawodowo też mnie obowiązują normy ISO, UDT itp. i to nie jest takie pewnie hop siup, weźmy 125 kg, mogą być takie warunki konieczne do spełnienia, że cena byłaby w kosmosie.
@@kyzak1 pracuję w innej firmie nad testowaniem. Czas to pieniądz, jak ma spełniać normę, to ma spełniać normę i nikogo nie interesuje nic więcej.
Zwłaszcza, że decyzję o tym jaką normę ma spełniać podejmuje się na etapie projektu, a nie testów.
Oczywiście, że ktoś się mógł bawić, ale to z własnej ciekawości.
Co do masy dopuszczalnej to powody mogą być różne:
- oszczędności na testach - niższa norma, to pewnie krótsze i tańsze testy
- chęć utrzymania określonej masy przy ograniczeniach technicznych/kosztowych
- brak know-how co do tego jak zapewnić określoną wytrzymałość, przy określonej masie
Zresztą można porównać z konkurencją: Canyon Grail ma 120 kg, Trek Checkpoint ma 125 kg
@@kyzak1No i jeszcze pytanie, na jakim etapie to testy. Na etapie prototypowania można się bawić w budowanie krzywych.
Jeśli to są testy jakościowe na produkcji, no to ich założeniem jest potwierdzenie, że produkt jest sprawny. Więc wtedy nie można go zniszczyć :)
@@jetinajt Egzemplarza po takich testach się nie sprzedaje klientowi. Wg. normy rama ma wytrzymać ileś cykli. To nie znaczy, że kolejne cykle by wytrzymała. Dostał byś taki wymęczony rower i za tydzień mógłby Ci pęknąć. A co do badania z ciekawości ile wytrzyma to jak masz 3 rowery w ofercie to spoko, ale Kross jednak ma ich troszeczkę więcej ;)
Jak zawsze fajny materiał, ciekawy i dobrze zmontowany, no może trochę za mało jaj ;)
To teraz pytanie do wszystkich zainteresowanych: KROSS ESKER 8.0 czy RONDO MYLC CF2?
Esker RS zdecydowanie.
Nie popełniaj tego błędu i nie bierz niczego od Rondo czy Ns-bikes, taka rada ode mnie ;)
W filmie jest mowa o karbonach i raczej rowerach z górnej półki
A jak ma się np Vento 4.0 na aluminium ???
Zastanawiam się nad nim
Aero, CAD'y, szmery, 3d, bajery a gdzie są haki do eskerów? Bardzo mnie coś takiego wku_wia kupiłem nowy rower do którego nie ma części zamiennych.
Płyną dookoła Afryki ;)
Wszystko ładnie pięknie - tylko gdzie są odpowiedzi na nasze pytania ktore zbieraliście 🤪 Izyy pojedziesz -dopytasz? 🙏🏻😀
Super,ze w Polsce coś potrafią zrobić
33 minuty filmu. Brak Pani Honoraty. I czy Pani Honorata też jest RS z karbonu, i była w tunelu aerodynamicznym?
Nastepny
rower kupie Krossa!
20 tyś I twój, a i tak znajomi wyśmieją że kross
@@align4956 dokładnie 😂
No i szacunek dla Krossa. Niestety karbon to jest manofaktura tego maszyna nie zrobi 😉 bardzo ciekawy odcinek
Mam nadzieje, ze kiedys beda na tyle zamozna firma, ze ponownie wlacza do oferty endurowego, analogowego moona. wyprawowy e-moon jest juz gotowy, czekam na cos lekkiego i bez silnika.
Proud. Kilka dni temu kupiłem Vento karbonowy :)
Jak wrażenia z jazdy?
@@sprint-rowery_pl - jutro planuję lepiej się zapoznać. Na razie tylko ostrożnie jechałem nom do domu, bo nigdy szosówką z barankiem w życiu nie jeździłem i się uczę jeździć 😀
Niesamowite 😅. W końcu jest. To jednak nie yeti 😂
To teraz do fabryki NS, o ile coś jeszcze będą robić… (nie mylić z rowerami Rondo).
Super filmik i produkcja 👍 mam tylko uwagę że karbon to zdaje się epoka w dziejach Ziemi a carbon czyli włókno węglowe to materiał z którego Kross robi ramy 😁😉
Hmm fajny film. Nie wiedziałem że tak to wygląda. Myślę że kolejny rower to też moze być Kross
Po tym materiale jest mi tym bardziej bardzo milo, że jestem właścicielem nowego RS 😃 Kawał mega materiału i jeszcze lepszych rowerów. Pozdrawiam
Ja również:)
doczekaliście się :D i my też...
Panowie wyglądają jak Despero i Gebbels z pitbula
Oj grubo. Pełen szacun z mojej strony. Szanujmy polskie firmy. 😊
To czemu nie dajcie dożywotniej gwarancji ?
Szkoda, że nie wszystkie rowery Krossa są produkowane w Polsce, tylko trzeba tych informacji szukać dość głęboko. A tak by była prosta polecajka - polska firma produkująca w Polsce, wybierz sobie co chcesz :)
Kurcza to ja teraz z jeszcze większą dumą jeżdżę moim Kross Vento CX :) i czekam na wersję karbonową :)
14:10 Jaka norma? Europejska, światowa, Wasza? Prosił bym o odpowiedź. Jeżeli masa roweru z pasażerem wynosi średnio powiedzmy 75-85kg, to przy zderzeniu z przeszkodą stałą czy też inną z prędkością 10km/h (bardzo małą), to 20 kg stresu w tym teście wydaje się być żartem. Obiekt o masie 75kg uderzający w stałą przeszkodę przy prędkością 10km/h oddziałuje na tą przeszkodę jak masa o wadze około 450kg w stanie spoczynku. Masa 20kg na tak małym odcinku w teście główki ramy, czy też całej ramy to chyba żart. Jestem w stanie dopchnąć przednie koło do ściany z siłą wielokrotnie przekraczającą obciążenie podczas tego testu. Ja od 22 lat jeżdżę na jednej ramie, monocoque Scotta, dokładnie Endorphin. Rama Waży 1.6kg, wyprodukowana w 1999 roku. Przeżyła wiele i jest nadal w świetnym stanie, również wizualnym. Rower waży 9.7 kg, od 22 lat podnoszę go do góry nad siebie jedną ręką.
Materiał naprawdę SZTOS.
Teraz czas fabrykę Rometa i UNIBIKE.