Czy jest mozliwosc odpłatnej pomocy przy konfuguracji sieci domowej.Zmienilem dostawcę internetu i nie bardzo moge sobie teraz poradzic z ustawieniem urządzeń....dom piętrowy, ma byc jedna sieć z rozszerzone wifi. Sprzet jaki posiadam to roter głowny t-mobile marki ZTE , na dole dodatkowo repeater Fritz, na górze kolejny router Fritz 4040 do wifi i innych urządzeń , rezerwowo mam jeszcze Fritz 4020....Moge przesłac dokladny plan rozmieszczenia urzadzen ale gliwnie chodzi mi o ich odpowiednią konfiguracje i poprawne działania
Nie miałem okazji testować i pewnie nie będę mial. Na tym poziomie ceny nie wybrał bym tp-linka. Jesteś pewien że potrzebujesz taki router? Jakie są przesłanki ?
@@kursyitcom na obecną chwilę szukam routera, który bardzo dobrze pokryje mi nieduże mieszkanie ~53m2. Router docelowo będzie stał w mniejszym pokoju, w którym będę miał większość mojego sprzętu. Po drodze do drugiego pokoju znajduje się kuchnia, ściana nośna i ściana działowa. Większość stacjonarnych urządzeń pokroju PC, telewizor, w niedalekiej przyszłości NAS Synology i serwer mini PC, będą podłączone kablem. Bezprzewodowo będą łączyć się telefony, służbowy laptop i ewentualnie jakieś urządzenia do smart home. Zależy mi na wydzieleniu osobnej sieci dla gości. Ten TP-Link pewnie byłby lekkim overkillem jak na moje obecne potrzeby, ale mając budżet ok. 1000 zł na router chcę kupić coś na prawdę porządnego. Alternatywnie mam na oku troche tańszego Asusa TUF AX6000, ale jakoś nie mam zaufania do pseudogamingowych routerów.
Ja bym szedł w Asusa. Zdecydowanie. A jak wysoki model, to raczej patrzył bym czy uda się w ogóle wykorzystać. Jakich prędkości się oczekuje i jaki mamy sprzęt odbiorczy. Ewentualnie coś trochę lepszego na przyszłość.
Mikrotik jest dobra opcja pod warunkiem że jest komuś potrzebna. Kupować mikrotika po to żeby an defaultowych ustawieniach używać to bezsens. Tu trzeba sprawę przemyśleć
@@krzysztofszawia2056 Nazwy wifi są wszystkie takie same, mam 5 nazw Cudy-6B60 zasięg jest wszędzie smartfon się łączy automatycznie ,tylko robot koszący porusza się po całym podwórku i nie przełącza się między słoikami mesha
Witam, czy mogliby mi Pan określić jako fachowiec i zaproponować mi urządzenie lub urządzenia które będą najlepszym rozwiązaniem dla mojej sytuacji. Mam dom jednorodzinny na terenie gdzie nie ma internetu swiatlowodowego ale są blisko maszty wszystkich operatorów i mam w domu internet na kartę sim. Chciałbym już przyszłościowo żeby router był w standardzie 5G bo może wkrótce być taka sieć dostępna. Mam dom, 2 kondygnacji po 110 m2 i 9 użytkowników smartfonów oraz 3 telewizory smart z Netflix ami i hbo max i jeszxze jakieś tam no i kilka urządzeń domowych z WiFi. Na ten moment najszybszy internet to około 1mega prędkość transferu ale liczę że może przyspieszyć z czasem. Mam też kilka z tych smartfonów i laptopów i z WiFi 6 i PS5. Jaki byście mi zaproponowali sprzęt WiFi żeby jak najlepiej podzielić taki internet przez WiFi dla wszystkich urządzeń? Budżet nie jest ważny chce raz wydać pieniądze i żeby wszystko działało i każdy żeby był zadowolony z dostępu bez ograniczeń. Czekam na propozycje jakiegoś, jakichś przemyślanych i dopasowanych rozwiązań dom ma strop zelbetowy a ściany z gazobetonu. Pozdrawiam serdecznie Zbigniew Stanisławski
Witam. Temat jest trudny, głównie dlatego że internet który Pan posiada (wedle informacji 1Mbps ??) jest bardzo wolny i właściwie nie trzeba wiele robić by zasięg był w całym domu. O ile zakładamy wykorzystanie sieci tylko na cele dostępu do internetu. Natomiast proszę o potwierdzenie tej prędkości. Bo generalnie to na tylko ekstremalnie mało że nie bardzo wiem jak na tym działa w ogóle netflix czy HBO.
Jak ja bym chciał, żeby ISP nie zmuszali nas (klientów) do korzystania z ich modemów/routerów i/lub pozwalali na zastąpienie ich sprzętu sprzętem, który sami kupimy.
Witam. Myślę że zdecydowana większość klientów jednak zakłada że płaci abonament to ma wszystko być już za darmo. Czyli podłączenie, konfig i najlepiej żeby jeszcze wszędzie zasięg był wspaniały, a router na strychu (lub w szafce) żeby brzydko nie wyglądało. Mało jest osób świadomych w kwestiach jak to działa. Pewnie dlatego ISP tak się zachowują
Wszystko super wszystko fajnie, ale większość takich opcji ma prawie każdy router. nie mówiąc już o szybkościach, które są bardziej dedykowane firmom niż do użytku domowego (w przypadku którego wystarcza zdecydowanie prędkość od 30 do max 50 Mb, no chyba że ma Pan w domu 10 użytkowników i każdy w tym samym czasie prowadzi stream lub batalię w sieci). Nowe technologie wiele wymagają, tylko czy naprawdę potrzebnych rzeczy. W rezultacie dzisiejsi młodzi ludzie to pół mózgu w komputerze, drugie pół w telefonie, a w środku pomiędzy nimi - zombi użytkownik. Nie mniej jednak mądry człowiek wie co wywalić i zablokować, żeby żyło się lepiej, wydajniej i bateria starczyła na tygodnie a nie tylko godziny (szczególnie w przypadku telefonu). Akurat u siebie mam 7 urządzeń obsługiwanych przez router cisco a przepustowość łącza to zaledwie 15 i w zupełności mi to wystarcza. bardziej jednak zastanawiam się nad wykorzystaniem przemysłowego routera mobilnego z gniazdem na 2 karty sim. Mógłbym zrezygnować z łącza stacjonarnego i korzystać z dwóch internetów mobilnych według zadanej aktywności - tzn jak wyjeżdżam gdzieś, to w routerze dezaktywowane było by jedno gniazdo karty, a np w telefonie uaktywniałbym e-wersją tej karty z udostępnianiem połączenia internetowego. Mógłbym ja również wyjmować fizycznie i wkładać do przysłowiowego palucha, ale szkoda ryzykować, bo styki wieczne nie są. Chodzi konkretnie o routery teltoniki. Spośród firm, które Pan tam wybrał usunąłbym TP- kiszkę, bo to nie jest sprzęt wart uwagi oraz HUAWEI (zapewniam że nie chce Pan używać sprzętów tej firmy). Co do Tp-kiszki - u mnie router cisco chodzi już od ponad 20 lat i tylko raz wymieniłem w nim zasilacz, w porównaniu u znajomych operator sieci wymieniał już routery 5 razy w tym 3 Tp-kiszki.
Witam. Dziękuje za odpowiedz. Film nie ma na celu kategoryzowania czy narzucania kto z jakich prędkości internetu powinien korzystać. Dla jednej osoby wystarcza 50 Mbps dla innej 500 to za mało. Szczególnie z tymi drugimi można spotkać się na grupach dyskusyjnych. Celem filmu natomiast było wskazanie różnic w routerach i ułatwienie wyboru urządzenia. Zaproponowałem zarówno tanie jak i droższe modele. To oglądający powinien zdecydować czego oczekuje od swojego sprzętu. Natomiast co tp linka. Ciężko go po prostu ominąć w porównaniach. Stosunek możliwości do ceny jest dość dobry. Natomiast fakt wadliwości takiego czy innego produktu można dyskutować. Są produkty zarówno gorsze jak i lepsze. Mniej lub bardziej udane modele. Niestety najczęściej posługujemy się informacjami subiektywnymi, obiektywnych raczej łatwo w internecie nie znajdziemy. Natomiast zawsze mozna poczytać opinie i komentarze na temat konkretnego modelu i decyzje oprzeć również o te informacje. Należy tez pamiętać ze sam TPlink robi produkty mega budżetowe, mniej budżetowe, bardziej premium, a nawet takie do zastosowań biznesowych. Nie podzielił bym opinii ze wszystkim tym produktom można dokleić tą sama łatkę z opinia awaryjnych.
@@kursyitcom niestety tam gdzie montowałem TP-Linka zawsze były jakieś zgrzyty. Bez względu na cenę. Routery innych firm w porównywalnych cenach sprawują się dużo lepiej. A co Pan sądzi o moim pomyśle z routerem przemysłowym GSM?
Ale farmazony o tej niedostępności i cenie WiFi 6E i te naganianie na starsze standardy, wielka porażka. Nie kupujcie ludzie nic starszego niż urządzenia z WiFi 6E, bo za rok się zorientujecie, że macie przestarzałą sieć. W 2024 WiFi 7 otrzyma certyfikację, a Pan namawia na WiFi 5, bardzo niezrozumiałe dla mnie. Nie wolno nawet wspominać o starszych standardach, zawsze trzeba iść w najnowsze, bo im nowszy, tym dłużej będziemy zadowoleni…
Witam. Dzięki za komentarz. Raczej nie namawiałem na WiFi 5. W wielu filmach pokazuje zalety nowych technologii i sugeruje by z nich korzystać. Natomiast są sytuacje kiedy z powodu miejsca zamieszkania ludzie nie mają dostępu do multigigabitowych łączy z internetem, a sieć wykorzystują tylko w tym celu. Więc dla osoby mającej łącze np 100Mbps namawianie na WiFi 6 czy 6e jest nieuczciwe. A co do dostępności. Pragnę zauważyć że film jest nie zbyt świeży. Za rok będzie jeszcze mniej ;)
@@kursyitcom Nawet mimo niskich prędkości od dostawcy warto iść w najnowszy standard minimum z 2 powodów: 1. Przy każdym kolejnym zakupie jednostki końcowej (telefon, laptop, tablet) istnieje prawdopodobieństwo, że kupimy ten sprzęt z najnowszymi rozwiązaniami sieciowymi. 2. Szczególnie w blokach lepiej iść w najnowsze rozwiązania, ponieważ stare są częściej wykorzystywane i w ten sposób wchodzimy w przestrzeń bez zakłóceń. Prędkość od ISP nie ma znaczenia, tym bardziej, że dostawca raczej prędkości nie obniży, a raczej będzie się rozwijał i zwiększał prędkość, a po 2, podczas przeprowadzki zostaniemy z lepszym sprzętem sieciowym i może się okazać, że nowy ISP oferuje szybsze rozwiązania…. Serio, trzeba unikać starszych rozwiązań, żebyśmy sami siebie nie ograniczali i to już na starcie.
@76witek I tu właśnie się zaczynają schody z dostępnością i cenami, WiFi 6E jest w dużej ilości sprzętów nadawczych i odbiorczych i są to dostępne cenowo sprzęty. Dodatkowo większość ludzi jak raz kupi sprzęt, to siedzi na nim latami. Mam 6E i wykorzystuje pełny gigabit od dostawcy internetu, na 6 osiągałem max 600 mega.
Pół roku później, rozglądam się właśnie za routerem i dostępne od ręki urządzenia z WiFi 6E można policzyć na palcach jednej ręki, do tego kosztują sporo za dużo jak na potrzeby większości zwykłych ludzi. Osobiście nie mam problemu z wydaniem większej kwoty na dobry sprzęt, ale minimum 1600 zł za pseudogamingowy router WiFi 6E ze światełkami rgb... No po prostu no nie.
Czy jest mozliwosc odpłatnej pomocy przy konfuguracji sieci domowej.Zmienilem dostawcę internetu i nie bardzo moge sobie teraz poradzic z ustawieniem urządzeń....dom piętrowy, ma byc jedna sieć z rozszerzone wifi. Sprzet jaki posiadam to roter głowny t-mobile marki ZTE , na dole dodatkowo repeater Fritz, na górze kolejny router Fritz 4040 do wifi i innych urządzeń , rezerwowo mam jeszcze Fritz 4020....Moge przesłac dokladny plan rozmieszczenia urzadzen ale gliwnie chodzi mi o ich odpowiednią konfiguracje i poprawne działania
Proszę o kontakt mailowy kontakt@kursyit.com . Proszę napisać jakie konkretnie ma Pan problemy z konfiguracją.
Co Pan sądzi o TP Link Archer AX95?
Nie miałem okazji testować i pewnie nie będę mial. Na tym poziomie ceny nie wybrał bym tp-linka. Jesteś pewien że potrzebujesz taki router? Jakie są przesłanki ?
@@kursyitcom na obecną chwilę szukam routera, który bardzo dobrze pokryje mi nieduże mieszkanie ~53m2. Router docelowo będzie stał w mniejszym pokoju, w którym będę miał większość mojego sprzętu. Po drodze do drugiego pokoju znajduje się kuchnia, ściana nośna i ściana działowa. Większość stacjonarnych urządzeń pokroju PC, telewizor, w niedalekiej przyszłości NAS Synology i serwer mini PC, będą podłączone kablem. Bezprzewodowo będą łączyć się telefony, służbowy laptop i ewentualnie jakieś urządzenia do smart home. Zależy mi na wydzieleniu osobnej sieci dla gości. Ten TP-Link pewnie byłby lekkim overkillem jak na moje obecne potrzeby, ale mając budżet ok. 1000 zł na router chcę kupić coś na prawdę porządnego.
Alternatywnie mam na oku troche tańszego Asusa TUF AX6000, ale jakoś nie mam zaufania do pseudogamingowych routerów.
Ja bym szedł w Asusa. Zdecydowanie. A jak wysoki model, to raczej patrzył bym czy uda się w ogóle wykorzystać. Jakich prędkości się oczekuje i jaki mamy sprzęt odbiorczy. Ewentualnie coś trochę lepszego na przyszłość.
@@kursyitcom Przemyślałem jeszcze temat. Ostatecznie, na razie kupię Asusa, a w przyszłości pomyślę nad Mikrotikiem z dwoma access pointami.
Mikrotik jest dobra opcja pod warunkiem że jest komuś potrzebna. Kupować mikrotika po to żeby an defaultowych ustawieniach używać to bezsens. Tu trzeba sprawę przemyśleć
Mam router Cudy LT700 i 4 punkty mesh rozmieszczone na podwórku ,dlaczego ma smartfonie mam 5 internetów zamiast jednego
Nazwy WiFi są inne ?
@@krzysztofszawia2056 Nazwy wifi są wszystkie takie same, mam 5 nazw Cudy-6B60 zasięg jest wszędzie smartfon się łączy automatycznie ,tylko robot koszący porusza się po całym podwórku i nie przełącza się między słoikami mesha
A hasła? Generalnie przy tych samych nazwach nie powinna się wyświetlać każda sieć osobno. Nie ma tam gdzieś pomiędzy jakiś routingów?
Witam, czy mogliby mi Pan określić jako fachowiec i zaproponować mi urządzenie lub urządzenia które będą najlepszym rozwiązaniem dla mojej sytuacji.
Mam dom jednorodzinny na terenie gdzie nie ma internetu swiatlowodowego ale są blisko maszty wszystkich operatorów i mam w domu internet na kartę sim. Chciałbym już przyszłościowo żeby router był w standardzie 5G bo może wkrótce być taka sieć dostępna. Mam dom, 2 kondygnacji po 110 m2 i 9 użytkowników smartfonów oraz 3 telewizory smart z Netflix ami i hbo max i jeszxze jakieś tam no i kilka urządzeń domowych z WiFi. Na ten moment najszybszy internet to około 1mega prędkość transferu ale liczę że może przyspieszyć z czasem. Mam też kilka z tych smartfonów i laptopów i z WiFi 6 i PS5.
Jaki byście mi zaproponowali sprzęt WiFi żeby jak najlepiej podzielić taki internet przez WiFi dla wszystkich urządzeń? Budżet nie jest ważny chce raz wydać pieniądze i żeby wszystko działało i każdy żeby był zadowolony z dostępu bez ograniczeń. Czekam na propozycje jakiegoś, jakichś przemyślanych i dopasowanych rozwiązań dom ma strop zelbetowy a ściany z gazobetonu.
Pozdrawiam serdecznie Zbigniew Stanisławski
Witam. Temat jest trudny, głównie dlatego że internet który Pan posiada (wedle informacji 1Mbps ??) jest bardzo wolny i właściwie nie trzeba wiele robić by zasięg był w całym domu. O ile zakładamy wykorzystanie sieci tylko na cele dostępu do internetu. Natomiast proszę o potwierdzenie tej prędkości. Bo generalnie to na tylko ekstremalnie mało że nie bardzo wiem jak na tym działa w ogóle netflix czy HBO.
Jak ja bym chciał, żeby ISP nie zmuszali nas (klientów) do korzystania z ich modemów/routerów i/lub pozwalali na zastąpienie ich sprzętu sprzętem, który sami kupimy.
Witam. Myślę że zdecydowana większość klientów jednak zakłada że płaci abonament to ma wszystko być już za darmo. Czyli podłączenie, konfig i najlepiej żeby jeszcze wszędzie zasięg był wspaniały, a router na strychu (lub w szafce) żeby brzydko nie wyglądało. Mało jest osób świadomych w kwestiach jak to działa. Pewnie dlatego ISP tak się zachowują
Wszystko super wszystko fajnie, ale większość takich opcji ma prawie każdy router. nie mówiąc już o szybkościach, które są bardziej dedykowane firmom niż do użytku domowego (w przypadku którego wystarcza zdecydowanie prędkość od 30 do max 50 Mb, no chyba że ma Pan w domu 10 użytkowników i każdy w tym samym czasie prowadzi stream lub batalię w sieci). Nowe technologie wiele wymagają, tylko czy naprawdę potrzebnych rzeczy. W rezultacie dzisiejsi młodzi ludzie to pół mózgu w komputerze, drugie pół w telefonie, a w środku pomiędzy nimi - zombi użytkownik. Nie mniej jednak mądry człowiek wie co wywalić i zablokować, żeby żyło się lepiej, wydajniej i bateria starczyła na tygodnie a nie tylko godziny (szczególnie w przypadku telefonu). Akurat u siebie mam 7 urządzeń obsługiwanych przez router cisco a przepustowość łącza to zaledwie 15 i w zupełności mi to wystarcza. bardziej jednak zastanawiam się nad wykorzystaniem przemysłowego routera mobilnego z gniazdem na 2 karty sim. Mógłbym zrezygnować z łącza stacjonarnego i korzystać z dwóch internetów mobilnych według zadanej aktywności - tzn jak wyjeżdżam gdzieś, to w routerze dezaktywowane było by jedno gniazdo karty, a np w telefonie uaktywniałbym e-wersją tej karty z udostępnianiem połączenia internetowego. Mógłbym ja również wyjmować fizycznie i wkładać do przysłowiowego palucha, ale szkoda ryzykować, bo styki wieczne nie są. Chodzi konkretnie o routery teltoniki. Spośród firm, które Pan tam wybrał usunąłbym TP- kiszkę, bo to nie jest sprzęt wart uwagi oraz HUAWEI (zapewniam że nie chce Pan używać sprzętów tej firmy). Co do Tp-kiszki - u mnie router cisco chodzi już od ponad 20 lat i tylko raz wymieniłem w nim zasilacz, w porównaniu u znajomych operator sieci wymieniał już routery 5 razy w tym 3 Tp-kiszki.
Witam. Dziękuje za odpowiedz. Film nie ma na celu kategoryzowania czy narzucania kto z jakich prędkości internetu powinien korzystać. Dla jednej osoby wystarcza 50 Mbps dla innej 500 to za mało. Szczególnie z tymi drugimi można spotkać się na grupach dyskusyjnych. Celem filmu natomiast było wskazanie różnic w routerach i ułatwienie wyboru urządzenia. Zaproponowałem zarówno tanie jak i droższe modele. To oglądający powinien zdecydować czego oczekuje od swojego sprzętu. Natomiast co tp linka. Ciężko go po prostu ominąć w porównaniach. Stosunek możliwości do ceny jest dość dobry. Natomiast fakt wadliwości takiego czy innego produktu można dyskutować. Są produkty zarówno gorsze jak i lepsze. Mniej lub bardziej udane modele. Niestety najczęściej posługujemy się informacjami subiektywnymi, obiektywnych raczej łatwo w internecie nie znajdziemy. Natomiast zawsze mozna poczytać opinie i komentarze na temat konkretnego modelu i decyzje oprzeć również o te informacje. Należy tez pamiętać ze sam TPlink robi produkty mega budżetowe, mniej budżetowe, bardziej premium, a nawet takie do zastosowań biznesowych. Nie podzielił bym opinii ze wszystkim tym produktom można dokleić tą sama łatkę z opinia awaryjnych.
@@kursyitcom niestety tam gdzie montowałem TP-Linka zawsze były jakieś zgrzyty. Bez względu na cenę. Routery innych firm w porównywalnych cenach sprawują się dużo lepiej. A co Pan sądzi o moim pomyśle z routerem przemysłowym GSM?
Ale farmazony o tej niedostępności i cenie WiFi 6E i te naganianie na starsze standardy, wielka porażka.
Nie kupujcie ludzie nic starszego niż urządzenia z WiFi 6E, bo za rok się zorientujecie, że macie przestarzałą sieć.
W 2024 WiFi 7 otrzyma certyfikację, a Pan namawia na WiFi 5, bardzo niezrozumiałe dla mnie.
Nie wolno nawet wspominać o starszych standardach, zawsze trzeba iść w najnowsze, bo im nowszy, tym dłużej będziemy zadowoleni…
Witam. Dzięki za komentarz. Raczej nie namawiałem na WiFi 5. W wielu filmach pokazuje zalety nowych technologii i sugeruje by z nich korzystać. Natomiast są sytuacje kiedy z powodu miejsca zamieszkania ludzie nie mają dostępu do multigigabitowych łączy z internetem, a sieć wykorzystują tylko w tym celu. Więc dla osoby mającej łącze np 100Mbps namawianie na WiFi 6 czy 6e jest nieuczciwe. A co do dostępności. Pragnę zauważyć że film jest nie zbyt świeży. Za rok będzie jeszcze mniej ;)
@@kursyitcom
Nawet mimo niskich prędkości od dostawcy warto iść w najnowszy standard minimum z 2 powodów:
1. Przy każdym kolejnym zakupie jednostki końcowej (telefon, laptop, tablet) istnieje prawdopodobieństwo, że kupimy ten sprzęt z najnowszymi rozwiązaniami sieciowymi.
2. Szczególnie w blokach lepiej iść w najnowsze rozwiązania, ponieważ stare są częściej wykorzystywane i w ten sposób wchodzimy w przestrzeń bez zakłóceń.
Prędkość od ISP nie ma znaczenia, tym bardziej, że dostawca raczej prędkości nie obniży, a raczej będzie się rozwijał i zwiększał prędkość, a po 2, podczas przeprowadzki zostaniemy z lepszym sprzętem sieciowym i może się okazać, że nowy ISP oferuje szybsze rozwiązania….
Serio, trzeba unikać starszych rozwiązań, żebyśmy sami siebie nie ograniczali i to już na starcie.
@76witek
I tu właśnie się zaczynają schody z dostępnością i cenami, WiFi 6E jest w dużej ilości sprzętów nadawczych i odbiorczych i są to dostępne cenowo sprzęty.
Dodatkowo większość ludzi jak raz kupi sprzęt, to siedzi na nim latami.
Mam 6E i wykorzystuje pełny gigabit od dostawcy internetu, na 6 osiągałem max 600 mega.
@76witek
„Zainwestować”?
O Panie.
Pół roku później, rozglądam się właśnie za routerem i dostępne od ręki urządzenia z WiFi 6E można policzyć na palcach jednej ręki, do tego kosztują sporo za dużo jak na potrzeby większości zwykłych ludzi. Osobiście nie mam problemu z wydaniem większej kwoty na dobry sprzęt, ale minimum 1600 zł za pseudogamingowy router WiFi 6E ze światełkami rgb... No po prostu no nie.