Здравей, благодаря за видеото. От скоро почнах да ползвам платформата Trading212, която позволява лесно да се купуват / прехвърлят акции от една в друга. Понеже това са много операции на закупуване и продаване, за една година могат да станат хиляди. Следователно ще ми е много трудно да следя и записвам всяка операция, която извършвам, има ли как да се улесни процеса?
Здравей. По закон всяка операция трябва да се декларира и ако имаш предвид някаква интеграция на системата на НАП с платформата за търговия с цел автоматично да се попълва информацията или нещо такова - не, няма такава опция. Всичко се попълва ръчно. Вариант е някъде да си записваш всяка операция и накрая да я въвеждаш. А предполагам, че Trading212 предлагат опция за report, от където можеш да видиш транзакциите си.
@@VasilDimitroff Благодаря за бързият отговор! Току що прочетох една статия от Стойчо Недев (www.vivainvest.eu/danaci-p2p-akcii-2019-gdd-2020/) и в нея прочетох следното: "За мен един добър подход при по-голям брой сделки е да си експортирате транзакциите за покупка и продажба в Excel и да си направите изчисленията там. После може да декларите точния краен резултат само в един ред за всяка платформа, в която търгувате с акци. Със сигурност това не е най-правилния начин, но пък е сравнително лесен и удобен и по никакъв начин не променя крайния резултат на данъка" Мислиш ли, че това е приемлив начин да се направи?
@@His0wnFoot ако следваме строго буквата на закона, може би по-скоро не. Но реално не смятам, че съветът на Стойчо е лош. В крайна сметка важно е каква е печалбата, т.е. данъка, койт осе дължи към хазната, а не броя на извършените сделки, с които е постигната тази печалба. В разговор от НАП са ми казвали, че мога да декларирам печалба от търговия с конкретна акция с източник просто "New York Stock Exchange", което е принципно същото като идеята на Стойчо. По-важно е коректното вписване на сумата :)
Здравей Васил,благодаря за полезните видеа.Относно данъчната декларация разбрах къде и как да е попълня. След ката свалих от Интерактив брокер извлечението за миналата година видях 10 страници и не мога да се ориентирам за печалбите и загубите които съм реализирал.Би ли могъл да напишеш какво точно да гледам.Благодаря предварително.
Здравей. Ако след закупуването на съответните акции, мине период от 2-3 години ,ще има ли проблем при декларирането им? И още едно нещо бих искал да знам - в краен случай, ако след затварянето на всички позиции ,изтегля парите си и декларирам този доход в нап, който разбирам ,че се облага с 10%, ще има ли проблем че не са декларирани предварително закупените акции? Въпросът може да е малко странен ,но познавам хора които са си теглили сериозни суми без да декларират предварително позициите си. Какви биха били рисковете? Благодаря.
Здравей. Ако следваме стриктно закона, има глоби, които започват от 500 лева за недекларирани приходи. Съветвам ви по този въпрос най-добре да се консултирате със специалист или със служител на НАП, 2 пъти съм попадал на учтиви и отзивчиви хора. Вторият въпрос е пряко обвързан с първия, така че без него не мога да гадая какво би се случило. :)
Здравейте! Кажете ми, моля, при деклариране на притежаваните акции в Приложение 8 на част 1, къде се записват имената на самите акции? Имам около 20 различни. Не говоря български и ми е трудно да попълня декларацията за първи път.
Здравейте, много полезно видео. Имам следния въпрос: ако съм придобил акции през 2021 година, но през 2023 все още не съм ги продал, трябва ли да подам същата информация в декларацията за 2023-та година, която съм подал и за 2021-ва?
Здрасти, отново. Започнах да попълвам приложение Номер 8, но имам едно питане. При цена на придобиване - колона номер 5, въвеждаме сумата която сме инвестирали на тази дата или цената за дял от акцията в момента на купуването й ?
Здравейте, ако съм купил акции на 3 различни компании от Nasdaq и 5 акции на различни компании от Xetra колко реда ще ми трябват в приложение 8 на ГДД.
След като платформата , с която търгувам ми дава абсолютно подробна информация за всяка купена и продадена акция през годинана, защо трябва да си играя няколко часа да описвам всичко в тези редове, да смятам курс за деня от датата на покупка и т.н. Не е ли по- лесно за тях просто да прикача файла, който ми изпраща платформата и Нап да видят ,ако имам печалба A - и да си сметнат данък A x 10%
Здравейте! Имам питане свързани с декларирането на акции. Ако предходната година съм декларирал, че имам Х на брой акции от дадена компания, следващата година съм ги продал с печалаба да речен, но на по-късен етап от годината отново съм купил същия или по-голям размер. То в новата декларация ще ги декларирам пак в същия размер или по-голям. Въпроса ми е трябва ли да се декларира тази печалба от продажбата? Имали възмжност за отлагане на плащането на данък за по-къснен етап, след като е очевдино, че парите са вложени за закупуване на по-голям актив?
Здравейте, всяка печалба се облага. Ако имате 20% печалба от сделката, трябва да я обложите. Втората сделка с повечето акции е предмет на съвсем друг казус - там ако имате печалба, отново ще се обложи, ако нямате - не дължите нищо, но едното не е за сметка на другото.
Много полезно видео! Само се чудя, ако имам да декларирам 20 акции от Апъл, но закупени на различни дати, на отделни редове ли ги вписвам? Тъй като всеки месец съм си купувал по 1-2..
А ако съм купувал и продавал акции през годината? Продадените акции са ясни само като брой и цена на продаване, без да е ясно кои точно от закупените акции са продадени. Тогава как декларирам останалите които притежавам? Като цена може да се посочи средна, но дата на придобиване няма начин да се определи.
@@VasilDimitroff А ако има по-голям брой акции, които са купувани на малки порции през цялата година? Да речем, че съм купувал акции на 10 различни компании през цялата година и накрая имам общо 200 позиции (по 20 позиции във всяка от 10-те компании). Докато въведа всички, най-вероятно ще ми изтече сесията на сайта и няма да мога да потвърдя попълнените данни. Как трябва да се попълни приложението в такъв случай? Допълнителен въпрос: Ако декларирам притежавани (непродадени) акции тази година, трябва ли следващата година отново да ги декларирам, ако все още ги държа, или трябва да се декларират само новодобавените акции? Благодаря Предварително!
@@deyan_peychev Най-правилно е всяка сделка да се описва. Но предвид, че по-важното е да декларирате дохода правилно, може да стане и ако примерно имате 20 сделки през годината на Apple, да ги съберете в една сделка и да осредните цената. Все пак най-добрият вариант е всяка сделка поотделно. По вторият въпрос - да, трябва да декларирате непродадените акции. Именно по този начин показвате, че те са непродадени, защото ако не ги декларирате, не е ясно какво се е случило с тях - може да сте ги продали и да не с те го вписали :)
Благодарности за видеото! Един въпрос - ако са придобиди акции в NYSE и същата година са продадени (без значение дали е реализирана печалба или загуба), трябва ли да се впишат в приложение 8 или само в приложение 5?
Здравейте. Щом акциите са купени и продадени в дадената година, се вписват в Приложение 5. В Приложение 8 се вписва само притежанието на ценни книжа, а към 31 декември такова няма.
Здравейте, може ли да се въведе стойност за броя на акциите по-малка от 1( например 0.6 или 0.5),ако не притежаваме една цяла акция на дадена компания?
Здрасти, започнах да инвестирам в IUSA чрез еToro. Този ETF, копира пряко S&P 500, но се намира в Европа (мисля). Въпроса ми е трябва ли да се декларират купените и продадени активи при това положение ?
@@VasilDimitroff Следователно след като търгува с Американския пазар в декларацията за притежавани акции в графата за държава се въвежда САЩ, нали така ?
Здравейте, благодаря за видеото! Един въпрос: Как са нещата за хората с двойно гражданство. Аз съм от Македония, където съм с постоянно местожителство, обаче имам и българско гражданство. В план съм да инвестирам чрез Интерактив, с българските ми документи (повече предимства в отношение с македонските документите). Данък трябва да се плати там където съм постоянно пребиваващ? Благодаря
Какво е цена на придобиване? Цената, която съм платил или цената на една акция на дадена компания? Примерно ако съм купил части от дял на TSLA за 100$, при цена на един дял от 700$, то коя стойност използвам като цена на придобиване?
Здравейте! Много полезно видео , благодаря за труда! Само не разбрах, за държава на акцията , държавата в която е регистрирана компанията ли трябва да въведа? И имам акаунт в trading212 , сметката ми е в евро а съм купувал акции , които се търгуват в щатски долари, има ли значение на валутата дали ще пиша щатски долари или евро?
Благодаря за ценното видео, доста ми отвори очите! Това, което не ми става на 100% ясно е следното: Ако съм закупил акции през 2020, но съм ги продал през 2021, те трябва ли да бъдат включени в декларацията за 2020? Мерси предварително!
Благодаря за страхотното видео! Имам един въпрос - запознат ли сте с ETFMatic и знаете ли, ако се използва техния продукт, как трябва да се декларира притежанието на активи. Също така, предвид, че са компания е от Великобритания - това означава ли, че евентуално няма да се начислятват/плаща данък-печалба при реализирана такава след време?
Здравейте, от тази година използвам ETFmatic и все още не съм попълвал декларация с данни от платформата. От финансовия ми консултант знам, че активите, придобити чрез посредничеството на платформата се декларират, но не се облагат, което е и логично, защото няма реализирана печалба. Относно втория въпрос - едва ли някой знае отговора. Лично аз предполагам, че ако изходът от всички преговори между ЕС и Великобритания доведат до повишена данъчна тежест върху потребителите, просто платформата ще си смени седалището в държава от ЕС.
Здравейте, във видеото не става ясно следното. През 2023 съм закупувам акции на епъл и майкрософт като се редуват един месец на епъл, един на майкрософт. Как да запиша тези притежания в ГДД? От видеото разбирам, че сте показали как се декларира единична покупка
Чудесно видео! Единствено не става ясно, дали в част 1 на приложение 8 е нужно да се отбележат акциите, които са придобити преди годината, за която попълваме. В случая ако има акции придобити например през 2015, нужно ли е да бъдат там? В добавка - видеото може да се доразвие като се добави информация за част 4 на приложение 8, а именно дивиденти. Благодарности за труда!
Здравейте. Акциите трябва да се декларират незвисимо от годината им на придобиване. В момента планирам и изготвяне на частта за дивидентите. Когато то е факт, ще получите известие в TH-cam, ако сте се абонирали за канала ми с камбанката :)
@@VasilDimitroff Здравей. Дори да съм декларирал акциите придобити 2020 в началото на 2021, началото на 2022 пак ли трябва да декларирам акциите от 2020? Благодаря!
Много полезно видео! Благодаря. Има един въпрос. Трейдер / банката взима плащане за поддържане на инвестиционна сметка. Как могат да бъдат взети предвид тези разходи в декларацията? Съжалявам за моя български език, не съм българин :-)
Здравейте, много полезно видео. Споменахте, че тук не се вписват български акции. Къде става това? И втори въпрос - ETF на същото място ли вписват като акции?
Печалбата от търговия с акции на БФБ не се облага с данък и може да не я декларирате, просто защото няма какъв данък да се плаща върху нея. Относно ETF-ите преди време бях водил такъв разговор, но не с данъчен специалист - стигнахме до извода, че този приход се декларира също в Приложение N8. Тази година ми предстои да подам в декларацията си притежание на ETFs и е вероятно да направя видео специално за тях :)
Притежаването на акции, придобити на европейските борси, трябва ли да бъде декларирано и вписано в Приложение 8 ? И какъв би бил случаят с придобиването на акции от борса във Великобритания през изминалата 2020 година ? Кога точно е необходимо да се попълва Приложение 1, свързано с трудови взаимоотношения. В стандартния за България случай работодателя плаща осигурителени вноски вместо работниците, нали така ?
Необходимо е декларирането на придобити на европейски борси акции, вкл. Великобритания за 2020. Приложение N1 се попълва когато имаме доходи от трудов договор. Би трябвало данните да се заредят сами.
От 1 януари 2021 г. до 31 април (освен ако не се реши друго заради пандемията) можете да подавате данъчна декларация за всички доходи и притежание на акции, отнасящи се за срока от 1 януари 2020 - 21 декември 2020 г.
@@VasilDimitroff здравейте! Благодаря за полезните видеа! Имам един въпрос. Имам няколко закупени акции от 2019г. и една продажба (без печалба), които, за съжаление, не съм ги декларирал миналата година. Тогава не знаех, че трябва. Мога ли да ги декларирам в настоящата декларация? Или какво трябва да направя?
@@blaproject_studio за този въпрос най-добре се обърнете към консултант. Има възможност за корекция на декларацията, но тя също има някакви срокове. При всички положения ако закупените през 2019 г. акции ги притежавате и до днес, трябва да ги впишете като притежавани за 2020, независимо от датата им на закупуване.
Много полезно видео. Благодаря. Имам един въпрос - попълва ли се част две от това приложение, при декларирането на притежаване на акции? И ако да- какво по-точно трябва да се попълни?
Здравейте. Предполагам визирате Приложение N2. Ако имате само да деклрарирате притежание на акции, няма какво да попълвате по Приложение N2. Ако имате доход от дейност, подлежащ на облагане в Приложение N2, тогава го попълвате, но няма как то да е свързано с акции.
Аз не съм много убеден,че се дължат данъци на регулирана борса. Такива са всички в Европа , вклюзително и България. Според закона: За българските местни физически лица облагаемите доходи от сделки с финансови инструменти подлежат на облагане с 10% данък върху общата годишна данъчна основа в България. Най-общо казано, данък се дължи за всички доходи от сделки с финансови инструменти освен за тези, които се квалифицират като необлагаеми в закона. Необлагаеми са например доходи от сделки с акции и други финансови инструменти, които се търгуват на регулиран пазар в ЕС и Европейското икономическо пространство (ЕИП). Тоест ако видеото ти е за американска борса, ок но за ЕС ? А ако греша моля кажете ?
@@VasilDimitroff Благодаря за отговора1 Следва ли от това,че този дивидент и капиталова печалба изцяло на регулирана ЕС или БГ борса е необлагаем и от това следва ли ,че не е нужно да се декларира изобщо ? Или се декларират само тези в ЕС а в БГ не е нужно... всички става автоматично понеже БФБ и НАП са свързани ? Все пак реално подпомагаме икономиката и създаваме работни места като рискуваме изцяло наши средства .... няма нужда да ни тормозят с книжа :)
@@VasilDimitroff Да разбира се. Всичките ми дивиденти са обложени при източника. В момента в Германия например е 25% но предпочитам да е там и да плащам по голям данък дивидент ако това ще ми спести бюрократска работа .... и попълване на документи. Тоест смятам,че съм платил данък на дивидента и то 25% макар,че не живея в Германия и имам необлагаеми доходи на ЕС борса (Франкфурт) които не следва да деклрарирам никъде ? Изключвам справката пред БНБ ? Дивиденти и акции на БФБ не се описват никъдет нито се декларират като стойности ? Може би стана дълго и е по скоро за блога. Ако не отговорите тук може би ще напиша нещо там. Благодаря !
@@sanitarcho здравейте, имате ли отговор? Имам същия въпрос, и не мога да намеря отговора никъде... ако си имам акции в Trading 212, например, дето е борса регистрирана в БГ, ами БГ ли, ЕС ли, тогава наистина ли означава че не дължим нито да декларираме, че имаме акции там, нито да плащаме данъка??🤔Щях да съм много благодарен за отговор🤲
Доколкото съм запознат трябва да се декларират само позициите на регулираните борси в ЕС или България. Защо просто данъчните не автоматизират това и да не се занимаваме :) ?
Здравейте! Знам, че според сегашното българско законодателство, не се дължи данък при печалба от търговия с акции на регулирани борси в ЕС. Въпросът ми е - необходимо ли е притежанието на такива акции да бъде декларирано в приложение №8?
Здравейте, Облагането и декларирането са две различни неща. Ако имате печалба от акции, които са листнати на борса в ЕС, вие не дължите данък, но би трябвало да декларирате сделката. И друго много важно - ако имате печалба от акции, да речем от Volkswagen (немска компания) и сте търгували акциите на европейска борса - тогава не дължите данък. Но ако отново сте търгували Volkswagen, но този път на борсата например в Съединените щати, тогава вече дължите данък печалба. Т.е. принципът е не къде е седалището на компанията, а на коя борса са търгувани акциите ѝ.
И един допълнителен въпрос. Разбирам, че не се дължи данък за капиталова печалба на сделка от борса в ЕС, но все пак трябва да се декларира. В такъв случай декларирането й в кое приложение се попълва - там където би се попълнила и сделка от борса извън ЕС(напр. NYSE) или някъде другаде? И може ли да се очаква, че автоматично се разбира, че няма дължим данък (предвид това че е от EU борса) или трябва да се направи нещо допълнително? PS. Благодаря за материалите :))
Декларирането на акциите става в едно и също приложение, независимо дали са в Германия или САЩ. А ако под "автоматично се разбира, че няма дължим данък" разбирате системата сама да го разпознае - не, няма такава опция на този етап :)
Благодаря за бързия отговор! :) Имам предвид каква би била разликата в декларирането ако например имамe 2 сделки - първата с печалба 1000лв от САЩ и втора с печалба пак 1000лв от Европа? За първата дължим 10% капиталова печалба (ако не е платен вече в САЩ), но за втората не трябва да плащаме нищо. Та въпроса е дали има допълнителни детайли при отразяването на тези "различни" печалби в декларацията?
Нямам личен опит с търговия на европейски борси. Но бил заложил, че няма нищо допълнително за попълване, което да е различно от попълването при търговия с акции в САЩ. Самата страна на произход показва какъв данък се дължи и дали се дължи. Все пак, най-добре питайте в НАП :)
Здравей, благодаря за видеото.
От скоро почнах да ползвам платформата Trading212, която позволява лесно да се купуват / прехвърлят акции от една в друга. Понеже това са много операции на закупуване и продаване, за една година могат да станат хиляди. Следователно ще ми е много трудно да следя и записвам всяка операция, която извършвам, има ли как да се улесни процеса?
Здравей. По закон всяка операция трябва да се декларира и ако имаш предвид някаква интеграция на системата на НАП с платформата за търговия с цел автоматично да се попълва информацията или нещо такова - не, няма такава опция. Всичко се попълва ръчно. Вариант е някъде да си записваш всяка операция и накрая да я въвеждаш. А предполагам, че Trading212 предлагат опция за report, от където можеш да видиш транзакциите си.
@@VasilDimitroff Благодаря за бързият отговор! Току що прочетох една статия от Стойчо Недев (www.vivainvest.eu/danaci-p2p-akcii-2019-gdd-2020/) и в нея прочетох следното:
"За мен един добър подход при по-голям брой сделки е да си експортирате транзакциите за покупка и продажба в Excel и да си направите изчисленията там. После може да декларите точния краен резултат само в един ред за всяка платформа, в която търгувате с акци. Със сигурност това не е най-правилния начин, но пък е сравнително лесен и удобен и по никакъв начин не променя крайния резултат на данъка"
Мислиш ли, че това е приемлив начин да се направи?
@@His0wnFoot ако следваме строго буквата на закона, може би по-скоро не. Но реално не смятам, че съветът на Стойчо е лош. В крайна сметка важно е каква е печалбата, т.е. данъка, койт осе дължи към хазната, а не броя на извършените сделки, с които е постигната тази печалба. В разговор от НАП са ми казвали, че мога да декларирам печалба от търговия с конкретна акция с източник просто "New York Stock Exchange", което е принципно същото като идеята на Стойчо. По-важно е коректното вписване на сумата :)
@@VasilDimitroff Благодаря много за отговора, наистина ми се разясниха доста неща! Успехи
Здравей Васил,благодаря за полезните видеа.Относно данъчната декларация разбрах къде и как да е попълня. След ката свалих от Интерактив брокер извлечението за миналата година видях 10 страници и не мога да се ориентирам за печалбите и загубите които съм реализирал.Би ли могъл да напишеш какво точно да гледам.Благодаря предварително.
Здравей. Ако след закупуването на съответните акции, мине период от 2-3 години ,ще има ли проблем при декларирането им? И още едно нещо бих искал да знам - в краен случай, ако след затварянето на всички позиции ,изтегля парите си и декларирам този доход в нап, който разбирам ,че се облага с 10%, ще има ли проблем че не са декларирани предварително закупените акции? Въпросът може да е малко странен ,но познавам хора които са си теглили сериозни суми без да декларират предварително позициите си. Какви биха били рисковете? Благодаря.
Здравей. Ако следваме стриктно закона, има глоби, които започват от 500 лева за недекларирани приходи. Съветвам ви по този въпрос най-добре да се консултирате със специалист или със служител на НАП, 2 пъти съм попадал на учтиви и отзивчиви хора. Вторият въпрос е пряко обвързан с първия, така че без него не мога да гадая какво би се случило. :)
Здравейте! Кажете ми, моля, при деклариране на притежаваните акции в Приложение 8 на част 1, къде се записват имената на самите акции? Имам около 20 различни. Не говоря български и ми е трудно да попълня декларацията за първи път.
Здравейте, много полезно видео. Имам следния въпрос: ако съм придобил акции през 2021 година, но през 2023 все още не съм ги продал, трябва ли да подам същата информация в декларацията за 2023-та година, която съм подал и за 2021-ва?
да
@@VasilDimitroff много благодаря!
Здрасти, отново. Започнах да попълвам приложение Номер 8, но имам едно питане. При цена на придобиване - колона номер 5, въвеждаме сумата която сме инвестирали на тази дата или цената за дял от акцията в момента на купуването й ?
Притежаваните и продавани през годината крипто валути, по същият начин ли се декларират както акциите?
Здравейте, ако съм купил акции на 3 различни компании от Nasdaq и 5 акции на различни компании от Xetra колко реда ще ми трябват в приложение 8 на ГДД.
Здравейте, 3 +5 = 8 реда :)
@@VasilDimitroff много благодаря за бързия отговор, а името на компанията къде се пише в коя графа?
След като платформата , с която търгувам ми дава абсолютно подробна информация за всяка купена и продадена акция през годинана, защо трябва да си играя няколко часа да описвам всичко в тези редове, да смятам курс за деня от датата на покупка и т.н. Не е ли по- лесно за тях просто да прикача файла, който ми изпраща платформата и Нап да видят ,ако имам печалба A - и да си сметнат данък A x 10%
А по същия начин ли стоят нещата за притежание/продажба на криптовалута, както акциите?
Не съм запознат с декларирането на печалба от криптовалути.
Здравейте! Имам питане свързани с декларирането на акции.
Ако предходната година съм декларирал, че имам Х на брой акции от дадена компания, следващата година съм ги продал с печалаба да речен, но на по-късен етап от годината отново съм купил същия или по-голям размер. То в новата декларация ще ги декларирам пак в същия размер или по-голям.
Въпроса ми е трябва ли да се декларира тази печалба от продажбата?
Имали възмжност за отлагане на плащането на данък за по-къснен етап, след като е очевдино, че парите са вложени за закупуване на по-голям актив?
Здравейте, всяка печалба се облага. Ако имате 20% печалба от сделката, трябва да я обложите. Втората сделка с повечето акции е предмет на съвсем друг казус - там ако имате печалба, отново ще се обложи, ако нямате - не дължите нищо, но едното не е за сметка на другото.
Много полезно видео!
Само се чудя, ако имам да декларирам 20 акции от Апъл, но закупени на различни дати, на отделни редове ли ги вписвам? Тъй като всеки месец съм си купувал по 1-2..
Да, това са отделни сделки, на различна стойност.
@@VasilDimitroff Благодаря!
А ако съм купувал и продавал акции през годината? Продадените акции са ясни само като брой и цена на продаване, без да е ясно кои точно от закупените акции са продадени. Тогава как декларирам останалите които притежавам? Като цена може да се посочи средна, но дата на придобиване няма начин да се определи.
@@VasilDimitroff А ако има по-голям брой акции, които са купувани на малки порции през цялата година? Да речем, че съм купувал акции на 10 различни компании през цялата година и накрая имам общо 200 позиции (по 20 позиции във всяка от 10-те компании). Докато въведа всички, най-вероятно ще ми изтече сесията на сайта и няма да мога да потвърдя попълнените данни.
Как трябва да се попълни приложението в такъв случай?
Допълнителен въпрос: Ако декларирам притежавани (непродадени) акции тази година, трябва ли следващата година отново да ги декларирам, ако все още ги държа, или трябва да се декларират само новодобавените акции?
Благодаря Предварително!
@@deyan_peychev Най-правилно е всяка сделка да се описва. Но предвид, че по-важното е да декларирате дохода правилно, може да стане и ако примерно имате 20 сделки през годината на Apple, да ги съберете в една сделка и да осредните цената. Все пак най-добрият вариант е всяка сделка поотделно.
По вторият въпрос - да, трябва да декларирате непродадените акции. Именно по този начин показвате, че те са непродадени, защото ако не ги декларирате, не е ясно какво се е случило с тях - може да сте ги продали и да не с те го вписали :)
Благодарности за видеото! Един въпрос - ако са придобиди акции в NYSE и същата година са продадени (без значение дали е реализирана печалба или загуба), трябва ли да се впишат в приложение 8 или само в приложение 5?
Здравейте. Щом акциите са купени и продадени в дадената година, се вписват в Приложение 5. В Приложение 8 се вписва само притежанието на ценни книжа, а към 31 декември такова няма.
Vasil Dimitrov Благодаря!
А добре, цената след таксите ли се смята или? Това е питанка и за когато декларирам че съм продал. Там смятам съмата след таксите или?
Здравейте, може ли да се въведе стойност за броя на акциите по-малка от 1( например 0.6 или 0.5),ако не притежаваме една цяла акция на дадена компания?
Здравейте, това трябва да го проверите в системата. Ако тя приема дробни числа, не би следвало да има проблем.
Здравей може ли да ми обясниш как се плащат данъци в йутуб благодаря предварително!!!!!!!!
Здрасти, започнах да инвестирам в IUSA чрез еToro. Този ETF, копира пряко S&P 500, но се намира в Европа (мисля). Въпроса ми е трябва ли да се декларират купените и продадени активи при това положение ?
Ако бъркам също така за местоположението на ETF-a, моля да ме поправиш !
Важно е къде търгува, а не къде се намира ЕТФ-а. Независимо къде се търгува, деклариране е необходимо.
@@VasilDimitroff Следователно след като търгува с Американския пазар в декларацията за притежавани акции в графата за държава се въвежда САЩ, нали така ?
Здравейте, благодаря за видеото!
Един въпрос:
Как са нещата за хората с двойно гражданство. Аз съм от Македония, където съм с постоянно местожителство, обаче имам и българско гражданство. В план съм да инвестирам чрез Интерактив, с българските ми документи (повече предимства в отношение с македонските документите). Данък трябва да се плати там където съм постоянно пребиваващ?
Благодаря
Здравейте, най-добре се обърнете към НАП по този въпрос.
Какво е цена на придобиване? Цената, която съм платил или цената на една акция на дадена компания? Примерно ако съм купил части от дял на TSLA за 100$, при цена на един дял от 700$, то коя стойност използвам като цена на придобиване?
Цена на придобиване е цената, която Вие сте платили, във Вашият пример е $100
Здравейте! Много полезно видео , благодаря за труда! Само не разбрах, за държава на акцията , държавата в която е регистрирана компанията ли трябва да въведа? И имам акаунт в trading212 , сметката ми е в евро а съм купувал акции , които се търгуват в щатски долари, има ли значение на валутата дали ще пиша щатски долари или евро?
Декларира се спрямо валутата на закупуване
@@VasilDimitroff Благодаря за бързия отговор!
Здравейте, случвало ли ви си е да имате сплитове през годината и как ги описвате?
Здравейте, не, не съм имал случай на сплитове. Не съм наясно как се описват тези случаи.
Благодаря за ценното видео, доста ми отвори очите! Това, което не ми става на 100% ясно е следното:
Ако съм закупил акции през 2020, но съм ги продал през 2021, те трябва ли да бъдат включени в декларацията за 2020?
Мерси предварително!
Да, трябва.
Здравейте! Декларират ли се притежавани акции от предишни години, ако те вече са били декларирани като такива?
Благодаря за страхотното видео! Имам един въпрос - запознат ли сте с ETFMatic и знаете ли, ако се използва техния продукт, как трябва да се декларира притежанието на активи. Също така, предвид, че са компания е от Великобритания - това означава ли, че евентуално няма да се начислятват/плаща данък-печалба при реализирана такава след време?
Здравейте, от тази година използвам ETFmatic и все още не съм попълвал декларация с данни от платформата. От финансовия ми консултант знам, че активите, придобити чрез посредничеството на платформата се декларират, но не се облагат, което е и логично, защото няма реализирана печалба. Относно втория въпрос - едва ли някой знае отговора. Лично аз предполагам, че ако изходът от всички преговори между ЕС и Великобритания доведат до повишена данъчна тежест върху потребителите, просто платформата ще си смени седалището в държава от ЕС.
Здравейте, във видеото не става ясно следното. През 2023 съм закупувам акции на епъл и майкрософт като се редуват един месец на епъл, един на майкрософт. Как да запиша тези притежания в ГДД? От видеото разбирам, че сте показали как се декларира единична покупка
При втора и трета покупка се добавят допълнителни втори и трети ред.
Чудесно видео! Единствено не става ясно, дали в част 1 на приложение 8 е нужно да се отбележат акциите, които са придобити преди годината, за която попълваме. В случая ако има акции придобити например през 2015, нужно ли е да бъдат там?
В добавка - видеото може да се доразвие като се добави информация за част 4 на приложение 8, а именно дивиденти.
Благодарности за труда!
Здравейте. Акциите трябва да се декларират незвисимо от годината им на придобиване. В момента планирам и изготвяне на частта за дивидентите. Когато то е факт, ще получите известие в TH-cam, ако сте се абонирали за канала ми с камбанката :)
@@VasilDimitroff Здравей. Дори да съм декларирал акциите придобити 2020 в началото на 2021, началото на 2022 пак ли трябва да декларирам акциите от 2020? Благодаря!
@@КирилДраганов-р9д здравей, да , трябва да се декларират. В противен случай не се знае притежаваш ли все още тези акции или не.
Много полезно видео! Благодаря. Има един въпрос. Трейдер / банката взима плащане за поддържане на инвестиционна сметка. Как могат да бъдат взети предвид тези разходи в декларацията?
Съжалявам за моя български език, не съм българин :-)
Никак :)
Здравейте, много полезно видео.
Споменахте, че тук не се вписват български акции. Къде става това? И втори въпрос - ETF на същото място ли вписват като акции?
Печалбата от търговия с акции на БФБ не се облага с данък и може да не я декларирате, просто защото няма какъв данък да се плаща върху нея. Относно ETF-ите преди време бях водил такъв разговор, но не с данъчен специалист - стигнахме до извода, че този приход се декларира също в Приложение N8. Тази година ми предстои да подам в декларацията си притежание на ETFs и е вероятно да направя видео специално за тях :)
@@VasilDimitroff благодаря за информацията
Здравейте,
А какво става ако пропуснем да попълним Приложение 8 в дадена година? Знаете ли каква е наказателната отговорност?
Не знам
Притежаването на акции, придобити на европейските борси, трябва ли да бъде декларирано и вписано в Приложение 8 ? И какъв би бил случаят с придобиването на акции от борса във Великобритания през изминалата 2020 година ?
Кога точно е необходимо да се попълва Приложение 1, свързано с трудови взаимоотношения. В стандартния за България случай работодателя плаща осигурителени вноски вместо работниците, нали така ?
Необходимо е декларирането на придобити на европейски борси акции, вкл. Великобритания за 2020. Приложение N1 се попълва когато имаме доходи от трудов договор. Би трябвало данните да се заредят сами.
А колко време след закупуването на дадените акции, трябва да се подаде данъчна декларация за притежание?
От 1 януари 2021 г. до 31 април (освен ако не се реши друго заради пандемията) можете да подавате данъчна декларация за всички доходи и притежание на акции, отнасящи се за срока от 1 януари 2020 - 21 декември 2020 г.
@@VasilDimitroff здравейте! Благодаря за полезните видеа! Имам един въпрос. Имам няколко закупени акции от 2019г. и една продажба (без печалба), които, за съжаление, не съм ги декларирал миналата година. Тогава не знаех, че трябва. Мога ли да ги декларирам в настоящата декларация? Или какво трябва да направя?
@@blaproject_studio за този въпрос най-добре се обърнете към консултант. Има възможност за корекция на декларацията, но тя също има някакви срокове. При всички положения ако закупените през 2019 г. акции ги притежавате и до днес, трябва да ги впишете като притежавани за 2020, независимо от датата им на закупуване.
@@VasilDimitroff благодаря за отговора!
Благодаря за помощта и от тук!
В крайна сметка дължат ли се данъци за притежаване на акции, без значение, яе не са реализирани, не са ликвидирани?
Данък за притежание на акции не се дължи. Дължи се само ако има реализирана печалба след продажбата им. Но задължението за деклариране не отпада.
Много полезно видео. Благодаря.
Имам един въпрос - попълва ли се част две от това приложение, при декларирането на притежаване на акции? И ако да- какво по-точно трябва да се попълни?
Здравейте. Предполагам визирате Приложение N2. Ако имате само да деклрарирате притежание на акции, няма какво да попълвате по Приложение N2. Ако имате доход от дейност, подлежащ на облагане в Приложение N2, тогава го попълвате, но няма как то да е свързано с акции.
@@VasilDimitroff благодаря, но имам предвид част две от приложение №8 - " Информация за притежаваните място на стопанска дейност..."
@@noobzorimbatt Тази част не е свързана с акции, не е нужно да се попълва нищо в нея.
@@VasilDimitroff Благодаря за отговора.
Ставаш за данъчен :)
Здравейте колеги! Дали е актуална информацията все още?
как така взимат пари само за притежаване не се ли взимат само от дивидент
Никъде не се твърди, че се обстоятелството на притежание на акции се облага :)
Аз не съм много убеден,че се дължат данъци на регулирана борса. Такива са всички в Европа , вклюзително и България.
Според закона:
За българските местни физически лица облагаемите доходи от сделки с финансови инструменти подлежат на облагане с 10% данък върху общата годишна данъчна основа в България. Най-общо казано, данък се дължи за всички доходи от сделки с финансови инструменти освен за тези, които се квалифицират като необлагаеми в закона. Необлагаеми са например доходи от сделки с акции и други финансови инструменти, които се търгуват на регулиран пазар в ЕС и Европейското икономическо пространство (ЕИП).
Тоест ако видеото ти е за американска борса, ок но за ЕС ? А ако греша моля кажете ?
Мисля, че целият контекст на видеото подсказва, че става въпрос за американска борса :)
@@VasilDimitroff Благодаря за отговора1 Следва ли от това,че този дивидент и капиталова печалба изцяло на регулирана ЕС или БГ борса е необлагаем и от това следва ли ,че не е нужно да се декларира изобщо ? Или се декларират само тези в ЕС а в БГ не е нужно... всички става автоматично понеже БФБ и НАП са свързани ? Все пак реално подпомагаме икономиката и създаваме работни места като рискуваме изцяло наши средства .... няма нужда да ни тормозят с книжа :)
@@sanitarcho Дивидентите са съвсем различен тип доход. Те се облагат, независимо от борсата.
@@VasilDimitroff Да разбира се. Всичките ми дивиденти са обложени при източника. В момента в Германия например е 25% но предпочитам да е там и да плащам по голям данък дивидент ако това ще ми спести бюрократска работа .... и попълване на документи. Тоест смятам,че съм платил данък на дивидента и то 25% макар,че не живея в Германия и имам необлагаеми доходи на ЕС борса (Франкфурт) които не следва да деклрарирам никъде ? Изключвам справката пред БНБ ? Дивиденти и акции на БФБ не се описват никъдет нито се декларират като стойности ? Може би стана дълго и е по скоро за блога. Ако не отговорите тук може би ще напиша нещо там. Благодаря !
@@sanitarcho здравейте, имате ли отговор? Имам същия въпрос, и не мога да намеря отговора никъде... ако си имам акции в Trading 212, например, дето е борса регистрирана в БГ, ами БГ ли, ЕС ли, тогава наистина ли означава че не дължим нито да декларираме, че имаме акции там, нито да плащаме данъка??🤔Щях да съм много благодарен за отговор🤲
Aaand subsccribed.
Доколкото съм запознат трябва да се декларират само позициите на регулираните борси в ЕС или България. Защо просто данъчните не автоматизират това и да не се занимаваме :) ?
Здравейте! Знам, че според сегашното българско законодателство, не се дължи данък при печалба от търговия с акции на регулирани борси в ЕС. Въпросът ми е - необходимо ли е притежанието на такива акции да бъде декларирано в приложение №8?
Здравейте,
Облагането и декларирането са две различни неща. Ако имате печалба от акции, които са листнати на борса в ЕС, вие не дължите данък, но би трябвало да декларирате сделката.
И друго много важно - ако имате печалба от акции, да речем от Volkswagen (немска компания) и сте търгували акциите на европейска борса - тогава не дължите данък. Но ако отново сте търгували Volkswagen, но този път на борсата например в Съединените щати, тогава вече дължите данък печалба. Т.е. принципът е не къде е седалището на компанията, а на коя борса са търгувани акциите ѝ.
И един допълнителен въпрос. Разбирам, че не се дължи данък за капиталова печалба на сделка от борса в ЕС, но все пак трябва да се декларира. В такъв случай декларирането й в кое приложение се попълва - там където би се попълнила и сделка от борса извън ЕС(напр. NYSE) или някъде другаде? И може ли да се очаква, че автоматично се разбира, че няма дължим данък (предвид това че е от EU борса) или трябва да се направи нещо допълнително? PS. Благодаря за материалите :))
Декларирането на акциите става в едно и също приложение, независимо дали са в Германия или САЩ. А ако под "автоматично се разбира, че няма дължим данък" разбирате системата сама да го разпознае - не, няма такава опция на този етап :)
Благодаря за бързия отговор! :) Имам предвид каква би била разликата в декларирането ако например имамe 2 сделки - първата с печалба 1000лв от САЩ и втора с печалба пак 1000лв от Европа? За първата дължим 10% капиталова печалба (ако не е платен вече в САЩ), но за втората не трябва да плащаме нищо. Та въпроса е дали има допълнителни детайли при отразяването на тези "различни" печалби в декларацията?
Нямам личен опит с търговия на европейски борси. Но бил заложил, че няма нищо допълнително за попълване, което да е различно от попълването при търговия с акции в САЩ. Самата страна на произход показва какъв данък се дължи и дали се дължи. Все пак, най-добре питайте в НАП :)