Super, podziękowanie za to, ze chciałeś pokazać coś praktycznego innym, a negatywami krytykujących nierobów się nie przejmuj. Dzięki takim jak Ty powstają nowe opracowania i wynalazki. Pozdrawiam.
To jest najlepszy film o budowie zgrzewarki jaki do tej pory widzialem. Lubie sobie coś pomajsterkować a dzięki takim produkcją nie powielam błędów . Wielkie dzięki za tak dobry poradnik.
Zgrzewarka twojego pomysłu jest już sprawna . Elektryk zacisnął końcówki przewodów uzwojenia wtórnego prasą. Stoczyłem końcówki elektrod na mniejszą średnicę, zmniejszyłem docisk elementów zgrzewanych. Zgrzewarka działa super. Jeszcze raz dzięki za pomysła .
Szacun, bardzo rzeczowo i w przystępny sposób objaśniasz wszystko. Gdyby tak moi nauczyciele w szkole mieli takie podejście i umiejętności "łopatologicznego" przekazania wiedzy.... Dobrze, że jest youtube i kanały taki jak Twój bo nieraz w sprawach technicznych wspomagały mnie biednego magistra...
Bardzo dobry materiał. Oceniam bardzo, bardzo, bardzo wysoko. Popieram pracę twórczą i ubolewam nad niektórymi komentarzami wypowiedzianymi w kierunku autora.
Krytyków jest wielu a zwłaszcza ten od poloneza i rakiety to pewnie nigdy nic nie zrobił. Ja jestem konstruktorem i wiele urządzeń poważnych zrobiłem w swoim życiu i powiem tylko tyle, że takich ludzi "zrób to sam" powinno się cenić za chęć pokazania coś pospulstwu. Ja jestem pod wrażeniem i życzę sukcesów.
ja ostatnio rozbierałem transformator od spawarki i zwoje były - ALUMINIOWE!!!! Lakierowane na kolor miedzi - ale wystarczyło drut podrapać śrubokrętem żeby zobaczyć co jest w środku ;) także proszę się nie dziwić że w mikrofalach jest aluminium .... ;) dobra robota pozdrawiam!
Prawdę mówiąc chodziło o udowodnienie niedowiarkom z pracy , że jest to możliwe... Ta jest niezła ale do grubych blach za słaba.... Teraz składam mocniejszą z dwóch transformatorów...No i lepsze szczypce też będą... Tylko czasu na to trzeba...
Witam Kolegę ja ramiona pracy wykonałem z tekstolitu (Kwadraty) i dodałem na bokach dodatkową prowadnicę z dwóch stron przykręcone na stałe do dolnego ramienia a górna bez zmian a czemu tak zrobiłem ? aby nie było zbyt dużych luzów i schodzenie się precyzyjne grotów centrycznie j bez prowadnic zbyt mocne dokręcenie powoduje za ciasano pracę ruchomego ramienia a na prowadnicach precyzyjna regulacja pozdrawiam miłego dnia
Moc dla kuchenek mikrofalowych jest podawana jako moc magnetronu (promiennika jak to nazwałeś :))Czyli 800W -owa mikrofalówka pobiera ok.1500W mocy czynnej tej wykazanej na liczniku.Wynika to ze sprawności magnetronu która wynosi ok.65%. Przeciętnie te transformatory mają moc rzędu 1500-2200W w zależności od użytego magnetronu.
kolego fajnie to zrobiłeś lecz pamiętaj o zdrowiu , nigdy nie szlifuj żywice bez maski ! . Jeszcze jedno w zgrzewarce bardzo ważny jest nacisk elektrod , nie trzeba tak długo zgrzewać . Zamiast linki na wtórnym można zastosować blachę miedzianą z przekładką . Jest inne rozwiązanie dwa takie rdzenie połączyć przezwoić i będziesz miał już fajną zgrzewarkę .
Thomas Alwa Edison co prawda nie wymyślił żarówki, zrobili to inni przed nim, ale ją dopracował i dobrze by było stosować ją przy filmowaniu z amatorskiej kamerki.Poza tym merytorycznie dobrze opracowany materiał.Trzeba być konsekwentnym i jeżeli mówisz 230 woltów to przez analogię powinno być 500 amperów.
Dokładnie tak! Okropnie mnie to drażni. Przecież nie mówi się "dwa metr" albo "sto litr", więc czemu większość ludzi ma z tym taki problem? 🤷 A Thomas Edison to był kawał chuja 🤣
Te spalona blaszke można wymienić. To jest płytka mikowa. Do kupienia na allegro za "pińć pińćieśont" :) Kupic większą, przyciąc nożem, starą wyjąć, otwór umyć nową wstawić i gotowe. Ale można i zrobić zgrzewarke :)
Ten promiennik to magnetron - rodzaj lampy elektronowej, a lampa do prawidłowego działania wymaga wysokiego napięcia oraz napięcia żarzenia - to daje to drugie małe uzwojenie.
Na przyszłość proponuję przy kształtowaniu żywicy na kopycie używać rozdzielacza ( choćby smaru silikonowego). Optymalnie byłoby używać technologii vacu z pompą próżniową). Przy szlifowaniu włókniny używać maski i co najmniej rękawic. Zakładam że łapki po pracy swędziały? 😉
UZWOJENIE 5:53 "nie wiem nawet po co i dlaczego"(Pomogę, to jest żarzenie magnetronu) Idź poczytać w google o zasilaniu urządzeń zmiennoprądowych. Dwa: policz przekrój rdzenia tego trafo i powiedz czy to ma sens, smarkać blachy zwartym trafo.
Skoro ma taki właśnie transformator, to czemu nie warto? Ma za darmo to już warto - bo za darmo. Taki ma to sens: zrobić coś z niczego, z tego co i tak zalega niewykorzystane. Pewnie dlatego, że ciebie uczyli inaczej? I że w góglu pisze inaczej? I po co odsyłasz człowieka do lektury o zasilaniu urządzeń zmiennoprądowych? Przecież pracy doktorskiej nie będzie pisał.
Można rozwiercić delikatnie transformator? Chciałem spróbować upchnąć tam zwój przewodu 95mm2. W izolacji ma 18,5mm a otwór po uzwojeniu pierwotnym(?) ma wymiary 17x25mm
Promiennik nie ma zadnych niebezpiecznych zwiazkow, stad biora sie nieporozumienia ze uzywanie kuchenki jest szkodliwe dla zdrowia bo ona "napromieniowuje" zywnosc. Promiennik zwany magnetronem jest po prostu lampa nadawcza duzej mocy i generuje fale elekromagnetyczne o bardzo wysokiej czestotliwosci rzedu 2400 MHz. Magnetron ma w srodku bardzo silne koncentryczne magnesy ktore moga byc przydatne do roznych projektow. Reszta do wyrzucenia ale bez obaw, metal, drut miedziany i troche ceramiki.
Witam, bardzo ciekawy poradnik. Mam pytanko, czy taka zgrzewarka da radę zgrzać miejsca przy progu samochodowym tam gdzie są wzmocnienia na podnoszenie lewarkiem-podnośnikiem. Znajduje się tam wzmocnienie i wychodzi na to, że są tam 3 blachy. Mając taki sprzęt wolałbym zgrzać niż spawać próg chociażby w tych dolnych miejscach.
Dla mnie trafo z mikrofali przydaje się do zrobienia spawary ale trzeba mieć przynajmniej trzy, a cholerstwo ostatnio podrożało nawet na złomie, widać jest duży popyt :P Ewentualnie można z tego zrobić zajebistą "łukownicę" i napierdalać wysokim napięciem jak ta lala :)
w 34 minucie filmiku mowisz bierzemy dwie blachy a w/g mnie to dwie blaszki 0.5mm-zgadlem?? czy udalo ci sie zgrzac 1mm blaszki - poradnik wspanialy pozdrawiam
To nie jest promiennik tylko magnetron. A trafo nie może mieć mocy bo nie jest odbiornikiem. Ewentualnie może być napisane jaką maksymalną mocą może zasilać.
czy jeden taki transformator wystarczy do spawarki? bo mam napiecie w gniazdku w garazu 230V okolo wiec chyba dwoch takich nie uciagnie jesli sie nie myle?
Cichy raczej nie wystarczy. Za mały przekrój rdzenia. ale widziałem zmontowane z dwóch transformatorow zasilane napięciem miedzyfazowym w szeregu i spawareczka działała
Cichy no nie. Dwa transformatory mają połączone uzwojienia pierwotne w szereg i ten obwód jest zasilany dwoma fazami - około 400v. wtórne uzwojienia tez sa w szeregu i tak zrobione aby łącznie dały około 60v. spawarka dziala ale ma słabe wypełnienie czasowe tzn. dłużej trzeba chlodzic trafa niż można spawać... inaczej uzwojenie wtórne się topi...Musisz mieć tzw. "Siłę" żeby to zasilić. Jedna faza to za mało choć teoretycznie dwa trafa połączone równolegle na pierwotnym i szeregowy na wtórnym zasilane z 230v też powinny dac radę tylko czy bezpieczniki w garażu to wytrzymają...
no wlasnie bo na dwoch polaczonych nawet rownolegle to i tak bedzie ciagnac wieksze napiecie niz jest w gniazdku :/ czyli jest to ryzyko ze wybije bezpieczniki :/ a tego to bym nie chcial bo mam garaz w takim ciagu garazow pod pasazem handolowym :D to nic chyba musze odpuscic i spawac u znajomych :/ ale dzieki za rady
Cichy pobór prądu to nie to samo co napięcie w gniazdku... Kup sobie inwerterową - w Castoramie widziałem najprostsze za 500 - 700 PLN...Ja mam kilka spawarek od samoróbek do MIGa ale inwerterowa wg mnie działa najfajniej
Chłopie masz talent w rękach i w głowie. Jak się postarasz to będzie dobrze. Zobacz kanał AvE, gość jest wie o czym mówi i ty też. Rób więcej filmów i zainwestuj w kamerę. Monetyzacja robi cuda:)
Wiem ze ostroznosc nigdy nie zaszkodzi ale promiennik niestety to nie jest .W kuchence mikrofalowej niema zadnych promieni i nie jest ona jak to starzy ludzie gadaja rakotworcza. To jest magnetron. Jest to zwykla obudowa z blachy w ktorej jest kawalek miedzianego drutu sa tam dwa zwykle magnesy osadzone w aluminiowych tulejkach i pare aluminiowych zeberek do odprowadzenia ciepla .Jest tez okragla siateczka mosiezna ktora sluzy do wstrzymywania fal. No i na koniec jest tam rurka ceramiczna ktora ja wykorzystuje jako koncowke do spawarki WIG . Kuchenka mikrofalowa jak sama Nazwa wskazuje wytwarza mikrofale o odpowiedniej czestotliwosci by powodowac drganie czasteczek np.jedzenia a pod wplywem drgania wytwarzane jest tarcie i co za tym idzie cieplo.Tak jak przy pocieraniu rak w zimie.Jest w kuchence mikrofalowej jedna zecz ktora jest niebezpieczna a nawet bardzo! Jest to Kondensator o duzej mocy i w pewnych okolicznosciach moze sie okazac smiertelny nawet wtedy gdy odlaczona jest wtyczka kuchenki od sieci. Pozdrawiam.
Wszystko się zgadza ale ile osób wie co to jest magnetron... Tak większość zrozumie a kwestia nazewnictwa to jak widać niektórym to przeszkadza a innym nie. Nie chciałem nikogo urazić. W kwestii drgań cząsteczek - zgadza się ale z nastawieniem głownie na częstotliwość rezonansową wody która znajduje się w potrawach.W kwestii kondensatora - racja - na szczęście jednorazowe rozładowanie go eliminuje zagrożenie.
Dobrze juz dobrze nie bedziemy sie rozdrabniac , widze ze lubisz majsterkowac zgrzewarka fajna i inne projekty tez mi sie podobaja kazdy orze jak moze u mnie czesci na zgrzewarke leza juz dwa lata trafo kabel wentylator i nabieraja mocy urzedowej teraz siedze zakopany w frezarce CNC i pile tasmowej do tego oczko wodne i jeszcze inne projekty .......tzw.uniwersalny zolnierz
@@ozpis11, dzięki, dobry film i jak widać wciąż oglądany. Mam parę trafo od kuchenek, dwa w szereg chyba wystarczy? Zastanawiam się jeszcze nad samą izolacją przewodu, żeby wypruć linkę z polwinitu i zmienić ją na koszulkę z włókna szklanego. One wytrzymują co najmniej 2x większą temp niż polwinit/guma i mają mniejszą grubość. 35mm2 to jakieś 7.5 mm średnicy samej linki. Można więcej upchnąć w trafo, podnieść napięcie do np. 4V, chyba mniej by się grzało. A druga sprawa jaka przyszła mi do głowy, może by zastosować softstart po stronie 230V, dajmy na to 20A, tak, żeby ograniczyć udar prądu przy rozruchu trafo? Czy to bez sensu przy takich prądach zwarcia?
@@paweru4128 Tutaj nic nie grozi (napięcie jest zbyt małe - baterie 9V tez dotykasz i nic się nie dzieje...) pod warunkiem , że gdzieś wewnątrz nie ma przebicia:)
Koncepcja dobra, trzeba podpatrzeć jak działają oryginalne zgrzewarki punktowe. Między ruchomym a stałym ramieniem dałbym sprężynę, i krańcówkę włączającą prąd dopiero jak elektrody ścisną blachę, tak jak ma to miejsce przy prawdziwych zgrzewarkach punktowych.. pozdro
Witam.Zrobiłem według zamieszczonego filmika.Uzwojenie wtórne 1.5 zwoju linki miedzianej 35mm/kw.Napięcie na wtórnym 1.8V.Zgrzewarka nie zgrzewa tylko nagrzewa zgrzewane blaszki.Zgrzewane blaszki to 0,5 mm grubości.Co może być nie tak?
+stonka 102 Nawiń więcej o jeden zwój na wtórnym uzwojeniu - zastosuj cieńszą linkę. Będzie się bardziej nagrzewała niestety... Zastosuj mniejszej średnicy groty w szczypcach i metodą prób i błędów dobierz siłę nacisku. W mojej zbyt mocne dociskanie powodowało podobny efekt.
to jest "uszkodzenie"?? u mnie wystarczyła wymiana wkładki mikowej (7 zł) i dosztukowanie kawałka blachy, plus oczywiście dokładne oczyszczenie okolicy.
8:05 polecam jednak rozciąć b-ską bo praca wypadnie bardziej estetycznie, poza tym zdejmuje się uzwojenie wysokonapięciowe w dobrym stanie i do zastosowania w innych projektach. Podczas dłutowania bez rozcinania rdzenia, zawsze może się obsunąć ręka i możemy troszkę pokancerować permaloy. Poza tym rozcięcie rdzenia daje możliwość lepszego dopasowania nowego wtórnego, łącznie z możliwością wykonania go z płaskownika tak jak ma to miejsce np. w lutownicach transformatorowych. Cała praca wygląda wtedy dużo bardziej profesjonalnie.
Gratuluje pomyslu , ale uzwojenie z drutu aluminiowego nie swiadczy o gorszej jakosci transformatora ! Wg. mnie kuchenke mikrofalowa mozna traktowac jako urzadzenie o pracy przerywanej dlatego nie ma obawy o przegrzanie sie uzwojenia , a roznica w cenie aluminium do miedzi jest znaczaca .
Witam, mam pytanie do autora filmu. Chodzi mi o etap jak pokazywales moc tego transformatora na wkrecie ktory rozgrzal sie do czerwonosci. Czy takie urzadzenie potrafilo by rozgrzac zapieczona nakretke by pozniej mozna bylo ja swobodnie odkrecic??
+Mat Wronsky Nie jestem aż tak dobrym specem od maszyn elektrycznych aby dokładnie to wyjaśnić z głowy. Z tego co się doczytałem głównym powodem stosowania zwory w trafach do mikrofalówek jest ograniczenie ilości uzwojeń co pozwala ograniczyć koszty produkcji. Oczywiście zmienia się tez prąd jałowy ale przy pracy nieciągłej nie ma to większego znaczenia. W zgrzewarce chodzi o to aby maksymalnie duży strumień przepłynął przez rdzeń gdzie siedzi uzwojenie wtórne bo to daje maksymalny prąd na tym uzwojeniu. Wywalenie zwory organoleptycznie zadziałało tak jak oczekiwałem (nie mam czym zmierzyć tak dużego prądu).
Przemek Bodakowski zgodzę się z tym... już musiałem je wymienić... ale to jest do użytku okazjonalnego a nie do pracy ciągłej. na razie kilka razy w miesiącu się przydaje przy naprawach innych sprzętów...
Z Zelmera została już tylko nazwa. Komuchy sprzedały dobrze rokującą firmę Boshowi i on teraz niszczą polską markę. Zresztą sprzedali nie tylko przemysł ale cały naród i Polskę jak bydło z oborą. Ale konstrukca fajna.
cytat-sprzedali nie tylko przemysł ale cały naród i Polskę jak bydło z oborądomyslam sie ze zostales sprzedany jak to bydlo bo mnie nie udalo sie sprzedac jestem wolnym czlowiekiem i napewno nie bydlem -pozdrawiam bydlo!
fajowa zgrzewarka, powiedz jak izolacja, topi sie na trafo? ja swoja tez bd robil w weekend. daj sprezyne pomiedzy te drewienka to samoczynnie bd odchylało sie po zgrzaniu. A mnie najbardziej ciekawi środek, nagrasz film ?
23:45 A jak szlifujesz na sucho matę szklaną, to czasem nie powinieneś używać maski na ustach i na nosie? Wiesz, że wdychasz to całe kłujące cholerstwo? Ale ogólnie poradnik podoba mi się - nawet bardzo i dlatego daję łapkę up (nr 1234).
Nie umiem zgrzewać, ale maszynę zbudowałem. Zbuduj następnym razem generator zimnej fuzji. Ch*j, że nie będziesz wiedział jak ją podtrzymać, ale wierzę że maszynkę zrobisz :)
Po rozgrzaniu stuknij lekko młotkiem w elektrody. Wówczas nastąpi zespolenie. Nie przejmuj się głupimi komentarzami ponieważ oni zdechną z głodu jak tylko zamkną sklepy.
Wprawdzie kuchenka mikrofalowa ma rzeczywiście około 700 W ale podejrzewam, że ten transformator przenosi taką moc przy częstotliwości większej niż 50 Hz
Na pewno ma większą moc niż 700W.Jak juz ktos w innym komentarzu zauwazył moc kuchenek jest podawana dla mikrofal emitowanych przez magnetron a trafo musi mieć zapas bo jak wiadomo sprawność magnetronu nie jest 100%
Chyba masz rację, w międzyczasie dowiedziałem się, że te rdzenie mają przenikalność magnetyczną dziesięciokrotnie większą niż ogólnie stosowane w transformatorach
Obecny Zelmer ma mało wspólnego z "dawnym" Zelmerem (kuchenka jest z ChLR). Zrobiłeś tę zgrzewarkę bo zamierzasz coś konkretnego zgrzewać w ilościach większych niż laboratoryjne, czy wykonałeś ją w celach powiedzmy "dydaktycznych" korzystając z organów mikrofali ?
Zrobiłem ją do zgrzewania drobnych rzeczy przy naprawach różnych sprzętów (wymiany szczotek w silnikach elektrycznych itp). Używam jej kilka razy w miesiącu.
Warto byłoby zamontować tam tzw. różnicówkę - zawsze byłoby to jakieś dodatkowe zabezpieczenie - z prądem i to jeszcze o takim natężeniu nie ma żartów.
Zazwyczaj ludzie tego nie mają w swoich instalacjach elektrycznych - kto nie ma, powinien zamontować to w takiej samoróbce - im więcej zabezpieczeń tym lepiej.
UWAGA Przy rozbiórce mikrofalówki można stracić życie !. Nawet po odłączeniu wtyczki od zasilania, może porazić nas energia zgromadzona w kondensatorze. Jest to napięcie ponad 2kV , czyli 2100V !!. Kondensator należy najpierw rozładować. Tak wiec jak ktoś nie wie co robi to lepiej żeby się za to nie brał. Dobrze by było jak by autor nagrania dodał odpowiednią adnotacje do filmu...
A ja głupi rozbierałem mikrofale nie wiedząc o tym!!! pamiętam jak mnie kopnął prądzik z sony ericsson-a k 800, chyba to był właśnie kondensator z lampy błyskowej i bolało.... a było to bardzo maleńkie urządzonko.
Aleś ty mądry, ale czy każdy w domu ma współczesną mikrofalówkę?. Raczej nie, więc lepiej żeby ktoś uważał niż ma stracić życie. Moja mikrofala ma ponad 17 lat (Whirlpool), i nie ma takiej diody. Musiałem rozładowywać kondensator przez żarówkę.
Teoretycznie dałoby się to zrobić o ile spawarka jest transformatorowa. Jeśli ma prostownik na wyjściu to trzeba sprawdzić czy wytrzyma on prąd płynący przy zgrzewaniu i czy nie ma zabezpieczenia przed zwarciem bo wtedy trzeba go ominąć... Jeśli regulacja prądu jest mechaniczna na trafie to ustawić na max i już, jeśli jest elektroniczna na zasilaniu to trzeba ten regulator ominąć. Generalnie chodzi o to żeby wykluczyć z obwodów wszystkie elementy, które uniemożliwiają użycie trafa ze spawarki do celów zgrzewania. Do tego wyłącznik chwilowy na zasilaniu i powinno działać. Spawarki inverterowej raczej nie da się przerobić prosto na zgrzewarkę.
,,male,,uzwojenie to jest moze do silniczka napedzajacego talerz .Nie zgadzam sie z Twoja krytyka uzwojenia z drutu aluminiowego , to nie jest zadna Chinszczyzna tylko oszczednosc, poniewac mikrofalowka pracuje w cyklu przerywanym aluminium w zupelnosci wystarczy , a jest kilka razy tanszy , chociaz wydajnosc energetyczna jest ok.2 razy mniejsza wiatraczek daje rade schlodzic uzwojenie .I jeszcze co do mocy , mysle ze transformator ma max 250 VA , ale to nie zmienia postaci rzeczy . Tak sie troche wymadrzam bo dawno temu siedzialem w temacie i przypomniales mi stare czasy. aach ! pozdrawiam
Zrób to sam Dzieki za odpowiedź byłem ciekaw ponieważ w mikrofalówce tak cenny tranformator z którego można zrobić prostownik nawet mam racje ? pozdrawiam :)
Dobrą kuchenkę rozebrałeś ,wypalona mika która kosztuje 20zł z naprawą .Częsta usterka gdy tłuszcz kapnie na mikę i się zwęgli . A za ,,friko" kupisz uszkodzony transformator w jakimś serwisie bo w 99% uszkodzeniu ulega uzwojenie wtórne te wysoko napięciowe które wycinasz.
Oglądałem kiedyś w tv program o tym jak człowiek zmarł porażony przez prąd (przy wypiętej wtyczce) gdy sam rozbierał mikrofalę. Mówili tam żeby nigdy nie rozbierać mikro samemu. Pozdro
Średnice przewodów zostawiłem bez zmian.35 mm/kw i 1.5 zwoju bo więcej nie zmieściłem.Zobacze jak trochę więcej popracuję czy należy dowinąć1 zwój ale już cieńszym przewodem. Jeszcze raz dzieki
+stonka 102 Nawiń więcej o jeden zwój na wtórnym uzwojeniu - zastosuj cieńszą linkę. Będzie się bardziej nagrzewała niestety... Zastosuj mniejszej średnicy groty w szczypcach i metodą prób i błędów dobierz siłę nacisku. W mojej zbyt mocne dociskanie powodowało podobny efekt.
Dziękuje za cenną uwagę - trzeba było to pokazać jeszcze raz... Chodzi o wyjecie zwór które są w transformatorze i nawinięcie jednego uzwojenia więcej niż było pokazane jak trafo było na imadle. Nic w tym trudnego do wyobrażenia sobie jak to wykonać widząc wcześniejszą wersję.
Wszystko OK, tylko mógłbyś przed filmem trochę posprzątać warsztat, co nie? Totalny chaos i nagromadzenie niepotrzebnych rzeczy robi złe wrażenie. W ogóle nie wiem, czy zauważyliście, ale każdy bałagan na zdjęciu albo na filmie wygląda jakby był 10 razy większy, więc do zdjęć trzeba teren maksymalnie posprzątać :o) Pozdro!
Waldemar Sobkowiak dzięki za radę. mógłbym tylko gdzie to wszystko upchnąć...i rzeczywiście potwierdzam że trzy klucze i dwie nakrętki na filmie wyglądają jak skrzynka narzędzi...
Super, podziękowanie za to, ze chciałeś pokazać coś praktycznego innym, a negatywami krytykujących nierobów się nie przejmuj. Dzięki takim jak Ty powstają nowe opracowania i wynalazki. Pozdrawiam.
Piotr Gołota dzięki
To jest najlepszy film o budowie zgrzewarki jaki do tej pory widzialem. Lubie sobie coś pomajsterkować a dzięki takim produkcją nie powielam błędów . Wielkie dzięki za tak dobry poradnik.
Dominik R dzięki
Chapeau bas.... szacun dla mądrej głowy i zdolności manualne. Brawo!
Jacyna Jalut dzięki
Nareszcie zrozumiałem jak działa transformator w zgrzewarce. Dziękuję.
Ciekawy poradnik, gratuluje cierpliwości.
Bogdan S
dziękuję
Zgrzewarka twojego pomysłu jest już sprawna . Elektryk zacisnął końcówki przewodów uzwojenia wtórnego prasą. Stoczyłem końcówki elektrod na mniejszą średnicę, zmniejszyłem docisk elementów zgrzewanych. Zgrzewarka działa super. Jeszcze raz dzięki za pomysła .
super
Szacun, bardzo rzeczowo i w przystępny sposób objaśniasz wszystko. Gdyby tak moi nauczyciele w szkole mieli takie podejście i umiejętności "łopatologicznego" przekazania wiedzy....
Dobrze, że jest youtube i kanały taki jak Twój bo nieraz w sprawach technicznych wspomagały mnie biednego magistra...
Dziękuję
Bardzo mi się podoba Pana twórczość można się bardzo wiele dowiedzieć. Mieć takiego tatę to prawdziwy skarb...
pozdrawiam i sub.
Wiedza warta poznania rozdawania + podaj dalej Polecam.
Bardzo dobry materiał. Oceniam bardzo, bardzo, bardzo wysoko. Popieram pracę twórczą i ubolewam nad niektórymi komentarzami wypowiedzianymi w kierunku autora.
dziękuję
Krytyków jest wielu a zwłaszcza ten od poloneza i rakiety to pewnie nigdy nic nie zrobił. Ja jestem konstruktorem i wiele urządzeń poważnych zrobiłem w swoim życiu i powiem tylko tyle, że takich ludzi "zrób to sam" powinno się cenić za chęć pokazania coś pospulstwu.
Ja jestem pod wrażeniem i życzę sukcesów.
Mariusz Shogun Dziękuję
Swietny film zapraszam na strone zatronik.pl elementy potrzebne do budowy zgrzewarki
Ale najpierw naucz się polskiego. Jeden zwój, półtora zwoju. Półtorej możesz mieć "łapki". W dół, rzecz jasna. Do Ciastonia: poprzez! Razem!
Świetny materiał, dzięki!
ja ostatnio rozbierałem transformator od spawarki i zwoje były - ALUMINIOWE!!!! Lakierowane na kolor miedzi - ale wystarczyło drut podrapać śrubokrętem żeby zobaczyć co jest w środku ;) także proszę się nie dziwić że w mikrofalach jest aluminium .... ;) dobra robota pozdrawiam!
Amadeuss Linux dzięki
Przyjemny materiał, polecam. Oczywiście SUB wielki.
+Wiesław Orłowski Dziękuje.
Jesteś przekozakiem. Podziwiam że ci się chciało.
Prawdę mówiąc chodziło o udowodnienie niedowiarkom z pracy , że jest to możliwe... Ta jest niezła ale do grubych blach za słaba.... Teraz składam mocniejszą z dwóch transformatorów...No i lepsze szczypce też będą... Tylko czasu na to trzeba...
Witam Kolegę ja ramiona pracy wykonałem z tekstolitu (Kwadraty) i dodałem na bokach dodatkową prowadnicę z dwóch stron przykręcone na stałe do dolnego ramienia a górna bez zmian a czemu tak zrobiłem ? aby nie było zbyt dużych luzów i schodzenie się precyzyjne grotów centrycznie j bez prowadnic zbyt mocne dokręcenie powoduje za ciasano pracę ruchomego ramienia a na prowadnicach precyzyjna regulacja pozdrawiam miłego dnia
Moc dla kuchenek mikrofalowych jest podawana jako moc magnetronu (promiennika jak to nazwałeś :))Czyli 800W -owa mikrofalówka pobiera ok.1500W mocy czynnej tej wykazanej na liczniku.Wynika to ze sprawności magnetronu która wynosi ok.65%. Przeciętnie te transformatory mają moc rzędu 1500-2200W w zależności od użytego magnetronu.
Dzięki za info.
kolego fajnie to zrobiłeś lecz pamiętaj o zdrowiu , nigdy nie szlifuj żywice bez maski ! . Jeszcze jedno w zgrzewarce bardzo ważny jest nacisk elektrod , nie trzeba tak długo zgrzewać . Zamiast linki na wtórnym można zastosować blachę miedzianą z przekładką . Jest inne rozwiązanie dwa takie rdzenie połączyć przezwoić i będziesz miał już fajną zgrzewarkę .
Racja, zgrzewarka z dwóch rdzeni (2kW) to już konkretny sprzęt a nie zabawka.
więcej takich filmów!! gratulacje!! łapka w górę 👍
Witam. Żeby zwiększyć moc musisz skrócić przewody uzwojenia wtórnego .Wtedy zobaczysz jak takie blaszki się zgrzewają. Wiem z doświadczenia.
Zygmunt Nowak
dzięki za informację. wypróbuję w razie potrzeby
DLA MNIE REWELACJA ! FACET JEST PROFESJONALISTA ,WYJATKOWO SENSOWNIE TLUMACZY POZDR.
pratkror polski
dziękuję
Thomas Alwa Edison co prawda nie wymyślił żarówki, zrobili to inni przed nim, ale ją dopracował i dobrze by było stosować ją przy filmowaniu z amatorskiej kamerki.Poza tym merytorycznie dobrze opracowany materiał.Trzeba być konsekwentnym i jeżeli mówisz 230 woltów to przez analogię powinno być 500 amperów.
Dokładnie tak! Okropnie mnie to drażni. Przecież nie mówi się "dwa metr" albo "sto litr", więc czemu większość ludzi ma z tym taki problem? 🤷
A Thomas Edison to był kawał chuja 🤣
Dobra prezentacja.
Te spalona blaszke można wymienić. To jest płytka mikowa. Do kupienia na allegro za "pińć pińćieśont" :)
Kupic większą, przyciąc nożem, starą wyjąć, otwór umyć nową wstawić i gotowe.
Ale można i zrobić zgrzewarke :)
Łukasz Sczygiel 😀
Masz chłopie kciuka, zasłużyłeś :)
Ten promiennik to magnetron - rodzaj lampy elektronowej, a lampa do prawidłowego działania wymaga wysokiego napięcia oraz napięcia żarzenia - to daje to drugie małe uzwojenie.
Wielki filozof i wynalazca
a ty co wynalazłeś suszarkę do kondomów z zużytych strzykawek?
Ciekawy pomysł i niezła realizacja. Pzdr
mrboss_nl dzieki
Zrób to sam
Witam ja dzisiaj zrobiłem ale uruchamiam microstykiem 16A230V chwilowo 230 V i nie grzeje się trafo bo mniej pracuje Pozdrawiam
świetny film :)
+Tomasz Sot
Dziękuję.
Na przyszłość proponuję przy kształtowaniu żywicy na kopycie używać rozdzielacza ( choćby smaru silikonowego). Optymalnie byłoby używać technologii vacu z pompą próżniową). Przy szlifowaniu włókniny używać maski i co najmniej rękawic. Zakładam że łapki po pracy swędziały? 😉
Taa. Do autoklawy od razu
@@panczlajn5807 wtedy byłoby idealnie. podciśnienie i podwyższona temperatura to to co lubi laminat instatu nascendi
Dobry filmik wazne żeby nawinac co najmniej 3 zwoje. Na stronie zatro.net mozna kupic sterownik, transformatoty itp do zgrzewarek.
Dzięki
UZWOJENIE 5:53 "nie wiem nawet po co i dlaczego"(Pomogę, to jest żarzenie magnetronu)
Idź poczytać w google o zasilaniu urządzeń zmiennoprądowych.
Dwa: policz przekrój rdzenia tego trafo i powiedz czy to ma sens, smarkać blachy zwartym trafo.
Skoro ma taki właśnie transformator, to czemu nie warto? Ma za darmo to już warto - bo za darmo. Taki ma to sens: zrobić coś z niczego, z tego co i tak zalega niewykorzystane. Pewnie dlatego, że ciebie uczyli inaczej? I że w góglu pisze inaczej?
I po co odsyłasz człowieka do lektury o zasilaniu urządzeń zmiennoprądowych? Przecież pracy doktorskiej nie będzie pisał.
koszty tego "smarkania" blachy .Coś z niczego co defakto w uj kosztuje
true
Ciebie pewnie tak. Spróbuj komuś odsprzedać jedną lewą rękę. Po co ci dwie?!
Super dzieło !! Może dało by się zrobić jakoś tanio nagrzewnicę indukcyjną do śrub i nakrętek ????
Podbijam,sam jestem cholernie ciekaw bo nie uśmiecha Mi sie wydawać 2kzł na podgrzewacz..
Można rozwiercić delikatnie transformator? Chciałem spróbować upchnąć tam zwój przewodu 95mm2. W izolacji ma 18,5mm a otwór po uzwojeniu pierwotnym(?) ma wymiary 17x25mm
Ciężki temat... Zmniejszysz tym wierceniem maksymalną moc jaką może przenieść rdzeń a i szansa na zwarcia między blachami rdzenia jest spora...
Promiennik nie ma zadnych niebezpiecznych zwiazkow, stad biora sie nieporozumienia ze uzywanie kuchenki jest szkodliwe dla zdrowia bo ona "napromieniowuje" zywnosc.
Promiennik zwany magnetronem jest po prostu lampa nadawcza duzej mocy i generuje fale elekromagnetyczne o bardzo wysokiej czestotliwosci rzedu 2400 MHz. Magnetron ma w srodku bardzo silne koncentryczne magnesy ktore moga byc przydatne do roznych projektow.
Reszta do wyrzucenia ale bez obaw, metal, drut miedziany i troche ceramiki.
A jak podlaczyc wentylator od mikrofali podałem 230v i mi się spalił czy dac jakis opornik
To zależy od wentylatora... Moj byl na 230V i dzialal bezpośrednio
Witam, bardzo ciekawy poradnik. Mam pytanko, czy taka zgrzewarka da radę zgrzać miejsca przy progu samochodowym tam gdzie są wzmocnienia na podnoszenie lewarkiem-podnośnikiem. Znajduje się tam wzmocnienie i wychodzi na to, że są tam 3 blachy. Mając taki sprzęt wolałbym zgrzać niż spawać próg chociażby w tych dolnych miejscach.
Pe Ka dzięki. raczej jest za słaba do blach w samochodach
Dla mnie trafo z mikrofali przydaje się do zrobienia spawary ale trzeba mieć przynajmniej trzy, a cholerstwo ostatnio podrożało nawet na złomie, widać jest duży popyt :P Ewentualnie można z tego zrobić zajebistą "łukownicę" i napierdalać wysokim napięciem jak ta lala :)
w 34 minucie filmiku mowisz bierzemy dwie blachy a w/g mnie to dwie blaszki 0.5mm-zgadlem??
czy udalo ci sie zgrzac 1mm blaszki - poradnik wspanialy pozdrawiam
Max co potrafilo to urządzenie to zgrzanie blach 0.8 mm
To nie jest promiennik tylko magnetron. A trafo nie może mieć mocy bo nie jest odbiornikiem. Ewentualnie może być napisane jaką maksymalną mocą może zasilać.
czy jeden taki transformator wystarczy do spawarki? bo mam napiecie w gniazdku w garazu 230V okolo wiec chyba dwoch takich nie uciagnie jesli sie nie myle?
Cichy raczej nie wystarczy. Za mały przekrój rdzenia. ale widziałem zmontowane z dwóch transformatorow zasilane napięciem miedzyfazowym w szeregu i spawareczka działała
to znaczy? dziala na napieciu 230V a zbudowana jest z 2 transformatorow podlaczonych do siebie po prostu szeregowo??
Cichy no nie. Dwa transformatory mają połączone uzwojienia pierwotne w szereg i ten obwód jest zasilany dwoma fazami - około 400v. wtórne uzwojienia tez sa w szeregu i tak zrobione aby łącznie dały około 60v. spawarka dziala ale ma słabe wypełnienie czasowe tzn. dłużej trzeba chlodzic trafa niż można spawać... inaczej uzwojenie wtórne się topi...Musisz mieć tzw. "Siłę" żeby to zasilić. Jedna faza to za mało choć teoretycznie dwa trafa połączone równolegle na pierwotnym i szeregowy na wtórnym zasilane z 230v też powinny dac radę tylko czy bezpieczniki w garażu to wytrzymają...
no wlasnie bo na dwoch polaczonych nawet rownolegle to i tak bedzie ciagnac wieksze napiecie niz jest w gniazdku :/ czyli jest to ryzyko ze wybije bezpieczniki :/ a tego to bym nie chcial bo mam garaz w takim ciagu garazow pod pasazem handolowym :D to nic chyba musze odpuscic i spawac u znajomych :/ ale dzieki za rady
Cichy pobór prądu to nie to samo co napięcie w gniazdku... Kup sobie inwerterową - w Castoramie widziałem najprostsze za 500 - 700 PLN...Ja mam kilka spawarek od samoróbek do MIGa ale inwerterowa wg mnie działa najfajniej
Chłopie masz talent w rękach i w głowie. Jak się postarasz to będzie dobrze. Zobacz kanał AvE, gość jest wie o czym mówi i ty też. Rób więcej filmów i zainwestuj w kamerę. Monetyzacja robi cuda:)
Dziękuję...
Wiem ze ostroznosc nigdy nie zaszkodzi ale promiennik niestety to nie jest .W kuchence mikrofalowej niema zadnych promieni i nie jest ona jak to starzy ludzie gadaja rakotworcza. To jest magnetron. Jest to zwykla obudowa z blachy w ktorej jest kawalek miedzianego drutu sa tam dwa zwykle magnesy osadzone w aluminiowych tulejkach i pare aluminiowych zeberek do odprowadzenia ciepla .Jest tez okragla siateczka mosiezna ktora sluzy do wstrzymywania fal. No i na koniec jest tam rurka ceramiczna ktora ja wykorzystuje jako koncowke do spawarki WIG . Kuchenka mikrofalowa jak sama Nazwa wskazuje wytwarza mikrofale o odpowiedniej czestotliwosci by powodowac drganie czasteczek np.jedzenia a pod wplywem drgania wytwarzane jest tarcie i co za tym idzie cieplo.Tak jak przy pocieraniu rak w zimie.Jest w kuchence mikrofalowej jedna zecz ktora jest niebezpieczna a nawet bardzo! Jest to Kondensator o duzej mocy i w pewnych okolicznosciach moze sie okazac smiertelny nawet wtedy gdy odlaczona jest wtyczka kuchenki od sieci. Pozdrawiam.
Wszystko się zgadza ale ile osób wie co to jest magnetron... Tak większość zrozumie a kwestia nazewnictwa to jak widać niektórym to przeszkadza a innym nie. Nie chciałem nikogo urazić. W kwestii drgań cząsteczek - zgadza się ale z nastawieniem głownie na częstotliwość rezonansową wody która znajduje się w potrawach.W kwestii kondensatora - racja - na szczęście jednorazowe rozładowanie go eliminuje zagrożenie.
Dobrze juz dobrze nie bedziemy sie rozdrabniac , widze ze lubisz majsterkowac zgrzewarka fajna i inne projekty tez mi sie podobaja kazdy orze jak moze u mnie czesci na zgrzewarke leza juz dwa lata trafo kabel wentylator i nabieraja mocy urzedowej teraz siedze zakopany w frezarce CNC i pile tasmowej do tego oczko wodne i jeszcze inne projekty .......tzw.uniwersalny zolnierz
@@unclezygi8220 żyjesz to ??czy moze pływasz w oczku wodnym??:) to ci rzucę koło ratunkowe:) jak tam zgrzewarka??
witam czy można zgrzać blachę aluminiową pozdrawiam
Neodym 39 trudno mi powiedzieć nie próbowałem nigdy
witam, ma pan jakiś scheat podłączenia elektrycznego ? pozdrawiam
W życiu... Robiłem to na żywca...
@@ozpis11okej. dziękuję. chcę stworzyć coś takiego do zgrzewania szczotek węglowych do rozruszników od samochodów osobowych
@@lghiyghilughoikl9233 trochę za słabe... Zrób z dwóch transformatorów...
@@ozpis11, dzięki, dobry film i jak widać wciąż oglądany.
Mam parę trafo od kuchenek, dwa w szereg chyba wystarczy? Zastanawiam się jeszcze nad samą izolacją przewodu, żeby wypruć linkę z polwinitu i zmienić ją na koszulkę z włókna szklanego. One wytrzymują co najmniej 2x większą temp niż polwinit/guma i mają mniejszą grubość. 35mm2 to jakieś 7.5 mm średnicy samej linki. Można więcej upchnąć w trafo, podnieść napięcie do np. 4V, chyba mniej by się grzało.
A druga sprawa jaka przyszła mi do głowy, może by zastosować softstart po stronie 230V, dajmy na to 20A, tak, żeby ograniczyć udar prądu przy rozruchu trafo? Czy to bez sensu przy takich prądach zwarcia?
Jesteś mega kot !! tak dalej chcę więcej!!
Dzięki.
to co teraz ? pralkę na piaskarkę wibracyjną czy skrzynię biegów i tylny most na peleciarkę?
czy taka zgrzewarka może "kopnąć"... zrobiłem i działa swietnie zgrzewajac dwie blachy 1,2mmm. 3,7V na wturnym ale jak z bezpieczeństwem
Jak każde urządzenie elektryczne zasilane z sieci...
@@ozpis11 dokładnie chodzi mi o kontakt dłońmi z elektrodami, bo reszta jest zabudowana
@@paweru4128 Tutaj nic nie grozi (napięcie jest zbyt małe - baterie 9V tez dotykasz i nic się nie dzieje...) pod warunkiem , że gdzieś wewnątrz nie ma przebicia:)
Wystarczyło by zmienić na nową płytke mikową i by śmigała dalej, chyba ze była jeszcze inna przyczyna. Pozdro
Innej nie było ale nabylem nową więc nie była już potrzebna...
Koncepcja dobra, trzeba podpatrzeć jak działają oryginalne zgrzewarki punktowe. Między ruchomym a stałym ramieniem dałbym sprężynę, i krańcówkę włączającą prąd dopiero jak elektrody ścisną blachę, tak jak ma to miejsce przy prawdziwych zgrzewarkach punktowych.. pozdro
SHNARE DB Dzieki za podpowiedź
Witam.Zrobiłem według zamieszczonego filmika.Uzwojenie wtórne 1.5 zwoju linki miedzianej 35mm/kw.Napięcie na wtórnym 1.8V.Zgrzewarka nie zgrzewa tylko nagrzewa zgrzewane blaszki.Zgrzewane blaszki to 0,5 mm grubości.Co może być nie tak?
+stonka 102
Nawiń więcej o jeden zwój na wtórnym uzwojeniu - zastosuj cieńszą linkę. Będzie się bardziej nagrzewała niestety... Zastosuj mniejszej średnicy groty w szczypcach i metodą prób i błędów dobierz siłę nacisku. W mojej zbyt mocne dociskanie powodowało podobny efekt.
to jest "uszkodzenie"?? u mnie wystarczyła wymiana wkładki mikowej (7 zł) i dosztukowanie kawałka blachy, plus oczywiście dokładne oczyszczenie okolicy.
8:05 polecam jednak rozciąć b-ską bo praca wypadnie bardziej estetycznie, poza tym zdejmuje się uzwojenie wysokonapięciowe w dobrym stanie i do zastosowania w innych projektach. Podczas dłutowania bez rozcinania rdzenia, zawsze może się obsunąć ręka i możemy troszkę pokancerować permaloy. Poza tym rozcięcie rdzenia daje możliwość lepszego dopasowania nowego wtórnego, łącznie z możliwością wykonania go z płaskownika tak jak ma to miejsce np. w lutownicach transformatorowych. Cała praca wygląda wtedy dużo bardziej profesjonalnie.
a co z wylotem powietrza ?
Co powoduje powstanie iskrzenia podczas pozwierania zgrzewarki ??
zwarcie...
Przy zwieraniu "pod prądem" to by była rzecz normalna, a tu iskrzy przy rozwieraniu po odłączeniu transformatora od zasilania i to mnie zaciekawiło
Prawdopodobnie rozwierałem bez wyłączania transformatora i dlatego iskrzyło.
Gratuluje pomyslu , ale uzwojenie z drutu aluminiowego nie swiadczy o gorszej jakosci transformatora !
Wg. mnie kuchenke mikrofalowa mozna traktowac jako urzadzenie o pracy przerywanej dlatego nie ma
obawy o przegrzanie sie uzwojenia , a roznica w cenie aluminium do miedzi jest znaczaca .
Witam, mam pytanie do autora filmu. Chodzi mi o etap jak pokazywales moc tego transformatora na wkrecie ktory rozgrzal sie do czerwonosci. Czy takie urzadzenie potrafilo by rozgrzac zapieczona nakretke by pozniej mozna bylo ja swobodnie odkrecic??
myślę że tak
w sumie czekałem na najważniejsze jak się robi uzwojenie, a tu jakby wycięty kawałek filmu😊
Przecież to banalnie proste...
banalnie proste ale wazne do calosci filmu
@@0xigix0 jak ty nie potrafisz wsadzić kabla, to juz z tobą bardzo zle .:) Ale są na to sposoby niebieskie:)
Możesz rozwinąć temat zwory magnetycznej? Jaką pełni funkcję w trafo mikrofalówki, skoro tutaj jest zbędna?
+Mat Wronsky Nie jestem aż tak dobrym specem od maszyn elektrycznych aby dokładnie to wyjaśnić z głowy. Z tego co się doczytałem głównym powodem stosowania zwory w trafach do mikrofalówek jest ograniczenie ilości uzwojeń co pozwala ograniczyć koszty produkcji. Oczywiście zmienia się tez prąd jałowy ale przy pracy nieciągłej nie ma to większego znaczenia. W zgrzewarce chodzi o to aby maksymalnie duży strumień przepłynął przez rdzeń gdzie siedzi uzwojenie wtórne bo to daje maksymalny prąd na tym uzwojeniu. Wywalenie zwory organoleptycznie zadziałało tak jak oczekiwałem (nie mam czym zmierzyć tak dużego prądu).
bez chłodzenia cieczą "elektrody" będzie trudno zgrzewać i często będzie trzeba je wymieniać
Przemek Bodakowski zgodzę się z tym... już musiałem je wymienić... ale to jest do użytku okazjonalnego a nie do pracy ciągłej. na razie kilka razy w miesiącu się przydaje przy naprawach innych sprzętów...
Myślałeś nad zalaniem trafa olejem? łatwiej byłoby je wychłodzić.
+Filip Stach
Nie myślałem o tym. Używam jej raczej sporadycznie więc nie mam problemu z przegrzewaniem się transformatora.
A gdyby tak zastosować elektrody węglowe? Np z baterii R20 (o ile jeszcze stosuje się jak kiedyś elektrody węglowe w bateriach )
+Tomasz M
Za miękkie są. I rozgrzewają się do czerwoności...
próbowałeś może jaką najgrubszą blachę można tym zgrzać? Bo chce zgrzać blachę Alu 3mm i się zastanawiam czy dało by rady.
tomasz2491
aluminium nie próbowałem zgrzewać a stal to max 0.5 mm.
przynajmniej jedną elektrodę trzeba zrobić z tradycyjnej baterii R20, tzn. wyciągnąć z niej elektrodę dodatnią - sprasowany węgiel.
Dzięki za informację
Z Zelmera została już tylko nazwa. Komuchy sprzedały dobrze rokującą firmę Boshowi i on teraz niszczą polską markę. Zresztą sprzedali nie tylko przemysł ale cały naród i Polskę jak bydło z oborą.
Ale konstrukca fajna.
cytat-sprzedali nie tylko przemysł ale cały naród i Polskę jak bydło z oborądomyslam sie ze zostales sprzedany jak to bydlo bo mnie nie udalo sie sprzedac jestem wolnym czlowiekiem i napewno nie bydlem -pozdrawiam bydlo!
Ja się zastanawiam bo jestem laikiem ten kabel spawalniczy przeciągnołes i gdzie do czego to podpiołes??
ldamian83 ten kabel spawalniczy jest nawinięty jak uzwojenie w transformatorze a dwa dwa końce do dwóch końcówek zgrzewarki...
fajowa zgrzewarka, powiedz jak izolacja, topi sie na trafo?
ja swoja tez bd robil w weekend.
daj sprezyne pomiedzy te drewienka to samoczynnie bd odchylało sie po zgrzaniu.
A mnie najbardziej ciekawi środek, nagrasz film ?
Grzegorz T
Jak zbyt długo zgrzewałem to się grzało wtórne ale nigdy się nie stopiło ... nic więcej już nie nagram o niej bo dawno ją sprzedałem...
Zrób to sam k
Dzięki za odpowiedź.Zaraz jadę po cieńszą linkę. Przewinę trafo.Dam znać czy pomogło.Pozdrawiam
23:45 A jak szlifujesz na sucho matę szklaną, to czasem nie powinieneś używać maski na ustach i na nosie? Wiesz, że wdychasz to całe kłujące cholerstwo?
Ale ogólnie poradnik podoba mi się - nawet bardzo i dlatego daję łapkę up (nr 1234).
10kunegunda
dzięki. powinienem i więcej tego błędu nie popełnię
Czy wentylator który był zastosowany w mikrofali jest na 230V ?
Tak.
wentylator można podpiąć na krutko do prądu ?
można
+Zrób to sam dzięki pomogłeś
+Zrób to sam a linką 32 mm
Ale lepiej na krótko ;)
Fajny film też chce podobną zrobić. Ile zwojów jest na wtórnym uzwojeniu?
Dawno to bylo ale chyba jeszcze pamietam... Dwa
Zawsze mozna wymienic sama ta blaszke za pare zlotych. Ale material bardzo fajny
Nie umiem zgrzewać, ale maszynę zbudowałem. Zbuduj następnym razem generator zimnej fuzji. Ch*j, że nie będziesz wiedział jak ją podtrzymać, ale wierzę że maszynkę zrobisz :)
Szampon Ziolowy
w warunkach domowych to raczej nie ale generator akula uruchomilem...
Witam. Jaki kabel będzie lepszy 35 trzy zwoje czy 50 dwa zwoje
Wg mnie grubszy i mniej zwojów ale nie sprawdzałem jak to zmieni pracę urządzenia
Aha też tak właśnie myślę
Czy te kable robocze są w transformatorze bez izolacji
są w izolacji gumowej.
+TimeLapse
muszą...
Po rozgrzaniu stuknij lekko młotkiem w elektrody. Wówczas nastąpi zespolenie. Nie przejmuj się głupimi komentarzami ponieważ oni zdechną z głodu jak tylko zamkną sklepy.
Wprawdzie kuchenka mikrofalowa ma rzeczywiście około 700 W ale podejrzewam, że ten transformator przenosi taką moc przy częstotliwości większej niż 50 Hz
Na pewno ma większą moc niż 700W.Jak juz ktos w innym komentarzu zauwazył moc kuchenek jest podawana dla mikrofal emitowanych przez magnetron a trafo musi mieć zapas bo jak wiadomo sprawność magnetronu nie jest 100%
Chyba masz rację, w międzyczasie dowiedziałem się, że te rdzenie mają przenikalność magnetyczną dziesięciokrotnie większą niż ogólnie stosowane w transformatorach
Obecny Zelmer ma mało wspólnego z "dawnym" Zelmerem (kuchenka jest z ChLR). Zrobiłeś tę zgrzewarkę bo zamierzasz coś konkretnego zgrzewać w ilościach większych niż laboratoryjne, czy wykonałeś ją w celach powiedzmy "dydaktycznych" korzystając z organów mikrofali ?
Zrobiłem ją do zgrzewania drobnych rzeczy przy naprawach różnych sprzętów (wymiany szczotek w silnikach elektrycznych itp). Używam jej kilka razy w miesiącu.
Zrób to sam Jasne. BTW. Czy pracowałeś kiedyś w P........u ? Bo jakaś taka twarz znajoma.
+Mo In
Tak - pracuję nadal...
+Mo In
fakt... zrobiłem kiedyś model silnika a i pokazywałem go w firmie
Warto byłoby zamontować tam tzw. różnicówkę - zawsze byłoby to jakieś dodatkowe zabezpieczenie - z prądem i to jeszcze o takim natężeniu nie ma żartów.
Hm. Na zasilaniu to jest w instalacji domowej...
Zazwyczaj ludzie tego nie mają w swoich instalacjach elektrycznych - kto nie ma, powinien zamontować to w takiej samoróbce - im więcej zabezpieczeń tym lepiej.
UWAGA
Przy rozbiórce mikrofalówki można stracić życie !.
Nawet po odłączeniu wtyczki od zasilania, może porazić nas energia zgromadzona w kondensatorze. Jest to napięcie ponad 2kV , czyli 2100V !!.
Kondensator należy najpierw rozładować.
Tak wiec jak ktoś nie wie co robi to lepiej żeby się za to nie brał.
Dobrze by było jak by autor nagrania dodał odpowiednią adnotacje do filmu...
to prawda;)
A ja głupi rozbierałem mikrofale nie wiedząc o tym!!! pamiętam jak mnie kopnął prądzik z sony ericsson-a k 800, chyba to był właśnie kondensator z lampy błyskowej i bolało.... a było to bardzo maleńkie urządzonko.
Aleś ty mądry, ale czy każdy w domu ma współczesną mikrofalówkę?. Raczej nie, więc lepiej żeby ktoś uważał niż ma stracić życie. Moja mikrofala ma ponad 17 lat (Whirlpool), i nie ma takiej diody. Musiałem rozładowywać kondensator przez żarówkę.
to nie napiecie zabija a natęzenie .
ty tez straszysz, ile tego trzeba by nawdychac zeby dostac berylozy, samo rozebranie magnetronu nie jest szkodliwe .
18:21 Źle zrobiłeś dotykając transformator gdy był on podłączony do prądu. Powinieneś najpierw go wyłączyć.
no tak ... zawsze ktoś zauważy. ..
Mam pytanie czy da sie przerobic to na miga z osłona co2
daniel lesinski NIE
Czy nie jest łatwiej zrobić zgrzewarkę z małej spawarki.Spawarkę man tylko co dalej?
Teoretycznie dałoby się to zrobić o ile spawarka jest transformatorowa. Jeśli ma prostownik na wyjściu to trzeba sprawdzić czy wytrzyma on prąd płynący przy zgrzewaniu i czy nie ma zabezpieczenia przed zwarciem bo wtedy trzeba go ominąć... Jeśli regulacja prądu jest mechaniczna na trafie to ustawić na max i już, jeśli jest elektroniczna na zasilaniu to trzeba ten regulator ominąć.
Generalnie chodzi o to żeby wykluczyć z obwodów wszystkie elementy, które uniemożliwiają użycie trafa ze spawarki do celów zgrzewania. Do tego wyłącznik chwilowy na zasilaniu i powinno działać. Spawarki inverterowej raczej nie da się przerobić prosto na zgrzewarkę.
,,male,,uzwojenie to jest moze do silniczka napedzajacego talerz .Nie zgadzam sie z Twoja krytyka uzwojenia z drutu aluminiowego , to nie jest zadna Chinszczyzna tylko oszczednosc, poniewac mikrofalowka pracuje w cyklu przerywanym aluminium w zupelnosci wystarczy , a jest kilka razy tanszy , chociaz wydajnosc energetyczna jest ok.2 razy mniejsza wiatraczek daje rade schlodzic uzwojenie .I jeszcze co do mocy , mysle ze transformator ma max 250 VA , ale to nie zmienia postaci rzeczy . Tak sie troche wymadrzam bo dawno temu siedzialem w temacie i przypomniales mi stare czasy. aach ! pozdrawiam
Witaj ciekawa sprawa może kopnąć napięcie przy tym grocie ?
1.3 V
Przemysław Kuleta
nie ma takiej opcji... chyba że dotkniesz językiem...
Zrób to sam Dzieki za odpowiedź byłem ciekaw ponieważ w mikrofalówce tak cenny tranformator z którego można zrobić prostownik nawet mam racje ? pozdrawiam :)
Przemysław Kuleta Nemo niewidziałeś może mojej mikrofalówki ??? No i nie ładuj za długo akumulatora ;P A tak serio to co ty znów masz za misje ;)
A posiada pan uprawnienia sepowskie ?
uzalezniony _2018 skończyły się dawno temu
Mam stara mikrofalówke,ale do czego mi potrzebna w domu taka zgrzewarka ?
Ashander Muss
w domu raczej się nie przyda. w warsztacie już tak.
film lekko drgawy ale da się coś zobaczyć po za tym pomysł nie jest zły sub i pozdrawiam
Gdzie mikrofalowka ma kola? :P?
+Igor Staszak w podwoziu
W instrukcji obsługi jest to dokładnie opisane
Ja te promienniki rozbierałem żeby pozyskać magnesy
Kurde czemu ja nie mam takiego zapału i chęci :/ Efekt końcowy jest i to jest super. A ja bym poszedł do sklepu i kupił po prostu.
Dobrą kuchenkę rozebrałeś ,wypalona mika która kosztuje 20zł z naprawą .Częsta usterka gdy tłuszcz kapnie na mikę i się zwęgli . A za ,,friko" kupisz uszkodzony transformator w jakimś serwisie bo w 99% uszkodzeniu ulega uzwojenie wtórne te wysoko napięciowe które wycinasz.
Wiem...Nie zależało mi na niej.
Oglądałem kiedyś w tv program o tym jak człowiek zmarł porażony przez prąd (przy wypiętej wtyczce) gdy sam rozbierał mikrofalę. Mówili tam żeby nigdy nie rozbierać mikro samemu. Pozdro
Właśnie samemu jest najbezpieczniej, ginie tylko jeden człowiek a nie pozostali.
Kondensator do rozladowania
nawet po odlaczeniu kabla jest w niej zmagazynowany prad wiec wg nie polecam nic majstrowac
Bruno Perek just bylo to tu poruszane. rozladowanie kondensatora wystatczy
Średnice przewodów zostawiłem bez zmian.35 mm/kw i 1.5 zwoju bo więcej nie zmieściłem.Zobacze jak trochę więcej popracuję czy należy dowinąć1 zwój ale już cieńszym przewodem. Jeszcze raz dzieki
Pomysł super.Tylko muszę dojść co w mojej zgrzewarce jest nie tak.
+stonka 102
Nawiń więcej o jeden zwój na wtórnym uzwojeniu - zastosuj cieńszą linkę.
Będzie się bardziej nagrzewała niestety... Zastosuj mniejszej średnicy
groty w szczypcach i metodą prób i błędów dobierz siłę nacisku. W mojej
zbyt mocne dociskanie powodowało podobny efekt.
Co to znaczy - Wyjąłem zworę magnetyczną i przerobiłem uzwojenie? Czyli pierwsze 15min filmu do śmieci?
Dziękuje za cenną uwagę - trzeba było to pokazać jeszcze raz... Chodzi o wyjecie zwór które są w transformatorze i nawinięcie jednego uzwojenia więcej niż było pokazane jak trafo było na imadle. Nic w tym trudnego do wyobrażenia sobie jak to wykonać widząc wcześniejszą wersję.
Jak ktoś jest elektrykiem to przez zrobienie sobie zgrzewarki do blach można stracić uprawnienia .
VIVA_LA_VI It s me A z jakiego to powodu?
ja się zajmę a nie ja się zajmie.zajać to sie moze ogień podczas takich zabaw.
Wszystko OK, tylko mógłbyś przed filmem trochę posprzątać warsztat, co nie?
Totalny chaos i nagromadzenie niepotrzebnych rzeczy robi złe wrażenie. W ogóle nie wiem, czy zauważyliście, ale każdy bałagan na zdjęciu albo na filmie wygląda jakby był 10 razy większy, więc do zdjęć trzeba teren maksymalnie posprzątać :o)
Pozdro!
Waldemar Sobkowiak dzięki za radę. mógłbym tylko gdzie to wszystko upchnąć...i rzeczywiście potwierdzam że trzy klucze i dwie nakrętki na filmie wyglądają jak skrzynka narzędzi...
Ale i tak masz w tym temacie najwięcej wejść :o]
A skąd wziąć zepsutą mikrofalę? Najprościej ze skupu złomu, leży tam zwykle pełno tego. Pozdro!
Waldemar Sobkowiak
Najciekawsze to to że nie mam pojęcia dlaczego... Są inne filmy z dużo lepszą konstrukcją...
Ale i tak masz najwięcej wejść w tym temacie. :o)
Pozdro.