What is Superheating and Subcooling | How to Calculate Basic Parameters of a Refrigeration Cycle

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ม.ค. 2025
  • Superheating and subcooling - how to calculate the basic parameters of a refrigeration cycle!
    In the video, using an example of a refrigeration system and the electronic gauges Testo 550, we demonstrate how to correctly calculate the superheating and subcooling of the refrigerant-two of the most important parameters necessary for the proper operation of the entire system.
    For those who noticed discrepancies between the reported and measured values, please be informed that this is due to the changes in temperature and pressure parameters during the material recording.
    For a detailed description, please visit our guide:
    What is superheating and subcooling of refrigerant
    Watch our popular videos:
    What is superheating and subcooling: • Co to jest przegrzanie...
    Ozone generator for air conditioning disinfection: • Ozonator do odkażania ...
    Refrigerant recovery by “push-pull” method: • Odzysk czynnika chłodn...
    Subscribe to our channel and check our profiles!
    Facebook: www.facebook.c...
    Instagram: / coolmarket.pl
    Products shown in the video are available in our store: coolmarket.pl

ความคิดเห็น • 33

  • @dominick7639
    @dominick7639 2 ปีที่แล้ว +32

    Dobrze, że wiem co to jest przegrzanie i dochłodzenie, bo z tego materiału się nie dowiedziałem 🤔🤨

    • @adamaba1135
      @adamaba1135 24 วันที่ผ่านมา

      No właśnie!!! Wchodzę bardzo powoli w świat chłodnictwa, starsi koledzy z maszynowni...no cóż..oni nie abla...zahaczyłem że to przegrzanie to jeden z decydujących czynników w jakości chłodzenia... niestety od strony fizycznej nie rozumiem i nikt nie umie mi tego wytłumaczyć....domyślam się że z zasad termodynamiki??? gdy mamy ciśnienie ssania to temu odpowiada jakaś tam temperatura, ale w rzeczywistości jest ona inna (czujnik temperatury) i stąd różnica zwana przegrzaniem...na razie tak sobie to tłumaczę

  • @jagermeister6546
    @jagermeister6546 ปีที่แล้ว +10

    Takie książkowe tłumaczenie, na YT to trzeba łopatologicznie

    • @CoolmarketTV
      @CoolmarketTV  ปีที่แล้ว +1

      Różnie z tym bywa, najważniejsze żeby zrozumieć :) pozdrawiamy.

    • @Wieslaw1973
      @Wieslaw1973 ปีที่แล้ว +2

      Jak można rozumieć coś jak nawet Pan nie mówi do czego to służy😂

  • @PROinstal
    @PROinstal 11 หลายเดือนก่อน +1

    Cool market jest cool 👍

  • @lukaspokora1133
    @lukaspokora1133 2 ปีที่แล้ว +4

    Ja to chciałbym zobaczyć to na żywym organizmie tzn na klimatyzatorze z jednym zaworem serwisowym. Dało by radę taki filmik nagrać. Wersję modelowe nie pokazują jak w rzeczywistości zmierzyć przegrzanie i do chłodzenie.

    • @CoolmarketTV
      @CoolmarketTV  2 ปีที่แล้ว +2

      Dziękuję za sugestię, planujemy zrobić film w tym temacie z wykorzystaniem pracującego klimatyzatora, planowana publikacja to wiosna 2023r.
      Pozdrawiam.

    • @tomaszuss2734
      @tomaszuss2734 2 ปีที่แล้ว +3

      Na „żywym organizmie”(np w pompie ciepla) zawór serwisowy niskiego ciśnienia zalutowany jest tuż przed wejściem na parownik? A wysokiego ciśnienia tuż za skraplaczem? Czy prawidłowe zatem było by mierzenie ciśnienia na zaworze serwisowym i temperaturę sonda tuż za tym zaworem np zaraz za złączem kielichowym ?

    • @CoolmarketTV
      @CoolmarketTV  ปีที่แล้ว +4

      Tak, najważniejsze aby zmierzyć temperaturę i ciśnienie za parownikiem (dla przegrzania) oraz za skraplaczem (dla dochłodzenia).
      Pozdrawiamy

    • @lukaspokora1133
      @lukaspokora1133 ปีที่แล้ว +3

      @@CoolmarketTVmam pytanie czy eev sam dostosowuje przegrzanie czynnika 5-8 stopni?

    • @CoolmarketTV
      @CoolmarketTV  ปีที่แล้ว +2

      EEV ustala odpowiedni stopień otwarcia na podstawie czujnika temperatury oraz przetwornika ciśnienia, w większości przypadków robi to w taki sposób, aby przegrzanie dążyło właśnie do tych wartości.

  • @Pawel_S.
    @Pawel_S. 2 ปีที่แล้ว +5

    Nic nie skumałem.

  • @MrCezar567
    @MrCezar567 ปีที่แล้ว +1

    Czyli w zwykłym splicie, gdzie zawór serwisowy mam tylko na rurce grubej gazowej - mam założyć termometr zaciskowy na rurkę grubą czy cienką aby zmierzyć przegrzanie?

    • @CoolmarketTV
      @CoolmarketTV  ปีที่แล้ว +1

      Termometr musi być na tej samej rurce co mierzymy ciśnienie, czyli w tym przypadku na "grubszej" :) pozdrawiamy.

  • @marekdorobczynski1727
    @marekdorobczynski1727 ปีที่แล้ว +1

    Mam 2 zawory serwisowe, jeden zaraz za parownikiem drugi przy agregacie (na tej samej rurce). W ktorym miejscu lepiej jest mierzyć przegrzanie ?

    • @CoolmarketTV
      @CoolmarketTV  ปีที่แล้ว

      Zalecam pomiar bliżej parownika (jeśli rurka nie jest zaizolowana to dalej od parownika temperatura w niewielkim stopniu może się zmienić z uwagi na inną temp. otoczenia). Pozdrawiamy.

    • @marekdorobczynski1727
      @marekdorobczynski1727 ปีที่แล้ว

      @@CoolmarketTV Dziękuje za odp, ma to sens. Jeszcze jedno pytanie. Mój układ to agregat skaplający 5.3kW oraz wymiennik płytowy (gaz/woda) o rozmiarze zalecanym do 8kW. Powiedzmy, że w trybie chłodzenia, zmierzymy przegrzanie, i wyjdzie książkowe. Czy można na podstawie tego wnioskować, że w trybie grzania (gdzie nie mam jak zmierzyć przegrzania) Układ nadal będzie pracował optymalnie jeżeli chodzi o przegrzanie ?

  • @bodekkowal4825
    @bodekkowal4825 2 ปีที่แล้ว +1

    witam, czy wartości przegrzania( dochłodzenia) zależą od warunków zewnętrznych - konkretnie czy jest sens mierzyć przegrzanie w klimatyzatorze split przy temp zewn np +5stopni C temp wewn np +24stopnie ( w celu zweryfikowania czy ilość czynnika jest poprawna). Czy po przełaczeniu klimatyzatora split w tryb grzania ( warunki jak poprzednio) pomiar przegrzania staje się pomiarem dochłodzenia ?- a jeśli tak, to jakie powinno przyjmować wartości ( klima kaisai, inwerter, kapilara czynnik r32)

    • @CoolmarketTV
      @CoolmarketTV  2 ปีที่แล้ว +1

      Witam,
      Zacznę od odpowiedzi na drugą część pytania - Tak, przy przełączeniu klimatyzatora w tryb grzania parownik staje się skraplaczem i pracuje po stronie wysokiego ciśnienia (możemy zmierzyć dochłodzenie), prawidłowa wartość powinna mieścić się w przedziale 2-6K.
      Co do sensu mierzenia wartości przegrzania, jest to w dużym stopniu zależne jaką podejrzewamy przyczynę (przy klimatyzatorze raczej wykluczamy takie przyczyny jak źle dobrany parownik oraz element rozprężny). Jeśli nasze podejrzenia skierowane są w stronę zbyt małej ilości czynnika w układnie to jak najbardziej pomiar przegrzania będzie zasadny (duża jego wartość będzie świadczyć, że może być za mało czynnika w układzie, również przy tej wartości temperatury którą Pan podał).
      Pozdrawiam.

    • @bodekkowal4825
      @bodekkowal4825 2 ปีที่แล้ว +1

      @@CoolmarketTV dzięki za odpowiedź - chcę zweryfikować, czy aby klimatyzator nie jest przeładowany.

    • @CoolmarketTV
      @CoolmarketTV  2 ปีที่แล้ว +1

      To precyzyjniej można sprawdzić w układzie po wartości dochłodzenia, jednak w klimatyzatorze typu inverter najskuteczniejszą metodą będzie odzysk czynnika z układu i napełnienie precyzyjnej ilości według tabliczki znamionowej.
      Pozdrawiam.

    • @bodekkowal4825
      @bodekkowal4825 2 ปีที่แล้ว +3

      @@CoolmarketTV - zdaję sobie z tego sprawę- niestety człowiek ze stacją odzysku będzie dostępny dopiero na wiosnę. W klimie jest ilość czynnika fabryczna ( 500g)plus dokładka na plus 5 mb rurociągu ( 5mb 1/4 i 5 mb 3/8) - w założeniach miało być tego plusa 75g - tyle dodano i w trybie chłodzenia działała poprawnie. Przyszły chłody- zacząłem grzać i okazało się, że grzeje nieszczególnie, a temp czynnika dochodzi do 80 stopni - dołożono czynnika - kolejne ok 80gramów i temp grubej rurki spadła do ok 50 stopni a z klimy popłynęło miłe ciepełko. Niby wszystko gra- tylko nie daje mi spokoju, czy aby nie dołożono za dużo czynnika- bo jest go już dodane ok 150g - układ raczej szczelny - ani mydliny, ani barwnik, ani elektroniczny czujnik nie pokazały nieszczelności. Boję się czy nie będzie podlewać sprężarki ciekłym czynnikiem. Plan jest taki, żeby uruchomić klimę w trybie serwisowym i w momencie, gdy będzie chodziła na maxa-( czyli myślę, że jak on-off - bez modulacji mocy) zmierzyć przegrzanie, a potem po przełączeniu w tryb grzania zmierzyć dochłodzenie i na tej podstawie wyciągnąć wnioski.... Wiem, że najlepiej byłoby poprosić dobrego fachowca - chłodniarza i zlecić mu sprawdzenie- niestety tu , gdzie mieszkam jest to bardzo utrudnione - miejscowi to typowi " dobijacze" - serwisujący głównie klimy w samochodach poprzez podłaczenie " kombajnu" i wciśnięcie przycisku, robiący wielkie oczy, gdy zaczynam rozmowę o przegrzaniu, dochłodzeniu itp - ich rady- " nabij do pięciu barów i bedzie dobrze"- ale uprawnienia mają.........

    • @arturjuszczak170
      @arturjuszczak170 7 หลายเดือนก่อน +1

      Układ przedstawiony na filmie nie jest inverterowym? Czy pomiar przegrzania jest możliwe gdy split jest invererowy i posiada zawór EEV?

  • @panrybka496
    @panrybka496 2 ปีที่แล้ว +8

    Mówisz z takim przejęciem, że trudno się skupić. Nie tłumaczysz zawiłych zagadnień, a tłumaczysz np z czego wynika słaby przepływ powietrza przez parownik 🤦

  •  2 ปีที่แล้ว +1

    Nie wytłumaczyłeś czym jest przegrzanie 😕

    • @CoolmarketTV
      @CoolmarketTV  2 ปีที่แล้ว +1

      Jeśli chodzi o definicję, to zaczyna się od około 20 sekundy materiału :)

    •  ปีที่แล้ว +2

      @@CoolmarketTV wystarczy dokładnie tę samą treśc nagrać bez krzyczenia, i bez tej durnej muzyki w tle, która nie daje się skupić na słowach :) film byłby wóczas najlepszy z dostępnych

    • @CoolmarketTV
      @CoolmarketTV  ปีที่แล้ว

      Dziękujemy za opinię, będzie pomocna przy następnych materiałach, pozdrawiamy 👍

  • @phantomaticscience6846
    @phantomaticscience6846 ปีที่แล้ว

    -7.5 + 1 = -6.5 a nie 5 :) tak mi sie wydaje, nie zebym czepial sie szczegolow :)

    • @CoolmarketTV
      @CoolmarketTV  ปีที่แล้ว +3

      Wynika to z małych przesunięć w montażu materiału (uwaga opisana w opisie) :)