svoboda proti Svobodi - Zakaj mi freelancing ni prinesel svobode?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ก.ย. 2024
  • Predavanje + Q&A iz 1. Digital Freelancers Meetup dogodka v ABC Hubu (4. junija 2019).
    Prvič sem javno in iskreno govoril o svoji težki mentalni preizkušnji, ki me je doletela na mojem prvem 6-mesečnem potovanju po jugovzhodni Aziji.
    Hvala Brian, Helena, Jure, Matjaž, Simon za povabilo in organizacijo.
    -----
    Klemen Selakovič ( klemenselakovi...) je nagrajeni oblikovalec uporabniških vmesnikov. Svetoval je tudi mednarodnim znamkam vse od San Francisca do Pekinga. Je tudi gostitelj podkasta AIDEA (aidea.si/), kjer z gosti govori o različnih neortodoksnih idejah o zavesti, drogah, tehnologiji in prihodnosti človeštva.

ความคิดเห็น • 17

  • @senhoritaevita
    @senhoritaevita 3 ปีที่แล้ว +7

    Do neke mere se lahko poistosvetim s tvojo izkušnjo. Sicer ni bilo 6 mesecev, je blo pa nekje 6 let norih izkušenj - življenja, dela, voluntiranja, backpackanja, potovanj ("iskanja") vse od Kanade, Mehike, Avstralije, Nizozemske... Ponekod sem preživela od pol leta do leta dni, večinoma sem na 1 mestu ostala vsaj 3 tedne, da sem se vsaj malo bolj globoko povezala z lokalno kulturo. Neverjetno globoke povezave stkeš z ljudmi v kratkem času. Najprej sem postala odvisna od te "svobode", da nisem rabla načrtovat, se non stop podajala iz cone udobja. Veliko vzponov in padcev, pa neprecenljivih življenjskih izkušenj, izzivov, ko se lahko zaneseš le sam nase. Predvsem pa veliko popisanih dnevnikov in spominov za cel lajf :-)
    Lani sem se vrnila v Slovenijo, ki jo sedaj cenim še toliko bolj in prav zaradi vseh teh izkušenj dejansko bolj uživam v življenju, malih stvareh.. Se še toliko bolj zavedam, da je čustvena navezanost ena izmed glavnih človeških potreb, ki je bila ponovno stestirana v tem COVID obdobju.. Zanimivi zaključki pridejo iz tako drastično drugačnih kultur in načinov življenja, si je pa dobro dat dovolj časa za sprocesirat vse skupaj... Na koncu ugotoviš kako smo si različni, predvsem pa kako zelo smo si podobni, povezani z naravo in drugimi čutečimi bitji..
    Rutina je do neke mere dobra, še bolj pomembni pa so rituali, ki jih ohranimo ne glede na to, kje se znajdemo... Upam, da bomo vsi iz teh "nevsakodnevnih" izkušenj znali izluščiti najboljše in zaradi njih znali bolj ceniti vse kar imamo tukaj in zdaj. Hvala, da deliš svoje izkušnje - v Sloveniji - kjer jih še toliko bolj rabimo slišat ;-) Lp

  • @jure994
    @jure994 5 ปีที่แล้ว +6

    Hvala, da si to delil z nami. Pogumno

  • @KlaraAvsenik
    @KlaraAvsenik 2 ปีที่แล้ว

    Klemen (tisti s katerim si ene 3 mesece nazaj klepetal v Maruju) mi je predlagal, da poslušam tale video. Hvala za iskreno deljenje in sedaj morda še malo bolj razumem zakaj nisi želel dat izjave za eknjigo o digitalnemu nomadstvu.

  • @alenkaprelc8934
    @alenkaprelc8934 5 ปีที่แล้ว +3

    Bravo! Vesela sem, da sem te našla

  •  5 ปีที่แล้ว +4

    Odlična sporočila Klemen!
    Ko si rekel, da je v rutini svoboda, sem se spomnil na "Discipline equals freedom." by Jocko Willink.

    • @klemenselakovic
      @klemenselakovic  5 ปีที่แล้ว

      Hvala ti!
      Knjige nisem bral, sem pa poslušal malo njegovih podcasteov.
      Je tudi en udeleženec omenil, da je sporočilo podobno - zgleda je res :)

  • @DDare-fp4ve
    @DDare-fp4ve 5 ปีที่แล้ว +3

    Mogoče moramo ljudje priti na nivo ko bomo sami sebe filali z energijo......morebiti je to ultimativni cilj vsakega človeka....tisti goreči menih bi zihr vedel kaj več o temu...Lp

  • @salihcausevic
    @salihcausevic ปีที่แล้ว

    Si podkovan o samem sebi kar se odraža tudi v okolici ki vidi eno osebo ki da na sebe oziroma svoj svet saj smo sami po sebi edinstveni
    Kakšno raven dosež pri drugih je potrebna saj si odvisen od ostalih

  • @noID457
    @noID457 4 ปีที่แล้ว +1

    To, o čemer govori, nima veze s freelancingom. Freelacing je čisto ok zadeva. Jo prakticiram že nekaj let in nobene depresije. Ravno nasprotno. Lažje najdem svoj mir in zadovoljstvo. To, o čemer govori je ego. Naš miselni sistem, ki nas prepričuje, da nam bo eksterni svet prinesel zadovoljstvo in mir. Klemenu predlagam, da začne raziskovat ego in potem ugotovi, kje je bila težava. Definitivno ne v freelancingu. Ostalim pa, vsaj tistim, ki želite it v freelancing, da ne jemljete tega talka kot ultimativna resnica in izgovor, da ne greste v akcijo.

  • @tomazgorec
    @tomazgorec 4 ปีที่แล้ว

    Kakšen demotivacijski video! Običajno na Youtubu poslušam videoposnetke, ki so motivacijski in pozitivni. Namreč tako ljudjem koristijo.
    Se zavedate, da zaradi tega vašega videoposnetka, mogoče ne bo nekdo šel svojim sanjam naproti, ker ste ga vi prestrašili?
    Vsi povdarjajo pozitivne učinke tega, da gredo mladi (pa tudi starejši) po sveto. Na enem predavanju je g. Ivo Buscarol rekel, da mladim svetuje, da zadnje evre zapravijo za to, da gredo po svetu. Vrejetno so zaradi pozitivnih učinkov tudi študentske izmenjave,...
    Ne razumem, kaj je bil otako hudega na vašem 6 mesečnem potovanju? Kako pa potem zdržijo ljudje iz Bosne, ki gredo delati v Nemčijo in tam res nimajo nikogar. Vi ste imela vsak dan možnost druženja s popotniki, freelancerji, domačini,...

    • @klemenselakovic
      @klemenselakovic  4 ปีที่แล้ว +3

      Hvala za komentar... Moje sporočilo je predvsem o napačnih vrednotah, ki sem jih imel. Ne zadeva se toliko potovanja neposredno... Potovanje je te vrednote samo potisnilo na površje, da sem se lahko iz (na)učil.
      Iz tega vidika je bila izkušnja pomembna in neprecenljiva :)

    • @tomazgorec
      @tomazgorec 4 ปีที่แล้ว

      @@klemenselakovic se pa zavedate, da lahko s tem koga prestrašite, da ne gre na potovanje? Ljudje imajo že tako malo straha, preden kam gredo, potem pa še ena taka negativna informacija,... in se premislijo

    • @r0kh0r
      @r0kh0r 4 ปีที่แล้ว +3

      ​@@tomazgorec Ste sami poskusili kaj takega? Če ste in imate dobre izkušnje bomo veseli tudi vašega predavanja. Mislim, da je deljenje izkušenj zelo dobrodošlo, pa naj bodo dobre ali slabe... Vsak, ki se odloči za kaj takega bi bilo fino da pozna obe plati.
      Sem pa sam imel podobno izkušnjo, sicer se je šlo za druge vrednote in mogoče malo drugačno lekcijo zame, je pa sicer zgodba zelo podobna - preselil sem se v tujino in se po 8 mesecih vrnil v Slovenijo zelo podrt (pa sem imel super službo, dobro plačo itd....).
      Meni je poslušanje tega predavanja dalo veliko, saj tako vem da nisem edini, ki je doživel take stvari.
      Lahko bi še marsikaj napisal pa bom rekel samo hvala Klemen za deljenje svojega doživetja.

    • @tomazgorec
      @tomazgorec 4 ปีที่แล้ว

      @@r0kh0r jaz žal nimam takšnih izkušenj kot vi in Klemen. Se pa nagibam k tem, da bi šel vsako leto vsaj za pol leta po svetu in vmes delal. Več o tem sem napisal na www.tomazgorec.si/potoval-bom-183-dni-na-leto/.
      Spoštujem vajino izkušnjo in se tudi zavedem, da nimam pravice 'pametovati', ker pač take izkušnje še nimam in zato nimam pravice pametovati. No, če dobro pomislim imam podobno izkušnjo. Pol leta sem bil v bivši državi v vojski, ker je verjetno podoba nizkušnja.
      Osebno poznam vsaj 10 oseb, ki so šele delati in živeti v tujino za daljše obdobje. Večina jih pravi, da začetki niso bili lahko, vendar so zdržali in jim sedaj ni žal, saj jim je v življenju 'uspelo'.
      Če nekdo, ki se odloča, da bi šel delati v tujino psluša tale video, bo na njega deloval zelo nepotivacijsko in mu mogoče prepreči, da bi šel svojim sanjam in uspehu naproti.
      Osebno sem poslusšal uspešna podjetnika Iva Busvarola in Marjana Batagelja, ki sta na svojem predavanju svetovala mladim naj gredo v svet, ker tako se bodo največ naučili,...

    • @r0kh0r
      @r0kh0r 4 ปีที่แล้ว

      @@tomazgorec razlika je mogoče če imaš v glavi da si se od doma in vsega kar imaš doma - družina, prijatelji itd. odselil za vedno. Vi ste, kolikor razumem vedno imeli to samo za začasno popestritev?