Tipy: 7 tipů, jak odlehčit vybavení a hmotnost batohu | gramino.cz

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ต.ค. 2024
  • Dostat hmotnost vybavení na příjemných 7 kg a méně na delší cestu, není žádná věda. V tomto videu si představíme 7 tipů, jak na to.
    Několik dalších tipů jsme sepsali v článku na našem blogu: gramino.cz/jak...
    Máte-li nějaké dotazy, klidně nám je pište do komentářů. Pokud nechcete minout naše nová videa, přihlaste se k odběru! 😉
    🟡 Gramino
    Specializovaný obchod s ultralehkým turistickým vybavením na treky, dálkové přechody a cestování.
    Web - gramino.cz/
    Blog - gramino.cz/blog/
    Instagram - / gramino_cz
    Facebook - / gramino.cz
    TH-cam - / gramino_cz

ความคิดเห็น • 13

  • @michalposadovsky9949
    @michalposadovsky9949 ปีที่แล้ว +11

    Stačí slipy, žabky a sluneční brýle (samozřejmě bez skel...)
    A ty slipy pokud možno sdílet;)

    • @SramekOndrej
      @SramekOndrej ปีที่แล้ว

      To už je ultra ultralight

  • @jansvozil7249
    @jansvozil7249 3 ปีที่แล้ว +1

    Perfektní video!!!

  • @mprijmeni4228
    @mprijmeni4228 2 ปีที่แล้ว

    Super 👍👍😉

  • @nahradniinkoust5166
    @nahradniinkoust5166 4 หลายเดือนก่อน

    Nejlevnejsi a nejucinnejsi je zhubnout ;-)

  • @wisemanoncesaid8363
    @wisemanoncesaid8363 3 ปีที่แล้ว +6

    Myslím, že by bylo vhodné nebrat žádnou stravu. Ušetříme gramy a i z výletu se vrátíme o pár set gramů lehčí. A to se započítá k dalšímu treku.

    • @gramino_cz
      @gramino_cz  3 ปีที่แล้ว +1

      No jasně, i tohle je možnost. :) Každý by se měl balit podle svých potřeb a zkušeností.

  • @frantisekchladek9424
    @frantisekchladek9424 2 ปีที่แล้ว

    Ahoj, natočili jste to v sedle k Lopeníku?

    • @TheMroz95
      @TheMroz95 ปีที่แล้ว

      To je podle mě sedlo pod Ostrým v Beskydech.

  • @michalpol2980
    @michalpol2980 8 หลายเดือนก่อน +1

    Dovolim si predat svoje zkusenosti. Cestuji takto roky a v kazdem pocasi, nejmene 12x do roka, předevsim po zahranici. Nepocital jsem to, ale 1000 noci uz by to mohlo dat.
    K jednotlivym tipum.
    1. Ano, udelejte si seznam. Ne kvuli hmotnosti, ale abyste priste neco nezapomněli. Hmotnost neni vse a posledni roky me zajima cim dal tim mene.
    2. Hmotnost neresim, ale zato resim, zda si tu vec vubec vzit. Ne kvuli hmonosti, ale proto, že tahat sebou nesmysly a pak se v nich prehrabovat je blbost. Prochazet plan cesty a hledat studanky je nesmysl. Osobne mam jen pribliznou predstavu, kudy pujdu. V zahranici byva trasa casto nepristupna a musi se obchazet. Stejne tak studanka nebo potok na mape muze byt opravdu jen na mape. Na druhou stranu jsem v pousti potkal pramen, ktery tam nemel byt. Vodu si vemte sebou, nebo se napijte z pramene. Filtr je komercni nesmysl, pokud je voda zavadna, vubec nepomuze. Neco si o tom prectete, pripadne dejte prefiltrovanou zavadnou vodu na rozbor a budete vyleceni raz dva. 🙂
    3. Velka trojka neexituje pro toho, kdo opravdu cestuje. Dulezita je pouze karimatka, na te si dejte zalezet. Jedina volba je nafukovaci a dobre izolujici. Spacak je mene dulezity, pouzit lze kde co, pripadne jet bez spacaku. Dale stan, ale ten by mel byt predevsim do 1 kg a skladny, at netahate nejakou dvouplastovou potvoru. Casto ho ani brat nemusite. Batoh je az to posledni. Nekdy beru jen maly mestsky batuzek. Na batohu opravdu nezalezi a casto se smeju cestovatelum, kteri ho resi.
    4. Multifunkcni vybaveni. Pod tim si vetsinou predstavim lzici kombinovanou s vidlickou a nozem. Tyto hruzy jsou opravdu jen pro vikendove turisty. Na druhou stranu je pravda, ze kdo si bere tlusty spacak aby v nem mohl spat neobleceny, ten nic nepochopil. Zasadne tenky spacak a spat obleceny, pokud je zima. A predevsim chci zduraznit nutnost mikiny s kapuci. Proti zime i komarum.Tarpy z ponca jsou taky dost uchylne a vhodne jen pro jednorazove nadsence. Pokud jedete nebo jdete delsi trasu, prostredi se meni. Nakonec treba skoncite u reky, kde po vas v noci polezou slimaci, nebo vas sezerou komari. Uspora hmotnosti proti stanu je minimalni, nestoji za rec.
    5. Mala baleni. Jednoznacne ano. Vymackana pasta, hotelove mydlo. Mydlo ne na myti, ale na prani, pokud cestujete dele nez tyden. Clovek zapadne do baziny a pak ma jit do letadla. Opalovaci kremy ne, sami poznate, proc je cestovatele nepouzivaji. Nakonec s velkym balenim tekutiny vas ani nepusti do letadla.
    6. Sdileni vybaveni v praxi moc nefunguje. Leda byste chteli spat ve velkem stanu pro vice lidi a to nikdo moc nechce. Pujcovani varicu je sice pekna myslenka, ale jeste lepsi je nebrat ho vubec. A co dalsiho sdilet nevim.
    7. Kratka karimatka. Jsem rad, ze to zde zaznelo ale malo kdo si uvedomi vyhody. Nejde o par usetrenych gramu. Jde o to, ze cestovatel velmi, ale opravdu velmi casto tabori na hodne malem miste. Neni prostor na velkou karimatku, protoze ze zeme couhaji skaly a jine neodstranitelne prekazky. Kratka karimatka je obrovska vyhoda take ve stanu, kde dlouha zavazi. Batoh pod hlavu a muzete si i natahnout nohy. Obleceni pod nohy radeji ne, do rana bude mokre.
    Vareni na cestach je dalsi nesmysl, ktery delaji pouze jednorazovi turisti. Vecer se daji udelat spekacky nebo neco na ohni, ale varic urcite ne.
    Tolik moje moudra. :-)

    • @lubos175
      @lubos175 7 หลายเดือนก่อน +1

      súhlas..okrem toho variča..teplé jedlo je luxus,bez ktorého trpí žalúdok,prevaríš aj vodu.A dlhá karimatka..nafúkni na 60 percent a koniec prelož,ak máš málo miesta.

    • @petrpohnan875
      @petrpohnan875 หลายเดือนก่อน +1

      Tyhle rady mi spíš zní jako pro víkenďáky, co jezdí jen v létě za hezkého počasí.
      - nebrat dlouhou karimatku? Spacák na podlaze stanu bude v chladnějším počasí 100% vlhký. Dlouhou karimatku není vždy kam dát, s tím souhlas. Ale stačí ji ohnout a nafouknout jen částečně. V místech, kam se dlouhá dá dát,za to to pohodlí stojí.
      - špekáčky na třeba 3týdenní přechod hor? Rozdělat oheň, když jde člověk nad hranicí dřevin? Naprosté nesmysly. Vaření je skladné a lehké. Malá 200ml kartuše s klidem vystačí na něco teplého 2x denně na 3 týdny. Teplé jídlo, ranní káva/čaj neskutečně zpříjemní putování zvlášť v chladnějších obdobích.
      - jedno vs dvouplášťový stan. Tam záleží na podnebí. Na podzimní Island bych 1 plášť fakt nechtěl, na léto s možná občas přeháňkou s klidem. Dnešní samonosné dvoupláště pro 1 osobu váží pod jedno kilo a jsou extrémně sbalitelné, takže tohle je problém nula.
      - "tloušťka" spacáku? Zase v létě není třeba řešit. Za chladného počasí nebo ve vyšších nadm. výškách zásadní věc. Buď si člověk vezme lepší spacák nebo musí táhnout více oblečení, které využije jen v noci - přes den je tepleji a zahřeje se pohybem. Dobrý péřák je kolem půl kila, zahřeje i na hranici mrazu a sbalí se do malinkého válečku.
      - sdílení věcí. Jednoznačně dobrá věc, pokud je třeba nést více výbavy používané více lidmi (delší treky, horší počasí). Jeden bere vaření, druhý třeba stanové tyčky, je zbytečné nosit každý databanku, kabely, nabíječku atd.
      - batoh: souhlas, že na výlety, kam stačí věci 10l městského batůžku, to nemá smysl řešit. Na delší treky je dobrý batoh jasná výhoda - pohodlněji přilne na záda, člověk se méně potí (odvětrání), v náročném terénu na zádech neposkakuje, člověk není otlačený, pokud je batoh těžší, v oblastech s horší dostupností vody je velká výhoda vak umístěný uvnitř batohu v kapse na zádové stěně (je velký rozdíl v těžišti, jestli máš třeba 3kg vody u torza nebo ve vnějších kapsách batohu)
      - vodní filtr: žádný filtr nezvládne viry. Ale každý dobrý filtr zvládne bakterie, prvoky a zákal. Neváží nic a je malinký, takže jako záložní řešení pro případ nutnosti pít ne perfektně čistou vodu je to rozhodně účinná pomoc proti zvracení a nevolnosti.
      Atd.