Uszczelka taka ma być 1cylinder blisko pompy małe otwory ,czym dalej od pompy to coraz większe...przeloty.Inaczej 1 cylinder byłby przechłodzony a ostatni przegrzany.Tyle w temacie.
Waldku zobacz jak wygląda dobra uszczelka głowicy dla tego silnika np. Elring. Ona też ma małe dziurki w kanałach wodnych, a nie fasolki. Ktoś mądrzejszy od Ciebie zaprojektował cyrkulację cieczy w tym silniku zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy przed zdjęciem czapki z silnika sprawdziłeś, czy otwiera się całkowicie termostat i dla jakiej temp w układzie chłodzenia? Czy sprawdziłeś na jakim składzie mieszanki paliwowej silnik pracuje? Na ubogiej mieszance silnik będzie się bardzo przegrzewał. Tak się może przegrzać, że aż stopi świece zapłonowe. Jaki kolor mają izolatory centralnej elektrody świec zapłonowych? Ten silniczek nie jest zaprojektowany do takiej pracy w zamkniętym izolowanym pudle! Olej też się przegrzewa, bo misa olejowa nie jest schładzana przepływem powietrza.
Waldziu czyta komentarze ale ich nie analizuje. Pisałem nie raz żeby sprawdził korekty krótko i dlugoterminowe. A on tylko się cieszył że silnik ruszył na ziemnym pomimo tego że niskie ciśnienie w sieci.
W sumie napisałeś wszystko co chciałem powiedzieć. Olej to nie problem, wymiennik można zapiąć pod filtr i podpiąć pod resztę układu chłodzenia. Kolor świec, pomiar sprężania a nie od razu rozbiórka, trochę za mało diagnostyki. Mieszanka jest istotna, ale ten silnik pracuje w dość stałym obciążeniu więc jak seryjny ECU złapie moment 14.7 na wąskiej sondzie to będzie sobie tam pracował, nawet jeśli to będzie korekta 20% to i tak motor jest jakby statycznie obciążany więc sterownik nadąży z korektą.
Identyczne odniosłem wrażenie, ale nie będę się kopał z koniem. Chciałem podpowiedzieć mu w jaki sposób zmniejszyć zużycie paliwa jednocześnie zwiększając moc cieplną, ale on nie wie w ogóle o co chodzi w mieszance paliwo-powietrze, stwierdził, że taka moc cieplna mu wystarczy, a faktycznie boi się dotknąć tematu. Jednakże źle chłopu nie życzę, niech mu się wiedzie jak najlepiej.
Nie są pozatykane to tak.musi być chodzi o regolowanie przepływu płynów i żeby była odpowiednia temperatura i przedewszystkim równa na każdym cylindrze. Ale to chodzi o zapewnienie odpowiedniej temperaturu dla silnika będącego w ruchu. Wszystkie uszczelki mają takie otworki o różnych średnicach dla każdego cylindra inaczej anrzedowka.ma też inaczej wykonane otworki. Ale zastanawia mnie czy zmiana średnicy dla silnika który pracuje stacjonarnie czy można powiększyć otworki i czy coś tzmieni na plus czy na minus a może wystarczyło by powiększyć ale nieznacznie. Ale najważniejsze czy temperatura płynu chłodzącego była wyższa niż powinna czy była w normie.
Może przy okazji warto było by odprężyć silnik. Z tego co wiem silniki w kogeneratorach gazowych mają mniejszy stopień sprężania. Wtedy może pracować na bardziej ubogiej mieszance.
Mogłeś sprawdzić stopień sprężania za nim sciagles czapkę,daj głowicę do splanowania i dotrzyj sobie zawory od razu, i dodaj chłodnice oleju i będzie git:)
Tylko jak będziesz to robic to zwróć uwagę które uszczelniacze masz. Bo były 2 rodzaje. Wersja z łezkowatymi końcówkami prowadnic to temat nieosiągalny w PL.
Wywalic termostat i mały obieg z duzym sprzęgnąc za pomocą elektrozaworu, ktory pelnil by role termostatu. Wtedy mozna odbierać moc cieplna wg dowolnego algorytmu.
Proponował bym zmienienie tego bandażu na kolektorze na heatshield-a bo jak to nasiąknie olejem albo benzyną to nie bedzie wesoło a poza tym ciekawy projekt , mozna jeszcze spróbowac koniec wydechu do jakiejs beczki z wodą wsadzić zeby uciszyc wydech tak jak w marynizacji silników
Myślałem ze przy kupnie silnika na taka przeróbkę rozkręciłeś go zanim zrobiłeś kogenerator .Z tego co widać to w środku zimy mogło dojść do awarii swoją drogą niezły magik dał taką uszczelkę 😉😉
Podcisnienie sie wytwarza na poczatku bo pompa plynu chlodzacego pcha go do silnika,potem jak sie nagrzeje plyn sie rozszerza i sie wyrownuje z czasem .jak by sie przedostawaly spaliny mialbys gejzer w zbiorniczku i by bulgotalo jak szalone wyciskalo plyn.
Dlaczego ta uszczelka zeszła jak mokra szmata, przecież powinna być wręcz przyklejona do bloku lub głowicy... Obstawiam też że głowica nie była dobrze przykręcona..
Cześć. Wygląda że termostat nie otwiera się. Sprawdzałeś czy rury chłodnicy obie robiły się ciepłe? Wyjmij termostat i sprawdź w gotującej wodzie. A druga sprawa to może ciągły przepływ spalin przez uszczelkę egr rozgrzewał mocno część głowicy i płyn zaczynał się gotować zanim termostat zdarzył się otworzyć. Pozdtawiam
mówiłem ci kiedyś że nie wiem czy to dobry pomysł z tym silnikiem z matiza,, kupiłem kiedyś synowi matiza na dojazd do szkoły i też mieliśmy z nim podobny problem ciągle się przegrzewał i problem z głowicą aż pewnego razu się zatarł ,,,, oby ci sie to nie przytrafiło,,,
A mnie właśnie zastanawia skąd wybór właśnie takiego silnika . Co się okazuje jednak jest do zadziubania . A jakby wsadził coś mocniejszego ? Spalanie by nie spadło przypadkiem ??
Sprawdz w jakim stanie są zawory i prowadnice zawowów a przynajmniej wymień uszczelniacze na trzonkch zaworowych i szczelność głowicy.zalej głowicę wodą i dmuchnij sprężonym powietrzem w kanały wlotowe i wydechowe czy są szczelne zawory i czy nie ma pęknięć w kanałach wydechowych
Zgadza się. Jak da się nieedukowanego klienta zmatolić, to i zwykłą paroizolacyjną żółtą folię można sprzedać "dużo drożej" od takiej samej, tyle, że przezroczystej lub czarnej budowlanej. Ja się da sprzedać "dużo drożej", to czemu ma być taniej?
Witam, proponuję wymienić ten silnik z Daewoo Matiza na silnik z Opla Corsy B lub C 1.0 12v , silnik będzie na pewno mniej awaryjny ( wystarczy dodatkowo zaślepić EGR )
@@ZeptoBoxpl to może by pomyśleć o wytwornicy wodoru i zamiast prąd z paneli pchać za grosze energetyce wytwarzać wodór l ładować go latem w jakiś zbiornik? Tak se kombinuje.
stopiony plastik, kable ledwo żywe nad wydechem. silniczek miał ciepło. A nie jest to silnik stacjonarny tylko do montażu w prawie otwartej obudowie i do jazdy , czyli coś na niego dmucha w czasie pracy. A w tej skrzynce słabo.
A termostat wymieniłes? Nie wiem po co zrzucales głowice ,ob razu widac ze to nie uszczelka nawet bym ci to powiedzial bez tego ustrojstwa do wykrywania CO². Kupe zbednej nikomu niepotrzebnej roboty. Głowica tez nie bo efekt byłby taki jak przy uszczelvce wyrzucanie płynu...
Może ten wymiennik ciepła masz za mało wydajny i silnik produkuje więcej ciepła niż on potrafi przekazać do CO. Albo jak masz pozatykane kanały wodne w silniku zapchało wymiennik
Dzięki - już zawiozłem do fachowca. Wina jest tych małych dziurek w uszczelce. Tam się w płynie chłodniczym wytrąciły takie płatki które skutecznie zakleiły te dziurki...
@@ZeptoBoxpl Pierwsze słyszę. Zapewne się coś tam z czasem krystalizuje, ale nie w stopni, aby doprowadzić do awarii. Uszczelka wygląda na filmie tak, jakby nie była dedykowana do bloku - nie ma otworów tam, gdzie kanały ma blok i głowica...
@@tomiSKA648 jakie jest ciśnieni spalin a jakie płynu jak się silnik nagrzeje bo płynu ok 1 bara a spaliny może 0,3 to spaliny pójdą do płynu czy na odwrót ?
Zetnij końcówkę kolektora ssącego która zaślepia kanał wodny w głowicy. Tam najczęściej kruszy się kolektor i zaczyna uciekać płyn . Trzeba dorobic stalową zaślepkę.
Uszczelka taka ma być 1cylinder blisko pompy małe otwory ,czym dalej od pompy to coraz większe...przeloty.Inaczej 1 cylinder byłby przechłodzony a ostatni przegrzany.Tyle w temacie.
Waldku zobacz jak wygląda dobra uszczelka głowicy dla tego silnika np. Elring. Ona też ma małe dziurki w kanałach wodnych, a nie fasolki. Ktoś mądrzejszy od Ciebie zaprojektował cyrkulację cieczy w tym silniku zgodnie z jego przeznaczeniem.
Czy przed zdjęciem czapki z silnika sprawdziłeś, czy otwiera się całkowicie termostat i dla jakiej temp w układzie chłodzenia?
Czy sprawdziłeś na jakim składzie mieszanki paliwowej silnik pracuje? Na ubogiej mieszance silnik będzie się bardzo przegrzewał. Tak się może przegrzać, że aż stopi świece zapłonowe.
Jaki kolor mają izolatory centralnej elektrody świec zapłonowych?
Ten silniczek nie jest zaprojektowany do takiej pracy w zamkniętym izolowanym pudle!
Olej też się przegrzewa, bo misa olejowa nie jest schładzana przepływem powietrza.
Waldziu czyta komentarze ale ich nie analizuje. Pisałem nie raz żeby sprawdził korekty krótko i dlugoterminowe. A on tylko się cieszył że silnik ruszył na ziemnym pomimo tego że niskie ciśnienie w sieci.
W sumie napisałeś wszystko co chciałem powiedzieć. Olej to nie problem, wymiennik można zapiąć pod filtr i podpiąć pod resztę układu chłodzenia. Kolor świec, pomiar sprężania a nie od razu rozbiórka, trochę za mało diagnostyki.
Mieszanka jest istotna, ale ten silnik pracuje w dość stałym obciążeniu więc jak seryjny ECU złapie moment 14.7 na wąskiej sondzie to będzie sobie tam pracował, nawet jeśli to będzie korekta 20% to i tak motor jest jakby statycznie obciążany więc sterownik nadąży z korektą.
Waldziu ma gdzieś komentarze, wskazówki i pytania :D pytałem go o zubożenie mieszanki i opóźnienie kąta zapłonu, ale też nie raczył odpowiedzieć.
Identyczne odniosłem wrażenie, ale nie będę się kopał z koniem. Chciałem podpowiedzieć mu w jaki sposób zmniejszyć zużycie paliwa jednocześnie zwiększając moc cieplną, ale on nie wie w ogóle o co chodzi w mieszance paliwo-powietrze, stwierdził, że taka moc cieplna mu wystarczy, a faktycznie boi się dotknąć tematu. Jednakże źle chłopu nie życzę, niech mu się wiedzie jak najlepiej.
Otwory w uszczelce są zrobione tak fabrycznie , bo muszą wymusić prawidłowy przepływ płynu przez całą głowice
Patrząc na zdjęcia w necie, możesz mieć rację
Nie są pozatykane to tak.musi być chodzi o regolowanie przepływu płynów i żeby była odpowiednia temperatura i przedewszystkim równa na każdym cylindrze. Ale to chodzi o zapewnienie odpowiedniej temperaturu dla silnika będącego w ruchu. Wszystkie uszczelki mają takie otworki o różnych średnicach dla każdego cylindra inaczej anrzedowka.ma też inaczej wykonane otworki. Ale zastanawia mnie czy zmiana średnicy dla silnika który pracuje stacjonarnie czy można powiększyć otworki i czy coś tzmieni na plus czy na minus a może wystarczyło by powiększyć ale nieznacznie. Ale najważniejsze czy temperatura płynu chłodzącego była wyższa niż powinna czy była w normie.
Dlaczego zdjąłeś głowicę pomimo negatywnego testu na obecność CO2 w płynie? Po co zatem był ten test?
4:03 tak się dmucha w balonik😂
Z chęcią bym zobaczył ten silnik u Profesora Chrisa :) Pozdro
Może przy okazji warto było by odprężyć silnik. Z tego co wiem silniki w kogeneratorach gazowych mają mniejszy stopień sprężania. Wtedy może pracować na bardziej ubogiej mieszance.
chciałem pomóc WALDKIEWI w tej kwestii, ale gość nie czai zbytnio co się dzieje z temperaturą spalin przy zubożeniu mieszanki do afr'u 16-17
Niestety ale Waldi ma znikomą wiedzę na temat silników. AFR ...to już za dużo dla niego. Kont wyprzedzenia, spalanie stukowe, okno lambda...abstrakcja
Mogłeś sprawdzić stopień sprężania za nim sciagles czapkę,daj głowicę do splanowania i dotrzyj sobie zawory od razu, i dodaj chłodnice oleju i będzie git:)
Tylko jak będziesz to robic to zwróć uwagę które uszczelniacze masz. Bo były 2 rodzaje. Wersja z łezkowatymi końcówkami prowadnic to temat nieosiągalny w PL.
@@diodadioda ja ogarnę:)
Ten kabel od czujnika stukowego owiń izolacją termo izolacyjna
Do ciągłej pracy nie montowałbym termostatu , tu komora nie ma przewiewu jak w zwykłym samochodzie ale moze się myle.
Ale silnik nie osiągał by prawidłowych parametrów pracy bo by był niedogrzany...
Wywalic termostat i mały obieg z duzym sprzęgnąc za pomocą elektrozaworu, ktory pelnil by role termostatu. Wtedy mozna odbierać moc cieplna wg dowolnego algorytmu.
Proponował bym zmienienie tego bandażu na kolektorze na heatshield-a bo jak to nasiąknie olejem albo benzyną to nie bedzie wesoło a poza tym ciekawy projekt , mozna jeszcze spróbowac koniec wydechu do jakiejs beczki z wodą wsadzić zeby uciszyc wydech tak jak w marynizacji silników
Witam,
Jakbyś zastosował instalację || generacji to można silnik odpalać od razu z gazu.
Pozdrawiam 👍
Tylko że on chodzi na gazie zimnym nie na LPG....
Myślałem ze przy kupnie silnika na taka przeróbkę rozkręciłeś go zanim zrobiłeś kogenerator .Z tego co widać to w środku zimy mogło dojść do awarii swoją drogą niezły magik dał taką uszczelkę 😉😉
jaki to by miało sens robić remont przed sprawdzeniem czy on da radę teraz wie że to daję radę to może zrobić remont
@@owsiak6 a no taki by się nie rozleciał w połowie sezonu grzewczego
@@Panorama360.00 no i co że się rozleciał ma piec gazowy
Najlepszy by był silnik przemysłowy od wózka widłowego .
rurka fermentacyjna ...panie blondyn ....a nie gąsior
dokładnie :) gąsior to pojemnik szklany do ktorego wtyka sie korek z rurka
Waldku sam żeś gąsior 😂
Podcisnienie sie wytwarza na poczatku bo pompa plynu chlodzacego pcha go do silnika,potem jak sie nagrzeje plyn sie rozszerza i sie wyrownuje z czasem .jak by sie przedostawaly spaliny mialbys gejzer w zbiorniczku i by bulgotalo jak szalone wyciskalo plyn.
Witam i pozdrawiam.
Świetny projekt 🙂 Dodałbym chłodnice oleju pod filtr oleju silnik miałby lepszą termikę 🙂
ten test wcale niekoniecznie musi oznaczać problem z uszczelka pod glowica
Nie uczcie prowadzącego jak obsługiwać ten silnik, jak On ten silnik ,na na pamięć, nie jednokrotnie mówił że miał takie w autach "firmowych"
Dlaczego ta uszczelka zeszła jak mokra szmata, przecież powinna być wręcz przyklejona do bloku lub głowicy... Obstawiam też że głowica nie była dobrze przykręcona..
Mysle ze ten trzy cylindrowy gruchot to tu byla pomylka. Dlaczego nie cztero cylindrowy?
Cześć. Wygląda że termostat nie otwiera się. Sprawdzałeś czy rury chłodnicy obie robiły się ciepłe? Wyjmij termostat i sprawdź w gotującej wodzie. A druga sprawa to może ciągły przepływ spalin przez uszczelkę egr rozgrzewał mocno część głowicy i płyn zaczynał się gotować zanim termostat zdarzył się otworzyć.
Pozdtawiam
Sprawdź liniałem i szczelinomierzem czy głowica jest prosta. Nadmierny przepływ spalin przez wylot egr mógł ją wykrzywić
i co z projektem?
Czy twoj silnik posiada chlodnice oleju? bo wyglada na strasznie przygrzany.
mówiłem ci kiedyś że nie wiem czy to dobry pomysł z tym silnikiem z matiza,, kupiłem kiedyś synowi matiza na dojazd do szkoły i też mieliśmy z nim podobny problem ciągle się przegrzewał i problem z głowicą aż pewnego razu się zatarł ,,,, oby ci sie to nie przytrafiło,,,
Jakieś newsy co do pracy silnika ?? Po zrobieniu głowicy - śmiga wreszcie ?
A mnie właśnie zastanawia skąd wybór właśnie takiego silnika . Co się okazuje jednak jest do zadziubania . A jakby wsadził coś mocniejszego ? Spalanie by nie spadło przypadkiem ??
i przez tym wszystkim demontuje sie świece i ogląda ich kolor...
Przelicz w jakimś przybliżeniu godziny pracy tego silnika na kilometry, ile mógł przelecieć ten silnik jak by siedział w samochodzie?
Sprawdz w jakim stanie są zawory i prowadnice zawowów a przynajmniej wymień uszczelniacze na trzonkch zaworowych i szczelność głowicy.zalej głowicę wodą i dmuchnij sprężonym powietrzem w kanały wlotowe i wydechowe czy są szczelne zawory i czy nie ma pęknięć w kanałach wydechowych
A ja myślę że nie na darmo silnik stacjonarny jest dużo droższy od zwykłego samochodowego.
Zgadza się. Jak da się nieedukowanego klienta zmatolić, to i zwykłą paroizolacyjną żółtą folię można sprzedać "dużo drożej" od takiej samej, tyle, że przezroczystej lub czarnej budowlanej. Ja się da sprzedać "dużo drożej", to czemu ma być taniej?
Witam, proponuję wymienić ten silnik z Daewoo Matiza na silnik z Opla Corsy B lub C 1.0 12v , silnik będzie na pewno mniej awaryjny ( wystarczy dodatkowo zaślepić EGR )
Silniki z Matiza uchodzą za niezniszczalne .....a poza tym ma wiedzę jak to przerobic na gaz
Jeszcze raz napisze . Jak pod poprzednim odcinkiem . Masz uszkodzony reduktor i puszcza LPG do płynu chłodniczego. Wymiana uszczelki nic nie zmieni .
Ale ja nie mam reduktora LPG??? Mam pozatym tylko gaz ziemny a jego ciśnienie to zawrotne 0,03bara
Waldek pytanie czy taki silnik gadał by na wodorze?
@@krissto7213 bez problemu. Właśnie wystarczy czujnik spalania stukowego i ta cała elektronika do sterowania dawką gazu.
@@ZeptoBoxpl to może by pomyśleć o wytwornicy wodoru i zamiast prąd z paneli pchać za grosze energetyce wytwarzać wodór l ładować go latem w jakiś zbiornik? Tak se kombinuje.
silnik Matiza dużo pali jak na tą pojjemność dostałem w firmie nowego jako przedstawiciel handlowy palił na spokojnej trasie 10lit,,,
Łożysko napinacza z plasteliny
stopiony plastik, kable ledwo żywe nad wydechem. silniczek miał ciepło. A nie jest to silnik stacjonarny tylko do montażu w prawie otwartej obudowie i do jazdy , czyli coś na niego dmucha w czasie pracy. A w tej skrzynce słabo.
A termostat wymieniłes? Nie wiem po co zrzucales głowice ,ob razu widac ze to nie uszczelka nawet bym ci to powiedzial bez tego ustrojstwa do wykrywania CO². Kupe zbednej nikomu niepotrzebnej roboty. Głowica tez nie bo efekt byłby taki jak przy uszczelvce wyrzucanie płynu...
Może ten wymiennik ciepła masz za mało wydajny i silnik produkuje więcej ciepła niż on potrafi przekazać do CO. Albo jak masz pozatykane kanały wodne w silniku zapchało wymiennik
głowica moge sie zajac co do uszcelki kolega po nizej ma racje panie waldku
Dzięki - już zawiozłem do fachowca. Wina jest tych małych dziurek w uszczelce. Tam się w płynie chłodniczym wytrąciły takie płatki które skutecznie zakleiły te dziurki...
@@ZeptoBoxpl A skąd zanieczyszczenia z tych "płatków" w kompozycji płynu?
@@MinSziHo Wytrącają się z płynu chłodzącego który "przywiera" do ścian chłodzonych.
@@ZeptoBoxpl Pierwsze słyszę. Zapewne się coś tam z czasem krystalizuje, ale nie w stopni, aby doprowadzić do awarii. Uszczelka wygląda na filmie tak, jakby nie była dedykowana do bloku - nie ma otworów tam, gdzie kanały ma blok i głowica...
@@MinSziHo Wszystkie uszczelki tak mają. Poszukaj sobie na allegro to zobaczysz. Ja oczywiście to przerobię.
UPG :(
Może pękła głowica w kanale wydechowym ?
Nie możliwe spaliny by cislo przez zbiornik wyrownawczy
@@tomiSKA648 jakie jest ciśnieni spalin a jakie płynu jak się silnik nagrzeje bo płynu ok 1 bara a spaliny może 0,3 to spaliny pójdą do płynu czy na odwrót ?
Zawory białe od gazu ahh
Uszczelka
Zetnij końcówkę kolektora ssącego która zaślepia kanał wodny w głowicy. Tam najczęściej kruszy się kolektor i zaczyna uciekać płyn . Trzeba dorobic stalową zaślepkę.