Stanisław Wyspiański - Artysta Totalny
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 5 ก.พ. 2025
- Stanisław Wyspiański - Artysta Totalny
spotkanie przygotowała i prowadziła
Magdalena Laskowska
Kustosz Muzeum Stanisława Wyspiańskiego
w Muzeum Narodowym w Krakowie
zdjęcia, montaż, udźwiękowienie
Karol Kusz
muzyka
Maurice Ravell
Trois Beaux Oiseaux Du Paradis
wykonawcy
Cracow Singers
Lidia Sosnowska, Klaudia Czyszczoń
Katarzyna Freiwald, Karolina Borodziuk
Piotr Szewczyk, Karol Kusz
Michał Jan Barański, Łukasz Dziuba
miejsce realizacji nagrań
FORT 47 Łysa Góra
Euro-Projekt Spółka z o.o.
Podziękowania dla Pana Pawła Kalisza
za możliwość realizacji nagrania
realizator nagrania, miks i mastering
Karol Kusz
materiał wideo powstał w ramach projektu
Sztuka wolności - wolność sztuki. '22 '23 '24
koncepcja projektu
Katarzyna Freiwald
organizator
Fundacja Equinum
współpraca
Muzeum Narodowe w Krakowie
Służba Więzienna
Centra Kształcenia Ustawicznego przy Zakładach Karnych w:
Nowym Wiśniczu, Stargardzie, Płocku, Wronkach, Wojkowicach
Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.
Fundacja Equinum © 2023
Wspaniały wykład na temat sztuki Wyspiańskiego i świetnie podany przez panią kustosz.Rzadko możemy posłuchać języka polskiego,którym zrozumiale,fachowo mówi się twórczości artystycznej.Jestem fotografem i pochwalam również dobranie temperatury barwowej światła dla właściwego ukazania barw obrazów mistrza.Szczególnie dziękuję pani Magdalenie Laskowskiej za wnikliwą analizę dzieł Wyspiańskiego,Ireneusz
...polscy artyści są wspaniali. Świetnie że pokazujemy naszych artystów. Proszę o więcej. Promujmy, chwalmy się nimi bo jest co pokazywać. Sam jestem plastykiem i malarstwa uczyłem się
na naszych artystach.
Fajnie by było gdyby powstał cały cykl filmików poświęconych
Naszym Polskim artystom.pozdrawiam
dziękuję bardzo za ten materiał, super się słucha do rysowania! brakuje mi takich podcastów o polskich artystach na 'naszej' części youtube'a.
Piękny wykład! Bardzo Dziekuje! 💐
Dziękuję
Genialny artysta, bez wątpienia . Wyspiański uległ wtedy tej tendencji, czyli idealizowania przez polska inteligencję wsi, chłopskiego życia . Realne życie na wsi nie było takie jak na obrazach Wyspiańskiego , czy Malczewskiego . Wtedy wielu intelektualistów żeniło się z chłopkami, on też , ale życie na wsi było brutalne , charówa od świtu do nocy i często bieda, no i poza łóżkiem ci małżonkowie nie mieli o czym gadać, no bo chłopka to chłopka , a wykształcony , artysta np z Krakowa to intelektualnie nie ten sam lewel .
Biedny człowiek żona niczego warta.Byl bardzo chory ona nim się nie opiekowała.Mieszkanie było zawilgocone brudne zaniedbane.Byl chory na kile
Pomimo tego spłodził piękne dzieci i prace plastyczne które możemy oglądać do dziś.Teodora tylko wymagała od meza pieniędzy i pracy .Dziękuję za wykład.
Dobra robota .To jest bardzo potrzebne .Może też Weit Stoss ,zwany Witem Stwoszem? Pozdrawiam
nie Weit Stoss zwany Witem Stwoszem ale Wiech Smakosz znany jako Kufel podobnie jak Hans Kloss zwany Jankiem czyli tajemniczy J 23
Nie Weit Stoss , tylko Veit Stoß. Ty Marcinie, co uczy Marcina , a sam……. wiadomo co
@@marcinkowskimariusz7787👍🤣🤣🤣🤣🤣👍
Mucha był pierwszy i on wygrał wyścig o palmę pierwszeństwa. Wyspiański i cała reszta poszła za liderem. Polacy nie mieli wówczas pomysłu jak znowelizować sztukę i cierpimy na tę chorobę do dziś. Teraz sztuka to paraliż mózgowy i każdy może być artystą nawet kot i pies. Sztuka umarła bezpowrotnie. Amen!
Amen oznacza niech tak będzie
Pomijając to "amen", nie sposób się nie zgodzić z sednem tej opinii.
Mam wrażenie że pani przedstawiająca malarza była bardzo zestresowana 😊
Chorował na syfilis, zaraził się prawdopodobnie w Paryżu. Żonie był wierny, pewnie dlatego że ją kochał ale też może dlatego, że wiedział, że zaraża , czy zaraził żonę nie wiem.
Nie, żony nie zaraził!. Czy ją kochał? Myślę że nie! Ożenił się z nią na fali popularnej chłopomanii. Nie miał z nią dobrego życia,a to że rodziły się dzieci ,niczego nie dowodzi. Kobietą była straszną! Miotłą przeganiała odwiedzających St. Wysp. artystów! Była pośmiewiskiem Krakowa i oczywiście zdradzała męża!
@@baha430Zgadza się , wtedy wśród polskich intelektualistów panowała chlopomania. A jesteś pewien, że żony nie zaraził? To raczej niemożliwe, bo kiła jest zaraźliwa, a z nią spał, bo mieli dzieci. Po jego śmierci to się jego wdową mało kto interesował i nie ma chyba dokumentów o przebiegu jej dalszego życia , badań, czy testów na kiłę. Niektórzy wtedy z kiłą żyli dłużej, inni krócej, tak jak to bywa i z innymi chorobami.
@@baha430a skąd wiesz, że jej nie zaraził? Robiłeś jej test, badanie krwi? A poza tym, to byłeś materacem w ich sypialni.
ARTYSTA TOTALNY z WYPADKIEM PRZY PRACY w postaci 'Wesela'. Po jaką nagłą śmierć było pisać utwór tak CZARNY w takim czasie?! I po kiego grzyba było pokazywać w jego finale to, co zostało w nim pokazane?! MIAŁEŚ CHAMIE ZŁOTY RÓG!... a został ci się jeno sznur. ♍
żona jego Teodora Teofila Pytko. Prosta chłopka, urodzona we wsi Konary pod Tarnowem. Dlaczego Pani mówiąca nazywa ją Teofilą a nie Teodorą jak we wszystkich innych biografiach ? Czy jest ku temu powód ?
Dat is nou een vooruit gang, van TH-cam moet je het hebben, nog niet eens een vertaling op talen kunnen zij voor elkaar krijgen ,wat een armoede @TH-cam doe die vertalingen nou eens beter ,alvast dank
3 lata przed śmiercią nie byl w pelni sił!!!!!!!
Teofila to drugie imię Teodory Wyspiańskiej.