Co to jest "dwell time" w broni automatycznej o napędzie gazowym?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 41

  • @stefan.r9089
    @stefan.r9089 9 หลายเดือนก่อน +20

    Ględzenie i nudziarstwo to mój ulubiony format na tym kanale.

    • @wesoydyzio9448
      @wesoydyzio9448 8 หลายเดือนก่อน +1

      Ale oglądasz, czyli się podoba :)

  • @1515danny1515
    @1515danny1515 9 หลายเดือนก่อน +1

    Dobrze wykombinowali konstruktorzy z IWI dając system Mid-length do Ziona Z-15 z lufa 12.5 cala :) Ideolo pod tłumik ;)

  • @_50g
    @_50g 9 หลายเดือนก่อน +4

    Jak nigdy nie komentuje to teraz napiszę - dzięki za ciekawy materiał, oby więcej podobnych.

  • @maciejluczkiewicz
    @maciejluczkiewicz 9 หลายเดือนก่อน +1

    Fajnie wyjaśnione! Ciekawy materiał

  • @lucjuszchabiera2373
    @lucjuszchabiera2373 9 หลายเดือนก่อน +1

    Ciekawy odcinek. Ciekawy kanal. Kciuk leci w gore

  • @matthiusix
    @matthiusix 9 หลายเดือนก่อน +1

    Silny impuls ciśnieniowy może doprowadzić do pęknięcia trzonu zamka. Zazwyczaj pęknięcie pojawia się przy otworze na kołek sterujący (cam pin). Warto zwracać na to uwagę podczas czyszczenia.
    Niedługo będę kombinować z regulacją systemu gazowego w AR-308 (SR-25). Lada dzień ma wjechać nowa lufa. Mam już do niej regulowany blok gazowy. Zastanawiam się jeszcze nad buforem, a konkretnie doborem sprężyny do połączonej masy suwadła i bufora.

  • @jarom6894
    @jarom6894 9 หลายเดือนก่อน +1

    Teraz już wiem, dlaczego buffer nazywamy bufferem :-)

  • @krzysztofbazewicz2504
    @krzysztofbazewicz2504 9 หลายเดือนก่อน

    A kiedy coś o noszeniu? Wspaniała i słuszna inicjatywa z tą serią-chce się więcej ;)

  • @bartoszobejko3540
    @bartoszobejko3540 9 หลายเดือนก่อน +3

    Bardzo długo czekałem na poruszenie tego tematu ponieważ posiadam ar15 RRA 18" z systemem gazowym carabine i muszę przyznać że działa bardzo kulturalnie dla tego nie rozumiem tych wszystkich zależności. Teoretyczne w moim ar mógłby być nawet nie midl a riflel. Na amerykańskich forach wyczytałem że w tym przypadku najlepiej zaufać producentowi(zwłaszcza jak jest ceniony ) Producentem mojej jest Wilson arms lufa precyzyjna ze stali nierdzewnej a sam karabin niesamowicie celny co potwierdzili. zawodnicy długodystansowi nie zauważając zmniejszonej kultury pracy karabinka. Mój drugi ar ma lufę 14" i system gazowy midl "kopie" dużo bardziej i nie jest to budżetowy karabinek. Dlatego w tym temacie uważam że trzeba brać pod uwagę również wszystkie inne czynniki wpływające na całą pracę karabinka. Dziękuję za podjęcie tego tematu.

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  9 หลายเดือนก่อน +1

      Problem jest tak naprawdę do rozłożenia na akademicki, 4-godzinny wykład, bo jakby chcieć rozbić to na atomy to mamy jeszcze masę samej broni, masę suwadła (wszak występują ciężkie i lekkie wersje), ciężar pocisku strzelanej amunicji, typ zastosowanej kolby, zastosowane urządzenie wylotowe, sposób chwytu i jeszcze pewnie tuzin czynników które wpływają na wrażenie odrzutu (tzw. perceived recoil). No właśnie - wrażenie, czyli coś skrajnie subiektywnego. Także ten...

    • @bialek001
      @bialek001 9 หลายเดือนก่อน +1

      Może Pan Majfrend składał to z części które już miał, a jedynym nowym elementem była lufa, więc tylko tutaj mógł coś zmienić i zmienił średnicę otworu gazowego.

  • @teatrjaracza7938
    @teatrjaracza7938 9 หลายเดือนก่อน +1

    Zdecydowanie jakaś forma pierścienia była by najbezpieczniejsza.
    P.S. znam jeden fabryczny przypadek spawania do lufy. jest nim wojenna Pepeszka. Osłona lufy była przyspawana na końcu lufy. Ale còż w ZSRR wszystko było możliwe.

  • @tadeuszniedzwiecki4148
    @tadeuszniedzwiecki4148 9 หลายเดือนก่อน +1

    Ciekawym byłoby sprawdzić czy producent dłuższej lufy nie zastosował mniejszego otworu gazowego
    Pozdrawiam

  • @Oculi_tui_vitare
    @Oculi_tui_vitare 9 หลายเดือนก่อน +1

    W temacie tych podkładek do urządzenia wylotowego które stosowałeś. Jaka to była firma ? Jak sądzisz - czy opcja z mocowaniem tłumika na tych podkładkach może pozwolić na w pewnym sensie użycie tłumika jako stroika wibracji lufy ? Czyli: dobieramy amunicję która lata możliwie równo jeśli chodzi o prędkość, a następnie testując różne podkładki ustawić tak wibracje lufy żeby możliwie zagęścić rozrzut.

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  9 หลายเดือนก่อน

      W sensie, że podkładką regulujesz to ramię, na którym buja się na końcu lufy masa w postaci tłumika, żeby nie ruszać już naważek? Prawdę mówiąc, nie przyszło mi to do głowy, ale skoro broń typowo sportową stroi się ciężarkami, to może i by to zadziałało...

    • @Oculi_tui_vitare
      @Oculi_tui_vitare 9 หลายเดือนก่อน

      @@CynaOlow Do broni sportowej dalekodystansowej na końcu lufy robi się kilka cm gwintu po wierzchu i na to nakładają ciężarek w postaci nakrętki którą można przesuwać na długości liku milimetrów i blokować w tej pozycji.

  • @Dabalwwy
    @Dabalwwy 9 หลายเดือนก่อน

    Może material o wadze buffera i dobieraniu sprzezyny i buffera

  • @jarosawgasiorowski7544
    @jarosawgasiorowski7544 9 หลายเดือนก่อน

    Długość carbain daje nam możliwość założenia systemu tłokowego dostępnego w sieci.

  • @MrKaaamooo
    @MrKaaamooo 9 หลายเดือนก่อน

    A czy po prostu nie można by zastosować grubszej rurki gazowej? Z fizycznego punktu widzenia to też obniżyło by ciśnienie i szybkość gazów które wydobywają się przez okno wyrzutowe i rączkę przeładowania oczywiście dobrać tak aby broń nadal mogła poprawnie działać, a nie walić gazami po twarzy. Zbieram na broń i zastanawiam się jak wyeliminować ten problem z takiej konstrukcji, a chciałbym do tego tłumik. Jak na razie przekonuje mnie konstrukcja tłokowa. (PWS)

  • @gregorkoszaka3349
    @gregorkoszaka3349 9 หลายเดือนก่อน

    👍🏻

  • @MM-mv5px
    @MM-mv5px 3 หลายเดือนก่อน

    Jak zawsze rzeczowo bez zbędnego pier...a

  • @MaciejM666
    @MaciejM666 9 หลายเดือนก่อน

    Holibka ! A mam Mossberga MMR 223 rem, właśnie w systemie Carbine... Lufa 16,5 '' . Działa... Ale jakie jest ryzyko ?

  • @gabrielcwik146
    @gabrielcwik146 9 หลายเดือนก่อน

    Michał, zatem czy opcja skrócenia lufy z 18” na 14.5” w CQA wymaga dodatkowo zmiany średnicy otworu bocznego w lufie ?

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  9 หลายเดือนก่อน +1

      Mi wszystko wskazuje, że nie, ale nie mam pewności, dlatego chciałbym wziąć do ręki taki karabinek 18" i czynię ku temu odpowiednie uzgodnienia ;) W skrajnym przypadku otwór ma zmniejszoną średnicę i można myśleć o jego rozwierceniu - aczkolwiek wszystko mi wskazuje na to, że tam niewiele zostało zmienione i karabin z efektu uboznego mocniej dmucha w komorę i tyle. Dam znać jak potwierdzę/zaprzeczę

  • @szymon044
    @szymon044 9 หลายเดือนก่อน

    A co z serią u EDC?

  • @ukaszziel8006
    @ukaszziel8006 9 หลายเดือนก่อน

    👍🦾

  • @teatrjaracza7938
    @teatrjaracza7938 9 หลายเดือนก่อน +3

    Fajny merytoryczny materiał. Ale autor popełnił mały bład
    Lufę się nie spawa . Spawy podczas stygnięcia się kurczą. Co może spowodować wygięcie lufy. A to w skrajnym przypadku może się skończyć kalectwem. Lufy się lutuje. Na twardo lub na miękko. Dawno temu do sztuceròw myśliwskich montowano lufy od CKM a otwòr zasłaniało się pierścieniem z bączkiem.

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  9 หลายเดือนก่อน +5

      Skrót myślowy - oczywiscie nie miałem na myśli spawania tego elektrodą, ale postawienie "kropki" lutospawaniem (drut CuAl w osłonie gazu mig/tig). Aczkolwiek pomysł zasłonięcia otworu obejmą czy to z bloku gazowego czy jskąkolwiek inną, chyba lepszy

  • @adamswidwa2055
    @adamswidwa2055 9 หลายเดือนก่อน

    Piąty

  • @1kcal915
    @1kcal915 8 หลายเดือนก่อน

    Tak, ale Nie, Nie, Nie. Dlaczego jeśli pojawia się dynamika gazów ludzie widzą smoki i don Kiszota walczącego z nimi, zamiast z wiatrakami. Powiedział bym, że im krótszy system gazowy tym lepszy, ponieważ więcej gazu będzie napędzać pocisk i znacznie mniej będzie wypełniać system gazowy. Środowisko strzeleckie lubi się wręcz egzaltować ziarnem, stopami. Wyraźnie świat antyczny jest wciąż w modzie, bo zanim ziarno trojańskie przeszło do imperialnego systemu, to służyło dobrze w Rzymie i za pewne przed nim. Takie podejście, zapatrzenie w historię nie pozwala widzieć oczywistości w działaniu tego systemu gazowego. "Dwell" ma pewnie określać czas bytowania pocisku w lufie. Jest to poprawna nazwa jeśli patrzy się na to co się dzieje w lufie, ale zupełnie niepoprawna, jeśli chodzi o to co się dzieje w systemie gazowym. Poprawna nazwa po naszemu, to czas narastania ciśnienia w systemie gazowym. Ten drugi czas jest nieistotny ze względu na działanie i całkowicie pomijalny, jeśli chodzi o czas. Ważne, aby to zrozumieć, nic się nie zadzieje, aż pocisk nie opuści lufy, a nawet i przez dość "długi" czas po tym. Co ja piszę... Czytać dalej.
    Ciśnienie w lufie musi spaść do takiego poziomu, że napór denka łuski na zamek na tyle się zmniejszy, że ciśnienie w systemie gazowym będzie mogło wykonać pracę przekręcenia rygla i otwarcia zamka. Dalej powinno być go na tyle aby starczyło na osunięcia rygla, tak aby była możliwość przeładowania. Energię jaką na to potrzeba łatwo wyliczyć z ugięcia sprężyny. Klucz gazowy nie zabezpiecza systemu przez zsunięcie się z rurki. Głównym zabezpieczeniem jest przeciek gazu pomiędzy rurką, a kluczem. Myśleć prosto, nie zakrętami i pisać do domu kiedy trzeba ;)

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  8 หลายเดือนก่อน

      Dzięki za cenną uwagę co do redukcji naporu na dno łuski i czoło zamka, powinienem był się o tym zająknąć, natomiast nie bardzo mogę się zgodzić z tezą, że superkrótki system to jest to, czego potrzebujemy. To znaczy jestem sobie w stanie wyobrazić jakąś teoretyczną kombinację, w której być moze byłoby to korzystne, ale z punktu widzenia praktyki taki krótki impuls o bardzo stromym zboczu narastania i opadania (no bo nie mamy funkcji tłumiącej w objętości "pasożytniczego" zbiornika w postaci rur) w platformie AR-15 to nic dobrego. Raz, że ta pojemnośc układu daje nam elastyczność w postaci dodatkowego marginesu czasu, w którym działa impuls. Dwa, stromy skok impulsu spowoduje, że broń będzie pracować nieprzyjemnie i szybciej zużywać części. Oczywiście, możnaby pomyśleć, zeby taki system precyzyjnie zestroić przekrojem portu gazowego i długościami lufy przed i za portem liczonymi na milimetry ale to recepta na kapryśną broń, która będzie pracować fajnie z jedną naważką i pociskiem. Platforma AR nie ma problemu deficytu gazu, nawet ta moja .300 z subsonicem nie jest jakimś trudnym zadaniem jeśli chodzi o poprawne zestrojenie. O implikacjach w oczywisty sposób mnie (i znacznej części oglądających, ale nie wszystkich :) nie dotyczących w postac szybkostrzelności (tej teoretycznej) w ogniu ciągłym już nie wspomnę. Na koniec dnia jak chcemy mieć najkrótszy na świecie system gazowy, to...trzeba sobie kupić coś na krótkim skoku tłoka ;) ale tu też będzie "tak, ale nie" bo przecież mamy w systemie "opóźniacz" i to nie jeden...

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  8 หลายเดือนก่อน

      edit/dodatek - dla jasności, ja nie uważam, żeby wydłużanie systemu gazowego było panaceum na rozmaite bolączki platformy. Nawet z miesiąc temu naigrywałem się w sekcji komentarzy z wynalazku w postaci "cewki" namotanej wokół lufy sztucznie wydłużoną rurą gazową. Do dziś nie wiem, co twórcy mieli na myśli.

    • @1kcal915
      @1kcal915 8 หลายเดือนก่อน

      Nie zyskujemy na czasie. Pojemność układu to strata. Ważne są gazy w zamku, to jest pojemność "skokowa" tego silnika napędzającego automatykę. Pojemność samej rurki będzie mała w porównaniu z pojemnością zamka. Stromość impulsu ciśnienia zależy od średnicy portu gazowego i pojemności systemu. Pierwszym regulatorem ciśnienia jest przedmuch na kluczu, drugim głębokość wpuszczenia rurki w klucz gazowy. I tak, dobrze myślisz o zestrojeniu portu. Każda broń jest kapryśna, bo strzelcy wymagają od niej nie wiadomo czego. była projektowana na 5,56x45 NATO i ma strzelać poprawnie z odmian amunicji wojskowej. Przy dziwnych 223 REM ma prawo być chimeryczna, chyba że ją do niej dostroisz. Różne długości systemów gazowych wynikają z technologicznego lenistwa. Mają tej samej średnicy otwory i przekroje gazowe, ponieważ nie chce się tego zmieniać. Otwór dobrany jest tak. aby całość działała na najdłuższym systemie, jak i najkrótszym, przy czym "najlepiej" będzie działać po środku. Średnica portu została ustalona podczas prób z pierwszymi egzemplarzami broni i taka już pozostała. Jeśli komuś szarpie to niech go zdławi, to jak mnożenie przez stałą.
      Z krótkim skokiem tłoka są ciekawsze, a to ze względu na możliwość "łatwego" zestrojenia automatyki do działania z dużo słabszą amunicją niż przewiduje norma. I można to zrobić bez zgody i papierów od FIFA i UEFA. Systemy DI są jakie są, pod amunicję jaka jest.

  • @antonixyz8575
    @antonixyz8575 9 หลายเดือนก่อน

    Jaki to kolimator?

  • @pawekrzeminski4133
    @pawekrzeminski4133 9 หลายเดือนก่อน

    👍

  • @adrianhubert935
    @adrianhubert935 9 หลายเดือนก่อน

    Co to za celownik?

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  9 หลายเดือนก่อน

      Paragon 4x24

    • @adrianhubert935
      @adrianhubert935 9 หลายเดือนก่อน

      @@CynaOlow próbowałeś kiedyś do kolimatora założyć nasadkę nokto? Przydał by mi się taki zestaw ale nie wiem czy to w ogóle możliwe. Ewentualnie termo.

  • @michuxota7147
    @michuxota7147 9 หลายเดือนก่อน

    👍