Nigdy więcej połamanych gwintowników! Wygniatak firmy Dormer!

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ส.ค. 2024
  • Zapraszam do polubienia na FB mojego funpage: Operator CNC 2.0 oraz Instagram: operator_cnc_2_0
    Siema ! Tym razem pragnę Wam pokazać zalety używania wygniataka ;) To może być Wasz koniec z połamanymi gwintownikami! Jeden rodzaj narzędzia do gwintów przelotowych oraz nieprzelotowych. Dzięki zastosowaniu tego typu narzędzi uzyskujemy obróbkę bezwiórową ;)
    Dziękuje za poświęcony czas!
    Gdybyście chcieli nabyć taki wygniatak proszę się kontaktować z Panem Tomaszem: 504317954
    Hubert, spoczywaj w pokoju ;( [*]
    www.fns.com.pl
    Zapraszamy do współpracy ;)

ความคิดเห็น • 45

  • @TheAnarchyOficial
    @TheAnarchyOficial 4 ปีที่แล้ว +12

    Kto nigdy nie gwintował na roślinnym z marketu niech pierwszy rzuci gwintownikiem o maszynę xx

  • @TME841
    @TME841 3 ปีที่แล้ว +2

    wbrew pozorom olej roślinny (najlepszy jest rzepakowy) jest b. dobry do gwintowania. ma wady w postaci zasychania podczas dłuższego składowania i trudno się go usuwa z detalu, ciężko jest detal odtłuścić. uwaga na gwinty wygniatane. nie wszędzie można je zamiennie stosować za gwinty skrawane np. nie można ich stosowac w przemyśle spożywczym i lotnictwie... pozdrawiam doradca techniczny Fanar.

    • @slawasii
      @slawasii 3 ปีที่แล้ว

      W spożywce bakterie, a co w lotnictwie?

    • @Unplazu
      @Unplazu 3 ปีที่แล้ว

      @@slawasii może masa?
      Bardziej żart niż serio

  • @MrGleboslaw
    @MrGleboslaw 4 ปีที่แล้ว +2

    Aż mnie przekonałeś do testu, co prawda piszemy u nas programy na gniotowniki tylko w aluminium i miedzi, za to w poniedziałek zrobię test dla C45 i AISI 304 ;)

    • @KacperDureckiDWJ
      @KacperDureckiDWJ  4 ปีที่แล้ว

      hehe ;d idzie jak burza ;) Dzięki za komentarz ! Pozdro!

  • @kamelcrono9246
    @kamelcrono9246 4 ปีที่แล้ว +2

    Polecam gniotowniki w chłodzeniem wewnętrznym. Szczególnie przy stopach aluminiowych potrafią przyśpieszyć produkcję.

  • @qualified_monkey8813
    @qualified_monkey8813 4 ปีที่แล้ว +3

    Wygniataki są dobre do miększych materiałów, do około 35HRC, wytrzymują dłużej i tworzą lepsze gwinty od zwyczajnych gwintowników, bo kompresują materiał na szczytach gwintu, a gwintowniki wyrywają ziarna materiału, przez co osłabiają gwint. W twardszych materiałach lepiej jest frezować gwinty, spokojnie można do ponad 60HRC. Szkoda wtedy marnować czasu na gwintowniki. Jak masz większe prędkości skrawania przy wygniatakach to warto sprawdzić, czy wrzeciono rozpędza się do tylu ile powinno, jeśli nie to możesz odsunąć punkt startu/płaszczyznę odsunięcia. Kiedyś mój znajomy na którymś z nowych Mazaków gwintował mały metryczny gwint przy 6000RPM i maszynie zabrakło przejazdu w Z, żeby się rozpędzić. Dodam jeszcze, że łamanie gwintowników zdarza się bardzo często nie przez sam gwintownik, tylko przez hartowanie materiału w otworze przez zły proces wiercenia. Najczęściej to się chyba zdarza w austenitycznych stalach nierdzewnych, np popularna 304/1.4301. A powłoka, którą masz na swoim wygniataku, to prawdopodobnie azotek tytanu. Pozdro!

    • @KacperDureckiDWJ
      @KacperDureckiDWJ  4 ปีที่แล้ว +1

      wow ;d Dzięki za komentarz! Świetnie wytłumaczyłeś zastosowanie wygniataka ;d Pozdrawiam również ;)

    • @jantrzeci700
      @jantrzeci700 3 ปีที่แล้ว

      Tak powłoka azotek tytanu 6 H

  • @pracacncwielkopolska2152
    @pracacncwielkopolska2152 3 ปีที่แล้ว

    Wygniataki piękna sprawa, robiłem setki/tysiące sztuk jednym wygniatakiem M12 z firmy Atorn, nic się z nim nie działo w stali S355 czyli 18G2A własnie. Jednak trzeba pamiętać, o czym chyba nie wspomniałeś, że wygniataków nie wolno używać przy produkcji detali do spożywki, ponieważ wygniatanie gwintu to inna technologia wykonania niż gwintowanie, nie powstaje wiór jednak w otworze mogą osadzić się bakterie. Pozdrawiam :)

  • @kordysbrutal
    @kordysbrutal 4 ปีที่แล้ว +1

    Można się od Ciebie wiele nauczyć, jestem tokarzem, ale frezarka nie jest mi obca. Pozdrawiam i czekam na większą dawkę wiedzy! Yo!

    • @KacperDureckiDWJ
      @KacperDureckiDWJ  4 ปีที่แล้ว +2

      Siema ;d Sam wcześniej pracowałem na tokarkach cnc jakieś 3 lata ;p Zrobimy odcinek, może nawet jakąś krótką serie tokarską ;) hehe Celem tego kanału jest właśnie dzielenie się wiedzą z innymi ! Pozdro i dzięki za komentarz!

  • @Wiceqqq
    @Wiceqqq 4 ปีที่แล้ว +1

    Ostatnio po raz pierwszy doszło u mnie do 'zbliżenia się' z wygniatakami, wszak nie takie 'kolosy' jak M8, tylko M1.6.. :P Wszystko z powodu łamiących się gwintowników przy otworze ok. 4,5xD w alu. Doświadczenie bardzo przyjemne, skrócony czas cyklu przez wyeliminowanie łamania wióra i wyższe Vc. Narzędzie szybko się zwróciło, wykonując 200+ otworów bez śladu zużycia. Składam zamówienie na pokrycie pozostałych średnic gwintów, najbardziej typowych dla naszej produkcji. Polecam i pozdrawiam :)

    • @KacperDureckiDWJ
      @KacperDureckiDWJ  4 ปีที่แล้ว

      My chyba też wejdziemy bardziej w wygniataki ;) Pozdro i dzięki za komentarz!

  • @michap6727
    @michap6727 3 ปีที่แล้ว

    Witam. Nie trzeba oleju, ani pasty. Wystarczy stężenie na poziomie 5, 7 procent. Pan z Awy może se smarować ale kanapki takim stężeniem. Oczywiście im większe stężenie tym lepiej ale bez przesady. Druga sprawa max tolerancja otworu dla otworu wygnitanego to 7,49 min 7, 41. Emuge firma która wprowadziła wygniataki na rynek ma 7,45 i tego bym się trzymał. Jeśli chodzi o twardość to wygniataki emuge InnoForm H Tin wygniatak u mnie w twardości 39 HRC pracuje bez problemu. Kolejna sprawa - kontrola gwintu za pomocą śruby? Następna rzecz - średnica górna gwintu czyli rdzenia nie będzie taka sama jak po gwintowniku. Średnica podziałowa tak ale nie gorna. Najważniejsze... nie wszyscy dopuszczają gwinty wygniatane.

  • @tomaszgo8433
    @tomaszgo8433 4 ปีที่แล้ว +1

    Wiesz może jaka jest różnica w obciążeniu wrzeciona podczas wygniatania a gwintowania?? Przy M8 to jeszcze może różnicy nie robi ale interesuje mnie jak to wygląda na większych średnicach np M12

  • @Huberdziik
    @Huberdziik 4 ปีที่แล้ว

    Ja osobiście używam wygniataków z Hoffmana wraz z odpowiednia pasta bezproblemowo w stali nierdzewnej da rade gwinty wygniatac. 90% gwintow które wykonuje sa za pomoca wygniatakow.

  • @slawasii
    @slawasii 3 ปีที่แล้ว

    Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie. Gwinty wygniatane mają dużo większą wytrzymałość, bo nie ma tu skrawania, a więc włókna materiału nie są przecinane.

  • @dareksoltysiak5850
    @dareksoltysiak5850 ปีที่แล้ว

    INOX 304 gwint M5 otwór fi ,4.6 i malina na wygniataku...a wierllo 4.3 i gwintownik po 10 góra sztukach złamany

  • @KONON1234
    @KONON1234 ปีที่แล้ว

    Witam podjął by się Pan naprawy gwintów w bloku silniku 14 sztuk gwinty maja średnice m10 1,50 i chciał bym rozwiercic idealnie w osi na gwint m12 1,50 mm jeśli to nie problem to mogę podesłać blok blok aluminiowy bmw m54

  • @krzysztoftajne9585
    @krzysztoftajne9585 4 ปีที่แล้ว

    Siema. Jestem amatorem, ale wygniataki używam na zx7045 i skończyły mi się problemy ze złamanymi gwintownikami w alu. Brakowało mi odwagi na gwintowanie nimi w stali.

  • @dareksoltysiak5850
    @dareksoltysiak5850 ปีที่แล้ว

    A obr CNC Citizen a 32 . Obroty 200 na wygniataku gwint m 5 długość 14 mn

  • @lukaszch6334
    @lukaszch6334 4 ปีที่แล้ว

    Dlatego używam olei obróbkowych pozdrawiam Technolog

  • @kamiljaje4123
    @kamiljaje4123 4 ปีที่แล้ว

    Dobra a teraz poruszę temat przy którym nie jednemu operatorowy zacznie drżeć ręka i pot spływać po czole a mianowicie gwintowanie w stalach nierdzewnych, kajnerze. Kacprze próbowałeś wygniatać gwint tym sposobem w nierdzewkach? Szukam jakiegoś złotego środku na robienie gwintu w tych materiałach i przyznam szczerze prędzej czy później u mnie kończy się to urwanym gwintownikiem w otworze. Może masz jakiś "pro tip" i mógłbyś się nim podzielić? :)

    • @tomaszspiszak181
      @tomaszspiszak181 3 ปีที่แล้ว +1

      W nierdzewce typu 304 oraz 316 sprawują się super. Mam od fanara.

  • @marcinyik2201
    @marcinyik2201 4 ปีที่แล้ว

    Witam.
    Ja mam parę pytań do ciebie.
    1. Co z gwintowaniem większych gwintów np takich jak M24? U mnie w pracy robimy tak że standardowo otwór pod ten gwint to 21 a mnie uczono żeby rozfrezowac na 22 żeby gwintownik miał "lżej" jest to dobra metoda? A może są jakieś inne metody na większe gwinty pomijając użycie freza gwintującego?
    2. Jest jakaś mozliwosc/metoda na planowanie płyt które są mniejsze od lapek bocznych zaciskowych? Naprzyklad łapka ma 25mm a potrzebuje splanowac na 24mm przygotowke?

    • @KacperDureckiDWJ
      @KacperDureckiDWJ  4 ปีที่แล้ว +2

      hehe ;) Gwintownik M24 faktycznie ma lżej ;p Ale będzie zbyt luźno się wkręcał i średnica się nie zgadza ;p My np większe gwinty po prostu frezujemy, tak jak napisałeś ;) Nie mam doświadczenia w wygniatakach, tak jak mówiłem na filmiku ale nie mówię, że się nie da wygnieść M24 ;d
      Jeśli chodzi o planowanie płyt to mam zamiar zrobić w przyszłości odcinek gdzie planuje dużą płytę i uzyskuję płaskość +/-0,02 mm. W przypadku gdy masz zbyt duże ściski boczne polecam podłożyć pod płytę jakieś szlifowane listy aby ją podnieść ;) Pozdrawiam i dzięki za komentarz !

    • @marcinyik2201
      @marcinyik2201 4 ปีที่แล้ว

      @@KacperDureckiDWJ dzięki za odpowiedź i również pozdrawiam.
      Czekam na następne odcinki 💪

  • @przemek3088
    @przemek3088 4 ปีที่แล้ว

    Kacper, wszystkie gwinty gwintujesz w oprawce kompensacyjnej czy ma sztywno? Masz jakieś spostrzeżenia w tym temacie.

    • @KacperDureckiDWJ
      @KacperDureckiDWJ  4 ปีที่แล้ว

      To zależy na jakich maszynach. Jeżeli jest dobry hamulec to można na sztywno. W starszych maszynach lepiej użyć oprawki kompensacyjnej ;p Pozdro!

    • @przemek3088
      @przemek3088 4 ปีที่แล้ว

      @@KacperDureckiDWJ A zastosowanie oprawki wpływa na trwałość gwintowników? No i do jakich rozmiarów jej używać?

  • @Kamilos-ct2ko
    @Kamilos-ct2ko 4 ปีที่แล้ว

    Niespodzianka to może maszyna 5 osiowa? ;)

    • @KacperDureckiDWJ
      @KacperDureckiDWJ  4 ปีที่แล้ว +1

      Ci co obserwują funpage wiedza co się święci ;p Hehe Pozdro ! Tak bedzie to 5 osi ;)

  • @TME841
    @TME841 3 ปีที่แล้ว +1

    polecam Akademie Fanar. tam jest więcej n/t gwintowania: th-cam.com/video/hsp1BpsJLr0/w-d-xo.html

  • @przemyslawwesolowski83
    @przemyslawwesolowski83 4 ปีที่แล้ว +1

    Witam.
    U mnie na filmie M4 wygniatak w INOX i zamacza się w terabor.
    Bez wygniataka byśmy nie zrobili tego bo się gwintowniki łamały, otwór nieprzelotowy.
    th-cam.com/video/uzPUskji4MI/w-d-xo.html

    • @KacperDureckiDWJ
      @KacperDureckiDWJ  4 ปีที่แล้ว

      Wygniataki dobra rzecz ;) Pozdrawiam i dzieki za komentarz!

    • @przemyslawwesolowski83
      @przemyslawwesolowski83 4 ปีที่แล้ว

      @@KacperDureckiDWJ trzeba uważać przy aluminium bo już 2szt nowe złamałem :(

  • @adapiechocka4599
    @adapiechocka4599 4 ปีที่แล้ว

    [*]

  • @Ponuri0
    @Ponuri0 4 ปีที่แล้ว

    Uważaj na ten plakat 😂 żeby ci filmów nie pozdejmowali za niego

  • @user-ud5bn6fk1o
    @user-ud5bn6fk1o 4 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo mi się nie podoba, że test nie jest robiony na żywo, a najpierw sobie sprawdzasz, nie uczymy się razem z tobą na błędach 😥

    • @KacperDureckiDWJ
      @KacperDureckiDWJ  4 ปีที่แล้ว

      hehe ;d Mikołaj, dawaj jakiś ciekawy pomysł to zrobimy na zywo ;) Pozdro! ;d