Jak działa UV-C, ozonator, jonizator. Dr Łukasz Kaczmarek

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 เม.ย. 2024
  • Jak działa UV-C, ozonator, jonizator. Dr Łukasz Kaczmarek
    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
    Jeśli podobał Ci się film, możesz mi postawić wirtualną kawę ;)
    buycoffee.to/podwodne-swiaty
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Mój Facebook
    profile.php?...
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Oferty biznesowe
    podwodne.swiaty.aqua.test@gmail.com
    Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
    / @podwodneswiaty

ความคิดเห็น • 32

  • @ZenonAqua
    @ZenonAqua 2 หลายเดือนก่อน +8

    Start od kawusi to ja rozumiem :)

  • @AkwarystaNiedzielny
    @AkwarystaNiedzielny 2 หลายเดือนก่อน +2

    Oj mozesz , mozesz gadac dluzej . Tematy rzeka ale mysle ze teraz większość, kto bedzie chcial oczywiscie , zanim zastosuje na glony obojetnie ktora z metod zastanowi sie . Dzieki za zajecie sie tematem .

  • @RN-dv7mg
    @RN-dv7mg 2 หลายเดือนก่อน +3

    Dzień dobry Panie Doktorze.
    Bardzo fajny i wciągający wykład - gratulacje.
    Niemniej jednak w przypadku tematyki ozonatorów, czy też samego ozonu zabrakło mi wyraźnego wyartykułowania dwóch ważnych aspektów rzeczonej problematyki:
    1. ozon w dużej ilości nie może przedostawać się bezpośrednio do zbiornika/akwarium - jest to bardzo reaktywna postać tlenu więc nawet jego najmniejsza ilość w stanie wolnym (np. 0,2 mg/dm3) znajdująca się bezpośrednio w zbiorniku akwarium może powodować uszkodzenia wszystkich żywych organizmów na poziome komórkowym, tym bardziej, że okres połowicznego rozpadu ozonu w wodzie jest liczony w minutach, a nie w nanosekundach 😊; poza tym taki nieprzereagowany ozon mógłby uwalniać się ze zbiornika do atmosfery np. w sypialni, co mogłoby być niebezpieczne dla ludzi; dopuszczalny limit ekspozycji w powietrzu przy ciągłym narażeniu wynosi 0,05 ppm,
    2. aby nie mieć problemów z pkt 1, ozonowanie należy przeprowadzać w dodatkowym reaktorze kontaktowym, gdzie odpowiednio duża dawka ozonu przy właściwej konstrukcji reaktora i jego umiejscowieniu w układzie (wraz z „łapaczem” ozonu resztkowego), w odniesieniu do czasu kontaktu/przebywania, skutecznie oczyści/odbarwi/zdezynfekuje wodę bez niebezpieczeństwa negatywnego oddziaływania na organizmy niższe i wyższe znajdujące się w zbiorniku; w tym miejscu należy jeszcze zaznaczyć, że ozonowanie nie powinno odbywać się w sposób ciągły, tj. przez długi czas liczony w godzinach.
    Dodatkowo rozwiązaniem podwyższającym bezpieczeństwo stosowania ozonu w systemie akwariowym, może być rozwiązanie wspomniane w filmie, tj. tandem: ozon + UV.
    Pozdrawiam i życzę dalszych, tak ciekawych wykładów.

  • @januszmamica1692
    @januszmamica1692 2 หลายเดือนก่อน +2

    Kawusia musi być. Dr Łukaszu częścią wspólną tego pytania jesteś Ty 🙂. Pozdrawiam

  • @krzysztofmorgan8843
    @krzysztofmorgan8843 2 หลายเดือนก่อน +1

    Fajnie się zgrało z tematem tego filmu. Akurat jestem w trakcie zakupu lampy UV. Dziękuję za wykład i pozdrawiam.

  • @patrykzema7602
    @patrykzema7602 2 หลายเดือนก่อน +1

    Super.

  • @andrzejhyjek9543
    @andrzejhyjek9543 2 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo długi i pouczający wykład . Będę musiał wysłuchać jeszcze raz bo tyle na raz....🙂dziękuję i pozdrawiam 🙂

  • @Staszek.W.
    @Staszek.W. 2 หลายเดือนก่อน +1

    Mega mega ciekawy odcinek. Dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałem. Pozdrawiam

  • @adamludwikkrzywonos-9914
    @adamludwikkrzywonos-9914 2 หลายเดือนก่อน +1

    Witam Panie Łukaszu, ciekawe zagadnienia jak w każdym pana filmiku temat szeroko omowiony. Pozdrawiam serdecznie.

  • @marekmarecki4037
    @marekmarecki4037 2 หลายเดือนก่อน +4

    Panie Łukaszu. Wnioskując po procentowej ilości 👍można byłoby wywnioskować, że pański dzisiejszy wykład nie został w pełni przyswojony przez 90% oglądających. Być może z racji tego iż nie wielu spośród akwarystów sądzi, że należałoby wspierać się w swoich działaniach pielęgnacyjnych także tymi omawianymi właśnie urządzeniami dla utrzymania dobrostany swoich akwariowych podopiecznych. Ale sądzę, że prędzej niż później i oni po nie sięgną. Skąd taka moja konkluzja? Otóż powiem z własnego doświadczenia, że potwierdzam wszystkie z omówionych przez pana zjawisk ma miejsce przy faktycznym zastosowaniu tych urządzeń. Przy obsłudze swojego akwarium zastosowałem obie z wymienionych metod tj. użycie diody UV-C (270-280 nm, o prądzie 100mA i max mocy 8mW, 12VDC) przerabiając w celu jej zainstalowania stary filt EHEIM 2211 (300l/h) oraz generator ozonu 1000Mg, pobór mocy 10W i 50m3/h zawiadywany komputerem akwariowym, który jednocześnie kontoluje i steruje w zadanym zakresie wielkością potencjału Redox jak również kontroluje i steruje elektrozaworem w zadanym zakresie parametru pH wody akwariowej. Z moich praktycznych spostrzeżeń potwierzam to o czym pan był uprzejmy wszystkich oglądających poinformować, że dozując odpowiednie dawki ozonu możemy pozbawić wodę niepożądanego zabarwienia np. z powodu korzeni czy też zapachu, który przecież po pewnym czasie pojawiać się umie w każdym z naszych akwariów. Jedna pańska uwaga kłuci się jednak z moimi danymi. Otóż po "zaozonowaniu" wody potencjał Redox ulega zmianie in minus. W przypadku tego generatora po 25 min aplikacji ozonu następuje zmniejszenie się odczytywanej przez komputer/miernik wielkości potencjału Redox o 30 mV. W moim akwarium oscyluje on pomiędzy 170mV a 225mV. Innym ciekawym moim spostrzeżeniem jest fakt, że wartość tego potencjału w sposób naturalny ulega zwiększaniu w ciągu dnia (operacji naturalnego światła i oświetlenia LED, które jest zainstalowane ) a w godzinach nocnych maleje w tym wymienionym przeze mnie zakresie wartości. Generator ozonu załączany jest sporadycznie przez komputer sterujący (raz na tydzień na ok 5min) i ma to zazwyczaj miejsce na dzień lub dwa przed 40% podmianą wody. Reasumując. Ze swojej praktyki potwierdzam wszystkie pańskie wskazówki, którymi zechciał się pan z nami podzielić, a zaciekawionych tematem zachęcam do rozważań nad wcieleniem w życie omawianych w dzisiejszym filmie kolejnych sposobów zapewniania podopiecznym dobrostanu w swoich akwariach, a sobie jeszcze wyrazistrzych i przyjemniejszych widoków przy obserwacji tego Podwodnego Świata. Pozdrawiam Pana, rzecz jasna także Gospodarza tego kanału a również wszystkich mokro zakręconych maniaków . . . baniaków pełnych wodnych stworzeń 😉,

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 2 หลายเดือนก่อน +1

      Szczerze mówiąc to nagranie tego odcinka było dla mnie mocno męczące. Nie tylko ze względu na ból gardła od długiego gadania ale poruszane tematy nie należą do najłatwiejszych i utrzymanie koncentracji aby mówić z sensem i jeszcze w miarę zrozumiałe było sporym wyzwaniem. Wyobrażam sobie więc że również dla oglądających nie jest to łatwy do przyswojenia materiał. Dzisiaj myślę że mogłem go rozbić na 3 odcinki i w każdym powiedzieć o jednej z technologii uzupełniając o jakieś inne pytania. No ale wyszło jak wyszło. Na przyszłość będę mądrzejszy . Dziękuję za obszerny komentarz.

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 2 หลายเดือนก่อน

      A dobowe wahanie redox to raczej normalna sprawa wynikająca ze zmieniającego się natlenienia. W dzień, kiedy rośliny fotosyntetyzuja rośnie stężenie tlenu o tym samym redox. W nocy oczywiście spada. Co do spadku potencjału redox przy ozonowaniu to musi się tu nakładać jakieś inne zjawisko bo ozon jako utleniacz musi podnosić redox i będę się tego trzymał ;-)

    • @marekmarecki4037
      @marekmarecki4037 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@lukaszk76 Nie było moim zamiarem polemizowanie z Panem a tym bardziej kwestionowanie pańskiej szerokiej wiedzy o tym co i jak w tej wodzie siedzi 🙂 Ja jedynie przytoczyłem moje spostrzeżenia z danych przetwarzanych przez komputer, który zbiera je z będących w akawarium czujników pH-metra o ORP. Zapewne wiele czynników ma wpływ na obraz tych danych jednak w moim przypadku za każdym razem gdy generator ozonu dostaje sygnał od komputera ON po upływie kilku zaledwie minut potencjał Redox ulega redukcji. Oczywiście zgodnie z tym co pan był łaskaw nam wszystkim wyłuszczyć wówczas woda w akwarium robi się klarowna i znika wszelkie jej zabarwienie a w powietrzu przez pewien czas wyczuwalny jest charakterystyczny zapach ozonu. Natomiast UV-C jest uruchomione cały czas wewnątrz komory filtra na wejściu brudnej wody. Być może ma to z tym procesem jakiś związek a być może i nie. Tak czy inaczej ze swojej strony pragnę Panu podziękować za dzisiejszy materiał bo daje on wiele do przemyślenia a tym samym może przecież być inspiracją dla pozostałych . . . maniaków. Dziękuję za odpowiedź 👏

  • @Robert195289
    @Robert195289 2 หลายเดือนก่อน +1

    Wartościowa wiedza pozdrawiam 🤗

  • @karina9361
    @karina9361 2 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo ciekawy wykład i ukłony dla Pana wiedzy. Z tego wykładu wywnioskowalam że stosowanie na dłuższą metę np w wodociagach lamp UV jest szkodliwe?

  • @kazimierzpieczynski721
    @kazimierzpieczynski721 2 หลายเดือนก่อน +1

    Pozdrawiam serdecznie i oglądam 👍👀☕️🐬🐳

  • @marcinrybka9432
    @marcinrybka9432 2 หลายเดือนก่อน +1

    Fajna wiedza miło posłuchać

  • @AgnieszkaKazmierska
    @AgnieszkaKazmierska 2 หลายเดือนก่อน +2

    👍🏻

  • @tomaszskiba7572
    @tomaszskiba7572 2 หลายเดือนก่อน +1

    Komentarz taktyczny dla zasięgu

  • @solan7658
    @solan7658 2 หลายเดือนก่อน +1

    Czy niedzielny jest zadowolony z wykladu bo mnie się podobał pozdrawiam 😊🤓🤗

  • @jacekkaszubski6464
    @jacekkaszubski6464 2 หลายเดือนก่อน

    ,,,,To - należy unikać 🔥UV przed to kumulacji nagromadzenia czynników , błędów . Lampa jest skuteczna ale destruktywna 💚

  • @przemosuja5396
    @przemosuja5396 2 หลายเดือนก่อน +1

    👍

  • @IngvarLosev
    @IngvarLosev 2 หลายเดือนก่อน

    please, enable subtitles

  • @__Michu___
    @__Michu___ 2 หลายเดือนก่อน +1

    Mam pytanie do pana Łukasza.
    Czy zgadzając się na współpracę z Danielem brał pan pod uwagę jak i rodzina na skok popularności wśród akwarystów ( skoro już pytania zadają znani YT -berzy) Będą zadawać pytania wszędzie gdzie ktoś pana zobaczy. 😂😂😂
    Tego wam życzę, i osobiście chętnie przybilbym piątkę jak miałbym okazję spotkać.

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 2 หลายเดือนก่อน +1

      Bez przesady myślę. To znaczy filmy ogląda przeważnie po kilka tysięcy osób. Statystycznie mniej więcej 1 - 2 na 10 tys obywateli tego kraju. Szansa na rozpoznanie raczej niewielka ;-)

    • @marekmarecki4037
      @marekmarecki4037 2 หลายเดือนก่อน

      @@lukaszk76 Przynajmniej będzie pan wiedział gdy jakaś nieznana panu osoba uśmiechnie się do pana i pochyli czoła, że to ... akwarysta 🙂

  • @andrzejkornath
    @andrzejkornath 2 หลายเดือนก่อน

    Witam mam taki problem. Przy pomiarach wody w słodkowodnym cały czas pokazuje mi NO2 0.5 mg/l czy jak dodam bakterie do filtra powinno się ustabilizować. Używam wody kranowej z uzdatniaczem firmy INVITAL : Aqua Fresh dodaje też dla roślin Macro i Ferox.Pozdrawiam Andrzej Kornath

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 2 หลายเดือนก่อน

      Zdecydowanie za mało informacji o akwarium aby odpowiedzieć.

  • @michalbomba8093
    @michalbomba8093 2 หลายเดือนก่อน +1

    mmm tłusta porcja wiedzy ;) co do doctora i to nie tego szanownego który tutaj wykłada, to w instrukcji jest wyraźnie zawarta informacja o konieczności pomiaru TDS więc to na pewno działa na zasadzie elektrolizy. Gdyby to wsadzić do słonej wody to nie wytworzy się niewielka ilość HClO?

  • @marekkarski139
    @marekkarski139 2 หลายเดือนก่อน +1

    🥃🥃🥃🥃🥃🥃🥃

  • @rafasufin6348
    @rafasufin6348 2 หลายเดือนก่อน

    Podmienili mi prowadzącego. Co tu się dzieje :) ???

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 2 หลายเดือนก่อน

      Uuuu to chyba kolega dawno tu nie zaglądał. Zdaje się że właśnie mija pół roku jak tu się pojawiam. Pozdrawiam