prosto i przejrzyście wytłumaczona jakby nie było skomplikowana sprawa, mało kto ma taką umiejętność. Łapka w górę, sub i czekam na więcej poradników. Mój rower ma już 4 sezony i jest nakulane dość sporo kilometrów, muszę zrobić generalny remont.
Dobry filmik. Ostatnio miałem serwis bębenka i filmik jak najbardziej pokazuje co trzeba. Jedynie klucze trzeba nabyć w internecie, bacik coś koło 20pln, więc komplet to nie są mega pieniądze. A smar dobrze wymienić po 6-12 miesiącach chociaż na miskach tych większych. Przestrzegam ludzi kupujących nowe rowery z internetu lub takie co trochę stały. Obowiązkowo sprawdźcie sobie smar na kulkach w piaście z przodu i z tyłu (nawet po 3 miechach jazdy). Rowery często stoją i kiepski smar po prostu wysycha i się utwardza.
Naprawde jeden z najlepszych filmow w kategorii serwis. Ohladalem wiele roznych o serwisie rowerow ten jest rzeczowy zwiezly szczegolowy i bardzo ladnie pokazane. Kazdy amator uważnie oglafajacy sobie poradzi na pidstawie tego poradnika. Zachecam autora do dalszej dzialalnosci. Jeden film na ttdzien bylby bajka. Lajk i sub na zachete. Bede sledzic postepy ;)
Ze swojego doświadczenia wprowadził bym kilka modyfikacji. Według mnie nie ma sensu rozkręcać dwóch bieżni ośki - konusow. Jeżeli zostawisz 1 na ośce masz już przy skręcaniu o wiele mniej roboty z pozycjonowaniem. Kolejna sprawa- zawsze kulki segreguje i montuje na tych samych bieżniach. Zarówno na ośce i bębenku. Mam wtedy pewność że będą pasowały pod kątem wzajemnego spasowania pracujących elementów. Smar aplikuje za pomocą strzykawki co znacząco ułatwia pracę. Do smarowania używam smaru od układów centralnego smarowania (wysępiony od mechaników utrzymania ruchu. Jest rzadszy od ŁT43 i nie wypływa z łożysk.
Dobry materiał, w świecie internetowego "bałaganu" nie często się zdarza oglądać tak przejście objaśniony temat. Jednak nie wiem tylko dla czego jest że w bębenku ma być dużo smaru? i to jeszcze tak gęstego, raz że wtedy bębenek daje duży opór (do tego stopnia że może "zabierać pedały" i w momencie bez pedałowania korba sama się może kręcić), a dwa przy modelach bębenka bez uszczelnień bębenek będzie bardziej podatny na syf. Co do kluczy to bywają również bębenki nie tylko na kluczu 11mm. I ostatnią swoją mądrość jaką bym chciał dodać to to że nie raz przy odkręcaniu wewnętrznej strony bębenka (ta część skręcona imbusem) trzeba użyć dużej siły a wręcz działać z przedłużką najlepiej z pomocnikiem w postaci drugiej osoby by trzymała koło, a same koło było z napompowaną oponą. Przepraszam jeśli ktoś odbiera moje słowa za wymądrzanie się, nie miałem tego na celu, dodałem tylko to co moim zdaniem może jeszcze bardziej pomóc w "walce" z bębenkiem.
Nie tak do końca dobry film . Dzisiaj omal nie rozwaliłem bieżni której nie szło odkręcić . Polecam po włożeniu klucza do odkręcania bębenka i bieżni przewlec ośkę , delikatnie skręcić nakrętkami i przy pomocy klucza płaskiego 24 odkręcić w prawą stronę , w przeciwnym razie może dojść do ścięcia tych dwóch wypustów na tym kluczu do odkręcenia bębenka lub uszkodzenia bieżni a bieżnia , przynajmniej w moim przypadku była doj......a na maxa
Zanim się włoży z powrotem kulki należy je dokładnie obejrzeć (najlepiej przez lupę) czy nie mają wżerów co się często zdarza zwłaszcza na tych większych kulkach.Zużyte należy wymienić a jeśli wżery są również na konusach to niewielkie wżery można zeszlifować zakładąc konusa do wiertarki (na śrubie odpowiedniej średnicy) i drobnym papierem ściernym nawiniętym na pilnik iglak można go wyrównać.Przy dużych wżerach należy oczywiście wymienić.
Wow, super pomocny film! Teraz wszystko jasne :) W swoim przypadku zauważyłem wyczuwalny luz na bębenku + niedokręconą nakrętkę piasty. Zastanawiam się czy nie miało to bezpośredniego wpływu na to, że koło biło.
To jest pikus ja ostatnio rozbieralem bebenek typu slient clutch... W srodku koszyczek z waleczkami masakra nigdy wiecej ale zlozylem i dziala jak nowy;)
Zarąbisty materiał. A propos tych kluczy ,,francuskich'' to nie są to ,,francuzy'' tylko ,,szwedy'' czyli klucze ,,szwedzkie'''. Klucz ,,francuski'' ma inny kształt i inny mechanizm. Pozdrawiam serdecznie.
Wszystko fajnie :-) ale gdybyś uszczelkę od strony bębenka założył na konus przed nakręceniem nakrętki kontrującej, to miałbyś łatwiej ;-). No i przede wszystkim : przy "kontrowaniu" konus przytrzymany był kluczem a dokręcając nakrętkę kontrującą ośka obróciła się o pół obrotu ( co widać na filmie ) więc konus się "zluzował" i piasta ma zapewne tak duży luz, że dojdzie do uszkodzenia kulek/bieżni . Żeby prawidłowo "skręcić" piastę ośka ( przy dokręcaniu kontry) musi być zablokowana (najlepiej w imadle ale tak żeby ne uszkodzić końcówki gwintu;-) )
no tak, ale jeśli ma to być film instruktażowy, to warto zasygnalizować, że dobre skontrowanie luzu piasty to najważniejszy moment serwisu i właściwie od tego zależy "żywotność" piasty. Trzeba było zrobić "ciecie" i dograć końcówkę :-) jak prawidłowo wykonać czynność. Bo bez zablokowanej ośki kontrowanie to zabawa prawie bez końca - albo za ciasno dokręcony konus , albo za luźno ;-) ..
Bębenek musi być skręcany na lewym gwincie. Zapobiega to samoczynnemu odkręceniu. Zamiast klucza bacika,można wykorzystać łańcuch i korbę. Łańcuch nawinąć na korbę i kasetę, korbę trzymać w lewej ręce tak samo jak na filmie pokazano z użyciem klucza
Jak tu ładnie i łatwo odkręca się tą nakrętkę bębenka w prawą stronę, w mojej pięście Sora FH-RS300 ona nie chce wo gule puścić. Mimo użycia takiego samego klucza jak na filmie.
Oczywiście, że można. Jeżeli na bębenku nie masz luzów, zbędnych oporów nie ma sensu go rozkręcać. Kolejna sprawa. O wiele lepiej bębenek zdjąć w całości i rozkręcać w spokoju nad jakimś pojemnikiem żeby nie pogubić kuleczek. Technologia jest następująca: kluczem ( czas4:31) luzujesz nakrętkę tak żeby się ruszyła i dała się odkręcać dalej bez użycia siły. Przechodzisz do kroku ( czas 5:16) i kluczem nimbusowym odkręcasz bębenek. Dopiero potem zabierasz się za rozkręcanie bębenka w spokoju bez zbędnych obaw że pogubisz kuleczki. Ogólnie całość - film bardzo fajny i można się dużo nauczyć.
@@kaczezamieszanie wykruszyło sie u mnie gniazdo na ampuł przy próbie odkręcenia. Miał dość spory luz. Wymieniłem cała piastę- przeplatając koło. Dzięki za info.
@@mmaciek163 W takim wypadku, jeżeli bębenek lub wolnobieg jest w stanie rozkładu i nadaje się tylko do wymiany ( jest na tyle zapieczony że frezy się wyjechały podczas wykręcania )można spróbować go rozkręcić na piaście , tzn:( czas4:31) usuwasz kuleczki i inne wnętrzności a pozostałą częśc która jest nakręcona na ośkę wkładasz w imadło zaciskasz i kręcisz kołem.
W moim zestawie nie było uszczelek, po złożeniu dokupię sobie. Pytanie tylko jakie powinienem kupić, czy są tam jakieś oznaczenia? zdaje sobie sprawę że mogą być rózne rozmiary, ale jakiś trop.. W sieci nie mogę tego znaleźć..
Sprawdź stan zębatek zarówno przód i tył. Też tak miałem. Kombinowałem z kasetą a okazało się że winny jest wyrobiony blat z przodu, Po wymianie problem ustąpił. Sprawdź też kąta opasania kasety lub wolnobiegu. Prawidłowe ustawienie wpływa znacząco na żywotność podzespołów.
Wyrabiają się zębatki przez też rozciągający się łańcuch. Jak się kupuje to wszystko najlepiej z podobnej półki cenowej. Ja miałem tak że mi skakał łańcuch po kasecie. Wymieniłem kasetę to skakał mi po zębatkach na korbie. Więc wymieniłem łańcuch i było ok. Morał taki, że łańcuch dopasowuje się do zębatek i odwrotnie. Wymiana jednego elementu nic nie da. Ttzeba zmienić już wszystko w pewnym momencie. Są też takie mierniki rozciągnięcia łańcucha. Ale tu też uwaga że łańcuch ttzeba mierzyć gdy go się wypłuka z syfu, bo to wprowadza w błąd. Łańcuch powinno się wymieniać w zależności od jazdy co 500-1000km. Tj mieć dwa i zmieniać z jednego na drugi. Wtedy przedłuży się czas do wymiany zębatek - takie info z serwisu.
w kazdym roweze psuje mi sie naped tzn ze nie ma napedu zapadki w bebenku nie zachodza ,zastanawiam sie czy da sie odkrecic jakos ten bebenek i wyciagnac zwyklymi kluczami bez oryginalnych ?
gumowe rękawiczki,żeby mi się zęby wbijały w palce? kiepski pomysł.Klucz francuski może rozjechać śrubę sześciokąta,jak się niedokładnie ustawi. Po prostu klucz 24 jest potrzebny i tyle
Witam! Dzięki za filmik - bardzo przydatny. Zrobiłem jak pokazałeś, jednak po złożeniu wszystkiego i próbie jazdy przeskakuje mi, prawdopodobnie chodzi o zapadki. Posmarowałem te zapadki smarem do łożysk. Zrobiłem błąd? Czy one w ogóle powinny być czymkolwiek smarowane? Suchym smarem PTFE? Czy sama sprężynka? Czy w ogóle mają pracować "na sucho"? I czy możliwe jest że u mnie (Shimano M475 VIA) są tylko 2 zapadki a nie 3? Pomóż proszę, bo szlag mnie niedługo trafi...;/
Wykopalisko. Więc smar gęstnieje przy niższych temp i przykleja te zapadki przez co nie łapią za ząbki. Też ttzeba sprawdzić czy sorzezynka jest dobrze założona i czy odbijają dobrze.
wszystko super :) ale jak zawsze w takich przypadkach zastanawiam się do czego ta muzyka w tego typu filmach jest niezbędna, poza przeszkadzaniem oczywiście. Są momenty, często dość istotne, kiedy jest głośniejsza od mówiącego, i ciężko wtedy zrozumieć, no chyba że chodzi o muzykę,, może się nie znam.. :)
Z dokładnym czyszczeniem i suszeniem elementów to tak z 4-5h. Ale większość czasu tracisz na mycie i czekanie aż wszystko wyschnie. Samej robocizny ocenił bym na 1h do półtorej. Co do piasty to taką miałem w swoim rowerze i nie specjalnie zagłębiałem się w temat zmiany na inną.
masakra czasowa,czyli z 50pln trzeba zapłacić za robociznę, prowadzę serwis jest to to któraś z moich działalności dla tego pytam, w takim razie w ogóle nie opłaca się używać takiej piasty, wymiana łożyska w pięście na tzw. maszynówkach trwa 5 min koszt bardo dobrze uszczelnionego łożyska to kilka pln, nie ma mycia, wyprasowujsz stare łożysko, wprasowujesz nowe jeśli operacja była wcześniej robiona to potrzebny jest klej do łożysk i tyle, oczywiście trzeba się znać i mieć narzędzia aby to zrobi ale i tak wychodzi tanio za leprze rozwiązanie
Tomasz Zambrzycki dobrze wiesz skoro masz serwis że w tanich rowerach powiedzmy do 4 tys największe oszczędności są właśnie w kołach, piasty są słabe a na maszynowych łożyskach to rzadkość. Mówiąc o uszczelnionych dobrych łożyskach masz na myśli również ich trwałość a można ją dodatkowo przedłużyć wymieniając w nich smar.
@@tomaszzambrzycki2458 OK!😊 Mam swoje łożyska, powiadasz ze wymiana 5 min. Podaj adres przyjadę na wymianę, tylko podaj cenę za usługę, bo licząc po Twojemu to chyba więcej jak 2 ÷3 zł nie skasujesz? (24 ÷ 36 zł roboczogodzina) 😉 5 zł to na pewno nie weźmiesz bo to aż 60 zł roboczogodzina😷
Ja nie rozebrałem do końca ale pytanie mam bębenek nie chodzi płynnie jakby jakiś ząbek czy coś i nie wiem czy warto rozbierać czy przyczyna prosta i lepiej będzie jak kupię nowe kolo
Co to jest za firma piasty, bo ja mam piastę boost 148 i ona w bębenku też ma takie 2 wypustki przy łożysku które jest wewnątrz bębenka - czyli wychodzi na to że potrzebuje też takiego klucza by dostać się do kulek małych które są w bębenku - bo muszę je przeczyścić i przesmarować bo same łożyska wymieniłem ale jeszcze mi sam bębenek mi został i te kulki małe :) Fajny przydatny filmik - dzięki...
Niestety większość ma wyebane na to żeby odpowiedzieć komukolwiek... Wszyscy tylko czerpać i się pod yebać ma pomóc to nie ma kto. Więc z tego co wiem to w Shimano może być imbus 10 lub 11. Ja mam Novatec i jest 11, a z drugiej strony 12 żeby odkręcić. Ząbków nie smaruj smarem tylko ew olejem delikatnie bo smar je blokuje.
Bębeneki i i wolnobiegi Shimano mają kulki fi 1/8 cala = 3,175 mm. Od 48 ÷52 szt ^ Piasty Shimano tylne kulki fi 1/4 cala =6,35 mm 2 x 9 =18 szt. W piastach przednich przeważnie kulki fi 3/16 cala = 4,762 mm. 2 x 9 szt. Stary suport na kwadrat ma kulki fi 1/4 cala = 6,35 mm 2 x 13 szt. Pedały np PD-M 520 i 540 itp 2×12 szt kulek fi 2,381 mm Starego typu pedały miały kulki fi 3,175 mm, 3,969 mm lub 4,000 mm. Stery/na wiankach/fi 3,969 mm. UWAGA W piastach tylnych można spotkać kulki fi 6.00 mm😕 Ba! piasta oryginalna KETTLERA ma z jednej strony kulki fi 6,35 mm, a od strony bębenka 6,00 mm😕😕
Mnie w serwisie odmówili naprawy/przeglądu stukającego bębenka (zużycie), gdyż to jest działanie na krótką metę. Po nieługim czasie znowu się popsuje. Zużycie bębenka = wymiana piasty.
Można przecież wymienić sam bębenek jeśli piasta jest dobra.A nawet jak go nie kupisz bo są trudno dostępne to kup całą piastę a wymień sam bębenek bo wtedy odpada przeplatanie koła.
witaj .mam pytanie.mialem spory luz na kasecie po przejechaniu ok 1000km .okazalo sie ze to luz na bebenku.rozkrecilem.zdemonowalem.co sie okazalo.brakuje prawdopodobnie 3 kulek.nie wiem jakim cudem.rower nowy unibike fusion29.na gornej biezni(patrzac na bebenek z gory) bylo 24 kulki na dolnej 23.moj rozni sie od Twojego -jest do piasty rm33 ale konstrukcja podobna tylko mocowanie inne.moje pytanie czy jak wkladales kulki byly one rozprowadzone po biezni bez zadnej praktycznie szczeliny? u mnie jest taka przerwa ze na jednej weszla by jeszcze jedna i na drugiej dwie.nie mam porownania z innym bebenkiem.prosze o odpowiedz
Na filmiku w 10 minucie widać mniej więcej jak gęsto układały się kulki. Raczej wypełniały cały obszar bieżni, ewentualnie można by próbować dołożyć jeszcze jedną, ale podejrzewam że wtedy bębenek nie obracał by się już tak swobodnie. Jeżeli u siebie dajesz rade dołożyć 2 kulki i zamknąć wszystko bez zgrzytów, to raczej kulek brakowało od samego początku.
Dlaczego moja kaseta nie kręci się do tyłu ? Co to za problem może być ? Normalnie gdy jadę i pedałuje jest okej przestaje pedałować łańcuch blokuje się bo kaseta nie rusza się , ( jakbym chciał rękoma pedałować do tylko kaseta ani rusz) .
Kto i po co ma zaglądać do tego bębenka?? Dobrze wiedzieć jak to wygląda ale grzebanie w tym mija się chyba z celem. Aczkolwiek dobre tylne koło to już po wyżej 200 zł do dostania.
U mnie jest jakiś dziwny bębenek , pomijając różnice ze moje koło jest na oś sztywną 12 mm i jest na łożyskach maszynowych jest tez tak samo bieżnia odkręcana takim samym kluczem ale problem jest z odkręceniem całkowitego bębenka od piasty. Gdy zaglądam na wylot to nie widać żadnych śrub które pasują na imbus ścianki są okrągłe a najlepsze to jest to ze wkładam tam różne rozmiary imbusa i nic nawet 12 mm wchodzi luźno na wylot i nigdzie się nie blokuje ?? Nigdy sie z czymś takim nie spotykałem
@@statom985 15 mm by tam nie weszło , koła już tego nie mam ale o ile pamiętam to rozwiązaniem było łożysko. Które było w bębenku,po jego wybiciu można było odkręcić bębenek
Wolnobieg czy kaseta? Jak masz kasetę, to po odkręceniu kluczem i bacikiem po prostu zdejmujesz, wszystkie zębatki rozkładasz, wrzucasz do miski i zalewasz rozpuszczalnikiem (albo w ostateczności gorącą wodą z silnym detergentem). Płuczesz tak długa aż cały syf zejdzie, dokładnie suszysz, składasz w całość i już na kole pryskasz trochę smarem w sprayu (nie WD40 tylko smar w sprayu).
Czy ktoś z Was orientuje sie czy jest do dokupienia miska/bieżnia prawa, czyli ta którą odkrecamy tym specjalnym kluczem aby rozebrać bębenek? Czy można dokupić podkłądki dystansowe, które ustalają luz w bębenku po jego skreceniu?
1. czy ten tutorial nadaje się do piast RM66? 2. piasty Shimano kręcą się lekko dlatego że kulki swobodnie i niemal na sucho! Dlaczego dużo smaru?! 3. skręcać do pierwszego oporu? koło i tak się zakręci.
Nie odkręci się, bo ma lewy gwint. Sama się dokręca. Z czuciem żeby nie zmiażdżyć podkładek. One są różnej grubości. Nie wiem czy wyjaśniał ale najcięższa jest do eliminacji luzu po większym przebiegu. Loża się wyrabiają trochę i pojawi się luz. Wtedy wyciąga się najcięższa podkładkę żeby go zniwelować.
... przedstawiłeś to bardzo fachowo, wiec zacząłem działać i po rozmontowaniu okazało się że w bębenku brak kilku kulek problem jest taki że nie potrafię ich nazwać / chodzi o wymiar/. Morze coś mi doradzisz. Rower to Giant - M ATX - 27,5 na obręczy GX 28 , kaseta Shimano CS HG41....rocznik 2017. pozdrawiam .
po skreceniu bebenka i konusow i zalozeniu kastety smiga pieknie lecz gdy zaloze kolo na rower i zacisne przejeade ok. 1km to bebenek nagle sie skreca bo chodzi strasznie ciezko. gdzie robie blad ??
W mojej piaście były 52 mniejsze kulki, ale jak zacząłem je montować to wyszło mi na jednej bieżni 27 kulek (bieżnia wypełniona kulkami) a na drugiej 25 z tym, że zostało jedno miejsce na kulkę. I tu mam zagwozdkę, bo chyba gdzieś posiałem jedną. Czy układ 27 + 26 ma sens ? Czy może ma być 26 + 26 i ja jakimś cudem nałożyłem o jedną za dużo na jedną z zbieżni ?
Ja bym jednak dokupił kulki i uzupełnił tą jedną brakującą. Ale w ostateczności, jak bym musiał jechać a nie miał kulek, to raczej bym zrobił 26 + 26 ale równego oporu.
Przemyślałem cały proces demontażu i jestem przekonany, że nie zgubiłem żadnej kulki : ). Jaki układ bym nie zrobił z 52 kulkami to do wyboru mam tylko dwie możliwości tj. 27 +25 lub 26+26 (jedna z bieżni mieści max 27 kulek druga 26) każdy z nich oznacza, że na jednej z bieżni pozostaje miejsce na jedną kulkę. Wczoraj (zanim jeszcze zobaczyłem wpis powyżej) montowałem piastę i wybrałem układ 27+25 co oznacza że na bieżni środkowej bębenka (ta która współpracuje z bieżnią łożyska głównego) zostało jedno wolne miejsce, druga bieżnia jest pełna. Jakich objawów powinienem się spodziewać jeżeli wybrany przeze mnie układ jest zły ?
@@maciekwarycha2775Najlepiej ułożyć te kulki na smar i zobaczyć czy są takie same przerwy. Jak są takie same to taki ma być. Spotkałem się w bębenkach że jest różna ilość i przerwa na kulkę.
dzień dobry mam pytanie ostatnio w moim rowerze coś ie zepsuło gdy kręce korbą to kaseta sie kręci a koło nie czy to znaczy że mam pęknięte zapadki w bembenku?
@@rafalzielinski5643 Mogła pęknąć sprężynka która podnosi zapadki bo dlaczego niby miały by się przykleić wszystkie jednocześnie?Chyba że wcześniej napakowałeś gęstego smaru który stwardniał.Tam się daje tylko rzadki olej.
A czy ktoś wie co może być przyczyną "falującej" kasety? Gdy koło się kręci, a nie kręcę pedałami, kaseta tak jakby faluje na boki. Rozbierałem piastę w tamtym roku, żeby ją przesmarować i myślałem, że może coś źle poskręcałem. Więc wyciągnąłem oś jeszcze raz, wyczyściłem konusy, kulki, bieżnie. Wszystko nasmarowałem. Faluje nadal. Dodatkowo słychać delkatne "chrupanie", jakby łożysko ciężko pracowało, ale po wyjęciu koła oś kręci się bez oporów, nie jest skręcona mocno. Rozkręcać bębenek? może to coś pomóc? Ewentualnie jakie inne przyczyny falowania? Piasta Joytech, rower ma 8 lat i 7700 km przebiegu, bębenek i piasta podobne do tego na filmie. Bębenek nigdy nie był rozbierany.
@@jaswedrowniczek9373 Jaś!!!!! zaliczyleś przedszkole?😄 To teraz ucz się czytać ze zrozumieniem i myśleć logicznie, bo nie będziesz "sufmiarko"😄, umiał zadać poprawnie pytania jak autor komentarza.
wyglada na quando zwykla tania piasta szybko siadaja bieznie po stronie napedu :/ tak samo konusy 1000km i do wymiany mam stare shimano po 20 latach jak nowe ale szajc dzisiaj robia :/ takze wymiana sie nie oplaca mozliwa ale koszta czesci te same co nowa piasta plus jesli nie masz kluczy to juz calkiem nieoplacalne to jest jak ktos lubi sobie podlubac to ok inaczej daj se siana :/
Bez zbędnego pierdolenia czysty przekaz merytoryczny , dobra robota :)
Film na 6+, czytelny, merytoryczny i co najważniejsze profesjonalny. Życzyłbym sobie więcej filmów z tematyki serwisowania roweru na Twoim kanale :)
Dobrze..... dokładnie pokazane i opisane!!!! Oby więcej takich materiałów.
prosto i przejrzyście wytłumaczona jakby nie było skomplikowana sprawa, mało kto ma taką umiejętność. Łapka w górę, sub i czekam na więcej poradników. Mój rower ma już 4 sezony i jest nakulane dość sporo kilometrów, muszę zrobić generalny remont.
Dobry filmik. Ostatnio miałem serwis bębenka i filmik jak najbardziej pokazuje co trzeba.
Jedynie klucze trzeba nabyć w internecie, bacik coś koło 20pln, więc komplet to nie są mega pieniądze. A smar dobrze wymienić po 6-12 miesiącach chociaż na miskach tych większych.
Przestrzegam ludzi kupujących nowe rowery z internetu lub takie co trochę stały. Obowiązkowo sprawdźcie sobie smar na kulkach w piaście z przodu i z tyłu (nawet po 3 miechach jazdy). Rowery często stoją i kiepski smar po prostu wysycha i się utwardza.
Naprawde jeden z najlepszych filmow w kategorii serwis. Ohladalem wiele roznych o serwisie rowerow ten jest rzeczowy zwiezly szczegolowy i bardzo ladnie pokazane. Kazdy amator uważnie oglafajacy sobie poradzi na pidstawie tego poradnika.
Zachecam autora do dalszej dzialalnosci. Jeden film na ttdzien bylby bajka. Lajk i sub na zachete. Bede sledzic postepy ;)
Świetny instruktaż. Dziękuję. Najlepszego.
Bardzo dobry film. Wręcz idealny! Dziękuję. Super robota.
Ze swojego doświadczenia wprowadził bym kilka modyfikacji. Według mnie nie ma sensu rozkręcać dwóch bieżni ośki - konusow. Jeżeli zostawisz 1 na ośce masz już przy skręcaniu o wiele mniej roboty z pozycjonowaniem. Kolejna sprawa- zawsze kulki segreguje i montuje na tych samych bieżniach. Zarówno na ośce i bębenku. Mam wtedy pewność że będą pasowały pod kątem wzajemnego spasowania pracujących elementów. Smar aplikuje za pomocą strzykawki co znacząco ułatwia pracę. Do smarowania używam smaru od układów centralnego smarowania (wysępiony od mechaników utrzymania ruchu. Jest rzadszy od ŁT43 i nie wypływa z łożysk.
Na prawdę profesjonalny materiał! Sam zabieram się zaraz za serwis swojej piasty :)
Właśnie skończyłem serwis. Była to NAJGORSZA czynność serwisowa ze wszystkich jakie robiłem XDD
Dobry materiał, w świecie internetowego "bałaganu" nie często się zdarza oglądać tak przejście objaśniony temat.
Jednak nie wiem tylko dla czego jest że w bębenku ma być dużo smaru? i to jeszcze tak gęstego, raz że wtedy bębenek daje duży opór (do tego stopnia że może "zabierać pedały" i w momencie bez pedałowania korba sama się może kręcić), a dwa przy modelach bębenka bez uszczelnień bębenek będzie bardziej podatny na syf.
Co do kluczy to bywają również bębenki nie tylko na kluczu 11mm.
I ostatnią swoją mądrość jaką bym chciał dodać to to że nie raz przy odkręcaniu wewnętrznej strony bębenka (ta część skręcona imbusem) trzeba użyć dużej siły a wręcz działać z przedłużką najlepiej z pomocnikiem w postaci drugiej osoby by trzymała koło, a same koło było z napompowaną oponą.
Przepraszam jeśli ktoś odbiera moje słowa za wymądrzanie się, nie miałem tego na celu, dodałem tylko to co moim zdaniem może jeszcze bardziej pomóc w "walce" z bębenkiem.
Nie tak do końca dobry film . Dzisiaj omal nie rozwaliłem bieżni której nie szło odkręcić . Polecam po włożeniu klucza do odkręcania bębenka i bieżni przewlec ośkę , delikatnie skręcić nakrętkami i przy pomocy klucza płaskiego 24 odkręcić w prawą stronę , w przeciwnym razie może dojść do ścięcia tych dwóch wypustów na tym kluczu do odkręcenia bębenka lub uszkodzenia bieżni a bieżnia , przynajmniej w moim przypadku była doj......a na maxa
Pierońskie kulki! ;-D Dzięki za świetny film (rewelacyjna jakość zdjęć i merytoryczny opis!).
Zanim się włoży z powrotem kulki należy je dokładnie obejrzeć (najlepiej przez lupę) czy nie mają wżerów co się często zdarza zwłaszcza na tych większych kulkach.Zużyte należy wymienić a jeśli wżery są również na konusach to niewielkie wżery można zeszlifować zakładąc konusa do wiertarki (na śrubie odpowiedniej średnicy) i drobnym papierem ściernym nawiniętym na pilnik iglak można go wyrównać.Przy dużych wżerach należy oczywiście wymienić.
10/10 wszystko opisane jak należy bez zbędnego gadania !
Wow, super pomocny film! Teraz wszystko jasne :) W swoim przypadku zauważyłem wyczuwalny luz na bębenku + niedokręconą nakrętkę piasty. Zastanawiam się czy nie miało to bezpośredniego wpływu na to, że koło biło.
świetny film. Dziękuję za udostępnienie materiału!
Pełna profeska! Dziękuję :)
Bardzo dobry poradnik.super jakość obrazu i dokładnie wyjaśnione...ten szajba i cała reszta się chowa..😁 a jaki smar na gwinty alu rama. I do lozysk
Do kulek to tylko magnes. Jak ktokolwiek ściągnie bębenek jak na filmie, to powodzenia z kulkami. Bardzo istotny szczegół pominięty 😔
Świetny montaż nagrania oraz wszystko dokladnie wytłumaczone.
Dziękuję za poradnik.
To jest pikus ja ostatnio rozbieralem bebenek typu slient clutch... W srodku koszyczek z waleczkami masakra nigdy wiecej ale zlozylem i dziala jak nowy;)
Cześć,
Czy między pierścieniem a metalową podkładką przeciwkurzową jest gumowa uszczelka?
Zarąbisty materiał.
A propos tych kluczy ,,francuskich'' to nie są to ,,francuzy'' tylko ,,szwedy'' czyli klucze ,,szwedzkie'''. Klucz ,,francuski'' ma inny kształt i inny mechanizm. Pozdrawiam serdecznie.
Fantastyczny materiał !!!
Wszystko fajnie :-) ale gdybyś uszczelkę od strony bębenka założył na konus przed nakręceniem nakrętki kontrującej, to miałbyś łatwiej ;-). No i przede wszystkim : przy "kontrowaniu" konus przytrzymany był kluczem a dokręcając nakrętkę kontrującą ośka obróciła się o pół obrotu ( co widać na filmie ) więc konus się "zluzował" i piasta ma zapewne tak duży luz, że dojdzie do uszkodzenia kulek/bieżni . Żeby prawidłowo "skręcić" piastę ośka ( przy dokręcaniu kontry) musi być zablokowana (najlepiej w imadle ale tak żeby ne uszkodzić końcówki gwintu;-) )
Fakt, dokładnie tak było, ale nie chciało mi się tego tłumaczyć bo film i tak się robił strasznie długi. Oczywiście później to poprawiłem ;)
no tak, ale jeśli ma to być film instruktażowy, to warto zasygnalizować, że dobre skontrowanie luzu piasty to najważniejszy moment serwisu i właściwie od tego zależy "żywotność" piasty. Trzeba było zrobić "ciecie" i dograć końcówkę :-) jak prawidłowo wykonać czynność. Bo bez zablokowanej ośki kontrowanie to zabawa prawie bez końca - albo za ciasno dokręcony konus , albo za luźno ;-) ..
aby zablokować ośkę w imadle i nie uszkodzić gwintu,można na ośce zakontrować dwie nakrętki które można już złapać w imadło
Dodam jeszcze tylko że kupiłem sobie klucz imbusowy 11mm , jednak u mnie był klucz 10mm. Na szczęście miałem taki.😏
Bębenek musi być skręcany na lewym gwincie. Zapobiega to samoczynnemu odkręceniu.
Zamiast klucza bacika,można wykorzystać łańcuch i korbę. Łańcuch nawinąć na korbę i kasetę, korbę trzymać w lewej ręce tak samo jak na filmie pokazano z użyciem klucza
Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc. Wiwat ku czci tego człowieka! Wiwat! ;D
Jak tu ładnie i łatwo odkręca się tą nakrętkę bębenka w prawą stronę, w mojej pięście Sora FH-RS300 ona nie chce wo gule puścić. Mimo użycia takiego samego klucza jak na filmie.
Rozkręciłes w końcu? Ja mam piastę Novatec i chyba jest skręcona z obu stron. Nie da się odkręcić i jednym imbusem.
@@jackblock7451 Nie dałem sobie spokój
brawo..bardzo dobrze wytlumaczone bez pierdolenia ...dobrze pokazane i objasnione!!!
Bez rozkręcania bębenka można go ściągnąć kluczem ampulowym 11? U mnie nie da rady w żaden sposób...
Oczywiście, że można. Jeżeli na bębenku nie masz luzów, zbędnych oporów nie ma sensu go rozkręcać. Kolejna sprawa. O wiele lepiej bębenek zdjąć w całości i rozkręcać w spokoju nad jakimś pojemnikiem żeby nie pogubić kuleczek. Technologia jest następująca: kluczem ( czas4:31) luzujesz nakrętkę tak żeby się ruszyła i dała się odkręcać dalej bez użycia siły. Przechodzisz do kroku ( czas 5:16) i kluczem nimbusowym odkręcasz bębenek. Dopiero potem zabierasz się za rozkręcanie bębenka w spokoju bez zbędnych obaw że pogubisz kuleczki. Ogólnie całość - film bardzo fajny i można się dużo nauczyć.
@@kaczezamieszanie wykruszyło sie u mnie gniazdo na ampuł przy próbie odkręcenia. Miał dość spory luz. Wymieniłem cała piastę- przeplatając koło. Dzięki za info.
@@mmaciek163 W takim wypadku, jeżeli bębenek lub wolnobieg jest w stanie rozkładu i nadaje się tylko do wymiany ( jest na tyle zapieczony że frezy się wyjechały podczas wykręcania )można spróbować go rozkręcić na piaście , tzn:( czas4:31) usuwasz kuleczki i inne wnętrzności a pozostałą częśc która jest nakręcona na ośkę wkładasz w imadło zaciskasz i kręcisz kołem.
Okazało się, że u mnie ma zastosowanie imbus 10mm a nie 11mm... Może 11tka się kiedyś przyda...
Świetny film bardzo pomocny.
W moim zestawie nie było uszczelek, po złożeniu dokupię sobie. Pytanie tylko jakie powinienem kupić, czy są tam jakieś oznaczenia? zdaje sobie sprawę że mogą być rózne rozmiary, ale jakiś trop.. W sieci nie mogę tego znaleźć..
czy wolnobieg może być taki zepsuty że będzie popuszczał np 1cm obrotu? czy to tylko wina lańcucha przeskakującego może być?
Sprawdź stan zębatek zarówno przód i tył. Też tak miałem. Kombinowałem z kasetą a okazało się że winny jest wyrobiony blat z przodu, Po wymianie problem ustąpił. Sprawdź też kąta opasania kasety lub wolnobiegu. Prawidłowe ustawienie wpływa znacząco na żywotność podzespołów.
Wyrabiają się zębatki przez też rozciągający się łańcuch. Jak się kupuje to wszystko najlepiej z podobnej półki cenowej. Ja miałem tak że mi skakał łańcuch po kasecie. Wymieniłem kasetę to skakał mi po zębatkach na korbie. Więc wymieniłem łańcuch i było ok. Morał taki, że łańcuch dopasowuje się do zębatek i odwrotnie. Wymiana jednego elementu nic nie da. Ttzeba zmienić już wszystko w pewnym momencie. Są też takie mierniki rozciągnięcia łańcucha. Ale tu też uwaga że łańcuch ttzeba mierzyć gdy go się wypłuka z syfu, bo to wprowadza w błąd. Łańcuch powinno się wymieniać w zależności od jazdy co 500-1000km. Tj mieć dwa i zmieniać z jednego na drugi. Wtedy przedłuży się czas do wymiany zębatek - takie info z serwisu.
Super film, dzięki będzie mi dużo łatwiej
Swietna i bardzo czytelna robota.Czekam na wiecej
w kazdym roweze psuje mi sie naped tzn ze nie ma napedu zapadki w bebenku nie zachodza ,zastanawiam sie czy da sie odkrecic jakos ten bebenek i wyciagnac zwyklymi kluczami bez oryginalnych ?
Super. Dzięki za pomoc 😊
gumowe rękawiczki,żeby mi się zęby wbijały w palce? kiepski pomysł.Klucz francuski może rozjechać śrubę sześciokąta,jak się niedokładnie ustawi. Po prostu klucz 24 jest potrzebny i tyle
Ta matalowa podkładka która jest na konusie powinna się kręcić razem z nim?
Świetna robota ! ;-)
Witam! Dzięki za filmik - bardzo przydatny.
Zrobiłem jak pokazałeś, jednak po złożeniu wszystkiego i próbie jazdy przeskakuje mi, prawdopodobnie chodzi o zapadki. Posmarowałem te zapadki smarem do łożysk. Zrobiłem błąd? Czy one w ogóle powinny być czymkolwiek smarowane? Suchym smarem PTFE? Czy sama sprężynka? Czy w ogóle mają pracować "na sucho"? I czy możliwe jest że u mnie (Shimano M475 VIA) są tylko 2 zapadki a nie 3? Pomóż proszę, bo szlag mnie niedługo trafi...;/
Do zapadek nie daje się smaru bo zgęstnieje i będą się blokować.Tylko jakiś rzadki olej.
mi też coś przeskakuje chyba nie łańcuch a wolnobieg-i ja wpuszczałem olejem samochodowym silnikowym chyba do środka pare kropel
Wykopalisko. Więc smar gęstnieje przy niższych temp i przykleja te zapadki przez co nie łapią za ząbki. Też ttzeba sprawdzić czy sorzezynka jest dobrze założona i czy odbijają dobrze.
2022 nadal jestes?
wszystko super :) ale jak zawsze w takich przypadkach zastanawiam się do czego ta muzyka w tego typu filmach jest niezbędna, poza przeszkadzaniem oczywiście. Są momenty, często dość istotne, kiedy jest głośniejsza od mówiącego, i ciężko wtedy zrozumieć, no chyba że chodzi o muzykę,, może się nie znam.. :)
Bo każdemu "chirurgowi" pracującemu w żółtych rękawiczkach lepiej się pracuje 😉
Kaseta przepuszcza podczas jazdy takie chwilowe zgrzyt. W jakiej minucie filmu zobaczę część która jest uszkodzona?
dzięki. filmik pomocny bardzo
ile taka operacja zajmuje czasu? dla czego nie kupiłeś piasty z łożyskami maszynowymi?
pozdrawiam
Z dokładnym czyszczeniem i suszeniem elementów to tak z 4-5h. Ale większość czasu tracisz na mycie i czekanie aż wszystko wyschnie. Samej robocizny ocenił bym na 1h do półtorej.
Co do piasty to taką miałem w swoim rowerze i nie specjalnie zagłębiałem się w temat zmiany na inną.
masakra czasowa,czyli z 50pln trzeba zapłacić za robociznę, prowadzę serwis jest to to któraś z moich działalności dla tego pytam, w takim razie w ogóle nie opłaca się używać takiej piasty, wymiana łożyska w pięście na tzw. maszynówkach trwa 5 min koszt bardo dobrze uszczelnionego łożyska to kilka pln, nie ma mycia, wyprasowujsz stare łożysko, wprasowujesz nowe jeśli operacja była wcześniej robiona to potrzebny jest klej do łożysk i tyle, oczywiście trzeba się znać i mieć narzędzia aby to zrobi ale i tak wychodzi tanio za leprze rozwiązanie
Tomasz Zambrzycki dobrze wiesz skoro masz serwis że w tanich rowerach powiedzmy do 4 tys największe oszczędności są właśnie w kołach, piasty są słabe a na maszynowych łożyskach to rzadkość.
Mówiąc o uszczelnionych dobrych łożyskach masz na myśli również ich trwałość a można ją dodatkowo przedłużyć wymieniając w nich smar.
@@tomaszzambrzycki2458 OK!😊 Mam swoje łożyska, powiadasz ze wymiana 5 min. Podaj adres przyjadę na wymianę, tylko podaj cenę za usługę, bo licząc po Twojemu to chyba więcej jak 2 ÷3 zł nie skasujesz? (24 ÷ 36 zł roboczogodzina) 😉
5 zł to na pewno nie weźmiesz bo to aż 60 zł roboczogodzina😷
?
Jeszcze sie za to nie zabrałem ale mam wrażenie ze po tak dokładnym tłumaczeniu dam sobie rade :D
No dobra, a jak rozwaliłem pierścień do łożysk, to można go gdzieś dokupić? bo jakoś google nie chce współpracować i nie pokazuje nic mądrego
Ja nie rozebrałem do końca ale pytanie mam bębenek nie chodzi płynnie jakby jakiś ząbek czy coś i nie wiem czy warto rozbierać czy przyczyna prosta i lepiej będzie jak kupię nowe kolo
czy to nie jest przypadkiem bębenek z Formuły ?
Co to jest za firma piasty, bo ja mam piastę boost 148 i ona w bębenku też ma takie 2 wypustki przy łożysku które jest wewnątrz bębenka - czyli wychodzi na to że potrzebuje też takiego klucza by dostać się do kulek małych które są w bębenku - bo muszę je przeczyścić i przesmarować bo same łożyska wymieniłem ale jeszcze mi sam bębenek mi został i te kulki małe :)
Fajny przydatny filmik - dzięki...
Niestety większość ma wyebane na to żeby odpowiedzieć komukolwiek... Wszyscy tylko czerpać i się pod yebać ma pomóc to nie ma kto.
Więc z tego co wiem to w Shimano może być imbus 10 lub 11. Ja mam Novatec i jest 11, a z drugiej strony 12 żeby odkręcić. Ząbków nie smaruj smarem tylko ew olejem delikatnie bo smar je blokuje.
A gdzie te dwa polecane filmiki?
Super film dzieki! Mam male pytanie jaki rozmiar maja kulki w bebnie? Ja mam tylko 7 w srodku i mysle zeby kupic brakujace..
Te w bębenku były naprawdę małe, może ze 3 mm średnicy. Ale w Twoim może być inaczej.
Musi być luz pomiędzy kulkami. Na jedną czy dwie bodajże. W niektórych bebenkach jest tak, że na dolnym łożu jest więcej kulek niż na górnym.
A znasz może rozmiar kulek małych z bębenka ?
Dzisiaj robiłem serwis piast i zmierzyłem kulkę, suwmiarka pokazała 3,2mm.
Bębeneki i i wolnobiegi Shimano mają kulki fi 1/8 cala = 3,175 mm. Od 48 ÷52 szt ^
Piasty Shimano tylne kulki fi
1/4 cala =6,35 mm 2 x 9 =18 szt.
W piastach przednich przeważnie kulki fi 3/16 cala = 4,762 mm. 2 x 9 szt.
Stary suport na kwadrat ma kulki fi 1/4 cala = 6,35 mm 2 x 13 szt.
Pedały np PD-M 520 i 540 itp 2×12 szt kulek fi 2,381 mm
Starego typu pedały miały kulki fi 3,175 mm, 3,969 mm lub 4,000 mm.
Stery/na wiankach/fi 3,969 mm.
UWAGA
W piastach tylnych można spotkać kulki fi 6.00 mm😕
Ba! piasta oryginalna KETTLERA ma z jednej strony kulki fi 6,35 mm, a od strony bębenka 6,00 mm😕😕
Dlaczego nie robi Pan więcej filmów o service roweru????????
Te trzy cienkie podkładki nazywaja sie ,,dystansowe,, - bardzo ważne.
Mnie w serwisie odmówili naprawy/przeglądu stukającego bębenka (zużycie), gdyż to jest działanie na krótką metę. Po nieługim czasie znowu się popsuje. Zużycie bębenka = wymiana piasty.
W tych tanszych to prawda.
Można przecież wymienić sam bębenek jeśli piasta jest dobra.A nawet jak go nie kupisz bo są trudno dostępne to kup całą piastę a wymień sam bębenek bo wtedy odpada przeplatanie koła.
Prowadzi pan sklep z czesciami do skuterow?
Klucza dynamometrycznego nie używamy do do kręcenia kasety?
Można na 40 nm ale niektórzy mają w ręce moment😀
U mnie to konus wylatuje sam 😂
Podkładka + Nakrętka kontrująca = to nie ma senu raczej.
☺👍
Witam, czy można serwisować piastę bez ściągania kasety?
gato2002 w mojej piaście jak najbardziej mam m 525 od Shimano
witaj .mam pytanie.mialem spory luz na kasecie po przejechaniu ok 1000km .okazalo sie ze to luz na bebenku.rozkrecilem.zdemonowalem.co sie okazalo.brakuje prawdopodobnie 3 kulek.nie wiem jakim cudem.rower nowy unibike fusion29.na gornej biezni(patrzac na bebenek z gory) bylo 24 kulki na dolnej 23.moj rozni sie od Twojego -jest do piasty rm33 ale konstrukcja podobna tylko mocowanie inne.moje pytanie czy jak wkladales kulki byly one rozprowadzone po biezni bez zadnej praktycznie szczeliny? u mnie jest taka przerwa ze na jednej weszla by jeszcze jedna i na drugiej dwie.nie mam porownania z innym bebenkiem.prosze o odpowiedz
Na filmiku w 10 minucie widać mniej więcej jak gęsto układały się kulki. Raczej wypełniały cały obszar bieżni, ewentualnie można by próbować dołożyć jeszcze jedną, ale podejrzewam że wtedy bębenek nie obracał by się już tak swobodnie. Jeżeli u siebie dajesz rade dołożyć 2 kulki i zamknąć wszystko bez zgrzytów, to raczej kulek brakowało od samego początku.
U mnie w dwóch bebenkach była przerwa na kulkę. Widocznie po to by się płynnie obracała bez nadmiernego tarcia.
Dlaczego moja kaseta nie kręci się do tyłu ? Co to za problem może być ? Normalnie gdy jadę i pedałuje jest okej przestaje pedałować łańcuch blokuje się bo kaseta nie rusza się , ( jakbym chciał rękoma pedałować do tylko kaseta ani rusz) .
No to mogła puścić sprężynka i wkręciły się zęby wewnątrz. To bębenek do wymiany.
@@jackblock7451 Juz zrobione wymieniłem bębenek i jest okej ale dziękuję za odpowiedz 🫡
Te rozkręcane klucze to typ Angielski nie Francuzki. 🤗👍
lepsze są zwykłe łożyska kulkowe czy maszynowe??
Piotr Kozłowski maszynowe
Maszynowe to też łożyska kulkowe. Tyle że zamknięte.
@@poprostumaciek8789 Tyle że nie da się zastąpić kulkowych maszynowymi bo to całkiem inna konstrukcja.
Maszynowe mają swoje loża i są uszczelnione. Szybsza wymiana bez czyszczenia. No i dowolność jeśli chodzi o jakość.
Jaki to model bębenka? Mam taki sam (pęknięty) i nie mogę namierzyć w sklepach internetowych. Brak jakichkolwiek oznaczeń producenta na bębenku.
6 lat czekałeś i się nie doczekałeś 😂
Kto i po co ma zaglądać do tego bębenka?? Dobrze wiedzieć jak to wygląda ale grzebanie w tym mija się chyba z celem. Aczkolwiek dobre tylne koło to już po wyżej 200 zł do dostania.
U mnie jest jakiś dziwny bębenek , pomijając różnice ze moje koło jest na oś sztywną 12 mm i jest na łożyskach maszynowych jest tez tak samo bieżnia odkręcana takim samym kluczem ale problem jest z odkręceniem całkowitego bębenka od piasty. Gdy zaglądam na wylot to nie widać żadnych śrub które pasują na imbus ścianki są okrągłe a najlepsze to jest to ze wkładam tam różne rozmiary imbusa i nic nawet 12 mm wchodzi luźno na wylot i nigdzie się nie blokuje ?? Nigdy sie z czymś takim nie spotykałem
15mm ?
@@statom985 15 mm by tam nie weszło , koła już tego nie mam ale o ile pamiętam to rozwiązaniem było łożysko. Które było w bębenku,po jego wybiciu można było odkręcić bębenek
Kolego, czemu moja kaseta 9 rzędowa może pływać, po zakręceniu pedałami?
A jak wyczyścić tą część na której się przerzuca przerzutki? Wolnobieg chyba
Wolnobieg czy kaseta? Jak masz kasetę, to po odkręceniu kluczem i bacikiem po prostu zdejmujesz, wszystkie zębatki rozkładasz, wrzucasz do miski i zalewasz rozpuszczalnikiem (albo w ostateczności gorącą wodą z silnym detergentem). Płuczesz tak długa aż cały syf zejdzie, dokładnie suszysz, składasz w całość i już na kole pryskasz trochę smarem w sprayu (nie WD40 tylko smar w sprayu).
Rafal Zielinski dzieki
Czy ktoś z Was orientuje sie czy jest do dokupienia miska/bieżnia prawa, czyli ta którą odkrecamy tym specjalnym kluczem aby rozebrać bębenek? Czy można dokupić podkłądki dystansowe, które ustalają luz w bębenku po jego skreceniu?
Wszystko mozna dostac.
@@adredy Dzięki za wskazówki. Jakiś konkret proszę. Link albo kierunek gdzie powinienem szukać.
@@mutos82 jednak sie pomylilem sa jedynie do campy z tego co znalazlem jednak wymiana calego bebenka jak jest bardzo zajechana mnie tez to czeka :/
1. czy ten tutorial nadaje się do piast RM66?
2. piasty Shimano kręcą się lekko dlatego że kulki swobodnie i niemal na sucho! Dlaczego dużo smaru?!
3. skręcać do pierwszego oporu? koło i tak się zakręci.
Jedno pytanie jaka sila dokreci nakretke ta na dwa wpusty? Co podwoduje ze ona sie nie odkreci?
Tą nakrętkę dokręca się do oporu. Regulacją luzu jest grubość podkładek dystansowych o których kolega zapomniał powiedzieć.
@@2264janusz Dokładnie tak. To powinno być skrecone mocno.
Nie odkręci się, bo ma lewy gwint. Sama się dokręca. Z czuciem żeby nie zmiażdżyć podkładek. One są różnej grubości. Nie wiem czy wyjaśniał ale najcięższa jest do eliminacji luzu po większym przebiegu. Loża się wyrabiają trochę i pojawi się luz. Wtedy wyciąga się najcięższa podkładkę żeby go zniwelować.
... przedstawiłeś to bardzo fachowo, wiec zacząłem działać i po rozmontowaniu okazało się że w bębenku brak kilku kulek problem jest taki że nie potrafię ich nazwać / chodzi o wymiar/. Morze coś mi doradzisz. Rower to Giant - M ATX - 27,5 na obręczy GX 28 , kaseta Shimano CS HG41....rocznik 2017. pozdrawiam .
Wystarczy zmierzyć średnicę kulki sufmiarką i dokupić takie same.
po skreceniu bebenka i konusow i zalozeniu kastety smiga pieknie lecz gdy zaloze kolo na rower i zacisne przejeade ok. 1km to bebenek nagle sie skreca bo chodzi strasznie ciezko. gdzie robie blad ??
Wynika z tego, że za słabo skontrowałeś nakrętki.
Jeśli bębenek chodzi ciężko to zgubiłeś podkładkę dystansową.
Bardzo dobry filmik!
W mojej piaście były 52 mniejsze kulki, ale jak zacząłem je montować to wyszło mi na jednej bieżni 27 kulek (bieżnia wypełniona kulkami) a na drugiej 25 z tym, że zostało jedno miejsce na kulkę. I tu mam zagwozdkę, bo chyba gdzieś posiałem jedną. Czy układ 27 + 26 ma sens ? Czy może ma być 26 + 26 i ja jakimś cudem nałożyłem o jedną za dużo na jedną z zbieżni ?
Ja bym jednak dokupił kulki i uzupełnił tą jedną brakującą. Ale w ostateczności, jak bym musiał jechać a nie miał kulek, to raczej bym zrobił 26 + 26 ale równego oporu.
Przemyślałem cały proces demontażu i jestem przekonany, że nie zgubiłem żadnej kulki : ). Jaki układ bym nie zrobił z 52 kulkami to do wyboru mam tylko dwie możliwości tj. 27 +25 lub 26+26 (jedna z bieżni mieści max 27 kulek druga 26) każdy z nich oznacza, że na jednej z bieżni pozostaje miejsce na jedną kulkę. Wczoraj (zanim jeszcze zobaczyłem wpis powyżej) montowałem piastę i wybrałem układ 27+25 co oznacza że na bieżni środkowej bębenka (ta która współpracuje z bieżnią łożyska głównego) zostało jedno wolne miejsce, druga bieżnia jest pełna. Jakich objawów powinienem się spodziewać jeżeli wybrany przeze mnie układ jest zły ?
U mnie jest różnica dwóch kulek, bo jedna bieznia jest większa od drugiej.
@@maciekwarycha2775Najlepiej ułożyć te kulki na smar i zobaczyć czy są takie same przerwy. Jak są takie same to taki ma być. Spotkałem się w bębenkach że jest różna ilość i przerwa na kulkę.
Ktoś wie jaka jest to piasta??
Super lekcja.
Dobry film!
Dobry materiał; może bardziej jest to serwis piasty, aniżeli "kasety" Pzdr.
Super profeska.
Pozdrawiam serdecznie
dzień dobry mam pytanie
ostatnio w moim rowerze coś ie zepsuło gdy kręce korbą to kaseta sie kręci a koło nie
czy to znaczy że mam pęknięte zapadki w bembenku?
Mogą nie być pęknięte, tylko np "przykleiły" się w pozycji na płasko i kaseta kręci się swobodnie w obie strony.
@@rafalzielinski5643 Mogła pęknąć sprężynka która podnosi zapadki bo dlaczego niby miały by się przykleić wszystkie jednocześnie?Chyba że wcześniej napakowałeś gęstego smaru który stwardniał.Tam się daje tylko rzadki olej.
Świetnie zrobiony film
jeszcze jedno.luz na bebenku nie byl pewnie spowodowany brakiem 3 kulek tylko wlozonej zbyt duzej ilosci podkladek dystansowych.
A czy ktoś wie co może być przyczyną "falującej" kasety?
Gdy koło się kręci, a nie kręcę pedałami, kaseta tak jakby faluje na boki. Rozbierałem piastę w tamtym roku, żeby ją przesmarować i myślałem, że może coś źle poskręcałem. Więc wyciągnąłem oś jeszcze raz, wyczyściłem konusy, kulki, bieżnie. Wszystko nasmarowałem. Faluje nadal. Dodatkowo słychać delkatne "chrupanie", jakby łożysko ciężko pracowało, ale po wyjęciu koła oś kręci się bez oporów, nie jest skręcona mocno. Rozkręcać bębenek? może to coś pomóc? Ewentualnie jakie inne przyczyny falowania?
Piasta Joytech, rower ma 8 lat i 7700 km przebiegu, bębenek i piasta podobne do tego na filmie. Bębenek nigdy nie był rozbierany.
Podpinam się pod temat,u mnie również kaseta lekko kiwa się na boki.Kaseta z 2015r. przebieg ok 3500 km?
A.nie masz.przypadkiem wolnobiegu a nie kasetę? Jeśli tak to norma.
I jak udało ci się uporać z problemem?
@@karol.m4421 bemben do wymiany albo i cala piasta.
Jakie są wymiary kulek łożyskowych ?
Od 1 do 101,6 mm. Większe dostaniesz na specjalne zamówienie ☺
@@antymisiek2972 Kulki 101,6mm??? Takie to są tylko w czołgach.Jeśli coś bierzesz to bierz tylko połowę.
@@jaswedrowniczek9373 Jasio! Masz coś z głową ze taki toksyczny jesteś? Tylko jaja ci ogolić i do przedszkola wysłać.
@@jaswedrowniczek9373 Jaś!!!!! zaliczyleś przedszkole?😄 To teraz ucz się czytać ze zrozumieniem i myśleć logicznie, bo nie będziesz "sufmiarko"😄, umiał zadać poprawnie pytania jak autor komentarza.
Przepraszam jaki jest model tego bębenka muszę kupić identyczny.
Znalazłeś?
nie znalazłem
Klucz francuski ma kształt młotka
, tu działasz kluczem nastawnym.
Takie ładne kółko to po co ci te rękawiczki film elegancki
"Chirurdzy" zawsze pracują w rękawiczkach 😉 a neurochirurdzy koniecznie w żółtych 😆
Co miałeś na myśli odnośnie podkładek dystansowych na bębenku mówiąc" zależy jaki macie sprzęt tyle użyjecie podkładek"
Wydaje mi się, że podkładki są do regulacji luzu na bębenku, tak aby śrube mozna było dokrecic dość mocno, a nie z wyczuciem jak na filmie.
Są różnej grubości. Najcięższa jest do eliminowania luzu. Gdy loża i kulki się trochę zuzyja i powstanie luz to wyciąga się najcięższa podkładkę.
Jaki to jest model piasty?
wyglada na quando zwykla tania piasta szybko siadaja bieznie po stronie napedu :/ tak samo konusy 1000km i do wymiany mam stare shimano po 20 latach jak nowe ale szajc dzisiaj robia :/ takze wymiana sie nie oplaca mozliwa ale koszta czesci te same co nowa piasta plus jesli nie masz kluczy to juz calkiem nieoplacalne to jest jak ktos lubi sobie podlubac to ok inaczej daj se siana :/
Dzięki za nauki...
ale ta ośka się kręci po zakontrowaniu 😁, szkoda że Ci się obróciło i nie nagrałeś powtórki, normalnie tak się nie będzie kręcić.