Automatické odpojení od zdroje - povídání o jističích a pojistkách

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 55

  • @martinvlastnik2270
    @martinvlastnik2270 หลายเดือนก่อน

    Pěkné a inspirativní videjko 🙂

  • @MiroP-he4eg
    @MiroP-he4eg หลายเดือนก่อน +1

    Dobrá vec na zopakovanie a obnovenie vedomostí za mňa super.👍

  • @martinpaulovic1110
    @martinpaulovic1110 หลายเดือนก่อน

    Kvalitne video, dakujeme za vysvetlenie

  • @marekquarda8023
    @marekquarda8023 หลายเดือนก่อน

    Každé opáčko znalostí se hodí.🥰Díky za video, přeji hezký den.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน

      Ano, opakování je matkou Alzheimera :))

    • @marekquarda8023
      @marekquarda8023 หลายเดือนก่อน

      @@CoMiPrisloZCiny S hlavou je to jako se svaly, nepoužívám .. atrofuje. 🤣

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน

      @@marekquarda8023 přesně :)

  • @radoslavmichalkopera
    @radoslavmichalkopera หลายเดือนก่อน

    Fando, veľké ďakujem za častejšie publikovanie videí. Pozdravuj tiež kameramanku.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน

      S natáčením videí je to teď složitější. Nějak se to blbě sešlo a moc nestíhám

  • @frantisekhrabovsky7362
    @frantisekhrabovsky7362 หลายเดือนก่อน

    Ahoj Fando, opět poučné video

  • @janferfecki7900
    @janferfecki7900 หลายเดือนก่อน

    Povedené video👍

  • @tatkosmolko1672
    @tatkosmolko1672 หลายเดือนก่อน +1

    METAL riadny a ideme 🤟🤟🤟🎸🎸🎸

  • @jirik_borsuk
    @jirik_borsuk หลายเดือนก่อน

    Ahoj Fando, po delší době jsem k tobě nahlédl a vidím že odběratelé přibývají, dokonce i sám velký mistr Drátěnka. Kanál jako takový se stal pro mně nezajímavý, od doby co se věnuješ elektrice. Asi pro to že ta mně pořád živí xx let. Hobby mé je elektronika, měřáčky, hrajkání si 😁 ale rád věřím že se k tomu obsahově vrátíš. Ať se daří ve tvé edukativní činnosti.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน +1

      Zdar Jiří. Chci se vrátit k elektronice , ale jak se říká “ když chceš Boha rozesmát, řekni mu své plány”. Snažím se vrátit, ale pořád to nějak nevychází

  • @dratenkakutilemaopravarem7727
    @dratenkakutilemaopravarem7727 หลายเดือนก่อน

    paráda krásně to pán vysvětluje už chápu proč mamce odešla v kuchňském mixeru pojistka ačkoli tam zkrat v obvodu nebyl jasně motor dostal větší zátěž a pojistka odešla ještě bych poprosil o video o horkovzdušných pojistkách a také díky tomuto videu už chápu proč mi jistič B 10 vybaví svářečku třeba po půl hodině

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน +1

      Horkovzdušné pojistky? Máte na mysli tepelné pojistky ve fénech, motorech a horkovzdušných pistolích ?

    • @jirik_borsuk
      @jirik_borsuk หลายเดือนก่อน

      @@CoMiPrisloZCiny Video rozhodně udělej, takový nějaký základ s čím se obyč user a majsterkovič dostane do styku. Také vysvětli Dráťovi proč a že je nutné dochlazovat po vypnutí horkovzdušné pistole.

    • @dratenkakutilemaopravarem7727
      @dratenkakutilemaopravarem7727 หลายเดือนก่อน

      @@CoMiPrisloZCiny ano přesně to myslím

  • @Edisson.
    @Edisson. หลายเดือนก่อน

    Ahoj Fando, jako výklad dobrý sice dlouhý, ale dobrý teda až na pár maličkostí a to dost podstatných.
    Jak můžeš jako elektrikář říct, že u pojistek je jedno jestli vypínají stejnosměr nebo střídu - některé pojistky se doslova nesmí používat ve stejnosměrných obvodech, protože umožní hoření oblouku (to je mimochodem i u AC jističů - takže tvoje vysvětlení nebylo úplně přesné, proto je tak odlišná a cenově nákladnější konstrukce DC jističů, tedy nejen rychlost odskoku kontaktů) a tím pádem pokud nedojde k přerušení oblouku nedojde a tím ani k přerušení obvodu - takže rozdíl je a to obrovský a nedodržení může mít i fatální následky.
    Pojistky a drátky - nejen že se prodávali přímo pojistkové drátky a pásky, ale dělali se i svorkovnice či pojistky přímo určené k takovéto výměně - např. hlavní patrová svorkovnice měla ze zadní strany (tudíž běžné obsluze nepřístupné) lůžka s pojistkovými dráty, nebo pásy, duté válcové nožové pojistky pro HDS byly konstrukčně stavěné na výměnu pojistkového drátu s předem určenými naváděcími ploškami pod šrouby v nožových pásech.
    Když už si to vzal s pijistkami tak do podrobna, tak proč si vynechal, nebo se alespoň nezmínil o tom, že jsou pojistky se speciální vypínací charakteristikou pro měřící přístroje a elektroniku.
    Abych ještě rozšířil tvé třídění jističů - typ C se používá pro kapacitně zatížené rozvody - například velké skupiny zářivkových světel kde eliminují nabití kompenzačních kondenzátorů.
    To že nerozjedeš klimošku na charakteristice B také není pravda, záleží na výkonu a způsobu startu klimatizačního agregátu.
    Krásný den přeje 🙂Tom

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน

      Ahoj Tome. Co se týká klimatizací tak na 16B rozjedeš jen malý přenosný šudlátka. Pevně zabudované jsem viděl hlavně s požadavkem na C a několikrát i D. Pojistky a dráty…. Pokud výrobce s takovým řešením počítá tak proč ne. Teď se mi vybavují vyseknuté plechy které byly jako pojistka v PV3S. Ano, kus plechu s dírami na montáž. Ale výrobce s tím počítal. Blbé je, když je vláknem z měděného lanka opravena pojistka. Tam je vybavovací proud…. no nějaký je. Pojistky jsem moc dopodrobna nebral. Půlku materiálu o nich jsem zahodil a bohužel ve videu je to znát. Ale už takhle to má hodinu a to ještě čekají chrániče.

    • @RetroDilna
      @RetroDilna หลายเดือนก่อน +1

      @@CoMiPrisloZCiny Tak jsem se chlapi prošel do sklepa, abych měl jistotu, mám 2 roky klimu 3,5kW Sinclair, velkou, jistič B10, EATON. Na wattmetru v mobilu vidím, že najíždí při jakémkoli módu od tak 50W do max. 1400, žádné skokošoky.
      A jen malá technická : u toho DC se to špatné, o kt. se mluví děje přímo úměrně zátěži. Není zátěž, není oblouk. Nesvítí na panely, není oblouk z panelů. A více méně ti panely při standardní funkci nikdy jistič nevyhodí (např. při zkratu na vstupu měniče), protože jsou zdrojem proudu... Jinak samo dávat DC.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน

      @@RetroDilna Inu pokrok se nevyhnul ani klimatizacím. Opět jsem o něco moudŕejší. Díky moc za informaci

  • @jancirtek645
    @jancirtek645 หลายเดือนก่อน

    Pro mě jako obyčejného člověka je to i tak složité, bohužel nedokážu pochopit věci jako proč má někde zásuvka 2 vývody a někde 3. Respektive vím že to s třemi vývody je více chráněné, ale jak přesně to chrání a od jaké úrovně spotřebičů jsou potřeba 3 vývody stále nechápu. Když to popíšu svojí logikou tak si myslím že to se třemi vývody mě nemůže kopnout kostra protože je vyvedená na nějakej ten nulák, ale jeli to tak 100% nevím. A ani nevím kde teda končí ten nulák, podle logiky by to měl být kabel který nekončí nikde a nemůže tedy uzavřít obvod a tím tedy chrání. Proudový chránič vím že se dělal hlavně v koupelnách, a že v případě uzavření obvodu přes člověka, ten proud jde jinudy, ale kudy a proč jinudy, a proč se to nedělá všude taky netuším. Osobně odmítám cokoliv dělat v baráku s elektrikou právě kvůli nekvaliofikovaným znalostem el. zákonitostí. Zastávím filosofii, že kde je moc drátů tam je něco špatně. A tak jako u sportovního kola kde před 20 lety bylo několik jednotek bovdenů, dnes můžeme vidět jen 2 na brzdy a i ty časem asi zmizí, tak u té elektriky stále vidím nějak moc kabelů, co se týče silnoproudu. Myslím že budoucnost elektřiny je v bezdrátové službě. Co si o tom Fando myslíš? Myslím že už Nikola Tesla vymyslel bezdrátový přenos vysokého napětí. Myslíš že je tato technologie řekněme do 100 let proveditelná?

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน

      Když se podíváš na schéma co jsem nakreslil na začátku tak z trafostanice jdou do prvního rozvaděče 4 dráty. Tři fáze a vodič PEN. PEN začíná v trafu tam kde se potkávají konce vinutí. Když je zásuvka zapojená na dva dráty tak tam máš právě ten vodič PEN a fázi. V rozvaděči můžeš vodič PEN rozdělit na dva samostatné. Potkávají se právě a jenom v bodě kde byli rozděleni a pak už nikde. Jedná je nově o vodič N ( ten vpravo v zásuvce ) a vodič PE - ten je na kolíku a spolu s nimi přichází i fáze - ten tmavý vlevo. Výhodou tohoto zapojení je to, že můžeš pak použít proudový chránič. Spotřebičům je jedno jak je zásuvka zapojená. Proudový chránič začínal v koupelnách a teď už musí být až na malé vyjímky všude. Ten proud který šel jinudy šel skrz Tvé tělo. O chráničích ještě bude krátké video. Bezdrátový přenos energie je již používaný. Zubní kartáčky, bezdrátové nabíjení mobilních telefonů a tak dále. Problém s tímto přenosem jsou jeho obrovské ztráty v porovnání s přenosem po vodiči. Energie se ztrácí kvadraticky se vzdáleností. Tedy vlastně neztrácí ( zákon zachování energie ) ale rozptyluje. Proto považuji za nemožné provádět distribuci el. energie bezdrátově.

  • @vladimirkysela7485
    @vladimirkysela7485 หลายเดือนก่อน

    Mám dotaz. Co znamená na jističi označení 10000 v rámečku pod terčíkem a co znmená číslo 3 v rámečku (čtverečku) pod terčíkem ? Díky za odpověď.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน +1

      10000 znamená maximální zkratový proud 10kA

    • @georgeshustbag6131
      @georgeshustbag6131 หลายเดือนก่อน +2

      Hezky den, 10000 je hodnota vypínací schopnosti daneho jistice, tedy 10kA, a plati pro jmenovite napeti (+frekvence, ucinik...). Tuto hodnotu by mel jistic zvladnout a poruchu bezpecne vypnout. 10kA je typicka hodnota pro prumyslove aplikace, domovni rozvody zpravidla vyuzivaji 6000, tedy 6kA. Hodnotu zkratoveho proudu v danem miste je potreba vzdy overit vypoctem. Pro zajimavost, AC pojistka vydrzi mnohem vice (myslim tim, valcova, nozova) a sice I1=120kA, navic umi pojistka zkratovy proud i omezit, coz jistice zvladaji v mnohem mensim meritku...
      Cislo 3 ve ctverecku znamena tridu omezeni energie, zavisi na vypinaci schopnosti jistice, jeho charakteristice a jmenovite hodnote...a lze najit v norme. Zjednodusene, cislo stanovuje povoleny limit, kolik propusti jistic poruchove energie do chranene casti obvodu. Udaje lze najit v katalogu a oznacuje se I2t, tedy mira propustene energie, jednotku ma A2s.

  • @vladimirkysela7485
    @vladimirkysela7485 หลายเดือนก่อน

    Je možné na zkušební žárovkové ochranné zásuvce (Krabička se seriovou žárovkou pro omezení proudu) použít místo vypínače třeba slabej jistič 6A s charakteristikou B ? Nebo to není dobrý nápad ? Jak výkon žárovky ovplyvňuje odebíraný výkon z ochranné žárovkové zásuvky ? V jakém je poměru k příkonu žárovky ?

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน

      Dobrý den. Pokud se smíříte s vyšší cenou a většími rozměry než má vypínač tak použití jističe nic nebrání. Odebíraný proud vychází ze vztahu P=U.I tedy 100W žárovka omezí proud na necelých 0,5 A

  • @georgeshustbag6131
    @georgeshustbag6131 หลายเดือนก่อน

    Ahoj,
    Video moc pekne a poucne, dovolil bych si jen opravit par nepresnosti….
    Pojistkový je odpinac, nikoliv odpojovac, jak uvadite. Odpojovac je pristroj, který spina zásadně bez proudu. Pojistkovym odpinacem lze i obvod vypinat (nadproud), vykonove pojistkove odpinace maji dokonce I kovovou rostovou zhaseci komoru.
    Mechanismus jistice by mel byt tzv, nezávislý, tzn., že rychlost spinani kontaktu je nezavisla na rychlosti pohybu packy. Je to z duvodu demence obsluhy, ktera by mohla ovladaci packou pohybovat pomaleji, nez je zadouci. Pripadne to u vetsich jisticu predchazi poraneni obsluhy, když se nahodou podari sepnout do zkratu…
    …stejnosmerny proud rad taha oblouk…
    El. oblouk ve spinacich vykonovych pristrojich vznika vzdy! Problem DC oblouku je v tom, ze oproti AC oblouku sam neuhasina. Aby v DC obvodu elektricky proud pri vypinani klesl smerem k nule, musi se navysit vlastni elektricky odpor hořícího oblouku. To se typicky deje jeho chlazenim, natahovanim a rozdelenim na mensi obloucky v serii ve zhaseci komore. Jiny princip uhaseni oblouku v DC obvodech bohužel zatím nemame.
    DC oblouk je navic extremne ovlivnovan elektromagnetickou silou, která vznika interakci (elektromagnetickou vazbou) mezi průchodem proudu proudovodnymi drahami jistice a proudem prochazejicim el. obloukem. Takze obecne zalezi na polarite pripojovacich svorek jistice. Tedy + svorka znamena, ze se sem privadi trasa z + polu DC zdroje... Při spatnem zapojeni DC jistice muze oblouk „viset“ mezi rozpojenymi kontakty a vypnuti selze. Jinak oblouk se na kontaktech „zdrzi“ několik jednotek ms, většinu casu stravi putovanim po zhášecích ruzcich do zhášecí komory, kde stravi většinu casu vypnuti… U AC jistice to plati podobne, pri spravnem vypnuti AC proudu se oblouk od sveho vzniku mezi kontakty az po uhaseni ve zhaseci komore "zdrzi" max. 10ms pri 50Hz.
    Ano, je pravda, ze nekteri vyrobci nabízí puvodni jistic na AC také k vypinani na DC, ale je potřeba pohlidat velikost mozneho DC napeti (byva i 5x mensi).
    Pojistky obecne umi bez problemu vypnout AC i DC, ma to však jista omezeni (zejména napeti) a je potřeba vždy hledat v katalogu mezni hodnoty. Když rikam pojistky, myslim pojistky, nikoliv ty sklenene trubičky, které bych si tak nedovolil ani nazyvat…
    Prima den

  • @frantisekbures6392
    @frantisekbures6392 หลายเดือนก่อน +2

    určitě umíš, i videa hezká, jen je škoda ten občasný arogantní tón - nezachráníš tím jediný život, je to zbytečné

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน

      Ahoj. Arogance je úplně to poslední co bych ve svých videích chtěl mít. Pokud jsi ji našel tak se hlavně omlouvám a můžeš mi prosím nahodit časy kdy ji cítíš. Abych se jí mohl příště vyhnout.

    • @frantisekbures6392
      @frantisekbures6392 หลายเดือนก่อน +1

      @@CoMiPrisloZCiny krásná odpověď, ale opravdu toto hledat nebudu, pokud ji necítíš sám, je to nadbytečné

  • @ZeusJuri
    @ZeusJuri หลายเดือนก่อน

    Od zdroje k spotřebiči.

  • @ZeusJuri
    @ZeusJuri หลายเดือนก่อน +2

    Promiň, ale sem zvyklý kreslit zapojení z leva do prava, asi tak jako každý.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน +1

      Také to tak mám

    • @flodurkeng
      @flodurkeng หลายเดือนก่อน

      Zvyklíííí ý

  • @stefanmikoczi9164
    @stefanmikoczi9164 หลายเดือนก่อน

    Poistky sa opravujú, viď dal do poistkovej patróny ustrihnutý klinec 100, a vyhorela celá dedina- vesnice.😄 Škoda cirrka 100 miliónov Kčs. B istič na klíme v Austrii nejde a nejde, dal tam 16 B, po výmene za 16 D klíma ide doteraz.

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน +2

      Slovy klasika - Kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane.
      Kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky.

  • @thomasburg
    @thomasburg หลายเดือนก่อน

    promin že mě to nezajímalo ale nám to bude dělat elektrikář moc dobréj elektrikář já šroubovaky mám taky ale za elektrikaře se nepovažuji protože elektrikář nejsem

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน +1

      V pohodě. Hned v úvodu jsem říkal, že to nebude zajímavý :)

  • @flodurkeng
    @flodurkeng หลายเดือนก่อน

    Vysokonapěťová pojistka v mikrovlnce má pružinku pro rychlejší rozpojení a oddálení od sebe přerušeného místa 😉

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน

      Vn pojistka je úplně jiná liga

  • @ZeusJuri
    @ZeusJuri หลายเดือนก่อน

    WTF takto nakreslené zapojení nemůže fungovat. Kde máš fáze a kde nulák a zem?

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน +2

      První tři čáry jsou fáze, pod nimi je N a pod ním je PE

  • @elbarto_wanted
    @elbarto_wanted หลายเดือนก่อน +1

    Elektrikar vi a laika tahle hodinova pohadka nezajima. Dalsi video naprosto o nicem :-(

    • @marekquarda8023
      @marekquarda8023 หลายเดือนก่อน +1

      Víš jaký je rozdíl mezi Quardou a eletrikářem? Quarda se pořád učí TROLLe 😀

    • @CoMiPrisloZCiny
      @CoMiPrisloZCiny  หลายเดือนก่อน +2

      Kolega je jiného názoru a na jeho přání toto video vzniklo