Zainteresowanych tematem zachęcam do odsłuchania podcastów : th-cam.com/video/MuuQpwC1Fe4/w-d-xo.html , oraz th-cam.com/video/ytnB9ZPPxUw/w-d-xo.html do końca października wrzucimy trzecią część wyjaśniającą okoliczności klęski wojsk księcia Witolda.
Zupełne nieporozumienie. Pełne zwycięstwo i likwidacja zakonu to umocnienie Królestwa - było nie na rękę Witoldowi, zainteresowanego nowymi nabytkami na wschodzie, nad Bałtykiem wystarczył mu zamulony port w Polądze. Tacy to byli europejscy politycy - potomkowie Giedymina. Pod koniec życia Jagiełły, młody biskup krakowski, Zbyszko Oleśnicki, na zjeździe w Nowym Mieście Korczynie postawił placzacego króla - starca do kąta. Oligarchia kościelna miała przrd sobą " Złote czasy ". W kolejnych wojnach po 1411 r. nie udało się pokonać oslabionego zakonu. Bez przesady z tą potęgą.
Zupełna klęska zakonu i jego ew. likwidacja wzmacnialy Koronę wobec Litwy i były nie na rękę stryjecznym braciom, zwłaszcza Witoldowi, zadowolonemu z posiadania zamulonego portu w Półądze zainteresowanemu dalszymi podbojami na wschodzie - tacy to byli politycy niwoczesni - potomkowie Giedymina. Pod koniec życia Jagiełły na zjeździe w Nowym Mieście Korczynie, młody biskup krakowski, Zbyszko Oleśnicki postawił do kąta placzacego króla - starca, którego publicznie zrugał. Zaczynał się kilkunastoletni okres jego nieskrepowanych osobistych rządów i fatalnych przeważnie politycznych decyzji. A przed oligarchią kościelną - " Złote czasy ". Dwóch wojen z osłabionym zakonem po 1411 r. Korona nie wygrała, bez przesady z potęgą.
Zupełna klęska zakonu i jego ew. likwidacja oznaczały dominującą pozycję Korony względem Litwy i nie były na rękę stryjecznym braciom, zwłaszcza Witoldowi, zadowolonemu z posiadania zamulonego portu w Półądze i zainteresowanemu dalszymi podbojami na wschodzie. Tacy to byli europejscy politycy - potomkowie Giedymina. Pod koniec życia Jagiełły na zjeździe w Nowym Mieście Korczynie, młody biskup krakowski, Zbyszko Oleśnicki postawił do kąta placzacego króla - starca, któremu wcześniej publicznie zwymyslal. Rozpoczynał się kilkunastoletni okres jego nieskrepowanych, osobistych rządów, obfitujących w fatalne decyzje polityczne. A przed oligarchią kościelną " Złote czasy ". Wojny z osłabionym zakonem po 1411 r. to co najwyżej " remisy że wskazaniem " . Bez przesady z potęgą. Jego następcy tyle zadziałali, że na miejsce cuchnącego naftaliną zakonu, pojawiło się prężne świeckie państwo pruskie, główna zewnętrzna przyczyna późniejszego upadku Polski ( nawet ulomny na umyśle Piast by na to nie pozwolił ). I swoiste dziedzictwo fatalnych decyzji moznowladcow Królestwa z końca XIV wieku.
Szkoda że nie wykorzystał wiktorii pod Grunwaldem,Koronowem,nie zajął całego Pomorza😟. Dziś już wiemy,wszyscy wiemy kto i co tzn.niemiec. Wystarczyło taką siłą odbić to co krzyżacy zagarnęli nam prawie 200 lat wcześniej. Zastanawiam się nad jednym,czy jest wogóle znany nam Naród w Europie,który nie robił,robi błędy🤔?
To nie był geniusz tylko cwany polityk myślący o swojej, obcej etnicznie dynastii i dziedziczenia przez nią tronu Polski i dlatego zagrożenie krzyżackie musiało być aktualne.
Bardzo dziękuję !!!
Trzymal kler krótko z pysk szegolnie po klątwach papieża i wtedy bylismy potegą
Jagiełło, to był łeb. Brawo!!!
Geniusz co wygrywa bitwy ale z wojna juz gorzej... i ten co szlachte uszczęśliwia
Oj nie tylko on szlachtę uszczęśliwiał
Historia na wyciągnięcie ręki- Elżbieta Bonifacja zmarła po 3 tygodniach 13 VII 1399 r a 4 dni później 17 VII zmarła Jadwiga Andegaweńska.
Pokonał krzyżaków ale ich nie podbił i to był błąd...
Most budowano w Kozienicach
Zainteresowanych tematem zachęcam do odsłuchania podcastów : th-cam.com/video/MuuQpwC1Fe4/w-d-xo.html , oraz th-cam.com/video/ytnB9ZPPxUw/w-d-xo.html do końca października wrzucimy trzecią część wyjaśniającą okoliczności klęski wojsk księcia Witolda.
Elżbieta Bonifacja zmarła po 3 tygodniach a nie dniach
Zgadza się
Niezwyciężony xD a Malborka jakoś nie zdobył..
Bo nie chciał, bo by Witold urósł w siłę - on też był cwany😂😂
On złamał potęgę Zakonu. Jego następcy zrobili resztę. Wygrał w sumie chyba 4 wojny z Zakonem.
Zupełne nieporozumienie. Pełne zwycięstwo i likwidacja zakonu to umocnienie Królestwa - było nie na rękę Witoldowi, zainteresowanego nowymi nabytkami na wschodzie, nad Bałtykiem wystarczył mu zamulony port w Polądze. Tacy to byli europejscy politycy - potomkowie Giedymina. Pod koniec życia Jagiełły, młody biskup krakowski, Zbyszko Oleśnicki, na zjeździe w Nowym Mieście Korczynie postawił placzacego króla - starca do kąta. Oligarchia kościelna miała przrd sobą " Złote czasy ".
W kolejnych wojnach po 1411 r. nie udało się pokonać oslabionego zakonu. Bez przesady z tą potęgą.
Zupełna klęska zakonu i jego ew. likwidacja wzmacnialy Koronę wobec Litwy i były nie na rękę stryjecznym braciom, zwłaszcza Witoldowi, zadowolonemu z posiadania zamulonego portu w Półądze zainteresowanemu dalszymi podbojami na wschodzie - tacy to byli politycy niwoczesni - potomkowie Giedymina.
Pod koniec życia Jagiełły na zjeździe w Nowym Mieście Korczynie, młody biskup krakowski, Zbyszko Oleśnicki postawił do kąta placzacego króla - starca, którego publicznie zrugał. Zaczynał się kilkunastoletni okres jego nieskrepowanych osobistych rządów i fatalnych przeważnie politycznych decyzji. A przed oligarchią kościelną - " Złote czasy ".
Dwóch wojen z osłabionym zakonem po 1411 r. Korona nie wygrała, bez przesady z potęgą.
Zupełna klęska zakonu i jego ew. likwidacja oznaczały dominującą pozycję Korony względem Litwy i nie były na rękę stryjecznym braciom, zwłaszcza Witoldowi, zadowolonemu z posiadania zamulonego portu w Półądze i zainteresowanemu dalszymi podbojami na wschodzie. Tacy to byli europejscy politycy - potomkowie Giedymina.
Pod koniec życia Jagiełły na zjeździe w Nowym Mieście Korczynie, młody biskup krakowski, Zbyszko Oleśnicki postawił do kąta placzacego króla - starca, któremu wcześniej publicznie zwymyslal. Rozpoczynał się kilkunastoletni okres jego nieskrepowanych, osobistych rządów, obfitujących w fatalne decyzje polityczne. A przed oligarchią kościelną " Złote czasy ".
Wojny z osłabionym zakonem po 1411 r. to co najwyżej " remisy że wskazaniem " . Bez przesady z potęgą. Jego następcy tyle zadziałali, że na miejsce cuchnącego naftaliną zakonu, pojawiło się prężne świeckie państwo pruskie, główna zewnętrzna przyczyna późniejszego upadku Polski ( nawet ulomny na umyśle Piast by na to nie pozwolił ). I swoiste dziedzictwo fatalnych decyzji moznowladcow Królestwa z końca XIV wieku.
Szkoda że nie wykorzystał wiktorii pod Grunwaldem,Koronowem,nie zajął całego Pomorza😟.
Dziś już wiemy,wszyscy wiemy kto i co tzn.niemiec.
Wystarczyło taką siłą odbić to co krzyżacy zagarnęli nam prawie 200 lat wcześniej.
Zastanawiam się nad jednym,czy jest wogóle znany nam Naród w Europie,który nie robił,robi błędy🤔?
To nie był geniusz tylko cwany polityk myślący o swojej, obcej etnicznie dynastii i dziedziczenia przez nią tronu Polski i dlatego zagrożenie krzyżackie musiało być aktualne.