Alza Muzeum: Legenda jménem ZX Spectrum - AlzaTech

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 17

  • @antoninkolouch5161
    @antoninkolouch5161 4 ปีที่แล้ว +3

    Zdravím, jen bych chtěl upřesnit, že microdrive netrpěl na zamotanou či přetrženou pásku, ale na její opotřebení, takže ji bylo potřeba přeformátovat a přibývaly vadné sektory. Ale i tak to bylo při porovnání s klasickým kazeťákem něco úžasně rychlého, celá paměť nahraná do dvaceti vteřin oproti více jak pěti minutám z kazeťáku a to nepočítám čas potřebný k přetočení kazety na začátek nahrávaného programu. A když se mluví o 48kB RAM, tak by se asi mělo zmiňovat, že z toho 6kB zabírala VIDEORAM, kde se také daly spouštět (a spouštěly se) programy, ale omezovalo to použitelnou velikost obrazovky a také byl přístup do této oblasti (celých 16kB od adresy 0x4000) zpomalovaný, protože přednost měla ULA obstarávající generování obrazu. A ZX Interface 1 přidávala 8kB ROM, která se aktivovala detekováním instrukce rst #8, která běžně sloužila k reportování chyb BASICu (rozšiřující příkazy pro obsluhu microdrive apod. úmyslně porušovaly syntaxi původního BASICu).

  • @tomasskalicky4266
    @tomasskalicky4266 3 ปีที่แล้ว +1

    Ja mel Didaktik (klon Spectra) a doted na neho vzpominam v dobrem. Perfektni zabava. Jen co jsem doted nepochopil byly ty preddefinovane basic klavesy. Vzdyt prece napsani PRINT nemuselo zabirat 5 bajtu, ale pocitac po napsani na klasicke klavesnici toto mohl brat uz za jeden prikaz a ne za 5 mismen v pameti. Podle me to byl nesmysl a mozna to bylo pouzito aby se rychleji psalo a aby se nemuselo pamatovat prikazy

    • @Turtle1631991
      @Turtle1631991 3 ปีที่แล้ว +2

      To by ale znamenalo že by v té paměti musel být kód pro tenhle přepis...

  • @kjsfhjkhfjkshfjsh
    @kjsfhjkhfjkshfjsh 3 ปีที่แล้ว +2

    Ve videu chybi jedna zcela zásadní informace a to jak Gumák přišel ke zcela nestandardní velikosti paměti 48kB. To byl skvělý trik pana Sinclaraira, který se rozhodl používat 32kB moduly, ty ale byly drahé. Dva by cenu příliš zvedly a tak se rozhodl použít jeden normální a jeden vadný za zlomek ceny . Paměťové moduly měly dvě stránky a vada byla vždy jen v jedné z nich. Ta se následně zablokovala, takze zbyla jedna stránka se 16kB. Paměti se propojily a tak vzniklo ekonomické řešení 48kB. :)

  • @philipcooper8297
    @philipcooper8297 7 ปีที่แล้ว +8

    Zajímavostí ZX Spectra je jeho velká obliba v Brazílii, kde se také dlouho vyráběl v licenci, i po ukončení výroby v Evropě.
    Hry, jak bylo naznačeno, vycházely na standardních MC kazetách. Zajímavostí ale byly rozhlasové pořady, kdy přes rádio bylo možné nové programy a hry ''stahovat''. FM Radio hrálo samotný zdrojový kód, jehož zvuk jste nahráli na MC kazetu, a tu pak bylo možné přehrát do paměti ZX Spectra a spustit program, hru. K tomuto vám stačil jakýkoli mono kazetový přehrávač s funkcí nahrávání.
    DNES, pokud máte doma ZX Spectrum, ale kazety už jste dávno zahodili, je možné stáhnout kompletní knihovnu programů ve formátu WAV nebo MP3. Tyto zvukové soubory přehrajete v jakémkoli MP3 přehrávači, telefonu... k ZX spectrum připojíte klasicky skrz audio jack. Vše funguje stejně, jako kdyby jste připojili kazetový přehrávač. No, ve výsledku to vlastně funguje ještě lépe než MC kazety.

  • @antnio
    @antnio 5 ปีที่แล้ว +3

    Vivo en Uruguay y aquí fue la computadora más utilizada. A diferencia de nuestros vecinos Argentina y Brasil, que tenían sus respectivos clones acá el mercado estaba entre las Spectrum y la versión brasilera (TK90)

  • @VojTomala
    @VojTomala 9 ปีที่แล้ว +1

    Pěkná ukázka starého počítače, určitě další díly.

  • @maiki60fps
    @maiki60fps 9 ปีที่แล้ว +2

    ZX Spectrum je elegantně malé i ve srovnání s dnešními netbooky! Jeho jednoduchý ale účelný a otevřený design postavený na tehdejší poměry velmi schopném CPU Z80A a zákaznickém bitmapovém obrazovém obvodu ULA znamenal malou revoluci v domácím programování, kdy vznikaly hry i těch žánrů, na které dnes vůbec nenarazíte...

  • @erikcumbria
    @erikcumbria 8 ปีที่แล้ว +3

    A ještě jedna připomínka - důvodem, proč se tento stroj uchytil nejvíce byl fakt, že ZXko bylo kompatibilní s Didaktikem Gamou (respektive opačně) - tedy přínosem bylo množství programů. Použitý ZX stál v roce 1990 kolem 7000 Kčs, na dnešní peníze kolem 34tis Kč (!!!)

  • @IvanIgnath
    @IvanIgnath 6 ปีที่แล้ว +1

    Prosim, este Sam Coupe!

  • @aki_128
    @aki_128 9 ปีที่แล้ว +3

    No, tak předně žádný "Klív", ale "Klajv" (Clive Sinclair) a v Anglii se slovo Speccy vyslovuje "Speky". Asi tak.

    • @alzavideo
      @alzavideo  9 ปีที่แล้ว +1

      factor6 S anglickou výslovností jsem na tom nebyl vždy nejlépe, díky za opravu. Klidně upozorněte i na další chybky, pokud se vyskytnou. Díky!

    • @vithotarek
      @vithotarek 8 ปีที่แล้ว +3

      To jsou drobnosti. Především palec nahoru vůbec za snahu mladším generacím přiblížit tento legendární počítač. A to se povedlo. Díky za to.

  • @lilclorox8558
    @lilclorox8558 9 ปีที่แล้ว +2

    další videa o starších přístrojích!

  • @jakubmatusek5006
    @jakubmatusek5006 5 ปีที่แล้ว

    Sinclaire se vsim vypada jako pouzitelny Macbook pro 2016, 2017 a 2018 lol

  • @erikcumbria
    @erikcumbria 8 ปีที่แล้ว +2

    Počkejte, jednotlivé klávesy měly přiřazeny příkazy, podle toho, jaký shift jste zvolili - to ale neznamená, že příkaz měl pouze jeden byte, příkaz se totiž zobrazil a ukládal celý a zabral paměť stejně, jako kdyby byl příkaz napsán ručně - obrovskou výhodou byl fakt, že příkazy se psát ručně nemusely, tím programátor ušetřil mnoho času. Na tomto stroji jsem se napracoval ve svých 12 letech jako bulhar..

  • @erikcumbria
    @erikcumbria 8 ปีที่แล้ว +2

    Ty bláho, prej Klív a Specy :D proboha, kluci z Alzy, co blbnete? Co takhle kurz angličtiny? To je ostuda!