Zubní implantát - doplnění kosti, augmentace, sinus lift, dotazy

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 พ.ย. 2022
  • Jak se doplňuje kost? Znáte sinus lift? Co kouření a implantace? Dáseň?
    ➡️ www.dcrosmarin.cz
    ➡️ / zubnikanalek
    Ve druhém díle naší implantologické minisérie se podíváme na struktury kolem implantátů (kost a dáseň), zaměříme se na augmentace = doplnění kostního objemu a ukážeme trochu krve při zákroku, kdy zvedáme dno čelistní dutiny = sinus lift. Na závěr máme pár nejčastějších dotazů, které nám pacienti dávají.
    Je něco nejasného, nebo jsme nezmínili něco, co Vás zajímá? Napište nám to do komentáře!

ความคิดเห็น • 17

  • @veka1837
    @veka1837 ปีที่แล้ว +7

    Zdravím Vás pánové, děkuji za Vaše naučná videa a především za vtipnou interpretaci na nepopulární témata. Sama si teď procházím zdlouhavým procesem hojení implantátu. Byl to můj kostlivec ve skříni, mnoho negativního na první pohled. Teď jsem ráda, že jsem již v půlce celého procesu. Avšak strach se dá vytěsnit získáním informací a poté je již snadnější se všemi následujícími kroky vyrovnat. Proto chválím Vaše videa, které k tomu slouží. Byla bych vděčná za díl 3 o implantátech a to - jak se o ně správně starat a co používat. Děkuji předem a pokračujte dál ve Vaší tvorbě 👍

    • @zubnikanalek
      @zubnikanalek  ปีที่แล้ว +3

      Děkujeme za milá slova 🙂
      Chápeme to podobně. Je dobře, když člověk ví, co se mu dělá a proč... lépe se celým procesem prochází.
      Děkujeme za námět - jak se starat o implantáty nejspíše zahrneme do dílu o dentální hygieně, který v příštím roce také přijde na řadu.

  • @lukyburik
    @lukyburik 5 หลายเดือนก่อน +2

    Je neuvěřitelné, jak to jde vše dopředu. Máte skvělá videa, zrovna mě čeká instalace implantátu a tato videa mi dost pomáhají pochopit, co se vlastně bude dít. Takže díky. Pokračujte. :-)

    • @zubnikanalek
      @zubnikanalek  5 หลายเดือนก่อน +1

      To jsme rádi, děkujeme 😊
      Přejeme ať instalace implantátu dopadne dobře a je to šetrnější, než u nás ve videu 😅

  • @lidus5290
    @lidus5290 ปีที่แล้ว +1

    Tak kluci, pozor. Imunologie☝️
    Co já, člověk s autoimunním onemocněním štítné žlázy? A co víc - podstoupila jsem vyšetření na Imunologiii a bylo zjištěno, že moje imunita je trošku poblázněná. Mám nějakou zvýšenou reakivitu určitých buněk ( odbornou zprávu mám doma), které napadají struktury, které vyhodnotí jako "cizí". Konkrétně v mém případě mi to bránilo otěhotnět, musela jsem jít přes IVF a k tomu krotit imunitu kortikoidy, aby na to naše vzácné embryo neútočilia. Takže co Implantát a taková komplikovaná osoba jako já?

    • @zubnikanalek
      @zubnikanalek  ปีที่แล้ว +1

      Dobrý večer :) záleží na charakteru imunitního onemocnění. Například revmatoidní artritida, Sjogrenuv syndrom nebo sklerodermie by mohly být kontraindikace pro implantáty. Tohle chce posoudit hodně individuálně :)

  • @mr.locksmith6017
    @mr.locksmith6017 11 หลายเดือนก่อน +1

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na váš názor na postup ALL IN X (nabízí stom.klinika v Praze), prováděnou jednou několikahodinovou komplexní operací v narkóze, tzn. vytrháním špatných zubů, navrtáním implantátů a ihned osazení holé čelisti provizorním fixovaným chrupem po dobu cca 1 roku, poté dle výběru pacienta.
    Skýtá tato technika tzv. "na klíč" nějaké následné problémy ? ...hojení, ukotvení implantátů, aj.? Nerad bych se při výběru opravy svého kouřením zdecimovaného chrupu rozhodoval podle reklamy stomat. kliniky. Děkuji za pár slov.

    • @zubnikanalek
      @zubnikanalek  11 หลายเดือนก่อน +1

      Dobrý den, jak už to tak bývá ve zdravotnictví, je to velmi individuální, ale můžeme to vzít postupně.
      - metoda All on X (různý počet implantátů, dle potřeby) je osvědčená, fungující metoda, pokud je dobře provedena. Počet implantátů závisí na čelisti, množství kosti, druhu implantátu, apod.
      - imediátní implantace - tj. ihned po vytrhnutí v jednom zákroku dát implantáty, je také dobrá, osvědčená a fungující metoda, ale velice záleží na množství kosti a technice provedení - když je kosti dost a operatér zkušený, výsledky jsou dobré.
      - imediátní zatížení - tj. ihned nasadit provizorní zuby, tady je nás největší možný problém celého postupu. Ono to může dobře fungovat, ale také hrozí, že se implantáty nemusí vhojit. My máme nejradši uzavřené hojení, kdy implantáty po zákroku necháme cca 3 měsíce hojit v klidu pod dásní a až pak je zatížíme. Nevýhoda tohoto hojení je, že pacient musí mít na těch pár měsíců jako náhradu zubů nosit snímatelnou náhradu - klasické klapačky. Imediátní zatížení je výhoda, že jsou pevné zuby vlastně hned, i když zatím provizorní, ale je tam značné riziko komplikací.
      A musím dodat, že jeden z největších nepřátel implantátů a jejich vhojení je kouření !
      Pěkný den 🙂

  • @rob.j.1195
    @rob.j.1195 ปีที่แล้ว +1

    Dobrý den, měli jste skvělý nápad na téma, pro nás pacienty jsou informace z vašich videí užitečné. Chci se zeptat na keramické implantáty. Říkáte, že je to novinka a není s nimi tolik zkušeností. Uvažujeme o implantátech a na keramických se nám líbí, že právě nejsou kovové. Keramické implantáty vyrábí známé firmy stejně jako titanové např. Straumann proto nás zajímá váš názor. Předem děkuji za odpověď.

    • @zubnikanalek
      @zubnikanalek  ปีที่แล้ว +1

      Keramické implantáty momentálně nemají oproti titanovým žádnou významnou výhodu, kvůli které by se pacientovi vyplatilo volit zrovna tento typ. Snad až na alergii na titan, ze kterého se dělají standardní implantáty. Co nás navíc odrazuje, tak je cena, a to nejenom implantátů, ale i komponent pro zhotovení následné korunky. To dělá z keramiky hodně drahou srandu, která bude mít navíc dražší "servis" pokud by bylo potřeba časem předělat korunku/můstek.
      Vzhledem k tomu, že zatím v titanu máme spolehlivý materiál, tak se nám do těchto prací moc nechce. Ale třeba se časem ukáže, že keramika bude odolnější proti bakteriim, pevnější i v menších průměrech a stabilnější v letech. Ale na takové závěry je zatím ještě předčasně a keramiku bychom tedy zvažovali jenom v případě potvrzené alergie na titan :)

  • @lidus5290
    @lidus5290 ปีที่แล้ว +2

    Vrtani do čelisti možná sice nebolí (tvrdíte 😛), ale ty zvuky, který dotyčný chudák na křesle slyší musí být naprosto děsivé 😬😬

  • @MrHstm
    @MrHstm 4 หลายเดือนก่อน

    Dobrý den,
    Mě by zajímal implantát vs můstek z pohledu kvality a budoucího vývoje pacienta. Například pokud se použije můstek, nestane se že kost v tom místě mizí rychleji? Tedy nějaká teoretická budouci implantace již nebude možná bez augmentace? Případně, jestli není lepší rovnou přistoupit k implantátu, kde může být ústup kosti pomalejší?

    • @zubnikanalek
      @zubnikanalek  4 หลายเดือนก่อน +1

      dobrý den, na toto téma máme video "náhrada chybějícího zubu" kde obě varianty a jejich výhody/nevýhody zmiňujeme

    • @MrHstm
      @MrHstm 4 หลายเดือนก่อน

      @@zubnikanalek no, právě na toto video reaguji. Konkrétní otázkou, která nebyla zodpovězena ve videu. (Viděl jsem všechny vaše videa, velmi mne to chytlo 😂)

    • @MrHstm
      @MrHstm 4 หลายเดือนก่อน

      @@zubnikanalek abych trochu možná doplnil otázku, chybí mi 6. Zub v pravo dole. A 7. Je na opravu + amalgám blomba veliká 5. Je v postatě zdravý (miniaturní oprava amalgámem) - no a nevím co je teď lepší volba. Je mi 30 tedy chci co nejlepší možnou volbu z výhledem do budoucna :/ finanční stránka není problém.

    • @zubnikanalek
      @zubnikanalek  4 หลายเดือนก่อน

      @@MrHstm Dobrý den, kost může samozřejmě resorbovat v čase více, to je u každýho člověka jiný. Jestli koukáte na naše videa více, tak víte, že bez vyšetření a rentgenu je to spíše věštění z křišťálové koule, než relevantní rada. 😉
      Ale kdybych měl 30 let a chtěl nahradit šestku v podobné situaci jako píšete, a měl jsem dostatek kosti, jdu do implantátu.

  • @jitkavavrova3217
    @jitkavavrova3217 ปีที่แล้ว

    Zní to dost děsivě. Raději bych si zvolila ten můstek.