Super falownik jest jeszcze jeden działa z shelli 3 em to jest super a falownik się rozłączy gdy nie ma zasilania z gniazdka jest to lepsze rozwiązanie jak ecoflow można na tym zaoszczędzić dużo energii
Ja mam 3 sztuki dla 3 faz inwertera SoyoSource 1200LIM48 - zbiera ile pobieramy i wpycha w ongrid mniej niż zużywamy a wiec gdy pobieram 400W to od dodaje 300W a PGE widzi 100W zużycia. Działają i są super. Max 900W wpycha a kosztuje 650zł brutto - takie 3 sztuki kupiłem i śmigają. Mimo to zakupiłem dziś Deye SUN-12K-SG04LP3-UE który zrobi to samo i zapewni offgrid na 3 fazy.
Dlaczego mam SoyoSource a nie SUN2000 jak u Ciebie ? Bo w SoyoSource ma MODBUS i na github są projekty gdzie z licznika sdm630Mv2 zbieram dane, wysyłam po lan/wifi do soyo i po rs485 mówię ile ma dopychać w ongrid, gdy komunikacja padnie to przestaje exportować więc jest bezpiecznie. Mogę tym sposobem ustalić różnicę gwarantowanego poboru.
Dodam ze Deye odbiera właśnie z licznika SDM630 Modbusa bezpośrednio a gdy komunikacja przestaje działać to korzysta z CTków które można wydłużyć i skalibrować.
@@RK-bm9kq Czy ja wiem, kupiłem taniej niż EAsun iGrid TT 10kW 3fazowy lub SRNE ASF H3, więc nie uważam bym przepłacił, dałem 9800zł brutto z Polskiej dystrybucji, a jeszcze w koszty wrzucę... a na 3 chińczyki dałbym 4,5 a tylu opcji by nie miały. To jak RadekOffgrid który 4 Growatty wymienił na 2xDeye12k - wszystko ma swoje zalety i wady a w 3fazówkach nie ma nic lepszego.
Panowie, wytrąćcie mi argumenty z ręki na korzyść Deye. Od dłuższego czasu nastawiłem się na Sofara HYD z przekonaniem, że moce ujarzmiamy napięciem, a nie prądem. Na tym opiera się energetyka, sprawność. Chciałem zbudować magazyn wysokonapięciowy z kilku powodów: 1- prąd, 2- straty na szynie DC w inverterze, 3- bo kurde...jest to bardziej sprawne. Przekonajcie mnie do tych 70VDC. Serio o to proszę. Czy BMS jest tu problemem? Wszyscy masowo pracują na nisko napięciowych bankach, dlaczego? Tylko błagam...nie piszcie mi, że 400-800VDC zabija, to wiem i bądźmy poważni, wiem jak się poruszać na tym gruncie.
mala uwaga! Zanim uruchumicie układ na ostro. Po podpięciu zróbcie pierwsze pomiary wieczorem, kiedy juz nie ma produkcji z paneli. Mi przytrafiła się sytuacja, gdzie czujnik limitera po przedłużeniu kabla podłczyłem odwronie i falownik odczytywał wartości dodatnie i produkował prąd. Problemów z tym nie mniał ale licznik prądu elektroniczym zapalił USTERKE ponieważ nie był przystosowany do wstecznego przepływu prądu. No i trochę stresu było. Koleinym przeoczeniem może być brak ustawienia limitera w setup'ie falownika i też może zdażyć się taka sytuacja. Tak więc sprawdzamy najpier bez produkcji z paneli wieczorem, gdzie produkcja jest znikoma, lub wcale z odłączoną tarczą PV
dwie przetwornice pracują równolegle z różnych paneli i nie ma problemu, ponieważ one są synchronizowane częstotliwością z sieci. Z resztą to rozwiazanie jest wspomniane w instrukcji
to jest raczej instalacja do zredukowania kosztów opłat za drogi prąd, niż grzania wody. Wodę można łatwiej i taniej i dużo skuteczniej podgrzewać kolektorem
Ok.pouczający temat,tylko podobne instalacje w Niemczech można kupić za połowę ceny w Polsce. Od 2 latach zniesiono VAT na wszystko co związane jest z fotowoltaiką.Tzw.instalacje balkonowe/ w zestawie 2 panele,inwerter i zestaw do montażu/ można kupić za 250€. W Czechach dla emeryta taka instalacja za darmo.
Właśnie wczoraj dzwoniłem do pge w sprawie instalacji balkonowej z mikroinwerterem. Podobno zgodnie z przepisami unijnymi nie trzeba zgłaszać mikroinstalacji do 800 w tym bardziej, że rozważam ecoflow ze smart plug wię praktycznie nic do sieci nie wysyłałbym. Otrzymałem odpowiedź, że mam obowiązek zgłosić każdą instalację i wystąpić o licznik dwukierunkowy, wśród wielu argumentów pojawił się ten, że obecny licznik w takiej sytuacji moją produkcję może zliczać jako zużycie więc będę za nie płacić.
Szukam czegoś takiego o mocy około 10kWh poszukuję czegoś do wspolpracy z mikrofalownikami i magazynem. Odrazu odpowiem "znafcom" tak wiem, że są straty, tak wiem , że drożej, tak wiem ... Jednak ja muszę mieć mikrofalowniki na dachu i nie mogę pchać z nich do sieci. Jakieś pomysły koledzy? Teoretykom z nad klawiatury dziękuję. Proszę raczej o radę tych co choć raz w życiu kabel solarny w rekach trzymali😀
W mikrofalowniku APSystem EZ1 masz możliwość: ograniczenia mocy maksymalnej z poziomu aplikacji, współpracę z HA w ramach udostępnienia przez APSystem API (wymagany jest tryb lokalny - wówczas mikroinwerter może działać pod kontrolą HA). Mikrofalownik ma bardzo wysoki prąd ISC (25A) co umożliwia przewymiarowanie paneli (na 1 wejściu można podłączyć do 730Wp, sam mam podłączone 780, co na 2 wejściach daje 1560Wp). Muszę jeszcze przetestować możliwość pracy mikrofalownika zasilanego z akumulatorów (wstępny test pokazywał, że przy 24V mikrofalownik się uruchomił, nie miałem możliwości przetestowania go pod kątem zasilania z 36V). Na plus: mikrofalownik EZ1 jest na liście urządzeń dopuszczonych do pracy w sieci - więc można taką instalację zgłosić do OSD.
Witam, mogę prosić o jakiś namiar na Ciebie kolego? Szukam kogoś kto ma doczynienia z micro bo sam taki system chcę/muszę zainstalować. U mnie działałoby to tylko z magazynem na pełnym off-gridzie. Nie chcę się tu publicznie rozpisywać stąd pytanie o kontakt. Pozdrawiam
Proszę o radę bo chciałbym ogrzewać grzejnikiem olejowym jedno pomieszczenie. Czy gdybym kupił taki falownik to co to tego jeszcze musiałbym zakupić jakie panele i jakich parametrów?
Rozwiązanie bez sensu i z niego wycofują się wszyscy, którzy mają jakieś pojęcie o tych sprawach. Kolektory solarne mają minimum 100% większą sprawność, generując z tej samej powierzchni energię cieplną bezpośrednio. Sprawność paneli PV to max 21%, a sprawność kolektorów solarnych jest między 40 i sięga czasem nawet 60%. Lepiej więc zamontować solary, a ew. panele wykorzystać do zasilenia akumulatorów i wykorzystać do zastosowań codziennych - np. oświetlenie i najbardziej newralgiczne odbiorniki - np. zasilacze do telefonów komórkowych, sterowanie domem, systemy zabezpieczeń, np. jakieś pompy zapewniające odwadnianie zalewanych miejsc.
rozwiązanie to jak najbardziej ma sens aby redukować rosnące koszty rachunków prądu. Do grzania wody jest jak najbardziej nieefektywne i tu w pełni się bym zgodził, że kolektory wiodą prym.
Do grzania wody w elektrycznym bojlerze nie jest potrzebna żadna elektronika. Wystarczy bojler 2 grzałki w szeregu, termostat elektryczny, panele PV podłączone do tego bojlera. Grzałkom obojętnie jakie napięcie im dostarczasz, może być stałe, zmienne, przemienne, dowolne. Gdy woda się zagrzeje, bimetal w termostacie rozłączy układ i prąd przestanie płynąć. Gdy prąd nie płynie, panele PV nie wytwarzają NIC. Gdy woda nieco ostygnie, bimetal połączy obwód, popłynie prąd przez grzałkę i panele zaczną zasilać grzałki. (o ile będą oświetlone) To wszystko. Warto panele połączyć szeregowo, wyższe napięcie pozwoli zmniejszyć przekroje przewodów. KONIEC.
@@MD-ix3hq Można temu przeciwdziałać dokładając dosyć prosty układ gaszenia tego łuku. Poza tym to będzie tak rzadkie (włączanie i wyłącznie) że praktycznie bez znaczenia dla trwałości. Tutaj się z Tobą zgodzę, zamiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną, a następnie grzanie tym prądem wody ...hmmm, gdybym miał panele PV za darmo, bojler elektryczny, dużo dobrego przewodu, kogoś kto za frajer mi to wszystko chociaż przykręci do dachu. Pomijając że jest to kompletnie idiotyczna instalacja... To i tak bym pewnie tego nie zrobił, wolałbym się w zimnej wodzie kąpać :) Tracimy czas na PIERDOŁY. Jednak dla uczciwości zauważę że przy instalacji offgride, takie wykorzystanie pozostałej, nieużywanej energii elektrycznej wytwarzanej przez PV jest najtańszym i najprostszym sposobem poprawienia ekonomicznego bilansu, to tanie i proste rozwiązanie gdy instalację już i tak mamy.
Świetny film , akurat na czasie bo w mojej sytuacji potrzebuje magazyn energii na działkę . Jestem w trakcie wyboru baterii (teraz już wiem jakich 😃) jak i przetwornicy ze stałym sinusem tak aby ogarnął małą lodówkę , oświetlenie no i niestety pompę do wody gruntowej. Pytanie , jaką przetwornicę polecasz biorąc pod uwagę magazyn 8 szt. lifepo4 280 ah/3,2 v. Pozdrawiam filmik super👍
Marko, wezmy taki scenariusz. Mam ongrid 4.4kw,czy jesli wepnę sie z nim na oddzielnej instalacji w instalacje w domu to co się wydarzy? Bedzie pchał do elektrowni? Czy tylko zuzyje to w domu? I jak sie zachowa dotychczasowy ongrid. Trochę tego nie rozumię, proszę o wyrozumiałość.
jesli kupisz jakikolwiek mikroinwerter i produkcja pv będzie większa niż zapotrzebowanie w domu to tak twój ongrid i twój mikroinwerter będą wysyłać do sieci natomiast jesli podłączysz taki np z wideo inwerter z mierzeniem to nie będzie nic robić ponieważ twój ongrid będzie zerował zapotrzebowanie i wysyłał nadmiar do licznika no chyba ze produkcja ongridu nie zaspokoi zapotrzebowania w domu to ongrid i on będą produkować energie
z zasady istota pracy limitera w tym falowniku jest taka, że jeżeli nie ma chwilowego zużycia (poboru z sieci) to limiter redukuje produkcję do zera, jeśli jest dodatkowa równolegla instalacja PV, która "wpycha do sieci" to falownik z limiterem nadal nie produkuje poniewać wciąż nie ma spełnionego warunku (poboru z sieci)
Falownik zanim ruszy testuje panele robią krótkie zwarcia. Czyli ile amper dają. A w to wejście podłączając akumulatory to katastrofa. Wiec nie wiem jak byłoby z tym.
Witam mam fotowoltaikę z dotacji w systemie rozliczenia net-bilingu i jeszcze przez cztery lata nie mogę w falowniku i fotowoltaice nic zmieniać (nie jest jeszcze moją własnością). Falownik nie jest hybrydowy a chciałbym podłączyć do sieci magazyn energii. Czy dobrze myślę że ten inwerter+Bms+baterie 48V załatwi sprawę. Czy falowniki będą się zakłucać i powodować niebezpieczeństwo zwarcia, pożaru. Czy są jakieś tańsze rozwiązania magazynu dla instalacji 3 fazowej. Pytam bo mój dostawca energii leci w kulki za 1kWh płaci 10gr. Przy produkcji 6Mwh,autokonsumpcja 800kWh pobórz sieci w nocy i mroczną zimą 1500kWh opłaty miesięczne wg prognóz 60zł na koniec zwrot 20% z nadwyżki produkcji za rok to 70 zł. Reklamacja od stycznia bez odpowiedzi, infolinia rozkłada ręce i odkłada słuchawkę. W naborze mój prąd 6.0 lepiej kasę w sedesie spuścić na to samo wyjdzie. Szkoda ludzi co foto będą musieli mieć w nowych budynkach po 2027r wg rozliczenia godzinowego. A bym zapomniał na prundzie to wiem gdzie zero i faza i tak przy nim cały dzień przełaża. Dzięki za pomoc z góry, może jakiś prosty łopatlologiczny odcinek jak z 12V magazynem.
Tego typu rozwiązanie miało by sens , aby wykorzystywać np. do dogrzewania domu w okresach przejściowych, np. stosując panele na podczerwień, lub grzejniki tzw. kwarcowe. Ale do tego nawet falownik/inwerter nie byłby potrzebny - bo tego typu odbiorniki można by podłączyć wykorzystując nawet bezpośrednio prąd stały. Jedyne co należało by wtedy zrobić, to do regulacji i sterowania wykorzystać elementy umożliwiające pracę z prądem stałym. Np. tego typu styczniki elektroniczne SSR.
To urządzenie powinno być zgłoszone do zakładu energetycznego. Jeśli ktoś mówi inaczej łamie prawo. Wiadomo, prawo prawem a życie życiem. Jednak w publicznym materiale proponował bym zaznaczyć że urządzenie wymaga zgłoszenia
ale wiesz o tym ,że podanie napięcia dopiero uruchamia urządzenie? jesli zgasnie napięcie w gniazdku to urządznie się wyłącza nie pracuje więc co ma elektrownia do tego ?
przy tej cenie na ali to chyba ktos sobie jaja robi, 3k za 3f instalacje to juz naprawde lepiej doplacic do jakiegos normalnego hybrydowego ongrida albo byle 3f hoymiles na 6 paneli, no ale rozwiazanie z nie przesylaniem pradu do sieci sprytne to trzeba oddac
@@RK-bm9kq nie znam sie zbytnio na rynku tego sprzetu pod haslami na allegro sa za okolo 5tys. chyba juz bym te 2-3k doplacil zamiast z ali ciagnac jakies cuda ktorych bym samych w domu nie zostawil no ale skoro chinczyk z ali 3x1000zl a ty chesz odemnie ongrida markowego za 3000 to chyba tak nie dziala jeszcze bo wtedy nikt by tego go wna z chin nie sciagal przyznasz sam
@@MrZiemwit Nie chce bo po prostu nie ma za tyle. Deye 3,6kW to slabienka ale jednofazowa hybryda z certyfikatem do oddawania kosztuje około 4300-4500. Więc generalnie to wszystko co opisane jako hybryda na Ali to zwykle nic wspólnego nie mają niestety. Hybrydy są drogie
@@RK-bm9kq w ogole nie biore pod uwage rozwiazan jednofazowych to chyba bardziej pasuje jako rozwiazanie offgrid jesli troche goodwee i podobnych srednich marek gdzie znajdziesz 5-8kw ongrid hybryd z obsluga zewnetrznych aku roznych firm, na allegro sa poszukaj linka nie dam bo youtube zwariowal i linkow nie mozna wstawiac jest inny problem, magazyny sa drogie i narazie jedyna opcja taniego jest dotacja albo cudowanie z chinskim szajsem a nie wiesz co dostaniesz - wiec o dziwo narazie lepiej brac zestaw z dotacja niz robic samemu
@@MrZiemwit Wiesz co to powinien tak. Trójfazowy np Deye 10kW na fazę daje tylko 3,5 kW bo 10:3 i wychodzi na jedną fazę. Ja to podzieliłem inaczej. Po prostu dziele w tablicy jedną fazę na 3obwody i możesz wtedy zasilać jednofazowym falownikiem ,8kW np. Te falowniki zazwyczaj są falownikami na magazyny wysokonapięciowe a tego specjalnie nikt nie poszukuje więc są trochę tańsze ,natomiast magazyny są sporo droższe. Z ogniw Chińskich sam składałem magazyn tyle że 24V na bmsJK. Działa to bezproblemowo i jest po prostu soooooro tańsze. Ale rozumie że ktoś się może bać. Natomiast na alibabie masz tak sama pewność zwrotu jak na allegro,i pieniędzy i uszkodzonego towaru. Są też gotowe magazyny z gwarancją trzeba tylko brać u sprzedawcy ,,zweryfikowanego"Tu zapłacisz drugie tyle za ogniwa które byś sam kupił,dadzą Ci gwarancje ale tak czy owak będziesz czekał .
Witam, a jeżeli nie podłączy się tego miernika na linię zasilania domu? rozumiem, że normalny (nie dwukierunkowy) licznik będzie zliczał wyprodukowaną energię jako zużytą chociaż będzie ją "wpompowywał" do sieci. Czy to prawda?
@@MD-ix3hq Hej, tyle że dla tego SUN liczą się przekładniki. Soyosource pracuje na podstawie modbusa i są projekty pod esp które odczytują z licznika zużycie i adaptują wprowadzanie energii. SUN pracuje na CT od strony ZE i stara się wyprodukowac tyle ile tutaj widzi a Soyosource ma swój licznik poboru od strony LOAD na którym stara się osiągnąć minimalny pobór. Dwie koncepcje i obie wymagają jedno kierunkowego licznika.
Hej, osobiscie nie natomiast patrząc na niego wygląda jak stara konstrukcja easun i kilka pokrewnych około 3-4 lata natomiast bardzo pancerna i mocna sprawdzona przez rynek w bardzo wielu gospodarstwach
nie zdażyło mi się jeszcze tak na ponad dwa lata użytkowania tych falowników w tandemie. ale nie wykluczam takiej sytuacji. W takim przypadku dobrze jest już mniec jakąś instalację PV działającą w budynku i licznk energii dwukierunkowy
Ta rzecz omawiana w tym nagraniu jest niebezpieczna. Podpinanie do sieci jest ryzykowne i nie łudźcie się, będą potężne kary i gigantyczne daniny. To trzeba zrobić inaczej. Da się już nabyć dość sprawne magazyny energii, trzeba to robić z głową, by np. nie dopuścić do samozapłonu. Dalej, instalacja paneli musi być tajna i niezauważalna dla podglądaczy okupantów, niewykrywalna dla dronów. Rzecz robić po cichu, w podziemiu. Nigdzie nie zgłaszać!! W domu czy mieszkaniu zrobić dodatkową badź jedyną instalację, przeznaczoną wyłącznie do paneli. I cicho siedzieć. Nie rozgłaszać, nie chwalić się, nie filmować. Mało tego, są znacznie jeszcze lepsze rozwiązania w których koszt energii jest praktycznie niezauważalny. Jakie? Nie napiszę. Kto poszuka sam znajdzie i niech jak znajdzie cicho siedzi i zastosuje tylko i wyłącznie dla siebie.
Do grzania wody w elektrycznym bojlerze nie jest potrzebna żadna elektronika. Wystarczy bojler 2 grzałki w szeregu, termostat elektryczny, panele PV podłączone do tego bojlera. Grzałkom obojętnie jakie napięcie im dostarczasz, może być stałe, zmienne, przemienne, dowolne. Gdy woda się zagrzeje, bimetal w termostacie rozłączy układ i prąd przestanie płynąć. Gdy prąd nie płynie, panele PV nie wytwarzają NIC. Gdy woda nieco ostygnie, bimetal połączy obwód, popłynie prąd przez grzałkę i panele zaczną zasilać grzałki. (o ile będą oświetlone) To wszystko. Warto panele połączyć szeregowo, wyższe napięcie pozwoli zmniejszyć przekroje przewodów. KONIEC.
Ten sposób podłączenia działa. Używam tak od dawna. Jednak bardzo szybko wypalają się styki bimetalu. Warto założyć termostat elektroniczny lub zewrzeć bimetal. Rozwiązaniem jest też ustawienie termostatu na maksa ale wtedy oszczędzisz bimetal bo rzadziej będzie się załączać ale szybciej odłoży się kamień.
Grzałka to drut oporowy jak nie dostanie odp napięcia nie nagrzeje się wydajnie jak dostanie za dużo to się spali. U mnie na offgrid napięcie potrafi skoczyć 50% w zależności od obciążenia i pory dnia … temat uruchamiania ogrzewania bez regulatora wałkowany wiele razy na różnych forach i kanałach, również nie polecam
@@AgencySEEMEpl mam stary zdobyty za free z Olx boiler kospel 80litrow z grzałką 2kW, termostat bimetal zwarty na stałe, do bojlera mam podłączone bezpośrednio 5 starych używanych paneli szeregowo. na każdy oko 40v 375W. W szeregu pod obciążeniem napięcie wacha się między 100 a 175v Panele latem są w poziomie a zimą prawie w pionie na południe. Wodę mam gorącą od połowy marca do października. Latem woda ma maks 85 stopni a wiosną i jesienią około 38. Na moje potrzeby działa wystarczająco. Przywód użyłem ze starego przedłużacza, Dublując żyły co dało przekrój około fi5. Długość przewodów około 6m. Jak dla mnie to jest perpetum mobile. Cała instalacja kosztowała może 200 zł a używam jej już 3 rok.
Nie chce mi się paneli przepinać zobacze jutro lub pojutrze ponieważ mam jeszcze jeden sterownik mppt do przetestowania jesli zadziała z panelami to nie będe już tego urządzenia nagrywać.Natomiast jesli nie zadziała to zmienie panele i przetestuje oba urządzenia na moich panelach
Zawsze stosowanie sensora jest konieczne aby urządzneie nie produkowało energi niepotrzebnie i nie wysyłało jej do licznika powodując straty a nie zysk
wszystko zależy od tewoich potrzeb przy offgirdzie bez magazynu energii czyli praca hybrydowa musisz liczyc na straty około 80w na godz czyli noc 1kw dziennie straty ale mozesz z pv 6kw pakować do domu a w tym przypadku nie masz strat żadnych w zasadzie ale produkcje na poziomie 2kw
A jesteś w stanie sprawdzić ile on pobiera energii z sieci jeżeli pracuje z większą mocą? Czyli np bierze energię z paneli i daje na gniazdko do odbiornika np. 1kW. Czy to też będzie taki mały pobór własny jak pokazany na filmie?
Przecież to inne zastosowanie, ongrid a offgrid. Ja zacząłem od ongridów z limiterem bo zmniejszyły rachunki a nie obawiałem się że uruchomią się silniki 3fazowe i rozwalą falownik offgrid. System mieszany on&off-grid jest najbardziej optymalny jak się ma też i duże urządzenia.
@@darekxy8006 Ja też planowałem na początku pod offgrid smw + soyosource pod ongrid ale to ok 2,5-3tys a jak miałbym powielić na 3 fazy to okazało się bez sensu. Jak komuś wystarczy jeden falownik tylko offgrid to jasne, najlepszy wybór ale ja mam zużycie spore i sporo silników 3f więc to by się nie spinało.
od jednego panela, ale w praktyce spełniony musi być warunek napiecia znamionowego, przy którym falownik zadziała. Tak więc polecam 2x 33V i falownik 1kW a nie tak jak na filmie 2kW, ponieważ 1kW ma mniejsze wymaganie napięcia znamionowego
Jak nie podłączę czujnika to będzie wysyłał do sieci nadmiar energii bo o to mi chodzi? I kolejne pytanko czy jak nie będzie zasilania z sieci to nadal będzie działał czy nie?
Tak będzie wysyłać nadmiar energii do sieci. Jesli chodzi o brak zasilania 230v to powoduje wyłączenie się urządzenia więc bez napięcia 230w gniazdku nie będzie działać
@@pv_Marko dzięki za odpowiedź. Bo mam właśnie PV do grzania wody 2,5 Kwp bez sieci ale też 9,45 Kwp z siecią. I tak się zastanawiam co tanio zrobić by się energia nie marnowała po zagraniu wody bo teraz do południa już full gorącej wody. Nie chcę się pchać na razie w Aku.
Można to zoptymalizować stosując czujnik pomiaru natężenia światła, który wpinamy w sieć wifi, a bojler załączy się przy pewnym poziomie lux-ów poprzez zdalne gniazdko wifi.
A ma pytanie zatem, czy można podłączyć to do istniejącego offgrid ? Chodzi mi o to że w domu nie mam sieci z zewnątrz, a dom zasilam tylko z inwertera za kilka dni będzie ten co reklamowałeś 4.2kw. A jak by to mogło wspomóc po nagrzaniu wody to super by było
@@PoszukujacrajuBlogspotStrona inverterow w jednej sieci możesz mieć nieskonćzenie wiele, ponieważ one wszystkie synchronizują się częstotliwością sieci miejskiej. Ważne jest aby każdy inwerter miał przypisany swój obwód paneli
No już bardziej gównianego rozwiązania nie można było wymyślić tak czy siak żyli dom ma mały pobór prądu to i tak ci się marnuje energię wyprodukowana przez panele lepszym rozwiązaniem jest najprostszy inwerter nie ma cię w domu grzejesz sobie wodę wracasz do domciu zużywasz więcej prądu oszczędzasz i masz przynajmniej zabezpieczony ten sprzęt a jak coś pójdzie nie halo to przez wpięcie napięcia poprzez gniazdko spalisz budę
a co jeśli lodówka i inne ladowarki i urządzenia wciąż pobierają w domu z sieci w trybie jałowym np.250-650W? To jest bardzo dobre rozwiązanie do zmniejszenia rachunków za i tak już drogą energię. Wody bym w ogóle nawet nie próbował tym podgrzewać ponieważ energia elektryczna jest to tego za droga. Kolektor Słoneczny jest dużo bardziej wydajny i bezpieczny w użytkowaniu w budzie.
@@pv_Marko czy możesz wykonać testy tego urządzenia, przynajmniej na tydzień jak się sprawuję czy nie zwraca energi z paneli do sieci ?? Jakie by były oszczędności ?? Ile by obniżyło rachunki za prąd ?? Krótką ocenę po tygodniu używania ?? I werdykt czy to się opłaca ?? Przydał by się taki wiarygodny film bo na TH-cam nic nie znalazłem w polskich realiach... 😉😉😉
są zdaje się dwie wersje tego falownika w opcji jednofazowej. 1kW i 2kW , nie należy tych wartości przekraczać. W falowniku można ustawić jaki maksymalnie chcemy produkcję w Wattach ale nie jestem pewien jak to działa w praktyce. Lepiej, żeby tarczaPV była dopasowana
jesli zniknie napięcie z gniazdka to urządzenie automatycznie się wyłącza musi być napięcie na wejsciu aby rozpoczeło swoją prace więc niema różnicy czy na słupie siedzisz czy nie ;)
w filmie masz to wyjaśnione licznik jest w falowniku, musisz przy liczniku głównym w domu na przewodzie fazowym zamontować ten przekadnik co jest pokazany na filmie
@@pv_Marko Więc jest to najgorsze możliwe rozwiązanie. Jakikolwiek magazyn, falownik + moduły PV i jestem w pełnym off-gridzie przez ok 8 miesięcy w roku. Wiem co mówię/piszę, bo w marcu już się przepiąłem na offa, i pewnie w październiku zacznę doładowywać magazyn.
Wypowiedzieć ze związku socjalistycznych republik europejskich ten zielony eko tereryzm POPIERAJCIE ROLNIKÓW. Wybierajcie tych posłów co popierają interesy NARODU POLSKIEGO.
Super falownik jest jeszcze jeden działa z shelli 3 em to jest super a falownik się rozłączy gdy nie ma zasilania z gniazdka jest to lepsze rozwiązanie jak ecoflow można na tym zaoszczędzić dużo energii
Uchylisz rąbka tajemnicy jaki to falownik? 😊 mam shelli i pobawił bym się 😉
Witam. Super ciekawy filmik ✌️👷♂️
Ja mam 3 sztuki dla 3 faz inwertera SoyoSource 1200LIM48 - zbiera ile pobieramy i wpycha w ongrid mniej niż zużywamy a wiec gdy pobieram 400W to od dodaje 300W a PGE widzi 100W zużycia. Działają i są super. Max 900W wpycha a kosztuje 650zł brutto - takie 3 sztuki kupiłem i śmigają. Mimo to zakupiłem dziś Deye SUN-12K-SG04LP3-UE który zrobi to samo i zapewni offgrid na 3 fazy.
Dlaczego mam SoyoSource a nie SUN2000 jak u Ciebie ? Bo w SoyoSource ma MODBUS i na github są projekty gdzie z licznika sdm630Mv2 zbieram dane, wysyłam po lan/wifi do soyo i po rs485 mówię ile ma dopychać w ongrid, gdy komunikacja padnie to przestaje exportować więc jest bezpiecznie. Mogę tym sposobem ustalić różnicę gwarantowanego poboru.
Dodam ze Deye odbiera właśnie z licznika SDM630 Modbusa bezpośrednio a gdy komunikacja przestaje działać to korzysta z CTków które można wydłużyć i skalibrować.
Deye 12 kosztuje już b duże pieniądze..
@@RK-bm9kq Czy ja wiem, kupiłem taniej niż EAsun iGrid TT 10kW 3fazowy lub SRNE ASF H3, więc nie uważam bym przepłacił, dałem 9800zł brutto z Polskiej dystrybucji, a jeszcze w koszty wrzucę... a na 3 chińczyki dałbym 4,5 a tylu opcji by nie miały. To jak RadekOffgrid który 4 Growatty wymienił na 2xDeye12k - wszystko ma swoje zalety i wady a w 3fazówkach nie ma nic lepszego.
Panowie, wytrąćcie mi argumenty z ręki na korzyść Deye. Od dłuższego czasu nastawiłem się na Sofara HYD z przekonaniem, że moce ujarzmiamy napięciem, a nie prądem. Na tym opiera się energetyka, sprawność. Chciałem zbudować magazyn wysokonapięciowy z kilku powodów: 1- prąd, 2- straty na szynie DC w inverterze, 3- bo kurde...jest to bardziej sprawne. Przekonajcie mnie do tych 70VDC. Serio o to proszę. Czy BMS jest tu problemem? Wszyscy masowo pracują na nisko napięciowych bankach, dlaczego? Tylko błagam...nie piszcie mi, że 400-800VDC zabija, to wiem i bądźmy poważni, wiem jak się poruszać na tym gruncie.
Super mateirał, mam takie dwa z limiterem działają nie przerwanie już 2lata!
mala uwaga! Zanim uruchumicie układ na ostro. Po podpięciu zróbcie pierwsze pomiary wieczorem, kiedy juz nie ma produkcji z paneli. Mi przytrafiła się sytuacja, gdzie czujnik limitera po przedłużeniu kabla podłczyłem odwronie i falownik odczytywał wartości dodatnie i produkował prąd. Problemów z tym nie mniał ale licznik prądu elektroniczym zapalił USTERKE ponieważ nie był przystosowany do wstecznego przepływu prądu. No i trochę stresu było.
Koleinym przeoczeniem może być brak ustawienia limitera w setup'ie falownika i też może zdażyć się taka sytuacja. Tak więc sprawdzamy najpier bez produkcji z paneli wieczorem, gdzie produkcja jest znikoma, lub wcale z odłączoną tarczą PV
dwie przetwornice pracują równolegle z różnych paneli i nie ma problemu, ponieważ one są synchronizowane częstotliwością z sieci. Z resztą to rozwiazanie jest wspomniane w instrukcji
@@MD-ix3hq Z tym "podłączeniem odwrotnie" to bzdura :) Używamy prądu zmiennego a nie stałego :)
Kolego, i jak te urządzenia się sprawują u Ciebie? Nie ma z nimi problemu? Nie wysyłają zbyt dużo do sieci?
Nazywa sie to zero export, mam taka instalacje zrobiona. Ogolnie znikome ilosci przy np. grzalce potrafi wypuscic, za duze skoki poboru.
to jest raczej instalacja do zredukowania kosztów opłat za drogi prąd, niż grzania wody. Wodę można łatwiej i taniej i dużo skuteczniej podgrzewać kolektorem
Ogladamy! :)
Ok.pouczający temat,tylko podobne instalacje w Niemczech można kupić za połowę ceny w Polsce.
Od 2 latach zniesiono VAT na wszystko co związane jest z fotowoltaiką.Tzw.instalacje balkonowe/ w zestawie 2 panele,inwerter i zestaw do montażu/ można kupić za 250€.
W Czechach dla emeryta taka instalacja za darmo.
Właśnie wczoraj dzwoniłem do pge w sprawie instalacji balkonowej z mikroinwerterem. Podobno zgodnie z przepisami unijnymi nie trzeba zgłaszać mikroinstalacji do 800 w tym bardziej, że rozważam ecoflow ze smart plug wię praktycznie nic do sieci nie wysyłałbym. Otrzymałem odpowiedź, że mam obowiązek zgłosić każdą instalację i wystąpić o licznik dwukierunkowy, wśród wielu argumentów pojawił się ten, że obecny licznik w takiej sytuacji moją produkcję może zliczać jako zużycie więc będę za nie płacić.
tak się moze stać, lub tak jak u mnie może zapalić się czerwona lampka (usterka)
Samemu na siebie donos złożył.
Szukam czegoś takiego o mocy około 10kWh poszukuję czegoś do wspolpracy z mikrofalownikami i magazynem. Odrazu odpowiem "znafcom" tak wiem, że są straty, tak wiem , że drożej, tak wiem ... Jednak ja muszę mieć mikrofalowniki na dachu i nie mogę pchać z nich do sieci. Jakieś pomysły koledzy? Teoretykom z nad klawiatury dziękuję. Proszę raczej o radę tych co choć raz w życiu kabel solarny w rekach trzymali😀
Do sun 2000 są inne mierniki i komunikator jest to bardzo dobre rozwiązanie do bloku czyli mieszkania
W mikrofalowniku APSystem EZ1 masz możliwość: ograniczenia mocy maksymalnej z poziomu aplikacji, współpracę z HA w ramach udostępnienia przez APSystem API (wymagany jest tryb lokalny - wówczas mikroinwerter może działać pod kontrolą HA). Mikrofalownik ma bardzo wysoki prąd ISC (25A) co umożliwia przewymiarowanie paneli (na 1 wejściu można podłączyć do 730Wp, sam mam podłączone 780, co na 2 wejściach daje 1560Wp). Muszę jeszcze przetestować możliwość pracy mikrofalownika zasilanego z akumulatorów (wstępny test pokazywał, że przy 24V mikrofalownik się uruchomił, nie miałem możliwości przetestowania go pod kątem zasilania z 36V). Na plus: mikrofalownik EZ1 jest na liście urządzeń dopuszczonych do pracy w sieci - więc można taką instalację zgłosić do OSD.
Witam, mogę prosić o jakiś namiar na Ciebie kolego? Szukam kogoś kto ma doczynienia z micro bo sam taki system chcę/muszę zainstalować. U mnie działałoby to tylko z magazynem na pełnym off-gridzie. Nie chcę się tu publicznie rozpisywać stąd pytanie o kontakt. Pozdrawiam
Proszę o radę bo chciałbym ogrzewać grzejnikiem olejowym jedno pomieszczenie. Czy gdybym kupił taki falownik to co to tego jeszcze musiałbym zakupić jakie panele i jakich parametrów?
Rozwiązanie bez sensu i z niego wycofują się wszyscy, którzy mają jakieś pojęcie o tych sprawach. Kolektory solarne mają minimum 100% większą sprawność, generując z tej samej powierzchni energię cieplną bezpośrednio. Sprawność paneli PV to max 21%, a sprawność kolektorów solarnych jest między 40 i sięga czasem nawet 60%. Lepiej więc zamontować solary, a ew. panele wykorzystać do zasilenia akumulatorów i wykorzystać do zastosowań codziennych - np. oświetlenie i najbardziej newralgiczne odbiorniki - np. zasilacze do telefonów komórkowych, sterowanie domem, systemy zabezpieczeń, np. jakieś pompy zapewniające odwadnianie zalewanych miejsc.
rozwiązanie to jak najbardziej ma sens aby redukować rosnące koszty rachunków prądu. Do grzania wody jest jak najbardziej nieefektywne i tu w pełni się bym zgodził, że kolektory wiodą prym.
Do grzania wody w elektrycznym bojlerze nie jest potrzebna żadna elektronika. Wystarczy bojler 2 grzałki w szeregu, termostat elektryczny, panele PV podłączone do tego bojlera. Grzałkom obojętnie jakie napięcie im dostarczasz, może być stałe, zmienne, przemienne, dowolne. Gdy woda się zagrzeje, bimetal w termostacie rozłączy układ i prąd przestanie płynąć. Gdy prąd nie płynie, panele PV nie wytwarzają NIC. Gdy woda nieco ostygnie, bimetal połączy obwód, popłynie prąd przez grzałkę i panele zaczną zasilać grzałki. (o ile będą oświetlone) To wszystko. Warto panele połączyć szeregowo, wyższe napięcie pozwoli zmniejszyć przekroje przewodów. KONIEC.
@@tomy3d prąd stały będzie tworzył łuk na bimetalu - to nie zadziała tak łatwo kolego. ale po co inwestowac w PV do grzania wody, to mało ekonomiczne.
@@MD-ix3hq Można temu przeciwdziałać dokładając dosyć prosty układ gaszenia tego łuku. Poza tym to będzie tak rzadkie (włączanie i wyłącznie) że praktycznie bez znaczenia dla trwałości.
Tutaj się z Tobą zgodzę, zamiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną, a następnie grzanie tym prądem wody ...hmmm, gdybym miał panele PV za darmo, bojler elektryczny, dużo dobrego przewodu, kogoś kto za frajer mi to wszystko chociaż przykręci do dachu. Pomijając że jest to kompletnie idiotyczna instalacja...
To i tak bym pewnie tego nie zrobił, wolałbym się w zimnej wodzie kąpać :)
Tracimy czas na PIERDOŁY.
Jednak dla uczciwości zauważę że przy instalacji offgride, takie wykorzystanie pozostałej, nieużywanej energii elektrycznej wytwarzanej przez PV jest najtańszym i najprostszym sposobem poprawienia ekonomicznego bilansu, to tanie i proste rozwiązanie gdy instalację już i tak mamy.
@@tomy3d czy słyszałęś kiedyś o wymaganiach , jakie maja układy sterująco- załączające prądu stałego? To się dokształć..
Witam interesujące masz filmiki masz łapkę w górę i supstrykcje Pozdrawiam
Podobało się, i bardzo dobry pomysł
Świetny film , akurat na czasie bo w mojej sytuacji potrzebuje magazyn energii na działkę . Jestem w trakcie wyboru baterii (teraz już wiem jakich 😃) jak i przetwornicy ze stałym sinusem tak aby ogarnął małą lodówkę , oświetlenie no i niestety pompę do wody gruntowej. Pytanie , jaką przetwornicę polecasz biorąc pod uwagę magazyn 8 szt. lifepo4 280 ah/3,2 v. Pozdrawiam filmik super👍
Marko, wezmy taki scenariusz. Mam ongrid 4.4kw,czy jesli wepnę sie z nim na oddzielnej instalacji w instalacje w domu to co się wydarzy? Bedzie pchał do elektrowni? Czy tylko zuzyje to w domu? I jak sie zachowa dotychczasowy ongrid. Trochę tego nie rozumię, proszę o wyrozumiałość.
jesli kupisz jakikolwiek mikroinwerter i produkcja pv będzie większa niż zapotrzebowanie w domu to tak twój ongrid i twój mikroinwerter będą wysyłać do sieci natomiast jesli podłączysz taki np z wideo inwerter z mierzeniem to nie będzie nic robić ponieważ twój ongrid będzie zerował zapotrzebowanie i wysyłał nadmiar do licznika no chyba ze produkcja ongridu nie zaspokoi zapotrzebowania w domu to ongrid i on będą produkować energie
@@pv_MarkoWitam Pana mam grzałkę 2kw i chciałbym zrobić tylko do grzania wody czy mógłby Pan mi poradzić co kupić i ile paneli trzeba
z zasady istota pracy limitera w tym falowniku jest taka, że jeżeli nie ma chwilowego zużycia (poboru z sieci) to limiter redukuje produkcję do zera, jeśli jest dodatkowa równolegla instalacja PV, która "wpycha do sieci" to falownik z limiterem nadal nie produkuje poniewać wciąż nie ma spełnionego warunku (poboru z sieci)
Falownik zanim ruszy testuje panele robią krótkie zwarcia. Czyli ile amper dają. A w to wejście podłączając akumulatory to katastrofa. Wiec nie wiem jak byłoby z tym.
zapoznaj się z instrukcją urządzenia :) urządzenie jest gotowe aby mu podłączyć pv lub akumulator pobiera z magazynu tyle emergii ile potrzebuje
Witam mam fotowoltaikę z dotacji w systemie rozliczenia net-bilingu i jeszcze przez cztery lata nie mogę w falowniku i fotowoltaice nic zmieniać (nie jest jeszcze moją własnością). Falownik nie jest hybrydowy a chciałbym podłączyć do sieci magazyn energii. Czy dobrze myślę że ten inwerter+Bms+baterie 48V załatwi sprawę. Czy falowniki będą się zakłucać i powodować niebezpieczeństwo zwarcia, pożaru. Czy są jakieś tańsze rozwiązania magazynu dla instalacji 3 fazowej. Pytam bo mój dostawca energii leci w kulki za 1kWh płaci 10gr. Przy produkcji 6Mwh,autokonsumpcja 800kWh pobórz sieci w nocy i mroczną zimą 1500kWh opłaty miesięczne wg prognóz 60zł na koniec zwrot 20% z nadwyżki produkcji za rok to 70 zł. Reklamacja od stycznia bez odpowiedzi, infolinia rozkłada ręce i odkłada słuchawkę. W naborze mój prąd 6.0 lepiej kasę w sedesie spuścić na to samo wyjdzie. Szkoda ludzi co foto będą musieli mieć w nowych budynkach po 2027r wg rozliczenia godzinowego. A bym zapomniał na prundzie to wiem gdzie zero i faza i tak przy nim cały dzień przełaża. Dzięki za pomoc z góry, może jakiś prosty łopatlologiczny odcinek jak z 12V magazynem.
Witam. Szukam chętnych do zrzutki na bardzo interesujący schemat. Więcej szczegółów przekażę inną drogą (proszę o email, fb). Pozdrawiam
Tego typu rozwiązanie miało by sens , aby wykorzystywać np. do dogrzewania domu w okresach przejściowych, np. stosując panele na podczerwień, lub grzejniki tzw. kwarcowe. Ale do tego nawet falownik/inwerter nie byłby potrzebny - bo tego typu odbiorniki można by podłączyć wykorzystując nawet bezpośrednio prąd stały. Jedyne co należało by wtedy zrobić, to do regulacji i sterowania wykorzystać elementy umożliwiające pracę z prądem stałym. Np. tego typu styczniki elektroniczne SSR.
To urządzenie powinno być zgłoszone do zakładu energetycznego. Jeśli ktoś mówi inaczej łamie prawo. Wiadomo, prawo prawem a życie życiem. Jednak w publicznym materiale proponował bym zaznaczyć że urządzenie wymaga zgłoszenia
ale wiesz o tym ,że podanie napięcia dopiero uruchamia urządzenie? jesli zgasnie napięcie w gniazdku to urządznie się wyłącza nie pracuje więc co ma elektrownia do tego ?
@@pv_Marko Złodziejskie daniny. Myśleć trzeba w życiu i cicho siedzieć.
przy tej cenie na ali to chyba ktos sobie jaja robi, 3k za 3f instalacje to juz naprawde lepiej doplacic do jakiegos normalnego hybrydowego ongrida albo byle 3f hoymiles na 6 paneli, no ale rozwiazanie z nie przesylaniem pradu do sieci sprytne to trzeba oddac
Jakiś sensowny model za 3K? Nie ma...
@@RK-bm9kq nie znam sie zbytnio na rynku tego sprzetu pod haslami na allegro sa za okolo 5tys.
chyba juz bym te 2-3k doplacil zamiast z ali ciagnac jakies cuda ktorych bym samych w domu nie zostawil
no ale skoro chinczyk z ali 3x1000zl a ty chesz odemnie ongrida markowego za 3000 to chyba tak nie dziala jeszcze bo wtedy nikt by tego go wna z chin nie sciagal przyznasz sam
@@MrZiemwit Nie chce bo po prostu nie ma za tyle. Deye 3,6kW to slabienka ale jednofazowa hybryda z certyfikatem do oddawania kosztuje około 4300-4500. Więc generalnie to wszystko co opisane jako hybryda na Ali to zwykle nic wspólnego nie mają niestety. Hybrydy są drogie
@@RK-bm9kq w ogole nie biore pod uwage rozwiazan jednofazowych to chyba bardziej pasuje jako rozwiazanie offgrid
jesli troche goodwee i podobnych srednich marek gdzie znajdziesz 5-8kw ongrid hybryd z obsluga zewnetrznych aku roznych firm, na allegro sa poszukaj linka nie dam bo youtube zwariowal i linkow nie mozna wstawiac
jest inny problem, magazyny sa drogie i narazie jedyna opcja taniego jest dotacja albo cudowanie z chinskim szajsem a nie wiesz co dostaniesz - wiec o dziwo narazie lepiej brac zestaw z dotacja niz robic samemu
@@MrZiemwit Wiesz co to powinien tak. Trójfazowy np Deye 10kW na fazę daje tylko 3,5 kW bo 10:3 i wychodzi na jedną fazę. Ja to podzieliłem inaczej. Po prostu dziele w tablicy jedną fazę na 3obwody i możesz wtedy zasilać jednofazowym falownikiem ,8kW np. Te falowniki zazwyczaj są falownikami na magazyny wysokonapięciowe a tego specjalnie nikt nie poszukuje więc są trochę tańsze ,natomiast magazyny są sporo droższe. Z ogniw Chińskich sam składałem magazyn tyle że 24V na bmsJK. Działa to bezproblemowo i jest po prostu soooooro tańsze. Ale rozumie że ktoś się może bać. Natomiast na alibabie masz tak sama pewność zwrotu jak na allegro,i pieniędzy i uszkodzonego towaru. Są też gotowe magazyny z gwarancją trzeba tylko brać u sprzedawcy ,,zweryfikowanego"Tu zapłacisz drugie tyle za ogniwa które byś sam kupił,dadzą Ci gwarancje ale tak czy owak będziesz czekał .
Witam, a jeżeli nie podłączy się tego miernika na linię zasilania domu? rozumiem, że normalny (nie dwukierunkowy) licznik będzie zliczał wyprodukowaną energię jako zużytą chociaż będzie ją "wpompowywał" do sieci. Czy to prawda?
Tak
TAK, dlatego bez sensu jest instalacja "balkonowa" bo produkuje gdy nie zużywamy energii - jeśli ongrid bez zmiany licznika to tylko z limiterem.
Uüuuuuuu77777üüüüüü
w zależności od licznika jaki posiadasz. Przydałby się licznki dwukierunkowy
@@MD-ix3hq Hej, tyle że dla tego SUN liczą się przekładniki. Soyosource pracuje na podstawie modbusa i są projekty pod esp które odczytują z licznika zużycie i adaptują wprowadzanie energii. SUN pracuje na CT od strony ZE i stara się wyprodukowac tyle ile tutaj widzi a Soyosource ma swój licznik poboru od strony LOAD na którym stara się osiągnąć minimalny pobór. Dwie koncepcje i obie wymagają jedno kierunkowego licznika.
Witam czy spotkał się pan z takim falownikiem Falownik Off-Grid XN50IM-48 chcę go kupić, a nie mogę znaleźć za wiele informacji na jego temat
Hej, osobiscie nie natomiast patrząc na niego wygląda jak stara konstrukcja easun i kilka pokrewnych około 3-4 lata natomiast bardzo pancerna i mocna sprawdzona przez rynek w bardzo wielu gospodarstwach
@@pv_Marko wielkie dzięki
fajne rozwiązanie ale nie wiem czy bym temu zaufał jak by miernik nawalił to wypchaną energie policzy jak zużytą
nie zdażyło mi się jeszcze tak na ponad dwa lata użytkowania tych falowników w tandemie. ale nie wykluczam takiej sytuacji. W takim przypadku dobrze jest już mniec jakąś instalację PV działającą w budynku i licznk energii dwukierunkowy
Jakiej mocy są najsilniejsze tego typu urządzenia?
@@AdamG-yl5ry 10KW nie wiem czy to najmocniejszy ale to już jest sporo
@@owsiak6 10kW 1faza? Czy te najmocniejsze to już 3 fazowe?
Ta rzecz omawiana w tym nagraniu jest niebezpieczna. Podpinanie do sieci jest ryzykowne i nie łudźcie się, będą potężne kary i gigantyczne daniny. To trzeba zrobić inaczej. Da się już nabyć dość sprawne magazyny energii, trzeba to robić z głową, by np. nie dopuścić do samozapłonu. Dalej, instalacja paneli musi być tajna i niezauważalna dla podglądaczy okupantów, niewykrywalna dla dronów. Rzecz robić po cichu, w podziemiu. Nigdzie nie zgłaszać!! W domu czy mieszkaniu zrobić dodatkową badź jedyną instalację, przeznaczoną wyłącznie do paneli. I cicho siedzieć. Nie rozgłaszać, nie chwalić się, nie filmować.
Mało tego, są znacznie jeszcze lepsze rozwiązania w których koszt energii jest praktycznie niezauważalny. Jakie? Nie napiszę. Kto poszuka sam znajdzie i niech jak znajdzie cicho siedzi i zastosuje tylko i wyłącznie dla siebie.
O tak, panele w podziemiu (niewykrywalne dla dronów) to jest genialna myśl! I oświecać je żarówką! O, to to!
Do grzania wody w elektrycznym bojlerze nie jest potrzebna żadna elektronika. Wystarczy bojler 2 grzałki w szeregu, termostat elektryczny, panele PV podłączone do tego bojlera. Grzałkom obojętnie jakie napięcie im dostarczasz, może być stałe, zmienne, przemienne, dowolne. Gdy woda się zagrzeje, bimetal w termostacie rozłączy układ i prąd przestanie płynąć. Gdy prąd nie płynie, panele PV nie wytwarzają NIC. Gdy woda nieco ostygnie, bimetal połączy obwód, popłynie prąd przez grzałkę i panele zaczną zasilać grzałki. (o ile będą oświetlone) To wszystko. Warto panele połączyć szeregowo, wyższe napięcie pozwoli zmniejszyć przekroje przewodów. KONIEC.
Ten sposób podłączenia działa. Używam tak od dawna. Jednak bardzo szybko wypalają się styki bimetalu. Warto założyć termostat elektroniczny lub zewrzeć bimetal. Rozwiązaniem jest też ustawienie termostatu na maksa ale wtedy oszczędzisz bimetal bo rzadziej będzie się załączać ale szybciej odłoży się kamień.
Grzałka to drut oporowy jak nie dostanie odp napięcia nie nagrzeje się wydajnie jak dostanie za dużo to się spali. U mnie na offgrid napięcie potrafi skoczyć 50% w zależności od obciążenia i pory dnia … temat uruchamiania ogrzewania bez regulatora wałkowany wiele razy na różnych forach i kanałach, również nie polecam
@@AgencySEEMEpl mam stary zdobyty za free z Olx boiler kospel 80litrow z grzałką 2kW, termostat bimetal zwarty na stałe, do bojlera mam podłączone bezpośrednio 5 starych używanych paneli szeregowo. na każdy oko 40v 375W. W szeregu pod obciążeniem napięcie wacha się między 100 a 175v Panele latem są w poziomie a zimą prawie w pionie na południe. Wodę mam gorącą od połowy marca do października. Latem woda ma maks 85 stopni a wiosną i jesienią około 38. Na moje potrzeby działa wystarczająco. Przywód użyłem ze starego przedłużacza, Dublując żyły co dało przekrój około fi5. Długość przewodów około 6m. Jak dla mnie to jest perpetum mobile. Cała instalacja kosztowała może 200 zł a używam jej już 3 rok.
@@WojciechL75 tak tutaj ekonomia wygrała, jest to uzasadnione👍
@@WojciechL75 Czy grzałkę 2kW uważasz za trafnie dobraną czy jednak warta wymiany?
Zaciekawił mnie ten sprzęt, Będą testy?
Nie chce mi się paneli przepinać zobacze jutro lub pojutrze ponieważ mam jeszcze jeden sterownik mppt do przetestowania jesli zadziała z panelami to nie będe już tego urządzenia nagrywać.Natomiast jesli nie zadziała to zmienie panele i przetestuje oba urządzenia na moich panelach
JAK SIĘ PODŁANCZA? Inwerter nie produkuje energii tylko przekształca napięcie/prąd.
jak się co robi? 😵
WTYKA SIĘ WTYCZKIĘ :)
Jeśli nie mamy licznika OnGrid tylko małą instalację OffGrid 5/6 paneli to czy stosowanie sensora przepływu jest konieczne?
Zawsze stosowanie sensora jest konieczne aby urządzneie nie produkowało energi niepotrzebnie i nie wysyłało jej do licznika powodując straty a nie zysk
No i teraz mam dylemat czy falownik hybrydowy czy to urządzenie które pokazałeś nadmieniam że będę korzystał tylko i wyłącznie z paneli
wszystko zależy od tewoich potrzeb przy offgirdzie bez magazynu energii czyli praca hybrydowa musisz liczyc na straty około 80w na godz czyli noc 1kw dziennie straty ale mozesz z pv 6kw pakować do domu a w tym przypadku nie masz strat żadnych w zasadzie ale produkcje na poziomie 2kw
A jesteś w stanie sprawdzić ile on pobiera energii z sieci jeżeli pracuje z większą mocą? Czyli np bierze energię z paneli i daje na gniazdko do odbiornika np. 1kW. Czy to też będzie taki mały pobór własny jak pokazany na filmie?
Za ta cene wole falownik Anijn😂❤
Przecież to inne zastosowanie, ongrid a offgrid. Ja zacząłem od ongridów z limiterem bo zmniejszyły rachunki a nie obawiałem się że uruchomią się silniki 3fazowe i rozwalą falownik offgrid. System mieszany on&off-grid jest najbardziej optymalny jak się ma też i duże urządzenia.
@@SiBex_ovh Wszystko zależy od potrzeb i czy potrzebuje instalację 3 fazową :)
@@darekxy8006 Ja też planowałem na początku pod offgrid smw + soyosource pod ongrid ale to ok 2,5-3tys a jak miałbym powielić na 3 fazy to okazało się bez sensu. Jak komuś wystarczy jeden falownik tylko offgrid to jasne, najlepszy wybór ale ja mam zużycie spore i sporo silników 3f więc to by się nie spinało.
Ile paneli trzeba na balkonie żeby to zagrało.
od jednego panela, ale w praktyce spełniony musi być warunek napiecia znamionowego, przy którym falownik zadziała. Tak więc polecam 2x 33V i falownik 1kW a nie tak jak na filmie 2kW, ponieważ 1kW ma mniejsze wymaganie napięcia znamionowego
Kolego, a ile on pobiera energii (mocy) na własne potrzeby?
Jak nie podłączę czujnika to będzie wysyłał do sieci nadmiar energii bo o to mi chodzi? I kolejne pytanko czy jak nie będzie zasilania z sieci to nadal będzie działał czy nie?
Tak będzie wysyłać nadmiar energii do sieci. Jesli chodzi o brak zasilania 230v to powoduje wyłączenie się urządzenia więc bez napięcia 230w gniazdku nie będzie działać
@@pv_Marko dzięki za odpowiedź. Bo mam właśnie PV do grzania wody 2,5 Kwp bez sieci ale też 9,45 Kwp z siecią. I tak się zastanawiam co tanio zrobić by się energia nie marnowała po zagraniu wody bo teraz do południa już full gorącej wody. Nie chcę się pchać na razie w Aku.
@@marekszymczak2707 To masz idealne wyjscie tylko miernika nie zakładasz
Do grzania wody zapewne masz panele połączone szeregowo, a ta zabawka wymaga podłączenia równoległego.
@@arkadiuszk.3898pracuje 180V-260V to gdzie równolegle?
Spoko
Rozumiem
moim zdaniem to bezsens bo po co grzać z sieci bojler gdy słońca nie ma
Można to zoptymalizować stosując czujnik pomiaru natężenia światła, który wpinamy w sieć wifi, a bojler załączy się przy pewnym poziomie lux-ów poprzez zdalne gniazdko wifi.
Ile do tego by trzeba kupic paneli ? Polozylbym np na domku gospodarczym bo na dachu nie mam paneli i nie planuje dziurawic dachu
to przyklej panele tak jak ja :D a mozesz do tego urządznia wpiąć 2kw
@@pv_Marko jaki panel i jaka cena ? Szkoda ze nie ma pokazanego panela
zobacz tutaj np th-cam.com/video/XzLxyFpCgFI/w-d-xo.html
A ma pytanie zatem, czy można podłączyć to do istniejącego offgrid ? Chodzi mi o to że w domu nie mam sieci z zewnątrz, a dom zasilam tylko z inwertera za kilka dni będzie ten co reklamowałeś 4.2kw. A jak by to mogło wspomóc po nagrzaniu wody to super by było
można tylko na zasilaniu podpinamy drugi string z pv ja mojego nie mogłem użyć ze względu na zbyt wysokie napięcie z pv
Czyli dwa inwertery mogą być podpięte razem ?
Dokładnie
@@PoszukujacrajuBlogspotStrona inverterow w jednej sieci możesz mieć nieskonćzenie wiele, ponieważ one wszystkie synchronizują się częstotliwością sieci miejskiej. Ważne jest aby każdy inwerter miał przypisany swój obwód paneli
Jaka cena za taki zestawvi gdzie kupić .
Fajne tylko szkoda, że bez magazynu.
akurat ten model moze działać również z magazynu energii
Jak nie masz umowy i nie masz dwukierunkowego licznika to ci będzie pchał zlicza twoją energię jako energia Pobrano
Sory dooglądalem dalej może i fajne
No już bardziej gównianego rozwiązania nie można było wymyślić tak czy siak żyli dom ma mały pobór prądu to i tak ci się marnuje energię wyprodukowana przez panele lepszym rozwiązaniem jest najprostszy inwerter nie ma cię w domu grzejesz sobie wodę wracasz do domciu zużywasz więcej prądu oszczędzasz i masz przynajmniej zabezpieczony ten sprzęt a jak coś pójdzie nie halo to przez wpięcie napięcia poprzez gniazdko spalisz budę
a co jeśli lodówka i inne ladowarki i urządzenia wciąż pobierają w domu z sieci w trybie jałowym np.250-650W? To jest bardzo dobre rozwiązanie do zmniejszenia rachunków za i tak już drogą energię. Wody bym w ogóle nawet nie próbował tym podgrzewać ponieważ energia elektryczna jest to tego za droga. Kolektor Słoneczny jest dużo bardziej wydajny i bezpieczny w użytkowaniu w budzie.
Czy przez ten czujnik ma przechodzić tylko kabel fazowy bez neutralnego ??
tak dokładnie
@@pv_Marko czy możesz wykonać testy tego urządzenia, przynajmniej na tydzień jak się sprawuję czy nie zwraca energi z paneli do sieci ?? Jakie by były oszczędności ?? Ile by obniżyło rachunki za prąd ?? Krótką ocenę po tygodniu używania ?? I werdykt czy to się opłaca ?? Przydał by się taki wiarygodny film bo na TH-cam nic nie znalazłem w polskich realiach... 😉😉😉
@@2010Mareczek Niestety nie mam takiej możliwosci
@@pv_Marko a nie możesz u znajomego zrobić taki test ??
@@2010Mareczek Jak mi dostarczysz urządzenie to ja mogę zrobić taki test ;)
Raczej nie darmowa.Musi być zasilany z sieci.A jak coś jest podłanczane do sieci to niestety nie jest darmowe😊
A przecież mam lodówkę nie tylko grzanie wody to powinno dalej powstrzymywać pobór prądu z elektrowni dobrze kumam
tak ! To wspomaga istniejącą instalację redukując koszty zużycia prądu w domu. Grzanie tym wody jest mniej ekonomiczne
Jaka optymalna moc paneli dla tego falownika ?
są zdaje się dwie wersje tego falownika w opcji jednofazowej. 1kW i 2kW , nie należy tych wartości przekraczać. W falowniku można ustawić jaki maksymalnie chcemy produkcję w Wattach ale nie jestem pewien jak to działa w praktyce. Lepiej, żeby tarczaPV była dopasowana
Ja tam wole off grid z magazynem Lifepo4 48V
marco jak mogę się skontaktową prywatnie.Mam kilka pytań
w opisie każdego mojego filmu jest link do dicorda ponadto w informacjach o koncie masz podany mój adres email
wczoraj zakupilem inwerter w najbogadszej wersji .Czekam na dostawę.Znalazłem twój adres meilowy.Odezwę się.Pozdrawiam.
Czy ty masz jakieś ograniczenia na kanale że nie yt kasuje odpowiedzi moje ?
Nie chcialbym pracowac na slupie jak to jest podlanczone🤣
jesli zniknie napięcie z gniazdka to urządzenie automatycznie się wyłącza musi być napięcie na wejsciu aby rozpoczeło swoją prace więc niema różnicy czy na słupie siedzisz czy nie ;)
czy musi być drugi licznik ?
w filmie masz to wyjaśnione licznik jest w falowniku, musisz przy liczniku głównym w domu na przewodzie fazowym zamontować ten przekadnik co jest pokazany na filmie
Czemus ty tydzień temu tego nie nagrał...ach!!
Czy działa bez podłączenia do gridu...?
nie
@@pv_Marko Więc jest to najgorsze możliwe rozwiązanie. Jakikolwiek magazyn, falownik + moduły PV i jestem w pełnym off-gridzie przez ok 8 miesięcy w roku. Wiem co mówię/piszę, bo w marcu już się przepiąłem na offa, i pewnie w październiku zacznę doładowywać magazyn.
O co chodzi z tym "alibi"?
alibaba, ebay, allegro
A ile to kosztuje czy przegapiłem informacje??😂
Tak nie można,od lipca ceny prądu rosną a ty chcesz oszukiwać ?.
Płać jak każdy normalny uczciwie a nie wynalazki niebezpieczne dla zdrowia.
a ty tak na serio ?
Niebezpieczne dla Twojego zdrowia to przestań ćpać :)
Ładuje bank energi? Bo nie wspomniałes o tym.
Chodzi mi czy możemy podłączyc tylko magazyn energii i jak mamy nadwyżkę to go naładujemy z sieci? Czy tylko z paneli?
Te alibi to ja mam w jakim sensie? hahaha
37👍
.
Jaki to dokladnie model .
Sun2000G2
Wypowiedzieć ze związku socjalistycznych republik europejskich ten zielony eko tereryzm POPIERAJCIE ROLNIKÓW. Wybierajcie tych posłów co popierają interesy NARODU POLSKIEGO.
Bezwglednie popierajmy rolnikow i prawice.Nie jestem rolnikiem ale mieszczuchem
Prawicę wybierają tylko antypolacy
Prawice wybierają tylko antypolacy
Rolników popierają tylko antypolacy
Rolnicy są prorosyjscy