Niedawno z ledów się doktoryzowałem. Zostało nieco zaczerpnąć także z elektryki. Wprawdzie planowałem właśnie takie rozwiązanie zmieniając włącznik z jednym przyciskiem na dwa. Jedno do oświetlenia górnego, a drugi do oświetlenia ledami w kuchni. Bez doprowadzenia kabelka pozostaje osobny bezprzewodowy pilot. Niestety nie mogę obecnie bawić się w demolkę z kuciem. Niedawno odmalowana kuchnia. Do tego są płytki na ścianie i niedługo nowe meble, do których chce dodać ledy. Nie mniej czy jeszcze ktoś czyta komentarze po dwóch latach i coś doradzi.. ;) W innym filmiku sprzed 2 lat też pisałem o innym przypadku jaki mi się trafił do zrobienia.
Może dogodniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystać gniazdko do którego podłączy się przewód z wtyczką od zasilacza i gdzieś po drodze zastosuje się wyłącznik lampkowy, przylepiony/przykręcony do szafki od spodu. Można też zastosować włącznik bezdotykowy natynkowy lub wpuszczany w płytę meblową lub montowany w listwę z ledami.
@@sprobujezbuduje raczej te opcje z włącznikiem w profilu odpadają, czy to przycisk przy gniazdku. Kuchnia długa, taki wagonik, a klepanie pod szafką jakoś nie pasujące. Gniazdka są raczej po drugiej stronie kuchni. Więc pozostaje na wejściu do kuchni.
Witam pana serdecznie przepraszam bardzo mam do Pana pytanie jak i zarazem prośbę to znaczy ze sufitu wychodzą 2 kable a mam do podłączenia żyrandol 5 żarówek a włącznik też jest pojedynczy i też są tylko dwa kable czy może pan mi pomóc jak rozwiązać ten problem oczywiście bez kłucia w ścianie czy w suficie i chciałbym oczywiście też zastosować włącznik podwójny jeśli jest jakieś rozwiązanie proszę o pomoc
Witam, aby coś zadziałało potrzebuje 2 żył - żyły fazowej i neutralnej. Jeśli miały by działać dwie sekcje potrzeba min 3 żyły dwie fazowe które przechodzą przez włącznik oraz jedna wspólna neutralna . Jeśli z sufitu wystają tylko 2 żyły to jest to pewnie stara instalacja i w takim przypadku nie da się sterować dwiema sekcjami lampy. Brakuje jednej żyły. W tym wypadku nie można zastosować włącznika podwójnego. Ale jeśli się nie chce kuć można zastosować inne rozwiązania. Np dołożyć włącznik sznurkowy do samej lampy i podłączyć pod niego jedną sekcję żarówek. W ten sposób będzie można włączyć cały żyrandol włącznikiem pojedynczym na ścianie, a jeśli jest za dużo światła to wyłączyć część włącznikiem sznurkowym przy żyrandolu. Innym sposobem jest sterowanie bezprzewodowe gdzie odbiornik podłączamy przy samym żyrandolu do wspomnianych 2 żył, a nadajnik bateryjny w formie przyklejanego włącznika podwójnego, wieszamy na ścianie.
Jeżeli do lampy idą tylko 3 przewody a masz lampę z podziałem na dwa, to jedna żyła, niebieska jest wspólnym neutralnym a potem jedna faza wychodzi normalnie brązowym, natomiast drugi przewód fazowy jeśli nie masz innego wyjścia to możesz użyć żółtozielonego, tylko w dobrej praktyce jest by końcówki okleić czarna taśmą by zaznaczyć że w tym przypadku nie pełni on roli przewodu ochronnego
Zależy co dokładnie chcesz zrobić. Masz 2 żyly które idą na lampę a chcesz ją zapalać "na dwa" to brakuje Ci jednej żyły. Bo jedna żyła to przewód neutralny - może być wspólny. Druga żyła to faza na jedną część lampy i brakuje Ci żyły z fazą na drugą część lampy.
Dzięki, ten film mi dzisiaj bardzo pomógł. Pierwszy raz robiłam coś takiego 😉 Mam pytanie! Podłączyłam wszystko i teoretycznie dwie niezależne lampy działają, ale… da się włączyć je: - razem - tylko lampę 1 - nie da się włączyć tylko lampy 2 Jest na to jakieś rozwiązanie? Co przeoczyłam? 🙈
Tak. Wygląda że zamieniłaś miejscami przewody. Prawdopodobnie zasilanie podpięte jest na wyjściu a nie wejściu. Więcej o tym traktuje mój inny filmik th-cam.com/video/u_pZ6ZKgBuw/w-d-xo.htmlsi=SymJU2KRxp96pTbx
Ma pytanie . Zakupiłem wyłaczniki podwójne do domu Podłaczyłem w ten sposób bo to logiczne i wszystkie wyłaczniki działaja w dziwny sposób. Jak włacze powiedzmy lewy klawisz to łaczy lewa lampe włacze prawy prawa. Ale jak wyłacze lewy klawisz gasna obie. Łaczyłem wiele właczników starego typu i nie było takich cyrków.
Ten objaw wskazuje że faza jest podłączona do styku wychodzącego po lewej a nie wchodzącego. Przyjrzyj się dobrze oznaczeniom i zamień przewody. Powinno pomóc.
Pierwsze co musisz sprawdzić to jak wygląda podłączenie przy samej lampie. Mianowicie masz zapewne jakąś kostkę do której podłączasz zasilanie. Jeżeli przewody od wszystkich żarówek (czyli 10 niebieskich i 10 czarnych lub brązowych) schodzą się tam, to będzie proste - wtedy odpinasz np 4 brązowe i łączysz je kostką z przewodem fazowym z drugiego klawisza. Jeżeli jednak wygląda to inaczej to zobacz gdzie się one łączą i w tym miejscu musisz zrobić przegrupowanie tak by finalnie jedna część dostawała fazę z jednego klawisza a druga część z drugiego.
Witam. Mam pytanie może pomysł na następny filmik. Mam włącznik pojedynczy i jedną lampę a chcę zrobić podwójny na cztery lampy bez podłączenia dodatkowego przewodu. Czy jest taka możliwość podłączenia . Pozdrawiam
Rozumiem że nie chcesz prowadzić nowego przewodu od włącznika do sufitu by nie psuć ściany, ale w suficie od punktu gdzie jest teraz jedna lampa do nowych punktów gdzie będą nowe lampy już to bierzesz pod uwagę? Bo jakoś trzeba się rozejść do czterech lamp gdzie każda będzie w innym miejscu. Włącznikiem podwójnym możesz podzielić te lampy na sekcje. Albo jedna lampa osobno i trzy lampy osobno zapalane, albo dwie na jeden klawisz i dwie na drugi. Od tego co wybierzesz, tak należy położyć przewody do dodatkowych lamp. Tam gdzie masz teraz lampę trzeba zrobić łączenie i wykorzystać żyłę żółtozieloną do puszczenia drugiej żyły z fazą (więcej o tym pisałem w poprzednich komentarzach pod filmikiem). I w punkcie łączenia przewód na jedną sekcję lamp łączysz brązowy z brązowym, a niebieski z niebieskim, z kolei na drugą sekcję lamp łączysz brązowy z nowego przewodu z żółtozielonym w którym puściłeś drugą fazę we włączniki, a niebieski z niebieskim.
Witam a ja mam taki problemik mianowicie mam stara instalacje gdzie wychodzą dwa przewody i chce podłączyć poczwórne gniazdka i jak to wszystko zmostkowac ? Wiadomo faza z gniazdka do gniazdka ale jak połączyć bolec ?
teoretycznie powinno się mostkować uziemienie z neutralnym ale jak masz 4 gniazdka to robienie mostka przy każdym gnieździe może być trudne. Ja bym zrobił tak że podłączyłbym na przewodzie neutralnym na wejściu złączkę wago i wyprowadził z niej przewód niebieski i żółtozielony. I potem tymi dwoma szedłbym od gniazdka do gniazdka. Niebieski jako neutralny a żółtozielony jako uziemienie.
@@sprobujezbuduje witam tak zrobiłem i teraz kolejne pytanie mam czy jak sprawdzam żarówka gniazdka to przy dotykaniu jednego przewodu do zasilania gniazdka a drogi do bolca gniazdka żarówka powinna świecić ?
Tak. Będzie świecić gdyż jest to logiczne następstwo zmostkowania bolca z przewodem neutralnym. W tym układzie nie ma znaczenia dla żarówki czy łączysz ją z przewodem fazowym i neutralnym a z fazowym i bolcem skoro bolec i neutralny są ze sobą połączone.
Sprecyzuj proszę jeszcze raz pytanie bo nie jestem pewien czy dobrze Cię rozumiem. Chodzi Ci o puszkę? Dlaczego łącznik jest montowany w puszce? Jeśli o to Ci chodziło to odpowiadam że dlatego iż jest to montaż tzw. podtynkowy, spotykany w większości domów. Istnieje też montaż natynkowy gdzie wszystko się przykręca na ścianę za pomocą kołków, ale do tego potrzebny jest inny typ łącznika, czyli natynkowy.
Żółto-zielona i niebieska powinny być podłączone na szybko złączkach a żyłę brązową i czarną należy podłączyć do dwóch różnych styków wychodzących włącznika podwójnego. Takie same żyły powinny pojawić się w miejscu gdzie będzie lampa by móc zapalać jedną i drugą stronę tej samej lampy.
Ogólnie na tej żyle nie powinieneś mieć napięcia. Jeśli nie jest podłączona i wiesz że to na pewno ta żyła to być może próbnik wskazuje Ci potencjał bo przewód się indukuje i oszukuje pomiar. By to jasno stwierdzić potrzebujesz miernik i zbadać co wskaże gdy przyłożysz do żyły żółtozielonej i niebieskiej. Jeśli będzie ok 230v to faktycznie z jakiegoś powodu masz tam napięcie. Jeśli wskaże ok 0v to nie ma się czym martwić. Oczywiście łatwiej byłoby widzieć jak to masz zrobione na zdjęciu by dobrze zrozumieć Twój problem.
Ja mam 7 przewodow, w tym jeden czarny, 4 szare i 2 brazowe. I co teraz? 😂 włącznik podwójny na środkowym piętrze i obsługuje lampę dolną i górną. Nie mam pojęcia co robić.
Jeżeli to jest włącznik który obsługuje lampy które są zapalane jeszcze dwoma innym włącznikami ( bo rozumiem że jest jakiś włącznik na dole i na górze a Twój jest na środku) to prawdopodobnie masz włącznik podwójny krzyżowy i najlepiej będzie jak znajdziesz filmik który o nim traktuje. Jeżeli jest to faktycznie podwójny krzyżowy to w zasadzie powinieneś mieć 8 żył. Chyba że ktoś coś dziwnego pokombinował.
Wedle sztuki, nie należy w żyłach żółtozielonych puszczać fazy. Ale jeżeli nie masz innego wyjścia to możesz je oznaczyć na końcach np czarną taśmą by w ten sposób zaznaczyć, że nie pełni on roli przewodu ochronnego. Następnie w puszce z włącznikiem, żyłę brązową od przewodu do lampy podłączasz do styku wyjściowego z pierwszego klawisza włącznika, a oznaczoną żyłę żółtozieloną do drugiego styku na drugi klawisz. W ten sposób będzie w nim faza po włączeniu. Następnie przy lampie wszystkie niebieskie żyły łączysz ze sobą. Żyłę brązową łączysz z kilkoma żyłami brązowymi lampy ( tyle ile chcesz by zapalało się żarówek pierwszym klawiszem np 2), a oznaczoną żyłę żółtozieloną łączysz z pozostałymi żyłami brązowymi lampy (np 3). I powinno być dobrze.
W moim przypadku gdy mam 3 kable w puszce - zasilający, do lampy i do kolejnego wlacznika wszystkie 3x1.5 to jeśli wykorzystam żółtozielony jako druga fazę to pozostałe to pozostałe wszystkie kable łączę razem- żółto zielone razem i niebieskie razem?
Każdy mądrala, i ten też, pokazuje jak podłączyć nowy włącznik. Żebyś jeden z drugim, mądralo, pokazał jak wypiąć stary włącznik z zapieczonymi przewodami, jak dostać się do tych pochowanych śrubek, etc. Bierzecie łapówki od wytwórców włączników, czy jak?. Sprzedawczyki pieprzone.
Panie Macieju, przykro mi że nie znalazł Pan potrzebnej dla siebie wiedzy w moim filmiku. Zgadza się, pokazuję tylko jak założyć nowy włącznik, a nie wymienić stary bo głównym zamysłem jest pomóc młodym ludziom którzy się budują lub kupują dom/mieszkanie w stanie deweloperskim, ogarnąc biały montaż. Chciałem zauważyć że dlatego filmik nosi tytuł "jak podłączyć" a nie "jak wymienić " włącznik. Natomiast w innym filmiku z serii "co może pójść nie tak" mam pokazane jak zdemontować włącznik. Proszę oto link th-cam.com/video/4MG69iFCXHs/w-d-xo.htmlsi=mhpJzloJfClsC_YK I dla sprostowania - nie dostałem żadnych pieniędzy od producenta włączników. Używam nowe bo po prostu ładnie się prezentują przed kamerą i wszystkie oznaczenia są dobrze widoczne. Poza tym częściej ktoś musi zamontować nowy niż wymienić stary włącznik. Mam nadzieję że znajdzie Pan potrzebne informacje.
Głowiłem się, jak w takiej sytuacji, podłączyć kolejny włącznik i oto jest! Dziękuję.
Dzieki za filmik! Uratowałeś mnie przed wściekłą żoną😂
Właśnie dla takich chwil warto robić filmiki ;) pozdrawiam żonę :)
Najlepiej objaśnione połączenie włączników schodowych. Brawo. 👏
Dziękuję bardzo :) cieszę się że materiał był pomocny
Dzięki Za Poradę Super Polecam Fachowa Porada
Bardzo fajnie szczegółowo i przystępnie
Niby się to wie a jednak lepiej się upewnić, dzięki
Dobrze i prosto wyjaśniony materiał. Można by było jeszcze uzupełnić podlanczajac drugi włącznik 👍🏻
Pomyślimy w przyszłości - dzięki za sugestię.
Dziękuję super wyjaśnione 👍
Bardzo fajnie wyjaśnione.
Świetnie wytłumaczone . Dzięki 👍
Za te włączniki leci sub.
Wyjaśnione jak dla upośledzonego czyli jak dla mnie jeśli chodzi o tematy elektryczne :D Dzięki. Dzięki temu mogę próbować zrobić elektrykę w garażu.
Dzięki za komentarz i trzymam kciuki :)
Dla laika super pomoc. Dzięki
Niedoceniony kanał!
Super. Dziękuję za pomoc 😅
Cieszę się że mogłem pomóc
Mega wyjaśnione 👏👏👏
Świetnie wyjaśnione! Dzięki!
Również dzięki za pozytywną opinię:)
bardzo pomocne
Świetne materiały! Dzięki! 😊
Dzięki 😅
Niedawno z ledów się doktoryzowałem. Zostało nieco zaczerpnąć także z elektryki. Wprawdzie planowałem właśnie takie rozwiązanie zmieniając włącznik z jednym przyciskiem na dwa. Jedno do oświetlenia górnego, a drugi do oświetlenia ledami w kuchni. Bez doprowadzenia kabelka pozostaje osobny bezprzewodowy pilot. Niestety nie mogę obecnie bawić się w demolkę z kuciem. Niedawno odmalowana kuchnia. Do tego są płytki na ścianie i niedługo nowe meble, do których chce dodać ledy.
Nie mniej czy jeszcze ktoś czyta komentarze po dwóch latach i coś doradzi.. ;) W innym filmiku sprzed 2 lat też pisałem o innym przypadku jaki mi się trafił do zrobienia.
Może dogodniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystać gniazdko do którego podłączy się przewód z wtyczką od zasilacza i gdzieś po drodze zastosuje się wyłącznik lampkowy, przylepiony/przykręcony do szafki od spodu. Można też zastosować włącznik bezdotykowy natynkowy lub wpuszczany w płytę meblową lub montowany w listwę z ledami.
@@sprobujezbuduje raczej te opcje z włącznikiem w profilu odpadają, czy to przycisk przy gniazdku. Kuchnia długa, taki wagonik, a klepanie pod szafką jakoś nie pasujące. Gniazdka są raczej po drugiej stronie kuchni. Więc pozostaje na wejściu do kuchni.
Witam pana serdecznie przepraszam bardzo mam do Pana pytanie jak i zarazem prośbę to znaczy ze sufitu wychodzą 2 kable a mam do podłączenia żyrandol 5 żarówek a włącznik też jest pojedynczy i też są tylko dwa kable czy może pan mi pomóc jak rozwiązać ten problem oczywiście bez kłucia w ścianie czy w suficie i chciałbym oczywiście też zastosować włącznik podwójny jeśli jest jakieś rozwiązanie proszę o pomoc
Witam, aby coś zadziałało potrzebuje 2 żył - żyły fazowej i neutralnej. Jeśli miały by działać dwie sekcje potrzeba min 3 żyły dwie fazowe które przechodzą przez włącznik oraz jedna wspólna neutralna . Jeśli z sufitu wystają tylko 2 żyły to jest to pewnie stara instalacja i w takim przypadku nie da się sterować dwiema sekcjami lampy. Brakuje jednej żyły. W tym wypadku nie można zastosować włącznika podwójnego. Ale jeśli się nie chce kuć można zastosować inne rozwiązania. Np dołożyć włącznik sznurkowy do samej lampy i podłączyć pod niego jedną sekcję żarówek. W ten sposób będzie można włączyć cały żyrandol włącznikiem pojedynczym na ścianie, a jeśli jest za dużo światła to wyłączyć część włącznikiem sznurkowym przy żyrandolu. Innym sposobem jest sterowanie bezprzewodowe gdzie odbiornik podłączamy przy samym żyrandolu do wspomnianych 2 żył, a nadajnik bateryjny w formie przyklejanego włącznika podwójnego, wieszamy na ścianie.
Dziękuję Panu bardzo za pomoc czyli już wiem że niema innej opcji jak doprowadzenie 3 żyły Dziękuję i pozdrawiam
A jak u mnie są w każdym przewodzie we włączniku świecą się wszystkie druty po dotknięciu próbnikiem a chce podpiąć taki wlacznik
A jak podłączyć łącznik gdy mamy tylko trzy przewody ? to o czym wspominałeś na początku ? czy z użyciem przewodu ochronnego ?
Jeżeli do lampy idą tylko 3 przewody a masz lampę z podziałem na dwa, to jedna żyła, niebieska jest wspólnym neutralnym a potem jedna faza wychodzi normalnie brązowym, natomiast drugi przewód fazowy jeśli nie masz innego wyjścia to możesz użyć żółtozielonego, tylko w dobrej praktyce jest by końcówki okleić czarna taśmą by zaznaczyć że w tym przypadku nie pełni on roli przewodu ochronnego
Witam czy instalacja 2 żyły stare budownictwo jest ta sama zasada ??pzdr
Zależy co dokładnie chcesz zrobić. Masz 2 żyly które idą na lampę a chcesz ją zapalać "na dwa" to brakuje Ci jednej żyły. Bo jedna żyła to przewód neutralny - może być wspólny. Druga żyła to faza na jedną część lampy i brakuje Ci żyły z fazą na drugą część lampy.
Dzięki, ten film mi dzisiaj bardzo pomógł. Pierwszy raz robiłam coś takiego 😉
Mam pytanie! Podłączyłam wszystko i teoretycznie dwie niezależne lampy działają, ale… da się włączyć je:
- razem
- tylko lampę 1
- nie da się włączyć tylko lampy 2
Jest na to jakieś rozwiązanie? Co przeoczyłam? 🙈
Tak. Wygląda że zamieniłaś miejscami przewody. Prawdopodobnie zasilanie podpięte jest na wyjściu a nie wejściu. Więcej o tym traktuje mój inny filmik th-cam.com/video/u_pZ6ZKgBuw/w-d-xo.htmlsi=SymJU2KRxp96pTbx
Wszystko fajnie ale gdzie podpiąć neutralny kabel?
Na szczęście w filmiku jest to pokazane w 7:37. Trzeba je połączyc za pomoc złączki
Wcześniej była założenia zworka 😢a teraz tak chciałem zrobić to samo i bez efektu,co robię nie tak
Ma pytanie . Zakupiłem wyłaczniki podwójne do domu Podłaczyłem w ten sposób bo to logiczne i wszystkie wyłaczniki działaja w dziwny sposób. Jak włacze powiedzmy lewy klawisz to łaczy lewa lampe włacze prawy prawa. Ale jak wyłacze lewy klawisz gasna obie. Łaczyłem wiele właczników starego typu i nie było takich cyrków.
Ten objaw wskazuje że faza jest podłączona do styku wychodzącego po lewej a nie wchodzącego. Przyjrzyj się dobrze oznaczeniom i zamień przewody. Powinno pomóc.
Co w przypadku gdy mam lampe na 10 światełek i chciałbym je podłączyć tak żeby włączać 1 przyciskiem 6 a drugim 4?? Albo 7:3
Pierwsze co musisz sprawdzić to jak wygląda podłączenie przy samej lampie. Mianowicie masz zapewne jakąś kostkę do której podłączasz zasilanie. Jeżeli przewody od wszystkich żarówek (czyli 10 niebieskich i 10 czarnych lub brązowych) schodzą się tam, to będzie proste - wtedy odpinasz np 4 brązowe i łączysz je kostką z przewodem fazowym z drugiego klawisza. Jeżeli jednak wygląda to inaczej to zobacz gdzie się one łączą i w tym miejscu musisz zrobić przegrupowanie tak by finalnie jedna część dostawała fazę z jednego klawisza a druga część z drugiego.
Witam. Mam pytanie może pomysł na następny filmik. Mam włącznik pojedynczy i jedną lampę a chcę zrobić podwójny na cztery lampy bez podłączenia dodatkowego przewodu. Czy jest taka możliwość podłączenia . Pozdrawiam
Rozumiem że nie chcesz prowadzić nowego przewodu od włącznika do sufitu by nie psuć ściany, ale w suficie od punktu gdzie jest teraz jedna lampa do nowych punktów gdzie będą nowe lampy już to bierzesz pod uwagę? Bo jakoś trzeba się rozejść do czterech lamp gdzie każda będzie w innym miejscu. Włącznikiem podwójnym możesz podzielić te lampy na sekcje. Albo jedna lampa osobno i trzy lampy osobno zapalane, albo dwie na jeden klawisz i dwie na drugi. Od tego co wybierzesz, tak należy położyć przewody do dodatkowych lamp. Tam gdzie masz teraz lampę trzeba zrobić łączenie i wykorzystać żyłę żółtozieloną do puszczenia drugiej żyły z fazą (więcej o tym pisałem w poprzednich komentarzach pod filmikiem). I w punkcie łączenia przewód na jedną sekcję lamp łączysz brązowy z brązowym, a niebieski z niebieskim, z kolei na drugą sekcję lamp łączysz brązowy z nowego przewodu z żółtozielonym w którym puściłeś drugą fazę we włączniki, a niebieski z niebieskim.
Dzięki za odpowiedź. Oczywiście do pozostałych lamp będę musiał położyć dodatkowe przewody. Fajny kanał . Pozdrawiam
Witam a ja mam taki problemik mianowicie mam stara instalacje gdzie wychodzą dwa przewody i chce podłączyć poczwórne gniazdka i jak to wszystko zmostkowac ? Wiadomo faza z gniazdka do gniazdka ale jak połączyć bolec ?
teoretycznie powinno się mostkować uziemienie z neutralnym ale jak masz 4 gniazdka to robienie mostka przy każdym gnieździe może być trudne. Ja bym zrobił tak że podłączyłbym na przewodzie neutralnym na wejściu złączkę wago i wyprowadził z niej przewód niebieski i żółtozielony. I potem tymi dwoma szedłbym od gniazdka do gniazdka. Niebieski jako neutralny a żółtozielony jako uziemienie.
@@sprobujezbuduje dzięki wielkie ja też tak właśnie sobie myślałem zrobić ale nie wiedziałem czy tak może byc
@@sprobujezbuduje witam tak zrobiłem i teraz kolejne pytanie mam czy jak sprawdzam żarówka gniazdka to przy dotykaniu jednego przewodu do zasilania gniazdka a drogi do bolca gniazdka żarówka powinna świecić ?
Tak. Będzie świecić gdyż jest to logiczne następstwo zmostkowania bolca z przewodem neutralnym. W tym układzie nie ma znaczenia dla żarówki czy łączysz ją z przewodem fazowym i neutralnym a z fazowym i bolcem skoro bolec i neutralny są ze sobą połączone.
@@sprobujezbuduje ok dzięki wielkie bardzo pomogłeś. Pozdrawiam 👍
Fajne, tylko, że w moim przypadku po takim podłączeniu, działa jedna lampa, a jak chcę drugą, to muszę wyłączyć pierwszą. :|
Proponuję obejrzeć ten filmik który traktuje o Twoim przypadku th-cam.com/video/u_pZ6ZKgBuw/w-d-xo.html
Dlaczego zamontowany przełącznik jest na puszczą a nie na ścianie?
Sprecyzuj proszę jeszcze raz pytanie bo nie jestem pewien czy dobrze Cię rozumiem. Chodzi Ci o puszkę? Dlaczego łącznik jest montowany w puszce? Jeśli o to Ci chodziło to odpowiadam że dlatego iż jest to montaż tzw. podtynkowy, spotykany w większości domów. Istnieje też montaż natynkowy gdzie wszystko się przykręca na ścianę za pomocą kołków, ale do tego potrzebny jest inny typ łącznika, czyli natynkowy.
A co z tą 4ta żyła mam puszkę i w niej 4 zyly niebieska brązowa zolta czarna ?
Żółto-zielona i niebieska powinny być podłączone na szybko złączkach a żyłę brązową i czarną należy podłączyć do dwóch różnych styków wychodzących włącznika podwójnego. Takie same żyły powinny pojawić się w miejscu gdzie będzie lampa by móc zapalać jedną i drugą stronę tej samej lampy.
@@sprobujezbuduje właśnie napięcie mam w żółto zielonej która w puszcze jest luzem z czarna a brązowa i niebieska są spięte złączka
Ogólnie na tej żyle nie powinieneś mieć napięcia. Jeśli nie jest podłączona i wiesz że to na pewno ta żyła to być może próbnik wskazuje Ci potencjał bo przewód się indukuje i oszukuje pomiar. By to jasno stwierdzić potrzebujesz miernik i zbadać co wskaże gdy przyłożysz do żyły żółtozielonej i niebieskiej. Jeśli będzie ok 230v to faktycznie z jakiegoś powodu masz tam napięcie. Jeśli wskaże ok 0v to nie ma się czym martwić. Oczywiście łatwiej byłoby widzieć jak to masz zrobione na zdjęciu by dobrze zrozumieć Twój problem.
Ja mam 7 przewodow, w tym jeden czarny, 4 szare i 2 brazowe. I co teraz? 😂 włącznik podwójny na środkowym piętrze i obsługuje lampę dolną i górną. Nie mam pojęcia co robić.
Jeżeli to jest włącznik który obsługuje lampy które są zapalane jeszcze dwoma innym włącznikami ( bo rozumiem że jest jakiś włącznik na dole i na górze a Twój jest na środku) to prawdopodobnie masz włącznik podwójny krzyżowy i najlepiej będzie jak znajdziesz filmik który o nim traktuje. Jeżeli jest to faktycznie podwójny krzyżowy to w zasadzie powinieneś mieć 8 żył. Chyba że ktoś coś dziwnego pokombinował.
@@sprobujezbuduje dziękuję bardzo! 👌🏼
Mógłbyś powiedzieć jak podłączyć lampę na 5 żarówek żeby świeciła oddzielnie na 2 obwody włącznik podwojny ale kabel 3 żyłyowy?
Wedle sztuki, nie należy w żyłach żółtozielonych puszczać fazy. Ale jeżeli nie masz innego wyjścia to możesz je oznaczyć na końcach np czarną taśmą by w ten sposób zaznaczyć, że nie pełni on roli przewodu ochronnego. Następnie w puszce z włącznikiem, żyłę brązową od przewodu do lampy podłączasz do styku wyjściowego z pierwszego klawisza włącznika, a oznaczoną żyłę żółtozieloną do drugiego styku na drugi klawisz. W ten sposób będzie w nim faza po włączeniu. Następnie przy lampie wszystkie niebieskie żyły łączysz ze sobą. Żyłę brązową łączysz z kilkoma żyłami brązowymi lampy ( tyle ile chcesz by zapalało się żarówek pierwszym klawiszem np 2), a oznaczoną żyłę żółtozieloną łączysz z pozostałymi żyłami brązowymi lampy (np 3). I powinno być dobrze.
W moim przypadku gdy mam 3 kable w puszce - zasilający, do lampy i do kolejnego wlacznika wszystkie 3x1.5 to jeśli wykorzystam żółtozielony jako druga fazę to pozostałe to pozostałe wszystkie kable łączę razem- żółto zielone razem i niebieskie razem?
👍🇲🇨🌏🍀
Każdy mądrala, i ten też, pokazuje jak podłączyć nowy włącznik. Żebyś jeden z drugim, mądralo, pokazał jak wypiąć stary włącznik z zapieczonymi przewodami, jak dostać się do tych pochowanych śrubek, etc. Bierzecie łapówki od wytwórców włączników, czy jak?. Sprzedawczyki pieprzone.
Panie Macieju, przykro mi że nie znalazł Pan potrzebnej dla siebie wiedzy w moim filmiku. Zgadza się, pokazuję tylko jak założyć nowy włącznik, a nie wymienić stary bo głównym zamysłem jest pomóc młodym ludziom którzy się budują lub kupują dom/mieszkanie w stanie deweloperskim, ogarnąc biały montaż. Chciałem zauważyć że dlatego filmik nosi tytuł "jak podłączyć" a nie "jak wymienić " włącznik. Natomiast w innym filmiku z serii "co może pójść nie tak" mam pokazane jak zdemontować włącznik. Proszę oto link th-cam.com/video/4MG69iFCXHs/w-d-xo.htmlsi=mhpJzloJfClsC_YK
I dla sprostowania - nie dostałem żadnych pieniędzy od producenta włączników. Używam nowe bo po prostu ładnie się prezentują przed kamerą i wszystkie oznaczenia są dobrze widoczne. Poza tym częściej ktoś musi zamontować nowy niż wymienić stary włącznik. Mam nadzieję że znajdzie Pan potrzebne informacje.
do niczego to pokazujeszkolo
dno
Rozumiem że nie spełnia to Twoich oczekiwań. A czego Ci tam zabrakło ? Co byłoby dla Ciebie najbardziej pomocne?
Dla zasięgu
Dzięki :)