Trauma ze všech stran #8 - O léčení traumatu skrze tělo s Filipem Žitníkem

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 ก.ย. 2024
  • Filip je terapeut a při práci s traumatem pracuje s tělem zejména pomocí somatic experiencing a kraniosakrální biodynamické terapie, je předsedou České kraniosakrální asociace a členem etické komise Asociace Somatic Experiencing ČR. Má antropologické a filosofické vzdělání, překládal knihu Probouzení tygra (Peter Levin). Je práce s tělem vhodná pro všechny klienty? Dokáží malé děti regulovat vlastní silné emoce? A proč je tak důležité být v kontaktu se sebou?
    z rozhovoru:
    „Kraniosakrální terapie primárně pracuje s dotykem.”
    „Peter Levine zjistil, že když se dostaneme do situace, která je život ohrožující, tak se naše vůle odstěhuje někam na jiný kontinent a spustí se naše instinkty. Které za nás začnou tak trochu rozhodovat. Spustí se takový prastarý evoluční mechanismus, který má zařídit, abychom přežili tu náročnou a intenzivní situaci. Je třeba reagovat rychle a intenzivně, a na to jsou naše vůle a náš mozek (neokortex, šedá kůra) moc pomalí. A proto tam musí vstoupit ten instinkt.”
    „Člověk (s PTSD) přeskakuje mezi tím, že má hrozně moc energie a neví co s ní, a že je najednou vypnutý, dezorientovaný a tu energii nemá.”
    „Když se narodíme, nemáme software, máme sice hardware, ale není kalibrovaný. Sebezklidňování a seberegulaci se učíme skrz to, že se nejdřív zklidňujeme za pomocí druhého člověka a pak se to náš organismus naučí a dokážeme si to dopřát sami.”
    „Přijde mi nezbytné pojmenovat, v čem plaveme. Je to takové moře kolektivního traumatu, které je zakotvené nejen v nás individuálně, ale i v těch společenských vrstvách. Dá se tomu říct normalizovaný symptom.”
    „Málo se mluví o tom, že trauma má ochrannou funkci. To znecitlivění nás odpojuje od bolesti, která je příliš velká na to, aby mohla projít a být integrovaná. A tomu my tady čelíme, je to důvod toho velkého znecitlivění na celospolečenské úrovni.”
    „To léčení traumatu se může v našem životě stát i bez terapeuta, pokud máme dobrý kontext a rámec života. Že tam jsou lidi, kteří jsou informovaní, jsou v kontaktu se sebou.”
    „Léčení traumatu je tak přirozené, jako nádech a výdech nebo tep srdce. Naše tělo ví, jak to má udělat a udělá to, když má dostatek zdrojů a dobrý kontext.”
    „Je důležitá věc dovolit té situaci a hovoru, aby eskaloval a deeskaloval. Náš život má tohle hrozně rád - že jdeme do akce a je to nářez, a pak se to zklidní. Tak jsme udělaní. Je důležité, abychom měli tuhle proměnlivost.”
    Steven Porgues - neurofyziolog - zkoumá roli bloudivého nervu - říká: „Když jsme ve vzrušení, v akci, a cítíme se přitom bezpečně, tak je to hra. Je to zábava, je to super a hrozně si to užíváme. Ale můžeme taky být ve velké intenzitě a necítit se přitom bezpečně. A to je potom vlastně úplně jiný příběh pro tu naši fyziologii.”
    „To, že je s námi někdo druhý, kdo je se sebou v kontaktu (jak o tom mluvil Gabor Mate), je obrovským zdrojem bezpečí. Hlavně pro děti.”
    „Generace našich rodičů neměla tuhle kapacitu být se sebou a nám být zdrojem bezpečí. A protože to neměli, snažili se nás zaměstnat něčím vnějším.”
    „Jsme v takovém tranzitním přechodovém obdobím, kdy naše nervové systémy jsou ještě hodně posttraumatické, a poprvé se nám dostávají takovéto nástroje, co dělat. A my teprve začínáme otáčet kurs věcí, směřování. Že ty děti ideálně nejsou neustále odváděny od sebe, rozrušovány a v tom "dělej, dělej, dělej".”
    Web: leceni-traumat...
    Probouzení tygra: www.databazeknih.cz/knihy/probouzeni-tygra-84351
    #traumazevsechstran - rozhovory o traumatu s přeživšími i odborníky
    Prosím, podpořte to, co dělám a co vám, jak doufám, dává smysl. Pojďte na detijsoutakyli..., nebo na / detijsoutakylidi a staňte se patronem DĚTI JSOU TAKY LIDI! Děkuju! 💕
    🤝 Besedy: detijsoutakyli...
    💌 Newsletter jednou za měsíc: landing.mailer...
    💘 Placky a samolepky na auto DĚTI JSOU TAKY LIDI: forms.gle/VEo8...

ความคิดเห็น • 24

  • @petrlonsky2332
    @petrlonsky2332 2 ปีที่แล้ว +10

    Moc děkuju za nadherný rozhovor 👍 Jsem rád, že se mění pohled na to, že to, v čem žijeme je "norma", která vlastně není vůbec normální. Na konci toho tunelu je preci jenom světlo poznání, ze kterého mohou těžit už naše děti 🌈

  • @radkapetrickova4881
    @radkapetrickova4881 ปีที่แล้ว +4

    Naprosto skvely rozhovor!Sama chodim na terapii Somatickeho prozivani kde s terapeutkou pracujeme na mych traumatech,kterych je pozehnane..ale tady je vse krasne vysvetleno i pro naproste laiky a hlavne z pana Filipa jde uzasna,klidna energie plna empatie.Diky za tento rozhovor a klidne bych brala dalsi..❤️

  • @obycejnadivozenka8336
    @obycejnadivozenka8336 2 ปีที่แล้ว +4

    Paráda! A ano, pokračování o tom, jak žít v traumatizované společnosti, která si své trauma ve velké míře ještě neuvědomuje, by bylo skvělé! Sleduji na svých dětech, že pomáhá zasvecovat je do principů traumatu tak, aby si dokázaly propojit, jaké důvody může mít jejich okolí k pro ně třeba těžko pochopitelnému a nesmyslnému jednání...první náznaky, kdy dítě tato tématika zajímá a racionálně ji pobírá vnímám tak kolem jeho šesti let

  • @qwmwhsye
    @qwmwhsye ปีที่แล้ว +2

    Aj ja dakujem za pekny rozhovor.
    Napadla ma jedna vec pocas pocuvania, ze ja som sa dlho necitila bezpecne ani sama so sebou.
    A ked som sa miestami konecne mohla, to prinieslo zadadnu zmenu do mojho zivota 🙌 Postupne aj s inymi po troskach.

  • @monikasvarcova3773
    @monikasvarcova3773 2 ปีที่แล้ว +4

    Krásný rozhovor, děkuji ❤ Ráda bych další pokračování :)

  • @annasimpson3705
    @annasimpson3705 2 ปีที่แล้ว +3

    Pokracovani prosim 🙏❤

  • @ivablazickova9241
    @ivablazickova9241 2 ปีที่แล้ว +4

    Moc fajn sdílení, budu ráda za pokračování ❤️

  • @katerinaurbaskova6861
    @katerinaurbaskova6861 2 ปีที่แล้ว +2

    Nesmírně přínosné,hluboce uchopené,určitě hlasuji za pokračování.Jsem dítě od 9.týdnů žijící v jeslích,takže první rok života takového dítěte mě velice zajímá.

  • @janaraiser6625
    @janaraiser6625 2 ปีที่แล้ว +3

    Super, prosím další!!! 😊

  • @zuzanalunakova6809
    @zuzanalunakova6809 2 ปีที่แล้ว +2

    Krásny rozhovor a budem moc rada za pokračovanie :)

  • @silvietutschova5517
    @silvietutschova5517 2 ปีที่แล้ว +3

    😊❤❤❤Dekuji🙏🍀

  • @darla3533
    @darla3533 ปีที่แล้ว +1

    Pokračování na téma před peri a poporodního traumatu by mě hodně zajímalo :) Děkuji za tento rozhovor a těším se na další.

  • @davidbarta7549
    @davidbarta7549 2 ปีที่แล้ว +2

    Teda, pro me ten nejlepši rozhovor🙏⚡️

  • @dagmarnovotna9535
    @dagmarnovotna9535 2 ปีที่แล้ว +2

    Děcka,to byla bomba! 🥰 Děkuji a rozhodně pokračujte 😉👌

  • @desoja3541
    @desoja3541 ปีที่แล้ว +1

    Děkuji za milé a kvalitní sdílení, zlušenost i teorii..pokračujte...

  • @kutilsima5584
    @kutilsima5584 4 หลายเดือนก่อน

    Super rozhovor. Jsem rád, že natáčíš ty videa a rozhodně bych řekl, že mi to něco dává. Dokonce bych řekl, že začínám chápat tu problematiku.

  • @Ni.Va.
    @Ni.Va. ปีที่แล้ว +1

    Chci Vám oběma moc poděkovat, tento rozhovor byl pro mě neuvěřitelně přínosný, plný aha momentů, kdy se mi spousta věcí nově poskládala a začala dávat nový vyšší smysl! Filip se mi krásně poslouchá, jeho melodie hlasu má na mě velmi blahodárný vliv a chtěla bych Vás tímto velmi poprosit o další díly. Děkuju mockrát! 🤍

  • @hanamichalkova2149
    @hanamichalkova2149 หลายเดือนก่อน

    Díky za skvělý rozhovor.♥️

  • @kvetapinkasova454
    @kvetapinkasova454 ปีที่แล้ว

    Kdo ne?

  • @danielvilemkallmunzer6190
    @danielvilemkallmunzer6190 ปีที่แล้ว

    žitník je nemocný. takový člověk vůbec nemá dělat terapie, protože on sám potřebuje terapii.

  • @MartinaŘezníčková-w6d
    @MartinaŘezníčková-w6d ปีที่แล้ว

    Moc děkuji za Vaši práci, budu ráda za pokračování

  • @terezababincova9743
    @terezababincova9743 ปีที่แล้ว

    Nádhera! Krásný a pro mě zatím neznámý způsob, jak se dostat sama k sobě a k druhym. Určitě bych stala o pokračování. A o téma hranic u dětí i u sebe. Dekuji ještě jednou 🍀

  • @zorasabacka3368
    @zorasabacka3368 ปีที่แล้ว

    Děkuju ❤