В наших реаліях рекордні врожаї, надприбутки і солодке життя погано закінчуються... Хто з Рівненської обл, підтвердіть що агрекспрессервіс костючка половину площ засіяли гречкою, друга половина буряк пострілкований в лободі. Причина такої бідосі та позору у вжкій техніці, глибокому обробітку, надлишку азотних добрив протягом 20 років. Перші 10-15р проблем не було а зараз катастрофа. Тому всім рекомендую азотні добрива замінити на біопрепарати, сидерати, обробіток грунту до 15см, техніку полегшу і на колесах з низьким тиском. Азотні добрива промивають кальцій, магній. Кальцій відповідає за структуру грунту. Також азотні знищують органіку та виснажують вологу. Тому верхній шар просто промивається в тріщини. Ось чому я кажу що азотні добрива гірші за оранку (рихлення ще гірше). Якщо по тому смаженому шарі та тріщинах дати ще й гліфосат перед спекою то буде катастрофа... Замість азотних добрив сійте суміші покровних. Детальні технології в мене закріплені, там обробка насіння яка дає чудовий старт, розвинуту кореневу систему. Нажаль тут у всіх є друзі продавці добрив та хімії тому мої коменти, публікації видаляють. Агрономічно найбільш цінна структура ґрунту утворюється в процесі коагуляції за умови, що в ньому беруть участь гумусові речовини і катіони кальцію та заліза. Структура ґрунту «це таке поєднання гумусу і глини, яке під впливом кальцію отримує здатність цементувати ґрунтові грудочки, причому кальцій, коагулюючи їх, водночас сприяє збереженню складу ґрунту». Вбирна здатність ґрунту залежить від вмісту найдрібніших ґрунтових часток (колоїдів), які утворюють ґрунтовий вбирний комплекс. Колоїди - це частинки твердої фази ґрунту розміром від 0,1 до 0,001 мк. Вони складають одну із фракцій гранулометричних елементів ґрунту. Ґрунтові колоїди легко втрачаються із ґрунту. Грудочки ґрунту більше 1 мм є вітростійкими, а менше 1 мм - ерозійнонебезпечними. Коли у верхньому шарі ґрунту часточок менше 1 мм стає понад 50%, то починається ерозія. Це поріг вітростійкості ґрунту. А саме під час оранки утворюється значна кількість часточок менше 1 мм в діаметрі. До того ж, з оборотом пласта стерня і рослинні рештки знищуються і ґрунт стає незахищеним. Якби можна було для аналізу зібрати пил, який розносить по полю вітер або змиває вода, то виявилося б, що в ньому найвищий вміст поживних речовин з-поміж усіх складових ґрунту. Найродючіша частина ґрунту (колоїдні частинки) завжди втрачається найпершою під дією водної або вітрової ерозії. Чим довше триває ерозія, тим гіршим стає ґрунт.
Благодарую Організаторів, фермерів, експериментаторів і однодумців🤍
Добра справ - добрі результати!
Дякую за захід!
Органічний No-till - зберігає життя, 100%! Це обгрунтовано науково!
В наших реаліях рекордні врожаї, надприбутки і солодке життя погано закінчуються...
Хто з Рівненської обл, підтвердіть що агрекспрессервіс костючка половину площ засіяли гречкою, друга половина буряк пострілкований в лободі. Причина такої бідосі та позору у вжкій техніці, глибокому обробітку, надлишку азотних добрив протягом 20 років. Перші 10-15р проблем не було а зараз катастрофа.
Тому всім рекомендую азотні добрива замінити на біопрепарати, сидерати, обробіток грунту до 15см, техніку полегшу і на колесах з низьким тиском.
Азотні добрива промивають кальцій, магній. Кальцій відповідає за структуру грунту. Також азотні знищують органіку та виснажують вологу.
Тому верхній шар просто промивається в тріщини. Ось чому я кажу що азотні добрива гірші за оранку (рихлення ще гірше). Якщо по тому смаженому шарі та тріщинах дати ще й гліфосат перед спекою то буде катастрофа...
Замість азотних добрив сійте суміші покровних.
Детальні технології в мене закріплені, там обробка насіння яка дає чудовий старт, розвинуту кореневу систему. Нажаль тут у всіх є друзі продавці добрив та хімії тому мої коменти, публікації видаляють.
Агрономічно найбільш цінна структура ґрунту утворюється в процесі коагуляції за умови, що в ньому беруть участь гумусові речовини і катіони кальцію та заліза. Структура ґрунту «це таке поєднання гумусу і глини, яке під впливом кальцію отримує здатність цементувати ґрунтові грудочки, причому кальцій, коагулюючи їх, водночас сприяє збереженню складу ґрунту».
Вбирна здатність ґрунту залежить від вмісту найдрібніших ґрунтових часток (колоїдів), які утворюють ґрунтовий вбирний комплекс. Колоїди - це частинки твердої фази ґрунту розміром від 0,1 до 0,001 мк. Вони складають одну із фракцій гранулометричних елементів ґрунту.
Ґрунтові колоїди легко втрачаються із ґрунту. Грудочки ґрунту більше 1 мм є вітростійкими, а менше 1 мм - ерозійнонебезпечними. Коли у верхньому шарі ґрунту часточок менше 1 мм стає понад 50%, то починається ерозія. Це поріг вітростійкості ґрунту. А саме під час оранки утворюється значна кількість часточок менше 1 мм в діаметрі. До того ж, з оборотом пласта стерня і рослинні рештки знищуються і ґрунт стає незахищеним. Якби можна було для аналізу зібрати пил, який розносить по полю вітер або змиває вода, то виявилося б, що в ньому найвищий вміст поживних речовин з-поміж усіх складових ґрунту. Найродючіша частина ґрунту (колоїдні частинки) завжди втрачається найпершою під дією водної або вітрової ерозії. Чим довше триває ерозія, тим гіршим стає ґрунт.