Щом тировете чакат 30 часа на границата, Турция и Гърция ще ни заобикалят
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 12 ธ.ค. 2024
- Държавата напълно е абдикирала от огранизацията и управлението на трафика на граничните пунктове. Тя е оставила тази задача напълно в ръцете на частни субекти, каквито се буферните паркинги. Тези паркинги обаче не може да решат проблемите с огромните опашки от чакащи по 20-30 часа камиони, а напротив - задълбочават ги още повече.
Това коментира в предаването (О)позиция Йоанна Лалова, заместник-председател на Европейския транспортен клъстер - сдружение на автомобилните превозвачи, по повод международната реакция, която хаосът по нашите гранични пунктове предизвика. Преди дни на форум на Съюза на асоциациите за автомобилен транспорт в Черноморския регион бе обявено, че Гърция и Турция търсят алтернативни транспортни коридори, които да заобикалят страната ни.
"Надявам се, държавата да се е събудила и наистина да направи всичко възможно страната ни да се възползва от стратегическото си географско положение, но от информацията след срещата при премиера Димитър Главчев в четвъртък не съм оптимист", посочи Лалова.
Тя е възмутена от уверенията пред премиера на зам.-министъра на транспорта Димитър Недялков, че на Дунав мост при Русе проблемът с огромните опашки вече е решен, и същият модел ще се приложи и за моста при Видин.
"Така е решен проблемът, че камионите чакат по 30 часа, за да минат границата", каза Лалова и поясни, че по предложение на МВР администрирането на опашката от чакащи камиони е оставено на частната фирма, която държи паркинга, към който се отклоняват всички камиони преди преминаване на граничния пункт.
"Тази фирма е изградила система с известяване чрез пейджъри, раздадени на шофьорите, кога идва времето на камионите да преминат границата. Предлага се собственикът на тази фирма да даде достъп до тази система и на други съседни паркинги на други фирми. Това е притеснително - конкурентът сам определя кои да са му конкуренти. Освен това никой не гарантира, че тази опашка се спазва", разказа Лалова.
Превозвачите настояват държавата да организира трафика към граничните пунктове така, че те да имат избор кой паркинг да изберат. Сега на практика организацията на движение е такава, че за да пресечеш границата, задължително минаваш през определен буферен паркинг.
Притеснително е също така защо на ГКПП Капитан Андреево се заплаща 20 лв. такса за дезинфекция, плюс същата сума за банков превод. Дезинфекция бе въведена и на пунктовете по гръцката граница, но там такса не се плаща, посочи Лалова.
Във видеото може да видите още как Европейския транспортен клъстер вижда решението на проблема с огромните опашки на граничните ни пунктове.