Magyar Titok exkluzív - S02_E09

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 10

  • @peterfelde2202
    @peterfelde2202 12 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Love! Tutti mcse jelentkezem!

  • @kalmangyarfas385
    @kalmangyarfas385 2 วันที่ผ่านมา +1

    Tisztelt Tanár úr!...Köszönet a remek ismeretterjesztő munkájáért!..El sem tudom képzelni, mennyi munkája fekszik egy- egy ilyen előadás elkészítésében!...Számomra kiválóan követhető volt az előadás!...Nagyon érdekesek ezek a gömbhalmazok, és számomra rejtély, hogy' tudnak létezni ilyen gömb alakzatban, amely azt jelzi,hogy nem keringenek egy tömegközéppont körül!...Ha keringenének, akkor ellaposodnának, mint a Tejutunk, de akkor miért nem zuhannak egymásba a gravitáció hatására?...Miért marad meg ez a gömb forma?...Mi az, ami a gravitációt kiegyenlíti, hogy ez a forma megörződik?....

  • @BandiBandi-si2df
    @BandiBandi-si2df ปีที่แล้ว +4

    Két ponton szeretnék reflektálni az MCsE elnökünk szabadságának beáldozásával készült videóra. 1. Minden sorozatnál van a nézőben egy stressz az új részek előtt, hogy na, itt és most fog kimerülni az eddigi lendület és alkotóerő. Hát esetünkben ez itt és most sem történt meg, sőt. Sőt: ez az epizód az ismeretterjesztő műfaj minden aranyszabályát látványosan megszegi, és mégis működik. Aki csinált már bármilyen témában amatőr érdeklődőknek szóló produkciót, az súlyosan tisztában van azzal, hogy pl. egy mondatban legfeljebb egy nehéz szakszót sütünk el, vagy hogy a prezentációban diagramot, képletet, mozaikos ábrát legfeljebb figyelemelterelésként, netán célzott elrettentésként használunk, ellenkező esetben az előadó talált, süllyedt. Ehhez képest MCsE elnökünk kb. 29:50 körül, egy delíriumos matyóhímzést idéző párhuzamos diagramsor magyarázataként kivágja, hogy “az 1600 angströmös bump, amit külön is bejelölnek, az valójában a Lyman-alpha vonal, ami szétbontja a vizet hidrogénre”. És ami a döbbenetes, hogy abban a szent pillanatban, 29:50-től egészen kb. 30:05-ig, a hallgatónak aha-élménye van, úgy érzi, hogy tényleg, hát persze, mi más is lenne. 2. Vannak költőink, pl. József Attila, akik helyenként megragadóan tudták asztrofizikai fogalomhasználattal összegezni az emberi jelenség lényegi elemeit. Sajnos, József Attila nem érhette meg azt, ami a videóban 47:30-től történik. Nem idézem a szöveget, mert csak rontanék rajta. A magam részéről mindig is kerestem a megsemmisítően frappáns ellenérvet azokra a haszonelvű felvetésekre, hogy pl. mi értelme van ennek az egész csillagászkodásnak a telekommunikációs műholdaktól eltekintve, mikor Afrikában éheznek. Na, most megtaláltam ezt az ellenérvet, és a jövőben az okvetetlenkedőknek MCsE elnökünk e mondatait fogom idézni.

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  ปีที่แล้ว +2

      Köszi szépen, akár túlzol, akár ironizálsz. Bármelyik eset igaz, elgondolkodtató. 👍🤓 Én csak egy szorgalmas kisiparos vagyok, ennyi telik tőlem.

  • @attiwise
    @attiwise ปีที่แล้ว +3

    Ez tömény volt, de nagyon érdekes!
    Ha lennének izomsejtek az agyunkban, nekem biztos izomlázam lenne ennyi ismeret befogadásától 😅

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  ปีที่แล้ว +3

      mindig gondolkodok, hogyan tehetném még befogadhatóbbá. Elismerem, h ez így kb egy egyetemi szeminárium órával kb. ekvivalens. Sajnos általában nincs időm/erőm sok magyarázó illusztrációt keresni, pedig azok lehet, segítenének. Na majd ha egy médiavállalkozás keretében fejlesztgetem tovább... :-)

    • @attiwise
      @attiwise ปีที่แล้ว

      Laci, ebben a műsorban úgyis olyan nagy tudományterületet fogsz át, hogy az apró részletek kibontása talán nem is követelmény. Inkább kedvcsinálónak tekinteném, hogy akit egy-egy részterület jobban érdekel, az képbe kerüljön és tényleg ne maradjon "titokban" az a sok munka, amelyekből szemlézel.

  • @guzziozzi
    @guzziozzi ปีที่แล้ว +1

    Ismet nagyon jo lett! Mi a titka annak, hogy ket hetente kepes vagy atolvasni es megerteni ennyi cikket, munka es egyeb dolgok mellett? Ebben a videoban 8 cikk van, ha 3 orat szamolok egy cikkre az mar 24 ora...

    • @Kiss.Laszlo.csillagasz
      @Kiss.Laszlo.csillagasz  ปีที่แล้ว +7

      Minden nap ezzel ebresztem magam: az arxiv.org friss napi cikklistajaval. Ott már atfutom a lenyeget, kikeresem a magyarokat, elmentem a cikkeket. A műsorhoz a cikk absztraktját, bevezetését és a következtetéseket kell értelmezni, illetve az ábrákra ranezni. Egy cikk max 20 perc. Hát, csak ez a szakmám lassan harminc éve, a rutin sokat számít.