Три са пречките пред големите музикални звезди за България
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 10 ธ.ค. 2024
- Най-големият проблем в България да се случват големи концерти, е инфраструктурата и това, че нямаме подходящо място за правене на тези концерти. В момента такива са само стадион "Васил Левски" и гребната база в Пловдив. Другите две основни пречки са сухопътният Шенген и повишеният хонорар на изпълнителите. Това посочи в студиото на "(О)позиция" Стефан Еленков - изпълнителен продуцент на промоутърската компания Fest Team и платформата за продажба на билети Ticket Station.
"Националният стадион всички знаем колко е морално остарял. Когато една голяма продукция дойде в страната, ние първо трябва да мислим как една такава продукция ще влезе на стадиона и ще бъде построено всичко. Не говорим за неща като съблекални, гримьорни на артиста, които сме принудени да ги строим допълнително извън стадиона. Отделно извън това е проблемът с логистиката, придвижването на техниката. Предвид това, че България не е в сухопътния Шенген, все още граничният контрол важи, което изключително много забавя нещата. Когато има ремонт на "Дунав мост", това също забавя. И в резултат продукции, които идват с 20, 40 или 60 тира, много трудно могат да се придвижат. А тези артисти имат изключително кратко време", допълни той.
Еленков говори и за друг проблем - високите хонорари на изпълнителите за нашите стандарти: "Преди 2019 г. икономическото положение в България беше такова, че цените на билетите не можеха да бъдат чак толкова високи. В момента обстановката е малко по-различна. Въпреки всичко ние все още не сме стигнали средните нива на цени в Европа. А за артиста няма никакво значение къде ще свири - в София, Виена или Лондон, той си търси навсякъде едни и същи хонорари. И в резултат ние плащаме хонорар като на западен изпълнител, а цената на билета е като за България, което прави нещата по-сложни."
Въпреки това той е оптимист, че след случилите се концерти на Ед Шийрън и Андреа Бочели, нещата в концертния живот у нас ще бъдат доста по-добре догодина.
Еленков разказа и подробности и за шоуто на Ед Шийрън. "Реалният брой хора, които участваха в организирането на концерта, който остава като най-големият у нас за годината, е около 2000 души. Основната част от тях се занимаваха с пренасянето на продукцията за шоуто, която пристигна в България с над 80 камиона. Поради факта, че на стадион "Васил Левски" не може да се влезе с камион, трябваше всичко да се претовари на мотокари и да се пренесе вътре. Значителна част от останалия персонал бе зает с почистването на зоните в и около стадиона, с кетъринговите зони, кетъринга на самия артист. Останалата част се занимаваха със сцена, видео, звук... Но се получи най-посетеното негово шоу в региона", отбеляза музикалният промоутър.
И още в предаването:
Колко време беше нужно да бъде убеден Ед Шийрън да дойде в България
Защо има надежда на стадион "Васил Левски" все пак да се случват повече големи концерти от догодина
Влияе ли още продажбата на лицензирани албуми в дадена страна върху преценката на мениджърите дали да организират концерт там
Защо от актуалните групи само концертът на "Арктик Мънкис" регистрира голям успех, а малкото останали групи са слабо посетени.
Как се организира голям фестивал
Какви икономически ползи носят големите концерти за градове като София, Пловдив, Бургас и др.