A VILÁG ELSŐ SZÁMÍTÓGÉPE? AZ ANTIKÜTHÉRAI SZERKEZET REJTÉLYE

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 130

  • @SzalaA
    @SzalaA ปีที่แล้ว

    Életemben nem hallottam a cuccról. Ma estig. A Historyn említették. Rá is kerestem. Itt is vagyok,meg is néztelek. Iratkozok is fel. 👌

  • @hoppszasaranenitanacsadas2057
    @hoppszasaranenitanacsadas2057 3 ปีที่แล้ว +10

    Mèg bele se néztem De azé már ment a lájk!
    Szombaton is jó minőségű, érdekes tartalom!
    👍🌹🌹🌹

  • @m691222
    @m691222 ปีที่แล้ว

    Pontos, reszletes Nagyon jo video.. A legjobb Magyarnyelven !! Udv. Görögországbol.

  • @attilakaroly3367
    @attilakaroly3367 3 ปีที่แล้ว +3

    Zseniális volt. Az ős- és ókor embere jóval fejlettebb volt, mint amit többnyire feltételeznek.

  • @carnivorecaveman
    @carnivorecaveman 3 ปีที่แล้ว +7

    Wow, az egyik legjobb videó amit valaha is láttam a youtube-on! Nagyon köszi!

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว +1

      Megtisztelő, köszi! :)

    • @carnivorecaveman
      @carnivorecaveman 3 ปีที่แล้ว

      @@g.v.cooperhistory8274 Mester, javaslok neked egy témát ha meg nem sértelek vele: Piri Reis térképét! Van róla cikk a magyar Wikipédiában is, de mennyivel másabb lenne azért egy műsort nézni róla, Tőled! Meg aztán hátha más is lenne a te műsorodban azon kívül amit ott olvashatunk a témáról! A sztori mindenképp megérdemelne egy feldolgozást, mert mégiscsak érdekes hogyan csinálhatott egy középkori muksó olyan térképet amin nemcsak rajta van az Antarktisz partvonala, de ráadásul nem a jeges rész van partvonalnak jelölve hanem az ami a jég alatti tényleges szárazföld, s hogy ez így igaz azt a modern szeizmológiai vizsgálatok is bebizonyították... Szóval mindenképp méltó lenne rá hogy feldolgozd!

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว

      @@carnivorecaveman A Piri Reis térkép is egy lenyűgöző rejtély. A Voynich kéziratról szóló videómban röviden említem is, várható róla videó!

  • @miklosknoch4391
    @miklosknoch4391 ปีที่แล้ว +3

    Najó nem bírom!! Minden tiszteletem a videókért. Imádom őket, hiánypótló sokszor!!!! Deeeeeeee deeeeeeee!!! A neveket amiket kiejtesz légyszíves ugyan olyan alapossággal (mint a történeteket) nêzz utána és mond ki ahogy azt kell!! Nem Kikero, nem nem. Cicero!!! Meg a tarsai a többi videoban. Légyszives a színvonal megtartása miatt, és hogy pontos legyen az elmondani való. Gyakran lehet igy hiteltelenné válni. Kérlek!!!! Minden jót és sok videót még! K. Miklós

    • @andylunatic3174
      @andylunatic3174 8 หลายเดือนก่อน

      Kedves Miklós! Kis utánajárással szeretném tájékoztatni Önt, hogy a latinban a Cicerót Kikerónak ejtették. Bizonyítékul ajánlom Önnek erre rákeresni:
      Országos Széchényi Könyvtár, Latin nyelvtan.
      Ez egy online, PDF formátumban is elérhető könyv, amelynek a 10 oldalán, az 5. bekezdésben feketén-fehéren az alábbi mondat áll:
      "A rómaiak a c-t minden esetben k-nak ejtették még Augusztus Császár korában is, csak a Kr. u. VI. században kezdték úgy ejteni, ahogyan mi most (nem helyesen!) ejtjük. Tehát a Cicero nevet Kikeró-nak, a Caesar nevet Kaisar-nak ejtették."
      Ajánlom elolvasni ezt a könyvet, mély betekintést ad a latin nyelvtanba. További szép napot kívánok!

  • @janosbartfai5676
    @janosbartfai5676 3 ปีที่แล้ว +8

    Köszönjük az újabb érdekes videót! Még csak 12 percnél tartok de már bánom hogy mindjárt vége!🙏🏾

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว +3

      Én is köszönöm a megtekintést! Semmi gond, nézd meg még egyszer! :)

  • @zsuzsannaszalay4209
    @zsuzsannaszalay4209 8 หลายเดือนก่อน +1

    Lendületes vagy és tényfeltáró. Kicsit ugyan zavar a szélsebességű beszédtempó folyamod, mert így a hangsúlyozás elmarad. Ez viszont nem csorbítja azt, hogy ez egy kiváló összeállítás. Kissé több lélekzetvételnyi szünettel, csak picivel, ez maga a tökély! Meghallgatom újra és meg meg állítom, hogy ki is tudjam élvezni az információ áradatát. Gondolom, meló volt a javából, és színe javát tetted közzé.
    Köszönöm.

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  8 หลายเดือนก่อน

      Szia, köszönöm szépen! :) Azóta kicsit lassítottam a tempón! :)

    • @zsuzsannaszalay4209
      @zsuzsannaszalay4209 8 หลายเดือนก่อน

      @@g.v.cooperhistory8274 Klassz vagy . Jók az anyagaid.DIAN FOSSEY HIHETETLEN ÉLETE, és MEGOLDATLAN HALÁLA különösen tetszett.

  • @ImperatorCaesarAugustus31
    @ImperatorCaesarAugustus31 3 ปีที่แล้ว +29

    24:10 A számból vetted ki a szót. Nero palotájában, a Domus Aurea-ban, gombnyomásra, hidraulikusan működő kazetták voltak a plafonban. Az olyan építményekről, mint a Colosseum, vízvezetékek, Parthenon, Pantheon, piramisok meg már ne is beszéljünk. Még amikor barlangokban laktak az emberek, képesek voltak olyan agyműtéteket végrehajtani, amik után a páciens még évekig élt. Tehát azért már bocsánat, nem voltak ők hülyék semennyire sem.
    A szerkezettel szerintem biztos, hogy Rómába tartottak. Miután megszervezték a provinciát Hellászban, rengeteg műalkotást vittek el a rómaiak (ironikus módon annak, köszönhető, hogy fönnmaradt egy rakás bronzszobor, hogy Rómába menet elsüllyedtek. Amik a helyükön maradtak, azokat a középkorban mind beolvasztották, vagy lerombolták.) Hogy mire használhatták pontosan, nagyon jó kérdés. Én afelé hajlanék, hogy oktatási célokat szolgált, de tévedhetek is. Azt hiszem, amikor tanultunk róla, szó volt arról, hogy talán egy templomban volt található. Lehet, hogy arra használták, hogy pontosan tudják, mikor fognak bizonyos csillagászati események bekövetkezni, és így tudják, hogy mikor kell bizonyos rituálékat végrehajtani.

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว +9

      Hihetetlen valóban, a Nero palotájában lévő szerkezetekről még nem is hallottam. Érdekes, hogy ha az ember szép lassan elkezd utánajárni bizonyos dolgoknak, mennyire másképp láthat rengeteg eseményt, melyekről korábban teljesen más véleménye volt. Ahogy említem is, valóban van rengeteg egyenlőre még megmagyarázhatatlan felfedezés vagy lelet, és ezek arra várnak, hogy megfejtsük őket. :)

    • @fideszescsatornapatkany583
      @fideszescsatornapatkany583 3 ปีที่แล้ว +8

      @@g.v.cooperhistory8274 számtalan több száz millió éves lelet is van ami így teljesen lenullazza az általunk ismert és tanult történelmet.erről is csinalhatnal egyszer videót.van hasonló szerkezet ami annyira régi,hogy köre alakult a kőzet pont emiatt is megkerdojelezhetetlenul eredeti.cipő talp nyom pl amiben a varras is látszik és több száz millió éves kőzetben van.ugyanígy az ember és dinoszaurusz megkövült lábnyomok egymás mellett...stb.nagyon sok ilyen cucc van,jó részük meg is tekinthető,de valahogy sehol nem beszélnek róla,mert mint mondtam alapjaiban kerdojelez meg mindent,hiszen a tudomány mai állása szerint jó esetben max majom volt akkor az ember.pl megkövült kalapács a kőzetben,melynek mérete akkora,hogy a kutatok szerint minimum három méteres volt aki forgatta.szóval tele vagyunk érdekesebbnel érdekesebb leleteknél így ahogy mondod,ha valakit érdekel és kicsit utána megy.én elmúltam negyven,de mar rég eljutottam arra a felismerésre,hogy amit mi ma tanulunk történelem címszó alatt,az emberiség “hajnalarol”az távolabb nem is állhatna a valóságtól.nagyon érdekes téma ez.köszi a videót egyébként.

    • @hoppszasaranenitanacsadas2057
      @hoppszasaranenitanacsadas2057 3 ปีที่แล้ว +3

      @@fideszescsatornapatkany583 Szerintem nagyon sok dolog van amit a tudósok, kutatók nem hozhatnak nyilvánosságra,mert mint azt te is írtad alapjaiban változtathatja meg az eddig betonba szögezett "történelmet".
      Félelmetes, és bevallom őszintén egyben idegesítő is, hogy mennyi titkot, leletet, kutatást rejthetnek,ill.rejtenek előlünk a véka alá.

    • @benedeklovas9218
      @benedeklovas9218 3 ปีที่แล้ว +1

      A barlanglakók sikeres agyműtéteket hajtottak végre? Forrás?

    • @ImperatorCaesarAugustus31
      @ImperatorCaesarAugustus31 3 ปีที่แล้ว +2

      @@benedeklovas9218 Először az "Ókori találmányok" című dokumentumfilmben találkoztam ezzel, amit sehol nem bírok megtalálni neten. Illetve régészetet tanulok, és korábban szó esett erről órán. A lényeg, hogy a barlangokban időnként találtak a kőkorból származó koponyákat, rajtuk szabályos lyukakkal. Először azt gondolták, valamiféle emberáldozat lehettek, de látni lehetett, hogy a lyuk szélén a csont elkezdett regenerálódni, ergo, az, akinek így meglékelték a fejét még évekig élt a beavatkozás után.

  • @rolandszucs1033
    @rolandszucs1033 3 ปีที่แล้ว +1

    Remek videó! Köszönjük szépen ismét! Viszont egy furcsaságot vettem észre, amit nem értek. A hajó i.e 100-150 között süllyedt el, de a romok között találtak i.e 60 körüli érméket. Ráadásul pont ezek az érmék maitt lett lucius cornelius kizárva.

  • @caingodrich737
    @caingodrich737 3 ปีที่แล้ว +1

    Fejlettebbek voltak, mint mi ma. Bizonyos értelemben illetve felfogásban mindenképpen.
    Köszönöm ezt a videót, jó volt meghallgatni.

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว +2

      Egyetértek. Véleményem szerint (látható okokból, elég csak nyitott szemmel járni), az emberiség jócskán a "felemelkedése" mögött áll. Köszönöm, örülök hogy tetszett!

    • @caingodrich737
      @caingodrich737 3 ปีที่แล้ว

      @@g.v.cooperhistory8274
      Saját magunk útjában vagyunk. Kicsinyeskeséd, irigység és egó által. S az ember nem tanul.
      Ahogy az Awatárban mondta a navy-k cahikja "próbáljuk tanítani az ég embereket, de nem tanulnak semmiből"

  • @gyorgymajtenyi5622
    @gyorgymajtenyi5622 3 ปีที่แล้ว +2

    Remek videósként, baromi jól választasz témákat is. :)
    Régen mikor hallottam erről az "alkatrészről" leestem a székről az ámulattól. :)
    Évekkel később, pedig egy nagyszerű videós készít róla egy remek anyagot. :)
    Köszönöm, köszönjük Főnök! :)

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว +2

      Nagyon szépen köszönöm, megtisztelő hogy így gondolod! :)

  • @franciskavida6586
    @franciskavida6586 3 ปีที่แล้ว +1

    Nagyon érdekes rész volt! Köszi!

  • @vgamer8320
    @vgamer8320 3 ปีที่แล้ว +9

    Ha ilyen színvonalas a videó, akkor még a reklámokat is elviselem ^.^

  • @angyalosib
    @angyalosib 2 ปีที่แล้ว

    Remek volt, hálás köszönet 🙏

  • @TündeRábai
    @TündeRábai ปีที่แล้ว

    Kedves G.V. Cooper fantasztikusak a videóid , Gratulálok a témákhoz és ahogy elkészited őket és ahogy levezeted . Több témád is nagyon lekötött , Igy tovább :)

  • @denisekelemen1969
    @denisekelemen1969 3 ปีที่แล้ว

    Olvastam màr a szerkezetről,de ez a tartalom a legjobb! Gratulàlok!

  • @Monita948
    @Monita948 3 ปีที่แล้ว +2

    Köszönöm!💋

  • @krisztirozsa9055
    @krisztirozsa9055 3 ปีที่แล้ว +1

    Köszönjük az igényes tartalmat! :)

  • @tommycuda9943
    @tommycuda9943 3 ปีที่แล้ว +1

    Nagyon érdekes volt, remek a téma! Köszi GV! :)

  • @zoltanmiklos2515
    @zoltanmiklos2515 ปีที่แล้ว

    Eddigi legjobb videód . Szerintem az ókori technológia legnagyobb rejtélye ez a szerkezet. Annyira keresték- keresik, hogy ki készíthette, mégsem lelik nyomát, csak feltételezések vannak. Mi van ha több tucat ilyen, és ehhez hasonló szerkezet volt, ezért nem is találni feljegyzéseket, mivel bizonyos értelmiségi és tudós körökben olyan természetes tárgynak számított, mint pl . ma egy háztarzásban a számológép, vagy vonalzó. Persze csak bizonyos körökben. Szerintem a tudás, illetve a precititás, amellyel megalkotásra került nem egy emberé volt. Lehet az ő korukra is rámaradt korábbi másik civilizáció tudását használták fel, és több tudós ember készítette ezt (ezeket) az eszközöket. Az, hogy csak egyet találtak az nem zárja ki, hogy ne lett volna több is, ahogy a videóban is szerepel. Nagyon jó téma volt !

  • @akosmate6781
    @akosmate6781 3 ปีที่แล้ว

    Egy remek munka eredménye!
    Szeretem a videoidat!

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว

      Köszönöm!

    • @akosmate6781
      @akosmate6781 3 ปีที่แล้ว

      @@g.v.cooperhistory8274 En köszönöm. Valoban szeretem a videoidat. 13 eve vagyok osszeeskuves elmelet hivo, 32 éves vagyok jelenleg de a remek videoidnak hala tovabb okosodom.

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว +1

      @@akosmate6781 Az összeesküvés elmélet mint fogalom sajnos nem megfelelő szerintem. Bár vannak valóban alaptalan, légből kapott feltételezések, minden ilyen irányú elméletet egybeolvasztanak alátámasztható, csak éppen kényes, eltussolt üggyel . Sok esetben jómagam inkább az összeesküvés elmélet fogalom helyett az összefüggés elmélet kifejezést tartom rendjén valónak. Az összeesküvés elmélet kifejezés manapság egy gúnyos szófordulat egyesek részéről, ha valakire ezt rásütik, hiába minden ész érv, valamiért nevetség tárgyává igyekeznek tenni. Ezért szerintem maradjunk az összefüggés elmélet kifejezésnél. :)

    • @akosmate6781
      @akosmate6781 3 ปีที่แล้ว

      @@g.v.cooperhistory8274 Koszonom valaszodat. Én olyan személynek tartom magamat mint a Mel Ginson filmje: Osszeeskuves elmelet. Bizom benne lattad a filmet. Az összefüggés elmelet egy jo kifejezes, de én nem vagyok alvo birka mint a magyarok 90%-a
      Ahogyan Te sem. Éppen ezért maradok azon elmelet mellett, hogy gondolkozom, realizalok mert persze vannak nevetséges elmeletek.
      De nem hiaba 13 éve olvasok sok-sok elmeletet en is utana jarok , kutatok.
      Konteos vagyok, és Te se terj le errol az utrol. 🙂

    • @Scufe01
      @Scufe01 2 ปีที่แล้ว

      @@akosmate6781 😂

  • @borosmusic78
    @borosmusic78 3 ปีที่แล้ว +1

    Nagyon izgalmas és érdekes videó volt, gratulálok! Várom a következőt! 👍👍👍👍👍👍👍

  • @78troland
    @78troland 3 ปีที่แล้ว +1

    Szép munka,köszi!😊🙏🙏

  • @RxN284
    @RxN284 3 ปีที่แล้ว +1

    Elképesztő!👍🏻

  • @adriennsz6893
    @adriennsz6893 3 ปีที่แล้ว +6

    Többször is hallottam már tőled Cicerót "kikerónak" ejteni, helytelenül. C-vel kell, és nem k-val!

  • @WhiteWolf-fq5be
    @WhiteWolf-fq5be 2 ปีที่แล้ว +2

    Annyira kiváncsi lennék, hogy mivel foglalkozol, honnan tudsz ennyi információt összegyűjteni, rendszerezni, majd ilyen érdekes stílusban előadni. Köszönjük szépen az időd és az erre fordított rengeteg munkát!

  • @rekagyokos8276
    @rekagyokos8276 3 ปีที่แล้ว +1

    Az időutazás részhez egy regény jutott eszembe. :) Pár hónapja olvastam Wolfgang Jeschke tollából "A teremtés utolsó napja" című regényt. :)
    Nagyon magával ragadott. A kiindulás az, hogy olyan anyagból készült tárgyak kerültek elő tengerfenéki kutatófúrások nyomán, amely anyag abban a korban, amelyre datálták a tárgyak keletkezését, egyszerűen még nem létezhetett.
    A történet a 20. század második felében kezdődik, de aztán millió évekre is visszanyúlik, és a főhősöknek elképesztő kalandokban van részük, a múlt egyáltalán nem olyan, amilyenre számítottak...
    Mi különösen tetszett benne, az az, ahogy az író egymás mellett kezeli az evolúciót és a teremtést. Egyik mellett sem foglal állást, de egyiket sem degradálja, inkább a szereplői szájába adja a gondolatait kifejező mondatokat. Azért a végéből szerintem lehet sejteni, hogy mi a véleménye. :)
    Azt hiszem, itt az ideje, hogy újra elolvassam. :) Kedvet kaptam hozzá Antiküthéra számítógépétől. :)

    • @hoestermeloe
      @hoestermeloe 4 หลายเดือนก่อน

      @@rekagyokos8276 Az egy letaglózóan jó könyv! Évente elolvasom. Ami megmagyarázhatatlan számomra, hogy Hollywood miért nem harapott még rá a sztorira. A mai tecnikával nagyon látványos filmet lehetne belőle kihozni. Szinte látom magam előtt...talán még megérjük. 🎃

  • @Fk86
    @Fk86 3 ปีที่แล้ว

    Ismét egy érdekes téma és minőségi videó, elismerésem 😊.
    Véleményem szerint, a régi civilizáció emberei magasan fejlettebbek voltak a ma élő embernél. Mára már minden olyan "kényelmessé" vált számunkra, el sem tudnánk képzelni anno, az emberi civilizáció micsoda felfedezéseket tett és ez mennyi idejükbe telhetett. Napok, hetek, hónapok netalán évek.
    Bőven van mit tanulnunk tőlük, elvégre mindennek van valami alapja :) .
    Szerk1:
    Bocsi csak még utó gondolatnak: a legtöbb videódat mindig vagy vasalás vagy főzés/sütés közben hallgatom/nézem. Jobban haladok ha van valami értelmes "háttérzaj" amin lehet elmélkedni 😄. (Most pl meggyes töltelékes párnácska, és túrós baracklekváros párnácska sül)

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว +1

      Köszönöm szépen! :) Abszolút egyetértek veled! Jó étvágyat majd a sütikhez! :)

  • @annamariagal2221
    @annamariagal2221 ปีที่แล้ว

    Ez a szerkezet adta az ötletet az új Indiana Jones filmhez. Remek volt, ahogy a videód is. :)

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  ปีที่แล้ว +1

      Na ezt nem is tudtam, meg fogom nézni a filmet, kíváncsivá tettél. :) Köszönöm szépen! :)

    • @annamariagal2221
      @annamariagal2221 ปีที่แล้ว

      Érdemes megnézni, egész jól hozza a régi Indiana filmek hangulatát, egy kis történelemmel és jó sok fikcióval. 😊

  • @negyv
    @negyv 3 ปีที่แล้ว +10

    Ha egy építő kritikát elfogadsz, mindig nézz utána hogy kell kimondani helyesen városok és személyek nevét, mert fordult már elő videóidban helytelenül kiejtett városnév, most pedig Kikeró, amit Cicerónak írnak, és így is ejtik ki. Amúgy sok sikert, izgalmas videókat készítesz mindkét csatornára.

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว +18

      Szia. Minden esetben utánanézek minden kiejtésnek. Tisztában vagyok vele, hogy Ciceró-nak írják, viszont a kiejtése már nem egyértelmű. Idézet a Nyelv és Tudomány egyik cikkéből:" Cicero nevét a kortársai ugyan [kikeró]-nak ejtették, Magyarországon csak az utóbbi évtizedekben és csak az ókori ejtést imitáló latin szakos bölcsészek ejtik így, mindenki más [ciceró]-t mond." Tehát én úgy tudom, az eredeti kiejtése Kikeró.

    • @vvvioletta6240
      @vvvioletta6240 3 ปีที่แล้ว +2

      @@g.v.cooperhistory8274 Minden videódban előfordul, hogy rosszul ejted az idegen kifejezéseket, jellemzően neveket. Ebben sem csak Cicero sikerült félre (mert vita ide vagy oda nálunk így ismerjük) , de Cousteau neve helyett is sikerült marhaságot mondani. A többi videódról most ne beszéljünk.

    • @teamjooker3071
      @teamjooker3071 3 ปีที่แล้ว

      @@vvvioletta6240 itt csak Te vagy aki marhaságokat böfögött ide.

    • @zsolthajos4556
      @zsolthajos4556 3 ปีที่แล้ว +9

      @@vvvioletta6240 akkor nem kell nézni, borzasztó,hogy már mindenbe bele kell kötni!

    • @erika6666gy
      @erika6666gy 2 ปีที่แล้ว +2

      @@g.v.cooperhistory8274 ahogy én tudom. Latinul Kikero, olaszul Csicsero, magyarul Cicero. Magyar beszédben, a Cicero a helyes, (szerintem) A fontos, hogy a video remek. :)

  • @Arsenal2071
    @Arsenal2071 3 ปีที่แล้ว

    Nagyon tetszik a videó😃😃😃😃😃😃

  • @krivanekivet9575
    @krivanekivet9575 ปีที่แล้ว

    Valamikor, szinte a regi vilagba es eltek okos emberek, csak hogy a mai emberek szeretik hulyeknek bealitani, a letunt Kor embereit, ennyit szeretem volna hozza fuzni ❤

  • @isabelhuszka1321
    @isabelhuszka1321 3 ปีที่แล้ว +2

    Nekem szimpatikus a hanghordozásod, bár tényleg nem az, amit megtanultunk. De erőteljes a hangod és ez sokat számít, sőt meg is magyarázza, hogy ezzel foglalkozol, töretlenül. A véleményem ugyan a Vojnich-kéziratnál az volt, hogy földönkívüliektől ered. Most azonban az is eszembe jutott, amire Te is utaltál, hogy bizony a régieknek sokkal nagyobb volt a tudásuk - vagyis, mivel nem volt tévé, rádió, főleg reklámok, melyek hihetetlen mértékben lekötik, ezáltal butítják a ma emberét (tisztelet a tévé, rádió közműveltető, ismeretterjesztő hasznának), nem voltak haszontalan tevékenységek, mint pl. szépségkirálynő-választás, divatbiznisz stb. - és mivel ezek nem kötötték le az agy kapacitásait, sokkal nagyobb részét használták az emberek. Ma például alig 4-5 %-át használjuk agyunknak, erre az a bizonyíték, hogy mikor alfában vagyunk, vagy a természetben nem csinálunk semmit, csak figyelünk, máris sokkal több inspirációnk adódik, mint ha körül vagyunk véve mindenféle zajjal.

  • @TheSabeach
    @TheSabeach 3 ปีที่แล้ว

    kivancsi ennék olyan dokumentumfilmre, ami bemutatja hogy jutttunk eel a mai szamitogepekhez, a fejlődésük utját, őskortól mostanáig

  • @bendeguzdobo.b.4750
    @bendeguzdobo.b.4750 3 ปีที่แล้ว +1

    Jó. Köszi. De Cicerót miért ejted Kikerónak? Nem angol volt.

  • @TheSkulo
    @TheSkulo 2 ปีที่แล้ว +1

    Egyébként ugye, Alexandriai Herón, na szokták tulajdonítani, az AP szerkezetet. Csakhogy, Herón folyamatos feljegyzéseket vezetett a tanulmányairól, a találmányairól és a kísérleteiről, amik, habár másolatban ugyan, de fennmaradtak. Az AP-ról nincs tőle ilyen. Ugyanakkor megjegyezném, hogy egyrész, tökön rúgnám azt aki miatt leégett az Alexandriai Nagykönyvtár, bár már a segge is elporladt, másrészt lehet, hogy Hérón még nem írta le, vagy titokban tartotta a szerkezetet és főleg az "újfajta" fogaskerék tervét, amíg az megfelelő kezekbe nem jut. Lehet az is, hogy volt tervleírás, csak elveszett. Én azonban nem Hérónt nevezném meg, ha a feltalálóra kell gondolnom.

  • @TheSabeach
    @TheSabeach 3 ปีที่แล้ว +1

    lehet ilyen szerkezetet ma csinálni?

    • @turo7893
      @turo7893 3 ปีที่แล้ว

      Azt, amit ez a szerkentyű tudott, ma már egy sima számítógéppel elvégzed.

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว

      Igen, mint a videóban is elhangzik, rekonstruálták többen is a szerkezet pontos mását. Persze kemény munka volt.

  • @sniper-ls7xx
    @sniper-ls7xx 3 ปีที่แล้ว

    Grt👍

  • @bajgli
    @bajgli 10 หลายเดือนก่อน

    A Kikeró az nagyon fájt.... Simán Cicerónak mondják magyarul (Cicero) Egyébként köszi,, érdekes ahogy előadsz.

  • @TheSkulo
    @TheSkulo 2 ปีที่แล้ว

    Ne feledjük, hogy a rómaiak már időszámításunk (K.R.e. , ha így jobban tetszik) feltalálták a vízzáró habbetont! Ami aztán igényesen közel kétezer évre feledésbe merűlt. Mennyi olyan találmány lehetett, ami ilyen-olyan okoból a feledésbe homályába veszett?!
    Én valahogy úgy szeretem elképzelni az AP szerkezetet, hogy egy remek feltaláló ráérzett, talán kísérletezéssel, talán számításokkal az evolvens görbére, de legalábbis megközelítette azt és volt egy gazdag, befolyásos barátja, aki azt mondta neki, hogy: "Hé, ez érdekes cucc, talán mutassd meg az uralkodónak/császárnak/királynak... is. Elkészítette hát az AP szerkezetet és elindultak hajóval, de egy vihar keresztbe tett a nagy bemutatónak és csak a 19. században jutott megint eszébe valakinek a dolog.

  • @krisztiankovacs7238
    @krisztiankovacs7238 3 ปีที่แล้ว

    Előző civilizációs szerkezetek?

  • @xchiantifreakx
    @xchiantifreakx 3 ปีที่แล้ว

    Ha meg sulis lennek, tuti mondanam a tanarnak, h vetitsen a videoidbol 😊!

  • @s1ses2
    @s1ses2 29 วันที่ผ่านมา

    Szerintem ez és sok ehhez hasonló tudás veszett oda, amikor az Alexandriai Könyvtár megsemmisült. Valószínűleg azért nem hiszik, hogy az ókori ember a videóban látott dolgot is el tudott készíteni, mert minden ami utalhatna a kor igazi fejlettségi szintjére az porig égett.
    Elképzelhetőnek tartom, hogy az antiküthériai szerkezetről is voltak leírások abban a könyvtárban. 🤔

  • @ernogaborgodo
    @ernogaborgodo ปีที่แล้ว

    ..nem volt szó a videóban (elaludtam?🙈 közben) - a mikro szerkezeti beosztású számtani mérési skála...
    a külső számlapon található számbeosztás, szög mérési skála látható (alsó és felső szamlap beosztás kör alakú kerületén) - tolómércés beosztás látható a számlapot szegélyező számskálán, - tizedek leolvasására , ... - Kissebb, - alacsonyabb értékű - számtani egységek - tizedes érték beosztású részletek leolvasására ...🤔😏🎹
    Egész számú értékek, tized - akár század pontosságú törtrészeket lehetett meghatározni...

  • @pistikejoskapista4749
    @pistikejoskapista4749 2 ปีที่แล้ว

    Mivel a hajósok csillagok bolygók állása alapján számították ki merre is járnak pontosan, így úgy vélem egy régebbi kori sextáns.

  • @ZZIGEN
    @ZZIGEN 3 ปีที่แล้ว +1

    Evmilliok kellettek ahhoz ,hogy a ma elo ember a jelenlegi szintre sullyedjen.Szomoru.

  • @attilanagy1811
    @attilanagy1811 2 ปีที่แล้ว

    Nos...
    Az én meglátásom az, hogy akik a piramisokat tervezték és kivitelezték, sokkal nagyobb matematikai, geometriai és csillagászati tudással rendelkeztek, mint az, vagy azok, akik ezt a szerkezetet megkonstruálták!

  • @kabirbody
    @kabirbody 3 ปีที่แล้ว +1

    Senki sem tudja felfogni, hogy hogyan építettek akkoriban egy ilyen szerkezetet.
    A rejtély nem a szerkezetben vagy a korában van. A rejtély bennünk van a mai kor szellemében.
    Miért képzeljük azt, hogy a történelem egy lineáris technológiai fejlődés folyamata?
    Miért képzeljük azt, hogy mi voltunk az elsők akik a fogaskereket feltalálták?
    Azért mert magunkat ismerjük.
    A saját civilizációnkat.
    Abbol a korszakból ránk maradtak dolgok és iratok amik nem tesznek jelentést ilyen szerkezetéről.
    Az nem jelenti azt, hogy nem is létezhettek.
    Egyszer S mindenkorra fel kellene hagynunk a történelem lineáris szemléletével.
    Miért kell törvényszerűen azt gondolnunk hogy az elmúlt 3000 évben a technológia egyre fejlettebb és fejlettebb lett?
    Voltak korszakok amikor civilizációk vesztették el a tudásukat majd ismét megszerezték azt. A nyugat római birodalmát elhagyták a mérnökök és a kelet római birodalomba költöztek.
    Beköszöntött a sötét középkorban nevezett időszak.
    Az ókorban már feltalálták a gőzgépet de olcsóbb volt a rabszolga.
    Az egyiptomiak nem ismerték a kereket mégis építettek egy óriási piramist.
    Mi az anakronisztikus a magas mérnöki tudást igénylő piramis vagy a kerék feltalálása?
    A piramis ott van az biztos és aki építette az ismerte a kereket.
    Egyszerűen a piramis technológiai színvonala ezt megköveteli.
    Nem jelenti azt hogy használták is de kellett ismerniük.
    A technológia fejlődése civilizációkon belül általában folyamatosan növekvő tendenciát mutat de két civilizáció között a tudás nem biztos hogy átadódik.
    Lásd az előző példákat.

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว

      Nagyon tetszett a gondolatmeneted!

    • @Nincsleironev
      @Nincsleironev 3 ปีที่แล้ว

      Csak a tisztázás végett, a fogaskerék legalább 2300 éves találmány, és a kereket is ismerték az egyiptomiak, volt elég harci szekerük. Több, mint 5000 évesek a kerekes járműves leletek. Kereket már az ősember is használta. A piramisoknál azért nem használták, mert a technológia ezt nem tette lehetővé

  • @digosz1
    @digosz1 3 ปีที่แล้ว +2

    Kérdésedre a válasz: messze meghaladta az ókori ember tudása a mai hulladékét. Miért? Már van, ami gondolkodjon helyettünk... ami részben nagyon hasznos, de túlnyomórészt táptalaja a végtelenül buta, tudatlan barmoknak. (elnézést a háziállatoktól)

  • @csabakortyis3909
    @csabakortyis3909 3 ปีที่แล้ว +3

    Neharagudj, már barátom!
    Nem kötöszködni jöttem, de nekem ez a kikeró.., 😆
    Kiejtés egy kicsit sántít..
    Kérdezz meg, egy Történelem, Magyar szakos szaki danit, az se baj, ha konyít egy kicsit a latinhoz, meg a göröghöz...
    Tisztelet az ősöknek!

    • @isabelhuszka1321
      @isabelhuszka1321 3 ปีที่แล้ว

      Bocs, ha te nagybetűkkel írod a jelzőket, ne szólj a "kikerókért"! Én más kiejtési hibát nem vettem észre, egy valamin nem kell fennakadni, ha a többi jó.

  • @zsoltantal5676
    @zsoltantal5676 3 ปีที่แล้ว +3

    Szia minden videód megnèzzem. De ez a "kikerózás" nagyon zavart. Cicerót "C"-vel ejtik nem K-val. Egyèbkènt így tovább.

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว

      Idézet a Nyelv és Tudomány egyik cikkéből:" Cicero nevét a kortársai ugyan [kikeró]-nak ejtették, Magyarországon csak az utóbbi évtizedekben és csak az ókori ejtést imitáló latin szakos bölcsészek ejtik így, mindenki más [ciceró]-t mond." Tehát én úgy tudom, az eredeti kiejtése Kikeró.

    • @zsoltantal5676
      @zsoltantal5676 3 ปีที่แล้ว

      @@g.v.cooperhistory8274 rendben sorry. Töri órákon nekem a Cicerót mondták.

  • @ericagyarmati24
    @ericagyarmati24 ปีที่แล้ว

    Nem értem....miért lenne ez meglepő, amikor nem az! Hány és hány "újra kezdés" volt, amiről tudunk és hány, amiről nem.... Szóval ezért nem értem, miért e nagy meglepettség?! 🤔

  • @Heg2501
    @Heg2501 3 ปีที่แล้ว

    Király amit csinálsz, de brutál szar a compressor beállításod!! :D :D

  • @balintschutzmann5800
    @balintschutzmann5800 3 ปีที่แล้ว +1

    Természetesen egy letünt fejlett civilizáció hagyatèka.

  • @arpadszeiff
    @arpadszeiff 3 ปีที่แล้ว

    Mint mérnök, én maximálisan tudom tisztelni régebbi korok alkotásait. Sőt. Időnként irigylem őket. A mai műszakiak szinte csak években számolható tartósságú alkotásokhoz tudják adni a nevüket. Például, van néhány alkotásom, ami megélte a 30 évet, de várhatóan a 100-at biztosan nem fogja. De vannak több száz éves óraművek. És vannak több ezeréves építészeti alkotások.
    Visszatérve.
    Néha műszaki emberek nem csak hasznosságból, de tudás fitogtatásból is készítenek munkákat. És gondolom ezek a mindenkori elitek számára kitűnő ajándéktárgy is lehetett.
    Amúgy a tudós elme, és a készítés nem kell hogy azonos korú legyen. Elég volt, ha a koponya a művet megtervezte, és más létrehozta. És máris ott az időrés.
    Köszönet a téma magyar nyelvű feldolgozásáért.

  • @jez1979
    @jez1979 2 ปีที่แล้ว

    Évezredekkel ezelőtt is, minden évszázadnak megvolt a maga Da Vincije, aki rendkívüli intelligenciával rendelkezve, korát megelőzve alkotott vagy fejlesztett, talált fel valamit. Teljesen hihetetlen és szinte csodaszámba megy, hogy rábukkantak búvárok erre a különleges szerkezetre egyáltalán. És még hány hasonló különleges kincs rejtőzik a föld és tenger mélyén, ami valószínűleg sosem lát már napvilágot.

  • @Scufe01
    @Scufe01 2 ปีที่แล้ว

    Ahhoz képest mar rég fény derült erre a a szerkezetre.

  • @zsoltkiss2835
    @zsoltkiss2835 3 ปีที่แล้ว

    Késöbb került a vizbe

  • @bodizsofia9961
    @bodizsofia9961 3 ปีที่แล้ว

    1️⃣

  • @rivernate7399
    @rivernate7399 3 ปีที่แล้ว +1

    Hopp de első! 🤣🤣🤣

    • @rivernate7399
      @rivernate7399 3 ปีที่แล้ว

      Viccet félre téve nagyon érdekes maga a szerkezet. Ha tippelnem kellene szerintem a csillagászathoz lehet köze. Vagy valamiféle tájolószerkezet egy modernebb szextás pl.. Mi a véleményed? Király kis összefoglaló volt tesóm 💪😁🤘 béke!!!

    • @g.v.cooperhistory8274
      @g.v.cooperhistory8274  3 ปีที่แล้ว +1

      Amit a videóban elmondtam nagyjából az, egyetértek a kutatókkal és az eddigi bizonyítékokat alapul véve szerintem egy csillagászati műszer lehetett. Köszönöm szépen tesóm! :) Béke! :)

    • @rivernate7399
      @rivernate7399 3 ปีที่แล้ว

      @@g.v.cooperhistory8274 igaz hülyeség volt visszakérdeznem ne haragudj 🤣

  • @TheSkulo
    @TheSkulo 2 ปีที่แล้ว

    és sírva könyögrgöm,: Nem kikeró, hanem a szerencsétlen latin ejtéssel CICERÓ.

    • @ferencszigeti6950
      @ferencszigeti6950 2 ปีที่แล้ว +1

      Pont, hogy latin kiejtéssel KIKERÓ 😂😂😂 nézz utána mielőtt okoskodsz ✌🏼

  • @anonymus7601
    @anonymus7601 3 ปีที่แล้ว

    Kikeró...😂😂😂😂

  • @DriniLiz77
    @DriniLiz77 3 ปีที่แล้ว +1

    Szia. Elolvastam a kommenteket, de nagyon ragaszkodsz a Kikeróhoz. Ez egy marhaság. A latinban a C után ha magas hangrendű magánhangzó áll, azt MINDIG c-nek ejtjük. Régen is így ejtették. Vagy az egyetemi latin professzorok tévednek... Nem hiszem. Mellesleg minden latin könyv a kiejtéssel indít, ahol ugyanezt a szabályt találod.
    Amúgy is, ha mindenki Cicerót mondd, miért olyan nehéz inkább ezt mondani? Egy cikkre hivatkozni meg botorság.
    Ettől nekem sokat esik a videói színvonala, pedig amúgy érdekes témákat boncolgatsz.