Tak jest to zastosowanie ukÅadu z lat 30tych, takie konstrukcje byÅy juÅž w latach 60 na tranzystorach germanowych, jednak nie byÅy dostÄpne dla cywili. Dopiero produkcja masowa w Chinach pozwoliÅa rozpowszechniÄ tego typu uklady. Gdyby byÅo to bardziej dopracowane miaÅo by prawo dziaÅaÄ lepiej.
PamiÄtam jak z sÄ siadem ( mieliÅmy wtedy po okoÅo 10-12 lat ) podsÅuchiwaliÅmy na tych ârÄczniakachâ oficera straÅžy granicznej ktÃģry przyjeÅždÅžaÅ do naszej wioski do rodziny. Z racji tego, Åže te âodbiornikiâ sÅyszaÅy bardzo szeroko, moÅžna byÅo posÅuchaÄ o czym rozmawiajÄ .
to jest radio z serii "widzÄ CiÄ, nie sÅyszÄ CiÄ" ;) miaÅem takie, zresztÄ do dziÅ siÄ walajÄ w stodole (wczoraj siÄ nawet na jednÄ natknÄ Åem) ale to badziewie odbieraÅo rÃģÅžne rzeczy (taksÃģwki, telefon bezprzewodowy sÄ siadÃģw) ale drugÄ krÃģtkofalÃģwkÄ to aby z paru metrÃģw, gdzie i tak siÄ siebie sÅyszaÅo bez tego szumofonu ;) potem na Echo4 to miaÅem ze 3-4km ÅÄ cznoÅci :)
Tak, to byÅa zabawkowa ale dziaÅajÄ ca radiostacja, dziÅ niestety dzieci nie uÅžywajÄ zabawkowych a przemysÅowe/sÅuÅžbowe radiostacje choÄ te zabawkowe sÄ nadal w produkcji to rodzice nie chcÄ ich kupowaÄ. Zdrowie przestaÅo siÄ liczyÄ a dziecko nie zna zagroÅženia, nie ukoÅczyÅo 18 lat i nie przeszÅo Åžadnych kursÃģw naukowych. Dobry projekt duÅžego przemysÅu aby na 3 tranzystorach udaÅo siÄ wykonaÄ gÅoÅnikowy model radiostacji. One byÅy wykonywane juÅž od poczÄ tku lat 60' na tranzystorach germanowych a w latach 40' na lampach. PomysÅ ukÅadowy byÅ podobny. Potem powstaÅy wersje ulepszone 40.680 MHz oraz 72 MHz o wyÅžszym zasiÄgu okoÅo 200 metrÃģw i ponad 300 metrÃģw na polu dla 72 MHz wersji. Potem Pasmo 72 MHz wycofano z pasm dozwolonych bez zezwoleÅ. Moc nadajnika nie wyÅžsza niÅž 10 mW, moc promieniowana nie wiÄcej niÅž 1 mW. CzuÅoÅÄ odbiornika okoÅo 25 - 50 uV. PobÃģr prÄ du 50 - 100 mA. Cewka antenowa z uwagi na niewiedzÄ producenta ktÃģry nie byÅ zespoÅem naukowym, byÅa dopasowana do anteny okoÅo 135 cm dÅugiej poza obudowÄ ( taki standard dla pasma 27 MHz i urzÄ dzeÅ przenoÅnych ).Takie byÅy pierwowzory z najwczeÅniejszych czasÃģw, skrÃģcona antena byÅa celowo tak bardzo aby dziecko mogÅo z tego bezpiecznie skorzystaÄ i mieÄ moÅžliwoÅÄ jej rozciÄ gniÄcia krÃģtkimi rÄkoma. Pierwowzory byÅy ciÄÅžkie i raczej dla starszej mÅodzieÅžy umiejÄ cej obsÅugiwaÄ wysokonapiÄciowe ukÅady lampowe. Analizatory antenowe istniaÅy tylko w rzÄ dowych laboratoriach, Åžaden zwykÅy producent maÅej elektroniki nie posiadaÅ z uwagi na cenÄ urzÄ dzenia kosztujÄ cego wtedy ogromne pieniÄ dze rzÄ du dziesiÄ tek tysiÄcy dolarÃģw (ubogie kraje komunistyczne, niewolnicze) i nie byÅo wersji przenoÅnych. Badania anten przeprowadzano budujÄ c analizator antenowy w obudowie radiostacji docelowej, prÃģbujÄ c aby pojemnoÅÄ mas urzÄ dzenia pomiarowego byÅa zbliÅžona do pojemnoÅci mas docelowej radiostacji. Polska produkowaÅa podobne radia za dziesiÄ tki razy wyÅžszÄ cenÄ ( USA oryginaÅy jeszcze wiele razy wiÄcej ), nie byliÅmy krajem niewolniczym, to byÅo Warel "Trop-1". Trop miaÅ wyÅžszej mocy wzmacniacz gÅoÅnikowy, czuÅoÅÄ byÅa podobna, zasiÄgi teÅž, ale wyÅžszy byÅ wspÃģÅczynnik modulacji i wyÅžsza gÅoÅnoÅÄ. OgÃģlnie dziaÅaÅy przez to sÅyszalnie lepiej. Producent opisywaÅ zasiÄg na 400 metrÃģw polu ale nigdy takiego nie udaÅo siÄ mi uzyskaÄ, raczej z duÅžej gÃģry do innej duÅžej gÃģry. Typowy zasiÄg to 100-150 czyli naprawdÄ dobrze jak na to pasmo, moc i czuÅoÅÄ. PobieraÅy mniej prÄ du niÅž wersje ChiÅskie na prostszym wzmacniaczu akustycznym. Na filmie widzÄ anteny typowo strojone na 27 MHz z zewnÄtrznymi cewkami a wiÄc lepiej niÅž kaÅžde fabryczne radio. nawet w pierwowzorze lampowym tak dobrze nie byÅo. ZasiÄg wyszedÅ naprawdÄ ogromny.
Pamietam je w 1989 kupilem je na placu .. Naj... Wszy odbiornik i nadajnik jaki mialem ..ale film jaki o nich zrobiles zasluguje ja Oscara .. wspaniale montujesz ..czujesz klimat .. Super film !! Szacun
Mam zdjÄcie z kolegÄ z podwÃģrka gdzie jako dzieciaki trzymamy te radia w rÄkach, najciekawsze byÅo podsÅuchiwanie rozmÃģw na CB z okolicy z racji dziaÅania radia w okolicach 27Mhz. ZasiÄg to okoÅo 100m, masa szumÃģw ale to byÅ prekursor do fascynacji radiem w pÃģÅšniejszych latach i poszÅo...CB potem duobandery 2m/70cm aÅž do licencji i pozwolenia. ByÅ z tym radiem taki demotywator i podpis: " JeÅli wiesz co to za urzÄ dzenie to twoje dzieciÅstwo byÅo zajebiste"....i taki wÅaÅnie byÅo.
@@radiobory Nie wiem czy mi siÄ chce. Za duÅžo quanshengÃģw i baofengÃģw w szufladzie. A juÅž wtedy widzialem Åže to niezly szit.Chociaz laziÅo siÄ z kolegami po krzakach to zasiÄg zawsze studziÅ zapaÅy.
PamiÄtam po podÅÄ czeniu do anteny mobilnej z radia kolejowego rozmawiaÅem z taksÃģwkarzem na odlegÅoÅci 800 metrÃģw to byÅ mÃģj rekord zasiÄgu tego radyjka . Podejrzewam Åže jak bym podÅÄ czyÅ pod antenÄ bazowÄ od radia CB to ten zasiÄg zwiÄkszyÅ by siÄ dwu krotnie :)
Wow. To powinieneÅ byÄ zapisany w ksiÄdze rekordÃģw ginesa za taki dystans hahaha tu moc jest w granicach 10mW, wiÄc ciÄÅžko powiedzieÄ jaki mÃģgÅby byÄ realnie zasieg ale ponad kilometrowy hmmm byÅ by to chyba cud.
@@radiobory No nie powiem byÅo trochÄ grzebane w tym radyjku przez mojego kolegÄ radiowca wiÄc moc mogÅa byÄ lekko wyÅžsza :) ale fakt faktem aÅž sam byÅem w szoku :) i DziÄki za super materiaÅ ktÃģry przypomniaÅ mi moje mÅodzieÅcze lata :)
@@Gri_Gri_80 tak moÅžna uzyskaÄ wiÄkszÄ mocÄ niÅž tym radiu ale wiozÄ sie to z przesuniÄciem czestotliwosci wyÅžej. Ale traci siÄ czuÅoÅÄ tym kosztem. Nie ma za co pozdrawiam ð
Po wymianie kwarcu juÅž nie pamiÄtam dokÅadnie, na jaki moÅžna byÅo z CB na 19 nawijaÄ duÅžo wiÄkszy zasiÄg do okoÅo 300 400 m na oryginalnej antenie.
ByÄ moÅže. Podejrzewam, Åže zasieg byÅ by lepszy na otwartej przestrzeni. Kiedy PaweÅ mijaÅ metalowÄ przyczepÄ towarowÄ na drodze to urzÄ dzenie milkÅo. Za swoich dzieciÄcych lat nie osiadalismy na nich nawet 50 m.
UÅžywaÅem tego radyjka z kolegÄ do komunikacji miÄdzy domami jakieÅ 60 70 m raz odbiÃģr byÅ leprzy, a raz gorszy w zaleÅžnoÅci od zakÅÃģceÅ. zastosowaliÅmy anteny zewnÄtrzne z tego, co byÅo pod rÄkÄ Pozdrawiam@@radiobory
MiaÅo siÄ, nawet czasem byÅo sÅychaÄ kogoÅ problem w tym Åže najczÄÅciej tylko jednÄ stronÄ wtedy nie wiedziaÅem ze to byÅo pasmo CB. Natomiast przez drogÄ z domu do domu nie byÅo sÅychaÄ do kumpla na prostej w otwartym max 50m. Generalnie one byÅy takie ze jak nie byÅy z pary to siÄ nie sÅyszaÅy taki byÅ rozstrzaÅ czÄstotliwoÅci. ByÅa teoria Åže te nalepki qc passed (quality check) i numer to wtedy sÅychaÄ i siÄ polowaÅo zeby kumple mieli np 9 tki czy 6 tki tylko Åže to dalej wuja dawaÅo
No rozstrzaÅ byÅ duÅžy ale urzÄ dzenie i tak wniosÅo duÅžo do Åžycia mÅodocianych radioamatorÃģw. Moje nie dziaÅaÅy z pokoju do pokoju w 50m2 mieszkaniu ð
@@radiobory No bo to tylko na otwartej przestrzeni. MIeliÅmy z kumplem nadzieje na ÅacznoÅc ale h..a z tego wyszÅo tukany albo echo dopiero radÄ dawaÅy chcieliÅmy sobie linie tel przerzuciÄ ale ÅacznoÅÄ zapewniÅa dopiero skrÄtka utp i lanchat. Na partyzanta powiesiliÅmy rg58 bo u mnie dom prywatny u kumpla spÃģÅdzielnia dopiero jak siÄ tepsa u kumpla na naszym haku z telefonem powiesiÅa byÅo wiadomo ze nikt nam naszej partyzantki nie ruszy. A byÅ troche stres jak z tp przyjechali czy nam kabla nie zdejmÄ bo troche z kieszonkowego odkÅadaliÅmy na kabel i sieciÃģwki ;)
@@radiobory No ale ta teorja z QC mnie niszczy, jaki czÅowiek byÅ gÅupi jak nie byÅo jeszcze angielskiego w szkole w sumie my byliÅmy pierwszym rocznikiem angielskiego ale w to bawiliÅmy siÄ jeszcze w kalsach 1-3
@@pangroszek3498 hehehe u mnie byÅo podobnie kombinowaliÅmy z telefonami wojskowymi na korbkÄ oraz z intevoxem z unitry aÅž zaÅoÅžyliÅmy sieÄ w bloku. I rozpoczÄÅa siÄ era internetu oraz czatÃģw.
O proszÄ moÅže poczta posiadaÅa telefon bazujÄ cy na stacji radiowej. KiedyÅ takie cuda byÅy. W jednym z odcinkÃģw TowarÃģw modnych, u Adama ÅmiaÅka byÅa o tym mowa.
Musisz poprosiÄ druga osÃģb o pomoc. Najpierw otwÃģrz te urzadzenia i sprawdÅš czy cewki przedÅuÅžajÄ ce nie sÄ uszkodzone. NastÄpnie wlacz urzadzenia przycsnij ptt oraz guzik morsa. Natomiast w drugim urzÄ dzeniu zacznij powoli obracaÄ ferytem w cewce l2 l3 tak dÅugo aÅž zÅapiesz dzwoek z drugiego. OczywiÅcie nie bedzie wiadomo jaka to czÄstotliwoÅÄ bez jakiegoÅ urzÄ dzenia ktÃģre by to pokazaÅo ale taka metoda jest najÅatwiejsza. JeÅli nic nie zÅapiesz moÅžliwe, Åže naleÅžy wymieniÄ rezonator.
Super odcinek , miaÅem te radia , od tego zaczÄÅo siÄ zamiÅowanie do radia, nie szÅo kupiÄ nic innego w tych latach , byÅo to nieÅšle dziadostwo swojÄ drogÄ , kaÅždy marzyÅ cb radiu o ktÃģrym wiedziaÅo sie tylko z opowieÅci swojego czasu , teraz dzieci majÄ wszystko i majÄ w dupie wszystko , lepszy smatrfon
Hehe no dobrze byÅo dorastaÄ w okresie krzepkiego dzikiego kapitalizmu hahaha ten klimat tamtych lat jest nie do podrobienia. MÃģj sÄ siad miaÅ bazowe CB w tamtych latach wiÄc regularni byÅo go sÅychaÄ w tym radyjku. Pozdrawiam
Bardzo fajne filmy skÅadasz. Szacun.
moje niespeÅnione maÅženie z dzieciÅstwa. fajny film, fajna przerÃģbka ð
I pamiÄ tka na lata. Wiesz najlepsze jest to, Åže mÃģj tato kupiÅ to, i schowaÅ przed nami, bo sam chciaÅ sie tym bawiÄ.
@@radiobory sztos!
Super odcinek ð
Åwietny retro materiaÅ. Nie wiedziaÅem, Åže "TO" ma w sobie tylko 3 tranzystory!
Tak jest to zastosowanie ukÅadu z lat 30tych, takie konstrukcje byÅy juÅž w latach 60 na tranzystorach germanowych, jednak nie byÅy dostÄpne dla cywili. Dopiero produkcja masowa w Chinach pozwoliÅa rozpowszechniÄ tego typu uklady. Gdyby byÅo to bardziej dopracowane miaÅo by prawo dziaÅaÄ lepiej.
teraz to ÅžeÅ mi zaimponowaÅ! Åezka w oku siÄ krÄci! :)
CieszÄ siÄ, Åže wydusiÅem ÅezkÄ z rzufia ð
@@radiobory a to nie Åatwe bo skorupa twarda jest :P
@@_RzUfNo to chylÄ czoÅa, a czy rzufiofe Åzy sa takie jak od chucka?? Bo jego leczÄ .
Pozdrowienia od "zÅoÅliwego"ð fajny sentymentalny klimacik. ÅŧaÅujÄ, Åže takowego radyjka nie posiadaÅemð
Hahaha oj tam oj tam. Ale masz racjÄ ÅžaÅuj bo zabawÄ mieliÅmy fajnÄ
PamiÄtam jak z sÄ siadem ( mieliÅmy wtedy po okoÅo 10-12 lat ) podsÅuchiwaliÅmy na tych ârÄczniakachâ oficera straÅžy granicznej ktÃģry przyjeÅždÅžaÅ do naszej wioski do rodziny. Z racji tego, Åže te âodbiornikiâ sÅyszaÅy bardzo szeroko, moÅžna byÅo posÅuchaÄ o czym rozmawiajÄ .
Ja takie urzÄ dzenie kiedyÅ podÅÄ czyÅem pod kaloryfer i sÅyszaÅem rozmowy okolicznych cb radiowcÃģw ð
to jest radio z serii "widzÄ CiÄ, nie sÅyszÄ CiÄ" ;)
miaÅem takie, zresztÄ do dziÅ siÄ walajÄ w stodole (wczoraj siÄ nawet na jednÄ natknÄ Åem) ale to badziewie odbieraÅo rÃģÅžne rzeczy (taksÃģwki, telefon bezprzewodowy sÄ siadÃģw) ale drugÄ krÃģtkofalÃģwkÄ to aby z paru metrÃģw, gdzie i tak siÄ siebie sÅyszaÅo bez tego szumofonu ;)
potem na Echo4 to miaÅem ze 3-4km ÅÄ cznoÅci :)
To fakt tak to dziaÅaÅo, i jak byÅy z innego zestawu to nie dziaÅaÅo hahaha
Tak, to byÅa zabawkowa ale dziaÅajÄ ca radiostacja, dziÅ niestety dzieci nie uÅžywajÄ zabawkowych a przemysÅowe/sÅuÅžbowe radiostacje choÄ te zabawkowe sÄ nadal w produkcji to rodzice nie chcÄ ich kupowaÄ. Zdrowie przestaÅo siÄ liczyÄ a dziecko nie zna zagroÅženia, nie ukoÅczyÅo 18 lat i nie przeszÅo Åžadnych kursÃģw naukowych. Dobry projekt duÅžego przemysÅu aby na 3 tranzystorach udaÅo siÄ wykonaÄ gÅoÅnikowy model radiostacji. One byÅy wykonywane juÅž od poczÄ tku lat 60' na tranzystorach germanowych a w latach 40' na lampach. PomysÅ ukÅadowy byÅ podobny. Potem powstaÅy wersje ulepszone 40.680 MHz oraz 72 MHz o wyÅžszym zasiÄgu okoÅo 200 metrÃģw i ponad 300 metrÃģw na polu dla 72 MHz wersji. Potem Pasmo 72 MHz wycofano z pasm dozwolonych bez zezwoleÅ.
Moc nadajnika nie wyÅžsza niÅž 10 mW, moc promieniowana nie wiÄcej niÅž 1 mW. CzuÅoÅÄ odbiornika okoÅo 25 - 50 uV. PobÃģr prÄ du 50 - 100 mA.
Cewka antenowa z uwagi na niewiedzÄ producenta ktÃģry nie byÅ zespoÅem naukowym, byÅa dopasowana do anteny okoÅo 135 cm dÅugiej poza obudowÄ ( taki standard dla pasma 27 MHz i urzÄ dzeÅ przenoÅnych ).Takie byÅy pierwowzory z najwczeÅniejszych czasÃģw, skrÃģcona antena byÅa celowo tak bardzo aby dziecko mogÅo z tego bezpiecznie skorzystaÄ i mieÄ moÅžliwoÅÄ jej rozciÄ gniÄcia krÃģtkimi rÄkoma. Pierwowzory byÅy ciÄÅžkie i raczej dla starszej mÅodzieÅžy umiejÄ cej obsÅugiwaÄ wysokonapiÄciowe ukÅady lampowe.
Analizatory antenowe istniaÅy tylko w rzÄ dowych laboratoriach, Åžaden zwykÅy producent maÅej elektroniki nie posiadaÅ z uwagi na cenÄ urzÄ dzenia kosztujÄ cego wtedy ogromne pieniÄ dze rzÄ du dziesiÄ tek tysiÄcy dolarÃģw (ubogie kraje komunistyczne, niewolnicze) i nie byÅo wersji przenoÅnych. Badania anten przeprowadzano budujÄ c analizator antenowy w obudowie radiostacji docelowej, prÃģbujÄ c aby pojemnoÅÄ mas urzÄ dzenia pomiarowego byÅa zbliÅžona do pojemnoÅci mas docelowej radiostacji.
Polska produkowaÅa podobne radia za dziesiÄ tki razy wyÅžszÄ cenÄ ( USA oryginaÅy jeszcze wiele razy wiÄcej ), nie byliÅmy krajem niewolniczym, to byÅo Warel "Trop-1".
Trop miaÅ wyÅžszej mocy wzmacniacz gÅoÅnikowy, czuÅoÅÄ byÅa podobna, zasiÄgi teÅž, ale wyÅžszy byÅ wspÃģÅczynnik modulacji i wyÅžsza gÅoÅnoÅÄ. OgÃģlnie dziaÅaÅy przez to sÅyszalnie lepiej.
Producent opisywaÅ zasiÄg na 400 metrÃģw polu ale nigdy takiego nie udaÅo siÄ mi uzyskaÄ, raczej z duÅžej gÃģry do innej duÅžej gÃģry. Typowy zasiÄg to 100-150 czyli naprawdÄ dobrze jak na to pasmo, moc i czuÅoÅÄ. PobieraÅy mniej prÄ du niÅž wersje ChiÅskie na prostszym wzmacniaczu akustycznym.
Na filmie widzÄ anteny typowo strojone na 27 MHz z zewnÄtrznymi cewkami a wiÄc lepiej niÅž kaÅžde fabryczne radio. nawet w pierwowzorze lampowym tak dobrze nie byÅo. ZasiÄg wyszedÅ naprawdÄ ogromny.
Pamietam je w 1989 kupilem je na placu .. Naj... Wszy odbiornik i nadajnik jaki mialem ..ale film jaki o nich zrobiles zasluguje ja Oscara .. wspaniale montujesz ..czujesz klimat .. Super film !! Szacun
Z tym Oscarem to chyba przesada hehehe waÅžne Åže film siÄ podoba ð pozdrawiam
Mam zdjÄcie z kolegÄ z podwÃģrka gdzie jako dzieciaki trzymamy te radia w rÄkach, najciekawsze byÅo podsÅuchiwanie rozmÃģw na CB z okolicy z racji dziaÅania radia w okolicach 27Mhz. ZasiÄg to okoÅo 100m, masa szumÃģw ale to byÅ prekursor do fascynacji radiem w pÃģÅšniejszych latach i poszÅo...CB potem duobandery 2m/70cm aÅž do licencji i pozwolenia. ByÅ z tym radiem taki demotywator i podpis: " JeÅli wiesz co to za urzÄ dzenie to twoje dzieciÅstwo byÅo zajebiste"....i taki wÅaÅnie byÅo.
DokÅadnie, nic dodaÄ nic ujÄ Ä. Tak wÅaÅnie byÅo. Szkoda tylko, ze ja nie mam zdjÄcia.
O curde, niedawno te cuda znalazÅem na strychu.
No to czas je odÅwieÅžyÄ i do zabawy ð
@@radiobory Nie wiem czy mi siÄ chce. Za duÅžo quanshengÃģw i baofengÃģw w szufladzie. A juÅž wtedy widzialem Åže to niezly szit.Chociaz laziÅo siÄ z kolegami po krzakach to zasiÄg zawsze studziÅ zapaÅy.
@@cati0n wartoÅÄ sentymentalna ð zawsze moÅžna puÅciÄ na olx i zarobiÄ na pifko albo nowego Baofenga.
miaÅem! ale to byÅa tak cenna zabawka Åže bawiÅem siÄ tym moÅže z 5 min podzielone na 8 razy XD
U mnie ojciec to schowaÅ przed nami. Nie pozwalaÅ na zabawÄ beÅž nadzoru. Potem to byÅa wolna amerykanka ð
PamiÄtam po podÅÄ czeniu do anteny mobilnej z radia kolejowego rozmawiaÅem z taksÃģwkarzem na odlegÅoÅci 800 metrÃģw to byÅ mÃģj rekord zasiÄgu tego radyjka . Podejrzewam Åže jak bym podÅÄ czyÅ pod antenÄ bazowÄ od radia CB to ten zasiÄg zwiÄkszyÅ by siÄ dwu krotnie :)
Wow. To powinieneÅ byÄ zapisany w ksiÄdze rekordÃģw ginesa za taki dystans hahaha tu moc jest w granicach 10mW, wiÄc ciÄÅžko powiedzieÄ jaki mÃģgÅby byÄ realnie zasieg ale ponad kilometrowy hmmm byÅ by to chyba cud.
@@radiobory No nie powiem byÅo trochÄ grzebane w tym radyjku przez mojego kolegÄ radiowca wiÄc moc mogÅa byÄ lekko wyÅžsza :) ale fakt faktem aÅž sam byÅem w szoku :) i DziÄki za super materiaÅ ktÃģry przypomniaÅ mi moje mÅodzieÅcze lata :)
@@Gri_Gri_80 tak moÅžna uzyskaÄ wiÄkszÄ mocÄ niÅž tym radiu ale wiozÄ sie to z przesuniÄciem czestotliwosci wyÅžej. Ale traci siÄ czuÅoÅÄ tym kosztem. Nie ma za co pozdrawiam ð
Ja gdzieÅ to cudo jeszcze mam ð
No to czas wykopaÄ to niczym skarb ð
@@radioboryBÄdÄ kopaÅ ð
Mam takie. Moje wygladaja jak nowe i dzialaja jak nowe.
No to trzymaj dla potomnych ð
PamiÄtam jak bawiliÅmy siÄ za maÅolatÃģw na podwÃģrku, a wieczorem daÅo siÄ sÅuchaÄ taryfiarzy na CB
W nocy ale za dnia teÅž sÅychaÄ ð
@@radiobory bardziej rozmowni byli wÅaÅnie w nocy i wieczorem ð
@@hoover_bass maÅo mieli kursÃģw haha wspomnieÅ masÄ , a wszystko dziÄki takiemu bazarkowemu urzÄ dzeniu.
Po wymianie kwarcu juÅž nie pamiÄtam dokÅadnie, na jaki moÅžna byÅo z CB na 19 nawijaÄ duÅžo wiÄkszy zasiÄg do okoÅo 300 400 m na oryginalnej antenie.
ByÄ moÅže. Podejrzewam, Åže zasieg byÅ by lepszy na otwartej przestrzeni. Kiedy PaweÅ mijaÅ metalowÄ przyczepÄ towarowÄ na drodze to urzÄ dzenie milkÅo. Za swoich dzieciÄcych lat nie osiadalismy na nich nawet 50 m.
UÅžywaÅem tego radyjka z kolegÄ do komunikacji miÄdzy domami jakieÅ 60 70 m raz odbiÃģr byÅ leprzy, a raz gorszy w zaleÅžnoÅci od zakÅÃģceÅ. zastosowaliÅmy anteny zewnÄtrzne z tego, co byÅo pod rÄkÄ Pozdrawiam@@radiobory
@@xents No kombinowaÄ trzeba byÅo to i zasiÄgi byÅy.
Moja przygoda z radio amatorkÄ zaczÄÅa siÄ od tego urzÄ dzenia
To jest ÅwiÄty graÅ ÅÄ cznoÅci dla wielu obecnych ktotkofalarzy.
MiaÅo siÄ, nawet czasem byÅo sÅychaÄ kogoÅ problem w tym Åže najczÄÅciej tylko jednÄ stronÄ wtedy nie wiedziaÅem ze to byÅo pasmo CB. Natomiast przez drogÄ z domu do domu nie byÅo sÅychaÄ do kumpla na prostej w otwartym max 50m. Generalnie one byÅy takie ze jak nie byÅy z pary to siÄ nie sÅyszaÅy taki byÅ rozstrzaÅ czÄstotliwoÅci. ByÅa teoria Åže te nalepki qc passed (quality check) i numer to wtedy sÅychaÄ i siÄ polowaÅo zeby kumple mieli np 9 tki czy 6 tki tylko Åže to dalej wuja dawaÅo
No rozstrzaÅ byÅ duÅžy ale urzÄ dzenie i tak wniosÅo duÅžo do Åžycia mÅodocianych radioamatorÃģw. Moje nie dziaÅaÅy z pokoju do pokoju w 50m2 mieszkaniu ð
@@radiobory No bo to tylko na otwartej przestrzeni. MIeliÅmy z kumplem nadzieje na ÅacznoÅc ale h..a z tego wyszÅo tukany albo echo dopiero radÄ dawaÅy chcieliÅmy sobie linie tel przerzuciÄ ale ÅacznoÅÄ zapewniÅa dopiero skrÄtka utp i lanchat. Na partyzanta powiesiliÅmy rg58 bo u mnie dom prywatny u kumpla spÃģÅdzielnia dopiero jak siÄ tepsa u kumpla na naszym haku z telefonem powiesiÅa byÅo wiadomo ze nikt nam naszej partyzantki nie ruszy. A byÅ troche stres jak z tp przyjechali czy nam kabla nie zdejmÄ bo troche z kieszonkowego odkÅadaliÅmy na kabel i sieciÃģwki ;)
@@radiobory No ale ta teorja z QC mnie niszczy, jaki czÅowiek byÅ gÅupi jak nie byÅo jeszcze angielskiego w szkole w sumie my byliÅmy pierwszym rocznikiem angielskiego ale w to bawiliÅmy siÄ jeszcze w kalsach 1-3
@@pangroszek3498 hehehe u mnie byÅo podobnie kombinowaliÅmy z telefonami wojskowymi na korbkÄ oraz z intevoxem z unitry aÅž zaÅoÅžyliÅmy sieÄ w bloku. I rozpoczÄÅa siÄ era internetu oraz czatÃģw.
@@radioboryMam w piwnicy szczÄ tki polowego ;)
MiaÅem takie i nie wiem jak to byÅo moÅžliwe, ale wyÅapywaÅo rozmowy telefoniczne. Mieszkam na wsi i wtedy byÅ chyba telefon tylko na poczcie .
O proszÄ moÅže poczta posiadaÅa telefon bazujÄ cy na stacji radiowej. KiedyÅ takie cuda byÅy. W jednym z odcinkÃģw TowarÃģw modnych, u Adama ÅmiaÅka byÅa o tym mowa.
Jak to zestroiÄ Åžeby jedno gadaÅo z drugim? Bo mam 2 szt. ( jest to na pewno komplet), ale nie chcÄ ze sobÄ gadaÄ:)
Musisz poprosiÄ druga osÃģb o pomoc. Najpierw otwÃģrz te urzadzenia i sprawdÅš czy cewki przedÅuÅžajÄ ce nie sÄ uszkodzone. NastÄpnie wlacz urzadzenia przycsnij ptt oraz guzik morsa. Natomiast w drugim urzÄ dzeniu zacznij powoli obracaÄ ferytem w cewce l2 l3 tak dÅugo aÅž zÅapiesz dzwoek z drugiego. OczywiÅcie nie bedzie wiadomo jaka to czÄstotliwoÅÄ bez jakiegoÅ urzÄ dzenia ktÃģre by to pokazaÅo ale taka metoda jest najÅatwiejsza. JeÅli nic nie zÅapiesz moÅžliwe, Åže naleÅžy wymieniÄ rezonator.
Moje pierwsze "radyjko" - ÅciÄ gaÅo i "siaÅo" na wszystkich kanaÅach CB w najbliÅžszej okolicy ð
Te radyjka byÅy fajne czasami ÅapaÅy inne czÄstotliwoÅci.
One ÅapiÄ ogÃģlnie z wielu kanaÅÃģw hahahah. Pozdrawiam
Super odcinek , miaÅem te radia , od tego zaczÄÅo siÄ zamiÅowanie do radia, nie szÅo kupiÄ nic innego w tych latach , byÅo to nieÅšle dziadostwo swojÄ drogÄ , kaÅždy marzyÅ cb radiu o ktÃģrym wiedziaÅo sie tylko z opowieÅci swojego czasu , teraz dzieci majÄ wszystko i majÄ w dupie wszystko , lepszy smatrfon
Hehe no dobrze byÅo dorastaÄ w okresie krzepkiego dzikiego kapitalizmu hahaha ten klimat tamtych lat jest nie do podrobienia. MÃģj sÄ siad miaÅ bazowe CB w tamtych latach wiÄc regularni byÅo go sÅychaÄ w tym radyjku. Pozdrawiam
@@radiobory no tak to byÅy ciekawe czasy :)
MiaÅem! OdbieraÅy caÅÄ 40 CB. Naraz!
No plus pasma krÃģtkofalarskie tyÅž ð
@@radiobory wtedy tego nie wiedziaÅem ^^ ale tak mi siÄ przypomina, Åže w Rzeszowie sÅuchaliÅmy na tym policji :D
@@mandrake13 no tak kiedyÅ byÅy te radiostacje w pasmie 27mhz uÅžywane przez radiowozy.
PodpinaÅeÅ tÄ antenÄ do analizatora? Ona ma cewkÄ? Bo samo radio ma cewkÄ i siÄ mogÄ "sumowaÄ" i wypadnie rezonans duÅžo niÅžej
Tak jest tam cewka zapomniaÅem o tym fakcie. Wystarczy ja wykrÄciÄ lub odlutowaÄ i sprawdziÄ jeszcze raz. Dobre spostrzeÅženie.
Mialem dokladnie takie same pmrki za dzieciaka dziadostwo stale sie psulo
Wkurza mnie kiedy na poczÄ tku zawsze jest Åžebranie o Åapki i subskrypcje... jak mi siÄ spodoba to dam, jak nie to chyba oczywiste.
Posiadajacnto w latach 90 kulione od ruskich na rynku...bylem pewien ze to zabawki...