Jest dość powszechną praktyką stosowanie swobodnego nazewnictwa, w odniesieniu do poszczególnych części winorośli i niestety w tym filmie też tak jest. Używając błędnego nazewnictwa przy udzielaniu rad na temat cięcia możemy doprowadzić do sytuacji, że ktoś zamiast skrócić pasierb za drugim liściem, skraca w taki sposób owocującą latorośl i problem jest gotowy.Mówiąc o winorośli nie powinniśmy również używać zwrotów typu: gałęzie, pędy dwuletnie, łozy dwuletnie, pędy ubiegłoroczny, pęd boczny gdyż takie określenia często są odbierane nie jednoznacznie. Początkujący winoroślarz przed przystąpieniem do cięcia powinien posiąść podstawową wiedzę na temat budowy krzewu winorośli i funkcji jakie spełniają poszczególne jego części . Wymienię te części, które są istotne dla prawidłowego cięcia. 1. Latorośl- to zielony pęd wyrastający wiosną z pąka głównego lub zapasowego na łozie. Na latoroślach zawiązują się grona. 2. Łoza- późną jesienią latorośl drewnieje i staje się łozą. Wiosną kolejnego roku z tej łozy wyrastają nowe owocujące latorośle. Jesienią następnego roku łoza staje się drewnem, a nową łozą staja się latorośle. 3. Drewno- to część krzewu, którą staje się łoza jesienią w następnym roku.. Drewno w przeciwieństwie do latorośli i łozy jest wieloletnią częścią krzewu. 4. Wilk- to latorośl, która wyrosła nie z łozy, a z drewna. Wilk w odróżnieniu do latorośli wyrastającej z łozy, prawie nigdy nie zawiązuje gron. Natomiast doskonale nadaje się na łozę, z której w kolejnym roku wyrastają już normalne owocujące latorośle. 5. Pasierb- to zwykle cieńszy od latorośli pęd wyrastający z kątów liści na latoroślach. Są odmiany, które zawiązują na pasierbach grona. U wczesnych odmian takie grona stanowią tzw. drugi plon. 6. Pąk zimowy- pąki w kątach liści na latoroślach, których rozwój powinien nastąpić dopiero w przyszłym okresie wegetacyjnym. Zbyt wczesne skracanie latorośli lub wyłamywanie pasierbów może być przyczyną przedwczesnego rozwoju tych pąków. Podstawowa rzecz jaką należy pamiętać przed przystąpieniem do cięcia to, że winorośl owocuje tylko na latoroślach wyrosłych z łozy. Całkowite wycięcie łozy jest równoznaczne z brakiem owocowania po cięciu. W takiej sytuacji krzew wyda dużą ilość bezpłodnych wilków z drewna. Istotna dla długości cięcia jest też wiedza czy nasz krzew lepiej owocuje przy cięciu krótkim czy też długim i to Pani Bożena wyjaśniła. Cięcie łozy na dwa pąki, na węzłach krzewienia, osadzonych na stałych ramionach, nazywamy cięciem na klasycznego Royata. Jest to tylko jeden z wielu sposobów cięcia.
Podjąłem próbę uporządkowania zagadnień cięci winorośli. Niestety powstał 3 częściowy film i tylko obejrzenie wszystkich części powinno dać jakiś w miarę pełny obraz. Zapraszam na cz I resztę znajdziecie bez problemu th-cam.com/video/6doVojzmJl0/w-d-xo.html
Jest dość powszechną praktyką stosowanie swobodnego nazewnictwa, w odniesieniu do poszczególnych części winorośli i niestety w tym filmie też tak jest. Używając błędnego nazewnictwa przy udzielaniu rad na temat cięcia możemy doprowadzić do sytuacji, że ktoś zamiast skrócić pasierb za drugim liściem, skraca w taki sposób owocującą latorośl i problem jest gotowy.Mówiąc o winorośli nie powinniśmy również używać zwrotów typu: gałęzie, pędy dwuletnie, łozy dwuletnie, pędy ubiegłoroczny, pęd boczny gdyż takie określenia często są odbierane nie jednoznacznie. Początkujący winoroślarz przed przystąpieniem do cięcia powinien posiąść podstawową wiedzę na temat budowy krzewu winorośli i funkcji jakie spełniają poszczególne jego części . Wymienię te części, które są istotne dla prawidłowego cięcia.
1. Latorośl- to zielony pęd wyrastający wiosną z pąka głównego lub zapasowego na łozie. Na latoroślach zawiązują się grona.
2. Łoza- późną jesienią latorośl drewnieje i staje się łozą. Wiosną kolejnego roku z tej łozy wyrastają nowe owocujące latorośle. Jesienią następnego roku łoza staje się drewnem, a nową łozą staja się latorośle.
3. Drewno- to część krzewu, którą staje się łoza jesienią w następnym roku.. Drewno w przeciwieństwie do latorośli i łozy jest wieloletnią częścią krzewu.
4. Wilk- to latorośl, która wyrosła nie z łozy, a z drewna. Wilk w odróżnieniu do latorośli wyrastającej z łozy, prawie nigdy nie zawiązuje gron. Natomiast doskonale nadaje się na łozę, z której w kolejnym roku wyrastają już normalne owocujące latorośle.
5. Pasierb- to zwykle cieńszy od latorośli pęd wyrastający z kątów liści na latoroślach. Są odmiany, które zawiązują na pasierbach grona. U wczesnych odmian takie grona stanowią tzw. drugi plon.
6. Pąk zimowy- pąki w kątach liści na latoroślach, których rozwój powinien nastąpić dopiero w przyszłym okresie wegetacyjnym. Zbyt wczesne skracanie latorośli lub wyłamywanie pasierbów może być przyczyną przedwczesnego rozwoju tych pąków.
Podstawowa rzecz jaką należy pamiętać przed przystąpieniem do cięcia to, że winorośl owocuje tylko na latoroślach wyrosłych z łozy. Całkowite wycięcie łozy jest równoznaczne z brakiem owocowania po cięciu. W takiej sytuacji krzew wyda dużą ilość bezpłodnych wilków z drewna. Istotna dla długości cięcia jest też wiedza czy nasz krzew lepiej owocuje przy cięciu krótkim czy też długim i to Pani Bożena wyjaśniła. Cięcie łozy na dwa pąki, na węzłach krzewienia, osadzonych na stałych ramionach, nazywamy cięciem na klasycznego Royata. Jest to tylko jeden z wielu sposobów cięcia.
W tle słychać żurawie, wróble i kaczki👍
Dałem suba i dzieki za porady.
Podjąłem próbę uporządkowania zagadnień cięci winorośli. Niestety powstał 3 częściowy film i tylko obejrzenie wszystkich części powinno dać jakiś w miarę pełny obraz. Zapraszam na cz I resztę znajdziecie bez problemu th-cam.com/video/6doVojzmJl0/w-d-xo.html
Czy tak można ciąć odmiany Regent , Solaris, seyval blank , marchal Foch??
Śliczna Pani ... mniam :)
Fajny film. Kiedy kolejne.
Beznadziejne!. Jako laik dalej nic nie wiem. I dodatkowo zamieszała mi Pani o cięciu części łóz na 2 oczka.... Po co ??