Proč povinná četba a co číst, aby nás to bavilo?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 4

  • @talaniel
    @talaniel 2 ปีที่แล้ว

    Zajímalo by mě, co s dětmi, které prostě čtení nezaujalo i po několika různorodých knihách? Pro které je každá strana utrpení, které je odtrhává od jiných věcí, které je baví? A pak ještě prezentovat před třídou, to by mě i jako osobu, co ráda čte, dost děsilo :-) Chápu, že je to dobrá zkušenost a možnost se posunout, ale vysvětlete to puberťákovi :-)

    • @Knihytrochujinak
      @Knihytrochujinak  2 ปีที่แล้ว +2

      Ano, máte pravdu. problém je ten, že se studenti musí učit rozbory, životopisy a historické kontexty, to se snažím projektem minimalizovat. Více udělat nelze, protože někoho baví číst a někoho počítat, atd. Pokud by nemuseli studenti číst povinnou četbu vůbec, znamená to, že například kreativci nebudou muset počítat...? Ráda to přirovnávám k řidičskému oprávnění... V osmnácti skládá tyto zkoušky velká drtina plnoletých, nemusejí ale umět rozebrat motor do šroubků a zase ho složit zpět a tak by se k tomu možná mělo zkusit přistupovat i ve školách. Bohužel to není možné a to proto, že my rodiče vybíráme školy podle toho, jak se umísťují ve srovnávacích testech, nebo v jednotných přijímacích zkouškách na střední školy, anebo při státních maturitách, tím vytváříme nátlak na vedení škol, oni na své pedagogy a ti se následně snaží vše nahustit do svých studentů. Co se týče prezentace před třídou - je to možný návrh a třída od třídy by k tomu mohla přistupovat individuálně, podle party, která se tam v tom či onom roce potká. Děkuju za dotaz 🙂Petra

    • @talaniel
      @talaniel 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Knihytrochujinak Díky za reakci. Ještě mě napadlo, že je asi důležité, aby povinná četba byla hodně pestrá - třeba se nakonec nečtenář na něco chytí :-) Třeba je jen potřeba najít správný žánr/autora.
      Mě tedy na literatuře, jak jsme ji měli ve škole, typicky nejvíce štvalo, když nám někdo vnucoval, co tím údajně autor myslel :-) To mi je většinou spíš jedno, spíš mi jde o mé vlastní emoce a dojmy, a jestli nejsou v souladu s autorovým záměrem, tak je mi to fuk :-) Chápu to správně, že o něco podobného se snažíte taky? Aby čtenáři sami přemýšleli o tom, co pro ně daná kniha znamená osobně?

    • @Knihytrochujinak
      @Knihytrochujinak  2 ปีที่แล้ว

      @@talaniel Já myslím, že hodně pestrá je 🙂 Je to cca 600 knih a i když není nějaká konkrétní kniha v seznamu doporučené četby konkrétní školy, tak si student může zažádat o výjimku u MŠMT (jednou z takových knih, která často není v seznamech je například Velký Gatsby). Ano, poslední půl rok jsem trávila tím, že jsem obcházela instituce, spolky, nadace, Magistrát, Senát ČR atd. protože se snažím aktivně posunout studium literatury do moderní verze - což je v mých očích, přesně to, co říkáte...student by měl mít prostor vyjádřit, svůj vlastní názor, učit se zpaměti informace, které si za minutu najdete na internetu, je ztráta času. Bohužel, už teď vím, že se mi to změnit nepodaří...😞