IPNtv Szczecin" Współczesność i historia. Korpus Ochrony Pogranicza (1924-1939) i Straż...[DYSKUSJA]
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 14 ม.ค. 2025
- IPN Przystanek Historia Online w Szczecinie - zapraszamy na kolejną dyskusję online: „Współczesność i historia. Korpus Ochrony Pogranicza (1924-1939) i Straż Graniczna (1928-1939) w tradycji współczesnej Straży Granicznej”
16 maja obchodzić będziemy święto Straży Granicznej, formacji policyjnej, która powstała w 1991 r. po rozformowaniu Wojsk Ochrony Pogranicza. Współczesna Straż Graniczna to nowoczesna formacja, której zadaniem jest m.in. ochrona granic państwa oraz granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Straż Graniczna od początków swojego istnienia kultywuje chlubne tradycje wszystkich polskich formacji granicznych, w tym także przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza (1924-1939) i Straży Granicznej (1928-1939). To te dwie formacje dały podwaliny sprawnego systemu ochrony granic II Rzeczypospolitej i w najtrudniejszych czasach strzegły państwa polskiego przed sowiecką dywersją i szpiegostwem, przed litewskimi bojówkami oraz przemytem towarów inspirowanych przez wrogie nam władze niemieckie i litewskie w ramach swoistej wojny celnej.
W spotkaniu udział wzięli:
-dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie, który od wielu lat zajmuje się dziejami Korpusu Ochrony Pogranicza,
-mjr SG dr Artur Ochał, ekspert Archiwum Straży Granicznej z siedzibą w Szczecinie, zajmujący się na co dzień historią polskich formacji granicznych
-Miłosz Filipowiak, archiwista i historyk z Archiwum SG w Szczecinie.
Dyskusję poprowadzi Michał Ruczyński, który także zajmował się historią KOP.
Super ciekawe, zresztą jak wszystkie filmy IPN. Pozdrawiamy
Ciekawa historia. Czy macie o histori Wroclawia? Pozdrawiam!
Zarabial 300 zl miesiecznie...i z tego wyzyl z rodztina a nawet obligacje sobie kupic. Pamietajmy, ze Polski Fiat 508 kosztowal wtedy 4800 a "Szewroleta" cos 6800. A to byly rzeczy luksusowe.
Dziękuję za świetną dyskusję. Rok 1924 to czas niezwykłego zaostrzenia sytuacji na Kresach Wschodnich. Z terenu ZSRR przenikały na teren Wileńszczyzny oddziały dywersyjne, znajdujące oparcie w części ludności ukraińskiej i białoruskiej- sympatyzującej z komunistami, które miały za zadanie wywołanie wojny domowej na Kresach. Urządzano napady na miasteczka, urzędy i dygnitarzy polskich. Czy agitacja rosyjska dzisiaj, na tych terenach granicznych, już bez województwa wołyńskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego :( jest mniej nasilona niż wtedy? Nie sądzę... Stąd utrudniona zapewne kwerenda historyków. Chwała żołnierzom KOP, za trudną i niebezpieczną służbę.
troche za malo jest podkreslania sytuacji Panstwa Polskiego ktore bylo mlode , dokladnie jak teraz , Polski Rzad jest mlody i nie moze bez wsparcia obywateli wspolitniec, dzieki Panu Antoniemu Maciarewiczowi mozemy tworzyc jeszcze bardziej wzmacniac sile przeciwko rosji ktora od 1918 sie nie zmieniala na lepsze a jeszce bardziej brutalno terrorystycznej mentalnosci na gorsze.
A na granicy zachodniej Niemcy przy pomocy ogromnych srodków (pozyczki z NY i UK) budowali ostro rodzaj Linii Maginot..mniejszej ale nowoczesniejszej. Ta linia zostala potem przez "naszych" nazwana Wal Pomorski i zawsze kojarzona byla z walkami w 1945 roku. A co o niej mówiono w latach 1932-39? Bo wtedy byla budowana. Koszty ogromne, kilka dywizji pancernych mozna by bylo za to stworzyc. Tam byly niezwykle zapory przeciwczolgowe...podczas gdy Polska czolgów nie miala. Czy nie ciekawe? Jakie wtedy polski wywiad wyciagal z tego wnioski?
W Nakle nad Notecią mieliśmy komendę Inspektorat nr 8, potem Okręg nr 8.
KOP walczył dzielnie! Wygrywał nawet bitwy z jednostkami radzieckimi z czołgami.
Kop😍
hrony Pogranicza.13.09.1939 wzięty do niewoli niemieckiej.
Był też niechlubny udział KOP w działaniach antyukraińskich na Wołyniu w 1938
Przeciez ci ludzie maja problem wyslawiania sie po polsku....Zalosne.
A Ty nie masz takiego problemu?
Tylko nikt Cię o nic nie pyta..