Ohřev boileru fotovoltaikou svépomocí 1 - jak to funguje?
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 2 พ.ย. 2024
- Podpořit mou tvorbu a získat za to výhody mužete zde:
/ @amperak
mail: amperak zavinac amperak.cz
discord: / discord
fórum: forum.amperak....
FB: / amperak
Instagram: / amperak_maniak
přímá podpora: 2785623003/0800 - ยานยนต์และพาหนะ
Ahoj! Elektrika mě baví od 10 let,jsem 15let v duchodu ale stále je co se učit. Díky Amperaku.
Toto konečně vypadá jako návod pro více lidí a hlavně konkrétní . Jen tak dál 2,3,4+ odkazy na komponenty Díky
všechny mé videa na téma FVE jsou pro lidi. komplet seriál mám dle mého nézoru logicky členěn a rozdělen tak, aby si každý našel svoje.
@@amperak hlavně musíš štvát (slušně řečeno) ty firmy, co to staví na klíč s dotací. Dělám celý život vodu plyn topení rekuperaci a TČ. Rád si vše spočítám, návratnost, servis, údržba, likvidace a FVE s dotací jsem si nepořídil hele.
Tento Pan Mistr je nejlepší člověk, který reálně prezentuje, jak pracovat s FVE a čeho je možno docílit. Taktéž na rovinu prezentuje, čeho docílit nelze. Velký respekt a děkuji.
Díky moc, to je tím, že nemusím nic prezentovat a tím pádem něco přikrášlovat.
Super návod, stavěli jsme vlastní FV ohřev vody pro tříčlennou rodinu. 4x 455Wp na střeše, 200l Dražice nepřímotopný ohřívač s dvěma spirálama. Na spodní topnou spirálu připojený solární panely přes střídač BEL (2100kč stavebnice) a na horní těleso zapojeno do sítě 230V, s nastavenou teplotou cca 40°C. Když nesvítí, sepne horní spirála vlastním termostatem a nahřívá jen 1/2 bojleru, když svítí nahříváme soláriem celých 200l. Spodní těleso pro solár je vyrobeno na zakázku (cca 1500kč) na napětí 180V. Každý den je celá bojler nahřátý na cca 55-74°C. Tahle sestava by si zasloužila ještě jeden panel, ale na střeše prostě není prostor. V bojleru funguje velmi pěkně vrstvení teplé vody, takže se i vyplatí rozdělit na dvě zóny. Za červen máme spotřebu ze sítě jen 11kw !
jo, takhle se to má dělat :)
@RONOX No, celkové náklady FV ohřevu vody, včetně bojleru s 2x spirály 54 000kč (panely, konstrukce, vedení, střídač, dopravy a poštovné...) , moje klasická spotřeba ohřevu vody plynem ročně 13 000kč (cena plynu před zdražením), v zimním období ohřev vody z hlavního kotle v případě, že nebude svítit. Takže ano, návratnost je třeba vždy pořádně propočítat, ale v mém případě to bude určitě dříve než za 10 let.
@@michalsperl9847 A proc to neudelat tak, ze FVE ohreje vodu v bojleru a ten bude napojen na zasobnik TUV nahrivany z plynoveho kotle? Bojler by mohl byt maly. Kdyz se nahreje z FVE, tak jen protece pres zasobnik, kdyz ne, tak z bojleru pujde studena do zasobniku a tam se nahreje plynem. Prijde mi to levnejsi, nez ohrivat elektrinou, kdyz uz ted ohrivam plynem.???
@@jiridoubek8372 Dobrý den, plyn jsem z ohřevu vody i topeni vyřadil úplně. Navíc mám tarif D45d. V zmine bude voda ohřívána přebytkem z drevokotle, v létě FV a dohrev že sítě. FV ohrev byl původně plánovaný jako předehřev a nakonec to jede moc pěkné.
@RONOX kroupy panely nerozmlatí a nové panely garantují účinnost nejméně 80% po 25 letech... Takže se to vyplatí.
3x hurá... Na tohle video jsem čekal celou dobu.. Díky ...
Jůů bude seriál :-) I když to není můj obor ,rád se něčemu přiučím ,pro všeobecný rozhled :-)
děkuji, už se těším na další pokračování
Krásné video. Ampéráku jen tak dál. Jseš fakt dobrej. Moc pěkně jsi to ve videu vysvětlil.
super mam 160L bojler a o tomto uvazujem uz davo ... a tu mam krasne vysvetlene ako to funguje :)
Video jako vždy super. Odpovídám se zpožděním, ale přece. I ohřev vody je zásah do stavby z hlediska elektro, bylo by dobré postupovat dle norem a dodržovat trochu nějaká pravidla. Pominu uzemění a tím spojen hromosvod, když se rozhodnu dát na střechu nějakou větší kovovou hmotu. Stále spadáme do solárních systémů a proto pročíst a aplikovat normu 7-712 a další stím spojené normy. Za mě každopádně pojistkový odpínač a přepěťové ochrany. Jaké zvolit není úplně snadné protože to se odvíjí od více věcí okolo hromosvodu. Když nevíte určitě oba stupně T1+T2. Jinak spínání DC složky možné je, máme k tomu určené spínací prvky které je možno ovládat termostatem bojleru. Určitě bych nedoporučoval, protože je to finančně tak náročné že nemá cenu se o tom bavit a pokud připojíme panely rovnou bez měniče přicházíme o MPPT a celý systém bude zcela degradován, zda by vůbec nějak rozumě někdy fungoval. Ještě k bojleru že čím více tím lépe. Může se zdát jako vhodné, ale pravdou to uplně tak není. I když budu vlastnit kubík teplé vody a v domáctnosti odeberem pouze za den 30l teplé vody, druhý den se stejně dohřeje tento odběr a energii není kam dodávat.
tohle je jen ukázka funkce. neřeší to do detailu jak to udělat. Souhlasím, že je vhodné to řewšit normálně, ale do příchoduz FVE boomu nikdo nedělal FVE pořádně, nikdo nevěděl, jak na to.
99% FVE starších čtyř let jsou naprosto špatně. i ty dvacetileté.
Souhlas, i ty dvacetilé jsou špatně, ale v té době byla jiná norma. Před 20 lety to bylo OK, dnes by to neprošlo. Za staré hromosvodové normy by to prošlo , dnes ne. Takto to nejde brát. Před přechodem na TN-S a nasazení chráničů, bylo to správné a bezpečné? Já se na TN-C ještě vyučil. A tato síť na staré zástavbě dnes je stejně nebezpečná jako za mojí doby.Revize se provádí dle normy která platila v době zřízení stavby. I dnes přemlouvám lidi že je to nevyhovující, i když z hlediska revize to prošlo. Paradox je udělat revizi hromosvodu dle staré normy, kdy vše je v pořádku. Odpory do 13-15 ohmu a jedu dál další roky. Ale za týden instaluji FVE, předělat hromosvod a přjde věta(joo pane, to je jedno že máte týden starou revizi s 13ohmů, budete kopat, potřebujeme do 10ohmů), to potom lidi čumí. Jinak dobrý, kdyžtak pošli kontakt hodíme řeč soukromě , mimo net.@@amperak
Znám o moc levnější řešení... Začít se sprchovat v studené vodě. Navíc otužování je prý zdraví prospěšné... :-D A má to i jednu obrovskou výhodu: ušetříte hodně vody, pro to že do minuty jste jak namydlení, tak opláchnutí a ze sprchy venku! Mám to odzkoušené na chatě, funguje to na 100% jak v létě, tak i v zimě, jestli svítí slunce a nebo je pod mrakem... ;-)
No vysvetli to malým dětem 😁
Nebo můžeš jít ven, když prší. To bys ušetřil za vodné a stočné.
Perfektní video pane amperak 👍
Moc dobré video, zase jsem o něco chytřejší😃
Zajímavé a vždy se rád přiučím něčemu novému.
Tak tomu říkám výborná práce. Jako z učebnice pane profesóóóóre. 🙂Zrovna Dražice docela rozjíždí svou fve činnost, nabízí i střídače pod vlastní značkou, akumulátory, teď na mě bafla reklama na jejich kombinované uložiště energie do aku a vody v jednom, .... ale vše více méně pro hybridní systém.
Když koukám na baráky okolo nás, tak fve rostou doslova jako houby po dešti.
FVE pro TUV mi přijde jako nejsmysluplnější s nejrychlejší návratností.
Jsem zvědavý, jestli se budeš víc věnovat celkové užitečnosti střídače pro bojler, který neumí čistý sinus. Když koukám na nabídky bojlerů, tak začíná být nabídka s digitálními termostaty s displeji, smart ovládání, ... tak jak si poradí střídač s těmito "novinkami" v bojlerrařině :-)
bohužel smart řešení je problém, musí se překopat, nebo doplnit. bude video
@@amperak Tak tohle ti nezávidím, bude to asi drbačka.
Říkám si, jestli to pro tebe není trochu frustrující, když se teď doba v fve docela překotně rozvíjí. To samé platí i v "legislativě". Skoro to vypadá, že když vydáš video, tak v době přípravy došlo k nějaké změně a měl bys vydávat už aktualizaci. 🙂🙂
Za nás nejen elektroneandrtálce bych docela rád slyšel nějaké informace, proč je "tak drahé" vyrábět čistý sinus oproti modifikovanému.
Pro mě by byl zajímavý stejně jednoduchý střídač jako pro TUV, který by fungoval bez sítě, bez aku, prostě slunce svítí, tak vyrábím, nesvítí, nevyrábím, ale lezl z toho čistý sinus "220 V".
Další věc pro použití jednoduchých TUV střídačů, která může představovat trabl, je, že mají často "malou" hodnotu max vstupního proudu (např. 9A Voc) a dnešní výkonné panely mají + 13 A.
@@JaneKLX není problém vyrobit sinus, problém je ho udržet na hodnotě 230V. ty regly na TUV jsou jednoduché a většinou blbuvzdorné.
BEL dává 16A
@@amperak Díky, tenhle typ vidím prvně. Tady se dá opravdu říct, že je to za půl zdarma. :-)
Budu se těšit na další povídání.
Super, tohle právě chci.. koukám na videa poláků ,amíka ,itala ..hlava mi z toho jde kolem. Mám měnit hliník v baráku (byl tu hlavní jistič 6A ) tak bych do lišt přidal i něco od FV. Už se těším na další díl. Děkuji.
pokud boiler na FVE, tak k němu dva přívody. jeden FVE a jeden síť. a síť ideálně 5x1,5mm2 kvuli budoucnosti a FVE na celý dum plus třífázové patroně.
@@amperak Po práci elektrikáři už nechcou chodit na melouchy.... páchal jsem půlku baraku rozvodů akorát s mamou...Ten zážitek prvního nahození hl. jističe, když se nic nerozjelo se špatně popisuje.Že jsem se trefil do vypnutí proudu v kolonce jsem zjistil ,až po marném pátrání a běhání do 2hé půlky baráku(kde taky nešel proud). Ticho a korzování lidí mne upozornilo,že snad nejde proud nikde v okolí.Lool!
@@lanehacker5833 ty se hrabeš do elektriky a nemáš ani vadasku?
@@dadazizala5271 (podle obrázků) vadasku nemám. Pouze multimetr. Zrovna ted zakoupil u fabriky 3x2,5 mm kabel po 10kč za metr (mám volno) a jdu tahat. Lišty jsem montoval včera...
Ahoj, co by jsi řekl na tento systém. Mít propojené dva bojlery vodou v sérii. První bojler by se ohříval fotovoltaikou. Z něho by teplá voda šla do druhého napojený na čez na noční proud. Výhodu to má v tom, že mám dvojnásobnou kapacitu vody kterou mohu ohřát fotovoltaikou. Ve druhém bojleru by tedy měla být skoro vždy teplá voda. Kdyby se náhodou stalo že i v druhém dojde teplá voda, tak se může přes noc dodatečně ohřát na noční proud. To je další výhoda, že mohu dohřívat přez čez jen na noční proud a nemusím k tomu mít žádné přepínače.
Nevýhoda jednoho bojleru je, že když se ti nahřeje přez čez a pak začne svítit, tak už se nemá co ohřívat.
Tak nemusíš čezem nahřívat bojler na 70, stačí třeba na 45°C, v krajním případě to stačí a FVE by případně dohřála třeba na 70.
Pro ty, co nemají NT, je to jednoduché, ale vyřešit to EKONOMICKY spolu s NT je asi problém. Máte např. dostatečný výkon FVE na ohřev bojleru za 1/2 dne, dopoledne zataženo, po obědě začne svítit až do večera, ale NT vám začíná od 13 hod., jako třeba v týdnu mně, a logika velí, nahřívat z čezu, protože není voda dost teplá, ale že se nahřeje z FVE, to logika neví anebo si bude myslet že ví a ve 14 přijdou mraky a nesprchuju se :-)
Jsem zvědav, jestli někdo přijde na nějaké elegantní ekonomické řešení.
Hlavně se podívejte nebo si změřte ztráty vašeho bojleru při vámi provozovaných teplotách vody a okolí, ať 50% FVE vám nehřeje sklep. Já bych vždy doizoloval i nový bojler.
@@RetroDilna Ano přesně jde o tu kombinaci NT v noci a fotovoltaika ve dne. Když v létě večer vypotřebuji ten první bojler(teplá voda se přesune do druhého) ve druhém mi zbyde teplá voda tak ČEZ v NT vůbec nesepne. A ráno může fotovoltaika v prvním bojleru valit pěkně od nuly :) V zimě akorát pootočím termostat druhého bojleru navíc. Je to jednoduché řešení ke kterému nepotřebuji žádnou řídící elektroniku navíc.
a k čemu bude 400 litrů horký vody?
400l horké vody bude dobrých k tomu, když druhý den nesvítí sluníčko. Ten boiler ze sítě nahřívaný muže být 80l, pokud člověk nemá rodinu. ale pro rodinu je kolikrát málo 120l horké vody.
Zdravím, hezky uděláno a popsáno. Mám jen dotaz, zda by jste měl nějaké doporučené komponenty (od panelu až po kabel k boileru) co používat, nebo s kterými máte nějakou zkušenost, pro fotovoltaiku na ohřev boileru s tím, aby byly v systému i baterie, popřípadě i nejlepší možné zapojení.
budou další díly na tuto problematiku
Zdravím. Díky za všechny velice poučná videa.
Přesně toto-podobné zapojení teď řeším doma na ohřev-předehřev TUV.
Mám plyn kotel se 100l zásobníkem-ten zůstane.
Chci před zásobník předřadit dva 200l elektrický bojlery v sérii, a to tak, že se bude nahřívat nejdříve ten blíže stávajícímu(plynovému) a po úplném nahřátí se výkon přesměruje na ten druhý, tedy ten vzdálenější. Myslím, že je asi lepší nahřát (méně) vody 200l na plných cca 80stupňů a pak předehřívat ten druhý, než mít ohřátou vodu v cca 400l zásobníku na cca 40 stupňů a kotel by musel stále přihřejvat do těch 80.
Defakto více menších bojlerů je tedy asi lepší?!?!?!
Je to správná úvaha? Co myslíte? Jako regulátor jsem myslel zapojit dva MPPS od BBELu-nahřeje se první MPPS-1 přepne na MPPS-2.
Díky!
Hm, 100 l je málo, na užitkovou vodu aspoň 200, pro akumulaci klidně víc. Asi bych zvolil řešení více bojlerů jak zmiňujete s postupným odpojováním nebo připojováním podle počasí. Pak se vyhnete zbytečnému natápění TUV v případě nepříznivého počasí.
Zdravím, takže v podstate by sa mohla pripojiť aj vykurovacia fólia do podlahy?
Díky!
díky moc
těším se na další video !
Ahoj Ampéráku. Super video, chci začít s DIY fotovoltaikou - zatím hlavně koukám na videa a zajímalo by mě - kde mám sehnat ty použitý panely, jak jsi zmiňoval v jiném videu. Díky
zatím nikde
Zdravim mistra a klanim se tvym znalostem. Akorat delam tento zpusob ohrevu tuv. Je mozne se nejak spojit a dostat par cennych rad? Samozrejme za žluťaky. Dekuji moc
záleží jaké rady, mám frmol na mailu, ale nechá se to zkusit. amperak zavinac amperak cz
Nazdar koumaku :-) Chtel bych ohrivat AKU nadrz topnou patronou Drazice TJ 6/4 4,5kw nebo 6 kw zapojenou na 3F. Jaky stridac je k tomu idealni prosim? jde to pripadne zapojit na jednofazovy stridac? Prosim o radu :-)
ahoj, lze to přepojit na 1F výkonem 2-6kW
Ahoj chci se zeptat. Může se na ty fotovoltaiky zapojit i třeba elektrické topení.
ano, jen v něm nesmí být ventilátor
Mimo topnou sezonu jednou za 10 dní spálím trochu dřeva ze zahrady a okolí a za zhruba necelou hodinku mám dohřáto 1000 litrů. V létě si dejte na zahradu hadice se sprchou a koupání je zadara taky.
Ale přemýšlím nad fotovoltaickým panelem co bude nabíjet staniční NiCd baterii 400Ah, měnič a alespon televize a PC když na to pojede, tak to by bylo dobré.
Mužů i Já jako totální amatér se do teho pustit dle tvich videi a rad kde co najdu
Ten ohrev vody mě láká a hlavně jako začátek
Pro amatera dobry
mužeš, ale takový systém by měl mít alespoň potvrzení od montéra FVE. protože v případě problému neplatí pojistná smlouva.
Chce to hodně studovat a pak s respektem montovat.
Zdravim, zachytil som vo videu, ze JS prud moze poskodit termostat na bojleri . Existuje nejaka moznost , ako pripojit fotovoltaiku priamo na starsi bojler DRAZICE (120l) ? TZn. JS prud by siel priamo na vstupne napajacie svorky bojleru , tnz bez striedaca. Napatie by bolo bud 240 V , alebo mensie. Pytam sa proto, lebo som videl nieco podobne ako pisem , bez striedaca . Pochybujem ze starsi kotol ma nieco podobne ako pred pripravu na fotovoltaiku. Mozno sa spravil zasah do bojlera , ale to neviem isto. Tzn, ze by to vyslo uplne lacno. Diky za tipy.
Kup si stridac, stejne potrebujes mppt takze vyresis problémy dva. Nejlevnejsi stridac koupis za pet tiaic
Někde jste uváděl odkaz na firmy které slušně provádí FVE. Shaním firmu pro návrh, montáž FV pro ohřev bojleru v Nymburce. Mám požadano o dotaci NZL - 90000. Mám špatně orientovanou střechu.
Děkuji.
aktuální pod,mínky jsou anastavené tak, aby každá firma udělala správné řešení
Dobrá práce . :) V zásadě bezchybné super . :) Dalo by se ještě probrat způsob odpojení SS proudu za provozu což při dodržení určitého zapojení je také možné viz. k tomu určené stykače nebo odpojovače ev. náhradní zapojení 3 kontaktu v 3f jističi za sebou což , ale už nemá tak úplně certifikaci , ale v podstatě to použít jde . :)
toto bude předmětem dalšího videa. lepší je říct, že se to nesmí a nemá dělat, než aby to udělali blbě
@@amperak Asi ano dobře .
Ty 3 kontakty v třífázovým jističu se asi neodpojí na milisekundu stejně, ne?
@@dadazizala5271 duležité je, že se rozloží oblouk a přetrhne
Ahoj, rad se divam na Tva videa a bez pochyby jsi odborník na slovo vzaty. Jen je potřeba ještě máknout na te "lektorské" stránce, protože často je to pro amatéry doslova matoucí. Např. věci které jsou jasné tobě a nemusí byt jasné ostatním: jednou mluvis o stridaci a vzápětí o regulátoru. Nebo terminy jako "trapéz" nemusí byt každému jasné. Dobry tutorial musí byt takový, ze zak 8. tridy ZS pochopi a dokaze dle navodu udělat co se mu vysvětluje :)
neumím dělat dobré tutoriály bohužel. musí to stačit takto. já tu chybu nevím ani si ji neuvědomím. jo, bacha si dávám na označení čez, pač za to jsem kamenován že je i pre a eon
@@amperak mně je třeba jedno když se řekne čez...všichni normální pochopí, že to může být jakýkoliv dodavatel elektrické energie...
ahoj amperaku super video .. otazka ak som to pochopil spravne pre ohrev TUV potrebujes extra menic ? a ten neviems pouzit na nic ine .. a teda ak mas panely aj na TUV aj na beznu spotrebu potreujes dalsi menic ? .. pisal si ze paneli zpojis do serie a teda ak nenapajas bojler nevies ich vykon pouzit na dalsi menic a dobijat baterie alebo teda ako .. prepac som elektrikar ale s problematikou FVE sa prave len zoznamujem
Ahoj, tohle je FVE přímo na ohřev vody\. neumí nic než jen ohřívat vodu v boileru nebo topit třeba přímotopem.
Pokud máš FVE na celý dům, tak se boiler připojuje pomocí wattrouteru.
Jsou to dva ruzné systémy. Tenhle na boiler má výhodu například pokud má domácnost spotřebu malou a 80% tvoří TUV, pak nemá moc smysl velká FVE s baterií. typicky malej domek, kde se jen svítí a nemají děti a jsou ve dne v práci a domu dojedeš, osprchuješ se a nic víc.
Ahoj, bohužel ja mám spotřebu na ohřev vody cca 50%, ale mám boilery 80l a 120l, takže nevim jestli se mě toto vyplatí víc než ostrov na část baráku (wifi, klima když je vedro, lednice, myčka a zásuvka u postele) a wattroutrem pretoky na ohrev. Mohl bych mít max 6 panelů na jih.
Ahoj super video! Prosim vas, existuje striedac cez ktory viem napajat 2kw bojler a v pripade ked je bojler nahriaty vypnem ho a mozem napajat bezne spotrebice? Aby dal trvale sinusove AC napatie. Nechcem ziadny akumulator. Dakujem za pomoc 🙂
ne, takový střídač neexistuje. je třeba vždy akumulační prvek
@@amperak dakujem za odpoved,nech sa dari👌
Prosim ta, este jedna otazka, mozem uzemnit striedac a prepatove ochrany na PE ochranny vodic z rozvodnej skrine z rodinneho domu (distribucna siet) alebo musim uzemnenie vybudovat pomocou zemniacej tyce do zeme? Dakujem.
Super videa,,.!! Goooo
Bojler ohřívám přímo stejnosměrným proudem a mám 13 panelů po 100 W. Je třeba upravit topné keramické těleso a mám ho na 500 W výkon (všechny spirály do série) . Stačí jen termostat na vyšší proud a napětí , protože se rádi slepí kontakty .
takto opravdu NE! rozepnout takové napětí AC termostatem se nesmí. kontakty se slepí u všech termostatů. a slepení je ok. horší je požár. a boiler je plnej hořlavé izolace.
@@amperak Na termostatu máte napsáno na jaký proud je stavěný , v závorkách bývá uveden DC který bývá poloviční , výkon topného tělesa 500 W celodenně a v létě stačí na ohřátí bojleru
@@frantisekdanhel7693 seš normální? v zíávorce je proud infuktivní zátěže vždy! to jsou ti lidi bez elektrotechnického vzdělání, co zpusobují požáry!
@@amperak vše se v provozech svádí na elektriku , ale hodně požárů způsobuje kouření , pachatel je nedohledatelný .
@@amperak bojler jsem ještě neviděl hořet , ale výbuch přehřátím je možný , tlakový ventil je mechanika která může selhat .Než měnič tak bych řešil ten termostat , aby byl dostatečně dimenzovaný a nejlépe aby byl na vysoké napětí .
Díky za video, budu to takhle tvořit, MPPS reg mam objednanej, jeste nekde sehnat levne panely. Bojler bude dvoutelesovej DZD 200l. 100x díky!
ideální!
Ahoj Ampéráku, rád bych tě požádal o radu jaký počet ftv panelů použít k Green boost 3000. Vstupní napětí má měnič 120 až 350 V. V akumulační nádrži topné těleso 2kW. Na střeše místo pouze pro vodorovné položení panelů limitované rozměrem. Zda zvolit např 5x panel 400wp nebo například 6x 335 wp. Obě sestavy panelů by měli měnič nastartovat. U panelů jsou cca stejné parametry 41 V a max napájecí proud 34,5. Jde mi o to jestli je lepší větší počet panelů x napětí, nebo jestli je to "jedno". Díky AV
ahoj, ve videu "kolik panelů" je tabulka přesně pro tento měnič. bez hodnoty Umpp těžko vybírat. čím větší napětí, tím lepší
@@amperak díky chlape
Zajímavé video, jeden takový systém na ohřev vody jsem si postavil. Nevíte někdo prosím, co se stane, když na střídač určený pro bojler 2-3 KW zapojím topnou spirálu, která má pouze 1 KW? V panelech mám 2,3 KWp výkonu a maximální napětí naprázdno 320V DC. Bude ta 1 KW spirála přetížená a nebo jen střídač nevyužije výkonu panelů? Díky
nic se nestane, ale chce to pohlídat. BEL umožnuje nastavit napětí spirály a neporuší jho, jiné střídače ji mohou přetížit.
@@amperak Ahoj, mohl bys svoji odpověď rozvést? Jak může spirála určená na 230V dostávat najednou 270V a nepřehřívat se? Stejně tak kontakty...? Podobně nechápu tu část polské tabulky z druhého videa, kde 2kW spirála při 9 panelech dává 3.3kW výkon a je označená jako vhodná... Něco mi asi uniká. Můžeš to objasnit? Díky
@@darekjara záleží na tom střídači. BEL umí napětí spirály nastavit a dodrží ho.
polská tabulka, zrovna to na cxo narážíš ukazuje že devět panelů má 2093Wp (to je výkon FVE v maximu) a v tabulce je dále uvedeno, kolik by spirála daného výkonu měla výkon při napětí těch panelů. to je pro porovnání. tekže v tvým případě sice tam je 3,3kW, ale to ta FVE nedá, dá jen 2kW a to je OK. zároven nedojde k přetížení měniče. což třeba u spirály 3kW dochází už při napětí 187V. je tam moc velkej proud.
měnič reguluje výkon tak, že má určitou dobu zapnutou spirálu a určitou dobu vypnutou. a ty musíš brát ten proud kdy je zapnutá. a na tuhle chybu odchází ty regulátory.
do červeného pole se tedy nesmíš dostat, tam zničíš regulátor, v žlutém poli zase nevyužíváš výkon FVE nebo mužeš spálit spirálu.
nevím ale, jak je polák udělaný, zdali respektuje napětí spirály, nebo do ní narve větší napětí. muselo by se zjistit.
díky za video
Ahoj mam 200l boiler . A chtel bych si to zapojit ze starych panelu. Nepotrebuju napajeni ze site. V lete bych to delal pres panely a v zime kotlem na uhli. Ted musim topit kotlem i v letě. Na kolik muzou vyjit ty panely i s tim menicem
koupíáš základní set za cca 50 tisíc. panely, konstrukce a měnič.
pokud seženeš levnější staré panely, je to levnější. doporučuji projít tuto sérii videí. měnič je cca 5-10 tisíc kč
@@amperak stary panely by byli fajn. Na serii videi jsem už koukal. Ten menič jsem našel. Ale nevim na kolik vyjdou panely a jak poznat jestli jsou ješte cajk nebo už před smrtí
Není jednodušší a lepší tam mít regulátor a posílat do bojleru jenom ty přebytky?
Díky, díky, díky. Mám ale jeden dotaz. Plánuji celoroční provoz ohřevu vody v boileru 2kw skrz fv panely, které budu mít na fasádě domu (bez nastavení úhlu), aby nezapadly sněhem. Kolik panelů a s jakým výkonem jich bude potřeba? Orientace - východ - jih - západ. Prostě na ně bude celej den svítit jak se slunce bude pohybovat kolem baráku. Moc díky za odpověď kohokoliv.
jih, 1-2kwp sestavené na 250V MPP a bez/siton/sun3000 regulátor
to Radek Lábus: pokud má být ohřev fakt celoroční, tak na ohřev boileru potřebuješ tak 100kWp. V prosinci se běžně stane, že je denní výtěžnost 0.1kWh z kWp, (někdy i míň) a na ohřev boileru potřebuješ 10kWh denně, matematika je jasná...
Díky všem za odpověď, no je to bída a když to bude na fasádě, tak to bude fakt na prd. Jedině obložit fasádu mrtě panely. Ale to nechci vidět ty reakce přítelkyně.
vykrývej nedostatky sítí. panely na fasádě aktuálně jedou tak na 40% výkonu, v létě to na boiler stačí, pokud maj 2,5kWp pro rodinu
Bodejt. Ještě o tom popřemejšlíme. Třeba Ampérák udělá spešl díl na tento konkrétní problém. Rodinný dům obývaný dvěma dospělejma a dvěma dětma. Koupání všech každý den, někdy i individuálně 2x denně. Panely na fadádě, aby to běželo furt i když jen minimálně. Bydlíme v podhůří Orlických hor a když napadne na střechu sníh, tak to sleze když je obleva, nebo až najaře. Stačí když bude kapat. Každá kačka dobrá.
Než dodělám tu stavebnici regulátoru/střídače za 2200kč tak to mám zapojený napřímo. Těleso 1200W a panely cca 900Wp. Z panelů přímo do bojleru bez ničeho. A když svítí sluníčko na plno tak ty panely jedou v celkem optimálním bodě. Bojler dohřívám druhou spirálou 1200W napojenou na čez. Jištený to je emailem který mi dojde když se to ohřehe na 55C. Zatim to stačí odběr TUV je každodenní. Funguje to kupodivu dobře a spotřeba z čezu snížena o 80-90%, Ale to je létem. Do měsíce pojedu se střídačem a s 1700Wp na panelech.
Urychlene toho BELa dodelejte, nez vam vyhori termostat bojleru 😁
ja tam samozrejme ten termostat zapojeny nemam. Hlidam to tim home assistentem co posila mail. Schvalne tam mam jen 900Wp panely aby nebyla sance se priblizit nejake nebezpecne teplote 60C+. jinak ten termostat by podle mne shorel uz pri jednom vypnuti. bel dodelam.. jen jsem si znicil jeden smd rezistor a nejsou lidi aby ho ted hledali v bedne se sadama smd. Aktualne je v bojleru 37.6C ..dneska moc nesvitilo a dost se vecer sprchovalo.
Ja mam postaveneho taky bela, fve 2,4 kwp, 300l bojler a je to uplne akorat. Dohrev kdyz nesviti, mam vyresen prekopanou klimatizaci toshibou rav 5,6kw na tepelko s vybastlenou vnitrni elekronikou arduinem. Ohriva mi okruh s deskovym vymenikem a cerpadlem. Uz to provozuji takto pres rok a uspora je znat kazdy den.
@@rolidcz7954 BEL mám doma sestavenej, napiš a pořešíme to.
@@amperak dik moc. Kdyby se nedarilo oziveni, tak se ozvu. Snad to ale pofacha.
Zdravím všechny nadšence. Ve čtvrtek jsem nainstaloval tento systém na ohřev vody a napadla mě jedna věc. Když bych měl náhražkou vodu v bojleru tak bych si mohl přitápět primotopem. Ale zjistil jsem skoro všechny nástěnné přímotopy mají dnes elektronické ovládání a display🤔. Fungoval by mi takový přímotop na tento neúplný sinus? Vím že třeba motor neroztočí no prostě že je určený pro topné spirály. Děkuji všem za reakci.👍
Ahojk, kup si naprosto obyčejný olejový radiátor. nejlepší, co mužeš koupit k tomuto účelu.
Ahoj Ampéráku, mám k dispozici jeden panel SunForte PM096B00 (54V cca 320W).
Chtěl bych ho využít k "předehřevu vody" pro bojler s ohřevem plynovým kotlem. Doporučil bys nějaké vhodné řešení. Bel střídač má vstup od 60V :( Druhej stejnej panel asi už neseženu - může být i jinej? Nebo DC spirálu 48V?
320W moc neohřeje, panel prodej a kup víc stejných
Kdyz teda na prihrev poridim dva panely (omezene misto) 550W 40,36 Vcp 13,69 Amp, k tomu bela, dam je do serie budu mit lehce pres 80V, budu potrebovat asi i nechat vyrobit spravne teleso do bojleru a ted je otazka s jakyma parametrama? Z toho belu leze s nejakym ubytkem co je na vstupu akorat AC. Takze teleso 80v a 900w aby topilo na plny kecky, nebo z toho leze rozdilny napeti podle toho jak prispusobuje aktualnimu osvitu. Musim to jeste nastudovat...
Budu sledovat dál....
Pokud mam strechu Vychod-Zapad, ma smysl postavit pergolu na spravne misto, ale vzdalenost pergoly od domu by byla az 50m?
50m nevadí
@@amperak Takze stridac klidne doma a z panelu pojede 50m plus a minus, nez vsechno davat k panelum a pak tahat 50m vyslednych 230V?
Chcel som riešiť totálne jednoducho.
Priamo jednosmerný prúd z fotovoltakiky zapojiť na špirálu, bez striedača , bez strát.
Za komanča som vo fabrike jazdil na elektrojašterke. Tá nemala žiadnu elektroniku. Výkon / rýchlosť sa regulovala do série zapojenými odtupňovanými výkonnými odpormi,
Čiže ja som dumal dať tri odporové špirály ( odpory 1xR-2XR- 4XR) ich sériovo paraleným radením by som dosiahol 9 úrovni. Odstupňované tak, aby fotovoltaiky bola účinne zaťažená.
Ale, asi to bude blbosť, keď som sa od teba dozvedel o jestvovaní striedača čisto na ohrev TUV. Bude to oveľa jednoduchšie to čo opisuješ.
přesně tak, je to vymyšlené jednoduše a funkčně.
problém je, že DC 240V se nedá jen tak vypnout
@@amperak A jak jsou tedy, prosím Tě, řešené DC odpínače? Přemýšlím, jestli ho tam dávat nebo ne, ale pro rychlé přerušení proudu by se určitě něco hodilo... Dá se sehnat jakýsi "ETI 004660061 LS25 SMA A2" Stojí teda víc jak 8 kil, ale co by člověk neudělal pro bezpečnost, že...🙂 Díky
Zdravím,dělám okolo FV už přes deset let,ale jen montáže nebo instalace na polích a domech.Neumím okolo střídačů téměř nic.Obdivuji vaše znalosti a dovednost.Dovolil bych si Vás požádat o pomoc nebo radu.Mám doma na střeše instalováno 4kw bez baterie. Mám baterie již jeté a chtěl bych je ješte instalovat,ale nejsou v kondici a nedaří se mi je nabíječkou nabít.Mohl bych se s Vámi spojit a zkusit to nějak rozchodit?
použij nabíječku cetek a regenerační program. pokud to nepomuže, tak do kovošrotu s nima, na 90% to nedopadne jinak.
@@amperak díky za odpověď,ale myslím že je potřeba ji na nabíjení nějak nastavit a s tím si už já neporadím,mohl bych dovést vzorek na ukázku prosím?
@@ladislavvicha8650 pokud baterie nemá napětí po dlouhodobé odstavce nad 11,75V tak není co zachranovat. pokud jsi někde z okolí krkonoš, tak teoreticky mužeš.
A je to tady :-)
Super videjko👍
Ampéráku hezky spravované. Ale měl bych malou připomínku. Fototermický ohřev vody může být od drahého složitého až po levný jednoduchý.
levný jednoduchý není. furt to má problemy.
@@amperak budeš muset přijet na školení. Za 10 let provozu ani jeden servisní zásah.
@@papanhe chyba! všechny systémy mají předepsanou výměnu kapaliny po pěti letech.
Ahoj Amperáku. Jsem sice trošku el.idiot, ale přemýšlím o dohřevu bojleru sluncem. Mohl by si mi prosím víc vysvětlit, proč do bojleru nemůžu pouštět stejnosměrný volty?Dík. Mám kombi bojler a je tam klasický el.mech. termostat.
protože to nevypne. DC napětí vypnout je obrovský problém
Na Aliexpress nabízí panel 12 v 300w a topnou spirálu 12v 300/600w. dalo by se to použít na ohřev cca 100 l vody a co by se tam ještě muselo přidat mimo pojistek?
to je moc malej výkon, to bude něco do karavanu spíš
Ahoj vsem, resi se nejak delka vodicu od solaru do stridace? Nebo je to pri spravnem prurezu zanedbatelne?
dá se vypočítat ztráta, ale při takovém napětí to nemusí být potřeba řešit. já mám 100m k měniči
@@amperak nazdar, pochopil som to spravne ze ten bell ked mam len obycajny bojler musi byt namontvany pri tom bojleri a nemoze byt pri paneloch ktore by boli dalej od domu, kedze tam je este teplotne cidlo v tom menici ktore sa musi napojit do bojlera?
@@jandurcov2465 teplotní čidlo nemusíš dát do boileru, ale lepší je mít krátkou ACX cestu. muže to v některých případech rušit rádio. z vlastní zkušenosti je odzkoušeno AC vedení 40m k boileru bez problému
@@amperak tak co je potom lepsie, tahat AC od menica cca 25m do bojlera, alebo DC od panelov k menicu 25m? 🙂
@@jandurcov2465 DC je lepší, AC je bezpečnější. respektive AC mužeš natáhnout v jedné cykyně. ale vyzařuje rušení
Ja som pouzil 2-CH Triac HAT for Raspberry Pi za 25 EUR a plynule a jednoduchy skript reguluje zvysovanie/znizovanie vykonu. V node-red mam k tomu este dorobenych viacero rezimov (plny vykon, ohrev na nocny prud, zimny rezim 30% produkcie do boileru, riadenie vykonu podla exportu/importu do siete).
to máš na velkou FVE co prodává přebytky. toho se toto řešení netýká
Ahoj, možná hloupá otázka, šel by použít zjednodušenou formou solární panel (případně kolik) pro ohřev koupelnového žebříku 600 w ? Tam myslím že není termostat, takže by nemusel být použit střídač? Ze sítě žebřík už vůbec nenahřívám (pouze v zimě teplou vodou z kotle) kabel má žebřík vlastní, šel by úplně odstřihnout od sítě. Nebo jestli prodávají topnou tyč na potřebné napětí pro např. 2 panely ? Bylo by fajn mít přes léto a v přechodném období suché ručníky. Díky moc :)
ano, šlo by to, ale ručníky ti to bude sušit v poledne a ne večer...
@@amperak to je vcajku, používáme je stejně jen večer, takže to vyhovuje :) teď máme doma cca 19° a ručníky jsou i večer trochu navlhlý z předchozího dne. Stává se to ale i v létě (starší dům silný stěny)
@@piskll jestli neschnou ručníky v koupelně, máš vysokou vlhkost. větrej.
@@amperak to je pravda, máme celý rok okolo 70 % máme starý barák, okno v ložnici otevřené nonstop (hned vedle koupelny) koupelna má větrák nad střechu sepne na vlhkost, po sprše běží cca hodinu. ale i tak díky.
@@piskll hele šel bych po zdroji vlhka. udělat hydroizolaci, zkontrolovat provedení podlahy a její izolace. topit v žebříku je fajn, ale to je jen řešení následků, ne příčiny. tohle třeba udělá sáknoucí vodovoní trubka, nebo odpad.
Ahoj,ak chcem panely pouzivat aj na tuv aj na nabijanie baterie ,ako sa realiyuje zapojenie panelov?a co ich bude prepinat ak uz sa bateria nabila a chcem aby to preplo na ohrev vody ? dakujem
to musíš mít složitější systém s baterií
Super.
Zdravím Ampéráku. Poprosím o tip na celou stavebnici pro ohřev vody pro 4 lidi.
cenově nevýhodné. chce si tro poshánět komponenty
Ahoj Ampéráku. Chtěl bych si postavit vlastní FVE bez přetoku do sítě. Technicky bych to asi dal (jsem elektrikář), ale zajímalo by mě jak je to s legislativou směrem k ČEZu. Nevěděl bys o někom, kdo by v tomhle udělal jasno? Mám známé, kteří si nechali postavit FVE od firmy a přesto je ČEZ už rok šikanuje byrokracií a nesmysly a nesmí FVE oficiálně používat. Uměl by v tomhle někdo udělat jasno, co si můžu a nemůžu doma namontovat?
Dík za reakci
Jakmile je to galvanicky spojená s distribucí, tak to ČEZ chce vědět. Jeden čas panoval názor, že když dáte měnič co neumí papírově dodávat do distribuce, tak je pak jen jako spotřebič, do distribuce nemůže dodat, umí z ní jen odebírat, tak pak nemusíte hlásit. Ale obávám se, že kdyby jste se zeptal ČEZu tak to neprojde.
jsou tam problémy v terminologii, legální je jen ostrov. ostrov nedokáže generovat přebytky, připojen k síti není. je o tom další video už.
@@amperak Díky za odpověď. Tak zatím asi začnu ohřevem bojleru, který se v 18hodin přepne stykačem na síť, to by neměl být problém, vlastně to bude galvanicky oddělené od sítě. Na podzim mám nabídku na školení pro montáž FVE, pak bych si snad mohl s tou byrokracií poradit.
Dobrý den, prosím Vás o názor, nebo radu na Solarní Bateriový generátor na chatu bez elektřiny, případně jaký panel na dobíjení dokoupit? Omlouvám se, že píši do tohoto chatu, emeil se mi vrátil. Nebo prosím o kontakt na Vás. Děkuji A.
email je v pořádku, chybně opsaný asi. ted jsem to ověřil.
@@amperak Děkuji, napraveno,překlepla jsem se.. Email poslán
Presne video na to o com teraz premyslam. Ja planujem kondenzacny kotol na kurenie do podlahovky a na TUV. K tomu 300l zasobnik s moznostou pridania spiraly na ohrev. A tu by som chcel na fotovoltaiku. Predpokladam ze ked dobre svieti tak to vykuri slnko, v opacnom pripade by to islo plynom. Dalo by sa to takto? Na fotovoltaiku planujem este napojit aj klimu, len ta musi byt zalohovana aj distribuciou, kedze sa klimovat moze aj v noci. Chcem sa zatial vyhnut baterkam. Da sa to takto skombinovat? Vdaka.
ahoj, pouze pomocí FVE ongrid realizované firmou
Nebylo by jednodušší vylepšit termostat v bojleru, aby byl schopen spínat nízké DC?
to moc nízké DC není a pokud bys spínal nějaké malé napětí tak jsou obrovzké ztráty a proudy. prostě to je vymyšlené takto a funguje to
Super video,otázka:šlo by místo pojistkového držáku dát DC jistič?
DC jistič samože není problém.
A pokud jistič, šlo by naznačit jaké by měl mít hodnoty pro obvyklý bojler 2kw od drazic ?
A zdá se také musí vypínat a zapínat bez zátěže jako jsi říkal u pojistkovrho držáku. Děkuji bezva video
@@josefstrejc774 na trochu větší proud jak mají panely. DC jistič pod zátěží mužeš vypínat.
8:00 poistky väčšie ako menovitý prúd. Otázka keď sa prepne na distribučku FV je naprázdno nemá záťaž, nebude vysoké napätie na svorkach vstupu meniča (je v meniči kapacita ?) ?
vše je vyřešené
@@amperak ok, keď budeš robiť diel o meničoch nespomenieš tam princíp alebo aspoň zjednodusenu schému? vďaka. O čo ide vlastne ja sa zapodievam takou myšlienkou a to je že FV je mäkký prúdový zdroj a z meniča vychádza polonapäťovy alebo napäťovy zdroj. A som chcel vedieť ci moje myšlienkové pochody / dedukcie správne.
S bojlerem Dražice Smart to asi fungovat nebude? Neprobere to elektronika? Mám úplně ten starej první generace. Je to tak? S výměnou bojleru se mě to asi zatím nevyplatí
do smartu se přidá ještě hloupá elektronika a bude to makat
@@amperak A nešlo by to udělat i tak, že smart elektronika bude napájena čezem a na kontakty relé k topné spirále bude připojeno napětí ze střídače? Si myslím, že to není nic proti ničemu... Teda možná proti záruce... 🙂
@@dejv1111 šlo by to, ale smart boiler se spíná dle teploty a používání a HDO myslím
Ja by som sa chcel spytat na variantu, nezohrievat teplu vodu v bojleri spiralou, ale tepelnym cerpadlom. Takym tym interierovym, kde nie je druha jednotka vonku (kedze sa ide na vyssiu teplotu ako byva v podlahovke). Chapem, ze sa jedna o ine zadanie ako sa riesi vo videu - ostrovny zohrievac - avsak, ak by mal niekto tip na take TC, vdaka. TC by som potreboval samozrejme zapinat vtedy, ked su prebytky zo slnka (to si viem cez API striedaca zistovat na sekundovej baze).
bud něco co umí ovláýdat chytrá domácnost, nebo musí mít vstup 0-10V a ovládat to wattroutrem
Ahoj Amperák, chcel som sa len opýtať, mňa napadlo aj riešenie prerobiť trochu zapojenie v bojleri tým že by som priamo na DC napätie z panelov pripojil len špirálu, samotná elektronika bojleru by išla na AC napätie zo siete. Vyrobil by som medzikus ktorý by bol pripojený na ovládanie snímača teploty v bojleri a špirála s pripojeným DC napätím by bola odpájaná pomocou P kanálového FETU. Nikdy som ešte neskúšal mať špirálu pripojenú na DC napätie, je možné aj toto riešenie alebo je výhodnejšie to zapojiť cez striedač? Ďakujem ti za odpoveď.
zamysli se nad náročností vývoje takového zařízení a koupí něčeho hotového za pět tisíc z pohledu průměrného diváka tohoto videa :)
jinak nevymejšlej vymyšlené, na internetu je hodně návodů
Ahoj, prosim o radu. Poridil jsem si FV panely 4x 550W na ohrev vody s regulatorem MR4316AC NG. Na DC vystup bych chtel zapojit akumulator a nabijet jej z prebytku. Otazka zni, jak nejjednoduseji (nejlevneji) regulovat DC vystup z regulatoru? Dekuju za radu, nebo tip.
potřebuješ MPPT regulátor s napětovým vstupem dle použitého stringu panelu.- BEL umí MPPT pouze do topné spirály.
Pokud není třeba velkých výkonů, tak například nabíječka s impulzním zdrojem, která umožnuje provoz na DC napětí toho stringu
@@amperak panely maji 50v tzn po zapojeni do serie 4x50 = 200V. MPPT regulatory, ktere pracuji s takovym napetim se pohybuji kolem 20 000, proto se ptam, neexistuje li nejake elegantni, levne reseni, jak dostat totot napeti do baterii :)
Dobrá práca 👍 pozrel som si aj reklamy 🙂
na reklamy kašli, jsi muj člen, podporuješ mne víc jak tisíc reklam!
Ako uzemniť FVE a ako uzemniť bojler? Máš nejaké video na tému uzemnenie FVE?
ne, nemám, uzemění se provádí jako u běžných FVE
Nešlo by alespoň s nějakým měničem třeba použít nouzové dobíjení olověné autobaterie ?
vhodnou autonabíječkou to pujde
@@amperak Pujde to aitonabijeckou z Lidlu ?
@@CZshadowman pokud bude s pulzním zdrojem tak ano za určitých podmínek
@@amperak to by bola imho velka nahoda ak by ta lidlovska nabijacka aspon priblizne nasla vhodny pracovny bod toho panelu. Ja mam taku solarnu nabijacku "Victron MPPT 100 50", ta stoji par stoviek eur ale robi presne to co treba (najde MPPT, nabija baterku a neprebija ju). Na nej je pripojenych viac ako 200 kg olovenych baterii Rolls spolu 800Ah a menic 3kW sinus. Kedze do toho domu chodim len extremne zriedka, tak je to vlastne stale nabite do plna a ked sa pozriem na display, tak zistim, ze za 4 roky sme spotrebovali dokopy necelych 30 kWh :-) hoci tie panely vedia dat realne niekolko sto wattov (aj 500W) ked svieti slnko. Je tam 5 panelov po 240W. Je to uplne ostrovny system bez siete.
9:36 Tak ty panely něčím zakryju, nejlépe nějakým plechem, aby mezi nimi proudil vzduch, aby se nepřehřáli. Tak a teď čekám nějakou námitku.
polezeš na střechu a budeš zakrývat každý den panely. termický systém ti dnes doporučí jedině blázen.
@@amperak 9:36 je řeč o fotovoltaice a opravě elektrické sítě a o tom, že by mohl vyhořet jistič. Řekl jsi, že tam je napětí DC 300V. Dále jsi řekl, že panely dělají (?) napětí furt, pokud na ně dopadají fotony. Otázka zní jak moc velké napětí. Jde o to jak provádět opravy na FVE. Můžeš v některém videu vysvětlit charakteristiku stejnosměrného proudu, tak aby to pochopil i blbec. Přiznám se, že v tomto směru trochu pokulhávám ve znalostech.
@@LeonardodaVinciXIV opravy FVE laikem pouze za tmy. ve videu určitě vysvětlení bude.
@@LeonardodaVinciXIV DC je prostě svině, jsou na to potřeba obecně složitější součástky. Když to neuděláte tak jak to má být, čili na 100% podle předpisů, tak vám to při poruše zapálí barák. Fakt to není práce pro někoho, kdo umí jen vyměnit zásuvku a vypínač.
Jeden panel má napětí naprázdno i 50V a zapojují se do serie, čili se násobí počtem panelů. Do skříně fotovoltaiky je tak svedeno klidně 800V DC.
Pokud se ptáte protože si chcete něco udělat sám, tak problém je i zmíněný hromosvod, to je věda sama o sobě a laikem udělaný rozhodně není skutečný hromosvod. Když to někdo jen zbastlil tak vám nakonec může skončit blesk ve vaně a ani nebudete vědět kudy tam přeskočil.
Ahoj
Měl bych jednu drobnou přípomínku k videu. Jsem instalater a v jednom velkoobchodě jsem si asi před dvěma lety vzal katalok na "bojlery Dražice", v něm nabízeli jak celou sestavu, tak jednotlivé díly. Šlo o bojler se dvěma spirálama jedna klasická na 230 V AC a druhá .... V DC přímo z panelů. Bohužel momentálně to na jejich stránkách neumim najít. Nevim jestli to stále nabízejí ale bylo by to nejjednodušší řešení. (Koupíš 6 panelů kus drátu spirálu a jeto skoro hotuví :-))
už to nedělají, ale je firma co to dělá a vlastně tady ukazuji to samé.
@@amperak Dělají, datum výroby 06/22.Zrovna jsem koupil 125L .DRAŽICE Elektrický bojler OKCE 125 2/2 kW
A není náhodou lepší ohřívat vodu rovnou solárním kolektorem?
Ne není z hlediska ceny i servisu
Proč pojistky lehce větší jak zkratový proud panelů? Nejsou pak zbytečný? Neni tam nic co by je mohlo přepálit. Spíš podle průřezu kabelu, nebo podle MPP, ne?
pojistky jsou tam skutečně k ničemu, pokud nepracují víc jak dva stringy paralerně.
průřez kabelu bývá čtyřikrát větší jak je potřeba.
Panely jsou zdroj proudu, nelze je jistit, je to jen kvuli bezpečnosti pro práci a udržbu.
Pracovní a zkratový proud panelů je extrémně blízko sebe. Čili kabel i regulátor to zvládat musí, i když dojde ke zkratovému odběru z panelů. Jistí se proti tomu aby se tam nedostalo něco navíc "od vedle".
@@Trylobajt tak nějak, ale hlavně má jištění funkci odpojovače stringů
Ahoj, provozuju vlastní fv ohřev se střídačem Solareco a šesti panely. Funguje to celkem dobře, ale naskytla se mi možnost přidat další panel, jen bude nový s vyšším Wp. Můžu ho přidat k současným? Dík za skvělé videa pro lidi. 👍
jen pokud má stejný nebo větší proud jak zbylé panely
Maš pravdu ale myslim že menič alebo ohrev TUV ma teda apon niektore 2 zasuvky ktore automaticky pri zohriati bojlera prepnu na sekundarnu zasuvku a môžeš použivať elektricke konvektory zhruba na vykon 3KW ale pre laikov je to v poriadku ešte by som asi v tvojom videu upresnil ako priklad aj aky vykon panelov ak daš panely190w alebo 400w tak v druhej verzii dava panel pri plnom svite slnka nejakých45v ale inač ti fandim robiš to dobre
panely je třeba navrhnout vhodně k měniči a spirále. dnes jsou modermí panely s vyokým výkonem a malým napětím, ty jsou na toto dle mne až moc.
Hm, tady je pár nepravdivých tvrzení. Zvažuju právě přihřívaní do bojleru a porovnávám fve s kolektory. Kolektorů jsou mraky a pokud si ho koupíte, pak vezměte vakuový, fungují daleko lépe než klasické. Co se týče fve, nechápu proč měnit stejnosměr na střídavinu, topná spirála je jenom odporový drát a tomu je jedno jestli do něj jde střídavý nebo stejnosměrný napětí, navíc to může být v čistě ostrovním režimu. Podstatné je pohlídat si maximální výstupní napětí panelu a podle něj dimenzovat spirálu. A každopádně si to konzultujte s elektrikářem co tomu rozumí. A ještě doplním, na ohřátí 100 l o teplotě 60° C potřebujete 2:56 plného výkonu.
vakuový možná funguje lépe jak obyčejný, ale to nemění na situaci to, že je to dražší a méně efektivní jak ohřev pomocí FVE. Navíc to nelze snadno zapojit do stávajícího boileru. Prostě překonaný systém.
střídavé napětí je potřeba, aby se dala využít původní instalace v boileru. spirále boileru Dražice je to možná jedno, ale termostatu jak provozníku, tak pojistnému to jedno není. pokud má boiler spirálu ve vodě, tak DC se používat nesmí.
já zase uvedu,. že je chyba dimenzovat spirálu dle maximálního napětí panelů, ale je pravda, že je to třeba konzultovat s někým, kdo tomu rozumí.
Poslední větu nechápu. jestli pojednává o zahřátí 100l vody o rozdíl teplot 60 stupnů, tak to je 7kWh energie
Existuje plynový kotol ktorý máj el. špirálu na ohrev?
ano, takový, který ohřívá TUV kombinovaným boilerem
Blbá otázka, ale není tam nutná nějaká rezerva pro ten střídač jako je to u klasického řešení fve? (myšleno velký nárust napětí při ochlazení panelů) To automatické přepojení by mě zajímalo, moje řešení je na jeden spotřebič stykač distribuce stykač z fve a relátko pro blokaci, když sepne hdo musí odpadnout fve, ale přednostně jede z fve při přebytku.
Určitě pro ohřev TUV doporučuji mít topnou patronu se dvěma galvanicky oddělenýma článkama. Nechal jsem si navinout 1200W + 1200W a nemám potřebu přepínat mezi distribucí a FVE. Když dává FVE málo ale přeci jenom něco, tak klidně zároven zapínám čez elektriku a hřeju to s ní. Potřeboval bych to nějak zautomatizovat a do Home Assitenta naprgat skript co nějak zjistí že dnes už moc svítit nebude, takže ten čez zapne.
@@rolidcz7954 Tak zrovna do google home asistenta bych to necpal, jde to udělat jednodušeji. Buď jak píšete vy navinout spirálu do dražic a používat obojí nebo tak jak já to teď budu zapojovat. Při přebytku (victron fve) si sama elektrárna řekne mám plnou baterii (přebytek nebudu prodávat) takže sepnu spotřebiče např.: TUV a když nebude přebytek tak jede z DS při sepnutí nízkého tarifu.
@@Trian111 Ten Home Assistant umí přijímat a zacházet s předpovědí počasí. Rád bych do toho vetknul právě předpověd osvitu na zbytek dne a podle toho sepnul DS a nebo ne. A jinak s Googlem to nemá nic společného. Běží to doma a cloud nebo cokoli z internetu to pro svůj běh nepotřebuje (snad jen data z té předpovědi počasí)
Možností jak to zapojit je hodně a co popisujete je možná a spíš bych doporučil přednostně ládovat energii do TUV než do baterek. Voda v bojleru má nekonečný množství nabíjecích cyklů :)
Ahoj prosím Tě koukám na všechna tvá videa a asi jako dost okolních lidí se v nynější situaci rozhoduji o pořízení FTV buď na bojler(dražice)a nebo rovnou celý dům rozhoduji se do čeho jít.Co by pro mne bylo výhodnější.Rád bych to nějak prodiskutoval.Šlo by to?Díky za info Dan
jasný, písni na mail amperak zavinac amperak cz a mužem to probrat víc.
@@amperak taky mě zajímá ta nejjednoduší forma. Ohřev vody stejnosměrným proudem přímo z panelů. ( co nejméně elektroniky ) Jeden bojler, dvě spirály AC + DC.
@@PrerovskeStrojirny Lze to ale musíš mít zajištěn chod panelu v optimálním pracovním bodě, aby to dobře vytěžovalo panely když je mírně šmourno. Odpínání lze zajistit SSR. Ale je potřeba se rozmyslet jestli není levnější levný AC měnič s MPPT regulátorem. Hlavním problémem je zajistit zcela automatický režim dohřevu vody z čezu při špatném počasí tak aby byla teplá voda vždy. Tedy například tam mít logiku: když v 16:00 je voda v bojleru jen 40°C tak spustit dohřev z čezu aby v 19:00 byla voda už aspon na 50°C. A to tak aby to bylo zcela automatické a spolehlivé a nezávislé na dodávce elektřiny čezem např na napájení termostatu. Já mám jako termostat zatím Home assistenta a ten mám jen na cca 1-2 hodinové UPS. (dle zátěže na domácím vmware esxi serveru) U ohřevu pomocí DC bych volil spíš ohřev na takovém napětí jako má domácí akublok a tedy měl možnost dohřevu i z těch akumulátorů. Výhodou by byla možnost používat lebná SSR z aliexpresu co jsou na 60V
@@rolidcz7954 co spínat připojení Cezu jednoduchou logikou jako soumrakáč + relé ?
@@usczechfarmer1947 o tomhle taky uvazuju, ale rad bych aby se mi logika vyroby/spotreby ridila pohledem tak aspon 4 hodiny do budoucna. naprgat to podle dat predpovedi urcite pujde. ted jen jak ta data budou presna.
A nemôže sa nechať ten termostat nech zapína DC ale cez relé? a potom je to zapojenie omnoho jednoduchšie a lacnejšie.
Strýc mi nedávno volal, že takto nějak zapojoval termostat. Má to asi zatím provizorně, ale termostat má klasicky napojený na ČEZ a ten zapíná a vypíná tři cívky stykačů, jež jsou silovou částí zapojeny sériově a tak mu prý nevzniká oblouk. :-) Já bych to ale, na tvém místě, takto nedělal a koupil střídač. :-) Bez MPPS střídače nevyužiješ plný potenciál FV.
relé nesepne ani nerozepne nic. kdyžtakt DC stykač
Proč nepoužít SSR (bezkontaktní) relé pro spínání DC místo měniče?
Klidně použít lze a hřát to DCčkem. Jenže je potřeba zajistit provoz panelů v nějakém optimálním bodě. Takže tam stejně je potřeba nějaký PWM či lépe MPPT regulátor. A SSR na napětí 300V je už dost drahý. Ohřev pomocí DC bych na trvalý provoz volil na napětí 48V ve spojení s akumulátory dobíjenými pomocí klasického MPPT regulátoru a spínal to levným SSR do 60V.
@@rolidcz7954 Ano, taková byla představa MPPT a SSR relé, 200V/100A kolem 350Kč (na ali ještě míň). Myslím, že by to celkově mělo vyšší účinnost než dc/ac střídač, který má obvykle dost hlučný ventilátor - ztráty budou nemalé. Mimochodem, MPPT nebyl ve videu ani zmíněn, nebo je myšleno, že je automaticky součástí střídače?
@@pavelblaha5243 SSR drahý, mám lepší řešení, které provozují už dva lidi. SSR nevěřím při poruše
@@amperak Jaké to je řešení? Docela mě to zajímá, já chci docílit zase pro změnu rozpínání stringu mezi panely a nechce se mi používat drahý optimizéry co by to uměly...
@@amperak SSR dva v sérii a pak v bojleru je nevratná pojistka proti přehřátí. Pokud by oba SSR selhaly. Dá se také použít 3L stykač kdy se proud vede sériově přes všechny tři kontakty.
všechno dobrý ale v podstatě to není vymečně pravda, a) DC jde strčit to bojleru docela bez problemu a jedine co se musí vyřešit je aby zasínal oblouk na termostatnu při rozepnutí, spirale je opravdu jedno jestli do ni jde AC nebo DC, b) jsou off--grid bez bateriové solarni invertery ty to umí řešit taky, není třeba TUV měnič i když to je idealni řešení.nebo?
a co tam asi kreslím. invertor je to samé jako měnič nebo střídač. zhášení oblouku je v jiném videu. DC do spirály muže, ale jen do suché kvuli elektrolýze
Jako fajn, ale pro mě v létě, kdy se sprchuju max vlažnou vodou a v zimě to zas neutáhne jen ze slunce to nedává moc smysl 😀
A co tak poslat teplou vodu do mycky, pracky, nebo myt hrnce horkou vodou. To uz smysl ma ne?
vlažná voda taky mus být ohřáta...
A přitom ohřev vody je tou nejlepší investicí, co se týče fotovoltaiky v našich končinách. No dobře, třeba blbě svítí a voda se nenahřeje podle tvých představ, ale zvýšit teplotu stávající vlažné vody přepnutím na ČEZ je už pouze o tom teplotním inkrementu, který ČEZu zaplatíš, nikoliv jako za komplet celý ohřev studené vody v bojleru. Není třeba sofistikovaných měřících nástrojů - na elektroměru to jde skutečně dobře rozlišit. Jak už ostatní napsali, můžeš teplou vodu použít v pračce, čímž můžeš dost zkrátit ohřev vody vnitřní spirálou a pračka tak neodebírá 2kW, ale pouze 0.5kW, což je téměř spotřeba motoru. Někteří na to mají speciální ventil, který jim namíchá takovou teplotu vody, aby tepelný senzor pračky vůbec nesepnul spirálu a takoví skutečně perou pouze za spotřebu motoru. Podobně třeba i s myčkou.
@@DL-kc8fc Přesně tohle mám v plánu u pračky. S myčkou a dopravou teplé vody bude asi problém, bojler mám ve sklepě a myčku v druhém patře, takže si hraju s myšlenkou, jak elektricky napájet pouze topnou spirálu myčky v době, kdy se nebude nahřívat bojler, nebo nějak stykačově přepínat napětí ze střídače mezi různé spotřebiče dle momentální potřeby. Co takhle rádiově řízené zásuvky? To by možná stálo za pokus! Mám tu dálkáč, kterým lze zapínat a vypínat 5 zásuvkových modulů.:-)
@@dejv1111 Něco málo z mé zkušenosti s provozem. Nemám speciální směšovací ventil s teploměrem a proto teplotu vody mám tak nějak ručně přednastavenou (odbočkami s ventily z baterie pod umyvadlem ). Tímto k nějakému občasnému dohřevu vnitřní spirálou dochází, ale dochází i proto, že se v průběhu praní v jedné vodě voda v bubnu ochladí a opět si to trochu přitopí. Pokud do ní nechám napustit teplejší vodu než vyplývá z programu, pračka pípne Error a zastaví se. Záleží na typu, protože jiní tvrdí, že jejich pračka normálně pere s vyšší teplotou vody, než s nastavenou. Nejlépe, když si to ověříte sám a podle toho se zařídíte. Z toho také vyplývá, proč jsem si nepořídil drahý směšovací ventil, jelikož jeho funkčnost je omezena pouze na napouštění pračky. Nic méně, úspora je viditelná. Podobně s myčkou pod kuchyňskou linkou - přívod teplé vody je přímo vyveden z baterie, bez směšování, s libovolně vysokou teplotou - nevadí to. Myčka si také přitápí v průběhu mytí, ale opět je to o poznání méně, než normálně. Kdo ohřívá vodu v bojleru pouze z ČEZu, nemá smysl distribuovat teplou vodu do pračky nebo myčky, protože tyto spotřebiče už suplují příkon bojleru. Bylo vy to velmi ztrátové. K úspoře dochází pouze ve spojení s fotovoltaikou, s TČ nebo s kolektory. Zásuvky WiFi (takové ty jednoduché On/Off do 1kW za dvě stovky) používám, ale k vypínání síťového napětí.
Proc nejde pripojit primo 240V z panelu primo k bojleru pres DC stykac nebo SSR rele? Omicke zatezi v bojleru je jedno, jestli ji tece DC nebo AC proud.
Kazdy bojler ma provozni termostat a take havarijni. Oba by pri kazdem vypnuti natahly oblouk a ohorely by jejich kontakty.
Ze stykačem to bude fungovat bez problémů, měl jsem takhle zapojenou troubu. A stykač mě stál jen 500 Kč.
bude to náplní dalších videí, dostaneme se k tomu cca za měsíc, pro členy mnohem dříve. mám unikátní řešení na zhášení olouku, které nikdo zatím nevymyslel.
tak mě teoreticky napadlo těch 240V sekat každou vteřinu tranzistorem jenže jak už psal ampérák ( tohle chcou bastlit kutilové a tranzistor při poruše nerozpojí.)
@@lubosxx2354 za vteřinu ti termostat uhoří. dělá se to rychleji. nevymejšlejte kolo a koukněte se na net jak se to kutí.
Dík za vídejko.
Už dávno som uvažoval nad ohrevom vody za pomoci fotovoltaiky.
Zatial nemalo význam, lebo lacný plyn. Potom čo DEMENTNTÁ EÚ a DEMENTNÁ Slovák vláda, nám likviduje lacnný plyn, tak začína to byť aktuiálne priam žiadúce.
mělo význam, jen to chtělo udělat svépomocí. moje systémy instalované vloni letos nahřívají vodu zdarma
@@amperak Šak má význam, pokiaľ sa Ti podarilo zohnať fotovoltaické články za suprer cenu ( ako si opisoval ). Ale, keby si mal kupovať za trhové ceny, tak sa DOTERAZ neoplatilo.
Lebo ten plyn bol relatívne lacné ekologické médium na ohrev teplej vody , ba aj na kúreniie.
Ale , potom čo zo západu k nám prúdi DEBILITA NENÁVISŤ a KRETÉNIZMUS a ďalší HNUS , tak je dobre byť nezávsilý v energiách , ktorých sa dá byť nezávislý.
Napr. s tým DEBILIZMOM u nás.
Včera minister hospodárstva Sulík prezentoval, že Slovač by mal péjsť z plynového kurenia ( za Mečiara sa splynofikovalo 90 % Slovenska )na tepelné čerpadlá. Hútam, že sa máme préjsť na elektorautá a na tepelné čerpadlá A NIK TI NEPOVIE Z KADE ELEKTRINU budeme brať.
Na Slovensku sa úspešne TUNELUJÚ Slovenské Elektrárne za pomoci ENel (Talian) . Mochovce blol 3 už mal 6 rokov vyrábať. el. energiu a 4 blok tuším 3 roky. Spustenie stále v nedohľadne.
U Vás v Čechách som počul, že si vlastnú El. energiu nakupujete cez Holandskú buzu NÁSOBKAMI PREDARAŽENÚ, ako produkuje Čez.
K tým tepelným čerpadlám. Máš skúsensoti, preto by bolo dobré videjko.
Ono, niektorí ľudia si myslia, že Tepelné čerpadlo je PERPETUMOBILE.
Napr. od toho Šulina (minister hospodárstva) si sa nedozvedel, že čo keď budú silné mrazy, dajmetomu pod 20 st. celzia, že vlastne tepelné čerpadlo je KO a kúriš čisto el. energiou ( keď, vzduch je médium a nie nejaký teplý minerály prameň).
neni to DEMENTNIM PUTINEM? anebo spise asi ty
@@janriegel1127 ?
Nerozumím jedné veci. Střídač - MPPT( Maximum Power Point Tracking) by měl jak z názvu vyplývá sledovat pracovní bod panelu a díky tomu maximalizovat zisky. Všichni výrobci a odborné články to tvrdí, ale nepochopil jak to dělá. Teď mě nejde o problematiku AC/DC. Věděl byste někdo?
Mppt v realnem case meri vykon panelu, to je hodnota co vidis na displeji a u toho meni pracovni napeti panelu tak, aby zvysil vykon. Tim hleda maximalni bod vykonu
@@amperak Mění pracovní napětí panelu... Jak to dělá? Měni vstupní odpor střídače, a tím dostane nejlepší poměr napětí a proudu? Díky
@@amperak Už jsem to pochopil. V podstatě jde o VA charakteristiku panelu. Takže pořád měním zátěž panelu podle aktuálních podmínek a získávám maximální výkon. Jinak super videa, umíš zasadit teorii do praxe. To hodně inženýrů neumí... 👍 Držím palce.
@@alesmachal2038 představ si MPPT jako obrácený zdroj napětí. nastavíš mu 31V a on odebírá tolik proudu, aby udržel 31V. a těch 31V mu nastavuje MPPT algoritmus a ano, prohledává VA charakteristiku.
T jako Trakcing trvale sleduje
S jako Search vyhledává, tj jednou za čas proměří komplet celou.
každé má výhody a nevýhody. převládá MPPT, MPPS používá BEL regulátor a má to nějak patentovaný snad
A čo tak použiť 12V panel a menič napätia z 12V na 230V výkon 2000W??
největší kravina, co mužeš udělat
Zdravím, mám už asi 4 roky 2 sety po 2kW přes Marko2 a funguje to super. dohřev přes kotel ale chci to dořešit elektrikou. A protože jeden z bojlerů je nerez, nechci to řešit výměnou bojleru na 2spirálový. Vím že jsou regulátory které umí přepínat FV /síť, takže si rád počkám na druhý díl 😀.Chci se ale zeptat ještě na něco. Na jiném domě mám pře léto přes den velký odběr a chtěl bych tam dát 10-20kW panelů a Solax X3-Hybrid-15.0-D - chápu to dobře že tohle by mělo umět poslat i třeba 15kW do jediné fáze pokud ostatní nebudou mít odběr nebo to tam pošle max. 1/3???? Díky.
pošle třetinu výkonu. ale bacha, solax je hybridní střídač a musí ho schválit distributor
Kdybych chtel pouzit méne panelu a nizsi napati a nekupovat stridac, neslo by to poresit napr. vykonovým tranzistorem, ktereho gate budem prerusovat termostatem? A cpat do spiraly DC s nizsim napatim primo z panelu? Spirale by to melo byt jedno. (Na Gate potece maly proud, tak by to termostatu nemelo vadit kdyz ho bude prerusovat a o odpojeni se postara tranzistor). Sorry za Cestinu, jsem Slovak
Vsak pis po slovensky😁😁😁
@@vlastimilbodak9326 Slovenčina je pěkný jazyk (za američtinu je třeba se stydět)
jde o bezpečnost. tohle chcou bastlit kutilové a tranzistor při poruše nerozpojí.
Používá někdo dva bojlery v serii? Mám k dispozici jeden free a napadlo mě dát ho před ten co aktuálně používám(napojený na síť). FVE by ohřívala vodu v prvím a ta by putovala do druhého nezávislého. Kdyby voda byla teplá síťový by nehřál, kdyby svítilo méně, síť by to dohřála. Někdy je potřeba teplá voda už ráno a když ohřeju přes noc sítí, pak nemám moc kapacity pro FVE. Vím, že to není zrovna obor elektro, ale je tu velká koncetrace lidí co ohřev vody řeší. Díky
ano, takto se to dá používat a dělá se to.
Takto to chci udělat také. Bojlery 100l (Mora kombi))+120l (starý Tatramat). Starý bude druhý a nahříván na 80°C a Mora bude nastavena na cca 40°C. Ale abych nemachroval, tyto informace mám od uživatelů mypower fora. 😀
@@dejv1111 bude nějak řešený výstup proti opaření? Díky za typ na forum
@@Tunnnes Rádo se stalo... Ve sprše máme termostatickou baterii a jinak člověk nesmí být debil a pouštět na sebe vroucí vodu. 🙂
to mi jdeš zrovna do rány chlape. Uvažuji o velmi triviálním systému, 2x420-450 Wp panel paralelně, k tomu nějaký kombinovaný/hybridní měnič o výkonu dejme tomu 800 W a chytřejší bojler (s wifi). Do měniče napojím ty panely, ČEZ, baterii (nějakou bezvýznamnou, aby se měnič nevztekal, půjde jen o přímý ohřev vody) a samozřejmě ten spotřebič (bojler cca 80 litrů). Jedná se o chatu, takže provoz duben-říjen. No jenže tady nastává zádrhel. Měnič pustí 800W, bojler papká 1600W. Bude mi buřt, když bude dostávat jen 800W a ohřev mu bude trvat déle, jenže mám obavu, že běžné měniče neodkáží omezit AC proud a buď se vypnou na chybu přetížení nebo udělají bypass na ČEZ. Prostě bych potřeboval tip na kombinovaný/hybridní měnič, který má integrovaný omezovač výkonu a bypass na ČEZ udělá jen když příkon poklesne pod nastavitelnou mez (třebas 200W, to už fakt nemá cenu bojler trápit).
Neměl by jsi tip na takový měnič, který mi přitom nevysaje peněženku (cenově 5-8 tisíc)?
Asi bych to vyřešil snížením výstupního napětí měniče nebo přepojením topné spirály, aby měla dvojnásobný odpor.
@@pavelblaha5243 Snížení napětí by znefunkčnilo zamýšlený bojler (jedná se o aristan velis wifi, takže jeho řízení je elektronické). Přepojení spirály by mohlo mít podobný důsledek, ale hlavně by snížilo výkon bojleru trvale, nezávisle na tom, jestli by jel z panelů nebo z ČEZu. V každém případě děkuji za návrhy.
za 5-8 tisíc máš maximálně základní regl pro systém ve videu.
@@amperak No neviděl bych to tak černě. Hybridní/kombinované měniče na hadexu za tu cenu a s mnou požadovaným výkonem koupíš (kvalita je samozřejmě k diskuzi, ale to je nepodstatné). Je to geniálně jednoduchý systém, defacto UPSka s AC a DC vstupem. Jen ta funkce omezování proudu na AC výstupu jim nejde. V případě přetížení prostě jen vypnou a v případě nedostatečnosti DC vstupu bypass mezi AC vstupem a AC výstupem. Samozřejmě, mohl bych koupit dražší, co to na výstupu utáhne, jenže ten stále bude potřebovat potřebný výkon i na DC vstupu. Tj, musel bych minimálně zdvojit počet panelů. A najednou jsme z 15 tisíc na nákladech a návratnosti 5 let na 30 tisících na nákladech a návratnosti přes 10 let (tedy reálně bez návratnosti). A ke všemu mi ten bojler slunce v létě uvaří za 4 hodiny, což se mi taky nehodí, protože pak už si tu elektřinu zdarma můžu pouštět leda do pinďoura.
Tady prostě vidím díru na trhu, kterou zatím nikoho nenapadlo zalepit.
@@tomascernak6112 používaqt systém s baterií na ohřev vody je blbost. ničíš baterii, když nemusíš.
čím víc sleduji ty videa tak tím větší už v tom mám guláš
aby ti nepřetekl hrnec...
@@amperak ne,,, vybublal :D
Ahoj, díky za zajímavé video. Když se budeš v některém z příštích videí věnovat různým tuv střídačům, nechtěl by ses merknou i na OPL9AC3PUIT ? Mám ho nainstalovaný a jsem s ním spokojený. Ale zajímal by mě tvůj názor. Hrozný, co? Furt někdo něco chce 😀 Děkuju předem, zadem i bokem.
oplocký je dobrej, zmíněnej není, ale oplocký je počátek Siton210, který doporučuji kutilům.
Na sitona se taky chystam, pcb desky uz jsou taky doma, jen neni cas. Vidim to na zimni dlouhe vecery.
@@amperak Udělals mě velkou radost. Kupoval jsem ho začátkem ledna ještě za krásných 9 500,-. Na to, že je to bez starosti, hotové v krabičce a se zárukou to byla fajn cena. Díky 👍
@@jirikrpec9559 cím dřív sitona postavíš, tím dřív budeš vyrábět
@@RobertKocian a mužeš žádat o dotaci!
Konečně...
nejsem kaprfíld :)
@@amperak Tak jasně, v pohodě. Zajímá mě i způsob využití případných elektrických přebytků z tohoto systému, protože přes léto to nepožere bojler celé. Zda tím lze něco smysluplně eventuálně dobíjet a co (jsem se díval a baterky nejsou, leda olovo - hodilo by se mi to na napájení čerpadla u jezírka - to má 45 W a za den si sosne přes 1 kWh, a jako záloha pro oběhové čerpadlo u plynového kotle) a zda jsou v přechodném období (kdy už se musí trochu topit) nějaké slušnější přebytky na připojení přímotopu někde na chodbě domu třeba.
Jste šikulka, budu se od vás učit, ač jsem stará bába a nejsem elektrikář, tak vám dobře rozumím.
děkuji, snažím se