Czy jeśli tutaj została zmieniona rozdzielnica i jest układ TN-C to w ogóle można dawać roznicowke? Jeśli zrobiło by się rozdział PE od N w rodzielnicy? Nota bene - ta rozdzielnica jest bardzo zbliżona do tej, którą mam w mieszkaniu, które właśnie kupuję (a o którą Ciebie ostatnio pytałem).
Przy TN-C różnicówki są kłopotliwe i zwykle się ich nie stosuje. Mam na myśli układ 2 żyłowy za różnicówką, bo nie spełni swojego zadania. Żeby RCD była funkcjonalna, obwody powinny być minimum 3 żyłowe, mieć odpowiedni przekrój, materiał żyły. Na WLZ opcjonalnie można zrobić ten rozdział. Jednak w takim przypadku jak tu, Alu 2x4mm, to warto zrobić pomiary wartości prądowych.
A jeśli na ten moment WLZ do mieszkania jest w układzie TN-C, ale w mieszkaniu robiło by się instalację "po bożemu" (rozdzielnica i instalacja w mieszkaniu 3 przewodowa miedziana o odpowiednich przekrojach) to różnicowka będzie działać poprawnie?
@@Gorek Za pion zasilający odpowiada zarządca budynku i ciężko mieć w tym względzie wpływ jednostkowo. Za to właściciel mieszkania powinien zadbać o stan instalacji wewnątrz. Gdy są obwody z żyłami ochronnymi, to zgodnie z przepisami, powinny się też znaleźć wyłączniki nadprądowe MCB o odpowiednich parametrach. Do tego wyłączniki różnicowe. Czy będzie działać - tego nie wiem na odległość, z reguły powinna. Choć zdarza się taka " padaka " od strony zasilania, że już sam przycisk TEST nie wyzwala. Tylko przypomnę, że Uniokołchoz szykuje się do wprowadzenia dyrektywy odnośnie różnicówek. Typ AC ma być wycofywany i zastępowany minimum typem A. To ze względu na obecność urządzeń elektronicznych, w większej ilości. Dlatego zalecam, aby montować typ A wyłączników różnicowych. Choć one bardziej " bolą " kieszeń.
Emi, daj pełną wersję. Jeśli masz, to chętnie zobaczę i posłucham więcej.
👍👍👍👍
Czy jeśli tutaj została zmieniona rozdzielnica i jest układ TN-C to w ogóle można dawać roznicowke? Jeśli zrobiło by się rozdział PE od N w rodzielnicy?
Nota bene - ta rozdzielnica jest bardzo zbliżona do tej, którą mam w mieszkaniu, które właśnie kupuję (a o którą Ciebie ostatnio pytałem).
Przy TN-C różnicówki są kłopotliwe i zwykle się ich nie stosuje. Mam na myśli układ 2 żyłowy za różnicówką, bo nie spełni swojego zadania. Żeby RCD była funkcjonalna, obwody powinny być minimum 3 żyłowe, mieć odpowiedni przekrój, materiał żyły.
Na WLZ opcjonalnie można zrobić ten rozdział. Jednak w takim przypadku jak tu, Alu 2x4mm, to warto zrobić pomiary wartości prądowych.
A jeśli na ten moment WLZ do mieszkania jest w układzie TN-C, ale w mieszkaniu robiło by się instalację "po bożemu" (rozdzielnica i instalacja w mieszkaniu 3 przewodowa miedziana o odpowiednich przekrojach) to różnicowka będzie działać poprawnie?
@@Gorek Za pion zasilający odpowiada zarządca budynku i ciężko mieć w tym względzie wpływ jednostkowo. Za to właściciel mieszkania powinien zadbać o stan instalacji wewnątrz. Gdy są obwody z żyłami ochronnymi, to zgodnie z przepisami, powinny się też znaleźć wyłączniki nadprądowe MCB o odpowiednich parametrach. Do tego wyłączniki różnicowe. Czy będzie działać - tego nie wiem na odległość, z reguły powinna. Choć zdarza się taka " padaka " od strony zasilania, że już sam przycisk TEST nie wyzwala.
Tylko przypomnę, że Uniokołchoz szykuje się do wprowadzenia dyrektywy odnośnie różnicówek. Typ AC ma być wycofywany i zastępowany minimum typem A. To ze względu na obecność urządzeń elektronicznych, w większej ilości. Dlatego zalecam, aby montować typ A wyłączników różnicowych. Choć one bardziej " bolą " kieszeń.
👍👍👍👍👍