PLÍSEŇ OKURKOVÁ - VŠE O ZÁKEŘNÉ CHOROBĚ OKUREK - PLÍSNI OKURKOVÉ - prevence, léčba + zaručený trik

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ต.ค. 2024
  • PLÍSEŇ OKURKOVÁ - VŠE O ZÁKEŘNÉ CHOROBĚ OKUREK - PLÍSNI OKURKOVÉ A JAK MÍT ZDRAVÉ OKURKY - prevence, léčba + zaručený trik
    ZELEKO: www.zeleko.cz/
    PBCHT: Přípravek proti plísni okurkové: www.zeleko.cz/...
    30% SLEVA NA HNOJÍK: hnojik.cz/zahr...
    slevový kód ZAHRADAPRORADOST
    Slovensko: hnojik.sk/zahr...
    slevový kód ZAHRADAPRORADOST
    10% SLEVA na zahradní nářadí: www.poporostem...
    slevový kód ZAHRADAPRORADOST
    Ahoj kamarádi, v dnešním videu se podrobně podíváme na nejčastější chorobu našich okurek - plíseň okurkovou podrobně.
    🍋🥕🥦 CHCETE POMOCT S PĚSTOVÁNÍM? NEBO PODPOŘIT MŮJ KANÁL?
    HEROHERO: herohero.co/za...
    (videa dříve a bez reklam, pomoc s pěstováním během celého roku, atd.,
    DÍKY - možnost přispět pod každým videem již od 20,-
    Děkuji všem, kteří pravidelně přispívají.
    Kontakt na mě anabellkakreativ@seznam.cz
    Náš druhý kanál: CESTOVÁNÍ ZA SVOBODOU
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ZAHRADA PRO RADOST:
    Jsme Aleš a Petra, máme dcerku Verunku, žijeme v baráčku v malé vesničce a staráme se o naši zahradu a zvířata. Tento kanál je zaměřený na pěstování rostlin na naší zahradě, pěstování exotických rostlin a také na naše zvířata, která na zahradě chováme nebo se zde pohybují :) Děkujeme za veškerou podporu, které se nám od vás dostává a moc rádi pro vás budeme i nadále točit videa, protože jsme se v tom našli a opravdu hodně nás to baví.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    CO JE TO ZAHRADA PRO RADOST?
    První citrus jsem si pořídila v roce 2008 a od té doby jsem jim úplně propadla. Postupem času jsem pořídila další kousky do sbírky, přibyly také banánovníky, ananasy a další exotické rostliny. V roce 2015 jsme se přestěhovali z bytu do baráčku a vášeň pro pěstování se ještě umocnila. Začala jsem studovat nejrůznější návody na internetu, četla knihy o pěstování ovoce, zeleniny a od prvního roku na zahradě neustále něco zkouším. Časem přibyl také skleník a tím se pěstování dostalo na další úroveň. Myslím, že můžu říct, že zahrada, pěstování a zahradnické pokusy patří mezi mé velké vášně. S manželem Alešem vytváříme prostředí naší zahrady společně a ve všem si pomáháme. I tak máme ale některé práce na zahradě rozdělené. On zastane tu těžkou práci jako rytí záhonů, přípravu půdy před výsadbou, stavbu plotů, ubytování a příbytků pro zvířata, sekání trávy a stěhování těžkých věcí :) Já mám na starosti výsev semínek a výsadbu sazeniček, výběr vhodných odrůd, neoblíbené pletí záhonků, kontrolu rostlin přes škůdci a řez ovocných stromů. Společně potom zaléváme, vybíráme druhy ovoce a zeleniny, které chceme pěstovat, vymýšlíme stavby a nová řešení pro chov zvířat a trávíme spoustu času procházením se po naší zahradě a sledujeme pokroky matky přírody :)
    Mimo pěstování se na svém kanálu budu zabývat i našimi zvířaty. Máme tu spoustu volně žijícího hmyzu, škůdců i prospěšných druhů, ptáků, plazů, obojživelníků i bezobratlých a savců. Mám zkušenosti s chovem slepic lehkých a středně těžkých plemen, s chovem křepelek, indických běžců, kachen pižmových, zakrslých králíků, ryb i akvarijních ryb, potkanů, koček a psů. Věřím, že tento seznam se časem rozroste o nové druhy :) Zvířata milujeme všichni tři už od malička, dáváme jim hodně lásky a vždy se snažíme získávat co nejvíce informací a zkušeností pro jejich zdárný chov.
    NAŠE ZAHRADA PRO RADOST je zkrátka velmi široké téma, o které se s vámi rádi na tomto kanále podělíme.

ความคิดเห็น • 25

  • @annakimlickova
    @annakimlickova 2 หลายเดือนก่อน +5

    👍👍👍🌹(inak dodám že na záhradke máme závlahy rozprašovačom s hora... manžel dostal od detí k narodeninám aby nemusel polievať. Časovač a je to inteligentné ked prší nezapne sa. ) no mne uhorky polieva s hora za noc tri krát 🙄... I tak opatreniami žijú a darí sa im. Oberam každý deň - nakladačky. Rastú ako divé a rodia krásne. Zatial som spokojná i ked je to boj s plesňou už mesiac. Robím prírodný postrek každých 10 až 14 dní. Podľa potreby. A ten postrek im chutí 😁. Kefír, voda, jód. 👍. Používala som mlieko no nie tepelne spracované. Prešla som na kefír a tuším je to ešte lepšie. Mam dojem ze rastliny dostanú viac živín cez kefír na list okrem ochrany. Ha ha 😂 keby rastliny kupovali kupili by kefír 😂😂😂. To si robím srandu ako tá reklama na jedlo pre mačky 😁... Nech nám to rastie a zdravé 🌹

    • @zahradaproradost
      @zahradaproradost  2 หลายเดือนก่อน +2

      Máte to krásně vymyšlené a nejdůležitější je, že vám to funguje a rostliny krásně rostou. Kefir mě pobavil 😁

    • @borisvicenik1215
      @borisvicenik1215 2 หลายเดือนก่อน +1

      Mlieko funguje najlepšie problém je obsah tuku v mlieku treba pridať do mlieka rybí olej, vyskúšané, nebudete chápať ale všetko živé na planéte potrebuje omega3 mastné kyseliny. Vápnik sa vzdy len vstrebe do omega3 mastných kyselín.

    • @annakimlickova
      @annakimlickova 2 หลายเดือนก่อน

      @@borisvicenik1215 používala som mlieko priamo som kupovala čo majú doma kravu. No kefír efekt vidí sa my ozaj lepší. Čo sa týka ryba....? To samé o sebe má bonus pre rastliny. Čítala som o tím že v niektorých krajinách dávajú ako hnojivo kosti z rýb. Takže reaguje vám to na to že im dávate viac zložiek. Rastliny vápnik vstebú cez listy tak či tak, či dáte ešte niečo či nie. Tam ide o tú ochranu pred pliesňou aký efekt to na to urobí. Bonus je že pri tom človek im dá ešte aj živiny.

  • @Zdeněk-m2l
    @Zdeněk-m2l 2 หลายเดือนก่อน +4

    Řekl bych, že jsou odolnější roubované okurky na tykev, u nich je to spíše o padlí. Postřik z mléka nemá chybu. Dále bych podepsal pěstování na opoře.

  • @radeksadecky9890
    @radeksadecky9890 2 หลายเดือนก่อน +4

    Díky moc za radu. Mám rád Vaše videa, jen tak dál a výš ;) =D

    • @zahradaproradost
      @zahradaproradost  2 หลายเดือนก่อน +2

      @@radeksadecky9890 Moc vám děkuju, někdy je těžké pokračovat...

  • @renatajackova3067
    @renatajackova3067 2 หลายเดือนก่อน +3

    Nádhera a moc děkuji za radu. A zjistila jsem , že jsem měla i plíseň. Ale už je pryč. Moc děkuji, že vás mám na rady. Ať se vám moc daří.

    • @zahradaproradost
      @zahradaproradost  2 หลายเดือนก่อน +2

      To jsem moc ráda a děkuji. Ať se i nadále daří.

  • @jakubbucek2561
    @jakubbucek2561 2 หลายเดือนก่อน +2

    Díky!

  • @marekrusinak7681
    @marekrusinak7681 2 หลายเดือนก่อน +2

    Aký je Váš názor na postrekovanie jódom? Alebo zalievanie koreňov jódom na posilnenie imunity rastlín? Prípadne postrek sódou bikarbónou? Ďakujem za odpovede!

    • @zahradaproradost
      @zahradaproradost  2 หลายเดือนก่อน +2

      Dobrý den, osobní zkušenost nemám, ale psalo mi letos pár pěstitelů a zkušenost mají dobrou. Jen radím s citem, nic se nemá přehánět a moc jódu by mohlo být také špatné.

    • @marekrusinak7681
      @marekrusinak7681 2 หลายเดือนก่อน +1

      Na internete sú veľmi vágne návody na dávkovanie (napr. 1 kvapka na 10l a pod.) ale lekárnička mi odporúčala 1g jódu na 100l vody. Jód sa veľmi ťažko rozpúšťa vo vode, preto ho treba najprv rozriediť v etanole. Určite ho ale treba používať preventívne, silne napadnuté uhorky už nezachránil :( Presne ako vravíte vo videu... prevencia je najdôležitejšia. Keď sú už rastliny napadnuté, ťažko s tým niečo robiť.

    • @annakimlickova
      @annakimlickova 2 หลายเดือนก่อน +2

      ​@@marekrusinak7681pán Marek. Mám veľmi dobrú skúsenosť s postrekom - mliekom no nie tepelne spracované (teraz som prešla na kefír a ešte lepšie), 30 kvapiek jódu s lekárne a 9 litrov vody. Dobre premiešať a nechať odstáť cca 10 až 15 minút potom hneď urobiť postrek no buď skoro ráno alebo večer a nesmie v krátkom čase pršať. Mám plieseň na uhorkach už mesiac. Začala byť silná ( v blízkosti máme zberný dvor a ľudia tam nosia choré rastliny takže každú chvíľu s niečím bojujem). Keďže som nechcela robiť chemický postrek zvolila som toto i keď podotýkam že treba to opakovať každých cca 10 dní. Dokonca i týmto dáte slušnú výživu a darí sa im lepšie. Ten jód sa nesmie v žiadnom prípade dať ani o kvapku viac. No tých 30 je ok na ten objem. Rastliny v tom doslova okúpte. Keď vám ostane postrek použite na tekvice či rajčiny či papriku (aj ako výživu). Ten jód v tomto množstve rastlinám veľmi pomôže a dostane sa aj do plodov čo vám neuškodí, práve naopak vám zlepší štítnu žľazu. Toto množstvo je prijateľné úplne v pohode. Oberám uhorky každý deň a idú jedna radosť. Pestujem ich vonku na opore (natiahnutá sieť). Nech sa vám darí. Ešte zdôrazním - 30 kvapiek jódu na 10 litrov postreku (tak to víde i s mliekom či kefírom). Inak jód sa nachádza i prírode v malom množstve. Minulý rok my uhorky vydržali a rodili až do septembra a to som ich dávala dole lebo som chcela že stačilo. Už bolo treba pripravovať pôdu na zimu.

    • @annakimlickova
      @annakimlickova 2 หลายเดือนก่อน

      ​@@marekrusinak7681ešte pán Marek ak používate jód v záhradke tak netreba dávať niečo ešte k tomu aby sa riedil. Stačí to čo som napísala. Skúste a sám uvidíte že ti funguje. Keby to nerobím už minimálne tri týždne som bez uhoriek. A ak dám chémiu...hmm nie som si istá či by nebola i potom v plodoch.... nehovoriac o čakacie doby čo nemôže sa zbierať plody. Chémiu používam len v najnutnejších prípadoch - predajný postrek na stromy... príklad ten robím.

    • @marekrusinak7681
      @marekrusinak7681 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@annakimlickova Ďakujem veľmi pekne za obšírnu odpoveď! Potvrdzuje to čo som o tom čítal na internete - samé chvály :) Papriky mali nejakú chorobu a po postreku viditeľne ožili, teraz už bohato plodia. Rajčiny vyzerá, že prvý krát vďaka jódovému postreku dozrejú vonku - doteraz mi stále splesniveli skôr ako dozreli plody... No šalátovky už boli tak napadnuté, že postrek veľmi nepomohol. Bohužiaľ, začal som ich riešiť neskoro. Doteraz som nechával všetko na prírodu, ale vyžaduje to nesmierne množstvo úsilia niekedy a niekedy je to úplne zbytočná námaha.
      Bol som v niekoľkých lekárňach kde nemali jód, až v jednej mi ponúkli kryštalický jód. Jód je sám o sebe tuhá kryštalická látka takej fialovo-modrej farby. Nie je rozpustný vo vode (resp. len veľmi ťažko). Vy ste zrejme kúpili jódovú tinktúru a tu vidím kameň môjho úrazu - v akej koncentrácii je ten jód a aká koncentrácia teda vznikne po zriedení s vodou...? Ale podľa toho čo mám naštudované by tých 30 kvapiek malo zodpovedať 1,5g jódu. Pomohlo by mi, keby ste pozreli na fľaštičku či tam nie je napísané zloženie.

  • @JanKavik
    @JanKavik 2 หลายเดือนก่อน +1

    Nepoužíváš chemické přípravky, já ani neekonomické. PBCHT - směs mikroorganismů potlačujících plísně za 300 Kč? Plíseň přijde každoročně, přesto je vždy sklizeň bohatá. Mlíko letos zkouším - plíseň tam stejně je.

    • @zahradaproradost
      @zahradaproradost  2 หลายเดือนก่อน +3

      Celé pěstování pro vlastní potřebu je neekonomicke. Vyšlo by mě mnohem levněji nakupovat vše v obchodě. Tak to ale nechci. A PBCHT je sice dražší produkt, stačí ale velmi malé množství a tak počítám, že mi ten 1 balíček vystačí na 3-4 sezóny bez problému.

    • @annakimlickova
      @annakimlickova 2 หลายเดือนก่อน +1

      @@zahradaproradost 👍👍👍🌹