CHEŁMSKIE PODRÓŻE SENTYMENTALNE - RADZIEJÓW, gm. Dubienka

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 6

  • @mariatokarskazywczak5345
    @mariatokarskazywczak5345 2 หลายเดือนก่อน +2

    Dziękuję piękną za prezentację

    • @AndrzejWawryniuk
      @AndrzejWawryniuk  2 หลายเดือนก่อน +3

      A ja dziękując za miłe słowa. Serdecznie pozdrawiam.

  • @tomaszjot5942
    @tomaszjot5942 2 หลายเดือนก่อน +3

    Dzień dobry! Jeszcze raz dziękuję za Pana ciężką prace i poświęcenie,aby przybliżyć nam historię pobliskich,często już zapomnianych miejscowości. Mam pytanie -czy posiada Pan jakieś materiały odnośnie Koloni Andrzejów tak zwanego Karczunku? Wiem, że zapewne nie ma Pan żadnych zdjęć związanych z tym miejscem,ale może coś odnośnie statystyk i zarys historyczny? Ciekawi mnie to gdyż mój dziadek wraz z rodzeństwem i rodzicami został tam przesiedlony z Wołynia. Po zawarciu małżeństwa przez pewien czas mieszkała również tam moja babcia. Dziękuję i pozdrawiam!

    • @AndrzejWawryniuk
      @AndrzejWawryniuk  2 หลายเดือนก่อน +3

      Szanowny Panie. Karczunek w moich źródłach występuje jako część Ladenisk w gminie Dorohusk, jako część Kępy również w gminie Dorohusk, w gminie Wierzbica jako samodzielnia miejscowość, pierwotnie utożsamiany z Tarnowem. O Andrzejowie kolonii jest bardzo mało informacji. Te, którymi dysponuję podaję poniżej:
      Dane z 16 lutego 1943 r. W Andrzejowie było 67 domów, w których mieszkało 207 osób, w tym 119 Ukraińców i 88 Polaków. Gospodarowali oni na 316.65 hektarach Do Ukraińców należało 205,47 ha, a do Polaków 111.18 ha. % mieszkańców wsi było bezrolnych. Jako kowal pracował Roman Łagodowski (Polak).
      W 1943 r. Andrzejów należała do gminy Turka. Liczył 180 mieszkańców. W Andrzejowie kolonii mieszkało 205 osób.
      Wykaz miejscowości gminy Turka sporządzony w 1946 r. zawiera 34 gromady, w tym wieś Andrzejów, która liczyła wówczas 79 mieszkańców, w tym wszyscy Polacy, w tym 34 mężczyzn, 45 kobiet oraz 41 dzieci do lat 16. W kolonii Andrzejów było 87 mieszkańców, wszyscy Polacy, w tym 40 mężczyzn, 47 kobiet oraz 30 dzieci do 16 roku życia.
      Zarząd gminy Dorohusk w sporządzonym 2 sierpnia 1947 r. doniesieniu informował, że A. W. (w oryginale imię i nazwisko w pełnym brzmieniu przyp. aut.), rolnik z kol. Andrzejów odmówił podstawienia podwody do zarządu gminy, nie wykonując tym samym polecenia sołtysa. Za powyższy czyn zgodnie z art. 6 prawo o wykroczeniach wspomniany rolnik został pociągnięty do odpowiedzialności.
      W 1948 r. 13 sołectw gminy Turka przyległych do lasów, w tym Andrzejów zostało zobowiązanych do założenia drużyn przeciwpożarowych i na wypadek pożaru lasu natychmiast pospieszyć na miejsce pożaru z narzędziami odpowiednimi by tłumić wynikły pożar. W omawianym okresie członkiem straży leśnej z Andrzejowa był Wacław Chomiak, a z kolonii Andrzejów Tomasz Lewkowicz.
      Andrzejów wieś, Andrzejów-Kolonia, umieszczone w wykazie urzędowym miejscowości z 1980 r. Wówczas w gminie Żmudź, województwo chełmskim. W tym samym wykazie - Banki, Kodeń, części kolonii Andrzejów.
      Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 18 grudnia 2008 r. Andrzejów - Kolonia, kolonia, staje się częścią wsi Andrzejów.
      Pozdrawiam serdecznie.

    • @tomaszjot5942
      @tomaszjot5942 2 หลายเดือนก่อน +2

      @@AndrzejWawryniuk Serdecznie dziękuję!

    • @AndrzejWawryniuk
      @AndrzejWawryniuk  2 หลายเดือนก่อน +2

      @@tomaszjot5942 Czy informacje są przydatne?