Od paru dni oglądam mnóstwo filmów o budowie tuneli i cieplarnie. TWój jest zdecydowanie najlepszy. Dzięki za Twoj wkład pracy dla wszystkich tych którzy chcą samemu zbodowac podobny tunel. Najwięcej rzetelnych i istotnych informacji. Jest to swietny projekt na lata. dzięki
Bardzo dziękuję za tak pochlebną opinię. :) Szkoda tylko, że czasem dźwięk nie jest najlepszy... Cieszę się również, że mogłem Ci pomóc. Tobie i wszystkim, którzy chcą sobie zbudować podobne konstrukcje. Faktycznie mocno technicznie i szczegółowo omawiam poszczególne rozwiązania - taki zawód. :) Pozdrawiam i smacznego życzę z Twoich pierwszych upraw. ;) PS. Z tego co zauważyłem po kilku latach to folia jest najsłabszym elementem konstrukcji. W tym sezonie (po 3 latach użytkowania) będzie na pewno wymiana.
@@BlueGregorK Szczerze mówiąc nie przeszkadzała mi jakoś dźwięku. Skupiłem się na treści. Mam nadzieję, że wczesna wiosna zacznę budowę tunelu. Jeżeli nagrasz film z wymiany folii, to napewno będzie ciekawy material. Może tym uda się pokazać zgrzewanie na łuku ;-) Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego
Dzięki Tomek, cieszę się, że Ci się podoba. Do profesjonalizmu daleko, szczególnie dźwięk, ale jeżeli chodzi o meteorytykę i kompleksowość to jestem zadowolony. Pozdrawiam serdecznie ;)
bardzo szczegółowy i solidny materiał ,nie mogę się naoglądać ,też mam takie plany ipewnie je zrealizuje ,tylko pogratulować ,czekam na dalsze filmiki z uprawy pomidorków i nietylko ...
Świetna robota! Jak w praktyce sprawdza się rozstaw rur co 1,4m? Jak zachowuje się folia, czy nie zwisa z czasem i czy nie pracuje przy wietrze? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam i zdrówka!
Dziękuję za pytanie... folia jest naciągnięta na szczytach. Rozstaw jest ok, chociaż myślę, że pracuje i zużywa się szybciej, gdy nie ściąga się jej na zimę... co skróciło jej żywotność do 3 lat... na wietrze jest ok, pomaga kształt tunelu.
@@dawidstanisawski2453 Dziękuję. Jak włożysz pręt to na spokojnie. Tylko 6m po łuku? A nie chcesz zrobić 1 m więcej - będziesz się mógł wyprostować. ;)
Witam, bardzo ciekawa realizacja. Jak tunel spisywał się w sezonie? Przede wszystkim czy udawało się go dobrze wentylować i utrzymywać odpowiednią temperaturę w upalne dni ?
Cześć Hosse39, bardzo dziękuję Ci za opinię. Każdego poranka zdejmowane były drzwi, i stawiane poziomo, co zapewniało wentylację (przeciąg) i ograniczało nagły wzrost temperatury - głównie w godzinach 10-14. Słyszałem też o tym, że inni plantatorzy radzą sobie z tym efektem naciągając specjalne siatki lub "wapnując" folię - jednak w tym przypadku chciałem i udało się tego uniknąć (wrota/drzwi mają wystarczającą powierzchnię). Swoją drogą można byłoby jeszcze zrobić w bocznych powierzchniach dodatkowe "okienka", żeby wzmocnić ten efekt (wentylacja i ograniczanie temperatury), jednak to wymagałoby dodatkowych nakładów czasu (robocizny) i najprawdopodobniej wpłynęłoby niekorzystnie na konstrukcję (dodatkowe naprężenia folii np. w zimę, które mogłyby uszkodzić folię - a chciałem tego uniknąć). W poprzednim sezonie nie miałem czasu wrzucić relacji z upraw i ich pielęgnacji - postaram się to zrobić w tym sezonie. Wrzucę też niedługo relację z tego jak tunel przetrwał przez zimę i jak teraz wygląda. Jednak już mogę powiedzieć/napisać, że nic się z nim złego nie dzieje i spokojnie konstrukcja przetrwała ostatnią zimę. ;)
Cześć Emil 12 - to zależy :) A o jakiej szerokości myślałeś? Przy większej szerokości zmienią się obciążenia jakie bd musiały przenieść poszczególne elementy tunelu. Myśląc o np. 10,0m - chyba bym nie zaryzykował bez wykonania dodatkowych obliczeń, a co za tym idzie wzmocnień, ale takie 7,0m szerokości myślę, że spokojnie tak. Mój ma 4,5 przy wysokości około 2,20m. Przy większej szerokości zyskasz jeszcze więcej powierzchni użytkowej netto. Przy większej szerokości będzie też większa wysokość (mniej więcej połowa szerokości), ale to też na plus - u mnie dla niektórych odmian pomidorów obecna wysokość jest niewystarczająca :) I myślę, że takie 6,0m to byłoby optimum --> 3,0m wysokości, tylko, kto by to dosięgnął, żeby pielęgnować :) ... także też warto to przemyśleć. Przy większej szerokości zastanowiłbym się tylko czy nie dać dodatkowych wzmocnień, albo niższego rzędu ram podłużnych (słupów i podciągów). PLUS wzmocnienie kołków w "fundamentów" - może głębsze/większe otwory niż te tutaj? Jakbyś miał jakieś pytania to śmiało pisz. Tak czy inaczej powodzenia.
Jacy ludzie? Jakimi półśrodkami? Jakie materiały? I co najważniejsze, na jaki tunel? Jak już obejrzałeś ten materiał, piszesz swoją opinię i masz coś wartościowego do dodania, dla kolejnych oglądających, to może warto byłoby napisać jakiś konkret? Dziękuję za zabranie głosu i ja wiem, że nie musi Ci się podobać ta realizacja, bo... (i tu warto byłoby napisać, co konkretnie za 1400zł można zrobić). Moim celem było danie wartości innym, a Twoim?
@@BlueGregorK problemy z czyteniem że zrozumieniem masz? Napisałem wyraźne. Koszt materiału razem z folia na tunel o wymiarach 6/32m kosztuje w okolicach 1400zl. Mowa o szkielecie z rurki stalawej nie jakiegoś badziewia z PP.
@@adiadi5826 Ty jakiś przygłupi jesteś :) przecież tutaj też jest 1400zł za materiał na foliaka. Rurka stalowa wymaga konserwacji sezonowej, PP nie. Konkretów żadnych nie podałeś nadal czy są to gotowe konstrukcje czy nadal trzeba samemu to składać? Czy tunel z twojej wypowiedzi różni się czymś konkretnym od tego z "półśrodków" czy tylko rurkami?
@@jarosawolenicz436 ale za. To mam foliaka jak się należy a nie coś wielkości kawalerki. Oczywiście że do składania czego się spodziewałeś za te pieniądze? Wyzwiska daruj sobie chyba że jesteś troglodyta.
No chyba właśnie nie :) Chyba, że Twoja praca jest bezwartościowa, nie mylić z bezcenna :) A tak na serio, zrealizowałeś podobną konstrukcję i możesz się pochwalić lepszym wynikiem? Chętnie się dowiem, gdzie jeszcze mógłbym oszczędzić.
Od paru dni oglądam mnóstwo filmów o budowie tuneli i cieplarnie. TWój jest zdecydowanie najlepszy. Dzięki za Twoj wkład pracy dla wszystkich tych którzy chcą samemu zbodowac podobny tunel. Najwięcej rzetelnych i istotnych informacji. Jest to swietny projekt na lata.
dzięki
Bardzo dziękuję za tak pochlebną opinię. :) Szkoda tylko, że czasem dźwięk nie jest najlepszy... Cieszę się również, że mogłem Ci pomóc. Tobie i wszystkim, którzy chcą sobie zbudować podobne konstrukcje. Faktycznie mocno technicznie i szczegółowo omawiam poszczególne rozwiązania - taki zawód. :) Pozdrawiam i smacznego życzę z Twoich pierwszych upraw. ;)
PS. Z tego co zauważyłem po kilku latach to folia jest najsłabszym elementem konstrukcji. W tym sezonie (po 3 latach użytkowania) będzie na pewno wymiana.
@@BlueGregorK
Szczerze mówiąc nie przeszkadzała mi jakoś dźwięku. Skupiłem się na treści. Mam nadzieję, że wczesna wiosna zacznę budowę tunelu.
Jeżeli nagrasz film z wymiany folii, to napewno będzie ciekawy material. Może tym uda się pokazać zgrzewanie na łuku ;-)
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego
@@OnkelAdi82 Dziękuję bardzo. Również życzę wszystkiego dobrego, no i super tunelu wiosną. ;)
Zainspirowały mnie Pana filmy. Dziękuję
Bardzo się cieszę
Super 👍 szklarnia bardzo dobrze wykonana. Bardzo mi się podoba. Dziękuję bardzo za profesjonalny film. Szklarnia i film rewelacja💗
Dzięki Tomek, cieszę się, że Ci się podoba. Do profesjonalizmu daleko, szczególnie dźwięk, ale jeżeli chodzi o meteorytykę i kompleksowość to jestem zadowolony. Pozdrawiam serdecznie ;)
bardzo szczegółowy i solidny materiał ,nie mogę się naoglądać ,też mam takie plany ipewnie je zrealizuje ,tylko pogratulować ,czekam na dalsze filmiki z uprawy pomidorków i nietylko ...
Dziękuję Ci ar kr, cieszę się bardzo, że Ci się podoba. Wrzucę coś na pewno ;)
Fajne rozwiazanie 🙂🙂
Brawo za realizację 👍🏻👍🏻👍🏻
Dziękuję Magdalena Stanowska ;)
Świetna robota!
Jak w praktyce sprawdza się rozstaw rur co 1,4m? Jak zachowuje się folia, czy nie zwisa z czasem i czy nie pracuje przy wietrze?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam i zdrówka!
Dziękuję za pytanie... folia jest naciągnięta na szczytach. Rozstaw jest ok, chociaż myślę, że pracuje i zużywa się szybciej, gdy nie ściąga się jej na zimę... co skróciło jej żywotność do 3 lat... na wietrze jest ok, pomaga kształt tunelu.
Super to zrobiłeś Grzegorz moje Gratulacje :-)
Pozdrawiam Zbyszek
Dziękuję Zbyszek, mam nadzieję, że Wam się przyda :)
Jak długie są palaki?
Które? Jeżeli masz na myśli rury wodne po łuku - to jest to 7 metrów. Masz też na kanale całą serię - krok po kroku...
@@BlueGregorK widziałem, świetna robota. Mam rurę fi 40mm chce zrobić 6 x 4 rozstaw co 1 m, myślisz że wystarczy ?
@@dawidstanisawski2453 Dziękuję. Jak włożysz pręt to na spokojnie. Tylko 6m po łuku? A nie chcesz zrobić 1 m więcej - będziesz się mógł wyprostować. ;)
Witam, bardzo ciekawa realizacja. Jak tunel spisywał się w sezonie? Przede wszystkim czy udawało się go dobrze wentylować i utrzymywać odpowiednią temperaturę w upalne dni ?
Cześć Hosse39, bardzo dziękuję Ci za opinię. Każdego poranka zdejmowane były drzwi, i stawiane poziomo, co zapewniało wentylację (przeciąg) i ograniczało nagły wzrost temperatury - głównie w godzinach 10-14. Słyszałem też o tym, że inni plantatorzy radzą sobie z tym efektem naciągając specjalne siatki lub "wapnując" folię - jednak w tym przypadku chciałem i udało się tego uniknąć (wrota/drzwi mają wystarczającą powierzchnię).
Swoją drogą można byłoby jeszcze zrobić w bocznych powierzchniach dodatkowe "okienka", żeby wzmocnić ten efekt (wentylacja i ograniczanie temperatury), jednak to wymagałoby dodatkowych nakładów czasu (robocizny) i najprawdopodobniej wpłynęłoby niekorzystnie na konstrukcję (dodatkowe naprężenia folii np. w zimę, które mogłyby uszkodzić folię - a chciałem tego uniknąć).
W poprzednim sezonie nie miałem czasu wrzucić relacji z upraw i ich pielęgnacji - postaram się to zrobić w tym sezonie. Wrzucę też niedługo relację z tego jak tunel przetrwał przez zimę i jak teraz wygląda. Jednak już mogę powiedzieć/napisać, że nic się z nim złego nie dzieje i spokojnie konstrukcja przetrwała ostatnią zimę. ;)
Bardzo ładny tunel a czy sprawdziło by sie to na wiekszą skalę produkcji szersze i z 25 metrów dł.
Cześć Emil 12 - to zależy :)
A o jakiej szerokości myślałeś?
Przy większej szerokości zmienią się obciążenia jakie bd musiały przenieść poszczególne elementy tunelu. Myśląc o np. 10,0m - chyba bym nie zaryzykował bez wykonania dodatkowych obliczeń, a co za tym idzie wzmocnień, ale takie 7,0m szerokości myślę, że spokojnie tak. Mój ma 4,5 przy wysokości około 2,20m.
Przy większej szerokości zyskasz jeszcze więcej powierzchni użytkowej netto. Przy większej szerokości będzie też większa wysokość (mniej więcej połowa szerokości), ale to też na plus - u mnie dla niektórych odmian pomidorów obecna wysokość jest niewystarczająca :) I myślę, że takie 6,0m to byłoby optimum --> 3,0m wysokości, tylko, kto by to dosięgnął, żeby pielęgnować :) ... także też warto to przemyśleć.
Przy większej szerokości zastanowiłbym się tylko czy nie dać dodatkowych wzmocnień, albo niższego rzędu ram podłużnych (słupów i podciągów). PLUS wzmocnienie kołków w "fundamentów" - może głębsze/większe otwory niż te tutaj?
Jakbyś miał jakieś pytania to śmiało pisz. Tak czy inaczej powodzenia.
za 2000zł kupisz konstrukcję tunelu 7x30m :) więc się nieopłaca
za 4 koła to masz szklarnie z poliwęglanu z dzisięcioletnią gwarancją
A gdzie satysfakcja? :)
Kup z poliwęglanu.i zobaczysz jak ci będzie rosło
Ludzie co wy w tych pomidorach widzicie, ogurki to jest to
Ogórki też fajna sprawa, tyle, że nie z pomidorami ;)
Nie rozumiem dlaczego ludzie kombinują z jakimiś półśrodkami. Za 1400zl kupuje się material na tunel 6/32m a nie taka pipidowka. Masakra.
Jacy ludzie? Jakimi półśrodkami? Jakie materiały? I co najważniejsze, na jaki tunel? Jak już obejrzałeś ten materiał, piszesz swoją opinię i masz coś wartościowego do dodania, dla kolejnych oglądających, to może warto byłoby napisać jakiś konkret? Dziękuję za zabranie głosu i ja wiem, że nie musi Ci się podobać ta realizacja, bo... (i tu warto byłoby napisać, co konkretnie za 1400zł można zrobić). Moim celem było danie wartości innym, a Twoim?
@@BlueGregorK problemy z czyteniem że zrozumieniem masz? Napisałem wyraźne. Koszt materiału razem z folia na tunel o wymiarach 6/32m kosztuje w okolicach 1400zl. Mowa o szkielecie z rurki stalawej nie jakiegoś badziewia z PP.
@@adiadi5826 Ty jakiś przygłupi jesteś :) przecież tutaj też jest 1400zł za materiał na foliaka. Rurka stalowa wymaga konserwacji sezonowej, PP nie. Konkretów żadnych nie podałeś nadal czy są to gotowe konstrukcje czy nadal trzeba samemu to składać? Czy tunel z twojej wypowiedzi różni się czymś konkretnym od tego z "półśrodków" czy tylko rurkami?
@@jarosawolenicz436 ale za. To mam foliaka jak się należy a nie coś wielkości kawalerki. Oczywiście że do składania czego się spodziewałeś za te pieniądze? Wyzwiska daruj sobie chyba że jesteś troglodyta.
Przepłacone
No chyba właśnie nie :)
Chyba, że Twoja praca jest bezwartościowa, nie mylić z bezcenna :)
A tak na serio, zrealizowałeś podobną konstrukcję i możesz się pochwalić lepszym wynikiem? Chętnie się dowiem, gdzie jeszcze mógłbym oszczędzić.