#3 Jak ćwiczyć SYNTEZĘ SŁUCHOWĄ, żeby dziecko nauczyło się CZYTAĆ?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 59

  • @janadugosz7202
    @janadugosz7202 5 หลายเดือนก่อน +1

    Dziękuję. Niedawno poznałam ten kanał i jestem wdzięczna za konkretną wiedzę, którą Pani przekazuje w skondensowany, jasny sposób.

  • @agusia8524
    @agusia8524 2 ปีที่แล้ว +22

    Jestem nauczycielką klas 1-3 i straszne jest to, że tego typu wiedzę zdobywałam sama, w sumie nadal zdobywam, pracuje ponad 10lat. Tak konkretnych i usystematyzowanych wiadomości nie ma na studiach, z perspektywy czasu widzę z jak marna wiedzą poszłam uczyć. Ok, znalam etapy uczenia czytania etapy, ale co, jak, dlaczego, w jaki sposób, czy analiza, czy synteza najpierw... Tego nikt nie uczył, sądziłyśmy, że to wiedzą z zakresu terapii pedagogicznej. Z tego co widzę, nadal tak jest na uczelniach. Mnóstwo niepotrzebnych przedmiotów, minimalna ilość praktyki, nie wspominając o wykładowcach - teoretykavh zafiksowanych na naukowej stronie, a nie praktycznej pracy. Szkolenia i kursy dla nauczycieli to też najczęściej kiepska jakość. Wstyd mi, że człowiek idzie do pracy z tak niską wiedzą w kontekście m. In. rozpoznawania i wstępnego diagnozowania zaburzeń. Uczyłam się sama jak to robić. Niestety jest coraz więcej dzieci z zaburzeniami, a tego typu wiedzą staje się niezbędna. Chociaż patrząc na to z drugiej strony, idąc tym tropem, za chwilę będę musiala być nauczycielką, terapeutką, diagnostką, logopedką i psycholożką, nie wspominając o pracy z dorosłymi-rodzicami. Ech...

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  2 ปีที่แล้ว +1

      Rozumiem Pani frustrację w związku z tematem kształcenia nauczycieli. Pamiętam siebie sprzed wielu lat. Na szczęście teraz mamy taki dostęp do wiedzy i szkoleń, jak nigdy wcześniej. Tylko korzystać. :)

  • @klaudia953
    @klaudia953 10 หลายเดือนก่อน

    Świetnie Pani opowiada! Ma Pani może jakieś zabawy jak rozwijać słuch u dzieci żłobkowych?

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  10 หลายเดือนก่อน

      U takich maluszków na pewno klasyczne rozpoznawanie odgłosów z otoczenia. Sprawdza się też cw. lokalizacji źródła dzwieku. No i dużo zabaw z muzyką I rytmem.

  • @siulaification
    @siulaification 3 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo miło słucha się Pani. Moja corka ma prawie 6 lat. Zaczełam odrazu metodą sylabową, ale pominełam głoskowanie. Zaczniemy od głoskowania.

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  3 ปีที่แล้ว

      Cieszę się, że korzysta Pani z materiałów zawartych w filmach. Proszę tylko pamiętać, że o treningu głoskowania mówię tylko w kontekście ćwiczeń słuchowych. Jeśli zaś chodzi o naukę czytania, zdecydowanie polecam metodę sylabową! Powodzenia

  • @Sebix862
    @Sebix862 5 หลายเดือนก่อน

    Dziękuję 🤗

  • @magdastrumillo9984
    @magdastrumillo9984 2 ปีที่แล้ว

    Super
    Tak jak Pani Bozena napisala szkoda ze takich informacji i pomocy nie udzielaja nauczyciele tylko suche on musi cwiczyc czytanie i tyle
    Bardzo dziekuje za ten filmik bo jest odpowiedzia na nasz najwiekszy problem

  • @joannaraszka4547
    @joannaraszka4547 4 ปีที่แล้ว +5

    Dziękuję za tak istotne wiadomości. Takie informacje powinien otrzymać rodzic na spotkaniach w przedszkolu.

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  4 ปีที่แล้ว

      Byłoby super, gdyby rodzice otrzymywali takie wskazówki, zwłaszcza w zerówkach. Zachęcam do udostępniania filmików innym rodzicom. :)

  • @karolinaswiezop6967
    @karolinaswiezop6967 ปีที่แล้ว

    Super. Dziekuje

  • @ignacy7538
    @ignacy7538 7 หลายเดือนก่อน

    Bardzo dziękuję

  • @justynazygmunt578
    @justynazygmunt578 10 หลายเดือนก่อน +1

    Dziś na Pani film trafiłam dzięki pytaniu jakie zadalam na Facebooku szukając pomocy dla 7 latka z ADHD który czyta litery ,dzieli na sylaby A wogole nie czyta ,zalamana że nic na niego nie działa wysłuchałam Pani porad i od jutra zaczynam ćwiczyć...pytanie czy to ćwiczymy codziennie i odpuścić próby czytania jak to robią w szkole i skupić się tylko chwilowo na tej syntezie co dalej jakie następne etapy bo dziecko 1 klasa są czytanki są polecenia na sprawdzianie odpowiedzi A on wogole tego nie ogarnia .Justyna

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  10 หลายเดือนก่อน +1

      Pani Justyno ciężko odpowiedzieć w komentarzu mając tak naprawdę niewiele informacji. Czasem trzeba się skupić na percepcji słuchowej i wstrzymać się z nauką czytania, a na pewnym etapie można już to łączyć. Możemy umówić się na konsultację online. Proszę do mnie napisać logospektrum.trzebnica@gmail.com

  • @AleksandraLexi
    @AleksandraLexi 2 ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję za ten film, naprawdę wszystko jest podane zwięźle, na temat i w zrozumiały sposób! :)

  • @kret8513
    @kret8513 4 ปีที่แล้ว +4

    Dobrze się ogląda, dziękuję za uporządkowanie wiedzy i pomoc w terapii dzieci.

  • @ewaerwu2370
    @ewaerwu2370 3 ปีที่แล้ว +2

    Dzień dobry, Pani Kasiu bardzo pomocne są wszystkie Pani filmiki. Pytanie co do syntezy słuchowej, czy dziecko mające problemy z czytaniem na koniec kl. 2 może mieć problem z syntezą dłuższych wyrazów np. zadowolona, płynący , czy też podałam zbyt długie i skomplikowane wyrazy. Są to wyrazy, które dziewczynka już czytała wcześniej w tekście. Z prostszymi sobie radzi. Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  3 ปีที่แล้ว

      Raczej spodziewałabym się, że pod koniec klasy 2 podane przez Panią wyrazy nie będą sprawiały dziecku trudności.

    • @ewaerwu2370
      @ewaerwu2370 3 ปีที่แล้ว

      @@logospektrumkatarzynamatyasik Dziękuję

    • @agusia8524
      @agusia8524 2 ปีที่แล้ว

      @@logospektrumkatarzynamatyasik zdecydowanie te wyrazy nie sprawiają już problemów pod koniec drugiej klasy, jeśli sprawiają, sygnalizujemy rodzicom, że warto przyjrzeć się sytuacji i wybrać do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

  • @bozena9462
    @bozena9462 2 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo pomocne. 😊Szkoda że w szkole tego brakuje.

  • @annad9314
    @annad9314 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za Pani filmy! Bardzo pomocne! Super uporządkowane 😊 Czy może Pani polecić książkę z ćwiczeniami przygotowującym do nauki czytania i pisania dzieci w wieku przedszkolnym?

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  2 ปีที่แล้ว

      Cieszę się, że materiały są przydatne. Nie znalazłam jednej ksiażki, która wyczerpałaby temat. Zachęcam do obejrzenia innych odcinków na moim kanale, w zasadzie większość zawiera ćwiczenia związane z przygotowaniem dzieci do nauki czytania i pisania. Można też zajrzeć do pozycji: "Wzrok i słuch" B. Odowskiej-Szlachcic oraz poczytać o dojrzałości szkolnej w książce C. Grzywniak: "Dojrzałość neuropsychologiczna do szkolnego uczenia się ..."

  • @Nepenthes218
    @Nepenthes218 9 หลายเดือนก่อน

    Czy syntezę fonemową ćwiczy się dopiero na etapie szkolnym czy można już w grupie przedszkolnej? (chodzi mi o grupę)
    Czy jest jakiś konkretny wiek od którego syntezę fonemową można zacząć ćwiczyć? Czy w kwesii indywidualnej to po prostu zależy od dziecka?

  • @sebastiannisztuk4153
    @sebastiannisztuk4153 2 ปีที่แล้ว

    Dzien dobry co w przypadku gdy czlowiek czytajac czesto myli wyrazy przekręca je ? np widzą - wiedzą i co w przypadku gdy taki czlowiek sie boi czytac na głos ?

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  2 ปีที่แล้ว +2

      Wykonałabym diagnozę w kierunku dysleksji, a potem działałabym terapeutycznie w zależności od przyczyn. Jeśli uczeń ma orzeczoną dysleksję, może być zwolniony z czytania na głos na forum klasy.

  • @mravirus5276
    @mravirus5276 2 ปีที่แล้ว +2

    Świetne materiały. Bardzo przydatne. Tak trzymać!

  • @agnieszkad83
    @agnieszkad83 3 ปีที่แล้ว +1

    Dzień dobry, bardzo dziękuję za tak jasno przekazaną wiedzę. Mam pytanie, córka ma 3 latka. Od pewnego czasu córka nazywa literki w wyrazach z tytułów książeczek (tytuły dobrze zna, oprócz literowania, nieraz powie jeszcze cały tytuł, albo przesylabizuje) literki mówi w izolacji, tak jak jej mówiłam, a jak jest litera np. cz' to mówi oddzielnie c i z, niestety ja popełniłam błąd, gdy pisałam jej wyrazy to mówiłam literka po literce-z niewiedzy, sama układa rozsypane sylaby z obrazkiem w wyrazy, 3,4,5-sylabowe, czy da się to wszystko jeszcze wyćwiczyć, aby nie miała problemów z czytaniem? Z góry, bardzo dziękuję za odpowiedź

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  3 ปีที่แล้ว +1

      Zainteresowanie literami w wieku 3 lat świadczy o rozwijającej się gotowości do nauki czytania. Dobrze, że bawicie się literami, podejmujecie próby czytania sylabami. Czytanie dwuznaków jest dość trudne nawet dla wielu 6-latków, więc nie martwiłabym się, że dziecko w wieku 3 lat jeszcze tego nie robi. Podczas wspólnych zabaw proszę jednak pamiętać o odróżnieniu, czym jest litera, a czym głoska. Liter nie mówimy! Litery piszemy, głoski mówimy. Głoskę cz zapisujemy za pomocą liter c oraz z. Warto od początku stosować właściwe nazewnictwo. To również ułatwia w przyszłości pisanie dwuznaków. Na tym etapie nauki czytania skupiłabym się na ćwiczeniach słuchowych - należy ocenić, czy dziecko ma rozwiniętą syntezę, analizę słuchową (proszę zerknąć do odcinków na ten temat). W czasie głoskowania nigdy nie nazywamy poszczególnych liter tylko głoski! Zatem słowo czapka głoskujemy cz-a-p-k-a, a nie c-z-a-p-k-a. Właściwe głoskowanie jest warunkiem prawidłowego zapisywania wyrazów. Mówiąc głoskę cz - pokazujemy zapisany dwuznak. Jest to dość zawiły metodycznie temat i trudno odpowiedź w krótkim komentarzu. Mam nadzieję, że te kilka wskazówek ukierunkuje Wasze wspólne zabawy. Gratuluję dotychczasowych sukcesów!

    • @agnieszkad83
      @agnieszkad83 3 ปีที่แล้ว

      @@logospektrumkatarzynamatyasik Bardzo dziękuję za odpowiedź. Będę zwracać uwagę na nazewnictwo głoska-litera i dwuznaki. Do zabaw z sylabami używamy rozsypanek obrazkowych prof. Rocławskiego. Jak córka skończyła 1,5 roku, zaczęliśmy zabawę w czytanie globalne. Bardzo lubiła jak jej się pokazywało obrazki z napisami.

  • @jakubmachometa4195
    @jakubmachometa4195 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuje za wartościwe materiały

  • @annarzepka5582
    @annarzepka5582 ปีที่แล้ว

    Czy dziecko mając dobry słuch fizyczny ma problem z przetwarzaniem słuchowych i na czym to polega

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  ปีที่แล้ว +1

      Nagrałam odcinek na ten temat - proszę zerknąć: th-cam.com/video/lUhi3o6ChjA/w-d-xo.html

  • @joannawaclawiak3031
    @joannawaclawiak3031 4 ปีที่แล้ว +1

    Proszę o odpowiedź.
    Dziecko 6 letnie wypowiedziany wyraz sylabami powie jaki powiedziałam, natomiast gdy mówię głoskami krótko Balon nie potrafi powiedzieć co powiedziałam...jak zapytam jaka jest pierwsza litera w wyrazie odpowie a ostatnia nie odpowie. Z rytmem i odtworzeniem dźwięku krótki długi sobie radzi. Jak pracować dalej? Pozdrawiam i dziękuję za filmiki bardzo da pomocne.

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  4 ปีที่แล้ว +4

      Składanie wyrazów z podanych sylab jest dużo łatwiejsze i zwykle poprzedza etap syntezy fonemowej. Należy nadal ćwiczyć składanie słów z głosek, ale koniecznie stosować podpowiedzi wzrokowe w postaci obrazka lub przedmiotu. Nie głoskujemy jakiegokolwiek słowa, bo dla dziecka na początkowym etapie jest to zbyt trudne. Proszę położyć przed dzieckiem dwa przedmioty, których nazwy się różnią. Podczas głoskowania proszę położyć rękę obok tego przedmiotu, którego nazwę Pani głoskuje - jest to taka nieznaczna podpowiedź dla dziecka, z której często nie zdaje sobie sprawy, ale nieświadomie zaczyna patrzeć na przedmiot, którego nazwę głoskujemy (od razu następuje dobre skojarzenie, dziecko wskazuje prawidłowo, ma sukces). Taki trening może potrwać kilka tygodni. Jeśli po trzech miesiącach ćwiczeń nie będzie poprawy, przyjrzałabym się percepcji słuchowej w ogóle u dziecka. Proszę systematycznie wykonywać ćwiczenia słuchowe (odcinek #2). Proszę nie ćwiczyć analizy (wyodrębnianie głoski w wygłosie słowa) dopóki nie ma syntezy (dopóki dziecko nie słyszy tego, co głoskujemy). Rozwijanie syntezy fonemowej to proces, który wymaga cierpliwości i systematycznego działania. Dzięki ćwiczeniom dziecko na pewno osiągnie dojrzałość funkcji słuchowych. Powodzenia

    • @joannawaclawiak3031
      @joannawaclawiak3031 4 ปีที่แล้ว

      @@logospektrumkatarzynamatyasik Dziękuję bardzo za odpowiedź, będziemy pracować. Pozdrawiam

    • @Nepenthes218
      @Nepenthes218 9 หลายเดือนก่อน +1

      Super, ja również dziękuję za podpowiedź. Mój syn (lat 7, pierwsza klasa) ma identyczny problem. Będziemy ćwiczyć :) Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi :)) @@logospektrumkatarzynamatyasik

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  9 หลายเดือนก่อน

      @@Nepenthes218 powodzenia

  • @klaudiapodolska9965
    @klaudiapodolska9965 2 ปีที่แล้ว

    Jak usprawniać percepcję wzrokową i słuchową na lekcjach matematyki w klasach 4-8?

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  2 ปีที่แล้ว

      Oj temat rzeka. Proszę zajrzeć do odcinków poświęconych ćwiczeniom percepcji wzrokowej, może znajdzie tam Pani inspirację. Wszelkie gry i łamigłówki rozwijające widzenie przestrzenne będą świetne. Polecam układanki z serii SMART GAMES oraz karty pracy, których duży wybór ma wyd Harmonia

  • @edytakowalska1137
    @edytakowalska1137 4 ปีที่แล้ว +2

    Cudowna merytoryczna podpowiedź :)

  • @magdalenamalikowska3065
    @magdalenamalikowska3065 4 ปีที่แล้ว

    ... dobrze, że pani to tłumaczy...jestem zrozpaczona, 8 letni syn nie czyta, nie chce czytać ...a ja nie znam tych pojęć bo jestem leśnikiem, a nie nauczycielem

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  4 ปีที่แล้ว

      Doskonale to rozumiem. Jako rodzic ma Pani prawo nie wiedzieć. Mam nadzieję, że zostanie tu Pani na dłużej :)

  • @ichtisek
    @ichtisek 4 ปีที่แล้ว

    Pani jest niesamowita!dziękuję!:)

  • @Raczyna
    @Raczyna 3 ปีที่แล้ว

    i jak tu przeprowadzać syntezę słuchową, jeśli dziecko praktycznie nie mówi?

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  3 ปีที่แล้ว

      Wystarczy że dziecko wskazuje obrazki, których nazwy głoskujemy, aczkolwiek myślę, że w tej sytuacji są inne priorytety. Należy się skupić na rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych.

  • @jagodzianka5179
    @jagodzianka5179 ปีที่แล้ว

    Świetnie wyjaśnione

  • @ewabejda238
    @ewabejda238 11 หลายเดือนก่อน

    Kokardka.

  • @tombow6367
    @tombow6367 3 ปีที่แล้ว

    Kokardka nie przed d?

    • @logospektrumkatarzynamatyasik
      @logospektrumkatarzynamatyasik  3 ปีที่แล้ว +1

      Głoskujemy tak, jak mówimy dane słowo, a nie jak piszemy. W wypowiadanym słowie "Kokardka" głoska d ubezdwięcznia się i zmienia w głoskę t. Dlatego właśnie wyraz kokardka głoskujemy k-o-k-a-r-t-k-a