Ага, в хлібі працюють мільярди грибів і виділяють газ! Ось тепер я зможу реабілітувати тваринників, яких звинувачують у величезних викидах парникових газів. А всі забули про величезну хлібопекарську індустрію, про завалені хлібом, булочками, тістечками і т.д. полиці. Зупинемо разом цих нищиьелів клімату! Даєш прісний хліб!
Таки маю написати багато літер ))). Борошно складають дві основні складові - всім відомий крохмаль (вискомолекулярний вуглевод, полісахарид) і клейковина (примітивний рослинний білок) інша назва якого (о жах) - глютен. Коли ми додаємо воду, глютен необмежено набрякає (для полімерів непридатне поняття розчинення, вони дають колоїдні розчини з розчинником, обмежено або необмежено "набрякаючи" в ньому). Глютен, що необмежено (тобто скільки води ми додали стільки він і прийняв, ставши більш або менш рідким) набряк - утворює типовий гель. Крохмаль в природному вигляді представлений у боршоні, у вигляді мікрогранул, в яких полімер щільно упакований, частково кристалічний (в понятті полімерної кристалічності), і не набрякає в холодній воді. Тобто крохмальні зерна утворюють золь в гелі клейковини. Отже тісто це золь в гелі ))). Коли ж ми запікаємо хліб, крохмальний золь при нагріванні необмежено набрякає у воді, яка містилась в тісті у вигляді гелю глютену. Крохмалю в борошні більше ніж глютену, тому утворений гель набагато менш пластичний, ніж первинне тісто. До того ж глютен при запіканні денатурується, руйнується конформація білка і він стає необернено ненабрякаючим у воді (непластичним), ще більше зміцнюючи структуру запеченого хліба. І, нарешті, коли хліб дістають з печі, вже і так цупкий крохмальний гель при охолодженні ретроградує - з нього викристалізовуються різновид крохмалю з лінійними полімерними молекулами - амілоза, а в дуже-дуже в'язкому гелі залишається розгалужений різновид крохмалю - амілопектин. І все це спінене вуглекислотою дріжжів або карбонату аммонію. Тобто хліб - це спінений полізоль в гелі ще й композитно армований волокнами та мембранами денатурованого глютену )))
@@K.Rationalist кайф - це те, що ви створили такий корисний канал і якісно його ведете. Я знаю, яка це робота, бо кілька разів підходив до створення свого каналу і застрягав на стадії зйомка/монтаж. . Крім того сама концепція подання матеріалу за науковими принципами, з посиланнями, поясненнями, прив'язками, акцентуванням на відмінності аксіомних понять, від понять теорії з високим ступенем вірогідності, що проходить тестування додатковими припущеннями, і це в період розквіту антинаукового мракобісся, теорій змови і тотальної "постправди" в офіційних змі. Так от, сама концепція - крута і нагальна, за що окремий респект!
Дякую пане Артеме, дуже цікавий випуск, необхідний це точно 🤓 розмовний варіант це класно, відчуття наче розмовляеш із другом про цікаві новини які щойно дізнався, дякую 👍
У вісімдесяті в Україні чула від старших людей, що жука з Америки літаками завезли, і хто зна, може, й спеціально. Так що не лише у східних німців ця ідея курсувала.
Про хліб дізнався у другому класі (точніше сам дійшов) коли прочитав шкільну хрестоматію за "окружающий мир" ЯМНЗП. Там ще була стаття про "нові" засоби будування "дім з тюбику" (будинок із речовини, що піниться на повітрі) там же й була згадка про хліб.
@@gdimon97 , госпадє, вам що, платять за ці вкиди? Три секунди гуглу достатньо, щоб зрозуміти, що це маніпуляція на межі відкритої брехні. Перечитайте правила, подумайте, що має бути за фільм і авторська команда, яка їм не задовольняє, і, якщо у вас вистачає критичного мислення, подумайте ще раз, чи варто довіряти тому джерелу інформації, де ви почули про нові правила.
@@gdimon97 тільки не існує ніяких таких правил, навіщо дезінформація? Зробити фільм який підхдив би тим правилам неможливо. Це потрібно бути законченим гетеросексуалом білошкірим консервою щоб у фільмі були тільки білі гетеро чоловіки, і щоб усі прибиральники й робочі були ними. ЦЕ НЕМОЖЛИВО Ну і якби правда існував кодекс що зобов'язую робити в кожному фільмі гомосексуала це було б ПРЕКРАСНО. Це була велика підтримка для дітей і підлітків. Що в цьому поганого? Що поганого в підтримці людей, який УБИВАЛИ й продовжують УБИВАТИ просто через ніщо...
Чудова рубрика! Ще й є інструкція 6:50, як зробити з дитини розумника :D Бо малечі так набридне виконувати безглузду роботу руками, що є велика вірогідність, що вона почне використовувати свій мозок для інтелектуальної праці.
Про колорадського жука - в мене інша історія від моєї пробабці. Я теж зустрівся з цією "легендою" коли збирав жуків на городі, і матуся розповіла мені, що колись в нас їх не було, а їх скидали нам американці з літаків. Я ж не повірив бо не склалося у голові- де ми а де американці. І вона відправила мене до нашої продавці, тоді вона ще була живою, їй було 82 і вона завжди була дуже живою та при яскраві пам'яті. Я спитав це у неї і вона розповіла, що коли була молодою, ще до другої світової війни, жила в своєму рідному селі на брянщині, це біля Чернігівській області, і вони ніколи у житті не бачили таких жуків. І одного дня летів літак, кукурузник, та скинув якісь ящики. Вони побігли подивитись що там, а там вже розповзались ці жуки. Вони не знали це добре чи погано, та вирішили іх спалити у багатті. Ну щось, говорить, зібрали та спалили, але ж щось і розповзлося. І наступного року їх вже було багато і вони побачили що робиться з бульбою. Вже потім дізналися як вони звуться. Вона не знає що то за літак був, але здається мені кукурузники далеко не літають. Мені нема сенсу вигадувати, але ж ця історія почута мною з вуст моєї пробабці яка була свідком цього , і вона живе в мені. І якщо тут мова зайшла про це, то я вирішив розповісти її.
Що до рубрики - то логічно, воно дасть більше контенту, і простіше в виробництві. Якщо щось їси, саме те, адже простіше сприймається. Як часто люблять казати - лампова атмосфера.
Я кандидат фармацевтичних наук. На мою думку тісто, це суспензія і емульсія в гелі. Крохмальний клейстер чи розчин клейковини це гель але у тісті є також нерозчинні у воді частинки, натпрклад, частинки оболонки зерна, чи клітини дріжджів. В тісто також додають олію чи масло, жир також міститься у борошні. А, як відомо, емульсія це краплі олії у воді або навпаки. Якщо ще подумати, то там є також цукор, сіль, може бути сода та інші речовини, що утворюють істинний розчин.
лойк, лойк, лойк)) найбільше сподобалося про хліб, Геймліха і... "Саенм!" 😄️ Було б цікаво послухати якось про косметичні засоби, якщо буде натхнення (і якщо ще немає такого відео). Йдеться про те, щоб зрозуміти, чи дійсно всі ці складові, які подають як хороші, дійсно хороші, так само і навпаки чи всі штучні речовини, які в них використовується, погані.Наприклад, силікони/консерванти
В моєму дитинстві, а я пам’ятаю час коли колорадські жуки тількі з’явилися, ходила легенда про американських шпигунів, які провезли цих шкідників у коробці з-під сірників. ))) Про хліб сподобалось. Ніби-то очевидно але ніколи про це не замислювалась.
Взнавати деталі та розвінчувати міфи справді дуже цікаво, особливо коли розумієш що міфом є те, у що ти вірив з самого дитинства, а в свідомому віці не піддавав це сумніву, бо просто звик до цього 😬
Байка про жуків - не тільки в Німеччині була. В мене бабуся(і не тільки вона) теж вважала що були такі прецеденти біля села в якому вона живе під Одещиною. Кодекс Гейза був доволі актуальним на той час, коли його склали, і це доволі гарний "зріз" в історії культури.
Артем, подяка за контент. Однак історія з жуками й для нас не нова... мої батьки розповідали в дитинстві як усі вони були свідками як жуки колорадські з'явилися і що вони розповсюджувалися зі сходу на захід.... Тому можете продовжувати вивчати питання.... там мабуть є щось цікавеньке
Мій подкаст "Синхрофаза" (випуск про "Дюну"): th-cam.com/video/K9gL1QrZFy8/w-d-xo.html
Канал про баскетбол: th-cam.com/channels/WbMRH4cdJgp0HNuprDT8xw.html
🔥Підтримати Клятого раціоналіста:
Patreon: www.patreon.com/rationalist
Картка ПБ: 4149 6090 0223 1688 Албул Артем Олександрович
Монобанк: 5375 4141 1793 9578 або за посиланням: send.monobank.ua/jar/scxvoUMXw
Думаю реклама для ИТ в духе инфоциганства хороший способ что бы от тебя отписались ИТ-шники
@@avazart614 тобто значення використаного вами слова ви не знаєте?
@@K.Rationalist Якого саме? Я використав бiльше нiж одне слово.
Ага, в хлібі працюють мільярди грибів і виділяють газ! Ось тепер я зможу реабілітувати тваринників, яких звинувачують у величезних викидах парникових газів. А всі забули про величезну хлібопекарську індустрію, про завалені хлібом, булочками, тістечками і т.д. полиці. Зупинемо разом цих нищиьелів клімату! Даєш прісний хліб!
@@Lyubomyr.380. Ага і ці гриби вам у хліб наперділи))
Таки маю написати багато літер ))). Борошно складають дві основні складові - всім відомий крохмаль (вискомолекулярний вуглевод, полісахарид) і клейковина (примітивний рослинний білок) інша назва якого (о жах) - глютен.
Коли ми додаємо воду, глютен необмежено набрякає (для полімерів непридатне поняття розчинення, вони дають колоїдні розчини з розчинником, обмежено або необмежено "набрякаючи" в ньому). Глютен, що необмежено (тобто скільки води ми додали стільки він і прийняв, ставши більш або менш рідким) набряк - утворює типовий гель. Крохмаль в природному вигляді представлений у боршоні, у вигляді мікрогранул, в яких полімер щільно упакований, частково кристалічний (в понятті полімерної кристалічності), і не набрякає в холодній воді. Тобто крохмальні зерна утворюють золь в гелі клейковини. Отже тісто це золь в гелі ))).
Коли ж ми запікаємо хліб, крохмальний золь при нагріванні необмежено набрякає у воді, яка містилась в тісті у вигляді гелю глютену. Крохмалю в борошні більше ніж глютену, тому утворений гель набагато менш пластичний, ніж первинне тісто. До того ж глютен при запіканні денатурується, руйнується конформація білка і він стає необернено ненабрякаючим у воді (непластичним), ще більше зміцнюючи структуру запеченого хліба. І, нарешті, коли хліб дістають з печі, вже і так цупкий крохмальний гель при охолодженні ретроградує - з нього викристалізовуються різновид крохмалю з лінійними полімерними молекулами - амілоза, а в дуже-дуже в'язкому гелі залишається розгалужений різновид крохмалю - амілопектин.
І все це спінене вуглекислотою дріжжів або карбонату аммонію.
Тобто хліб - це спінений полізоль в гелі ще й композитно армований волокнами та мембранами денатурованого глютену )))
Оце кайф) дякую!)
Оце лекція! 👍👍👍
О, шикарный коммент! Спасибо, очень круто!
@@K.Rationalist кайф - це те, що ви створили такий корисний канал і якісно його ведете.
Я знаю, яка це робота, бо кілька разів підходив до створення свого каналу і застрягав на стадії зйомка/монтаж. .
Крім того сама концепція подання матеріалу за науковими принципами, з посиланнями, поясненнями, прив'язками, акцентуванням на відмінності аксіомних понять, від понять теорії з високим ступенем вірогідності, що проходить тестування додатковими припущеннями, і це в період розквіту антинаукового мракобісся, теорій змови і тотальної "постправди" в офіційних змі. Так от, сама концепція - крута і нагальна, за що окремий респект!
я у захваті від такого ємкісного та локанічно-змістовного пояснення. дякую!
Наша зброя в цей момент - вподобайка та комент🔥🔥
Я дочекалася співу! Я знала, що зарано вимикати.))
А серйозно - мені надзвичайно подобається такий формат вікіпедії на шаффлі. Дуже цікаво і весело.
Я ситуативний пекар і кухонний хімік, осінь і це відео надихнули мене на струдлі з яблуком)
Вподобайка за цікавезні факти українською!😊👍🇺🇦
вподобайка на підтримку українськомовного каналу. Дякую за Вашу роботу
Дякую за цікаву інформацію. Слава Україні і ЗСУ!!!
це то відчуття коли я саме їв піну і дізнаюся що це хліб =)
Такаж біда :D
Ахаха, это хорошо! :D
Дякую, з мене вподобайка і комент.
Дивитись пізнавальний контент завжди цікаво. Лайтовий формат теж чудовий.
Like! Вподобайка! Перший раз потрапив на твій канал. Цікаво!
Рівен чесності - Артем Албул : "я нічого не тямлю в баскетболі , але здається відео цікаві")
Дякую за відео.
Дякую пане Артеме, дуже цікавий випуск, необхідний це точно 🤓 розмовний варіант це класно, відчуття наче розмовляеш із другом про цікаві новини які щойно дізнався, дякую 👍
Хахахаха, дякую пану/пані/панні , що підписалися як Ілля Кива і є патронами Клятого Раціоналіста. Я добре посміялася 😄
Та ще й на рівні "Логік"
Дякую Вам !
З днем народження, шановний пане Раціоналіст! Здоров'я та наснаги, чекаємо від вас прикладів боротьби з мракобіссям та дурістю!
Підтримуємо українськомовний контент!
Розумом і переможемо!
Це не заважало цьому глеку у 14 році веселити на ТНТ слапатоїдів
Це якийсь зовсім інший рівень українськомовного контенту на TH-cam🔥
*Я все життя знав що хліб це піна.Так і приходив у магазин і казав:дайте мені буханку піни*
поважаю
😂
"Дайте мені піноблок, будь ласка" :)
в магазин буд матеріалів?
*паляницю
Вподобайка і коментар, для підтримки та популяризації каналу, та просування відео.
О, то тут на каналі і така рубрика є. Дякую за класні відео, не жалкую що підписався :)
Подяка каналу!
Не за сповіщенням, а за покликом серця)
Це вав!) я не задумувалась що тісто то гель, А хліб то піна) а ще дуже люблю пісеньку вкінці. Коротше, купа слів на підтримку каналу)
Дякую)
Дякую, успіхів Вам!
Вподобайка! Цілком заслугована
Пане Артеме, не зупиняйтеся, лупайте сю скалу! Треба ще жартики про антиваксерство
Дуже пізнавально. Велика дяка Вам!
Лептонний Боже! Той спів вкінці заряджає мене енергією і позитивом 😂 не думав музичний альбом випустити?
Це тільки на тебе так впливає))
Думаю, через спів люди скоро почнуть відписуватися)
@@K.Rationalist та ну! Воно так мило звучить :)
Я теж ору з цього))
Можливо з часом людям і надоїсть, думаю, хейтери в коментах обов'язково про це напишуть 😂
@@K.Rationalist Це єдина причина, чому я додивляюсь відео до самісенького кінця!
@@K.Rationalist я заради цього співу на патреон би підписалась, якщо б вже не була підписана
Каналу та автору дякую. Здоров'я та процвітання Вам!
Було дуже цікаво послухати. Дякую
Наприкінці відео зрозумів, що пан Артем просто шукав вільні вуха))) А факти цікаві, респект!
Що ж ви з нами витворяєте?!?! То кавун не ягода, то хліб це піна))
То все науковці))
Але ж ламаєте нам психіку саме Ви )
Коли вже науковці доведуть що Зеленський - це не президент?
@@yurrf1 👍😂
@@yurrf1
Так довели, головне ще донести до електорату.
Дякую за чудовий контент, дякую за вашу працю❤❤❤❤❤❤❤❤❤
Дякую за цікавий і корисний україномовний контент.
Клас! Дякую за щирість, цікавість до світу і об'єктивність!
Дякуємо! Було цікаво)
Дехто вважає, що люди прилетіли з іншої планети, і мені дуже подобається ця ідея. Наскільки ця теорія може бути правдою?
треба подумати. А що б точна було б, якби це було правдою? Як би це могло виглядати?
Дуже цікавезно! Дякую! І окрема вдячність за спільноту коментаторів, які зібралися у Вас на каналі та, зокрема, під цим відео!
Давно не чув про колорадську стрічку) якось її ми особливо зараз і не бачимо(і добре) і стали забувати як її називають)
Неймовірно цікаве відео
Підняли мені настрій цікавими фактами 😉
Продовжуйте 🤗
Дуже крутий формат!
Дуже хороший формат та цікавий контент, якраз те, що потрібно до ранкової кави)
Чудова рубрика, продовжуйте👍
Тобто батон - це піноблок?))
типу того))
Я б сказала, що хліб-цеглинка - це піноблок 😁
@@xidera11 хотів написати але запізнився на 6 днів
Топова рубрика! Побільше випусків, будь ласка.
Лайтовий формат приємний. Може цій рубриці якусь назву придумати?
Дякую за цікаве відео. Коментар просто для просування каналу.
Прикольний формат
Дуже живий випуск)
Дуже цікаво,про хліб ніколи так не думав.
класний випуск!
Побільше таких відео
У вісімдесяті в Україні чула від старших людей, що жука з Америки літаками завезли, і хто зна, може, й спеціально. Так що не лише у східних німців ця ідея курсувала.
Про хліб дізнався у другому класі (точніше сам дійшов) коли прочитав шкільну хрестоматію за "окружающий мир" ЯМНЗП. Там ще була стаття про "нові" засоби будування "дім з тюбику" (будинок із речовини, що піниться на повітрі) там же й була згадка про хліб.
Дякую за працю.
Дякую за Український канал про баскетбол чекав на щось подібне.
Класний формат , який нас робить ерудованішими👍
новий формат класний
Цікава інформація. За "колорадів" і їх військовий аспект і історичне повторення в цілях пропоганди -респект!
Дякую за цікавий матеріал
Класний формат подачі наукових фактів! Окрема подяка за канал з баскетболу.
Називаємо хліб "Спінений злаковий еко-гель" і продаємо за 100500 грошових одиниць. 🤗
Я як професіонал із вірувань, затверджую що хліб це плоть господня, а отже м'ясо! Не даремно ці продукти добре поєднуються.
😱
тобто тости то насправді біфштекси?
@@jskratnyarlathotep8411 Саме так і тому вегетеріанців не існує
😂😂😂😂👍
Як добре що кодекс Гейза не діє... Не хочу жити в тому "традиційному" світі, який собі малюють всякі ненормальні...
Дякую за цю рубрику, дуже цікаво)
Тому тепер є інакший кодекс який не дає отримати Оскар якщо в тебе не має в фільмі гомосексуалів і темношкірих... Найс...
@@gdimon97 , госпадє, вам що, платять за ці вкиди? Три секунди гуглу достатньо, щоб зрозуміти, що це маніпуляція на межі відкритої брехні.
Перечитайте правила, подумайте, що має бути за фільм і авторська команда, яка їм не задовольняє, і, якщо у вас вистачає критичного мислення, подумайте ще раз, чи варто довіряти тому джерелу інформації, де ви почули про нові правила.
@@gdimon97 тільки не існує ніяких таких правил, навіщо дезінформація? Зробити фільм який підхдив би тим правилам неможливо. Це потрібно бути законченим гетеросексуалом білошкірим консервою щоб у фільмі були тільки білі гетеро чоловіки, і щоб усі прибиральники й робочі були ними. ЦЕ НЕМОЖЛИВО
Ну і якби правда існував кодекс що зобов'язую робити в кожному фільмі гомосексуала це було б ПРЕКРАСНО. Це була велика підтримка для дітей і підлітків. Що в цьому поганого? Що поганого в підтримці людей, який УБИВАЛИ й продовжують УБИВАТИ просто через ніщо...
@@Х-г3шшохл яких дітей і підлітків? Ти про що? Господи помилуй 🥲
@@Х-г3шшохл А хіба зараз немає спец вимог де має бути % кількість персоналу що працює над фільмом іншого кольору?
Дуже цікавий ролик!
Чудова рубрика! Ще й є інструкція 6:50, як зробити з дитини розумника :D Бо малечі так набридне виконувати безглузду роботу руками, що є велика вірогідність, що вона почне використовувати свій мозок для інтелектуальної праці.
Чекаю фіналочки тепер завжди
Мені подобається цей формат)
Для мене теж це досить несподівано 👍
Дякую за відео )
Як вчитель хімії підтверджую все, що Ви сказали про хліб.
Класна рубрика, мені подобається. Теж була здивована фактом про хліб, люблю такі умовно марні, але цікаві факти.
Класний формат! 👍🤓
Блін,я десь про це здогадувалась у мізках таке проносились про хліб😄👍
Спасибо!!! Очень интересно!!!
Дякую за контент
Я чула цю казку про колорадських жуків) І, так, я їх збирала - це було огидно. Про хліб - реально несподівано 😯
Про колорадського жука - в мене інша історія від моєї пробабці. Я теж зустрівся з цією "легендою" коли збирав жуків на городі, і матуся розповіла мені, що колись в нас їх не було, а їх скидали нам американці з літаків. Я ж не повірив бо не склалося у голові- де ми а де американці. І вона відправила мене до нашої продавці, тоді вона ще була живою, їй було 82 і вона завжди була дуже живою та при яскраві пам'яті. Я спитав це у неї і вона розповіла, що коли була молодою, ще до другої світової війни, жила в своєму рідному селі на брянщині, це біля Чернігівській області, і вони ніколи у житті не бачили таких жуків. І одного дня летів літак, кукурузник, та скинув якісь ящики. Вони побігли подивитись що там, а там вже розповзались ці жуки. Вони не знали це добре чи погано, та вирішили іх спалити у багатті. Ну щось, говорить, зібрали та спалили, але ж щось і розповзлося. І наступного року їх вже було багато і вони побачили що робиться з бульбою. Вже потім дізналися як вони звуться. Вона не знає що то за літак був, але здається мені кукурузники далеко не літають. Мені нема сенсу вигадувати, але ж ця історія почута мною з вуст моєї пробабці яка була свідком цього , і вона живе в мені. І якщо тут мова зайшла про це, то я вирішив розповісти її.
В детстве делали "бутеры" из багетов монтажной пены, которая оставалась после стройки дачи. Так что ещё с тех пор для меня хлеб - это пена 😅
😂😂😂
Що до рубрики - то логічно, воно дасть більше контенту, і простіше в виробництві. Якщо щось їси, саме те, адже простіше сприймається.
Як часто люблять казати - лампова атмосфера.
Я кандидат фармацевтичних наук. На мою думку тісто, це суспензія і емульсія в гелі. Крохмальний клейстер чи розчин клейковини це гель але у тісті є також нерозчинні у воді частинки, натпрклад, частинки оболонки зерна, чи клітини дріжджів. В тісто також додають олію чи масло, жир також міститься у борошні. А, як відомо, емульсія це краплі олії у воді або навпаки. Якщо ще подумати, то там є також цукор, сіль, може бути сода та інші речовини, що утворюють істинний розчин.
Приємно, що Вас Ілля Кива підтримує.
Науковці попри розбіжності тримаються один одного.
Я от постійно думаю чи це пожартував хтось. Чи людині дійсно так «пощастило» з тезкою)
І таке потрібне!
Дякую!
1:46: а якось сама такі висновки щодо класифікації тіста і хліба зробила і не думала, що комусь іще це цікаво :-)
лойк, лойк, лойк)) найбільше сподобалося про хліб, Геймліха і... "Саенм!" 😄️
Було б цікаво послухати якось про косметичні засоби, якщо буде натхнення (і якщо ще немає такого відео). Йдеться про те, щоб зрозуміти, чи дійсно всі ці складові, які подають як хороші, дійсно хороші, так само і навпаки чи всі штучні речовини, які в них використовується, погані.Наприклад, силікони/консерванти
Класна ідея! Підтримую!
Ця лайтова рубрика - класна!
Коментар для поширення відео!
В моєму дитинстві, а я пам’ятаю час коли колорадські жуки тількі з’явилися, ходила легенда про американських шпигунів, які провезли цих шкідників у коробці з-під сірників. )))
Про хліб сподобалось. Ніби-то очевидно але ніколи про це не замислювалась.
Мені бабуся розповідала, що "американці скидали колорадських жуків на ссср".
Цікаво) чудово заходить під какао з булочкою :)
Тримай вподобайку!
Взнавати деталі та розвінчувати міфи справді дуже цікаво, особливо коли розумієш що міфом є те, у що ти вірив з самого дитинства, а в свідомому віці не піддавав це сумніву, бо просто звик до цього 😬
Артеме, холодець, желе і тд в хімії (принаймні колоїдній) класифікують не до гелів, а до драглів☺️а хліб це дійсно «тверда піна»)
Дякую за відео)
Колега???) Бо це єдиний коментар, про колоїдну хімію, та класифікацію в ній, "звичної нам їжі"...))
Власне гелі - драглеподібні дисперсні системи, тож жодного протиріччя немає)
Люди, ви такі розумні, аж страшно! У нас вдома все перераховане з подачі дітей називається просто: "те, що труситься"☺ Воно буває солодке і солоне.
Ооо, прикольне слово)
"Магли, драгли, два хлібА"
Байка про жуків - не тільки в Німеччині була. В мене бабуся(і не тільки вона) теж вважала що були такі прецеденти біля села в якому вона живе під Одещиною.
Кодекс Гейза був доволі актуальним на той час, коли його склали, і це доволі гарний "зріз" в історії культури.
Артем, подяка за контент. Однак історія з жуками й для нас не нова... мої батьки розповідали в дитинстві як усі вони були свідками як жуки колорадські з'явилися і що вони розповсюджувалися зі сходу на захід....
Тому можете продовжувати вивчати питання.... там мабуть є щось цікавеньке