‪@MojaPatrola‬

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 ก.ย. 2024
  • Dizajner automobila iz Kleka Darko Marčeta osmislio je projekat koji za cilj ima da edukuje decu i prikaže im lepo i kulturno ponašanje, pre svega, u saobraćaju. Interesantno je da su glavni glumci u crtanom filmu „Moja patrola“ automobili koji su se proizvodili i vozili u nekadašnjoj Jugoslaviji poput stojadina, juga, tristaća, fiće…
    MOJA PATROLA - ENTUZIJAZAM PRE SVEGA
    Na ideju da pokrene projekat „Moja patrola“ uticalo je više faktora, kaže Darko Marčeta.
    „Najpre sam imao želju da 2021. obeležimo 50 godina od pokretanja proizvodnje Zastave 101. Reč je o automobilu koji je za mene sinonim za našu industriju. Međutim, to je bilo u vreme kovida. Projekat sam nudio i Vladi, ali nije prošao, bile su bitne vakcine“, počinje priču Darko Marčeta, autor crtanog filma „Moja patrola“.
    „U međuvremenu, dobio sam dva sina. Svi zajedno sada gledamo crtaće, iako sam ja čitav život uz crtane filmove. Nindža kornjače su mi omiljene. Gledao sam šta sve danas puštaju deci i razmišljao gde smo tu mi. I tako sam došao na ideju da osmislim likove, a da za to iskoristim sve automobile i kamione iz doba Jugoslavije. Tu su fiat 1300, poznatiji kao tristać, juga nisam mogao da zaobiđem, fića. To su Fiatova vozila koja je Zastava preuzela. Želeo sam da se na taj način odužim svim proizvođačima. Ideja je bila da ta vozila oživim kao likove da budu interesantna deci“, objašnjava naš sagovornik.
    MOJA PATROLA JE EDUKATIVAN CRTANI FILM
    Dodaje da je ovaj crtani film zaista edukativan i da je u pripremama projekta imao podršku grada.
    „Ja želim svoju decu da naučim da budu bolja od mene i gledam da ispravim svoje i greške mojih roditelja u vaspitanju. Pripadam generaciji koja je naučila šta je ispravno i kako treba funkcionisati u ovom svetu. Verujem da će se balans desiti pre ili kasnije i onda je po meni bolje biti ispravan od početka. To hoću da prezentujem kroz crtani. Saobraćaj je tu primarna stvar i to će biti tema broj jedan. Ostale teme će se provlačiti“, kaže Marčeta.
    „U svakoj epizodi će biti po dve teme. Ideja je da se prikažu kultura, bezbednost u saobraćaju, ispravno ponašanje, očuvanje životne sredine…
    ZRENJANIN PRESTONICA KULTURE 2025. GODINE
    Kako je će Zrenjanin 2025. biti prestonica kulture iz Zrenjanina kroz ovaj projekat kreće edukacija o ovim temama i još mnogo toga upakovanog kroz razne priče i situacije junaka. Jedna tema će biti i svemir. Hoću da pokažem da nema razlike da li su u saobraćaju veliki i novi ili mali i stari automobili. Moramo da shvatimo da nije sve u skupim automobilima. Ideja je da deca vide kako se ponaša kada idu vozila pod pratnjom, zašto je bitno vezivanje pojasa, ko je izmislio automobil…
    Crtani će biti interesantan i starijima, jer su to automobili uz koje su oni odrasli. Za starije će biti poseban jedan ciklus, a to je „parkiranje“, dodaje kroz smeh naš sagovornik.
    TEHNIKA SNIMANJA STOP MOTION
    Tehnika snimanja je, objašnjava, zasnovana na tome da se za svaku scenu automobilčići pomeraju za milimetar ili dva.
    „Najviše vremena odlazi na pripremu za snimanje. Kada je to dobro odrađeno, nas trojica kada uđemo u studio možemo jednu epizodu da snimimo za 10 sati. Kasnije se rade detalji, kao što su oči, usta…“, kaže Marčeta.
    „Zahvaljujući greenscren tehnologiji moći ćemo da implementiramo dečije aktivnosti u crtaću. Znači, deca kao učesnici u edukativnom segmentu crtanog filma. Tako ćemo imati originalniju predstavu svih situacija koje su bitne za decu. Postoji ideja i za skečeve edukativnog centra za decu gde bi deca mogla svakodnevno da voze auto na struju u realnom mini saobraćaju. Nešto poput igraonice. Ujedno bi to bio i studio za tv emisiju gde bi se deca takmičila kroz razne igre i kvizove vezane za temu“, navodi naš sagovornik.
    „Voleo bih da mesečno mogu da izbacim dve epizode, ali to zavisi od sredstava. Zbog toga su nam potrebni sponzori ili partneri koji bi učestvovali u ovom projektu. Želimo da ovo proširimo i van naše zemlje. Neke epizode sam poslao Agenciji za bezbednost saobraćaja u Republici Srpskoj. Kada je reč o sponzorisanju i ulaganju u projekat moram da imenujem ljude koji su izdvojili sredstva dok je on bio u ranom razvoju. Hvala Fondaciji Saša Mirčeta i mladom preduzetniku Aleksi Geliću, prijatelju koji redovno prati dešavanja na projektu“, zaključuje Marčeta na kraju razgovora uz konstataciju da bi stvarno želeo da se u Srbiji opet vozi domaći automobil koji nije previše skup. #zrenjanin

ความคิดเห็น • 1