Super kanał ! Trafiłem tu oglądając naprawianie lapków u Rakowieckiego. Mam jeden uwalony przez grzebanie 4TB HGST Deskstar NAS. Dysk, który sam uszkodziłem przez klikanie w Victoria na HGST - clear smart czy jakoś tak i delikatnie mówiąc... spartoliłem sprawę bo działał dobrze a zachciało się eksperymentować :( Widzi go Win/Linux, można odczytać SMART, ale... nie można zapisać ani odczytać żadnego sektora - CRC error czy jakoś tak. Pracował na kontrolerze SAS S6I Intela na płycie S2600GL w obudowie serwerowej przez kilka lat. Nie spadł, nie był uderzony - totalnie nic... kliknąłem i się zamroził a kontroler loguje błędami jak się do niego dobiera. Na jednym Twoim filmie o GoodRAM S400U zauważyłem w 2:33 podłączony dysk HDN7240. Mój to 7260. Lecę na stronę wypełniać formularz, szkoda trochę tego dysku bo działał idealnie do ostatniego kliknięcia w Victorii :( Na danych mi nie zależy - ale fajnie by było gdyby dysk wrócił do życia. Wiedza i pewność siebie w tym co się robi... podziwiam ! Szacunkowo - są jakieś szanse że da się go uratować ?
Stary, wielki szacun za mega fajne filmy z odzyskiwania, i za wiedzę. Oglądając aż włosy się skręcają na plecach, takie emocje... a no i nie będę trzymał rąk z dala od dysków bo to najfajniejsza robota, a jaka satysfakcja jak się uda rozgryźć zagadkę. Jak bardziej zepsuje - trudno, nie rozkręcam dysków, gdzie trzymam excela nad, którym pracuję 40 lat. Sub i pozdro
Seagate "Klick of Dead" . Mialem to, kupilem kabel USB>COM1, windows 98 terminal, pare komend z filmu youtuba i dziala. Blad w oprogramowaniu, jakis stos sie zapelnial. Stracilem tylko zlocisze na kabel i godzine na instalke win98 na starym laptopie, ale satysfakcja gwarantowana :)
Klikanie raczej oznacza kłopoty z glowicami lub powierzchnią. Terminal tego nie naprawi. Poza tym klepanie komend z YT bez diagnozy to dość ryzykowne zajęcie.
Dwa takie dyski, ale po 2TB padły mi na serwerze, jeden po 2,5 roku drugi miesiąc później. Ale chodziły non-stop. Teraz z Seagate tylko iron. Tak czy siak i tak miałem kopię, dyski poszły na śmietnik. 😀
Robić kopie jeszcze trzeba robić dobrze. Sam powtarzałem (po kimś), że "dane które nie są przynajmniej w trzech miejscach nie istnieją". Może ktoś skorzysta z rady której sam wykorzystać nie umiałem - w trakcie wykonywania kopii padł SSD "produkcyjny". Teraz oba są już w SGData. Ja czekam z niecierpliwością i wystraszonym portfelem. Cieszę się, że przynajmniej fachowiec zarobi :)
Widzę, że te dyski to renoma jak polskie drogi o klasie odśnieżania Z. Mam 4 w chacie: 3 trupy i jeden zombie... EDIT: Ja jednego podniosłem zdobywając dawcę z tym samym oznakowaniem firmware-u. Z płytki trupa przełożyłem ROM na płytkę dawcy, tą zainstalowałem w trupie, odczytałem dane i oba do segregatora nr 13... Tematu głowic i talerzy w ogóle nie ruszałem. Reasumując to chyba najgorsza seria dysków jaka powstała. To samo z WD-kami. Też jednego zabezpieczałem przed odczytem młotkiem na krawężniku! Bawię się w komputery - no już leci 3cia dekada ale przez ostatnie 10 lat zmieniłem z powodu awarii 4 dyski w swoim PC. Stara 80-tka Seagat-a sprzed 20 lat nadal "śmigają", bez problemu...
Stare dyski, czy to WD czy Seagate to konstrukcje prawie nie do zajechania. W wielu fabrykach dalej sprzęt na nich chodzi. Licznik godzin wskazuje ponad 150tyś godzin, a zużycia nie widać.
Rozebrałem setki dysków i posiadam ich jeszcze z 500 , będę sprawdzał i nagram sobie film jakie buble robią producenci i za co tak naprawdę płacimy . A tak wstępnie to za magnesy, talerz i elektronikę wewnątrz , silnik łożyska , im więcej nazwijmy to (motogodzin) ma przepracować dysk tym grubszy talerz , więcej substancji pochłaniającej wilgoć (w gramach) stabilizatory ruchu powietrza itp . Duperelki które nic nie mówią "mi " dlaczego dysk kosztuje 300zł a inny 1700zł bo różnice są minimalne .
Nwm mi szukanie instrukcji naprawy dysków się już raz w życiu przydało, ale po diagnozie, że port usb działa i elektronika posiada poprawne rezystancje na zasilaniach dysk trafił do ciebie i właściciel dysku był baaardzo zadowolony, że udało się dane odzyskać :D gdyby nie moje zainteresowanie naprawą dysków zaczęte pewien czas temu prze Louisa Rossmanna to dysk bym oddał pewnie do serwisu w Warszawie ale ich koszty byłyby kilkukrotnie wyższe a jakość usługi raczej niebyłaby lepsza :)
Ps. ABSOLUTNIE NIE POLECAM NIKOMU ODKRĘCAĆ NAWET ELEKTRONIKI JEŻELI NIE MA SIĘ DOBREGO DOŚWIADCZENIA Z LUTOWANIEM ELEMENTÓW SMD BO TO OZNACZA ŻE NIE BĘDZIE WIEDZIEĆ JAK SIĘ ZACHOWYWAĆ BEZPIECZNIE Z ELEKTRONIKĄ!!
fajne wideo,chciałbym sam tak dyski naprawiać,100 razy bardziej wolę dyski tależowe,niż dyski półprzewodnikowe (SSD).Dyski SSD - mają limit zapisu,dlatego ich nie lubię!
Rób konfigurację hybrydową: talerz do systemu (swap, tempy i ogólnie dużo ruchu), a SSD tylko na programy. Większość programów można lokować dowolnie w czasie instalacji. System startuje może trochę dłużej, ale sama praca (czy granie) to już czysta przyjemność, szczególnie na dyskach PCIe.
Mój pika i tyle i nie odtwarza jak można się skontaktować kupiłem nowy interfejs z aliiexpres, zdjalem zewn. elektronike i tyle nic nie otwierałem a mam ważne zdjęcia czy może kupić do Seagate też ta elektronike z USB na zewnątrz dysku może to na początek
filozofia nie dotykaj bo popsujesz no super . Najlepsze w tym jest psucie i satysfakcja wieksza gdy sie samemu naprawi. A Od naprawiania sa tacy ludzie jak wy. Wiec sie cieszcie ze macie robote.
@@SGdata po prostu można odnieść wrażenie, że film powstał po to aby innych zniechęcić do napraw (opłata za samodzielną próbę) + co niektóre komentarze widzów są podejrzane. Chociaż, skoro to działa to w sumie nie ma nic z tym złego xd Ja tu nie mam na celu nikogo hejtować, zwłaszcza że film jest spoko zmontowany i nie jestem z konkurencji. Był kiedyś youtuber który sam sobie wybił szybę w aucie, aby mieć pretekst do akcji z pewnym nieudanym projektem. Jestem czujny jeśli chodzi o treści w internecie, bo sam w tym siedzę xd
@@dadasz9199 tak, film jest po to by pokazac, że grzebanie samemu w dysku to błąd. Co do komentarzy to różni ludzie różne rzeczy piszą. Czasem sam nie rozumiem o co chodzi.
Czy zawsze jest wymagane przeprogramowanie modułu? Nawet jeśli dyski są z tej samej serii?Czego do tego potrzebuje i jaki jest tego orientacyjny koszt?
Mam pytanie. Czy dyski Seagate są na serio tak bardzo awaryjne? Bo kupiłem wczoraj dysk Seagate Barracuda 2TB i zastanawiam się czy to nie była zła decyzja
Cześć, typowy klasyk DR, przez 22 lata miałem dużo takich przypadków. Należy zawsze dokładnie sprawdzić poprawność działania elektroniki zew. Zaoszczędza to mnóstwo czasu ;) Łapka w górę za film. Pozdrawiam ŁJ. PS jak sobie radzisz z porysowanymi Rosewoodami ?
Witam. świetny filmik ale mam małe pytanie jeśli to nie tajemnica...... czym zakraplasz głowicę? I przy okazji nasuwa mi się drugie pytanie , czy znalazłeś sposób mycia talerzy? Ja przetestowałem wiele środków i wielka......du - pa.
No właśnie testowałem na różne sposoby i bez skutku....zdarza się po klienckich otwieraniach że jest odcisk palca i teraz jak sie tego pozbyć nie uszkadzając talerza ????
@@SGdata No właśnie testowałem na różne sposoby i bez skutku....zdarza się po klienckich otwieraniach że jest odcisk palca i teraz jak sie tego pozbyć nie uszkadzając talerza ????
@@SGdata ACELAB proponuje izopropanolem bardzo delikatnie patyczkiem od środka do brzegu ale skutek jest dobry zaledwie w 10%.................... może mnie nakierujesz ..........
Czy pomieszczenie warsztatu masz jakoś dodatkowo sprzątane i filtrowane, czy wystarczy ta komora laminarna? Ja uważam że np. smartfony też powinno rozbierać się w takiej komorze. W zwykłych warunkach jest zawsze jakaś szansa że drobinki pyłu dostaną się do obiektywów aparatu i będzie później to widać na zdjęciach. W sumie to mnie najbardziej zniechęca przed wymianą baterii w swoim smartfonie. Mogli to lepiej rozwiązać Tak żeby tylny panel nie był zintegrowany z osłoną obiektywów.
Super materiał! Mam takie pytanko - czy uszkodzony dysk HDD (WD, w smarcie pełno błędów UDMA CRC) może powodować problemy z odczytem z innych dysków (SSD)? Komp nie bootował, po wyjęciu HDD wszystko działa poprawnie. Na SSD też pełno (ale mniej) błędów CRC. Po reinstalacji wszystko działa poprawnie i błędy nie naliczają się.
Jaki jest koszt odzyskania danych z dysku 2,5 inch . Elektronika w porządku natomiast stawiam na silniczek lub igłe . W każdym razie trzeba go otworzyć.
@@SGdata Ja się bardziej zastanwiam co w tym wypadku oznacza "przełączyć"... @PatrycjuszW Silnik pracuje normalnie, oprogramowanie dysku znajduje się na platerach. Odpowiedz sobie na pytanie co da przeniesienie talerza z jednego korpusu do drugiego.
@@mioszgames14 @SGdata dziękuje za odpowiedź , pomyślałem na skróty i wydawało mi się to "szybsze", w moim sposobie myślenia wyeliminowało by to problemy z silnikiem , taśmą i głowicami , elektronikę i tak trzeba było by przeprogramować, ale widzę że moje myślenie nie jest właściwe i dziękuje za naprowadzenie mnie na właściwe tory. Świetny film, pozdrawiam i dziękuje za wiedzę.
od 12 min - a czy jest szansa , że np taki dysk się namagnesuje i później zachowuje się w taki sposób jak w tym przypadku, że ciężko znaleźć problem ? hmmm?
Wow myślałem że w dysku to będzie kilka takich talerzy a to jest wielkości i wyglądu płyty DVD. Wiec dziwne że płyty DVD tylko na 5GB stanęły albo Blu-Ray na 25/50 GB. Skoro dyski mają po 4 TB czyli 160 razy więcej mimo podobnej konstrukcji ;)
Czy może pan coś powiedzieć na temat niezawodności dysków SSD SLC? Dzisiaj takich dysków nie stosuje się powszechnie, jednak mniej więcej w latach 2005-2015 ładowano je masowo do serwerów i laptopów, lecz kiedy z czasem typowa ich pojemność osiągnęła powyżej 100GB, producenci doszli do wniosku, że nie opłaca się ich produkować na rynek konsumencki i tak mamy dziś same dyski oparte o pamięć MLC, TLC, itd., o dobrych osiągach i fantastycznych pojemnościach a za maksymalizację ilości możliwych zapisów i odczytów odpowiada głównie program, który czuwa nad tym aby zapis odbywał się równomiernie na powierzchni dysku i tym samym ten zużywał się równomiernie. Nie wiem czy czegoś nie pokręciłem, ale używam właśnie dysków SLC.
Dzień dobry, może Pan będzie w stanie coś podpowiedzieć. Poszukuję nośnika danych do zarchiwizowania rodzinnych wideo, zdjeć, skanów dokumentów sięgających nawet XVIII wieku, więc dane o sporej wartości sentymentalnej. Dane ważą około 250GB. Pliki w tej chwili są w dwóch różnych chmurach, domowym NASie, ale że backupów takich danych nigdy za wiele to jeszcze chcę zrobić kopię na jakiś nośnik cyfrowy, który położę w suchej szafie. Z tego co udało mi się do tej pory ustalić, w teorii najlepszym nośnikiem będzie klasyczny dysk talerzowy. Do tego obudowa z wyjściem USB-C, może jakieś opakowanie chroniące przez wyładowaniami elektrycznymi. Taką wiedzę zebrałem na podstawie artykułów i postów z internetu, acz informacje są skąpe. W materiałach producentów nośników danych są informacje nt. liczby cykli, różnych rodzajów prędkości, buforów itd., natomiast brakuje informacji na temat trwałości nośników przez okres 5-10 lat. Oczywiście zakładam, że po kilku latach nośnik wymienię na nowszy, zgodny z interfejsami które się pojawią, ale pytanie co wybrać z dzisiejszych nośników? Co może Pan by wybrał? Typ HDD 3.5, HDD 2.5 lub dysk SSD? Może jakiś producent, model? Będę wdzięczny za informację. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam :)
@@SGdata Jestem poprostu ciekawy co pcha ludzi do samodzielnej naprawy, jeżeli taka naprawa i odzyskanie danych to koszt 100-200 zł. to nie rozumiem po co ludzie kombinują i nie dają dysku do specjalisty, chyba że to koszt na poziomie 3-5 tyś. takie odzyskanie danych to by wiele tłumaczyło podejmowanie próby samodzielnej naprawy. A dodatkowo jestem ciekawy słyszałem że to bardzo droga usługa ale właśnie w kilka set zł czy tysiące zł. ??
@@prodo_prodo Zajrzyj na stronę dowolnej firmy DR. W większości przypadków po ingerencji koszt rośnie średnio x2. A i ekspertyza jest płatna niezależnie od efektu.
@@SGdata Aha i mam jeszcze pytanie widziałem że czasami rozkręca Pan dysk śrubki poza komora i dopiero wsadza do komory i dalej rozbiera czy w dyskach nie ma czegoś w rodzaju próźni po rozkręceniu śrubek nie następuje już rozszczelnienie i jest zasysane powietrze z kurzem ?
W branży serwis Seagate jest dość nisko oceniany, jeśli chodzi o umiejętności. Częściej firmy DR po nich poprawiają i dają radę.
3 ปีที่แล้ว
Ze dwa miesiące temu, sam się wziąłem za naprawę, kupiłem dysk na podmiankę akurat dwa takie mi padły, już wprawy nabrałem z podmianą "głowic" ale dupa, nie działało. Ile sobie życzysz, za odratowanie tych dysków? Nie mam tam aż tak ważnych rzeczy, ale zawsze sobie powtarzałem, że przynajmniej spróbuje. Model: WD5000AAVS (500GB), mam takie dokładnie dwie sztuki, oba dyski z kieszeni jednej na FireWare drugiej dysku LAN.
A mnie nazywają dziwakiem bo robię 3 kopie zapasowe na 3 różnych nośnikach co 7 dni . I dyski twarde są odpalane z hebla . Czyli trzeba nacisnąć guzik by załączyć zasilanie HDD . I naraz można tylko 1 naraz włączyć
Hi , Bombarding My Questions For You ... 1 : When you initially opened it up in the video i see some platter contamination thats not metal dust ,But later on i do not see that 2 : when you removed the platter you only used the manual pump to dust away platter metallic dust why not use the compressed air at that time 3 : when you were closing the hdd initially i would see platter metal dust instead of dusting it off you closed the hdd and ran it with native heads what was the point 4 : then you changed the heads and at that time you blew the metallic dust off with compressed air "Thats nitrogen right " 5 :even after that it did not work sound was same ,Then there was something you said on video that after 5 hours and you soke some words can you explain what you were saying in that segment of this video 6: in the end what did you do you also changed the PCB was that necessary and i did not see you program native rom code to that new PCB ,Then you used PC3k and did what all those steps were fying off the screen at so high speed thats its impossible to catch what you did . Do explain please
Wow, that's a long list. Ok, drive was opened by the owner. He changed heads and made it good. They were ok. Some dust left and scretches. It's not metal dust. I run it with heads that client changed. They were cleaned and working as i tested them later. I also changed heads to another set as i didn't know what's wrong yet. It's not nitrogen. It's clean air. Afeter "five hours later" i said what i checked and that nothing worked. Changed heads, PCB, tested heads, that i spoke to Acelab and that they gave up as there were no other things to check. I also said that i was testing original pcb with donors and they were all the same:2 clicks and spin down. So i programed PCB one more time and it was working finaly with donors so i put it on patient. Then it run ok but with no host fis error. There was lots of words about what i did but i didn't show it. Like programing PCB. I did all what's nesessary with no host fis error: saved 28,35,93,1B and recovered the translator.
Rewelacyjny materiał bardzo wciągający, zawsze myślałem że jeśli zwiesza się na BUSY to SA jest skopana tak jak to było w Barracuda-ch 11. Wspomniałeś że z Seagate-m zawsze są jakieś niespodzianki, polecasz inną markę/serię HDD?, a skoro już Cię męczę pytaniami to może wiesz jak wygląda odzyskiwanie danych z dysków z helem? (ponieważ chcę kupić 14-20TB i nie wiem czy pchać się w te technologię) Pozdrawiam serdecznie i już nie mogę się doczekać kolejnego filmu.
Ludzie na produkcji by poumierali... Dyski jak i prace z nimi wykonywane są w warunkach wysokiej czystości, komora laminarna odpowiedniej klasy je zapewnia.
@@SGdata Nasza firma naprawia kserokopiarki/drukarki. Firma OKI montuje w swoich urządzeniach dyski toshiby z oznaczeniem wipe technology, nie da sie ich kupić a urządzenia nie widzą zwykłych hdd. No i jest to poważny problem bo klient kupuje sobie drukarkę za 6tyś po roku pada dysk i wymaga od nas naprawy która jest niemożliwa. Mogę panu wysłać jeden taki na testy, i tak nie jesteśmy w stanie zrobić z nimi nic po za wyrzuceniem do kosza.
@@SGdata Rzekomo dyski te są spięte z kluczami szyfrującymi z urządzenia, z którymi pracują i nie jest możliwe ich odblkowanie poza nimi. Nawet za pomocą PC3000, jest kilka tematów na forum związanych z ich uszkodzeniem i próbą dostania się do SA i DA.
Cześć. Trafiłem na Twój kanał bo oczywiście mam uszkodzony dysk twardy :-) Uszkodziłem sobie elektronikę w dysku ST1000LM024, podłączając go pod adapter, w którym ktoś zamienił miejscami piny 5V i 12V. Przykra sprawa. Wygląda na to, że padł kontroler bo się grzeje. Kupiłem drugi taki sam dysk z uszkodzonymi sektorami i chcąc sprawdzić, czy dobrze kombinuję z podmianą elektroniki trafiłem na Twój kanał. Oczywiście już wiem, że sama wymiana elektroniki nie wystarczy. Niemniej na płycie zauważyłem pamięć flash W25X40, która zapewne zawiera dane konfiguracyjne, o których mówisz w swoich filmach. Czy wystarczy jak przelutuję ten flash ze starej płytki elektroniki na nową? Czy też dane z flasha powinny być tylko częściowo przenoszone (wybrane obszary) i muszę wpinać się z programatorem?
O ile uszkodzona jest tylko elektronika, jej numery się zgadzają, to przeniesienie ROM powinno pomóc. Pamiętaj, że jak go uszkodzisz to nikt Ci nic nie odzyska.
@@SGdata Z lutowaniem nie mam problemów. Bardziej martwiło mnie to, czy przenoszona jest jedynie część danych (a jeśli tak, to które obszary), czy też można po prostu przekopiować/przerzucić cały flash. Ale znalazłem taki materiał na YT: th-cam.com/video/e3Kbxv6myE0/w-d-xo.html który w zasadzie rozwiał moje wątpliwości. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.
Czy zauważył Pan już wpływ kryptowaluty Chia (XCH) na świat dysków twardych? Ja zauważyłem że ceny dużych pojemności (>8TB) znacząco wzrosły, są też braki w magazynach. Możliwe że nastanie taki niby recykling starych dysków, wrócą do pracy i staną się z powrotem użyteczne. Co Pan o tym sądzi? Sam uruchomiłem ponownie stary HDD, podzieliłem go na działki i czekam na swoje pierwsze Chia :)
Better advice: backup data regularly. Todays storages are very short lasting, to varranty and few weeks later. Additional disk is cheap compared to recovery expenses.
@@SGdataTo nie macie jakiegoś cennika ? Każdy ma inną cenę czy co. To nie działa tak, że się wysyła a później coś się ustala. Wyślij mi nową 3090 do testów, później ustalimy kiedy oddam... Może macie stronę internetową. Po prostu nie wiem ILE dzisiaj takie coś kosztuje, bo dopiero wtedy wiadomo czy warto!
Ale co się dziwicie? Dawca + śrubokręt to koszt 100-300zł a serwis jak widać kilka razy więcej. Ile teraz zestaw pc-3000 kosztuje? 10k USD? Szanuję za podanie cennika na stronie www, większość naprawiaczy to pośrednicy którzy wysyłają sprzęt do obcych serwisów. Mam kilka dysków prawdopodobnie z padniętymi głowicami bo klikają albo się wyłączają...żadne dane na nich nie są warte 1200zł.
Nie bardzo wiem do kogo kierujesz "co się dziwicie". Do serwisów? Ja nikomu wartości danych nie oceniam. Za to jestem chętny pomóc w przypadkach gdy ktoś dane chce odzyskać i tyle. Jeśli wartość usługi mierzysz kosztami dawców to coś robisz nie tak.
PC3K w wersji UDMA z modułem SSD w promocji była (nie wiem czy dalej jest) za 5000 euro + VAT + cło. Cena normalna wynosi około 7850 euro. Wielu jest takich, którzy kupują PC3000 lub inny system z myślą o tym, że będzie pracować za nich. Srogie jest ich rozczarowanie. Tak jak mówi SGdata, my nie wyceniamy danych zawartych na urządzeniu tylko nakład pracy potrzebny do ich ekstrakcji. Jedni mają zdjęcia kotów i są w stanie za nie zapłacić nawet i kilka tysięcy, a niektórzy za dane strategiczne firmy nie są chętni zapłacić 100 zł. Dla jednego implant zęba za 11k będzię doskonałym wyjściem a drugi uzna, że mu w sumie góra jedynka nie jest potrzebna...
Mam pytanie, zapewne dosyć często padające. Ten biały ,,woreczek" w dyskach to filtr, czy pochłaniacz wilgoci? Spotkałem się z ytberem, który do zabytkowych dysków wkładał właśnie pochłaniacze wilgoci w celu zapobiegania utleniana się powierzchni talerzy.
@@jeruttewa Trochę nie mogę się doczytać w końcu co otwierałeś i jakie styki czyściłeś. Bo jedyne jakie mi przychodzą do głowy to styki na elektronice. Ale do tego dostęp jest od spodu i dysku otwierać nie trzeba.
@@SGdata Potwierdzam, informatyką zajmuję się od ponad 20 lat prywatnie, potem zawodowo i jeśli chodzi o dyski, to Seagate są najgorszymi z jakimi kiedykolwiek miałem styczność. Zresztą zobaczcie na cenę, są one chyba najtańsze na rynku, za 500 zł można mieć 6TB, a taki WD kosztuje raczej 1000 zł. Sam ostatnio potrzebowałem szybko dysku i kupiłem, wieczorową porą zrobiłem pomyłkę. Myślałem, że to Samsung. No ale już został bo nie miałem czasu bawić się w zwroty. Zaraz po gwarancji się zepsuł. Mam jeszcze dysk od Samsunga i WD, mają już chyba 6 lat, 1TB, nadal działają i nic się z nimi nie dzieje! W pracy też niszcząc sprzęt zauważyłem, że uszkodzone dyski z komputerów to głównie firma Seagate, sprawdzając w raporcie jaki sprzęt dokładnie mieliśmy na przestrzeni 10 lat, to głównie awarie wywołane były przez dyski twarde firmy Seagate...
@@abcdezxyz4772 Tak Seagate po 5 letniej gwarancji się skończył ;) . Ale czy to system pierwszy nie wykończa dysk HDD ? Domyślnie Windows ustawia czas po którym dysk ma się wyłączyć po bezczynności gdy nie jest to np systemowy... . Minimum skraca to chyba dwukrotnie liczbę bezawaryjnych uruchomień dysku ?
@@SGdata Czyli samsung jest najmniej awaryjny ale jak juz padnie to sie nie da odzyskac? Dobrze zrozumialem? A jezeli tak to dla czego co samsung robi ze jak pada to juz na zawsze ?
@@panstar8860 szyfruje oprogramowanie. Generalnie lepiej sprawdzić % awaryjności w testach dostępnych w Internecie. Ja mam wiedzę właściwie tylko z tego co do mnie trafia.
@@SGdata O odzyskiwaniu, sprzęt można zbierać w między czasie. Chociaż najchętniej bym się dowiedział o jednym i o drugim, oglądam Pana i Hex serwis póki co 😅
swietna robota, ale zawsze mnie ciekawi co takiego sie dzieje ze dyski klikaja (czyli niby glowica) a potem juz tylko klik klik klik itd. czy takie cos mozna samemu naprawic czy to juz jednak musi byc specjalista. pyta elektronik co ma troche pojecia a nie pan kowalski....nie obrazajac pana kowalskiego :) ps. ma mase dyskow ktore mi zalegaja od czasu mojego pierwszego peceta.
W 99% przypadków jest to skutek uszkodzonych głowic, że dysk stuka głowicami. Może to być uszkodzenie przedwzmacniacza albo co gorsza oderwanie jednego ze sliderów. Wtedy mogą narobić problemów z powierzchnią. By to zrobić poprawnie, poza doświadczeniem i wiedzą jak, potrzebne są czyste warunki i narzędzia. Prowizoryczne albo specjalistyczne. Poza tym wymiana głowic nie gwarantuje dobrego odczytu. Często jest wtedy uszkodzona głowica, a podłączenie takiego dysku po wymianie głowic np. pod Windowsa może narobić szkód i zajechać dysk.
@@SGdata czyli gra nie warta swieczki, jak juz tak pada to pada na zawsze widze. co jak co ale od seagatow juz od dawna stronie a jezdze na WD i jak na razie zaden mnie nie zawiodl. te trupy co mam to wszystkie seagate, ciekawe tez..., ps dzieki za odpowiedz. pozdro.
@@Johny666EU Tak, mniej więcej to chciałem osiągnąć w filmach, że nie warto samemu grzebać bo naprawienie jednego problemu nie oznacza, że odzyskają dane. WD to dobre dyski... były. Odkąd wprowadzili SMR jakość bardzo spadła.
@openworld poland słyszałem o wątpliwej opinii o Seagate'ach, dlatego wziąłem do przechowywania danych WD Blue 1 TB 2,5" (możliwe, że wezmę jeszcze 2 TB) z adapterem USB-SATA (laptop) i póki co sprawdza się dobrze.
Kolega wie coś, czego my nie wiemy... Bardzo interesuje mnie co to jest "dysk serwisowy". A może kolega ma na myśli Spinstand, który (z tego co mi wiadomo) nigdy niczego sensownego nie odczytał? Hmm? Dobrze, że na tym profilu nie ma żadnej zawartości, bo bylibyśmy zmuszeni ciekawością część lub całość sprawdzić i najprawdopodobniej byśmy się zawiedli.
@@SGdata No ok,dla świętego spokoju ( niech będzie że ROM musi być ) .. Ja zaczynałem od RLL MFM itd.Wiem i mam kpl wiedzę na temat HDD .To co większość ludzi robi to w zasadzie już stosunkowo jest proste ,ale jak działa elektronika i oprogramowanie to już nie koniecznie - tak czy owak życzę dobrej zabawy i kpl wiedzy ( np service manual do HDD 🤔.
W mojej opinii film słaby. Nie dowiedziałem się dużo więcej niż to, jak wykręcać śrubki oraz standardowe "nie próbujcie tego sami w domu". Nie zostało pokazane nic w terminalu, brak opisania narzędzi wykorzystanych w pracy. Nie została nawet wytłumaczona przyczyna problemu czy sam problem. Fajnie, że ludzie z branży wiedzą co oznacza flaga "No Host FIS...", ale inni już nie koniecznie muszą to wiedzieć i niestety z tego filmu się nie dowiedzą. Ogólnie film sprawia wrażenie, jakbyś nie chciał zdradzać światu swoich tajemnic odzyskiwania danych. Dodatkowo przydałoby się kilka cięć pomiędzy zdaniami, aby skrócić czas trwania materiału. Można również spokojnie oglądać z prędkością 1,5x.
@@SGdata Wcale nie spodziewałem się ani nie oczekiwałem, że film będzie instruktażem naprawiania dysków. Nie mam również potrzeby naprawiania żadnego HDDka. Obejrzałem bo spodziewałem się, że dowiem się czegoś nowego z imo ciekawego świata odzyskiwania danych. Niestety przez ponad 15 minut nie ma wiele więcej niż rozbieranie dysku, dmuchanie powietrzem oraz mówienie, że odzyskiwanie danych powinno zostawić się specjalistom.
@@MrPain987 wejdź na główny kanał. Jak tytuły mają odziaływać na odbiorcę? Nazwa kanału, linki. Nie jest to kanał charytatywny ;) Jeszcze te historie od byłych klientów XD
A naskórek z przedramion się anihilował w międzyczasie. Najtańsze rękawiczki bez atestu. Brak zabezpiecznia esd. I jak bym ogladał dalej to więcej błędów. nie polecam.
@@arturchmielewski8921 A na co te rękawiczki mają mieć dokładnie atesty? Mam nadzieję, że jak trafisz pod opiekę medyczną to nie dasz się dotknąć. Tam mają dokładnie te same rękawiczki. Ciekawostka - też nie używamy opasek ESD, mamy punkty rozładowujące. Zwariowalibyśmy gdyby trzeba było się co chwilę obrączkować i "rozbrączkowywać"... Zaryzykuję atak na siebie i też chętnie poczytam jakich uchybień się jeszcze dopatrzyłeś.
Jeśli to są takie proste rzeczy, przynajmniej dopóki klient nie pogrzebie w środku to dlaczego to tyle kosztuje? Gdyby cena byłą na przyzwoitym, dla większości zwykłych zjadaczy chleba, poziomie to nie kombinowaliby a fachowcy mieliby więcej takiej prostej roboty, na której w sumie można by więcej zarobić. Przecież to niby takie proste naprawy.
Nie są przyzwoite bo chcemy być nieprzyzwoicie bogaci! Są proste, do póki wiesz co robić. Planowanie głowicy w samochodzie nie jest skomplikowane a nikt tego na ulicy nie robi. Podobnie z założeniem plomby w zębie... Dlaczego kawałek mięsa w restauracji kosztuje 300 zł a w domu za ten sam kawałek i rodzaj wychodzi 1/5 ceny? Uwierz, gdyby było tak jak mówisz odzysk danych kosztowałby 50 zł albo w ogóle nie trzeba byłoby go wykonywać. Przelicz: - czas i nakład potrzebny na zdobycie odpowiedniej wiedzy i ciągłe jej uzupełnianie - czas potrzebny na prawidłowe zdiagnozowanie problemu - zakup odpowiednich urządzeń oraz ich aktualizacje, ponieważ aktualnie produkowane dyski zabezpieczane są przed dostępem serwisowym - części potrzebne do naprawy danego modelu lub rodziny dysku (komplet odblokowanych płyt głownych do WD z najnowszą rewizją i szyfrowaniem V2 to koszt około 7-8 tysięcy złotych, może więcej) - w przypadkach takich jak przedstawiony doprowadzenie urządzenia do stanu umożliwjącego bezpieczną pracę - często pierwsze podejście daje najlepsze rezultaty - czas i miejsce do wykonania kopii nośnika, która może zająć od kilkudziesięciu minut do wielu tygodni i wymagać stałego nadzoru Podusmowując, nie wymieniłem wszystkich aspektów, głównie to składa się na cenę końcową. Proponuję to co wszystkim narzekającym na koszty usług specjalistycznych: nauczyć się, nabyć potrzebne narzędzia i robić to samo za 10% cen rynkowych a nawet za darmo lub z dopłatą. Bo czemu nie? Mnie kiedyś profesjonalny hydraulk "skasował" 650 zł za póltorej godziny pracy i ja go rozumiem. Prawda jest taka, że niezależnie od ceny ludzie by grzebali bo taka natura ludzi. Jak g#wno rozdają za darmo też się ustawia kolejka.
@@SGdata Napisałem "proste rzeczy" ponieważ sam powiedziałeś, że to mogłaby być taka prosta naprawa gdyby nikt tam nie grzebał. Oczywiście rozumiem, że za wiedzę się płaci i potrzebne są różne specjalistyczne narzędzia, które tanie nie są. Kiedyś padł mi dysk, na którego zawartości mi zależało. Wykonałem więc kilka telefonów do firm, które zajmują się takimi usługami i koszt to przynajmniej 1500 zł więc jeśli słyszę, że coś mogłoby być łatwe to zastanawiam się skąd aż taka cena. Dałbym za to powiedzmy 500 - 600 zł i na pewno za takie pieniądze mielibyście na to więcej klientów ale w takiej sytuacji jaka jest to trzeba zacisnąć zęby i wyrzucić te dane razem z uszkodzonym dyskiem, szkoda, nawet bardzo ale świat się od tego nie zawali.
@@tomekrv942 Testowałem Twoją teorię z ceną. Nijak nie przełożyło się to na większą ilość klientów. Serio. No i zdefiniujmy "łatwe". Jeśli coś wykonuję często, nikt nie namieszał, nic nie wymieniał to wiem co testować i jak. A powtarzalne przypadki stają się łatwe. Jak podstawowe zabiegi u lekarza. Gorzej jak nie wiadomo co ktoś namieszał i wtedy zaczyna się rozwiązywanie zagadek.
@@SGdata Tak na prawdę to nie znam Twoich cen ale w kilku firmach były podobne i takie usługi kosztowały około 1500zł wtedy kiedy to sprawdzałem czyli jakieś 2-3 lata temu. Gdybym wiedział, że mógłbyś odzyskać dane z mojego dysku za taką cenę jak napisałem wcześniej to na pewno bym się zgłosił. Dlatego myślę, że Twój eksperyment z ceną się nie powiódł ponieważ ludzie o tym nie wiedzieli. Mój dysk leży w szafie do dzisiaj i chętnie jeszcze zleciłbym odzyskanie danych z niego o ile nie zabiłoby mnie to finansowo. Dodam jeszcze że mój dysk odłączył się w czasie pracy i spadł z wysokości około 50 cm na dość miękkie podłoże. Chyba na uszkodzone głowice.
Super kanał ! Trafiłem tu oglądając naprawianie lapków u Rakowieckiego. Mam jeden uwalony przez grzebanie 4TB HGST Deskstar NAS. Dysk, który sam uszkodziłem przez klikanie w Victoria na HGST - clear smart czy jakoś tak i delikatnie mówiąc... spartoliłem sprawę bo działał dobrze a zachciało się eksperymentować :( Widzi go Win/Linux, można odczytać SMART, ale... nie można zapisać ani odczytać żadnego sektora - CRC error czy jakoś tak. Pracował na kontrolerze SAS S6I Intela na płycie S2600GL w obudowie serwerowej przez kilka lat. Nie spadł, nie był uderzony - totalnie nic... kliknąłem i się zamroził a kontroler loguje błędami jak się do niego dobiera. Na jednym Twoim filmie o GoodRAM S400U zauważyłem w 2:33 podłączony dysk HDN7240. Mój to 7260. Lecę na stronę wypełniać formularz, szkoda trochę tego dysku bo działał idealnie do ostatniego kliknięcia w Victorii :( Na danych mi nie zależy - ale fajnie by było gdyby dysk wrócił do życia. Wiedza i pewność siebie w tym co się robi... podziwiam ! Szacunkowo - są jakieś szanse że da się go uratować ?
Dzięki za miłe słowo! Co do naprawy dysku to chętnie sprawdzę.
Stary, wielki szacun za mega fajne filmy z odzyskiwania, i za wiedzę. Oglądając aż włosy się skręcają na plecach, takie emocje... a no i nie będę trzymał rąk z dala od dysków bo to najfajniejsza robota, a jaka satysfakcja jak się uda rozgryźć zagadkę. Jak bardziej zepsuje - trudno, nie rozkręcam dysków, gdzie trzymam excela nad, którym pracuję 40 lat. Sub i pozdro
Dziękuję!
Witaj, Dzisiaj dzwoniłem w sprawie swego dysku, który wczesniej czy pozniej wyślę do Pana.
Bardzo interesujący film!
Łapka i sub wchodzi aż miło :)
dziękuję :)
Więcej takich filmów ! Pozdrawiam.
Podziwiam wprawę i zdolności :) Jak zawsze świetny film i z przyjemnością go się ogląda!
Czy korzystając z okazji, mógłby mi Pan zdradzić, czy pod względem awaryjności i głośności, lepiej wypadają seagate, czy hitachi?
@@FargothPL Zdecydowanie lepsze są Hitachi.
Fachura to fachura. Ja tylko przypomnę znane powiedzenie:
Ludzie dzielą się na tych co robią kopie zapasowe i na tych co będą je robić.
pozdro :)
Albo RAID 1 😁😁😁😁
@@SQ9IWE raid 1 nic nie daje
@@Konrad162 dlaczego nic nie daje 🤔🤔🤔🤔 jak padnie jeden dysk to komp pracuje dalej i wystarczy wsadzić nowy dysk.
@@SQ9IWE raid to nie backup. Nie zapobiega też przed gniciem bitów. Padnie Ci kontroler raid i jesteś w czarnej D.
Coś popitoliłeś
Ludzie dzielą się na tych co robią kopie zapasowe i na tych co myślą że je robią
Piękna robota.
dziękuję
Seagate "Klick of Dead" . Mialem to, kupilem kabel USB>COM1, windows 98 terminal, pare komend z filmu youtuba i dziala. Blad w oprogramowaniu, jakis stos sie zapelnial. Stracilem tylko zlocisze na kabel i godzine na instalke win98 na starym laptopie, ale satysfakcja gwarantowana :)
Klikanie raczej oznacza kłopoty z glowicami lub powierzchnią. Terminal tego nie naprawi. Poza tym klepanie komend z YT bez diagnozy to dość ryzykowne zajęcie.
Dwa takie dyski, ale po 2TB padły mi na serwerze, jeden po 2,5 roku drugi miesiąc później. Ale chodziły non-stop. Teraz z Seagate tylko iron. Tak czy siak i tak miałem kopię, dyski poszły na śmietnik. 😀
Świetny Materiał ! Daje suba:)
Dzięki!
Robić kopie jeszcze trzeba robić dobrze.
Sam powtarzałem (po kimś), że "dane które nie są przynajmniej w trzech miejscach nie istnieją".
Może ktoś skorzysta z rady której sam wykorzystać nie umiałem - w trakcie wykonywania kopii padł SSD "produkcyjny".
Teraz oba są już w SGData. Ja czekam z niecierpliwością i wystraszonym portfelem.
Cieszę się, że przynajmniej fachowiec zarobi :)
Niestety nie zarobi.
Widzę, że te dyski to renoma jak polskie drogi o klasie odśnieżania Z.
Mam 4 w chacie: 3 trupy i jeden zombie...
EDIT:
Ja jednego podniosłem zdobywając dawcę z tym samym oznakowaniem firmware-u. Z płytki trupa przełożyłem ROM na płytkę dawcy, tą zainstalowałem w trupie, odczytałem dane i oba do segregatora nr 13... Tematu głowic i talerzy w ogóle nie ruszałem.
Reasumując to chyba najgorsza seria dysków jaka powstała. To samo z WD-kami. Też jednego zabezpieczałem przed odczytem młotkiem na krawężniku!
Bawię się w komputery - no już leci 3cia dekada ale przez ostatnie 10 lat zmieniłem z powodu awarii 4 dyski w swoim PC. Stara 80-tka Seagat-a sprzed 20 lat nadal "śmigają", bez problemu...
Stare dyski, czy to WD czy Seagate to konstrukcje prawie nie do zajechania. W wielu fabrykach dalej sprzęt na nich chodzi. Licznik godzin wskazuje ponad 150tyś godzin, a zużycia nie widać.
Bez odpowiedniego sprzetu i warunkow to lepiej nie grzebac :)
Amen!
Super kanał
Dzięki :)
Dziękuję I pozdrawiam
Ależ proszę :)
Rozebrałem setki dysków i posiadam ich jeszcze z 500 , będę sprawdzał i nagram sobie film jakie buble robią producenci i za co tak naprawdę płacimy . A tak wstępnie to za magnesy, talerz i elektronikę wewnątrz , silnik łożyska , im więcej nazwijmy to (motogodzin) ma przepracować dysk tym grubszy talerz , więcej substancji pochłaniającej wilgoć (w gramach) stabilizatory ruchu powietrza itp . Duperelki które nic nie mówią "mi " dlaczego dysk kosztuje 300zł a inny 1700zł bo różnice są minimalne .
Nwm mi szukanie instrukcji naprawy dysków się już raz w życiu przydało, ale po diagnozie, że port usb działa i elektronika posiada poprawne rezystancje na zasilaniach dysk trafił do ciebie i właściciel dysku był baaardzo zadowolony, że udało się dane odzyskać :D
gdyby nie moje zainteresowanie naprawą dysków zaczęte pewien czas temu prze Louisa Rossmanna to dysk bym oddał pewnie do serwisu w Warszawie ale ich koszty byłyby kilkukrotnie wyższe a jakość usługi raczej niebyłaby lepsza :)
Ps. ABSOLUTNIE NIE POLECAM NIKOMU ODKRĘCAĆ NAWET ELEKTRONIKI JEŻELI NIE MA SIĘ DOBREGO DOŚWIADCZENIA Z LUTOWANIEM ELEMENTÓW SMD BO TO OZNACZA ŻE NIE BĘDZIE WIEDZIEĆ JAK SIĘ ZACHOWYWAĆ BEZPIECZNIE Z ELEKTRONIKĄ!!
Postarajcie się bardziej z tą reklamą XD
@@dadasz9199 to nie reklama tylko fakty
Chcesz zdj pcb ? 😁
fajne wideo,chciałbym sam tak dyski naprawiać,100 razy bardziej wolę dyski tależowe,niż dyski półprzewodnikowe (SSD).Dyski SSD - mają limit zapisu,dlatego ich nie lubię!
Lista wad SSD jest długa. Ale trudno im odmówić tych dwóch podstawowych zalet - prędkości i odporności na wstrząsy.
Rób konfigurację hybrydową: talerz do systemu (swap, tempy i ogólnie dużo ruchu), a SSD tylko na programy. Większość programów można lokować dowolnie w czasie instalacji. System startuje może trochę dłużej, ale sama praca (czy granie) to już czysta przyjemność, szczególnie na dyskach PCIe.
ja ty mi teraz zaimponowałeś :) Super że się nie podajesz
Mój pika i tyle i nie odtwarza jak można się skontaktować kupiłem nowy interfejs z aliiexpres, zdjalem zewn. elektronike i tyle nic nie otwierałem a mam ważne zdjęcia czy może kupić do Seagate też ta elektronike z USB na zewnątrz dysku może to na początek
sgdata.pl
@@SGdata jak wyśle formularz to wtedy pan przyjmie zlecenie i kurierem wysłać
@@jaceklebioda Tak
filozofia nie dotykaj bo popsujesz no super . Najlepsze w tym jest psucie i satysfakcja wieksza gdy sie samemu naprawi. A Od naprawiania sa tacy ludzie jak wy. Wiec sie cieszcie ze macie robote.
Ok, tylko klient się potem dziwi dlaczego tak drogo. A jak slyszyvile by było bez jego ingerencji to chodzi smutny.
Przecież ten kanał służy reklamie usługi. Można uszkadzać różne rzeczy i straszyć konsekwencjami w celu zdobywania klientów ;)
@@dadasz9199 znaczy sam uszkadzam i naprawiam?
@@SGdata po prostu można odnieść wrażenie, że film powstał po to aby innych zniechęcić do napraw (opłata za samodzielną próbę) + co niektóre komentarze widzów są podejrzane. Chociaż, skoro to działa to w sumie nie ma nic z tym złego xd Ja tu nie mam na celu nikogo hejtować, zwłaszcza że film jest spoko zmontowany i nie jestem z konkurencji.
Był kiedyś youtuber który sam sobie wybił szybę w aucie, aby mieć pretekst do akcji z pewnym nieudanym projektem. Jestem czujny jeśli chodzi o treści w internecie, bo sam w tym siedzę xd
@@dadasz9199 tak, film jest po to by pokazac, że grzebanie samemu w dysku to błąd. Co do komentarzy to różni ludzie różne rzeczy piszą. Czasem sam nie rozumiem o co chodzi.
nie poddawaj się. :)
Dobrze, nie będę :D
Jest szansa coś odzyskać jeśli dysk jest bez elektroniki ? Po uszkodzeniu wykręciłem i gdzieś się zawieruszyła.... Dysk Samsung HD753LJ
Myślę, że jakaś szansa jest.
Czy zawsze jest wymagane przeprogramowanie modułu? Nawet jeśli dyski są z tej samej serii?Czego do tego potrzebuje i jaki jest tego orientacyjny koszt?
ROM zawsze musi być oryginalny w Seagate. A czy go przeniesiesz fizycznie czy przez programator nie ma znaczenia.
Bravo! 👏👏👏
Mam pytanie. Czy dyski Seagate są na serio tak bardzo awaryjne? Bo kupiłem wczoraj dysk Seagate Barracuda 2TB i zastanawiam się czy to nie była zła decyzja
Statystycznie tak. Są to bardzo niefajne dyski. Ale obecnie niewiele jest modeli na których można polegać.
Cześć, typowy klasyk DR, przez 22 lata miałem dużo takich przypadków. Należy zawsze dokładnie sprawdzić poprawność działania elektroniki zew. Zaoszczędza to mnóstwo czasu ;) Łapka w górę za film. Pozdrawiam ŁJ. PS jak sobie radzisz z porysowanymi Rosewoodami ?
Witam bardziej doświadczonego kolegę. Tutaj było o tyle wesoło, że nawet gdy ROM nagrałem na nową PCB to było tak samo. Ot podwójny pech.
Witam. świetny filmik ale mam małe pytanie jeśli to nie tajemnica...... czym zakraplasz głowicę? I przy okazji nasuwa mi się drugie pytanie , czy znalazłeś sposób mycia talerzy? Ja przetestowałem wiele środków i wielka......du - pa.
Głowice czyszczę IPA. Co do mycia talerzy to Ludwik miętowy :) A jeśli chodzi o te z dysku to tak, mam pewne swoje sposoby.
No właśnie testowałem na różne sposoby i bez skutku....zdarza się po klienckich otwieraniach że jest odcisk palca i teraz jak sie tego pozbyć nie uszkadzając talerza ????
@@SGdata No właśnie testowałem na różne sposoby i bez skutku....zdarza się po klienckich otwieraniach że jest odcisk palca i teraz jak sie tego pozbyć nie uszkadzając talerza ????
@@kruger5973 da się
@@SGdata ACELAB proponuje izopropanolem bardzo delikatnie patyczkiem od środka do brzegu ale skutek jest dobry zaledwie w 10%.................... może mnie nakierujesz ..........
Ciemny film. Więcej światła.
Postaram się.
Czy pomieszczenie warsztatu masz jakoś dodatkowo sprzątane i filtrowane, czy wystarczy ta komora laminarna? Ja uważam że np. smartfony też powinno rozbierać się w takiej komorze. W zwykłych warunkach jest zawsze jakaś szansa że drobinki pyłu dostaną się do obiektywów aparatu i będzie później to widać na zdjęciach. W sumie to mnie najbardziej zniechęca przed wymianą baterii w swoim smartfonie. Mogli to lepiej rozwiązać Tak żeby tylny panel nie był zintegrowany z osłoną obiektywów.
Oczyszczacz powietrza czasem chodzi. Więcej mi nie trzeba. Telefonów nie robię już. Wcześniej te które robiłem i tak były martwe/na złom.
Super materiał! Mam takie pytanko - czy uszkodzony dysk HDD (WD, w smarcie pełno błędów UDMA CRC) może powodować problemy z odczytem z innych dysków (SSD)? Komp nie bootował, po wyjęciu HDD wszystko działa poprawnie. Na SSD też pełno (ale mniej) błędów CRC. Po reinstalacji wszystko działa poprawnie i błędy nie naliczają się.
Nie powinien. Ale może zasilacz tu jest winny. I kable.
14:08 można prosić o więcej informacji? ;p oco chodzi z tym zwieraniem pencetą?
...nie wiedziałem ze mam takie rzeczy w subskrypcji na yt :D
Chodzi o zwarcie kanału odczytu w celu przerwania pewnych operacji dysku dzięki czemu jest dostęp do terminala.
Jaki jest koszt odzyskania danych z dysku 2,5 inch . Elektronika w porządku natomiast stawiam na silniczek lub igłe . W każdym razie trzeba go otworzyć.
To jak mam Ci to wycenić w komentarzu? Na podstawie czego?
@@SGdatama Pan jakąś stronę gdzie opisana jest cała procedura ??
@@mariuszpisarek3748 pod filmem jest. sgdata.pl
A nie dało się przełożyć samego talerza z pacjenta do sprawnego dysku dawcy?
Dałoby się tylko po co?
@@SGdata Wydaje się łatwiejsze niż zabawa z elektronika i głowicami, chyba że to na potrzeby filmu. Ale nie znam się, tylko tak kombinuje :)
@@darkneess By wyjąć talerz/ talerze i tak trzeba wyjąć głowice.
Dziękuję 😉
A nie latwiej bylo by w tym przypadku przełączyć talerze ?
Co by to miało mieć na celu?
W zasadzie dostal niwe głowice, nową elektronikę wiec w zasadzie talerze bylyby "prostrze" albo i nie bo i tak trzeba caly dysk rozebrac.
@@SGdata
Ja się bardziej zastanwiam co w tym wypadku oznacza "przełączyć"...
@PatrycjuszW
Silnik pracuje normalnie, oprogramowanie dysku znajduje się na platerach.
Odpowiedz sobie na pytanie co da przeniesienie talerza z jednego korpusu do drugiego.
Nie było by łatwiej ponieważ aby odczytać dane trzeba mieć te same moduły a bez tego nic chyba nie wyczyta albo co gorzej wyzeruje
@@mioszgames14 @SGdata dziękuje za odpowiedź , pomyślałem na skróty i wydawało mi się to "szybsze", w moim sposobie myślenia wyeliminowało by to problemy z silnikiem , taśmą i głowicami , elektronikę i tak trzeba było by przeprogramować, ale widzę że moje myślenie nie jest właściwe i dziękuje za naprowadzenie mnie na właściwe tory. Świetny film, pozdrawiam i dziękuje za wiedzę.
od 12 min - a czy jest szansa , że np taki dysk się namagnesuje i później zachowuje się w taki sposób jak w tym przypadku, że ciężko znaleźć problem ? hmmm?
Namagnesuje?
Wow myślałem że w dysku to będzie kilka takich talerzy a to jest wielkości i wyglądu płyty DVD.
Wiec dziwne że płyty DVD tylko na 5GB stanęły albo Blu-Ray na 25/50 GB. Skoro dyski mają po 4 TB czyli 160 razy więcej mimo podobnej konstrukcji ;)
Dysk 4TB by miał 4 talerze.
@@SGdata to ten miał ile GB?
@@Arreptisque 1000GB, 1TB
2:40 Co to jest na tych ścianach? Lampy LED?
Gitara😋 a reszta to panele akustyczne.
Czy może pan coś powiedzieć na temat niezawodności dysków SSD SLC? Dzisiaj takich dysków nie stosuje się powszechnie, jednak mniej więcej w latach 2005-2015 ładowano je masowo do serwerów i laptopów, lecz kiedy z czasem typowa ich pojemność osiągnęła powyżej 100GB, producenci doszli do wniosku, że nie opłaca się ich produkować na rynek konsumencki i tak mamy dziś same dyski oparte o pamięć MLC, TLC, itd., o dobrych osiągach i fantastycznych pojemnościach a za maksymalizację ilości możliwych zapisów i odczytów odpowiada głównie program, który czuwa nad tym aby zapis odbywał się równomiernie na powierzchni dysku i tym samym ten zużywał się równomiernie. Nie wiem czy czegoś nie pokręciłem, ale używam właśnie dysków SLC.
Dałbym się pociąć za dysk o dużej pojemności na SLC :)
@@SGdata czyli rzadko trzeba odzyskiwać?
@@ozieeizo zdecydowanie tak. A odzysk z pendrive opartego na SLC to czysta przyjemność.
Dzień dobry, może Pan będzie w stanie coś podpowiedzieć. Poszukuję nośnika danych do zarchiwizowania rodzinnych wideo, zdjeć, skanów dokumentów sięgających nawet XVIII wieku, więc dane o sporej wartości sentymentalnej. Dane ważą około 250GB. Pliki w tej chwili są w dwóch różnych chmurach, domowym NASie, ale że backupów takich danych nigdy za wiele to jeszcze chcę zrobić kopię na jakiś nośnik cyfrowy, który położę w suchej szafie. Z tego co udało mi się do tej pory ustalić, w teorii najlepszym nośnikiem będzie klasyczny dysk talerzowy. Do tego obudowa z wyjściem USB-C, może jakieś opakowanie chroniące przez wyładowaniami elektrycznymi. Taką wiedzę zebrałem na podstawie artykułów i postów z internetu, acz informacje są skąpe. W materiałach producentów nośników danych są informacje nt. liczby cykli, różnych rodzajów prędkości, buforów itd., natomiast brakuje informacji na temat trwałości nośników przez okres 5-10 lat. Oczywiście zakładam, że po kilku latach nośnik wymienię na nowszy, zgodny z interfejsami które się pojawią, ale pytanie co wybrać z dzisiejszych nośników? Co może Pan by wybrał? Typ HDD 3.5, HDD 2.5 lub dysk SSD? Może jakiś producent, model? Będę wdzięczny za informację. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam :)
Najlepszą metodą będzie nagrać dane na 2-3 różne dyski i trzymać w różnych miejscach.
Jaki jest koszt + - odzyskania danych na tym przypadku patrząc ?
Czemu ma służyć taka informacja?
@@SGdata Jestem poprostu ciekawy co pcha ludzi do samodzielnej naprawy, jeżeli taka naprawa i odzyskanie danych to koszt 100-200 zł. to nie rozumiem po co ludzie kombinują i nie dają dysku do specjalisty, chyba że to koszt na poziomie 3-5 tyś. takie odzyskanie danych to by wiele tłumaczyło podejmowanie próby samodzielnej naprawy. A dodatkowo jestem ciekawy słyszałem że to bardzo droga usługa ale właśnie w kilka set zł czy tysiące zł. ??
@@prodo_prodo Zajrzyj na stronę dowolnej firmy DR. W większości przypadków po ingerencji koszt rośnie średnio x2. A i ekspertyza jest płatna niezależnie od efektu.
@@SGdata Aha i mam jeszcze pytanie widziałem że czasami rozkręca Pan dysk śrubki poza komora i dopiero wsadza do komory i dalej rozbiera czy w dyskach nie ma czegoś w rodzaju próźni po rozkręceniu śrubek nie następuje już rozszczelnienie i jest zasysane powietrze z kurzem ?
@@prodo_prodo nie ma tam próżni.
Tez sobie wymienialem sam i mam juz dwa niesprawne ;) Nawet serwis Seagate nie pomogl albo im sie nie chciało i odeslali mi. Co za gitarka?
W branży serwis Seagate jest dość nisko oceniany, jeśli chodzi o umiejętności. Częściej firmy DR po nich poprawiają i dają radę.
Ze dwa miesiące temu, sam się wziąłem za naprawę, kupiłem dysk na podmiankę akurat dwa takie mi padły, już wprawy nabrałem z podmianą "głowic" ale dupa, nie działało. Ile sobie życzysz, za odratowanie tych dysków? Nie mam tam aż tak ważnych rzeczy, ale zawsze sobie powtarzałem, że przynajmniej spróbuje. Model: WD5000AAVS (500GB), mam takie dokładnie dwie sztuki, oba dyski z kieszeni jednej na FireWare drugiej dysku LAN.
Zależy od jego stanu. Jeśli go otwierałeś to tanio nie będzie...
@@SGdata nie jestem specjalistą, ale wyglądał ok. Mocno się przyjrzałem, pierwszego niepotrzebnie sprężonym powietrzem potraktowałem :/
@ O ile nie ma tam odcisków palców, naskórka i innych śladów to może nie będzie źle. Ale przez Internet tego niestety nie ocenię.
A mnie nazywają dziwakiem bo robię 3 kopie zapasowe na 3 różnych nośnikach co 7 dni . I dyski twarde są odpalane z hebla . Czyli trzeba nacisnąć guzik by załączyć zasilanie HDD . I naraz można tylko 1 naraz włączyć
A więc nie do zobaczenia :P
Kawał dobrej roboty. Mam tylko pytanie - czy nie byłoby bezpieczniej przełożyć sam "talerz"? Mówię o tym konkretnie dysku.
Nie, przekładanie talerza nigdy nie jest bezpieczniejsze. Poza tym by go wyjąć i tak trzeba wszystko inne odłączyć i wyciągnąć.
Jaki by Pan polecał dysk hdd 3.5" do tworzenia kopii programów.
Wszelkie konstrukcje HGST.
@@SGdata Miałem dwa dyski HGST i padły po krótkim czasie użytkowania, ktoś mi polecił dysk serwerowy WD PURPLE, co Pan na taki wybór?
@@jacekszymanski2409 Nie używam ich ale kolega poleca.
@@SGdata Badzo dziekuje
Hi ,
Bombarding My Questions For You ...
1 : When you initially opened it up in the video i see some platter contamination thats not metal dust ,But later on i do not see that
2 : when you removed the platter you only used the manual pump to dust away platter metallic dust why not use the compressed air at that time
3 : when you were closing the hdd initially i would see platter metal dust instead of dusting it off you closed the hdd and ran it with native heads what was the point
4 : then you changed the heads and at that time you blew the metallic dust off with compressed air "Thats nitrogen right "
5 :even after that it did not work sound was same ,Then there was something you said on video that after 5 hours and you soke some words can you explain what you were saying in that segment of this video
6: in the end what did you do you also changed the PCB was that necessary and i did not see you program native rom code to that new PCB ,Then you used PC3k and did what all those steps were fying off the screen at so high speed thats its impossible to catch what you did .
Do explain please
Wow, that's a long list.
Ok, drive was opened by the owner. He changed heads and made it good. They were ok. Some dust left and scretches. It's not metal dust.
I run it with heads that client changed. They were cleaned and working as i tested them later. I also changed heads to another set as i didn't know what's wrong yet.
It's not nitrogen. It's clean air.
Afeter "five hours later" i said what i checked and that nothing worked. Changed heads, PCB, tested heads, that i spoke to Acelab and that they gave up as there were no other things to check.
I also said that i was testing original pcb with donors and they were all the same:2 clicks and spin down. So i programed PCB one more time and it was working finaly with donors so i put it on patient. Then it run ok but with no host fis error.
There was lots of words about what i did but i didn't show it. Like programing PCB.
I did all what's nesessary with no host fis error: saved 28,35,93,1B and recovered the translator.
@@SGdata Thank You
A jakie są rokowania na odzyskanie danych z dysku, w którym głowica zaryła w talerz?
Bardzo słabe.
Jajko dziecko byłem uczony że wewnatrz dysku jest próżnia i każdorazowe jego otwarcie spowoduje jego nieodwracalne zniszczenie
@@1001naimad Cóż, ktoś Cię źle uczył. W dyskach jest tylko powietrze lub hel.
Kurde, ja dalej nie zrozumiałem, co było przyczyną, a czuję, że wyjaśnienie to jedno zdanie.
Prawdopodobnie, poza glowicami, uszkodzenie translatora i pcb. Czy w ogole od poczatku glowice byly uszkodzone? Pewnie nie.
@openworld poland Cały zespół głowic jest wymieniany, a przedwzmacniacz jest na nich na stałe.
ale przystojny mlody kawaler
Nie taki młody 🙃
Rewelacyjny materiał bardzo wciągający, zawsze myślałem że jeśli zwiesza się na BUSY to SA jest skopana tak jak to było w Barracuda-ch 11.
Wspomniałeś że z Seagate-m zawsze są jakieś niespodzianki, polecasz inną markę/serię HDD?, a skoro już Cię męczę pytaniami to może wiesz jak wygląda odzyskiwanie danych z dysków z helem? (ponieważ chcę kupić 14-20TB i nie wiem czy pchać się w te technologię)
Pozdrawiam serdecznie i już nie mogę się doczekać kolejnego filmu.
Póki co nie widziałem by ktoś odzyskał cokolwiek z dysku z helem. Sam mam kilka takich.
Co do polecanych to byle nie Seagate i byle nie SMR.
Mnie się wydanie że komora laminarna to zamało czy te dyski nie są czasem składane w fabryce w komorze próżniowej ?
Ludzie na produkcji by poumierali...
Dyski jak i prace z nimi wykonywane są w warunkach wysokiej czystości, komora laminarna odpowiedniej klasy je zapewnia.
@openworld poland Tylko jak wsadzisz ręce do komory próżniowej? :)
@@SGdata jak do piaskarki :-D ale to bez sensu do precyzyjnej pracy.
@@AmatorElektronik Zdecydowanie utrudniłoby to pracę.
@openworld poland a i ja nie byłem zbyt poważny :)
Mam taki dysk, raz jest widoczny pod biosem a raz nie. Mógłbyś go uratować?
Do dalszego użytku czy odzyskania danych? Pierwsza opcja zdecydowanie nie. Wyrzuć i kup porządny.
@@SGdata Do odzyskania danych.
@@polishmotorfan pewnie, wyslij z formularzem zlecenia ze strony i sprawdze
Potrafiłbyś naprawić dysk wipe technology? Mamy kilka takich w firmie i szukamy fachowca.
Nie bardzo wiem co masz na myśli. Bo zapewne mówisz o Toshibie, ale nic o tym co się stało i co chcesz osiągnąć.
@@SGdata Nasza firma naprawia kserokopiarki/drukarki. Firma OKI montuje w swoich urządzeniach dyski toshiby z oznaczeniem wipe technology, nie da sie ich kupić a urządzenia nie widzą zwykłych hdd. No i jest to poważny problem bo klient kupuje sobie drukarkę za 6tyś po roku pada dysk i wymaga od nas naprawy która jest niemożliwa. Mogę panu wysłać jeden taki na testy, i tak nie jesteśmy w stanie zrobić z nimi nic po za wyrzuceniem do kosza.
@@12341skorpion Chętnie sprawdzę co mu jest. Jeśli się da to dla testu zrobimy kopię posektorową na inny. Bo w Toshibach niewiele jest do naprawienia.
@@SGdata
Rzekomo dyski te są spięte z kluczami szyfrującymi z urządzenia, z którymi pracują i nie jest możliwe ich odblkowanie poza nimi.
Nawet za pomocą PC3000, jest kilka tematów na forum związanych z ich uszkodzeniem i próbą dostania się do SA i DA.
@@lukasz_wasilkowski Nie miałem takiego w rękach, a chętnie zobaczę.
Nagrasz kiedyś film w którym pokażesz swoje stanowisko pracy bo jestem ciekawy jak to wygląda?🤔
Nie planowałem tour de SGdata ale może będę wspominał o narzędziach przy okazji konkretnych przypadków.
A u mnie leży padnięty, ale nie ruszany ST1500DM003-1CH, może się w końcu zbiorę i Ci wyślę :)
Pewnie, zapraszam. Chętnie sprawdzę co mu dolega.
Dobra widziałem filmik, otwieram serwis napraw dysków, podsyłajcie co macie. Nie ma problemu którego by młotek nie rozwiązał
Cześć. Trafiłem na Twój kanał bo oczywiście mam uszkodzony dysk twardy :-) Uszkodziłem sobie elektronikę w dysku ST1000LM024, podłączając go pod adapter, w którym ktoś zamienił miejscami piny 5V i 12V. Przykra sprawa. Wygląda na to, że padł kontroler bo się grzeje. Kupiłem drugi taki sam dysk z uszkodzonymi sektorami i chcąc sprawdzić, czy dobrze kombinuję z podmianą elektroniki trafiłem na Twój kanał. Oczywiście już wiem, że sama wymiana elektroniki nie wystarczy. Niemniej na płycie zauważyłem pamięć flash W25X40, która zapewne zawiera dane konfiguracyjne, o których mówisz w swoich filmach. Czy wystarczy jak przelutuję ten flash ze starej płytki elektroniki na nową? Czy też dane z flasha powinny być tylko częściowo przenoszone (wybrane obszary) i muszę wpinać się z programatorem?
O ile uszkodzona jest tylko elektronika, jej numery się zgadzają, to przeniesienie ROM powinno pomóc. Pamiętaj, że jak go uszkodzisz to nikt Ci nic nie odzyska.
@@SGdata Dzięki. Nie zamierzam grzebać w środku. Jedyne co chcę zrobić to tylko przerzucenie flasha. Jeśli to nie zadziała to śmigam do serwisu.
@@Excray80 Tak jak mówiłem. Jeśli nie masz wprawy w lutowaniu ani nie posiadasz programatora to uważaj bo jak ubijesz ROM to dane przepadną.
@@SGdata Z lutowaniem nie mam problemów. Bardziej martwiło mnie to, czy przenoszona jest jedynie część danych (a jeśli tak, to które obszary), czy też można po prostu przekopiować/przerzucić cały flash. Ale znalazłem taki materiał na YT: th-cam.com/video/e3Kbxv6myE0/w-d-xo.html który w zasadzie rozwiał moje wątpliwości. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.
Dziękujemy!
Czy zauważył Pan już wpływ kryptowaluty Chia (XCH) na świat dysków twardych? Ja zauważyłem że ceny dużych pojemności (>8TB) znacząco wzrosły, są też braki w magazynach. Możliwe że nastanie taki niby recykling starych dysków, wrócą do pracy i staną się z powrotem użyteczne. Co Pan o tym sądzi? Sam uruchomiłem ponownie stary HDD, podzieliłem go na działki i czekam na swoje pierwsze Chia :)
Poza wzrostem cen to nie zauważyłem póki co zmian. Na pewno pojawią się SSD navktorych ktoś kopał i dysk padł.
Data is precious - operate carefully.
Better advice: backup data regularly. Todays storages are very short lasting, to varranty and few weeks later. Additional disk is cheap compared to recovery expenses.
Co to za kopia Les Paula wisi na ścianie? Jakiś Cort? pozdr!
J&D Brothers
Świetny materiał. Sam mam 2 dyski do odzyskania danych ale mnie nie stać.
Ile dzisiaj taka przyjemność kosztuje ?
Zależy od dysku i uszkodzeń.
@@SGdata Dysk WD 2,5 zewnętrzny 1TB.
Proszę o widełki cenowe
@@martinxyz i chcesz to przez komentarz na YT załatwiać? To jak pytać: mam Seata, ile za naprawę?
@@SGdataTo nie macie jakiegoś cennika ? Każdy ma inną cenę czy co. To nie działa tak, że się wysyła a później coś się ustala. Wyślij mi nową 3090 do testów, później ustalimy kiedy oddam... Może macie stronę internetową. Po prostu nie wiem ILE dzisiaj takie coś kosztuje, bo dopiero wtedy wiadomo czy warto!
@@SGdata Dla uproszczenia proszę o 3 ceny, minimalna, standardowa i maksymalna. E mail jest w opisie kanału YT
Jakiej firmy dyski są najlepsze ?
Jak dla mnie HGST/Hitachi
Ale co się dziwicie? Dawca + śrubokręt to koszt 100-300zł a serwis jak widać kilka razy więcej. Ile teraz zestaw pc-3000 kosztuje? 10k USD?
Szanuję za podanie cennika na stronie www, większość naprawiaczy to pośrednicy którzy wysyłają sprzęt do obcych serwisów.
Mam kilka dysków prawdopodobnie z padniętymi głowicami bo klikają albo się wyłączają...żadne dane na nich nie są warte 1200zł.
Nie bardzo wiem do kogo kierujesz "co się dziwicie". Do serwisów? Ja nikomu wartości danych nie oceniam. Za to jestem chętny pomóc w przypadkach gdy ktoś dane chce odzyskać i tyle. Jeśli wartość usługi mierzysz kosztami dawców to coś robisz nie tak.
PC3K w wersji UDMA z modułem SSD w promocji była (nie wiem czy dalej jest) za 5000 euro + VAT + cło. Cena normalna wynosi około 7850 euro.
Wielu jest takich, którzy kupują PC3000 lub inny system z myślą o tym, że będzie pracować za nich.
Srogie jest ich rozczarowanie.
Tak jak mówi SGdata, my nie wyceniamy danych zawartych na urządzeniu tylko nakład pracy potrzebny do ich ekstrakcji.
Jedni mają zdjęcia kotów i są w stanie za nie zapłacić nawet i kilka tysięcy, a niektórzy za dane strategiczne firmy nie są chętni zapłacić 100 zł.
Dla jednego implant zęba za 11k będzię doskonałym wyjściem a drugi uzna, że mu w sumie góra jedynka nie jest potrzebna...
witam jak sie mozna skontaktowac z panem chcial bym skozystac z pana uslug
https:\\sgdata.pl
Mam pytanie, zapewne dosyć często padające. Ten biały ,,woreczek" w dyskach to filtr, czy pochłaniacz wilgoci? Spotkałem się z ytberem, który do zabytkowych dysków wkładał właśnie pochłaniacze wilgoci w celu zapobiegania utleniana się powierzchni talerzy.
Filtr
@@SGdata Dzięki za błyskawiczną odpowiedź :)
Mam dwa takie do zrobienia !!
Jeśli chcesz to chętnie sprawdzę.
Też mam taki dysk i nie mogę odzyskać z niego danych. Komp nie czyta tego dysku
Ja mam jedno zasadnicze pytanie.... GDZIE DO CHOLERKI SĄ MATERIAŁY?! Chociaż raz na tydzień proszę XD
Oj to nie da rady. Za mało jest przypadków wartych pokazania i czasu na nagrywanie.
@@SGdata Szkoda :/ Podziwiam i nie rozumiem skąd tyle wiedzy :D
Jaki polecacie dysk HDD 1T
Wszelkie konstrukcje HGST.
Drodzy użySZKODNICY xD
kiedyś położyłem dysk hdd 2,5" na dużym głośniku samochodowym, rozkręciłem, wyczyściłem czarne od sadzy styki i dysk działa do dziś bez utraty danych
Jeśli styki były czarne to po co był otwierany?
@@SGdata przestał działać po położeniu na magnes, styki wewnątrz wyglądały na osmalone po wyczyszczeniu zaczął działać
@@jeruttewa Trochę nie mogę się doczytać w końcu co otwierałeś i jakie styki czyściłeś. Bo jedyne jakie mi przychodzą do głowy to styki na elektronice. Ale do tego dostęp jest od spodu i dysku otwierać nie trzeba.
15 лет прошло а технология восстановления таже
Witam, a czemu nie robi Pan tego dysku w specjalnej komorze , tak by była wolna od kurzu itp ?
a w czym robię?
Wyświetlono mi się dziś a ja właśnie potrzebuje pomocy.
To przeznaczenie :)
Dlaczego "niestety" Seagate?
Bo to kiepskie dyski.
@@SGdata co sądzisz o dyskach Toshiba? Tak samo kiepskie jak Seagate? Cenowo nie ma zbyt dużej różnicy.
@@SGdata Potwierdzam, informatyką zajmuję się od ponad 20 lat prywatnie, potem zawodowo i jeśli chodzi o dyski, to Seagate są najgorszymi z jakimi kiedykolwiek miałem styczność. Zresztą zobaczcie na cenę, są one chyba najtańsze na rynku, za 500 zł można mieć 6TB, a taki WD kosztuje raczej 1000 zł. Sam ostatnio potrzebowałem szybko dysku i kupiłem, wieczorową porą zrobiłem pomyłkę. Myślałem, że to Samsung. No ale już został bo nie miałem czasu bawić się w zwroty. Zaraz po gwarancji się zepsuł. Mam jeszcze dysk od Samsunga i WD, mają już chyba 6 lat, 1TB, nadal działają i nic się z nimi nie dzieje! W pracy też niszcząc sprzęt zauważyłem, że uszkodzone dyski z komputerów to głównie firma Seagate, sprawdzając w raporcie jaki sprzęt dokładnie mieliśmy na przestrzeni 10 lat, to głównie awarie wywołane były przez dyski twarde firmy Seagate...
@@abcdezxyz4772 Tak Seagate po 5 letniej gwarancji się skończył ;) . Ale czy to system pierwszy nie wykończa dysk HDD ? Domyślnie Windows ustawia czas po którym dysk ma się wyłączyć po bezczynności gdy nie jest to np systemowy... . Minimum skraca to chyba dwukrotnie liczbę bezawaryjnych uruchomień dysku ?
@@matek4676 Ja Toshibą bardzo lubię. Ale 2,5 cala. Z 3,5 bywają ponoć problemy.
Co tu się mogło wydarzyć. Proszę popatrzyć jak to wygląda.
th-cam.com/users/shortsALhKJsC16aA
Jakiś skrajnie nieodpowiedzialny ktoś uruchomił dysk z otwartą pokrywą.
Ktora obecnie firma dyskow SSD jest najmniej awaryjna?
Prawdopodobnie Samsung. Tylko jak padnie to już nikt nic nie odzyska.
@@SGdata Czyli samsung jest najmniej awaryjny ale jak juz padnie to sie nie da odzyskac? Dobrze zrozumialem? A jezeli tak to dla czego co samsung robi ze jak pada to juz na zawsze ?
@@panstar8860 szyfruje oprogramowanie. Generalnie lepiej sprawdzić % awaryjności w testach dostępnych w Internecie. Ja mam wiedzę właściwie tylko z tego co do mnie trafia.
@@SGdata ale kicha z tym szyfrowaniem. Dzieki za info pozdrawiam
Pokazałby Pan swoje stanowisko i sprzęt kiedyś?
Skoro nie można szukać wiedzy w internecie to gdzie ją nabyć? 🤔
Na jednym filmie jest pokazanie bardzo szybko co tam jest, choć bez omawiania. Wiedzę o sprzęcie czy odzyskiwaniu?
@@SGdata O odzyskiwaniu, sprzęt można zbierać w między czasie. Chociaż najchętniej bym się dowiedział o jednym i o drugim, oglądam Pana i Hex serwis póki co 😅
@@Grucha1998 Źródeł jest kilka: własne eksperymenty, fora, szkolenia, materiały dostarczane do sprzętu, darmowe artykuły ACELab.
@@SGdata dziękuję bardzo
W tle NanoLeaf?
Jeśli pytasz o światło to nie. To jakaś listwa z Juli.
Czemu zamazales co masz napisane na koszulce, nierozumiem
to błąd aplikacji YT. Kilka razy poprawiałem i dalej jest źle.
swietna robota, ale zawsze mnie ciekawi co takiego sie dzieje ze dyski klikaja (czyli niby glowica) a potem juz tylko klik klik klik itd. czy takie cos mozna samemu naprawic czy to juz jednak musi byc specjalista. pyta elektronik co ma troche pojecia a nie pan kowalski....nie obrazajac pana kowalskiego :) ps. ma mase dyskow ktore mi zalegaja od czasu mojego pierwszego peceta.
W 99% przypadków jest to skutek uszkodzonych głowic, że dysk stuka głowicami. Może to być uszkodzenie przedwzmacniacza albo co gorsza oderwanie jednego ze sliderów. Wtedy mogą narobić problemów z powierzchnią. By to zrobić poprawnie, poza doświadczeniem i wiedzą jak, potrzebne są czyste warunki i narzędzia. Prowizoryczne albo specjalistyczne. Poza tym wymiana głowic nie gwarantuje dobrego odczytu. Często jest wtedy uszkodzona głowica, a podłączenie takiego dysku po wymianie głowic np. pod Windowsa może narobić szkód i zajechać dysk.
@@SGdata czyli gra nie warta swieczki, jak juz tak pada to pada na zawsze widze. co jak co ale od seagatow juz od dawna stronie a jezdze na WD i jak na razie zaden mnie nie zawiodl. te trupy co mam to wszystkie seagate, ciekawe tez..., ps dzieki za odpowiedz. pozdro.
@@Johny666EU Tak, mniej więcej to chciałem osiągnąć w filmach, że nie warto samemu grzebać bo naprawienie jednego problemu nie oznacza, że odzyskają dane. WD to dobre dyski... były. Odkąd wprowadzili SMR jakość bardzo spadła.
jak odzyskac dane z SSD ?
A jakieś szczegóły?
@@DerekHundik na stronie jest. sgdata.pl
0:08 czemu niestety?
@openworld poland słyszałem o wątpliwej opinii o Seagate'ach, dlatego wziąłem do przechowywania danych WD Blue 1 TB 2,5" (możliwe, że wezmę jeszcze 2 TB) z adapterem USB-SATA (laptop) i póki co sprawdza się dobrze.
16:05 pokazales jakie sa pliki na dysku
Nie ma tam nic prywatnego ani podpadajacego pod RODO.
ja 3 dni odzyskiwałem 1tb ale wszystko robiłem sam w domu
Super, pytanie z jakiego dysku i co mu było?
Widzę że to chyba norma w Barracudach
Tak, Barracudy trzymają stały poziom :)
вы говорите по-английски
Yes
Nie bierze sie takich dysków do robocizny w których ktoś sie grzebał..
Bo?
Pacjenta po innym lekarzu też się nie przejmuje?
Umiesz juz z samego talerza odczytac zawartosc ( na dysku serwisowym ) ?? - to co pokazałes to tyle co nic .
Nie ma możliwości odczytania danych z samego talerza nie mając informacji o modelu i w przypadku Seagate oryginalnego romu.
Kolega wie coś, czego my nie wiemy...
Bardzo interesuje mnie co to jest "dysk serwisowy".
A może kolega ma na myśli Spinstand, który (z tego co mi wiadomo) nigdy niczego sensownego nie odczytał?
Hmm?
Dobrze, że na tym profilu nie ma żadnej zawartości, bo bylibyśmy zmuszeni ciekawością część lub całość sprawdzić i najprawdopodobniej byśmy się zawiedli.
@@lukasz_wasilkowski albo CD rom🙃
@@SGdata
Zawsze można pod lupką ręcznie przepisywać zera i jedynki jak we wcześniejszym materiale, skuteczność będzie zbliżona : D
@@SGdata No ok,dla świętego spokoju ( niech będzie że ROM musi być ) .. Ja zaczynałem od RLL MFM itd.Wiem i mam kpl wiedzę na temat HDD .To co większość ludzi robi to w zasadzie już stosunkowo jest proste ,ale jak działa elektronika i oprogramowanie to już nie koniecznie - tak czy owak życzę dobrej zabawy i kpl wiedzy ( np service manual do HDD 🤔.
Troszke blur Ci sie rozjechał
Tak, edycja video nie idzie mi najlepiej.
W mojej opinii film słaby. Nie dowiedziałem się dużo więcej niż to, jak wykręcać śrubki oraz standardowe "nie próbujcie tego sami w domu". Nie zostało pokazane nic w terminalu, brak opisania narzędzi wykorzystanych w pracy. Nie została nawet wytłumaczona przyczyna problemu czy sam problem. Fajnie, że ludzie z branży wiedzą co oznacza flaga "No Host FIS...", ale inni już nie koniecznie muszą to wiedzieć i niestety z tego filmu się nie dowiedzą. Ogólnie film sprawia wrażenie, jakbyś nie chciał zdradzać światu swoich tajemnic odzyskiwania danych. Dodatkowo przydałoby się kilka cięć pomiędzy zdaniami, aby skrócić czas trwania materiału. Można również spokojnie oglądać z prędkością 1,5x.
Dzięki za opinię. Wezmę pod uwagę. Ale wiesz, że to nie jest film instruktażowy, prawda?
@@SGdata Wcale nie spodziewałem się ani nie oczekiwałem, że film będzie instruktażem naprawiania dysków. Nie mam również potrzeby naprawiania żadnego HDDka. Obejrzałem bo spodziewałem się, że dowiem się czegoś nowego z imo ciekawego świata odzyskiwania danych. Niestety przez ponad 15 minut nie ma wiele więcej niż rozbieranie dysku, dmuchanie powietrzem oraz mówienie, że odzyskiwanie danych powinno zostawić się specjalistom.
@@MrPain987 Przykro mi, że straciłeś czas. Może uda mi się kiedyś poprawić jakość treści filmów.
@@SGdata Mam nadzieję, że każdy następny filmy będzie lepszy od poprzedniego, czego naprawę Ci życzę. Trzymaj się
@@MrPain987 wejdź na główny kanał. Jak tytuły mają odziaływać na odbiorcę? Nazwa kanału, linki. Nie jest to kanał charytatywny ;)
Jeszcze te historie od byłych klientów XD
A naskórek z przedramion się anihilował w międzyczasie.
Najtańsze rękawiczki bez atestu.
Brak zabezpiecznia esd.
I jak bym ogladał dalej to więcej błędów.
nie polecam.
Opowiadaj dalej. Chętnie poczytam.
@@SGdata Szkoda czasu dla człowieka psługującego się tanią chińszczną do prac profesjonalnych.
@@arturchmielewski8921
A na co te rękawiczki mają mieć dokładnie atesty?
Mam nadzieję, że jak trafisz pod opiekę medyczną to nie dasz się dotknąć. Tam mają dokładnie te same rękawiczki.
Ciekawostka - też nie używamy opasek ESD, mamy punkty rozładowujące. Zwariowalibyśmy gdyby trzeba było się co chwilę obrączkować i "rozbrączkowywać"...
Zaryzykuję atak na siebie i też chętnie poczytam jakich uchybień się jeszcze dopatrzyłeś.
Jeśli to są takie proste rzeczy, przynajmniej dopóki klient nie pogrzebie w środku to dlaczego to tyle kosztuje? Gdyby cena byłą na przyzwoitym, dla większości zwykłych zjadaczy chleba, poziomie to nie kombinowaliby a fachowcy mieliby więcej takiej prostej roboty, na której w sumie można by więcej zarobić. Przecież to niby takie proste naprawy.
Tyle tzn. ile? Bo zwykle jak podaję przedział dla nie grzebanych to żałują. Choć przyznam, że ujęło mnie Twoje "proste rzeczy".
Nie są przyzwoite bo chcemy być nieprzyzwoicie bogaci!
Są proste, do póki wiesz co robić.
Planowanie głowicy w samochodzie nie jest skomplikowane a nikt tego na ulicy nie robi.
Podobnie z założeniem plomby w zębie...
Dlaczego kawałek mięsa w restauracji kosztuje 300 zł a w domu za ten sam kawałek i rodzaj wychodzi 1/5 ceny?
Uwierz, gdyby było tak jak mówisz odzysk danych kosztowałby 50 zł albo w ogóle nie trzeba byłoby go wykonywać.
Przelicz:
- czas i nakład potrzebny na zdobycie odpowiedniej wiedzy i ciągłe jej uzupełnianie
- czas potrzebny na prawidłowe zdiagnozowanie problemu
- zakup odpowiednich urządzeń oraz ich aktualizacje, ponieważ aktualnie produkowane dyski zabezpieczane są przed dostępem serwisowym
- części potrzebne do naprawy danego modelu lub rodziny dysku (komplet odblokowanych płyt głownych do WD z najnowszą rewizją i szyfrowaniem V2 to koszt około 7-8 tysięcy złotych, może więcej)
- w przypadkach takich jak przedstawiony doprowadzenie urządzenia do stanu umożliwjącego bezpieczną pracę
- często pierwsze podejście daje najlepsze rezultaty
- czas i miejsce do wykonania kopii nośnika, która może zająć od kilkudziesięciu minut do wielu tygodni i wymagać stałego nadzoru
Podusmowując, nie wymieniłem wszystkich aspektów, głównie to składa się na cenę końcową.
Proponuję to co wszystkim narzekającym na koszty usług specjalistycznych: nauczyć się, nabyć potrzebne narzędzia i robić to samo za 10% cen rynkowych a nawet za darmo lub z dopłatą. Bo czemu nie?
Mnie kiedyś profesjonalny hydraulk "skasował" 650 zł za póltorej godziny pracy i ja go rozumiem.
Prawda jest taka, że niezależnie od ceny ludzie by grzebali bo taka natura ludzi.
Jak g#wno rozdają za darmo też się ustawia kolejka.
@@SGdata Napisałem "proste rzeczy" ponieważ sam powiedziałeś, że to mogłaby być taka prosta naprawa gdyby nikt tam nie grzebał. Oczywiście rozumiem, że za wiedzę się płaci i potrzebne są różne specjalistyczne narzędzia, które tanie nie są. Kiedyś padł mi dysk, na którego zawartości mi zależało. Wykonałem więc kilka telefonów do firm, które zajmują się takimi usługami i koszt to przynajmniej 1500 zł więc jeśli słyszę, że coś mogłoby być łatwe to zastanawiam się skąd aż taka cena. Dałbym za to powiedzmy 500 - 600 zł i na pewno za takie pieniądze mielibyście na to więcej klientów ale w takiej sytuacji jaka jest to trzeba zacisnąć zęby i wyrzucić te dane razem z uszkodzonym dyskiem, szkoda, nawet bardzo ale świat się od tego nie zawali.
@@tomekrv942 Testowałem Twoją teorię z ceną. Nijak nie przełożyło się to na większą ilość klientów. Serio.
No i zdefiniujmy "łatwe". Jeśli coś wykonuję często, nikt nie namieszał, nic nie wymieniał to wiem co testować i jak. A powtarzalne przypadki stają się łatwe. Jak podstawowe zabiegi u lekarza. Gorzej jak nie wiadomo co ktoś namieszał i wtedy zaczyna się rozwiązywanie zagadek.
@@SGdata Tak na prawdę to nie znam Twoich cen ale w kilku firmach były podobne i takie usługi kosztowały około 1500zł wtedy kiedy to sprawdzałem czyli jakieś 2-3 lata temu. Gdybym wiedział, że mógłbyś odzyskać dane z mojego dysku za taką cenę jak napisałem wcześniej to na pewno bym się zgłosił. Dlatego myślę, że Twój eksperyment z ceną się nie powiódł ponieważ ludzie o tym nie wiedzieli. Mój dysk leży w szafie do dzisiaj i chętnie jeszcze zleciłbym odzyskanie danych z niego o ile nie zabiłoby mnie to finansowo. Dodam jeszcze że mój dysk odłączył się w czasie pracy i spadł z wysokości około 50 cm na dość miękkie podłoże. Chyba na uszkodzone głowice.
świetny materiał wpadnij do mnie a może jakiś film właśnie tobie się spodoba :)
Już patrzę co tam masz.