Takie filmy sa konieczne, aby poznawac historie autentyczna, poparta starymi fotografiami . To bardzo wartosciowy dokument, dziekuje wszystkim uczestnikom i realizatorom.
Takie wspomnienia zwłaszcza tzw.autochchtonów ,czyli miejscowych jest bardzo ciekawe. Dla mnie samego wychowywanego przez babkę Niemkę we Wrocławiu zaraz po wojnie.Później młode lata spędziłem na wsi poniemieckim Korzentz pod Rawiczem. Tam przebiegała stara granica między Niemcami a Polską.Lata później mój ojdciec mieszkal na Wałbrzyskim Podzamczu.Stąd sam zamek w Książu odwiedzałem wiele,wiele razy.Mego Ojca pochowano przy kościele na Szczawienku. Górę Chełmiec górującą nad Wałbrzychem zadobywałem na przełaj z żoną i małymi córkami w wózeczku.aż do schroniska. Także te piękne okolice były celem naszych wielokrotnych wycieczek i spacerów w ciągu wielu lat.
Zrobiliście kawał dobrej roboty,wspomnienia tych starszych ludzi bezcenne,czas niestety nie stoi w miejscu i za kilka lat tylko ten film przypomni nam że żyli ci .,,Tutejsi"
Andrzeju jak słyszę starych Niemców to przypomina mi się moja babcia, która należała do mniejszości niemieckiej. Tak to prawda ich śpiew, obyczaje i mikołaj organizowany w Landeshut( Kamienna Góra). Pamiętam to byli wspaniali ludzie, patrzący zupełnie inaczej na ten nasz heimat. I choć byłem mały to pamiętam oprócz słodyczy wtedy to ten śpiew właśnie.
Niesamowite miasto, z niesamowicie zagmatwaną historią. Piękne położenie miasta, ciekawa historia zbudowana rozwojem górnictwa /co by tu nie mówić i zaprzeczać!/ i niesamowite miejsca do zwiedzania. Pomimo że mieszkam na Górnym Śląsku - często bywam w tych okolicach - zwłaszcza zafascynowany krajobrazem.. tym byłym - poprzemysłowym - ale i tym co tam pozostało. Dla kogoś kto zbiera stare kadry pejzażu tego miasta i goni te same ujęcia sprzed lat - jest co szukać.. Warto też wspomnieć że w Wałbrzychu są niesamowite wieże po KWK Wałbrzych, niesamowity pomnik po minionej już epoce węgla. Wieże Chrobry - to Architektura Stali, którą za wszelką cenę należy zachować. Nigdzie na świecie nie ma takiego układu 3 wież / a w zasadzie 4 ! /. W chwili kiedy powstawał ten film - odrestaurowaniu poddawano byłą KWK Julia - obecnie "Starą Kopalnię", która również posiada niesamowitą zabudowę i bardzo oryginalne wieże. Zamek Książ zrobił na mnie wrażenie w 1989 roku - swoim ogromem i kolorami /jak dla dziecka to było wtedy bajkowe/. Dobry dokument, fajnie zmontowany - dla ciekawych historii - cenna opowieść. Pozdrawiam twórców. ps. Chętnie bym się tam przeniósł na stałe... Do Wałbrzycha jadę za 3 tygodnie. 01.03.2018
Jedno z najbrzydszych miast polskich. Ludzie o bardzo świńskich charakterach. Radzę omijać Wałbrzych szerokim łukiem. Przede wszystkim to nie są Polacy - no chyba 30% z nich. Okropne miasto i okropni ludzie.
Byłem na premierowym pokazie, własnie wróciłem. Film świetnie zrobiony, rzucający nowe światło na niektóre rzeczy. Wszystkim zainteresowanym, tym trochę bardziej i tym trochę mniej gorąco polecam.
W tym roku wybieram się w okolice Bolkowa na urlop i tak sobie szukam różnych filmów o tamtych stronach. Cieszę się że trafiłem na ten dokument, jest świetny.
Świetny film, gratuluję całej ekipie, która go zrealizowała, film mistrzowsko zmontowany, wywiady przeprowadzone znakomicie, aktorzy naturalni... Na premierze było b. uroczyście :)
Niestety odległość i ogrom pracy nie pozwolił mi przyjechać na premierę. Zatem premierę zrobiłem sobie sam dziś rano... Wspaniały dokument, wnosi wiele ciekawych i niepublikowanych wiadomości, uznanie dla pomysłodawców i twórców za powstanie tego niezwykle ciekawego obrazu. Z uszanowaniem Łukasz Kazek.
Witam w naszym gronie o filmie zrobiło się głośno dzięki Darkowi H. :) .. i tu bardzo dziękuję za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w premierze Waszej produkcji. Muszę przyznać, że razem z żoną jesteśmy zachwyceni tym, że w ogóle powstała myśl o stworzeniu takiego filmu.. nie mówiąc już o samej realizacji. Wszystkie te prezentacje ówczesnego Waldenburga pozwoliła naszej wyobraźni dać się ponieść i przenieść choć na chwilę w tamte czasy. Zwłaszcza, że większości ujęć z czasów przed wojennych nigdy nie widzieliśmy. Brawo.. dziękujemy i pozdrawiamy J.P.K.
Lubie jak Niemcy wspominaja miniony czas,historie.Lubie te ich nostalgie do starych rzeczy ludzi,miejsc. Wspomnienia,minione wydarzenia,ludzie ktorych juz nie ma.Tez to mam w sobie,kolekcjonuje stare przedmioty,rozmawiam ze starszymi ludzmi,zyje sentymentem. A nasze babki to dewotki i mesjanki,ploty i glupota i demoralizacja przez nich i psucie nowych pokolen,mlodych ludzi.A tu - jak milo posluchac. pozdrawiam
Witam. Dobry film. Wciągnął mnie niesamowicie. Marzy mi się, by pojawiło się więcej produkcji nawiązujących do historii mojego miasta - zwłaszcza tej XX wiecznej. Byłoby super, gdyby pojawiły się następujące tematy: 1. Historia Wałbrzycha od 1945r. do teraźniejszości. 2. Złota era naszego miasta czyli lata 60-te, 70-te, 80-te; 3. Upadek miasta - zamknięcie kopalń - lata 90-te; 4. Może też coś na temat inwestycji, które były planowane, a nie doszły do skutku, takich jak np. dworzec centralny, obwodnica itp. Czy w bliższej lub dalszej przyszłości jest szansa, by któryś z powyższych tematów został zrealizowany? Jeśli nie, to czy planowane są jakiekolwiek produkcje i na jaki temat? Pozdrawiam serdecznie.
Super produkcja.Moim zdaniem zamiast bezwartościowych wypowiedzi uczniów III liceum,wart było by dodać wspomnienia ludzi którzy przyjechali do Wałbrzycha po zakończeniu wojny.
Za niemca piekne przemyslowe miasto zadbane po wojnie najazd dziczy ze wschodu ktora przez lata zabiedbala to miasto teraz zaczyna od paru lat Dzieki Szelemejowi odzyskiwac blask
Świetny film, szkoda tylko, że młodzież jest "wyreżyserowana" jak wypowiedzi miss o pokoju na świecie. Każdy trzeźwo myślący zdaje sobie sprawę z tego jak rzeczywiście wygląda w tym mieście życie, a nie jest ono na najwyższym poziomie kulturowym jakie zostało ukazane w tej produkcji.
Dlaczego tylko uczniowie III LO wypowiadają się w tym filmie? W Wałbrzychu są też inne licea. To co mówią Ci młodzi ludzie w moim osobistym odczuciu mija się z prawdą i rzeczywistością jaka jest w Wałbrzychu.
ten bez wątpienia potrzebny film ma jedną gigantyczną, nienaprawialną z powodu upływu czasu, wadę. otóż zabrakło w nim spotkania tych dwóch światów, tych dwóch pokoleń. wymiany zdań, doświadczeń, zderzenia i wymiany. dlatego uważam, że potencjał został bezpowrotnie zmarnowany.
+darek olejniczak nie mozna połączyć kwitnącego miasta z miastem upadłym. Zrób bilans ile to miasto jako społeczność wytwarza dóbr, a ile środków potrzebuje na swoje istnienie. Wałbrzych to dług bez możliwości spłaty.
+Ireneusz Dziekan a co to w ogóle ma do rzeczy? nie o tym jest ten film. poza tym, dwa różne światy zostały już w filmie zasygnalizowane, zderzone. ale się nie spotkały. to osłabia przekaz. w dokumencie, w którym jest ostatnia może okazja by takie spotkanie pokazać, a który tego nie robi, to niewyobrażalny błąd. myślę, że poruszamy się w dwóch odmiennych metodologiach. jestem dziennikarzem z 25-letnim doświadczeniem, na co mam papier. gdybym oddał taki film do kolaudacji, pewnie bym jej nie otrzymał. poza tym, jestem tez socjologiem. spotkanie pokolenia przemijającego, pamiętającego inny Wałbrzych z pokoleniem młodym, wstępującym, będącym przyszłością miasta - dla mnie jest rzeczą absolutnie podstawową z punktu widzenia etnografii i antropologii społecznej.
+darek olejniczak a ja jestem byłem mieszkańcem Wałbrzycha, etnografia i antropologia nadaje sie na uniwersytety, ludzie mają punkt widzenia na możliwość przeżycia czego widocznym skutkiem jest spadająca populacja miasta, wzrostem może sie jedynie pochwalić nocna populacja, gdzie strach wyjść na ulicę i bieda szyby. Wałbrzych jest miastem upadłym, podobnie jak wiele innych polskich miast i miasteczek,
+Ireneusz Dziekan ale co to wszystko przeszkadza w spotkaniu starszego i młodego pokolenia? Chodzi tylko o to, żeby się spotkali. Na filmie są osobno, co jest dla mnie kompletnie nie do pojęcia. Jedna scena na koncu ze spotkania, wspolnych rozmow i kilka tzw. setek z wypowiedziami po spotkaniu. Tyle. A w Wałbrzychu mieszkałem 28 lat. i napisałem o tym mieście książkę. Nie jest to dla mnie terra incognita :)
Spotkanie tych 2ch odmiennych realiów - to było by mocne zderzenie. Ludzie starsi mają swoje naleciałości, przyzwyczajenia - a młodzi.. ? Dziś spoglądają na świat przez wielo-kolorowe szkła. W takich konfrontacjach musiały by paść wybrane pytania i zadane obu stronom. Po wielu różnych obserwacjach i rozmowach - widzę że dla jednych historia jest ważna i budująca osobowość /nie tylko emocjonalną/, a dla innych - czymś zbędnym, niepotrzebnym - zmiecionym przez czas /nie przywiązując do niego wagi/. Nikomu nie można tego narzucić - ale w życiu codziennym - wiele decyzji podejmujemy będąc czegoś świadomym - lub nie. Ja patrzę na Wałbrzych z daleka, ale to moje 2ie miasto w PL w którym bym chętnie zamieszkał, a póki co odwiedzam je na tyle często - na ile pozwala mi życie - rodzinne i obowiązki w pracy. Miasto się zmienia. Jego charakter jest odmienny niż to co kiedyś tam istniało. W mojej ocenie - to miasto się odradza w nowym kierunku. Najciekawszy region Dolnego Śląska, posiada takie miasto jak Wałbrzych, a wokół - wiele innych ciekawych do odkrywania miejsc. Dla kogoś obojętnego - to w tym mieście będzie nudno - ale i gdziekolwiek wszędzie będzie tak samo. Pozdrawiam! Marek 01.03.2018
U nos na wschodnim slonskubylo łatwiej bo tam przed wojna była polska i Śląsk tam za płotem jakby nie było dane być razem i to było powodem do kszywdy narracja niemiecka
Wałbrzych - miasto pozbawione środków do życia i rozwoju. Wnioski jakie mozna wyciągnąć z głównej bohaterki, to że całe życia bała sie, i musiała grać rolę by przeżyć, obecnie przedstawia sie jako związana z tradycją AK.
Jakbyś była Niemka tobys tam została wyscie są jak jo slazoki czyli poloki zniszczono slaskosc tych ziem mówi pani niema cmentarza moich rodziców tragedia zachodniego slaska
Takie filmy sa konieczne, aby poznawac historie autentyczna, poparta starymi fotografiami . To bardzo wartosciowy dokument, dziekuje wszystkim uczestnikom i realizatorom.
Przepiękny film o moim mieście. Mieszkam tu 35 lat. Dziękuję bardzo.
Jestem pod ogromnym wrażeniem, wspaniały pomysł. Film powinien stać się lekturą szkolną. Szacun dla pomysłodawcy i reżysera !
Takie wspomnienia zwłaszcza tzw.autochchtonów ,czyli miejscowych jest bardzo ciekawe. Dla mnie samego wychowywanego przez babkę Niemkę we Wrocławiu zaraz po wojnie.Później młode lata spędziłem na wsi poniemieckim Korzentz pod Rawiczem. Tam przebiegała stara granica między Niemcami a Polską.Lata później mój ojdciec mieszkal na Wałbrzyskim Podzamczu.Stąd sam zamek w Książu odwiedzałem wiele,wiele razy.Mego Ojca pochowano przy kościele na Szczawienku. Górę Chełmiec górującą nad Wałbrzychem zadobywałem na przełaj z żoną i małymi córkami w wózeczku.aż do schroniska. Także te piękne okolice były celem naszych wielokrotnych wycieczek i spacerów w ciągu wielu lat.
Wspaniały dokument. Kawał historii, aspekt mało znany. Dziękuję twórcom i gratuluję pomysłu.
Zrobiliście kawał dobrej roboty,wspomnienia tych starszych ludzi bezcenne,czas niestety nie stoi w miejscu i za kilka lat tylko ten film przypomni nam że żyli ci .,,Tutejsi"
Andrzeju jak słyszę starych Niemców to przypomina mi się moja babcia, która należała do mniejszości niemieckiej. Tak to prawda ich śpiew, obyczaje i mikołaj organizowany w Landeshut( Kamienna Góra). Pamiętam to byli wspaniali ludzie, patrzący zupełnie inaczej na ten nasz heimat. I choć byłem mały to pamiętam oprócz słodyczy wtedy to ten śpiew właśnie.
Niesamowite miasto, z niesamowicie zagmatwaną historią. Piękne położenie miasta, ciekawa historia zbudowana rozwojem górnictwa /co by tu nie mówić i zaprzeczać!/ i niesamowite miejsca do zwiedzania. Pomimo że mieszkam na Górnym Śląsku - często bywam w tych okolicach - zwłaszcza zafascynowany krajobrazem.. tym byłym - poprzemysłowym - ale i tym co tam pozostało. Dla kogoś kto zbiera stare kadry pejzażu tego miasta i goni te same ujęcia sprzed lat - jest co szukać.. Warto też wspomnieć że w Wałbrzychu są niesamowite wieże po KWK Wałbrzych, niesamowity pomnik po minionej już epoce węgla. Wieże Chrobry - to Architektura Stali, którą za wszelką cenę należy zachować. Nigdzie na świecie nie ma takiego układu 3 wież / a w zasadzie 4 ! /. W chwili kiedy powstawał ten film - odrestaurowaniu poddawano byłą KWK Julia - obecnie "Starą Kopalnię", która również posiada niesamowitą zabudowę i bardzo oryginalne wieże. Zamek Książ zrobił na mnie wrażenie w 1989 roku - swoim ogromem i kolorami /jak dla dziecka to było wtedy bajkowe/. Dobry dokument, fajnie zmontowany - dla ciekawych historii - cenna opowieść. Pozdrawiam twórców.
ps. Chętnie bym się tam przeniósł na stałe...
Do Wałbrzycha jadę za 3 tygodnie.
01.03.2018
Jedno z najbrzydszych miast polskich. Ludzie o bardzo świńskich charakterach. Radzę omijać Wałbrzych szerokim łukiem. Przede wszystkim to nie są Polacy - no chyba 30% z nich. Okropne miasto i okropni ludzie.
@@frankkowalski6902 chyba piszesz o sobie gościu
Byłem na premierowym pokazie, własnie wróciłem. Film świetnie zrobiony, rzucający nowe światło na niektóre rzeczy. Wszystkim zainteresowanym, tym trochę bardziej i tym trochę mniej gorąco polecam.
W tym roku wybieram się w okolice Bolkowa na urlop i tak sobie szukam różnych filmów o tamtych stronach. Cieszę się że trafiłem na ten dokument, jest świetny.
Świetny film, gratuluję całej ekipie, która go zrealizowała, film mistrzowsko zmontowany, wywiady przeprowadzone znakomicie, aktorzy naturalni... Na premierze było b. uroczyście :)
Dziwne żeby nie byli naturalni skoro to film dokumentalny :)
Walbrzych wciaz czeka na nowe odkrycia , milo bylo posluchac opowiesci z przed lat , pozdrawiam serdecznie :-)
Niestety odległość i ogrom pracy nie pozwolił mi przyjechać na premierę.
Zatem premierę zrobiłem sobie sam dziś rano... Wspaniały dokument, wnosi wiele ciekawych i niepublikowanych wiadomości, uznanie dla pomysłodawców i twórców za powstanie tego niezwykle ciekawego obrazu. Z uszanowaniem Łukasz Kazek.
Świetny film!!!! Więcej takich dokumentów!!!
Bardzo tęsknie za Boguszowem i Wałbrzychem.Piękne,niezapomniane miejsca,za którymi się tęskni.
Super film, pięknie zrobiony - gratulacje
Z przyjemnością obejrzałem. Bravo!
Witam w naszym gronie o filmie zrobiło się głośno dzięki Darkowi H. :) .. i tu bardzo dziękuję za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w premierze Waszej produkcji. Muszę przyznać, że razem z żoną jesteśmy zachwyceni tym, że w ogóle powstała myśl o stworzeniu takiego filmu.. nie mówiąc już o samej realizacji. Wszystkie te prezentacje ówczesnego Waldenburga pozwoliła naszej wyobraźni dać się ponieść i przenieść choć na chwilę w tamte czasy. Zwłaszcza, że większości ujęć z czasów przed wojennych nigdy nie widzieliśmy. Brawo.. dziękujemy i pozdrawiamy J.P.K.
rudy potrząsa wąsem, siedzi i myśli, że zaraz sobie pójdziesz, a Max i ja usmażymy Nataszę helikopterem, a potem wsypiemy glinę do tuńczyka
Lubie jak Niemcy wspominaja miniony czas,historie.Lubie te ich nostalgie do starych rzeczy ludzi,miejsc.
Wspomnienia,minione wydarzenia,ludzie ktorych juz nie ma.Tez to mam w sobie,kolekcjonuje stare przedmioty,rozmawiam ze starszymi ludzmi,zyje sentymentem.
A nasze babki to dewotki i mesjanki,ploty i glupota i demoralizacja przez nich i psucie nowych pokolen,mlodych ludzi.A tu - jak milo posluchac.
pozdrawiam
Dzięki za wrzutkę Daniel. Oglądnąłem część. Później oglądne reszte. Chodziliśmy razem do S.P. 21, klasa M.
Świetny, świetny, świetny film!!!
1:50:36 No faktycznie, przed II wojną światową telefon komórkowy i telewizor były bardzo trudne do zdobycia....
To jest wzruszający materiał. Ile czasu musi minąć, żeby normalnie opowiadać takie historie. To jest ostatni moment.
Kawał dobrej roboty
Dzięki że w ogóle nie zapominacie o moim mieście
Wow! To i na Dolnym Śląsku hekerle jest znane! Jutro pędzę do rybnego po śledzie!!! W 29 min jedna z pań o tym opowiada!
ciekawe historie o ciekawych ludziach
super film,pozdrowienia dla rodziny urbanczykow,pani eli i pana staszka
Witam.
Dobry film. Wciągnął mnie niesamowicie.
Marzy mi się, by pojawiło się więcej produkcji nawiązujących do historii mojego miasta - zwłaszcza tej XX wiecznej.
Byłoby super, gdyby pojawiły się następujące tematy:
1. Historia Wałbrzycha od 1945r. do teraźniejszości.
2. Złota era naszego miasta czyli lata 60-te, 70-te, 80-te;
3. Upadek miasta - zamknięcie kopalń - lata 90-te;
4. Może też coś na temat inwestycji, które były planowane, a nie doszły do skutku, takich jak np. dworzec centralny, obwodnica itp.
Czy w bliższej lub dalszej przyszłości jest szansa, by któryś z powyższych tematów został zrealizowany? Jeśli nie, to czy planowane są jakiekolwiek produkcje i na jaki temat?
Pozdrawiam serdecznie.
Pozdrawiam z Boguszowa !
Warto obejrzeć film o Wałbrzychu ,pozdrawiam serdecznie
Serce boli co się stało z kinem górnik.😢
Dobry film, szkoda tylko że tak póżno zaczento robić filmy o histori Wałbrzycha i okolic !
Super produkcja.Moim zdaniem zamiast bezwartościowych wypowiedzi uczniów III liceum,wart było by dodać wspomnienia ludzi którzy przyjechali do Wałbrzycha po zakończeniu wojny.
O to to...
No i jest pozycja na dziś wieczór.
Martin jak to Martin. Pracowałem z nim w ZPS "Krzysztof".
Od roku 1963 do 1970 mieszkałem w Wałbrzychu , często bywam , miasto i ludzie wspaniali . Władze do dupy , mieszkałem na Sienkiewicza !
Ciekawe dlaczego stary książ wysadzili ? 🤔 Super historia bez polityki ! 👍
Lwów śląski miasto rywalizujące ze Lwowem zgalicji nie dało rady że względu na problemy Dorownac lwowowi zgalicji które wyrosło na potęgę miejska
Jak się nazywa ten poeta od Gwary wałbrzyskiej? Bo ciężko usłyszeć nazwisko
Szkoda, że tyle czasu zmarnowano na nic nie mówiącą czołówkę:(
Za niemca piekne przemyslowe miasto zadbane po wojnie najazd dziczy ze wschodu ktora przez lata zabiedbala to miasto teraz zaczyna od paru lat Dzieki Szelemejowi odzyskiwac blask
Bardziej dzieki dotacjom unijnym, a Szelemej umiejetnie wbil sie w dobry okres, wykorzystuje mozliwosci.
Świetny film, szkoda tylko, że młodzież jest "wyreżyserowana" jak wypowiedzi miss o pokoju na świecie. Każdy trzeźwo myślący zdaje sobie sprawę z tego jak rzeczywiście wygląda w tym mieście życie, a nie jest ono na najwyższym poziomie kulturowym jakie zostało ukazane w tej produkcji.
Dlaczego tylko uczniowie III LO wypowiadają się w tym filmie? W Wałbrzychu są też inne licea. To co mówią Ci młodzi ludzie w moim osobistym odczuciu mija się z prawdą i rzeczywistością jaka jest w Wałbrzychu.
Ccytat z wypowiedzi " telefon komórkowy ,czy internet,przed wojną,to były rzeczy bardzo trudne do zdobycia" ...???🤣🤣🤣
ten bez wątpienia potrzebny film ma jedną gigantyczną, nienaprawialną z powodu upływu czasu, wadę. otóż zabrakło w nim spotkania tych dwóch światów, tych dwóch pokoleń. wymiany zdań, doświadczeń, zderzenia i wymiany.
dlatego uważam, że potencjał został bezpowrotnie zmarnowany.
+darek olejniczak
nie mozna połączyć kwitnącego miasta z miastem upadłym. Zrób bilans ile to miasto jako społeczność wytwarza dóbr, a ile środków potrzebuje na swoje istnienie. Wałbrzych to dług bez możliwości spłaty.
+Ireneusz Dziekan a co to w ogóle ma do rzeczy? nie o tym jest ten film. poza tym, dwa różne światy zostały już w filmie zasygnalizowane, zderzone. ale się nie spotkały. to osłabia przekaz. w dokumencie, w którym jest ostatnia może okazja by takie spotkanie pokazać, a który tego nie robi, to niewyobrażalny błąd.
myślę, że poruszamy się w dwóch odmiennych metodologiach. jestem dziennikarzem z 25-letnim doświadczeniem, na co mam papier. gdybym oddał taki film do kolaudacji, pewnie bym jej nie otrzymał.
poza tym, jestem tez socjologiem. spotkanie pokolenia przemijającego, pamiętającego inny Wałbrzych z pokoleniem młodym, wstępującym, będącym przyszłością miasta - dla mnie jest rzeczą absolutnie podstawową z punktu widzenia etnografii i antropologii społecznej.
+darek olejniczak
a ja jestem byłem mieszkańcem Wałbrzycha, etnografia i antropologia nadaje sie na uniwersytety, ludzie mają punkt widzenia na możliwość przeżycia czego widocznym skutkiem jest spadająca populacja miasta, wzrostem może sie jedynie pochwalić nocna populacja, gdzie strach wyjść na ulicę i bieda szyby. Wałbrzych jest miastem upadłym, podobnie jak wiele innych polskich miast i miasteczek,
+Ireneusz Dziekan ale co to wszystko przeszkadza w spotkaniu starszego i młodego pokolenia? Chodzi tylko o to, żeby się spotkali. Na filmie są osobno, co jest dla mnie kompletnie nie do pojęcia. Jedna scena na koncu ze spotkania, wspolnych rozmow i kilka tzw. setek z wypowiedziami po spotkaniu. Tyle. A w Wałbrzychu mieszkałem 28 lat. i napisałem o tym mieście książkę. Nie jest to dla mnie terra incognita :)
Spotkanie tych 2ch odmiennych realiów - to było by mocne zderzenie. Ludzie starsi mają swoje naleciałości, przyzwyczajenia - a młodzi.. ? Dziś spoglądają na świat przez wielo-kolorowe szkła. W takich konfrontacjach musiały by paść wybrane pytania i zadane obu stronom. Po wielu różnych obserwacjach i rozmowach - widzę że dla jednych historia jest ważna i budująca osobowość /nie tylko emocjonalną/, a dla innych - czymś zbędnym, niepotrzebnym - zmiecionym przez czas /nie przywiązując do niego wagi/.
Nikomu nie można tego narzucić - ale w życiu codziennym - wiele decyzji podejmujemy będąc czegoś świadomym - lub nie.
Ja patrzę na Wałbrzych z daleka, ale to moje 2ie miasto w PL w którym bym chętnie zamieszkał, a póki co odwiedzam je na tyle często - na ile pozwala mi życie - rodzinne i obowiązki w pracy.
Miasto się zmienia. Jego charakter jest odmienny niż to co kiedyś tam istniało. W mojej ocenie - to miasto się odradza w nowym kierunku. Najciekawszy region Dolnego Śląska, posiada takie miasto jak Wałbrzych, a wokół - wiele innych ciekawych do odkrywania miejsc. Dla kogoś obojętnego - to w tym mieście będzie nudno - ale i gdziekolwiek wszędzie będzie tak samo.
Pozdrawiam!
Marek 01.03.2018
wzruszające jakaś pani mowi ze tesknila za gorami i wałbrzychem
rudy potrząsa wąsem, siedzi i myśli, że zaraz sobie pójdziesz, a Max i ja usmażymy Nataszę helikopterem, a potem wsypiemy glinę do tuńczyka
Smutne wszystko co było za stary piyrwy nima tramwaje trojlebusy zlikwidowali
8:30 - SZEŁEMEJ PRZYZNAJE SIĘ, ŻE JEST NIEMCEM!
Ależ ty jesteś kretyn.
U nos na wschodnim slonskubylo łatwiej bo tam przed wojna była polska i Śląsk tam za płotem jakby nie było dane być razem i to było powodem do kszywdy narracja niemiecka
Wałbrzych - miasto pozbawione środków do życia i rozwoju. Wnioski jakie mozna wyciągnąć z głównej bohaterki, to że całe życia bała sie, i musiała grać rolę by przeżyć, obecnie przedstawia sie jako związana z tradycją AK.
sentencja filmu; ze jest brudno, ale jak inni mogą sie przecisnąć to i ja mogę.
Deutsche Übersetzung wäre nicht schlecht
😅
im wiecej bedzie sie karmic ludzi o wojnie , tym mniejsze beda sympatie miedzy narodami !!
Jakbyś była Niemka tobys tam została wyscie są jak jo slazoki czyli poloki zniszczono slaskosc tych ziem mówi pani niema cmentarza moich rodziców tragedia zachodniego slaska
chora "muzyczka" na tle mówiącej Osoby - tj. DNO !!!!!!!!!!!
.." Jesteśmy u siebie "..mówią muzułmanie w Europie!
Czy Polska to nie Wasza Ojczyzna? Wałbrzych to Polska.
Kryska nie spinaj się....