Księga II "Zamek" Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju: W Polszcze, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju, Jest do robienia kawy osobna niewiasta, Nazywa się kawiarka; ta sprowadza z miasta Lub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku I zna tajne sposoby gotowania trunku, Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu, Zapach moki i gęstość miodowego płynu. Wiadomo, czem dla kawy jest dobra śmietana; Na wsi nietrudno o nię: bo kawiarka z rana, Przystawiwszy imbryki, odwiedza mleczarnie I sama lekko świeży nabiału kwiat garnie Do każdej filiżanki w osobny garnuszek, Aby każdą z nich ubrać w osobny kożuszek.
Magia. Katuję tym od lat, znajomych z pracy podczas porannej kawusi. "Pan Tadeusz" kwintesencja Polskości. Szkoda że tak słabo propagowana wśród młodzieży.
Cud. Ja też przypominam to sobie przy kawusi. Zachwatowicz tak czule operowała wokół tego młynka i tego imbryczka i tych filiżaneczek. Brawo Wieszcz. Brawo Wajda.
Ignorantom przypominam, iż tego typu kawę Mickiewcz pił w na przełmie sierpnia i września 1831 roku w miejscowości Śmiełów k/Jarocina. W tamtejszym pałacu do dzisiaj można zobaczyć pomieszczenie (na pierwszym piętrze), w którym Ciastosia rytualnie przyrządzała ową kawę.
Jestem fanem kawy to dodam coś od siebie kafetierka inaczej kawiarka to ta maszyna co w filmie tylko mała może to z tond pochodzi nwm ale pewny jestem drugiej ciekawostki smak moki odnosi się do szczególnej jakości ziaren z miasta Moha (wybaczcie jeżeli się pomyliłem z nazwą). Ziarna te były bardzo ciemno palone a miały posmak gorzkiej czekolady co zaowocowało kawą moka latte.
Na początku XIX wieku wielkopańskie dwory zatrudniały całą masę służby. Tą bardziej i mniej potrzebną np. pannę apteczkową - od pilnowania apteczki, kawiarkę - od kawy, pannę wyprawna - która szykowała wyprawę ślubną szlachciance a potem wchodziła z nią do domu męża, panna do towarzystwa dla pani domu, garderobiane - od strojów. Obok kucharzy byli pasztetnicy, cukiernicy, kredencerza od podwania do stołu i dbania o sztućce. Była też cała masa pomocników, lokajów, froterów, stróżów, stangretów, chłopców stajennych, praczki, dziewki służebne, kuchcików i chłopców kredensowych. Tej służby było naprawdę, naprawdę sporo i nikt nie troszczył się na przykład o ich warunki bytowe, nie istniał też wymiar godzinowy pracy, zawsze trzeba było służyć gdy zaszła potrzeba, ale njdziwniejszy był zwyczaj sypiania służby gdzie popadło na podłogach mniej więcej w ich miejscu pracy, a czasem i w pokojach razem z państwem. Nikomu w Polsce nie przyszło na myśl aby budować dla nich osobne pokoje. Obcokrajowcy z zachodu nie mogli się nadziwić tym naszym "barokowym" zwyczajom. Ale jak łatwo się domyślić taki sposób życia nie był tani, a sposób prowadzenia domu efektywny i szlachta polska w I połowie XIX wieku często bankrutował, a potem przyszły represje po dwóch powstaniach i szlak trafił ten wielkopański styl życia.
Chodzi o Kawę jako napój, bo ziarna były sprowadzane z zagranicy, ale sproszkowane były już w Polsce i tam był przygotowywany cały napój tak jak widzimy to w fragmencie filmu, od Ziarnach Kawy od Kawy, W dzisiejszych czasach raczej już nie ma Polskiej kawy, bo kawa jest kupowana już sproszkowana w sklepach z logiem jakiejś znanej kawowej firmy, ale Pan Tadeusz dzieje się w 19 wieku, i wtedy istniała Polska kawa
Księga II "Zamek"
Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju:
W Polszcze, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju,
Jest do robienia kawy osobna niewiasta,
Nazywa się kawiarka; ta sprowadza z miasta
Lub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku
I zna tajne sposoby gotowania trunku,
Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu,
Zapach moki i gęstość miodowego płynu.
Wiadomo, czem dla kawy jest dobra śmietana;
Na wsi nietrudno o nię: bo kawiarka z rana,
Przystawiwszy imbryki, odwiedza mleczarnie
I sama lekko świeży nabiału kwiat garnie
Do każdej filiżanki w osobny garnuszek,
Aby każdą z nich ubrać w osobny kożuszek.
Kawka z rana jak smietana,a jeszcze tak cudnie podana.Dzieki napij się kawki ,a na cały dzionek humorek będzie pachniał wspaniale.😄😄😄⚘
Znam ten fragment na pamięć
Wiem że to o kawie o ogólnie o temacie
ale ta muzyka w tym filmiku mnie zaczarowała
Magia. Katuję tym od lat, znajomych z pracy podczas porannej kawusi. "Pan Tadeusz" kwintesencja Polskości. Szkoda że tak słabo propagowana wśród młodzieży.
Nie wrzucajmy wszystkich do jednego wora ;)
Aż przyjemniej się przy tym kawę pije ;)
Polszcza Nasza :)
Cud. Ja też przypominam to sobie przy kawusi. Zachwatowicz tak czule operowała wokół tego młynka i tego imbryczka i tych filiżaneczek.
Brawo Wieszcz. Brawo Wajda.
Absolutnie uwielbiam 🤩
Az nabralem smaka na kawę
Milo się przy tym pije kawę, najlepiej taka świeżo zmieloną
a teraz ludzie chleją nescafe 3w1
1834: Adam Mickiewicz pisze kilka wersów o kawie
2023: Jakiś tiktoker tworzy piosenkę o jajku.
Faktycznie a lepszej śmietany jak w Polszy nie znajdziesz nigdzie indziej!^^ jak to się mówi "cudze chwalicie swego nie znacie"
Ignorantom przypominam, iż tego typu kawę Mickiewcz pił w na przełmie sierpnia i września 1831 roku w miejscowości Śmiełów k/Jarocina. W tamtejszym pałacu do dzisiaj można zobaczyć pomieszczenie (na pierwszym piętrze), w którym Ciastosia rytualnie przyrządzała ową kawę.
Jestem fanem kawy to dodam coś od siebie kafetierka inaczej kawiarka to ta maszyna co w filmie tylko mała może to z tond pochodzi nwm ale pewny jestem drugiej ciekawostki smak moki odnosi się do szczególnej jakości ziaren z miasta Moha (wybaczcie jeżeli się pomyliłem z nazwą). Ziarna te były bardzo ciemno palone a miały posmak gorzkiej czekolady co zaowocowało kawą moka latte.
Fajne...
Ej jak się nazywa ta kawa w panu Tadeuszu?
Prawdopodobnie to będzie Arabica.
Nescafe
Vanilla Latte ze Starbucksa
Pozdrawiam z lekcji zdalnych XD
Po co zatrudniać specjalnie dodatkową osobę do parzenia kawy, skoro jak wiemy wystarczy kilka minut by sobie ją zrobić
Na początku XIX wieku wielkopańskie dwory zatrudniały całą masę służby. Tą bardziej i mniej potrzebną np. pannę apteczkową - od pilnowania apteczki, kawiarkę - od kawy, pannę wyprawna - która szykowała wyprawę ślubną szlachciance a potem wchodziła z nią do domu męża, panna do towarzystwa dla pani domu, garderobiane - od strojów. Obok kucharzy byli pasztetnicy, cukiernicy, kredencerza od podwania do stołu i dbania o sztućce. Była też cała masa pomocników, lokajów, froterów, stróżów, stangretów, chłopców stajennych, praczki, dziewki służebne, kuchcików i chłopców kredensowych.
Tej służby było naprawdę, naprawdę sporo i nikt nie troszczył się na przykład o ich warunki bytowe, nie istniał też wymiar godzinowy pracy, zawsze trzeba było służyć gdy zaszła potrzeba, ale njdziwniejszy był zwyczaj sypiania służby gdzie popadło na podłogach mniej więcej w ich miejscu pracy, a czasem i w pokojach razem z państwem. Nikomu w Polsce nie przyszło na myśl aby budować dla nich osobne pokoje. Obcokrajowcy z zachodu nie mogli się nadziwić tym naszym "barokowym" zwyczajom.
Ale jak łatwo się domyślić taki sposób życia nie był tani, a sposób prowadzenia domu efektywny i szlachta polska w I połowie XIX wieku często bankrutował, a potem przyszły represje po dwóch powstaniach i szlak trafił ten wielkopański styl życia.
fojne
fojne
@@borysgralak6575 fojne
a gdzie opis bigosu? XD
xd
Wszystko perfect nauczajace ale ta babka pod koniec obrzydziła mi cały aromat polskiej kawy Elo
z tym,że nie ma czegoś takiego jak Polska kawa bo kawa nie z Polski :3
wojtas23322 tak, ale nie chodzi o kawę, jako napój, a kawę, jako rytuał picia kawy - te cała otoczkę, z wiejska śmietana itd :)
Nie chodzi o ziarna kawy, tylko o sam napój
A kto rozpropagował w Europie kawę po bitwie pod Wiedniem?
@@HarGar tak czy siak nie ma czegoś takiego jak polska kawa. Kawa z etiopii, kenii itd itd tak, ale polska kawa nie
Chodzi o Kawę jako napój, bo ziarna były sprowadzane z zagranicy, ale sproszkowane były już w Polsce i tam był przygotowywany cały napój tak jak widzimy to w fragmencie filmu, od Ziarnach Kawy od Kawy,
W dzisiejszych czasach raczej już nie ma Polskiej kawy, bo kawa jest kupowana już sproszkowana w sklepach z logiem jakiejś znanej kawowej firmy, ale Pan Tadeusz dzieje się w 19 wieku, i wtedy istniała Polska kawa
xd
no elo
Xd